Një transkriptim ende pa audio dhe ''përgjimet'' që përfshijnë edhe Lulzim Bashën në 21 janar 2011

21 Janar 2023, 17:22Blog TEMA

Një transkriptim ende pa audio dhe ''përgjimet''

Nga Carlo Bollino

Prej ditës së djeshme qarkullon në mediat sociale një transkriptim misterioz i një dialogu të zhvilluar më 21 janar 2011 nëpërmjet radiove, që duket të jetë bërë mes komandantit të Gardës të asaj kohe, Ndrea Prendi dhe disa oficerëve të mobilizuar në betejën kundër demonstruesve socialistë në protestën para kryeministrisë. Një protestë që përfundoi tragjikisht me 4 protestues të vrarë dhe dhjetëra të tjerë të plagosur. 

Dokumenti i paraqitur fillimisht si një audio-përgjim, në të vërtetë është vetëm një tekst pa audio, sepse audio (shpjegojnë gazetarët që kanë shpërndarë zbardhjen) iu është dorëzuar familjarëve të viktimave, të cilët nga ana e tyre duhet ta dorëzojnë në prokurori si provë. Provat sipas këtyre gazetarëve skrupolozë, ''nuk mund të publikohen online''.  

Në një vend ku të ashtuquajturit ''gazetarë investigativë'' janë mësuar të shpikin dhe të botojnë akuza të paverifikueshme, vetëm e vetëm që të ftohen nëpër studio televizive, është e çuditëshme që kur më në fund kanë një provë konkrete në duar, zgjedhin të mos e shpërndajnë. Më e mundshme është se ky vendim është marrë nga  kush ka vendosur t’ja besojë medias ato regjistrime, prandaj, edhe këtë herë gazetarët-investigativë nuk janë autorët e asnjë investigimi, por vetëm mjete në duar të të tjerëve. I kontaktuar nga Report TV, xhaxhai i Aleks Nikës, Mark Nika, tha se nuk i takon atij të dorëzojë audion, por prokuroria duhet ta gjejë vetë. Pra ku do të perfundojnë regjistrimet audio? Dhe ky është misteri i parë. 

Misteri i dytë është se si është e mundur që qeveria, përmes Elisa Spiropalit dhe ministri Ulsi Manja, ka vendosur të besojë menjëherë në atë “prodhim gazetaresk” misterioz, pa e verifikuar më parë personalisht duke e dëgjuar? Nëse nuk fsheh qëllime të tjera, kjo mund të jetë prova e pafundtë e faktit se mediat janë “sharlatane” vetëm kur u vjen për shtat. Dhe kjo vlen për të gjithë, të djathtë dhe të majtë.  

Por cfarë përmban ai traskriptim dhe sa vlen me të vërtetë? Dhe, përse në vend që të inkriminojë Sali Berishën, fut në valle Lulzim Bashën? 

1) Problemi i parë, siç thamë, është se audio nuk ka. Eshtë rasti i parë i një përgjimi audio vetëm me tekst. Pra duhet të pranojmë ne mirebesim transkriptimin e bisedave radio për pjesat dhe ashtu siç janë zbardhur nga gazetarët (apo nga kush për ta) pa mundësinë e verifikimit. Të paktën deri kur audio të shpërndahet.  

2) Problemi i dytë është se nuk dihet me siguri se kush flet në radio. Komunikimet shpesh janë në kod dhe nëse herë pas here përmendet emri i ndonjë oficeri të Gardës, nuk del asnjëherë emri i Ndrea Prendit që bashkë me Agim Llupon janë dy të akuzuarit kryesorë në procesin qesharak që është zhvilluar deri tani mbi masakrën dhe që u mbyll me dënimin e Prendit me 1 vit dhe të Llupos me 3 vite burg për vrasje nga pakujdesia. Kater vite burg në total për 4 vrasje!!! 

3) Problemi i tretë është se në dallim me entuziazmin e treguar nga zbuluesit e këtyre audiove, ajo audio nuk tregon asnjë përgjegjësi politike të Sali Berishës. Sipas transkriptimit një zë që i atribuohet Ndrea Prendit, thotë: “Të mbahen armët në dorë gati për zjarr në ajër. Pastaj kur të them unë në trup”. Pra urdhëri është që të qëllohet në ajër për të mbajtur larg protestuesit dhe pastaj të qëllohet në trup ''kur ta them unë”. Por ky urdhër i dytë, dramatik, në transkriptimet e publikuara nuk del. Ndërsa zëri që thuhet se i takon Prendit shton pak me vone: “Me t'u kaluar gardhi i telave, do të hapet zjarr luftarak. Ky është urdhëri”.

