“Provokim shqiptar, Xhaka turp të kesh që na shave nënat dhe motrat" - Mediat serbe tërbohen me Granitin

3 Dhjetor 2022, 10:18Sport TEMA

“Provokim shqiptar, Xhaka turp të kesh që na shave nënat

Eliminimi nga Botërori djeg padyshim shumë në Serbi, megjithatë mediat atje kanë zgjedhur të merren me Granit Xhakën dhe reagimin e tij pas provokimeve të shumta.

“Provokimi shqiptar: Xhaka turp të kesh, shqiptari me veprime të ndyra ka provokuar futbollistët e Serbisë”, ka shkruar Veçerenje Novosti.

“Xhaka ua shau nënat lojtarëve të Serbisë dhe më pas u kap mes këmbëve. Sjellja shokuese e provokatorit më të madh në botë”, ka shkruar Kurir.rs.

“Fyerje të turpshme të provokatorit më të madh, Granit Xhaka ka sharë lojtarët tanë”, shkruan alo.rs.

Dy futbollistët me origjinë shqiptare të Zvicrës, Granit Xhaka e Xherdan Shaqiri ishin në shënjestër të tifozerisë serbe dhe jo vetëm, por ia dolën të menaxhojnë mirë situatën dhe të nxjerrin jashtë Botërorit Serbinë…

“Provokim shqiptar, Xhaka turp të kesh që na shave nënat

47 Komente

 1. H
  Hordhia e ndyre e Sali Rrumpalles

  Gazeta të ndyra, shkrime të ndyra, nga nje popull i ndyre. Ishte Granit Xhaka aibqe u provokua nga pankina serbe. U pa qarte qe futbollistet serbe, po ti dergosh ushtare ne Kosovë, do bejne po ato masakra çnjerezore qe serbet kane bere historikisht me shqipetaret. Pra, ne ate ndeshje futbolli, ne të gjithë ishim Granit Xhaka. Respekte shqipetareve të Zvicrës qe mbajne lart flamurin e Gjergj Kastriotit.

  1. R
   Realisti

   Përse thua gazeta të ndyra.... Gazetat shqiptare ishin të parat që folën për Xhakën që shau Serbët nga nëna e motra. Turpi fillon nga ne që trumbetojnë diçka që mund të dëmtojë lojtarët tanë. Serbët nga ne e nxorën lajmin.

   1. t
    teco

    Eshte e cuditshme qe mediat zvicerane dhe rrjetet sociale tregojne me video kur tifozet serbe therrisnin «ubij, ubij, ubij šiptara». Vriti ,vriti,vriti Shqiptaret, por asnje nga mediat shqiptare nuk ka deshire ta raportoje kete fakt. FSHF duhet qe urgjentisht te kerkoje nga FIFA denim te Serbise. https://www.watson.ch/sport/fussball/338664875-wm-2022-4-kontroversen-beim-schweizer-sieg-gegen-serbien https://www.reddit.com/r/soccer/comments/zazu3e/serbias_fans_chanting_kill_kill_kill_albanians/

    1. R
     R Alili

     Dhe te rrezikojne Open Ballkanin? Cfar mediash shqiptare apo FSHF

   2. L
    Lani

    Graniti ishte ne krye te nje ekipi qe i rahu serbet me loje dhe nerva. Eshte e gjitha pjese e futbollit. E harruat duelin Materazzi Zidane?!

    1. L
     Lymi

     Materazzi me Zidane skishin nje det me gjak qe i ndanin ne mes po vetem nje ndeshje futbolli...

    2. p
     pjeter

     Hahaha filloi viktimizmi i radhes serb!! Keta shtaza,pasi mbreme moren humbjen e radhes,filluan rrugen per kthim ne pyllin e tyre mesjetar,pyll,simbol i vajtimit kombetar serb.

     1. R
      Ramthithsi

      Po kshu esht xhaka u rras karin ngoj serbve, vuciqi i rras karin ngoj rames!

      1. S
       Sali koqepetulla

       Ashtu sic ja ka rasur sateme Rama.

