7 pikat e pazarit “historik” që Berisha i kërkoi Edi Ramës

13 Mars 2024, 14:30Blog Nga Kreshnik Spahiu

Pse Berisha sa herë ka halle, i lëpihet Edi Ramës?

Marrëveshja Berisha-Rama s’është as e para dhe as e fundit. Në thelb Edi Rama është garanti kryesor i karrierës dhe bizneseve të familjes Berisha.

Kush e njeh pokitikën, ka qënë i sigurtë se pazari Berisha-Rama nuk do vononte.

Sa më shumë uluriste Berisha për revolucion, aq më shumë kuptohej se kërkonte që të ishte pazarxhiu dhe jo dikush tjetër.

Por marrveshja Berisha-Rama ka dy anë të medaljes.

1- Në medja nga partia trajtohet dhe po reklamohet si dialog institucionesh apo tryezë reformash.

2- Në të vërtet është pazar mes dy njerzve të cilët nga 2008 vazhdojnë poktin politik mes tyre.

Militantët qorra, injorante, idiote, mediokër, tru-shpëlarë vazhdojnë besojnë tek “legjenda” e Berishës si njeri i besës, i moralshëm, i ndershëm, besnik, luftëtar.

Në të vërtet historia ka provuar të kundërtën, ai është më besë-preri, i pa moralshmi, tradhëtari, dinaku, frikacaku, pazarxhiu, mosmirnjohësi.

Nga ana tjetër Rama si xhongler i ofron pazar vetëm në periudha kur Berisha është në hall.

Kështu e bindi Berishën kur ndodhi Gërdeci në 2008 duke u tërhequr nga protestat me qëlllim që të ndryshohej Kushtetuta në favor të socialistëve.

Por le tu tregojmë lexuesve se cilat janë pikat e marrveshjes Rama-Berisha:

1- Berisha do tëriqet nga “Revolucioni” qesharak që premtoi dhe nga thyerja e karrigeve në parlament

2- Berisha do pranojë fitoren e mandatit 4 dhe 5 të Edi Ramës deri në vitin 2033.

3- Rama do i kthejë vulën e partisë dhe buxhetin e PD tek Berisha.

4- Rama do i garantojë Berishës pafajsi në gjykatë për dosjet penale që akuzohet Berisha.

5- Rama do garantojë Berishën që nuk do lejojë asnjë prokuror ta arrestojne ne burg në rast se ja kërkojnë amerikanët.

6- Berisha dhe Rama zotohen që nuk do lejojnë asnjë parti apo faktor të ri politik në 10 vitet e ardhshme që garon jashtë koalicionit PS-PD.

7- Berisha-Rama garantojnë njëri tjetrit që nuk pteken bizneset dhe familjet e tyre.


Me pak fjalë po përsëritet 17 Maji.

Rama do e denigrojë Berishën, si një plak i rrjedhur që shet elektoratin apo kauzat vetëm për hallin e tij.

Berishës i duhet vetëm paprekshmëria dhe jo pushteti.

Berishës i duhet vetëm flamuri opozitar që tju thotë amerikanve: “Unë jam faktor politik.”

Ai është shumë i lumtur që ka një kryeministër si Rama që i jep pazar sa herë që ka halle personale apo familjare.

Rama është kryeministri i ëndrrave për Berishën.

Me çdo çdo kryeministër tjetër ai nuk do çirrej nga tarraca luksoze por do ishte kyçur pas “7 penxhereve”.

39 Komente

 1. D
  Dakord

  Bjeri se i bie bukur o Kreshnik. Sidomos pikave 4 dhe 5 ia ke fut kot.

  1. R
   Realisti

   Këta analistët krijojnë teorira sot që të kenë me se të merren nesër. Qentë lehin, karvani ecën.

