Mbi 40 euro çadra dhe asnjë taksë në shtet, qindra shezlongë shkulen nga “Pema e Thatë”

19 Korrik 2022, 17:56Turizëm TEMA

Mbi 40 euro çadra dhe asnjë taksë në shtet, qindra

Teksa pushuesit këtë vit po përballen me çmime të larta në bregdet, (kryesisht në jug të vendit), duket se pronarët përveç çmimeve kanë gjetur mënyra për të abuzuar edhe me shtetin. Një rast i tillë u godit sot në Sarandë në një zonë që mund të cilësohet si xhevahiri i Sarandës, “Pema e Thatë”.

Në këtë plazh, çadrat shiteshin në mënyrë abuzive nga pronarët deri në 5 mijë lekë, e sikur të mos mjaftonin çmimet e larta, ata ushtronin aktivitetin e tyre në mënyrë ilegale dhe pa licencë duke mos paguar detyrimet ndaj shtetit. 

Kjo duket se i bënte ata “Zot” të plazhit në “Pemën e Thatë”, por policia e Sarandës me një aksion gjatë ditës së sotme arriti të çlironte zonën duke sekuestruar, 489 çadra dhe shezlongë.

Policia e Sarandës njofton se janë proceduar penalisht administratori dhe pronarja e subjektit, e cila kishte zënë hapësirën publike me shezlongë dhe çadra, të vendosura pa lejen përkatëse, si dhe nuk lëshonte kupon tatimor për shërbimin e ofruar.

Në kuadër të planit operacional për kontrollin e vijës bregdetare dhe lirimin e hapësirave bregdetare të zaptuara në mënyrë të kundërligjshme, nga subjekte të ndryshme që vendosin çadra dhe shezlongë, nga specialistët për Hetimin e Krimeve në Komisariatin e Policisë Sarandë u referuan materialet në Prokurori dhe nisi procedimi penal për shtetasit:

-Gj. I., 58 vjeçe (pronare e subjektit), për veprat penale “Pushtimi i tokës” dhe “Fshehja e të ardhurave”;

-K. I., 38 vjeç (administrator i subjektit), për veprën penale ““Pushtimi i tokës”.

19 Komente

 1. K
  Kavajsi

  Hahaha,keto proçedimet penale tuaja.Ato personat qe kishin zaptu pronen publike,duhet te ishin arrestu.

  1. V
   Vranakonti

   Bravo i qoft policise shtetit qe ua ka skulur shezlonet dhe i proçeduar.

  2. S
   S'njohin Ligje Maskarernjte i Harbuar nga liria

   Nuk duan te dijne fare per Ligj e Shtet ,janet te gjithe te fokusuar ke abuzimi me gjithcka . Nuk kan aspak sens Njerezore jovetem me Turiste te Huaj qe i rjepin por as me bashkatdhetaret e vet ,nji mungese e theksuar qytetarimi e Empatie Njerezore . E them kete ,sepse te revplton papergjegjeshmeria e ktyre Pronareve ,te cilet ,fitojne boll me shume se ndoshta edhe e meritojne ,sepse Bregdeti nuk ka qen kurr dhe nuk eshte i tyre dhe kte e dijme te gjithe . Eshte vertet Skandaloze ne ate vend ku nuk funksionon asgje as njerzilliku as Arsyeja e asnji lloj fytyre e Morali ,por vetem zhvatje dhune krime llapaqeneri mediatike . Turizmi bazohet ne Ligje dhe rregulla . Plasini syt se cfar Standarte afrojne Plazhet e Turqise ne cdo kenveshtrim ,sepse Menaxhohen nga Shteti e Pronar i Bregdetit eshte Shteti jo halabket e zbritur nga diku e qe s'kan ditur c'eshte Deti

   1. A
    Arjan

    Snjohin ligje maskarenjte thote koketuli ,po shteti cfare ben ha bar.E di ate fjalen e urte o kotetul “si gjen ben”.Edhe keta maskarenjte eshikojne qe shteti i ka breket pertoke.dhe bejne ligjin e xhungles.

    1. V
     Vetem hurin bythes njohin gamort e stanit

     Arjan , mos ja fut kot , se ty s'ta kam len me ma morr ne dor un qe t'ma kesh par Koketulin mua ,mos te ka treguar nonji e aferme . Po ala edhe pas 30-vjetesh i njejti fjalor provincial qekeni varur o nastradinat e sarandes . Njiashtu - njiashtu . por s'e patet hurin bythes ju s'ndjeni asgje , popull kaqol. I paska ul breket Shteti dhe ju turmat primitive po Exitoheni nga I Gjati e s'mbaheni me .yyyyt

     1. S
      S'njohin Ligje e Rregulla provincialet e terbuar

      kArjan ,hik er Bajge Stani e leh aty ku ha

     2. A
      Arjan

      Snjohin ligje maskarenjte thote koketuli ,po shteti cfare ben ha bar.E di ate fjalen e urte o kotetul “si gjen ben”.Edhe keta maskarenjte eshikojne qe shteti i ka breket pertoke.dhe bejne ligjin e xhungles.

