Anonimët “lepuj dushku” dhe zagarë që kuisin e qajnë !

22 Janar 2023, 17:42Blog Nga Kristo MËRTIRI

Anonimët “lepuj dushku” dhe zagarë që kuisin e

Pluralizmi ynë rrumpallë dhe abuzimi paradoksal me fjalën dhe lirinë e saj, solli edhe mjaft rrëkera e përrenj të qelbur në media. Për këtë flet qartë deti i anonimëve gojështhurur që hiqen trima e zbrazin dufe, të shara e të palara, zilira e këllira, shpifje nga më monstruozet, inate të vjetra e të reja, të përdredhur e të tredhur në fatin e tyre të zi. Kompjuterin e kanë tjetërsuar në një shpellë vetmie nga ku derdhin cdo lloj jashtëqitjeje morale, politike, gjuhësore e sociale.

Në monizëm shpërndaheshin e merrnin dhenë me zarfa (jo si ato letrat e “Jovan Bregut” hokatar e dembel, rol që Roland Trebicka i paharruar na e la aq mjeshtërisht të pavdekshëm, bashkë me autoren e talentuar të komedisë ,Adelina Balashi, që përfundoi refugjate fatgremisur buzë Egjeut !). Përse i kujtoj hidhur ditët e para të punës, 47 vjet më parë, në RTSH ?

 Pa marrë ende emërimin zyrtar, botova një shkrim kritik nga Universiteti i Tiranës. U krijua një tollovi jo e vogël deri në vilat e Bllokut, ku dy pedagogët e kritikuar faleshin përditë për të mësuar fëmijët e pashallarëve të velur e hipokritë të regjur (kjo histori mafioze me ngjyra të errëta,ndoshta meriton një shkrim të posacëm në të ardhmen). Shefi i redaksisë në Televizion e njëkohësisht sekretar partie, më thirri në zyrë dhe filloi të hapte si me përtesë një kasafortë  metalike të madhe që të kallte frikën. Mblodhi ca letra të mbërthyera me zarf dhe i tundi në dorë: -Janë për ty, more djalë ! Kanë ardhur dorazi nga Universiteti. Kujdes dhe ruhu mirë, udha e gazetarit shpesh është e minuar, nuk është fushë me lule. Shumica e këtyre sojsëzëve nuk janë shahitë, por jallan shahitë !...

                        Tani vonë mësova se ata të paemër, më paskan shoqëruar me letra edhe në gazetën “Bashkimi” e nëpër rrethe. Madje, gjatë pushtetit të fundit të PD, njëri arriti të marrë kolltuk zëvendësministri ?!...Por unë nuk u mora kurrë personalisht me ta. Të them të vërtetën, anonimët e letrave përvëlimë e flakëvënëse i neverisja gati deri në urrejtje. Ndërsa disa nga ata që vendosnin emrin e tyre, i përshëndesja dhe as që më shkoi mendja kurrë për kritika hakmarrëse e cinike në shtyp. Me ndonjërin u bëra edhe mik ! Pa hyrë te saktësia e fakteve, e quaja një lloj sinqeriteti të vecantë e pse jo njerëz me një farë shtylle kurrizore. Dhe mërmërija frashërlliun e madh, bilbilin e Gjuhës Shqipe : “Dhe Parajsa dhe Skëterra,/ Edhe ëngjëlli dhe djalli,/ Edhe gjithë c’ka të tjera,/ Janë brenda tek i gjalli”…

Në këtë jetë të gjatë profesionale, kam parë e kam dëgjuar shumë. Jo të gjitha thuhen publikisht, sidomos për karakteret e fëlliqura që bartin pa pushim djallëzinë e pabesinë. Këtu hyjnë e dalin “Ethebutët” që ndoshta jeta u ka shkuar e u shkon si në vaj. Dhe mund të kenë grumbulluar  thasët e kilogramët me flori e pasuri, por s’kanë asnjë gram dinjitet ! Nuk shëmbëllejnë hic me “ethet e gushtit” në trupin e Polit(h)ikës pa moral. Dhe as me “ethet e provimeve” e të vjeljes së parasë pa pikë djerse e sakrifice. E aq më pak me ethet e lindjes, me ato malarike të kënetave ose me ato të lopës e të dosës që duan të mbarsen etj.

