Muli dyshime për provokimet ndaj Doktorit si njeri i pasur 

28 Qershor 2022, 20:54Antena TEMA

Gjatë takimit të sotëm të Doktorit me shoqërinë civile, Muli konstatoi një mangësi të madhe të Lelos si zëdhënës, që u jep mikrofonin gjithë njerëzve.

Shqetësimi u rrit shumë kur një vajzë bionde mori mikrofonin dhe i kërkoi llogari Doktorit pse familja e tij nuk bën bamirësi.

Doktori u nervozua shumë dhe Muli shkoi i hoqi mikrofonin biondes.

Pas kësaj thirri Lelon t’i kërkonte llogari.

-Ça është kjo që bëre, si ja lë mikrofonin asaj idiotes?

-Po duhet të krijojmë një fabulë që Doktori është i hapur dhe u përgjigjet të gjithëve, dhe mbi këtë fabulë ndërtojmë pastaj një narrativë të sinqeritetit të tij.

-Me çfarë materiali ndërtohet kjo narrative, se janë rritur dhe çmimet e ndërtimit?

-Jo jo, është si fabulë. Është pa lekë.

Do pak mundim d.m.th, pak kreativitet që të funksionojë.

-Po si funksionon, sipas teje?

-Po ja, ajo vajza kishte dëgjuar që Doktori ka lekë, djali ka bërë miliona, vajza ka bërë miliona, gruaja ka bërë fondacion, dhe kishte dilemat e veta.

Ndaj donte të pyeste, se mund të sfumohet ky imazhi i njerëzve të pasur.

Dhe mendoi se bamirësia ishte një zgjidhje.

Ai u nxeh, nuk e kuptoi fabulën.

Aty Muli u xhindos.

E la Lelon vetëm dhe shkoi kërkoi atë vajzën.

-Më fal, i tha, ku e ke lexuar ti që Doktori dhe familja e tij janë milionerë dhe duhet të bëjnë bamirësi?

Shtypin e Edi Ramës lexon ti?

-Jo, unë shkrimet e Lelos kam lexuar, që Shkëlzeni dhe familja e Doktorit jetojnë në luks.

Dhe mendova si mund ta zbus. Por Doktori ma mori ters.

-S'paske faj tij. Kemi faj ne që i besojmë atij fatin e Doktorit, tha Muli i xhindosur.

 

1 Komente

    Lini një Përgjigje