      1. A
       Arjan

       Snjohin ligje maskarenjte thote koketuli ,po shteti cfare ben ha bar.E di ate fjalen e urte o kotetul “si gjen ben”.Edhe keta maskarenjte eshikojne qe shteti i ka breket pertoke.dhe bejne ligjin e xhungles.

       1. A
        Arjan

        Snjohin ligje maskarenjte thote koketuli ,po shteti cfare ben ha bar.E di ate fjalen e urte o kotetul “si gjen ben”.Edhe keta maskarenjte eshikojne qe shteti i ka breket pertoke.dhe bejne ligjin e xhungles.

       2. Roberto

        Po si nuk zune ment keta Sarandjotet por jo vetem. Kerkojne te fitojne ne tre a kater muaj plazh sa per gjithe vitin. Pse keshtu mbahet klienti??? Keshtu do ecet perpara ne turizem??? Shteti duhet ti godase fort idiotet e turizmit sepse jo vetem shkaterojne ineresat e tyre vetiake por edhe interesin e perbashket pa le pastaj namin e keq neper bote. Ore TRAPA. Bejini yzmet klientit dhe mos e rripni te gjalle me nga 800 leke nje shishe uje apo nje birre pa hyre tek te tjerat. Doni xhiro? Doni pune? Doni sa me shume klienta por edhe fitime njekohesisht??? MBANI CMIME TE ARSYESHME dhe do ta keni Hotelin,Barin dhe Restorantin plot. Ju e shisni cadren dhe shezllonet sa nje nate hoteli. TURP PER JU. Rrini bosh e hani koken e njeri-tjetrit pastaj por do jete vone.Mos harroni qe cadrat e shezllonet ti fusni ne b*the.Debila.

        1. T
         Taulant

         Nuk e ka fajin biznesi faji eshte i shtetit. N.q.s shteti do vendos ligjin edhe bisnesi do ti respektoj . Por kur shteti seleksionon taksapaguesit keto gjera do ndodhin.

         1. F
          FCB

          Shtet i forte, i gdhin kanacembledhesit me nga 30 milion euro ne mjes .

          1. G
           Genti

           Me e forta eshte qe kjo Gj.I. qe dmth Gjylse Ismaili bashke me te birin jane te ardhur nga veriu dhe kane zaptuar ‘token e xanun’ siç bejne gjithandej. Ne Sarande e rrethina keta kane rene me shumice viteve te fundit dhe bejne thagma…

           1. T
            Turistet te sjellin Cadrat me vete ndryshe s'bohet

            Me kta Maskarenje qe s'kan asnji lloj sensi Tregetari e te berit Turizem , nuk meret dot vesh kush .

            1. A
             Arjan

             Me keto te merret Rahmuti se keto jane problemet e njerezve po ka 10 vite bertet saliu i ka fajet .Jo ore zoteri jo ,Populli te ka dhene voten thyeja turinjte kushdo qe del mbi ligjin.Po merreni me ca halabake dhe leni ca te tjere te bejne ligjin.Ik ne greqi pse amerike zaptoje bregun e detit shikoje cfare te bejne.

             1. A
              Anonim

              SALI SHPELLARI I SOLLI SHPELLARET SI NE TIRAN KE KERKON KJO GJYSTJA TE SEMES JA KA LEN BABA PO VIN NGA ZBRET DHIA ME FRENA DORE DHE HAPEN BYTHESH ,SALA ORE SALA I KA TE GJITHA FAJET SALI FAZLLICI KA FAJ SE E BERI SHQIPERIN KASHT E KOQE SE KJO ZONJA TE VEJ ME SHOZLLONE NE MIRDIT OSE TROPOJ E TA SHOHI A E LEN APO JO SE KA QE NE KOHEN E SALI MILLOSHEVICIT QE BEN KETO GJERA .JO KJO PO TE VEPROJ PER TE GJITH PA PERJASHTIM SE ERDHEN NGA SHPELLA DHE YOK E XENUN .

             2. L
              Lori

              Këto abuzime ndodhin në çdo cep të plazheve tona. Kapin ata që xuan të tjerët vazhdojnë të vjedjin pëe qejf dhe zënë hapsira pa kufi. U lumtë kur nuk ka shtet dhe s'ka pëe të patur ndonjëherë.

              1. S
               SB

               Asnje njeri nuk thote qe eshte ne park kombetar dhe per 10 vjet vetem ka livadhisur. Kur ishte Saliu kishin nja dy baraka, sa erdhi Rama, hodhen inerte ne det, beton, hapen rruge, DHE te gjitha pa leje. Eoooo Babo

               1. M
                Mreti Xhuxhave # Ali Babo lsi

                Ate thuaj _saleh . - lene -lene o bo keq fare

               Lini një Përgjigje