 Tipa të tillë janë ethe e butë, e më shkoqur “thëngjij të mbuluar” me hirin vezullues e mashtrues të intrigave e të tinzarllëkut ulëritës.Dinë si vërtisin paranë, por dinë mirë si e ku ta hedhin helmin e smirës, të shpifjeve të sofistikuara e të trainuara nëpër gjirizet e ligësisë së pashoqe. Këto lëpitka plot jargë fitimprurëse para pronarëve, parallinjve e qeveritarëve të cdo ngjyre, cuditërisht janë shtuar pa hesap. Ata zakonisht nuk shohin sy më sy dhe as se ku fle lepuri ! I tremben tmerrësisht të vërtetës. Një vërsniku im nga Lazarati, shpesh i quan “rrush lepuri, Kjo mizëri me anonimë të tredhur nuk ua heq kurrë dushkun fjalëve. Dhe nuk është llafi se “zuri qeni një lepur” tek flinte syhapur në dëllinjë…

                        Ka kohë që ndonjë ekran televiziv me e pa emrin tronditës “kombëtar”, nuk lëshon live asnjë pikë loti për fukaranë e hallexhinë. Por ama, jo për qentë ! Megjithse një kanal na sqaroi publikisht se “prodhimi i lotëve tek qentë ndihmon në krijimin e lidhjeve më të forta midis njerëzve”(?!).

Kjo corbë mediatike përballë qytetarëve lexues, shikues e dëgjues, shpesh lidhet fët e fët me “lirinë” e fituar gjatë 32 viteve të fundit. Lanë mënjanë e në zhdukje disa profesione jetike në shërbimet e përditëshme ndaj njerëzisë dhe përqafuan rrufeshëm ata “që merren me edukimin dhe trainimin europian të qenëve të tyre”. Kohë të krisura marrëzie ! Pasi kuisin e derdhin jargë pas gardhit për të tjerët, na këshillojnë të tregohemi të kujdesshëm në zgjedhjen e formës së dënimit (?).

 Dhe më tej, kur pushon kuisjen anonime “mund të shpërblehet aty për aty qoftë edhe me një biskotë”! Sepse shpifja e shoqëruar me “lotë krokodili” mund të zerë vend të lakmuar dhe herët a vonë bën prokopi në plëng e pasuri. Mirëpo, atje ku arrijnë t’i shesin krundet për miell, lëndojnë e plagosin poshtërsisht mjaft njerëz të ndershëm e idealistë, bëjnë dëme reale në shoqëri. Vërshime të tilla rrokopujë në internet e ekrane, kuisin e lëshojnë një zë të hollë si me të qarë (pa u rrahur!).

Të mos harrojmë : Nuk janë “shoqëri anonime a shoqëri aksionere” në kapitalizmin shqiptar ! Nga ato që nuk mbajnë emrin e asnjërit nga pjestarët e saj. Dhe as janë “lepuj të shurdhër” që dhjamosen përgjithësisht në veshka, sic thotë me të drejtë inxhinieri i vjetër Petro Done.

Shkurt, pa groposur aksiomën e mocme : Atje ku hidhet e zë rrënjë, gënjeshtra shpesh e mbyt miqësinë e vërtetë ! Vetëm sinqeriteti e shpëton. Përndryshe, mund të bëhen “mullarë me dushk”, si zahire për bagëtinë në dimër. Shpifarakët e mbyllin jetën tamam si një gjellë e prishur…

111 Komente

 1. ¿?

  Ja e leshove pordhen e rradhes, dakord nuk je anonim, e ve emrin plot kurajo ne ca shkrimka-hartimka qe shajne qen e ish-pedagoge qe ku di une c'paskerkan bere e ndonjeri na qenka bere edhe zv.minister, e çë pastaj? Ti emrin tend e ve, po nuk ve emrat e te tjereve qe demek kritikon e shan. Po ce o Kristo, s'ta mba bitha a si?