''Zjarri luftarak'' është një kod që përdor Garda dhe që tregon një urdhër për të përdorur fisheke të vërtetë (jo stërvitorë), duke qëlluar më parë në ajër si parandalim dhe pastaj në lartësinë e këmbëve në raste ekstreme për të mbrojtur një institucion. Edhe në këtë rast nuk dëgjohet një urdhër i qartë për të vrarë. Dhe mbi të gjitha nuk ka asnjë provë që të çojë direkt te Sali Berisha, edhe pse është e qartë për të gjithë se ishte ai nxitësi i asaj dhune të pabarabartë dhe vrasëse. 

4) Surpriza qëndron në faktin se transkriptimi nxierr si protagonist Lulzim Bashën, atëherë ministër i Brendshëm, kur një zë në radio, i paidentifikuar (me të ngjarë është centrali operativ i Gardës) thërret “260 i Luanit” dhe thotë “të kërkon ministri këtu në radio”. Po kush është “260 i Luanit”? Nga burime të Report TV rezulton se ky ishte kodi që përdorte Dashamir Shehu, Komandant i Batalionit të Dytë (ruajtja e rrethimit të jashtëm të kryeministrisë). Sipas hetimeve të organit të akuzës Dashamir Shehu ka qenë person nën hetim, ndonëse nuk përfundoi i pandehur. Me 21 janar Shehu ka qenë komandant i njësisë nr.2 që ka pasur si detyrë ruajtjen e godinës së Kryeministrisë, Kuvendit, banesën e kryeministrit etj. Ai ka pasur nën varësi atë ditë 60 efektiva të Gardës. 

Transkriptimet e publikuara cuditerisht marrin fund këtu, pa qartësuar se çfarë po i komunikonte Lulzim Basha komandantit Dashamir Shehu që ndërkohë po lejon njerëzit e tij të qëllojnë mbi protestuesit.  Megjithatë, fakti që Lulzim Basha ishte në komunikimi direkt via radio me Gardën gjatë aksionit, mjafton pë ta futur personalisht në përgjegjësi dhe përgënjeshtron versionin e tij se në masaker e 21 janarit Ministri i Brendshëm (si Kryeministri) ''nuk ka pasur asnjë rol''. Version të cilit, si prokuroria ashtu dhe gjykata, i besuan në mënyrë të turpshme.   

Eshtë kjo dhe vetëm kjo e vërteta e re nga ky dokument që akuzon Bashën dhe nuk fajëson Berishën: Duke njohur rolin diabolik të Sali Berishës, është i fortë dyshimi se “dora” që ka ofruar transkriptimet (e pjesshme) të atyre komunikimeve radio 12 vite pas ngjarjeve, nuk janë shërbimet e huaja sekrete si po përpiqet të thuhet, por pikërisht stafi i “doktorit” që edhe këtë herë po piloton “gazetarët” duke shfrytëzuar megalomani e tyre dhe maninë për protagonizëm të tejskajshëm.

Por nëse nuk është thjeshtë bllof mediatik i radhës dhe prokuroria do të verifikojë deri në fund dhe do ta zbardhë audio-përgjimin, ka një shpresë të fundit: që Lulzim Basha mund të thirret nga Drejtësia për të treguar më në fund rolin që ka pasur në tragjedinë e 21 janarit dhe urdhërat e Sali Berishës që ai thjesht i ka zbatuar. 

34 Komente

 1. S
  Sali Fazlliqi

  Nje mut ke bere me kete analize

  1. N
   Nul Moka

   Analizë shumë e saktë dhe llogjike............ . Artan Haxha një i shitur gjobaxhi që bën lojë të pistë........ Implikon Bashën. Por pikërisht për këtë gabim pa dashje të Tanit dhe Qimit, SPAK po të ketë PAK vullnet, mund ta shthurë lëmshin........