       1. V
        Vk

        O legen o plere po ca trapin ke me siperfolesin? Apo do shkak qe te te shkerdhej motren.

       2. S
        Sli vere shpuari

        Merjani ne goje Rames bashke me Sline

        1. F
         Fener Zizi

         Une ja Rras Motres tate Bastard. Te Qift Rama Nonen edhe Baben o Fis Bythqirash.

        2. S
         STOP HISTERIKEVE SERB NE BOTE !

         E gjithe kjo Kakofoni Medietike madje edhe ne Fushen e LOjes eshte nji Skandal Fatal i nxitur nga vet Fifa e cila u be nji trasportues i Politikes ne Futboll me Penalizimin ne Europian te Granitit dhe Shaqirit per festimin me Shqiponje e cila eshte per hir te Llogjikes Njerzore nji MARREZI E FIFA-s

         1. B
          Bani

          Faji eshte i Shqiperise qe nuk reagi,ndaj FIFAs.Te festojshe me flamurin shqiptare na qenka e ndaluar?

          1. M
           Mitrovicë

           STOP KAFSHERISE TERRORISTE TE SHKIJEVE. SHKJAU ESHTE KAFSHE PRIMITIVE TERRORISTE!

          2. S
           Shqiprija ne serbi

           Serbet kane te drejte! Shqiptarvet duhet tu ndalohet marrja pjes ne kampionat! Kryeministri edi rama duhet te protestoje te fifa qe te ndalohet pjesmarrja e cdo lojtari me origjine shqiptare qe cenon sadopk nderin e serbve! Edi rames i bej thirrje qe te ngrej zerin. Te bashkohet me kryeministrin Vuqiq dhe se bashku te ndalojne kete turp dhe krim te shqiptareve. Ne jemi me serbine jemi nje komb nje gjak dhe sna lidh asgje me kosovaret! EDI RAMA BEJ PUNEN DHE ZHDUKI KOSOVARET NGA HARTA!! RROFT SERBIA E MADHE DHE PROVINCA E SAJ E DHJER SHQIPRIJA

           1. S
            Serbia ne Kine

            Pirdh, pirdh se lirohesh.

           2. Çekiçi

            GRANIT XHAKA DHE XHERDAN SHAQIRI JA QIFSHIN GRUN NË PIÇKË XHEVAT PREKOVIQIT (turp qe e mban mbiemrin Prekazi) Xhevat Prekoviqi i martum më shkinë më femi shkje i perkrahu shkjet edhe per masakrat serbe në Kosovë

            1. T
             Tifozi shqiptar

             Kte justifikim ja dhan gazetaret shqiptar gazetave serbe , ishin kta te paret qe akuzonin Granitin se kapi organin gjenital , ai mund te ket qen moment privat gazetaret bastard shqiptar e kapen si xhest dhe ben me faj granitin , po Ronaldo qe futi doren bosht brekve ne mes te stadiumit mos provokoi Infantinon dhe princin e dubait , gazetar pushta beni me faj me pa te drejt Granit Xhaken qe nuk provokoi kerken , bile ishte shum indiferent , ja sot gazeta serbe ka shkruar artikullin e gazetave tona asgje me shum plera gazetar .

             1. S
              Shqiptare nga Gjilani

              Shume turp per juve "Shqiptareve"ne shtetin Shqiptare. Ju e paskeni ndje humbjen me shume se Serbia. Ju jeni ne anen e nji populli (serbise) qe e deshiron shvarrosjes e popullit Shqiptare Turp Turp Ju te pabese e tradhetare te idese Kombetare Shqiptare

              1. T
               Tirana

               cfare thua o rrot kari nga Gjilani?

               1. R
                RAIFI

                Së shpejti do vie në pushtet në Shqipëri një Enver tjetër për të zhduk rracën pro sllave,agjent të Serbisë në Shqipëri.Po të mos ishte Enveri mbi 40 vite në Shqipëri jo do ishit serbë e grekë të gjithë.

                1. K
                 Kastrioti nga Skrapari

                 Plehre nga Skrapari qe je bere Tirana-s .