  1. T
   Thanasi

   Po ty sta mban bytha te vesh nje emer, po mbete anonimi me pikecuditese. Ne jeten tende te dhjere e te kote mesa duket nuk gjen dot ndonje kenaqesi tjeter me te madhe se te merresh me shkrimet e Kristos. Thelle thelle duhet ta falenderosh qe po i jep jetes tende nje motiv per te kuptuar se ekziston.

   1. ¿?

    O Naske, po as shenjat e pikesimit nuk njeh o injorant debil? Nuk eshte pune kenaqesie or hajvan, eshte pune per t'i dhene ate qe meriton kesaj plehres buzeqeshese.

   2. R
    Realisti

    Ti pikëcuditëse do jesh një nga ata të letrave anonime përderisa të djeg bytha...

    1. ¿?

     Ti je i njejti si me siperr, demek Naska, se nuk ka mundesi dy veta kaq prane e prane te ngaterrojne ppikecuditsen me pikepyetjen, po nejse: Po ty perse te dogji bytha kaq shume nga nje replike anonimi, e lyen vazhdimisht me spec djeges nga qe te krruhet kot. Mertirit nuk ia mban bytha te vere emra dhe krenohet se ve emrin e vet ne kete hartimken pe bythe.

    2. A
     Anila

     Femer e piset perfundimisht ju zonje. Me vjen turp per ju. Por vetem nje femer e piset mund te sillet keshtu. Kur te te pelqejn shkrimet mos i lexo moj.

     1. ¿?

      Anila, me ty po i bie shkurt, une kam KAR, po te duash duku ta provosh. Ta bejme edhe perpara edhe prapa ashti si te te dhekse zotrote.

    3. A
     Agimi

     Te lumte pena Kristo! Mbetesh i vertete dhe njerezor. Sa me shume shkrime te tilla. Te pershendes!

     1. M
      Murgu

      I madhi Dritero shkruante : "O poet na bjer dy kile lesh Që t'i bëjmë përshesh"

      1. "
       "BOHOTINA"

       Shkrimet e tua i mirepres dhe dua te mos u dale fundi. Se veç permbajtjes ti di mire ti plekesesh dhe me aforizma a thenie te mençura te njerezve te mire e te ditur. Nje tjeter falenderim ...

       1. ?
        ?./

        Për mua ky Mërtiri, pa dashur ta ul, mbetet një gazetar fshati, si nga forma edhe nga brendia. Me po atë nivel si në vitet '80-'90 të shekullit të kaluar, kur bashkë me të vëllanë na shkruanin te ZP-ja dhe "Bashkimi" hartime mallëngjenjëse nga Gjirokastra maja - maja!

        1. G
         Goni

         Nuk paskan qene anonim si ti. Ata shkruanin dhe ti i lexoje. Ata me emer. Ti anonim athere anonim tani. Po mos nendo se mbetesh gjithmone i tille. Nga Farka po shkruan?

        2. Y
         Ymer Ramolli

         Nje tjeter shkrim brilant i Kristos. Anonimet sikur shtohen. Gjejne inernetin, diku dhe ekranet te shfaqen me poshtersite e tyre.

         1. B
          Brilanti

          Shkrim brilant??? Ti e paske shume te qarte se cfare jane brilantet o u ftofsh ne bythe.

         2. B
          BABO

          More Kristo, po do vëshë mënd ti apo jo? Po pse more u çmënd ky milet të shkruaj me emër? Po iku ajo kohë që për një letër anonime të bënin qepaze para brigatës apo lagjes, dhe kaq...Sot për një letër apo shkrim me emër, të ndërsejnë murrot, e të heqin sklapin e kokës...Apo shikon Meron ti? Po Merua me shok, o evlat, nuk është Merua, po është pseudonim i atyre që e lëshojnë për të ''bërë'' mender ''shtypin e lirë'' të mender ''demokracisë'' Është mashë që trazon kazanin nga njëra anë...nga ana tjetër janë lehsit e tjerët mor djali i babos...Merua është i liçensuar...mbrohet nga dajë Cani o evlat...Prandaj kujdes se mos na nxjerr ndonjë zarar në këto idealizmat e tua naive se t'i ndërsyen murrot...hë djalë...