   1. t
    tata luigji

    fix nuk besoj se e ka shkruar vete, besoj o femija ose dashnoreja per ti ulur inteligjences Bolinos

    1. A
     Arsyetimi

     Ske pse fyen. Nqs ti ke degjuar ndonje audio, ok. Ky thote qe ska degjuar. E vertete kjo. Kemi pare zbardhe te bisedave qe nuk cojne askund. Aq me pak ne denime te Sales e Bashes. Nejse. Se online behet gjyqi, merret dhe vendimi.

     1. A
      Arsyetimi juaj s'eshte Llogjik !

      Arsyetimi , duket qarte se i referoheni trurit te Kriminelit dhe kjo eshte qesharake .Ne asnji vend te Bote nuk mbrohen Kriminelet e vendit te tyre e bashkatdhetareve te vet . Faktet per te Arrestuar salih berishen jane me Mijra ,jane pafund qe nga Shkaterrimi i Shtetit ,Industrine Ushtrine etj etj etj ( shitje e gjithe Prones se Shtetit ,Indurstia u cmontua ,Ushtria poashtu etj etj ne Cilin Protokoll dhe me cilin Arsyetim -qellim u Shkaterruan dhe ku jane Shumat ne Miljadra te perfituara nga Shitja e ksaj Prone te Popullit Shqiptare ? -Fakte per Kryekriminelin salih berisha jane PaFund dhe kte me siper -e bera thjeshte per te hapur syt e kujtuar se ka vetem nji Realitet e asnji Variant Gojoresh Kriminale !---------------- Zhdukjet e shume shqiptareve e Bitznesmenit Remzi Hoxha etj te zhdukur qe bejen direkt Faktore ishIdiotin President shpellarin Kriminel salih berisha . T'i or nastradin , e asnji nga shpura juaj e Krimit Shtetrore s'i ndryshon dot Faktet . Si tipa si ty, edhe vet Kryekrimineli i Shqiperise saleh hamutaj ,pellisni medieve deri ne momentin qe Drejtesia te filloj e veproje . Pra vazhdoni e pellisni ne hale bashke me Kermen e Qelbur te shpelles

     2. E
      Eni

      Ik o Bollino bek nai lek me Gjelishtin

      1. ¿?

       Dmth ti Carlo (shkurt Kari) i quan te pamjaftueshme keto provat, dhe mund te kesh te drejte. Po ne fund del ne konkluzionin se nuk ka nevoje per prova se dihet qe chr$(13) "Por nëse nuk është thjeshtë bllof mediatik i radhës dhe prokuroria do të verifikojë deri në fund dhe do ta zbardhë audio-përgjimin, ka një shpresë të fundit: që Lulzim Basha mund të thirret nga Drejtësia për të treguar më në fund rolin që ka pasur në tragjedinë e 21 janarit dhe urdhërat e Sali Berishës që ai thjesht i ka zbatuar. " Hajde logjike italionsh budallej, hajde!

       1. F
        Flitet gjithmone shume per dicka qe te c'vleresoje

        ore Njerez ? me koke poshte e larte ! _ Nuk kuptoj se cfar kerkoni ju akoma kur gjithcka eshte mjaft e qarte . _______ Kunder kujt protestonin qytetaret shqiptare ? - Kunder salih berishes korrupsionit te qeverrise tij dhe kerkonin doreheqje . saliu ju pergjigj me Plumba -Pra Vrau 4- protestues . _ CFar kerkoni te dini me ? Cfar ka me per te ditur ktu ? hah ha ha . Nji KM qe nuk do kishte Urdheruar Vrasjet ,e para : Do dilte pata Opinionit dhe do kerkonte Ndjes per ate cfar ndodhi per 4 -Viktimat . E dyta do ja dorezonzte Serverin Prokurorise duke i hapur rruge Fair _Hetimive _ dhe nuk do shperthente ne sulm e akuza idiote per Cadra Pistolete ,Prralla qe shkojn Rikoshete e vrasin qytetaret , e nuk Zhdukte Serverin --- te gjitha kto per t#u Mbrojtur si e njohim te gjithe Kriminelin e Shqiperise . Pra cdo te thote kjo Kakofoni Mediesh me : Do Spak te behet Drejtesi ne Shqiperi ? Nqs ka vullnet e ben.Nqs jo do vazhdoj te kerkoje Prova nga Marsi nese ka pasur jet atje apo jo . Ju kan dal trut te gjitheve e s'ju ben me pershtypje asgje .Prandaj degraduat ne Llume ,prandaj ikin shqiptaret sepse ska Drejtesi e Shtet Ligjore e kudo degjohen vetem pellitjetet e Krimineleve

        1. ¿?