                2. A
                 Artur

                 Gjilani ne nuk na plas kari as per serbine e as per zvicren, e para kjo. E dyta ate patriotizmin tuaj folklorik e njof mire, more vesh, mora thuaj, ju kam prure vete ne vlore ne 99 tek ish fusha e aviacionit, me furgon ku italia kishte ngritur nje kamp refugjatesh kastile per ju, dhe mbasi u lejova tju coja direkt tek mensa per te ngrene kam habitur djem dhe burra nga 2 metra qe kishin ngulur koken tek makaronat e italianit dhe po fryheshin si dosat. Dhe ai viktimizmi juaj kudo ku shkoni qaheni si bq serbi na ka vra e na ka pre, e vazhdoni akoma mbas 20 vjetesh te qani , jo na kan vra e na kan pre e genocid e vetem te flisni si viktima , po jeni aq patriot ngrihuni dhe vrisni serb , derisa te kesh fryme mbi toke dhe keshtu shkon haku tek i zoti pa u qare gjithmone si legena, edhe Shqiperia ne 49 beri lufte me grekun , por gjysherit tane nuk mbushnin zetorat dhe traktoret per te ikur por i bene balle armikut pa llafe dhe nuk i kthyen menderen luftes sic benit ju, dhe si viktima qaheni akoma , neve nga jugu ne veri dhe anasjelltas i veme gjoksin plumbit dhe i kthejme shpinen luftes

                 1. L
                  Lufta ka shume dimensione

                  Artur e kuptoj pse je merzitur me Gjilanin dhe te jap te drejte por gjithsesi nuk duhet te sjellesh momente te tilla ne vemendje, kosovaret kane zgjedhur qe te pergjigjen ne nje lyfte mediatike qe ne Shqiptaret e Shqiperise nuk kemi ditur dhe akoma nuk dime te luajme per te fituar. Serbet dhe ruset nga ana tjeter jane histori me vete, kane arritur te na paraqesin shume keq si komb pasi propaganda eshte mjeti me i forte i luftes per ta, edhe me bisht do na benin po ta besonte njeri ( u perpoq njeri ne kohen e At Gjergj Fishtes por ky i fundit iu plasi ne sy mes te itelektualeve te Europes) Ne ne vend qe te shuajme zjarre, i ndezim ato, kunder bashkekombasve tane. Ky artikulli me ate foton nuk duhet te ishte botuar nga nje gazete shqiptare, per me teper duhet bere nje analize e mirefillte. Pse nuk botuan ato videot sic thote nje komentues me lart kur serbet thonin: "Vriti, vriti, vriti shqiptaret?" per mua nje lojtar qe luan duke degjuar thirrje per vrasjen e llojit te tij dhe triumfon eshte po aq hero sa edhe heronj te tjere qe kane qendryuar fort ne momente te tilla sylmi e poshterimi. Mediat tona idiote ne vend qe te vene ne dukje sulmet e vazhdueshme nga ana tjeter merren me idiotesira dhe kjo nuk iu falet. Nga pervoja ime me median kam pare qe ata qe viktimizojne dhe e perdorin ne maksimum viktimizimin jane serbet duke perdorur edhe bemat e qena dhe te paqena te shqiptareve (si kriminele, trafikante, dhe "fermere te modelit te fundit" ) dhe sigurisht ne i kemi dhene nje dore ketij reputacioni qe pastaj serbet e kane vene ne steroide dhe servirur botes sa here iu ka leverdisur, kete edhe karten e shqiptaret jane myslimane dhe si rrjedhim te ardhur, ne serbet jemi te krishtere dhe si rrjedhim kemi qene ketu, qe kushdo qe nuk e njeh historine e Europes (qe eshte shumica e popullates se botes) dhe sidomos ate te gadishullit Ilirik dikur e Ballkani sot, bie menjehere preh dhe e besonte verberisht. Nderkohe cfare bejme ne, ne edhe akademiket Kosovare per ti treguar anen tone te historise dhe me fakte nga burime neutrale ose me sakte shpesh qe kane qene edhe armiq te shqiptareve por me nje kendveshtrim shume me realist ndaj historise, ku eshte lufta jone per mbrojtjen e historise sepse ne median tone kam pare te pompohen "pseudoakademike" me teori antishqiptare plot. E gjitha cfare dua te them eshte qe lufta ka shume fronte dhe kushdo qe lufton ne nje prej ketyre fronteve per te mbrojtur kombin e tij edhe nese nuk ia mban te shkoje te dale me arme eshte hero, sigurisht do kete gjithnje edhe nga ata frikacaket qe fshihen ne skuta por ne kete pike propaganda eshte lufta qe po na behet dhe fatkeqesisht ne bote ne shqiptaret nga Shqiperia po i japim nje dore me azilantet, shtepite e barit e namin e bandave gjithandej

