FOTOT: Kur plazhi nuk kishte resorte dhe zaptues por djathë, shalqi dhe... buzëqeshje

31 Korrik 2022, 21:18Turizëm TEMA

FOTOT: Kur plazhi nuk kishte resorte dhe zaptues por djathë, shalqi dhe...

Fotografi Ferdinando Scianna sjell një album me foto të realizuara në vitin 1984. Ai ka fotografuar plazhet e Shqipërisë në vitet e diktaturës.

Si rrallë më parë, ndryshe nga ajo që shohim sot, plazhet kanë qënë të mbipopulluara me çadra në hapësirat publike të pagllabëruara nga shezllonet private.

Për ata që mendojnë se diktatura ka pasur vetëm anë të errëta, këto foto të plazheve e tregojnë më me ngjyra sesa ajo që ne shohim sot aktualisht në plazhet shqiptare.

 

17 Komente

 1. ?
  ????????????????????????

  varfenie madhe ka qwn por ka pas njerzellike ,,,jo si sot te vrasin pse e shikon pordhacet

  1. F
   Fotografi

   Dy vajzat e qeshura, jane foto te realizmit socialist, Foto Kumi, Skane lidhje me Ferdinandin

   1. ?
    ?

    Per Durrsin, vallahi, s'kam cfare te them, po per Dhermiun, puna eshte se me biciklete nuk shkoje dot, sa per makinen nuk na e lejonte gjagji (me fal, xhaxhi) Enver.

    1. K
     Kapedani

     O ti qe je bere si pikepyetje thuaj shyqyr qe 1/3 shqiptareve jane ne emigracion se plazhet e jugut prape bosh do ishin .Psh dikush qe punon mesues merr nje rroge rreth 450 000 mije lek , Dhermiu eshte 200 km nga Tirana dmth 400 km vajtje-ardhje 7.5 litra per 100 km i bije te harxhosh 30 litra nafte x 2000 leke , vetem rruga te shkon 60000 leke , beji llogarit vete tani ne te del hesapi per shkuar apo jo.Shkojne vetem pushtetaret qe vjedhin sa mundin, tregtaret dhe emigrantet .Ajo kohe kishte te keqijat e veta si dhe te mirat.Rendi , pastertia, arsimimimi masiv i popullates dhe mbi te gjitha njerezillekun.

     1. ?
      ?

      Kapedano, ti qeke nga ata qe thua "Vecse qeke me i madh se do te kisha fut nje dru", po pra ja qe 1/3 e shqiptareve jane ne emigracion dhe plazhet e jugut jane plot. Ç'mutin do atehere?

    2. t
     tetovari2

     Na ishte njëherë në shqipëri!

     1. g
      gimi

      ishim me mire kur ishim me keq ....tani ka vetem konflikt ,makuteri dhe .......ç'me duhet mua ..........

      1. C
       Cili

       Buzeqeshje?????Vetem rraca e Saliut,Metes,Rucit dhe Rames buzeqeshnin atehere,dhe mbase dhe ti Mero.Si mund te qeshje te shkoje ne plazh me buke me sheqer o plehra.Cfare rrace e ndyre paskeni qene.

       1. l
        lumtironsi

        po c fare mire more lumadh.shkoje me tren deri ne Durres si gabelet neper vagona te shqyer dhe te ngjeshur si sardelet.Deri ne durres se me tutje s kishe nga shkoje se gjysma e detit ka qene zone e ndaluar.ne jug s behej fjale vetem nja 20 30 familje mund te shkonind eri ne sarande se doje dy jave te prisje biletat.Tani po makuteria e institucioneve qe merren me menaxhimin e plazhe bene qe te jene te pakenaqur njerezia.