         Hapi veshet mire ti o analfabet funksional qe vlereson, a c'vlereson, nuk kuptohet mire, se edhe ti ia fut pak si kau peles. I ke syte e zena me Saliun dhe nuk shef gje tjeter ne kete dynja. E para. kush e organizoi protesten? EDVIN RAMA, E dyta kunder kujt? Kunder Ilir Metes se kish dale pergjimi i Dritan Priftit. E treta. kush e vuri ILIR METEN President dhe e quajti presidenti me i mire i Shqiperise? EDVIN RAMA. SALIU po qe ishte kryeminister dhe i takonte te mbronte institucionet, si thua ti linte gabelet qe kishin dale rrugeve te futeshin ne Kryeministri? Le ta denoje gjyqi Sali Berishen. Po si thua ti? Ka 12 vjet qe vetem gam - gam bejne dhe nuk denohet njeri. Si thua ti o inatçi? Pse?

         1. F
          Flitet gjithmone ...

          Pikepyetje koqe var, posht e lart ,dy koqe Narr . Nuk eshte cudi te mos kuptosh ,sepse keni nji tru te pazhvilluar . Me c'vleresim , or kokBole , kuptohet ne te tilla raste ,kur 1 -Figur ose nji Ngjarje ,nji Teme diskutohet vend e pavend , nderkohe qe paaftesia e Kakofonise qe degjenrojne Temen ,jane te paafte te Gjykojne sepse jane Tru Tredhur dhe sepse i mungon Llogjika e duhur ._ Kjo c'vlereson pra Temen e 21-Janarit duke e degjeneruar ne llogje mejhanesh .____________ Je thjeshte nji militant i semure prandaj s'kupton dot asgje sepse ju nuk njihni asnji Realitet . E shikon Vrasjet e 21- Janarit nga nji kenveshtrim i Vrasesit ._Duke na treguar idiotizma Kriminelei e tentuar ne mmenyren me Absurde ,te fajesosh Protestuesit dhe ate se kush e Organizoj . Hah ha . Ktu behet fjale se KUUSH I VRAU 4 -Protestuesit para KM dhe kjo Penalizohet nga Ligji ne gjithe Boten . Kush Vret protestuesit Denohet nga Ligji e Drejtesia . Jo ai qe Organizon Protesta ! Qenke fare i trash .Nuk njeh asgje si funskionon kjo Bote dhe s 'ja vlen me u zgjat me tipa si ty . Sa vjet ke qe jeton ne Qytet ti ? Ti eshte mire ,te njohesh Ligjin e Rregullat ne Qytete dhe cilat jane te Drejtat Qytetare . Cdo qytetare ,ka te drejt te Protestoje kunder cdo Institucioni e etj dhe kte e ka te Garantuar me Kushtetute . Hajt shko e kercko noj Kock tani dhe mos hy me ne tema te tilla .S'jan per tipa si ty .

          1. ¿?

           Ti edhe thua "s'ja vlen me u zgjat me tipa si ty" ( qe ketu ke dy gabime gjuhesore, nuk shkruhet "s'ja", po "s'ia" dhe nuk shkruhet "si ty", por "si ti", sepse "si" kerkon rasen emerore) edhe e ben terkuze me nje diarrhe verbale qe te buron nga injoranca. Me kete qe ke shkruar demonstron qe je i pashkolle dhe nuk di mire as gjuhen tende, prandaj edhe une po e mbyll duke te thene "mos ha mut kot me gjera qe nuk i di", me nje fjale ben mire TE MOS E ZGJASESH ME< DEBIL!

           1. h
            hah ha ha haaaaa

            nuk je i vetmi qe duhesh mbyllur ne Psiqiatri dhe te centrojne Trurin Kirurget o Tru Pikepytje . _______Saltove mbi tjeter Mullar o shpellar ! Hahahaha . Kam peshtypjen se ti duhet me pas Bajga ne ate Kafke jo Tru . Zbrit nga ai Mullar dhe meso te kuptosh se si hecet rrugeve te qytetit . Gomarin mos e merr me vehte lere ne Shpell .

            1. ¿?