                3. K
                 Kola

                 Kija bre Shkinat si thone Kosovaret. Nuk ka Race me Te keqe se Serbi. Nuk mund Te bejme paqe me ta , nuk na len gjaku. Mire ja u beri Bravo Xhaka je mjeshter i arteve si Te tmerrosh Serbet

                 1. A
                  Arber

                  Shko Kolë e luftoje Serbinë, aty e ke, nuk ka ikë! Lëri budalliqet, o Kooolë!

                 2. a
                  astrit

                  Shume zhurme per nje nervozizem i zakonshem ne nje ndeshje futbolli. Ndeshja u mbyll me fitoren e Zvicres te shohim ndeshjet e tjera.

                  1. a
                   anti anarkisti

                   Kemi dy trima shqiptar me emër GRANIT dhe XHERDAN të dy emra me vlerë shqip dhe të dy ua trgojnë shovinistve serb Kemi dy trima shqiptar me emër GRANIT dhe XHERDAN të dy emra me vlerë shqip dhe të dy ua tregojnë shovinistve serb se kush janë shqipatrët dhe ua qesin në fushë shpellarëve - mentalitetin e tyre mesjetar sllavo ortodokës. JU GUZOFTË ZEMRA O TRIMA. JEMI ME JU QË NA BËNI KRENAR KUDO QË LUANI E SHKONI.

                   1. E
                    Emilio

                    Dy trimat qe refuzuan te luanin me kombetaren Shqiptare. Ik o pall k4r1

                    1. p
                     pjeter

                     Je i sigurt qe kan refuzu?? Mos u harxhoni kaq kollaj ne traplliqe sepse po aq kollaj beheni vete palle!

                   2. j
                    joni15

                    Ore ata muzhiket jane merzitur , se xhaka kapi hallatet, por xhaka se kishte per bythq serb, qe u vune ne radhe duke u shtyre me njeri-tjetrin kush ti bente i pari gojore, xhaka ju tha per motrat dhe grate o zoteri, ca behet keshtu u leshuan 30 burra per hallatet e xhakes o qr, keta serbet duhet te vene tek gjaku tyre ne greqi per keto gjera o vlla , jo u terbuan sa kapi djali hallatet, eh dreq o pune .

                    1. P
                     Prishtinë

                     Shkjau eshte kafshë primitive e zbritur nga uralet. Sjelljet e shkijeve nuk i permend me tituj gazeta. Shkau lyp iq nane. Keta jane hajdut uzurpator e pafytyre.

                     1. M
                      Maks

                      Shkruani cfar pate vete me sy jo cfar shkruajn gazetat serbe

                      1. k
                       kodrasadikit

                       Ha ha ha demokratet serbe !! Egazeta e mentalitet i mbrapshte dhe naive ne mesin tone servil , servil dhe vetem servil ndaj sllavizmit konkretisht ndaj serbeve e serbise gjakatare !! O shqiptare hapni syte e ndriqoni nendjen se ne te shkretet rrehemi per pak sen Open Ballkan e na i hajme foret se qenka diqka mire per ne!! Oj shqipe serbija i ka nen okupimin e vete dy krahina shqiptare : Sangjakun e Nishit e Sangjakun e Pazarit te Ri !! Tani kan ngele nji Kosove e vogel ku jetojne 5% serbe e ne kushtetuten tone gjuha e tyre eshte gjuhe zyrtare qe eshte shembull unik ne EU ..Edhe ata po deshirojne ta kafshojne nji cope nga Kosova e vogel ..