   1. P
    Prostituta Kombetare sali

    Padyshim… du tju garantoj ju.. se patjeter Jena mbledh na ketu… sali lusha, motrat vokshi, rustem gjata, fahri balliu, na sollen demokracine… Padyshim

    1. E
     Evisa

     Po te analizosh sjelljen politike te Berishes, nuk mund te mos vesh re ngjashmerine e cuditshme te kesaj sjellje me ate te nje femije te vogel, i cili akoma nuk i ka marre kembet. Pra, ngjashem me nje femije, i cili per te kerkuar dicka qe e do pa tjeter fillon dhe qane me te madhe, po ashtu dhe Berisha, sa here qe do te arrije nje qellim te caktuar politik ulerine deri ne kupe te qiellit deri sa ti shkoje e tija. Fatos Nano kishte alergji nga kjo sjellje e Berishes, ja njihte zakonin dhe sa fillonte te ulerinte, shpejt e shpejt i plotsonte ate qe donte dhe pa i kerkuar politikisht asgje ne kembim, por vetem te pushonte se uleriturituri. Cuditerisht, edhe ndryshimi ne kupolen e PS, me largimin e Fatos Nanos dhe zevendesimin e tij nga Edi Rama, nga Berisha u perjetua si nje ngjarje e cila nuk kish pse duhej shoqeruar me nje ridimensionim te qendrimit dhe sjelljes se tij konstante, ndaj per cdo kerkese ai vazhdoi avazin e tij te njohur te qarjeve dhe ulerimave tradicionale. Por kish gabuar rende. Edi Rama as qe shqetsohej nga ulerimat e tij, bile mund te thoshje se ai i perjetonte ato sikur degjonte simfonine e nente te Bethovenit. Jo vetem, kaq, Rama ja "blinte kukullen" qe kerkonte dhe pasi ja tregonte, ne vend qe tja jepte i qellonte me te kokes duke i lene te kuptohej se edhe ai, ndonese ishte nje femije i llastuar, duhet te kuptonte qe duhej te sillej urte nese donte qe tja jepte kukullen. Pra shkurt, Rama i la te kuptoje se periudha qe kerkonte me te qara si femije ti shkonte e tija, kish vdekur pergjithmone. Nese donte bashkejetese, kjo mund te arrihej vetem mbi bazen e leshimeve te dyaneshme dhe perfitimeve te ndersjellta. Kjo beri te vinte ne 2008 marveshjen e tyre historike te ndihmes reciproke per sundim te perjetshem. Per rastin kur Rama ne 21 Janar te vitit 2011 tregoi se mund ta shkelte marveshjen, kjo beri qeBerisha te cmendej nga pabesia e tij. Sidoqofte, e gjeten gjuhen perseri per te ulur gjakrat. Sidoqofte, ajo qe pritej, me ne fund, ne 2013 Berisha dorzohet para forces se tij. Sa per qarjet tradicionale, tani nuk ishte me e nevojshme, pasi duket ishin marre vesh qe cdo kerkese e Berishes te plotesohej pa me te voglen kundershtim, ne kembim te sundimit te qete te Rames. Natyrisht, per te plotesuar kerkesat, Berisha perdorte si mashe Lulezim Bashen, ulerimat tani i bente konija e tij. Por ky i uruar ngjirej shpejt, aq sa dhe hymnin e kendonte si dikush i porsadale nga ndonje kabare i bere xurxull.... Ajo qe i bene Amerikanet se fundmi Berishes, i cili kurre nuk diti te largohej me qetesi nga politika, beri qe te degjonim perseri te qarat dhe kujisjet e Berishes, te cilat te pakten kishim nja 7-8 vjet qe nuk i kishim degjuar, ose i kishim degjuar jo ne versionin origjinal, por te kenduara nga nje kengetar tjeter, i cili nuk para dhe i kendonte aq mire. Tani Berisha ka dy vjet qe ustallaret i cuan pantallonat ne fund te kembeve. Por te mos harrojme se vitet kane bere punen e tyre, duket edhe Rama eshte bere disi me i bute ne shpirt, duroj dy vjet duke e pare ashtu te telendisur me pantallona neper kembe, por nuk duroj me, tani se fundmi duket ka vendosur tja ngreje pantallonat, duke i lene te kuptohet se ndoshta do ishte mire te perseriste 2013-ten, te largohet, por kete here jo si me pare, formalisht. Kete here, ashtu si Don Kishoti ne prag te vdekjes kuptoje marrezine e tij, duket Berisha ka kuptuar qarte nevojen e nje largimi perfundimtar e te vertete dhe te presi me qetesi ate qe cdo njeri pret kur i afrohet dita.

