Muli i mërzitur me naftën në Shpirag 

23 Gusht 2023, 16:52Antena TEMA

Lajmet se në Shpirag do dal një lumë i madh nafte, që po e mbajnë të mbyllur dhe do ta ngjisin në shtator lart mbi tokë, e ka tronditur Mulin.

-Pse pikërisht në shtator, tha Muli?

Sa të fillojmë ne parlamentin, të na mbysë me naftë.

Pastaj dhjetëra pyetje e mundonin.

Sa lekë do fitojnë këta të qeverisë nga kjo naftë, sa do marrë Çeti, sa Frideni, sa Albpetroli…

U bë me dhimbje koke.

Aq më tepër çmendej kur mësonte se nafta ishte 6500 metra thellë, dhe nuk e sabotoje dhe dot, se nuk shpohej aq thellë privatisht.

Pastaj filloi të mendonte çdo bëhej me atë naftë, se nuk kemi më as rafineri.

Duhet të bëjmë një të re.

Kush do ta bëjë? Kujt do t'ia jape Rama? 

Të gjitha këto ja trazuan gjumin.

-Çfarë mund të bëjmë ndonjë gjë, i tha Lelos, që ta zhvlerësojmë këtë naftën kur të dalë?

-Nuk e di, tha Lelo. Por duhet të përhapim panik.

Të themi se ajo nafta do shpërthejë, se ata po e mbajnë mbyllur që ta hapin në shtator dhe do digjet për vite të tëra, sa të jetë në pushtet Edi Rama duke e shkatërruar gjithë zonën.

Vetëm kështu mund t’ia prishim festën.

-Tani, po, por nëse nuk shpërthen, kur të dalë në shtator çfarë të themi?

-Atëherë të themi që Edi Rama do marrë miliarda nga kjo nafta, por nuk do t'i japë asnjë lek popullit, por do t'i ndajë me këta të huajt.

Vetëm kështu mund ta marrë inat populli.

-Mirë e ke, tha Muli.

Madje mund të themi që i ndan me Lulin, se shqiptarët mërziten më shumë kur i ndajnë me atë, se kur i ndan me të huajt.

3 Komente

 1. p
  patronazhisti i kuq

  Përtej shakasë muli që është nul fare ketu ka te drejt që populli do marri të gjatin si keto 31 vite nga te gjithe majtas djathtas Ne 19 vite koncesion nafte shteti nuk merr asnje takse kalon TAP-i ne toke shqiptare nuk ka as dalje gazi as nuk paguan taksë per tranzit

  1. p
   pedeisti i zverdhur

   O patronazhisti i koq,baba jot Sali spiuni e beri kontraten me Trapin,mori sa pare i desh bytha e vet dhe popullit i la topet e tapit

  2. P
   Patronazhisti blu

   Faji eshte i yni qe nenshkruam kontratat sipas interesit te oligarkeve te Salehut

   Lini një Përgjigje