             Ti kakakakaka dmth kaka ti flet nga brenda Psiqiatrise se te dalin tingujt si prej majmuni te çmendur. Ti ditke edhe cfare jane mullaret, i paske pasur ne oborr me duket. Sa per gomarin, ta paska kalizvaruar vrimen e prapme.

        2. I
         Ilirjan

         Kjo eshte Analize! Nuk ka si te jete ndryshe, per nje llogjike normale. Te shohim si do te rrjedhin ngjarjet dhe per familjaret, uroj te vihet ne vend drejtesia.

         1. C
          Cimi

          Akoma i tremb Basha trekendeshin antiamerikan te Bermunde sa perdorin falangat e importuar nga mafia italiane per ta sulmuar.

          1. B
           Babale mavria.

           Thjeshtezohet në përvojën BABALE, Ky është një truk i Berishës për të shmangur vëmëndjen. Turp për organet e hetimit të shretit.

           1. L
            Lala i Myzeqesë, pa Myzeqe

            Dhe idiotët e vënë me Karlon se flet të vërtetën.

           2. A
            Asd

            Daljet e fakteve te reja mund te vijojne dhe perfundimet e paqarta te ketij shkrimi mund te jene te parakohshme. Nuk besoj gjithashtu se eshte berisha qe i nxjerr keto materiale sepse ai eshte fajtor dhe nuk ka interes te rihapet kjo ngjarje as ne proces gjyqsor as ne opinionin publik. Nuk kuptova se ku donte te dilte Bollino!

            1. V
             Vladimiri

             Si gjithmone i qarte dhe superprofesional z. Carlo

             1. G
              Gazetare shiks artan Hoxha monster

              HERA E PARE QE ESHTE I QARTE BOLINO! Artan Hoxhen ate motergruqirin perdorin shik-u agjenturat dhe Nano e Berisha per te eleminuar cdo pergjeghesi te saliut dhe tja fusin lulit! Kjo eshte loje e gjithe plehrave te tranzicionit kunder bashes se nuk i kane bese bashes se jua nxjerr e i denon per gjithe zullumrt e tranzionit. E menduan bashen kukull por u doli barut! Ky bythegrumoterhalletezeqiri artan rrotkarshiks hoxha pse ha mut neper media e nuk publikon audion pa censuruar asgje,dhe jo si fevziu qe nxori audion e rames e berushes dhe kish fshire gjysmen e regjistrinjt? Po se dhe fevziu spiun ka qene dhe e qi ne bythe politika se ia ka dosjet??!

              1. .
               ...............

               More po sikur ishte ky Artan Hoxha ai që me video nxori bllof Berishën një ditë pas vrasjeve duke i mbyllur gojën që të mos fliste broçkulla me çadra pistoletë, jo u qëlluan nga afër nga radhët e demonstruesve, etj, etj.Sidpqoftë, të presim....