     1. E
      Emil

      Fshihu me letër higjienike tani që mbarove

     2. V
      Vranakonti

      Ja ke fut kot.Nuk jane te besuesme keto qe thua.

     3. vrasës të njerzimit.

      3 milion fukarenj i mbajn në pushtet.

      1. P
       Prostituta Kombetare sali

       Tre milion me probleme mendore… padyshim… Du tju garantoj ju…Jena mbledh na ketu… Du tju them ju…

      2. I
       Iliri

       Me pak fjale sipas mendjes tende Rama paska kap drejtesine e re(SPAK dhe GJKKO), fuska ne burg dhe nxirrka nga burgu ke ti doje palla dhe amerika me europen u lodhkan kot..! Hajde BOLE hajde

       1. I
        Idioti

        Dhe këta dy Idiote me këto marrëveshje që bëjnë do ja hudhin SHBA . Nëse ndodh kjo SHBA e ka gati planin B dhe përfundimisht do ti dihet se çfarë fundi do të kenë këta dy Idiote qe po mundohen ta dërgojnë SHQIPERINE drejt Lindjes.

        1. S
         Salkari

         Me siguri qe ti je idjoti qe kaperdin pa pertypur karemin e Kreshnikut ....e thot dhe iniciali yt ...dike dhe planin B te Shtetee te Amerikes ???? Bravo idjoti ...

        2. d
         dali

         Po ky nga i mori vesh?Nga shtepia ne Gjermani me para korrupsioni?!

         1. l
          lindia

          Po burimi i kesaj fantazie?! Apo kur kane pas rendesi burimet e informacionit per kete mulli ere qe cferh dufin e nje jete te deshtuar,kariere te deshtuar nepolitike e profesion?!

          1. q
           qazim

           Hik mor TRAP.Perpiqesh te zgjidhesh enigma idiote qe burojne vetem ne koken tende dhe te disa trushpelareve si puna jote.Kerkon protagonizem me lloj lloj budallalleqesh.Dukesh qe rremon neper plehra idiote qe as vete nuk i beson.Vazhdo per sa kohe ka njerez qe te lexojne.

           1. A
            Albert

            Budallaleqet me te madha i thone ata qe hiqen si te mencur. Budallain e certifikuar askush nuk e degjon zyrtarisht. Mes nesh ka edhe sherr- budallej, ndryshe flasin e ndryshe mendojne.

            1. S
             Spahivogli

             Vetem nje idiot si KRESHNIK SPAHIU mund ta konceptoje nje marveshje te tille ! Si zakonisht "NIKU"fluturon me presh ne bythe.

             1. f
              fcb

              E ku qendron problemi ketu ?

              1. Vonon po nuk harron

               Nga te shtate pikat qe Salmuti i kerkon te madhit Edi Rama do fitoje ate me te gjatin ose nje tog me mut se si duket u hap kutia e Pandores filloi hetimi i 21 janarit e te shkoje ne pith te Sheqeres nje mut mut qe ka 33 vite qe sjell vetem vervele ne kete vend .

               1. V
                VunoiTropoja

                Si Rama dhe Berisha mutera te dala nga e njejta WC qe don te thot e tenxherja me kapakun e duhur Fuck them Both

                1. T
                 Triumfi

                 Dhe pastaj thot : pse nuk u futa ne Parlament ...po ky eshte komplet jo BOLE , po LOQE , dhe LOQE e cfryre ....Po pse ceshte Rama o bajge ??? Perandor ??