        1. T
         Tirona

         Ti Cili cfar race qenke qe paske nje tru me difekte nga lindja

         1. A
          Anonim

          Po mir ti po shkoke dhe nonje tjeter duke u hap bythesh tani me cmimet ne stratosfer se tani shkojn keta politilan te 30 vite qe rrin ne te njejtin post , sjkojn ata qe meren me drog ven nonje xinxhir ne qaf nje makin te mir , mbajn nje cant si gomari me kapistall dhe i shikon duke u hapur thua se ka cliruar vendin por kur i afrohet nonje femij per te shitur dicka e largojn me neveri ja esht kjo rac qe ti ndoshta ke qejf ,ajo koh ka pas te keqijat e veta por mos llapje ta mbyllje ,por ka pasur plot te mira ,nuk kishim vrases me pages , nuk perdhunoheshin femijet ,nuk trafikoheshin femijet, nuk rrembeheshin femrat, nuk vritej vellai me vellan , nuk ziheshin per pasuri, nuk paguaje shkoll private per femijen , mjeksia pa lek ,dmth nuk te linte njeri te beje si te donte qejfi si bejn tani , dhe nuk kishe as bq as pederast as lezbike dhe as femra ne arabin saudite te hanin m..tin e sheikeve si sot qe u kenaqen duke ngren e ju befte mir more vesh mora thuaj .

         2. T
          TIRANA 2020

          LOKU USHTAR KA ZBRIT NDET BRE ME BAJTH.

          1. M
           Malo

           Kush ka nostalgji mundet tja ofroje familjes e femijes se vet nuk e ka te ndaluar,te rrise femijet pa ngren,pa veshmbathje,pa kepuce e sandale,te uritur der ne skamje,provoje edhe ti nostalgjik se mire do te beje.

           1. A
            Arianiti

            Me fal po qenke i trashe! Fabula e ketij artikulli eshte kjo; bregdeti ne 1990 ishte i paster, pa ndertime e kjoska, pra ne nje shoqeri normale e moderne ishte nje pike nisje ideale per te ndertuar me plan urbanistik e te miremenduar per t'iu ofruar pushuesve e brezave te ardhshem ambiente e njerezore, ndersa fatkeqesisht eshte bere badertia nga makuteria e ndertimeve pa plan. Shko ne bregdetin francez te shohesh vetem ndertesa 2 kateshe e gjithshka e ndertuar ne baze te nje plani urbanistik te mirestudiuar e per te mos folur per vijen bregdetare ku 90% e saj eshte plazh i lire publik i mirembajtur nga shteti me te gjithe infraztukturen e nevojshme, me banjino, mjek, infermjer, dushe e wc publike.

           2. Mantra

            Shqiperia ka qene nje shtet i bukur me infrastrukture me nje pasterti kudo qe megjithese se jetonim ne nje diktature dhe jo te lire si qytetare dashuria per njeri tjetrin nuk mungonte si edhe respekti ne shoqeri ishin shume te varfer por te lumtur. Sot Shqiperia eshte kthyer ne nje makth per cdo njeri e ardhmja e ketij shteti eshte krijuar nga vjedhjet dhe korrupsioni dhe pasojat jane vrasjet e perditshme edhe nganjere edhe pa arsye. Ne kete shtet te korruptuar nga vete demokracia shqiptare qesharake duhet te ngrihen rrogat e shqiptarve si ne Evrope dhe te merren masa drastike deri ne ligj me vdekje per ata qe vrasin shqiptaret per te formuar nje shtet te sigurte dhe jo nje fole grenxash qe hane njera tjeren.

            1. K
             Keq e me keq

             O Mantra drejt e Ke Po Ku te le Europa TE vrasesh kriminelet. Europa imponon ligjet per mbrojtjen e tyre e per LGBTQ. Po u lidhem me Turqine mbase behen keto qe thua ti. Po Keta Duan edukaten trans te Soros pra me keq do shkoje.

             1. M
              M…

              Shifni ballkonet, e ju flisni per rregull pasterti! Ky milet qe eshte sot ka qene edhe atehere vetem data ndryshon. Ne duhet ti falenderohemi cilesdo shtypje qe te mos dukemi çfar jemi.

              Lini një Përgjigje