A vazhdon Meta t'a ketë pikë të dobët Berishën, pasi i doli dosja?!

3 Gusht 2022, 11:00Blog TEMA

A vazhdon Meta t'a ketë pikë të dobët Berishën,

Nga Zef Ndreka

Shpesh herë e kemi dëgjuar Metën të deklaroje nëpër studio, emisione, në sallën e parlamentit, kudo ku e pyesin për Berishën, se ai është pika e dobët e tij.

Mbase ka të drejtë, mbase jo!

Mbase thotë të vërtetën, mbase gënjen!

Sidoqoftë, shumë pak njerëz mund t'a kenë kuptuar arësyen e vërtetë të deklaratave të Metës ndër vite.

Dikush mundet t'a këtë menduar se i bën qejfin ose tallet me këtë plakush, pra me doktorin.

Por jo!

Është një arësye e fortë, që spjegohet qartë, vetëm tani që u bë publike dosja e Metës me ish Sigurimin e Shtetit.

Ilir Meta, është marrë peng nga Berisha që në 1992, pikërisht për shkak të kësaj dosje.

Më pas, Berisha dhe Gazidede e kanë siguruar se dosja është zhdukur dhe e kanë përdorur për luftë politike brënda kampit të PS-së.

Kjo është normale.

Por dosja nuk rezultoi se është zhdukur ndonjëherë, dhe ky fakt i mësuar nga Meta ka qënë pengu i tij.

Gjëndja psikologjike e Metës, si viktimë tashmë e dosjes peng të ish Sigurimit të Shtetit, është arsyeja e ndjenjave pozitive që shfaq ai publikisht ndaj pengmarrësit Berisha.

Për këtë arsye dhe për shkak të depresionit nervor, që karakterizohet nga veprimet e pakontrolluara, e kemi parë Metën nervoz, me dt 2 Mars të vitit të kaluar dhe më shumë pasi dorëzoi presidencën me dt 25 korrik në Konventën e LSI-së, ku lëvizte duart si asnjëherë tjetër në mënyrë anomalike.

Veprimet e Metës i shohim jashtë llogjikës së një politikani të sprovuar në gjithë funksionet më të larta të shtetit.

Reagimet psikike apo mendore të tij e vertetojnë se ai ka rënë plotësisht viktimë e lojes së Berishës.

Për rastin Meta, është më se i qartë Syndrome Stockholm. Në të gjitha daljet e tij, mban anën e dhunuesit Berisha dhe sulmon pa kuptim Bashën.

Meta, për shkak të sindromit të Stokholmit, është tërësisht i mbuluar nga emocionet, që u ndodh vetëm viktimave, pengjeve.

Ndaj Ilir Meta ka për Berishën dashuri, simpati, empati dhe dëshirën për t'a mbrojtur! Rastin e fundit e quajti: I madhërishmi Berisha!

Sindromi i Metës nuk shfaqet vetëm si dashuri ndaj Berishës, por edhe si relacion i miqësisë së rreme.

Është e qartë tashmë, se për Metën, ky sindrom është shfaqur si mekanizëm për mbijetesë. Ai ka qëndruar për një kohë shumë të gjatë i ngarkuar emocionalisht, minimumi prej 30-vitësh.

Gjendja e tij përkeqësohej, sepse i ka patur pengmarrësit përballë çdo ditë, duke ja shtuar dozën e stresit, të ankthit .

Rikthimi i tij dhe përshtatja në jetën e përditshme normale, mund të jetë e vështirë për të.

Ndaj, e këshilloj përsëri, të shkojë e të ngujohet në fshatin e tij në Skrapar.

Mund t'i rezultoje rruga e vetme për të shpëtuar...

7 Komente

 1. H
  Hajduti i Surrelit

  Ca dosje i doli o hajvan ? Dosja e truve te tu ? Shikoni enderra me sy hapur o krijesa te pista

  1. S
   Sala

   Dosja e hajdutit,kriminelit,imoralit, I te 1001 te zezave o qen I Ilir Metes

   1. K
    KURVA E CEPANIT

    Ky hajduti i "surrelit",te gjeje ku ka dosjen e tij,se dosjen Ilir Floririt,xha Suloja,qe kishte dhe dosjen e xha Sali Karaxhicit,e ka lene ne duar te sigurta,qe i di mire,Andi Bushati,babai dhe daja Pellumbi,prandaj ilir Blloku e vuri nipin Nezho leshi,nen/kryetar

    1. G
     GEZUAR BAFTAJAR

     DOSJA NUK ESHTE NE ARSHIVE POR ESHTE DIKU POR EGZISTON DOSJA E PERSONIT QE E KA SPIUNUAR AGUSHI KESHTU QE AI E KA PO BRENDA SI PUNA E SALEH KUFOMES BASTUNIN E DAJ SAMIT

     1. F
      Fjala ime

      Harrove si u rrah me policet e Tiranes ne zyre ish gomari president Ilir Meta? E benid alje si njeri se u ngeli ne der i vdekur dhe ky me keq se i biri Sheqeres.

      1. s
       shpiragu

       Ilir Meta nuk ka as njefije dashuri apo respekt per saliun .Ilirit saliu ja ka fut kembet ne nje kepuc sepse i ka dosjet ne dore à

       1. X
        Xen Gërdeci

        Zotri jam ok.me gjithçka analizon dhe shkruen për Like floriri,por me përfundimin që të shkojë në çepan të Skraparit jo,ky spiun i ish sigurimit të shtetit pamvarsisht nga pengmarrjes e tij nga Mulla Sali Viçidoli në këto 30 vjet gjëmën për bythën e tyre ja kanë bërë Shqipërisë,ky ka mbajtur mulla Salinë dhe mulla Saliu ka mbajtur Like floririn sikurse e ka pagëzuar mulla saliu për rrjedhojë që të shpëtojë Shqipëria këto dy mostra meritojnë gjyqin publik dhe nxjerrjen nudo në gjithë Shqipërinë që çdo kush që e quhen veten shqiptar të shkarkojë mllefin,urrejtjen, dhe në fund të varen në sheshin Skënderbe që mostra të tilla të mos dalin më në krye të kombit.

        Lini një Përgjigje