          1. Nderime per ndihmen. Eshte ky PALO BOTUES (PRONAR) i kesaj gazete qe e kane bere shtypin si prostituata me e keqe e vendit (disa prej tyre te pakten, mund te kene bese ne zanatin e tyre}. Me vjen keq qe Kristo eshte i detyruar te shkruaj ketu. Aranitasi (pseudonim me arsye ketu ) USA-----Philadelphia

          2. G
           Gole

           Kristo shkruaj ca më thjeshtë

           1. T
            Trebeshina

            Shkrim i ndjere nga nje gazetar i vertete. Te falenderojme per shkrimet e tua Mertir.

            1. O
             Orgazma

             E drejte, e ke ndjere aq thelle sa te erdhi orgazma.

             1. T
              Trebeshina

              Ishe mire tek dy pikepyetjet. Po shumezon anonimatin tend tani. Orgazmen ta ka mesuar jot eme me sa duket? Pse krruhesh me komente qe s’te perkasin?

              1. O
               Orgazma

               NE fakt orgazmen ia sillja gjithmone sat shoqeje. Ajo me thoshte jepi jepi se ai trapi im Trebeshina prishet sa e fut.

               1. *
                ***

                Idiot qe komenton ne kete menyre. Duhet te dish qe pas telefonit apo kompjuterit tend dhe helmit qe hedh eshte nje IP. Vazhdo komento edhe pak. Do te te tregoj si pikepyetjet ashtu edhe orgazmen pastaj. Edhe pak durim.

                1. O
                 Orgazma

                 Ouuuuuuuu shife kadoshi dika edhe IP, epo mire, kur ta gjesh IP ne fillim fute mire ne bythe, mbaje atej per nja dy ore, pastaj duku e na qeth pak kaçurrelat. DEBIL!

             2. D
              Dani USA

              Kristo analize perfekte me mire prishet,te pershendes.

              1. A
               Analilza

               Cfare analizoi mo aman, shurren e Enverit, apo te Nexhmijes?

              2. K
               Kiçua që hiqet si martir

               Njëqind herë më mirë të jesh anonim dhe ti biesh pikës sesa të fshihesh pas epiteteve dhe turqizmave pa kapur thelbin. Me komentet në internet kështu është, shan dhe shahesh. Ama anonimiteti është i dyanëshëm. Me anonimët në internet njëri nuk e kupton kush është tjetri, edhe kur shkruhen budallallëqe. Ndërsa kur shkruan idiotësira me emrin tënd, pastaj, të ngelet ty në derë topi, se vetë e përdore atë.

               1. d
                demo

                Kjo eshte Rubrika e Hyske Borobojkes tek Hosteni ketu e 50 vjet.Xha Gaqos i kishin lezet,se ishte origjinali.

                1. L
                 Loni

                 Servile dhe puthadore ka pasur, ka dhe do të ketë gjithmonë ne një perqindje te caktuar, Memes Natyre i duhen dhe ata... Për një komentues më sipër që gënjen : praktika e letrave anonime nuk njihej para 29 Nentor 1944..

                 1. U
                  Une

                  Vetem ere kapitalizmi nuk permban ky shkrim. Sepse ne kapitalizem njeriu nuk meret me tjetrin, por vetem me PUNEN. Ky shkrim vetem ere PUNE, nuk vjen!

                  1. N
                   Ne

                   Kristo, s'ke faj ti. Perendia ka haruar te te mare; qe te kishim nje budalla me pak.

                   1. P
                    Pashai Turk

                    Je i madh Ne. Ia ke permbledhur Kristos me dy fjale. Gjithe ato karizma qe shgarravit vetem llafin tend meritojne. Si i thone "ia mbylle me mut".

                    1. P
                     Perlati

                     Ke filluar i shkruan dhe i komenton vetes tani? Plehra si ju, qe vetem “mutin” mbani ne goje, jane mizat ne bythen e kalit.

                   2. M
                    Mbrezhanaku

                    Shkrim mëse i goditur! Të lumtë dhe vazhdoje siç e ke. Ata që përballohen kanë akoma kohë të "ftohen".

                    1. M
                     Mitati nga Dunavati

                     Per ty me psedonimin: NE Degjome i paudhi NE, neperke a m...qe je. Nje keshill te jap se pari, shko haj kaken gazetarit. Merr dhe nje brisk xhilete, tia rrush poshte e perpjete. O neperke a m...qe je, na e hengesh edhe ne.

