21 Janari/ Karma nuk harron kurrë të hakmerret, ata janë ndëshkuar

22 Janar 2023, 09:23Blog Nga Lorenc Vangjeli

21 Janari/ Karma nuk harron kurrë të hakmerret, ata janë

Në 21 janarin e vitit të ardhshëm do të shfaqet sërish e njëjta skenë. Do të ketë një ceremoni përkujtimore dhe shumë karafilë të kuq, do t’i bëhet thirrje drejtësisë për të zbardhur krimin shtetëror të pushkatimit pa gjyq të katër qytetarëve shqiptarë dhe do të ketë një mori shkrimesh e qëndrimesh me protagonistë dhe protagonizëm formalisht korrekt. Shumëkush do të kujtojë pafuqinë e Edi Ramës, tashmë dhjetë vjet kryeministër, për të gjetur dhe ndëshkuar fajtorët. Të tjerë do t’i shtojnë një peshë më shumë zhgënjimit mbi drejtësinë që nuk vepron. Dhe të tjerë akoma, do të presin sërish 21 janarin e ardhshëm për të bërë adetin me akuza e karafilë, por duke vazhduar që të nesërmen jetën normale.

Në derën e gabuar nuk mund të trokitet gjithmonë. Kryeministri i këtij vendi, sido që të quhet, e ka të pamundur të vejë gishtin mbi cilindo emër si fajtor. Ai madje, do të duhej të fajësohej nëse do ta bënte një gjë të tillë. Shoqëria shqiptare e ka deleguar këtë të drejtë tek një tjetër pushtet që nuk ka të bëjë me “gjithëpushtetet e EdRams”. Dhe këtu ka dy momente të rëndësishme që përfshijnë gjithë keqkuptimin dramatik që shoqëria shqiptare ka për këtë marrëdhënie pushtetesh. Edhe sikur idhujtarizmi dhe demonizimi në të njëjtën kohë i SPAK-ut të përmbushte çdo pritshmëri, sërish nga ky segment i drejtësisë dhe drejtësia në përgjithësi, në rastin më të mire mund të pritet vetëm një segment i të vërtetës dhe jo gjithë e vërteta. Drejtësia mund të gjejë emrat që komanduan dhe mund të zbulojë duart e liga që ekzekutuan, mund të japë pak ngushëllim më shumë për familjarët e pangushëlluar të të pushkatuarve, mund të urdhërojë edhe kalbjen e tyre në qeli për të gjithë jetën, por kjo nuk mjafton. Nuk mjafton as identifikimi i zërave komandues në radio dhe as emri i atyre gardistëve që bërë shprepjet fatale.

Përtej tyre, shumë përtej tyre, dy njerëzit kyç të kësaj historie, Sali Berisha, ish-kryeministër dhe Lulzim Basha ish-ministër i tij i brendshëm, tashmë kanë marrë një ndëshkim të dyfishtë. Ata janë ndëshkuar politikisht dhe moralisht. Ata humbën në zgjedhjet e dy viteve mbas masakrës edhe për këtë arsye. Ata do t’i ndjekë pas gjithë jetën ajo çfarë kanë bërë dhe dënimi i shumëfishtë që kanë marrë, do t’u shfaqet në mënyrat nga më të paimagjinushme dhe me pamjet nga më të papritura. Dera e tyre do të trokitet vazhdimisht nga karma për të kujtuar se në këtë jetë, të gjithë marrin atë që japin!


Qoftë njëri, qoftë tjetri, kasaforta njerëzore të asaj besëlidhje gjaku për të fshehur të vërtetën e asaj dite tmerri, tashmë janë armiq. Edhe më keq do të vëjë nesër për ta.

Aleks Nika dhe Ziver Veizi, Hekuran Deda dhe Faik Myrtaj janë e vetmja e vërtetë e pandryshueshme për atë që ka ngjarë sepse të vërtetën absolute e thonë vetëm të vdekurit! Sepse vetëm të vdekurit nuk kanë më interesa për të ndryshuar me jetën. Për më shumë, shpirti i tyre është bërë tashmë temjan për të mbajtur larg gjithë “ëngjëjt” e politikës nga ngasja për të vrarë. Më ndryshimin e roleve, kur një tjetër opozitë protestonte dhunshëm, vetëm për një gjë nuk kishte asnjë dyshim: askush nuk do të qëllohej për t’u vrarë me atrmë zjarri.

