"Rënia e fluksit të turistëve në disa zona prej çmimeve absurde", Rama: Të mos përsëriten gabimet e këtij viti

31 Korrik 2022, 21:13Turizëm TEMA

"Rënia e fluksit të turistëve në disa zona prej

Kryeministri Edi Rama ka folur sërish për turizmin duke dhënë një mesazh të qartë që të mos përsëriten gabimet e këtij viti që kanë ulur fluksin e turistëve. Rama thotë se duhet të ecin me mencuri për të reaguar ndaj gabimeve në planifikm.

“Industria jonë e turizmit ka hyrë në një fazë tjetër që kërkon rritje të domosdoshme të nivelit të kuptimit të pozicionit të operatorëve tanë në tregun ku ndodhemi. Jemi në mes faktorësh konkurrues që kanë eksperiencë të gjatë dhe ofertë turistike spektakolare që nga Kroacia, Greqia e Italia, por nëse do të dimë të ecim me mencuri dhe të reagojmë edhe ndaj gabimeve në planifikim e qasje sic ka ndodhur këtë vit në ndonjë zonë të bregdetit ku për shkak të cmimeve absurd, fluksi i turistëve ka qenë shumë më i ulët sesa do të duhej të ishte, me siguri që Shqipëria 2030 do të jetë përtej objektivave tona.

Shpresoj që shumë shpejt të firmosim kontraktën më të madhe për portin turistik të Durrësit e ta kemi Shqipërinë kampione të Ballkanit në turizëm pa as më të voglin diskutim. Shpresoj që brenda këtij mandate do të shohim aeroportin e Vlorës të bëhet operacional, të Kukësit të fuqizohet dhe të Rinasit të zhvillohet”, tha Rama.

10 Komente

 1. V
  Vito mashtruesi, shoku i Nikos

  Zoti LEGEN, ministrja jote e turizmit thote qe numri i turisteve eshte rritur dhe se keto theniet qe eshte ulur numri i turisteve jane muhabere facebuku. Pse njeri ja fut gozhes dhe tjetra patkoit? MEqe ra fjala : kur do e shkarkosh Mirela Kumbaro Furxhiun , sepse ajo puna e pikes se vogel ne Butrint mban pak si ere te qelbet?

  1. K
   Kunder zhabave te moçalit

   Po pse more Vito , more maskara i felliqur , ofendon kryeministrin ne çdo koment tendin , ç'te shtyn , nuk te pelqejne ato qe thote ai , kundershtoje , kritikoje , eshte e drejta jote , po pse duhet t'a ofendosh me epitete te ndyra ?? More , a te ofendoj gje , Edi Rama ty , qe ti nuk vlen as sa nje qime e bythes se tij ? Ai , as qe e di qe ekziston ne kete bote nje qelbesire si ti , nje qen bir qeni , nje analfabet , nje rrote kari , qe dukesh qe nga nicku qe perdor , se çfare psikopati je . Yyyyyy lavire e keqe berishiste .

   1. R
    Rexhepi

    Zotim D"rama ja fut kote, ka te drejte ministrja, ajo i numeron turistet per dite !!!!!

    1. L
     Likja

     O vito loqja...shko e thuaj privati qe ka hotelit dhe restorantin qe i ngren cmimet si ti doj trapi...Jo kryeministrit se nuk je ne komunizem...je Vend kapitalist zgjohuni..se ju ngeli goja shteti shteti shteti...edhe kur nuk bi shi thoni shteti...kollaj kur e jepnin i pjat sallate 10 -15 mij lek...le te fryjn syte tashti...men per vitin tjeter

     1. T
      Taulant

      Shteti eshte rregullator ne ekonomin e nje vendi . Rroli i shtetit eshte paresor. Por kur brenda 6 muajsh behen 14 atentate me tritol logjikisht qe turistet tremben. Nuk jane vetem cmimet e larta .

    2. a
     ariffi

     Me mencurine e tipave si Kokedhima do besh turizem o Noku ? Greqia, Kroacia , Italia nuk kane nevoje te bejne reklame per vete ,mjafton ti tregojne te gjitheve videon qe la nam ne gjith boten me Kokedhimen qe ju var furgonit me turista Spanjolle.

     1. D
      Dan

      Shqiptaret nga natyra jane tahmaqare te medhenj. Cmimet jane njelloj si ne vendet e zvilluara, me te pasura, pamvaresisht se Shqiperia eshte vendi me standart jetese (perfshi vleren e kahurt te punes) me te ulet ne Europe. Ashtu sic bejne shume vende per te kontrolluar cmimet, meso te aplikosh politike e 'revenue cap'

      1. P
       Petrefi

       Zoti Drama, informohu me mire se numri i turisteve eshte rritur, ministrja i numeron dite per dite dhe nuk gabon !!!!

       1. A
        AAA

        Turi min e ka ulur. pislleku. Ne Durres ka vetem plera. Rruget nuk lahen dhe as pastrohen. Me nji fjale ne kete vend edhe FSHESAXHIA tallet me punen. SKANDAL

        1. T
         Tiransi i vjeter emigrant

         Zot Rama, ajo qe shton koston e turizmit ne Shqiperi eshte mungesa e transportt publik nder qytetas dhe sidomos e TRENIT. Une e prenotova ate bileten 2 Euro qe na premtoi Shkreli ne 2017 me shku ne Durres po po pres TRENIN dhe spo duket.... Sa here vij ketu duhet me marr makine me qera qe po pate fat ta gjesh ne vere, te kushton qimet e b...thes plus stresIn idiot te rrugeve te Shqiperise. Se nuk ja vlen te flas per autobuzet...Lali Eri e ka cu autobuzin e Durresit afer Durresit, ,ne nowhere katrahure, i ka ndare aty dy qytete qe dikur ishin nje, po autobuzet e njeqind fshatrave nisen ne qender te Tiranes dhe autobuzet e kosovareve zbarkojne cdo dite si zoterinj te Universiteti. Qytetatet e Tiranes duhet t'i kujtojne pak se per ke punon dhe merr "rrogen". Tirana eshte i vetmi kryeqytet ne bote qe menaxhohet sikur te ishte night club universiteti ose kamp rinie.

         Lini një Përgjigje