                 1. Q
                  Qytetari Tiranes

                  Shume e vertete! . E pelqej shume K.Spahiu Eshte i drejtperdrejte, eshte i vertete, godet problemin ne brendesi, ne zemer! Te lumte. BRAVOO!

                  1. s
                   sss

                   Qytetar nga Tirana nuk ka....me kete logjike , mund te thuash vetem fshatar nga Tirana.

                  2. N
                   Nick Rossonero

                   Pri nje gisht e dil ne pazar - thote populli. Rama e mohon te kete pazar, por Kreshno ish kuqeziu dikurshem betohet se i di edhe 7 pikat e atij pazari...

                   1. I
                    Iso

                    Pse prisnit dicka tjeter nga pardesy bardhet?! E Migjeni do thoshte:-e pertej gardhit asgje e re/vetem nje rreze dielli kishte depertuar diku midis reve e kishte pushuar e qete mbi nje grumbull plehu.

                    1. d
                     deda

                     dhe pika tetë berisha duhet të vdesë para vitit 2033. vula mungon

                     1. Roberto

                      O Kreshnik ! Keto vitet e fundit ke folur bukur por nuk e di c'te ka gjetur tani. Une Berishen e kam urryer qe ne ditet e para te tij kur ai ka qene "i paster" pa i hyre zullumeve dhe krimeve te tij po ti ngrihesh e ngrihesh lart me komente objektive dhe ke nje etape qe fillin e flet pa kuptim ose si tifoz apo kundershtar. Ne te vertete pozita dhe opozita duhet te bashkepunoje me njera-tjetren per gjera madhore pranda mendoj se do jete me mire keshtu. Ne kemi gjithe keto vite qe po notmalizijme dhe po behemi faktor nderkombetar apo po perpiqemu te afrohemi sa me shume me vendet e Ballkanit e mos bashkepunojme me opoziten nese ajo kthehet me kembe nw toke???

                      1. a
                       astriti

                       sjane shtate ,jane tete .e fundit dmth e teta qe e morra vesh rastesisht nga nj e burim i sigurte ka te beje pikerisht me ty .te dy kane rene dakort qe ti do te jesh zgjedhja ideale per vitet 2055 =2065 .dhe kjo dakortesi mes tyre eshte shperblimi i sakrificave tuaja per konsolidimin e demokracise ne shqiperi si dhe luften tende pa kompromis kunder korupsionit .kam pershtypjen qe ti mund ta kesh ditur dhe piken 8 por modestia qe te karakterizon te ka detyruar te mos e permendesh .besoj se sdo merzitesh se 40 vjet kalojne shpejt .suksese .

                       1. D
                        Dani USA

                        Po te kishte k minister si Nanoja do te ishte tani ne pushtet dhe jo ne izolim o Kreshnik bolia.

                        1. G
                         Gurabardhi

                         Kreshnik, ti je një fallxhor i keq, shumë i keq. Unë nuk i kujptoj këto mediet shqipfolëse që merren me ty.

                         1. V
                          Viktori New York

                          Ore ja kerkojne amerikanet the futet Berisha ne burg apo ka bere mekate e krime?

                          1. S
                           Sali

                           Ik ore idiot.ky kojton se shqiptaret jane hajvane si ky bagetija

                           1. T
                            Trimi

                            Po ti more kreshnik deri dje thoje qe drejtesia e pavarur, sot del qe e paska rama ne dore,ne nje emision tjt thoje qe greket sdo ja dalin te bejn nje 97 tjt,kur pak me heret thoje e ka bere berisha,tani kujt ti besojm ne kreshikut gjerman,apo atij kreshniku qe shiste mandate deputetesh me forcen politike qe drejtonte?pse si tregon shqiptarve me care jeton ne gjermani?ku punon,nese jo me cfare te ardhurash jeton?te tjt kreshnik jan pordhe se cfare ke thene ti asgje,asnjehwre ska dal.