Krimi i atëhershëm dhe ndëshkimi politik, moral e penal i fajtorëve është apel i vazhdueshëm për të dëshmuar se një shoqëri e depresuar e ka të pamundur të durojë dhunën, arrogancën dhe forcën. Edhe pse ngjan si paradoks, e liga ekstreme e asaj dite te zeze, e ka bere me te mire shoqerine shqiptare. Ndaj, edhe nëse 21 janari i vitit tjetër do t’u ngjajë 12 janarëve që kanë kaluar që atëherë, në thelb ka ndryshuar diçka e madhe. Vështirë të dallohet nga cinikët dhe skeptikët e shumtë që bërtasin në Tiranë, por ajo ka ndodhur. Duke pritur drejtësinë “hyjnore”, karma ka mbaruar punë.

32 Komente

 1. K
  Karma

  Lorenci duhet ta dije qe fjala "karma" eshte shqip, ne dialektin gege dhe eshte shume e vjeter, besohet me rrenje ilirishte. Shkodranet kur duan te percaktojne sakte nje njeri te trashe thone: -Kar ma, si filani. Keshtuqe shprehja e fameshme e Kryeministrit “Karma is a bitch!” eshte genjeshter, pasi nje "kar ma" si Lorenci nuk ka si te jete kurve.

  1. V
   Vranakonti

   Sot Berisha eshte nen sulmin e fuqishem te krtikave per krimin e tij ne 21 Jsnar. Neser ai eshte i qet se nuk do meret njeri me 21 Janarin. Do harrohet dhe do kujtohet vitin qe vjen. Pse? Sepse SAPAK dhe gjthe drejtesia eshte nen kembet e Sali mortjes.

   1. V
    Vranakonti

    Sot Berisha eshte nen sulmin e fuqishem te krtikave per krimin e tij ne 21 Jsnar. Neser ai eshte i qet se nuk do meret njeri me 21 Janarin. Do harrohet dhe do kujtohet vitin qe vjen. Pse? Sepse SAPAK dhe gjthe drejtesia eshte nen kembet e Sali mortjes.

    1. P
     Palloshi

     Ik qiu pusht i sali kriminelit shpellar o pellazg i lashte hahaha.... ti do kar..in tim ne goje mos flasesh me...te qifsha opoziten organizat teroriste e njerezve te eger me sali kermen qe bie era mut ne krye ..ptuuuu te mbaruar....

    2. I
     I shqetesuari per drejtesin e varur

     Me se e vertete,po kujt ja thua,ne akoma nuk dime se drejtesia eshte ne doren e te forteve,prokurore e gjyqtare te varur nga kembet e nga koka

     1. S
      Shpresa

      Nje shkrim i nje analisti te mbaruar. Ja cfare marrezish nxjerr pena e tij:"Dy njerëzit kyç të kësaj historie, Sali Berisha, ish-kryeministër dhe Lulzim Basha ish-ministër i tij i brendshëm, tashmë kanë marrë një ndëshkim të dyfishtë. Ata janë ndëshkuar politikisht dhe moralisht(!?) Sali Berisha dhe Lulzim Basha kane vrare 4 njerez dhe kane plagosur 40 te tjere ne mes bulevardit diten per diell dhe denimi eshte burgosja e tyre ne Rec, jo "moszgjedhja" per t'u kthyer ne pushtet nga votuesit! Burgu, burgu eshte pak per ta!

      1. Z
       ZHEJI koke pa lari

       Profesioni gazetarit kerkon kurrajo,sacrifice ,guxime ndersa ky Vangjeli eshte si thote populli ( Pordhe me rigon ) eshte ne shume se kot ky kerkone te mbijetoje nepermjet frazave te gjata dhe pa kuptime eshte gazetare puthadore gazetare sistemi

       1. S
        Sot be kte shekull vepron Ligji jo Karma-t !

        jane ber te padurueshem kta sharlatane ,qe paguhen te turbullojne ujin

        1. S
         SPAK

         Lenci por dhe shumica kane ne ankand! I shiten ofertes me te larte! Nuk eshte turp te besh para! Me erdhi keq kur Dhurata Cupi shkoi tek foleja e gjarperinjve te Ylli Rakipi! Vertet ka njerez kaq te poshter ky kombi yne! Mire se shqiptari e ka tradite tradhetine por Saliu me Liken ku i gjejne parate t'i paguajne! Thua kane bere korrupsion? kane vrare thua per te bere para? Cfare krimesh te tjera kane bere?! Apo jane burra te mire, sipas ketyre shkerdhatave ne media dhe politikanet e tyre?!