                       1. S
                        Saranda

                        Nje stadium i ter shau gjithe kombin shqiptare duke theritur vrisni shqiptaret Dhe keto serbet kombi i ndyr ofendohet pse i shau nga nena xhaka Ajde pralla qe kerkojne te shesin sllavo sebet

                        1. M
                         Mohikani

                         Koqet e mia Si ka Serbia......

                         1. b
                          balkaniku

                          Edhe njehere Serbet ( te pakten tifozat dhe lojtaret ) e treguan qe jane vilgar dhe pakulture!

                          1. R
                           RAIFI

                           Sa shumë anti shqiptar që ka në Shqipëri është vështirë të dihet prej nga kanë gjenezën a thua nga spwrma ruse sa ishit miqë me ta apo nga sperma kineze.Një gjë është e sigurt se Shqipëria është një konglomerat shërbimesh të huaja anti shqiptare.

                           1. A
                            Arber

                            ...po po, kurse ti kosovari me emrin Raif [Dizdarevič] je shqiptar "i kulluar". (!)

                            1. R
                             RAIFI

                             Sa mirë që paska emer Arbër në Shqipëri ku kryesisht bëhet fjalë për Sotiraq,Vladimir, e Svetllana pardon Drita.Po si nuk turpërohesh o i mjer.Po ju nga kosovarët keni mësuar AbC e shqiptarisë po ju keni tentuar ta gjuanin në det Ismail Qemalin por 400 kosovarët e Isës e mbrojtën Qeverinë e Ismail Qemalit.Po ju jeni o i mjer që shkatërruat Shqipërinë më 1997 dhe ngritet tre gishtërinjtë për të treguar përkatësinë serbe.

                           2. N
                            Niku

                            Boll mer me keto karlleqe. Kujt po i plas se cfare thote Kuriri dhe kushdo tjeter ne Serbi. Kane mesuar ta lujne rolin e viktimes gjithe jeten e tyre. FIFA te shohe tifozet qe bertisnin “vritni shqiptaret “ jo Xhaken qe kapte topet me dore.

                            1. Aqifi nga Himara

                             Nuk e kuptoj pse portalet shqiptare dhe vecanerisht yema dhe balkanweb postojne si ngjarje cdo dite se cthone serbet e cmendim kane greket.Mos valle dikush nga jashte ju financon ??!!!!

                             1. T
                              Tifozi

                              Provokimet menjane kjo ndeshje ishte per librar e historise .per 4 vjet serbet priten te hakmerreshin .Xherdan Shaqiri ua futi prape .mesim i madh per shqiptarine se ata qe nuk na duan nuk munden me te shara por duke u bere me te zote se ata .gjysmat e golave te zvicres ne kupe te botes jane te shenuar apo asistuar Nga Shaqiri.po ashtu mesim per shqipot raciste ishte fakti se te paret qe i erdhen ne ndihme xhakes kur u konfrontua me serbet ishin dy lojtaret me ngjyre .

                              1. E
                               Ermal

                               Shumë zhurmë për asgjë! Sporti e futbolli është për argëtim e shlodhje jo sharje e incidente. E kujt i hyjnë në punë ato.

                               1. H
                                Halet e kombit

                                O Shqiperia,ne serbi,nanen tane,motren,e femrat e shpise,a din gja ku te jane shkerdhy,po keni gjak,seder,origjine a cfare muti jeni ju,qe nuk dini cfare thoni ,e cfare bani.Kosova ju shkerdh...fisi e ferefisin

                                1. e
                                 emigranti

                                 Ketij " lajmi " duhet ti ishit pergjigjur jo thjesht duke botuar cfare shkruajne serbet, por duke vleresuar me te drejte lojtaret shqiptare te Zvicres. Ata thone se Xhaka I paska ofenduar keq serbet, por nuk thone se si nisi ky sherr, cfare thuhej nga bankina serbe ne vazhdimesi ne drejtim te dyshes shqiptare.

                                 Lini një Përgjigje