FOTOT: Mrekullia arkeologjike: Thatësira ekstreme zbulon lumin Tigër 3400-vjeçar

2 Qershor 2022, 10:47Turizëm TEMA

FOTOT: Mrekullia arkeologjike: Thatësira ekstreme zbulon lumin Tigër

Iraku është një nga vendet më të goditura nga ndryshimet klimatike, me temperatura që rriten në 45 ° C, duke u lënë banorëve zgjidhje tjetër veçse të nxjerrin ujë nga një rezervuar vaditës në Mosul. Fotot tregojnë rrënojat e pabesueshme që besohet se janë pjesë e qytetit të humbur të Zakikut, qendra e perandorisë Mitanni, e cila u shfaq pas thatësirës rekord, shkruan Newsweek.

Një ekip arkeologësh gjermanë dhe kurdë nxituan për të gërmuar dhe dokumentuar rrënojat përpara se ta zhytinin në ujë. Falë reagimit të tyre të shpejtë, ata kanë zbuluar më shumë se 100 pllaka argjile të lashta, disa prej të cilave janë ende në guaskat e tyre prej balte.

Një studiues e quajti zbulimin dhe faktin që mbetjet mbijetuan nën ujë për kaq shumë kohë, një “mrekulli arkeologjike”. Në një kohë të shkurtër, ekspertët hartuan një kompleks të madh urban që daton nga viti 1550 deri në 1350 para Krishtit. Përveç pallatit, u zbuluan disa ndërtesa të tjera të mëdha – një kështjellë masive me mure dhe kulla, një ndërtesë magazine shumëkatëshe dhe një kompleks industrial.

Të gjitha janë të ruajtura jashtëzakonisht mirë, pavarësisht se kanë qenë nën ujë për më shumë se 40 vjet pasi pallati u përmbyt kur u ndërtua diga e Mosulit në mesin e viteve 1980. Operacioni u drejtua nga Presidenti i Organizatës Arkeologjike të Kurdistanit, Dr. Hassan Ahmed Kasim, Dr. Ivana Puliz nga Universiteti i Freiburgut dhe Dr. Peter Pfelzner nga Universiteti i Tübingen.

Qyteti u zbulua për herë të parë në vitin 2010, pasi niveli i ujit në rajon ra për shkak të thatësirës dhe ekspertët e shpallën një mrekulli arkeologjike, por vetëm në vitin 2019 mund të fillonin gërmimet.

Studiuesit shpresojnë se gjetjet e reja do të ofrojnë njohuri të rëndësishme për fundin e qytetit nga periudha e Mitanit dhe fillimi i sundimit asirian në rajon. Qyteti është tashmë plotësisht nën ujë pasi niveli i ujit në rezervuar është rritur sërish.

 

Lini një Përgjigje