         1. A
          Analisti

          Po çfarë flet more i paudhë!!! Si mund të thuash që: "dy njerëzit kyç të kësaj historie, Sali Berisha, ish-kryeministër dhe Lulzim Basha ish-ministër i tij i brendshëm, tashmë kanë marrë një ndëshkim të dyfishtë. Ata janë ndëshkuar politikisht dhe moralisht. Ata humbën në zgjedhjet e dy viteve mbas masakrës edhe për këtë arsye". Ore maskara kush ka dhënë urdhër për pushkatimin e njerëzve të pafajshëm duhet të ngordhin në birucë dhe mos ta shohin më dritën e diellit. Sali krimineli që për paturpësinë e tij (pasi surrati i tij nuk ka më turp as skuqet as zverdhet) duhet të vuajë deri në pafundësi për maskarallëqet që ka bërë dhe jo që ky palaço të na bëjë akoma moral. Jo vetëm Saliu por dhe maskarenjtë e tjerë që i shkojnë prapa si Paloqja, Tritan palaçoja, Bulyku dhe takëmi tjetër i hajdutëve duhet të ndëshkohen në mënyrë spektakolare nga njerëzit e thjeshtë.

          1. g
           gege e toske

           Simbas Vangjelit ' Karma ' qenka drejtesi. Atehere pse mbajme drejtesin si institucion ? Ti leshojme ' Karmen ' nga mbrapa qe te vendosi drejtesi. Karma eshte vetem nje ngushllim i atyre qe jane te pafuqishem per veprim, pra eshte pasivitet. 21 Janari ndoshta nuk ka vend per drejtesi, dhe simbas gjasave as nuk do kete ndonjehere. Vetem rreth dates 21 Janar te cdo viti shtypi " sensibilizohet " per ngjarjen, dhe mbas asaj date harrohet deri ne 21 Janarin tjeter. Viktimat protestuan ne perkrahje te PS, dhe PS-ja ka 10 vjet ne pushtet dhe asnjehere nuk e ngriti ne gjykate si ceshtje penale. Kryeministri dhe shpura e tij kane kohen e gjithe botes te dergoje ne gjykate ceshtje ordinere qe kane te bejne me " dinjitetin " e tyre por nuk kan kohe te merren me ceshtjen e viktimave te tyre. Ata jo qe nuk kerkojne drejtesi por edhe tallen me to ne cdo 21 Janar. Edhe prap, militantet e te gjitha partive nuk zen mend, qe jane mish per top.

           1. T
            Titi

            Sali Berisha po e mer ndeshkimin duke pare semundjen e rende te supermbeses por gjynaf ajo, ta pesonte Argita me shkelzeni ata te semureshin jo mbesa e madhe. Iliri e ka mbrapa zoti mart hak

            1. I
             Istrefi

             Te gjith budallenjt si puna e ketij Vangjelit, qe mendojne tere ky gjak i derdhur keto 32 vjet do shkoje i humbur me nje artikull? Joooo...boll priten shqiptaret me shprese se do behet demokraci, boll priten te mjeret se do behet drejtesi. Çdo gje nje genjeshter e turpshme. Shqipraret i paten shpresat tek SHBA e BE, por çdo gje nje enderr e keqe. Shihni çfar poshterimi: ish prokurori famekeq Llalla denohet simbolikisht 2 vjet burg, me tere ato vjedhje, shperdirime, shef i koorporates se krimit ne drejtesi, sot ndodhet ne Itali, jeton ne nje vile kuksoze dhe Shteti i qelbur Shqiptar hesht, Italia nuk e ekstradon, sepse keshtu ka vendosur mafia italo- shqiptare. Sa tyrp. Nje shtet serioz shkon deri ne prerjen e maredhenieve dipllomatike ne raste te tilla. Shqiotaret bdhehen te poshteruar, te grabitur, te nashtruar, te vrare e gjakosur. Politikane e familjaret e tyre kane vrare, kane dhunuar dhe ne gjene e grabitur notojne ne superlux. Cili eshte fundi? Sot shqiptaret jane ne kulmin e deshperimit dhe shperthimi i mllefeve eshte ne pikun e vet. Jemi ne pragun e nje vetgjyqesie te pergjakshme nga e cila nuk do mbetet pa u ndeshkuar asnje horr qe sot jeton ne luks me gjakun qe ka derdhur. Fatjeqesisht kete qe oritet te bdodhe, nuk e paranndhejne as SHBA, as BE dhe askush qe nuk ka kidhje me dhinbjen e madhe qe ndjejne shqiptaret. Trashegimtaret e qindra re vrareve ne Tropoje nga dora e zeze e njeriut qe noton sit mbi gjakun e tyre, nuk i harrojne baballaret e vrare, rrafshimin me tritol te kullave dhe varreve te te pareve te tyre...

