30 vjet nga eksodi i shqiptarëve në Itali, Veliaj: Ilustrimi unik i aspiratës për liri!

8 Gusht 2021, 11:09Politika TEMA

Kryebashkiaku Erion Veliaj ka publikuar mëngjesin e kësaj fundjave një foto të veçantë të 30 viteve më parë, e cila u bë ilustrimi unik i aspiratës së shqiptarëve për liri pas diktaturës komuniste.

“8 Gusht 1991 – 30 vjet anija ‘Vlora’. Kjo foto e shkrepur nga barezi 16 vjeçar Lorenzo Turi u bë ilustrimi unik i aspiratës së shqiptarëve për liri pas diktaturës komuniste, por dhe shembulli më i madh i mikpritjes në Bari e më pas gjithë Italinë! Le të mos harrojmë”, shkruan Veliaj.

3 komente në “30 vjet nga eksodi i shqiptarëve në Itali, Veliaj: Ilustrimi unik i aspiratës për liri!”

 1. Sara says:

  Liria e Erjones per te vjedhur e shkaterruar Tiranen derisa ta beje te pabanueshme…

 2. GazMir says:

  Italia dhe Gjermania (ose nazismi dhe fashizmi) u kanë prishur dokumentat 50 000 shqiptarëve., gjoja problematik. (pa llogaritur ata që janë fishuar në interpol për një çakmak të vjedhur)

 3. cubi.matjan says:

  Cfare eshte Dashuria?
  Ta presesh koken tende, dhe t’ia japesh ate te Dashures!!! E pa mundur te ndodhe.
  Per Lirine, kjo gje ndodh. Kaq e vlefeshme eshte Liria.
  Kete ide ka dashur t’iu percjelle djaloshi Veliaj.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Lini një Përgjigje