              2. T
               Tanguli

               Po he se na plaset fusni nje ne Burge

               1. A
                Analize gjakftohte e Carlos

                Analize korrekte ,lexuar videon . Megjithate ,un do thoja se cfar provash e Faktesh kerkojne me Bordeellua Drejtesi nq vend qe te filloj arrestimet ,ate qe nuk beri menjiher pas 21-Janarit . Fakte eshte se u Vrane 4- Protestues para KM dhe berisha zgerdhihej e ngrite dy Gishtat e tij ne Dritaren e KM ,duke i ber karshillik protestueseve . Te nesermen ,berisha spifi Akuzat se Nuk i kan Vrare Politcet as Garda ,por 4-Protestuesit jane vrare nga njerez brenda tyre ,me Cadra Pistolete etj akuza ,qe tregiojn qarte , se berisha i tmeruar nga pasojat e konseguencat qe do kishte me Drejtesine Ligjin , si Pergjegjsi Kryesore i Vrasjeve para Kryemistrise me 21 Janare , shpertheu ne lume Akuzash _te papranushme dhe qesharake as nga femijet . Nqs salih berisha , s'do ndihej Fajtore per Vrasjet para KM perse Zhduki Serverin ? - Vet zhdukja e Serverit nga salih berisha perben nji tjeter Fakt qe akuzon direkt salih berishen dhe ate se ka qen Ai vet qe ka Urdheruar Vrasjet . Por nji kriminel i tille si berisha i cili ka ne konton e tij Mijra vrare e te rrembyer , te Zhdukur si Remzi Hoxha etj ,nuk mundet ta rauj dot qetesine dhe kjo ben te Pohoje vet gjithcka ai ka bere ,si me akuzat idiote Cadra Pistolete etj edhe ato bere ne Parlament live kur Kercenonte Opoziten PS se : Do t'ju e bej si me 21_Janare - Do ta vrisja edhe Ramen nqs do ishte afruar atje - etj etj . ________Pra i keni trut ne koke ju Zoterinj ? Per cfar diskutoni akoma ? S'ka asgje per te diskutuar -Gjithcka eshte fare e qarte . ______________Krimineli te thot Ja ku jam ,un ju kam vrare dhe cfar thoni e derdellisni ju ? ____________Ju i thoni jo ! Ky s'mundet te jesh ti zontia Kriminel - Na sill Prova !!!!!!!!!!!!!!! O te tredhur qe keni dale te gjithe jashte shinave te Njerzimit . _______________Kriminalistika e Botes nuk do kishte aspak me te nevojeshme as kte Video qe u hodh mbrem nga Gazetari Investikativ Artan , sepse Provat dhe Pohimet e vet Kriminelit ,_________zhudkja e Serverit ,_________akuzat qesharake se e kan Vrare brenda Protestuesit - jane dicka mjaft e qarte qe Prokuroria te nxjerri Neser fleten e arrestit per salih berishen , nqs ka deshire per Ligj e Drejtesi . Keshtu finksionon Bota ,jo sipas ligjeve te shpellarit dhe Drejtesise alla Llalla . ( ata qe s'duan drejtesi ,duan llafe vazhdojne e gatuajn grosh )

                1. S
                 Skraparliu

                 O karlo artan hoxha deri tani ka treguar si gazetar investigstiv qe nuk eshte perdorur nga politika ne te dy krahet,po ka rene ne gjunje te sali berishes per nje dore leke atehere veri flaken tv.tende e te tjerve dhe xhungles se artanit dhe te hikim nga syte kambet.

                 1. P
                  PO , PO

                  Mendoj se z.Bolino ka bere nje analize te kujdeseshme dhe konkluzione te bazuara me logjike te ftohte , ndaj meriton jo vetem vemendje , por edhe respekt si gazetar serioz dhe profesionalisht me nivel te larte .

                  1. R
                   Rita

                   Burra naiv qe u bene mish per top per nje shalngjitur nje gje e gjate me pamje jevgu qe asnjehere si ka hyre per mire ketij vendi por vetem e ka shkaterruar ne themel me gjith e plehrat e djegura nga God Berisha, Meta/Met,Basha, uriahipi/Veliaj, Monika/ plastika dhe te tjere plehra ne vazhdim. Albanians are very naïve people! That’s why you deserve the swamp.

                   1. ¿?

                    Rita, po si harrove kryesorin me çupe, ate me, Edvinin me brekushe.

                   2. M
                    Mali

                    Ne shtyp thuhet qe audion e ka degjuar babai I Aleksit, ju thoni ska audio? Kush ta futi prasin ty Karlo?

                    1. G
                     Grey

                     Lexoje Ta Hoxha kete analize! Lexoje dhe pergjigju! Mos u beje qafir!

                     1. A
                      A . Lito

                      Emrat ishin përzëfjedhur para se ....e bën dallimin . Tani vritini , pritini . Frikacë e pa nder .

                      1. L
                       Luan

                       Tan Hoxha pret paret nga dikush prandaj nuk nxjerr audion. Po mos të ishte Bolinoja keshtu do të bente dhe me videot e 21 janarit qe i mbante ne xhep. Dihet

                       1. P
                        Profesori

                        Bolino ben shume mire qe e provokon kete sekserin e krimit me emrin e pergjithshem Artan Hoxha. Bolino e njeh mire kete maskara sepse e ka pasur gazetar. Ai e di se çfarë hoqi naten e 21 janarit 2011 kur ky palaco mbante ne xhep videot e vrasjeve te 11 janarit.

                        1. G
                         Gole

                         Italiani ka emër shumë të veçantë,tani që u kthye në shqiptar! Njeri me emër kar dhe mbiemër bole, këtë kam parë unë... Po sidoqoftë,është i saktë në ato që shkruan.

                         Lini një Përgjigje