             1. P
              Poseidon

              O VANJEL PO JO MOR VANJEL SE NUK KA NDRYSHUAR CDO GJE SEPSE NDODHI AJO NGJARJE POR SEPSE NE PUSHTET ESHTE TJETER NJERI ESHTE EDI GJIGANDI QE DO PRANONTE DHE TE VDISTE PER TE MOS VRARE NJERI......................PO TE QE DYSHJA SALI E LULE DO VRISNIN CDO HERE QE DO TU JEPEJ RASTI...........................

              1. P
               Poseidon

               O VANJEL PO JO MOR VANJEL SE NUK KA NDRYSHUAR CDO GJE SEPSE NDODHI AJO NGJARJE POR SEPSE NE PUSHTET ESHTE TJETER NJERI ESHTE EDI GJIGANDI QE DO PRANONTE DHE TE VDISTE PER TE MOS VRARE NJERI......................PO TE QE DYSHJA SALI E LULE DO VRISNIN CDO HERE QE DO TU JEPEJ RASTI...........................

               1. P
                Poseidon

                O VANJEL PO JO MOR VANJEL SE NUK KA NDRYSHUAR CDO GJE SEPSE NDODHI AJO NGJARJE POR SEPSE NE PUSHTET ESHTE TJETER NJERI ESHTE EDI GJIGANDI QE DO PRANONTE DHE TE VDISTE PER TE MOS VRARE NJERI......................PO TE QE DYSHJA SALI E LULE DO VRISNIN CDO HERE QE DO TU JEPEJ RASTI...........................

                1. P
                 Poseidon

                 O VANJEL PO JO MOR VANJEL SE NUK KA NDRYSHUAR CDO GJE SEPSE NDODHI AJO NGJARJE POR SEPSE NE PUSHTET ESHTE TJETER NJERI ESHTE EDI GJIGANDI QE DO PRANONTE DHE TE VDISTE PER TE MOS VRARE NJERI......................PO TE QE DYSHJA SALI E LULE DO VRISNIN CDO HERE QE DO TU JEPEJ RASTI...........................

                 1. P
                  Poseidon

                  O VANJEL PO JO MOR VANJEL SE NUK KA NDRYSHUAR CDO GJE SEPSE NDODHI AJO NGJARJE POR SEPSE NE PUSHTET ESHTE TJETER NJERI ESHTE EDI GJIGANDI QE DO PRANONTE DHE TE VDISTE PER TE MOS VRARE NJERI......................PO TE QE DYSHJA SALI E LULE DO VRISNIN CDO HERE QE DO TU JEPEJ RASTI...........................

                  1. P
                   Poseidon

                   O VANJEL PO JO MOR VANJEL SE NUK KA NDRYSHUAR CDO GJE SEPSE NDODHI AJO NGJARJE POR SEPSE NE PUSHTET ESHTE TJETER NJERI ESHTE EDI GJIGANDI QE DO PRANONTE DHE TE VDISTE PER TE MOS VRARE NJERI......................PO TE QE DYSHJA SALI E LULE DO VRISNIN CDO HERE QE DO TU JEPEJ RASTI...........................

                   1. P
                    Poseidon

                    O VANJEL PO JO MOR VANJEL SE NUK KA NDRYSHUAR CDO GJE SEPSE NDODHI AJO NGJARJE POR SEPSE NE PUSHTET ESHTE TJETER NJERI ESHTE EDI GJIGANDI QE DO PRANONTE DHE TE VDISTE PER TE MOS VRARE NJERI......................PO TE QE DYSHJA SALI E LULE DO VRISNIN CDO HERE QE DO TU JEPEJ RASTI...........................

                    1. P
                     Poseidon

                     O VANJEL PO JO MOR VANJEL SE NUK KA NDRYSHUAR CDO GJE SEPSE NDODHI AJO NGJARJE POR SEPSE NE PUSHTET ESHTE TJETER NJERI ESHTE EDI GJIGANDI QE DO PRANONTE DHE TE VDISTE PER TE MOS VRARE NJERI......................PO TE QE DYSHJA SALI E LULE DO VRISNIN CDO HERE QE DO TU JEPEJ RASTI...........................