                            1. Q
                             Qafkuqi

                             Kreshnik juristi, e dime qe rraces tende paqja i prish terezine. Ju doni vetem lufte e sherr. Na vjen keq por lapangjozet si puna jote nuk puqin me ne pushtet. Vazhdo e leh sa te duash ose krijo ndonje parti tjeter o Nik Nostradamusi.

                             1. J
                              Jeni

                              ............i vetmi shqetesim i patronazhisteve eshte analiza Kreshnikut........... ...........ai qe vodhi lopen nuk ka asnje faj......!!!!!!!

                              1. S
                               Sadiu

                               Ky Kreshniku është më i poshtër se Saliu, klysh i tij ka qënë, detyrat dhe urdhërat e tij zbatonte. Duke qënë në krye të Këshillit të lartë të drejtësisë vetëm ka shkatërruar dhe e çoj drejtësinë në pikën më të dobët. Çfarë bëri ky kundër Saliut kur ai shau Krueprokuroren dhe tmerron dynjanë. Asgjë po mbështeti atë. Ja ky është pocaqia që tani tregon përralla me mbret dhe jep mënd. Mos të rrijë andej larg por të vij e të japin llogari këtu duke filluar nga largimet nga puna apo lëvizjet e prokurorëve dhe të gjykatave duke u vënë nofkën "komunist". Të kthej milionat e dollarve që muarrën të pushuarit nga puna me vendim të gjykatave. Të japin llogari për mbështetjen e urdhrave të padrejta dhe diskriminimin e drejtësisë. Burr pis.

                               1. O
                                Opionisti

                                1arestime sali berisha dhe flamur noka luzim basha 2 hetim per shkaterimi ndermarje shteterore dhe piramida dhe arme 3 ndenimi me vdekje dhe 14 shtatori 26 maj 96 ontrato gerdeci vrashje tek gjadhica 4 ndeshkimi poltikane 5 stop per droga te forta sidomos me ere dhe cikare elektronike hetimi privatesimi hetim per ceku bardhe hetim 750toke hetim per shkaterim bujqesore dhe naftekondrabate dhe uleks6 hetim per manipulime zgjedhje 7 hetim per shitje arme

                                1. S
                                 Shallvaret

                                 ky Kreshniku ka qene rrot kari qe i vogel E kam pas ne pallat

                                 1. R
                                  Real Padredha

                                  SALIU E KA TREGUAR BESNIKERIN NDAJ PARTIS PUNES DHE ENVERIT ME MIJERA KRIME E POSHTERSIRA KUNDER MBARE POPULLIT SHQIPTAR DHE SHQIPERIS. EDI RAMA (SI LARVE E PARTIS PUNES) I KA MBAJTUR ISO SALIUT DHE I KA GARANTUAR ATIJ IMUNITET TE PERHERSHEM. TE GJITHA DO PAGUHEN. NUK NGEL GJE PER ARIHET, CDO GJE PAGUET OSE SHPERBLEHET NE KET JET. KETE E KA VERTETUAR JETA ME FAKTE TE PA NUMURTA. PARA ZOTIT KANE IMUNITET VETEM TE MITURIT DHE PJESERISHT TE PA DITURIT POR KURRE VRASESIT, DINAKET, HILEQARET DHE KUSARET E PA SKRUPULL QE NUK LANE ASGJE PER POPULLIN.

                                  1. V
                                   Veterani

                                   Kreshniku i maleve te Gjermanise , kujton se drejtesia e sotme eshte si drejtesia e kohes se tij , kur Berisha ishte perandor dhe vendoste per çdo gje e per çdo institucion . Niveli intelektual dhe profesional i Kreshnikut , ka ngelur atje kur ka qene gjykates apo zv/ kryetar i keshillit te larte te drejtesise dhe imerrte urdherat direkt nga Berisha . Po kane ndryshuar kohet dhe rregullat o kreshniku i Gjemanise .

                                   Lini një Përgjigje