                     1. P
                      Poseidon

                      O VANJEL PO JO MOR VANJEL SE NUK KA NDRYSHUAR CDO GJE SEPSE NDODHI AJO NGJARJE POR SEPSE NE PUSHTET ESHTE TJETER NJERI ESHTE EDI GJIGANDI QE DO PRANONTE DHE TE VDISTE PER TE MOS VRARE NJERI......................PO TE QE DYSHJA SALI E LULE DO VRISNIN CDO HERE QE DO TU JEPEJ RASTI...........................

                      1. P
                       Poseidon

                       O VANJEL PO JO MOR VANJEL SE NUK KA NDRYSHUAR CDO GJE SEPSE NDODHI AJO NGJARJE POR SEPSE NE PUSHTET ESHTE TJETER NJERI ESHTE EDI GJIGANDI QE DO PRANONTE DHE TE VDISTE PER TE MOS VRARE NJERI......................PO TE QE DYSHJA SALI E LULE DO VRISNIN CDO HERE QE DO TU JEPEJ RASTI...........................

                       1. E
                        Emiljano

                        Ky eshte nje analthithes qe duhet vrare me buk ne goje,plehre qe kundermon ekranet e banaqeve te qelbura shqiptare

                        1. N
                         Noci

                         Une nuk mendoj se Rama e ka ne dore denimin e fajtore ve por po te ishte Berisha do t'a kishte bere.Jane vrarë 4 veta ,jane zhdukur publikisht pamjet e serverave ,jane perdorur civile vendas dhe kosovare.Çfare u duhet me shume prokurorëve dhe gjykatësve per te bere nje proçes hetimi kur faktet dhe njerezit jane te gjithe ketu ose ne pushtet ose paturpësisht duan perseri pushtet

                         1. L
                          Lirindesi

                          Duhet pranuar se shoku analist nuk ha m… kot. Perkundrazi. Por ai paguhet edhe per tja servirur shokeve rilindiote sa here qe ka nevoje Partia dhe lideri suprem. Me pak fjale keta e kane marre denimin o njerez, mos u merrni më me ta. Dhimbjen ne force shoke! Ne mandatin e 6 drejtesia do te triumfoje.

                          1. R
                           Remarku

                           Një analizë e saktë..as një dënim gjykate nuk harin dotë atë që do ua bëj zoti..aty ku do u dhëmbi më shumë..

                           1. J
                            Justice

                            Kur flet Edi Rahhma English te hapen zoret e bythes .Americans qeshin nen hunde with his non sense strong eastern euro fuck up accent! You damn wright “ karma is a bitch” and is going to fallow you just matter of time you worthless bitch. Nothing is forever. You might enjoy life wright now, but you will burn in hell sooner or later. Mark my words.

                            1. 1
                             1

                             Z.Vangjeli gaboni kur thoni se keta jane denuar moralisht.Moralisht denohet nje qe ka moral dhe dinjitet.Keta nuk kane moral,biles ate fjale nuk e njofin .Keta i tmeron vetem konfiskimi i pasurise,cuarja te carapet e leshit nga ku e nisen,se dhe burgun keta e bejne hallall

                             1. G
                              Gram

                              E kane paguar te ziun, per ta relativizuar krimin dhe pergjegjesit me pergjegjesi penale te rend te ngjarjes se 21 Janarit. Edepzes!

                              1. K
                               Keti

                               Zoti Rama po me universitetin Funeral, kur do mereni, Astrit Veliaj drejton albanian university, tek ish hotel internacional ne qender te tiranes posht funeral siper godines universitet cmenduri e till vetem ne shqiperin ton mund te ndodhi, Po kjo ministria arsimit mbi cfar kriteresh e akrediton??

                               1. B
                                Breglumasi

                                Karma apo magjia e zeze eshte pune gabelesh ose arixjinjsh. Dhe ti o arixjiu Vangjeli si gjithmon i bie klarinetes qe te kercej ariu me shpres se do te mbledhesh ca lek andej kendej. Per ndonje qe nuk e di prejardhjen e fjales arixji pyesni k'te gabelin me ze te ngjirur nga duhani. Yyyyy kerme te rente karma te rente

                                Lini një Përgjigje