                     1. B
                      Brikena

                      Pershendetje z. Mërtiri, nje shkrim brilant. Ju lumte pena dhe dore. Më kenaqet me keto shkrime.

                      1. D
                       Ditmir

                       Një shkrim shume i bukur, dhe mbreslenes. Të lumte Kristo. Keshtu vazhdo????????

                       1. A
                        Azbiu

                        Bravo Kico, ke ngelur e njeta pene si atehere por dhe sot. Te dricofte pena o Kico.

                        1. L
                         Luani

                         Te kenaqet shpirti kur lexon te tille shkrimesh nga te tille gazetar. Bravo Kristo

                         1. F
                          Fationa

                          Nje pene e bukur ta ka endja ta lexosh. Suksese z. Mërtiri

                          1. A
                           Anduena

                           Bravo Tema. Qe ju jep hapsire ketyre gazetareve. Sot me shume se kurre ky vend ka nevoje per te tilla shkrime dhe tema. Ne nje vend ku po mbizoterojn tema jo te moralshme dhe emisione jo edukative per mbare poppullin shqiptar. Ku po lartesihen disa lloj fenomenesh si “Big Brother” “Perputhen ose Perthithe”. Te cilat nuk sjelli asnje vlere per kete poppul. Gjithasht bravo dhe Autorit zotit Kristo Mërtiri. Te pakten po lexojm dicka interesante e qe lexojm me deshir enke cfare meson. Te lumte zoti Kristo Mertiri!

                           1. A
                            Ardi

                            O Ne!po qenke kokra bythqirat,dhe ju o legena kur s'ju pelqen pse komentoni?

                            1. J
                             Jy hyfte

                             Ju komentuesa qe jeni sqimatar dhe sju pelqejne shkrimet e Mertirit me demek demode merni nje brisk dhe rruajani.Koqe keni sy ne balle ju muter ku jetoni shkerdhata qe pergojoni?Cfare pelqeni na thoni ta dime edhe ne o kurva!

                             1. S
                              Shpetim Rusi

                              Kristo te perqafoj. Je gjithmone ai qe kam njohur, i verteti dhe me vlera shume. Zagaret lehjen kane.

                              1. Z
                               Zagaret

                               Ata qe ju thone te verteten ne surrat ju duken zagare ju shkerdhatave me mama sovjetike.

                              2. X
                               Xhevdet Bakalli

                               Nje gazetar i mrekullueshem, vetem per shkrimin qe keni bere, do vije te jap nje kafe me rrespekt Xhevdet Bakalli

                               1. B
                                Bakall Xhevdeti

                                Xhevo ti u harxhoke shume, avash mer lal se nuk ka per te dale pensioni deri ne fund te muajit.

                               2. B
                                Besim

                                Bravo, shkrim i goditur

                                1. N
                                 Namik Braja

                                 Të kenaqet shpirti , e mbushesh plot pozitivitet nga keto tema që trajtoni i dashur autor

                                 1. S
                                  Sara

                                  Natyrisht që një shoqëri ka mendime e opinione të ndryshme për shumë tema. Natyrshëm dhe gazetari vizionar jep opinionin dhe vizionin e tij . Por jo të gjithë e kuptojnë njëlloj apo reagojnë njëlloj. Secili ka kapacitetin e tij dhe intelektin e tij. Një shprehje popullore thotë "Nuk bëhet rigoni lis".Pra si do që të ndryshojnë sistemet, demokracia nuk ndryshon lehtë mentaliteti. Prandaj shumica e komentuesve i mirëpresin shkrime të tilla. Po që do të ketë edhe reagime të ndryshme e pritshme dhe e natyrshme, pasi duan të shkarkojnë tensionin nga problemet e ditës. Duke treguar më shumë respekt e kulturë në komunikim nuk dëmton askënd përkundrazi do ndjehen më mirë të gjithë. Urime gazetarit për mënyrën si e trajton problemin.

                                  1. ¿?

                                   Te lumte o Sara, ti qenke si ata paqerruajtesit e OKB. Po a s'me thua cfare kodosh problemi eshte ky kur nuk vihen emra po vetem persiatje me byrek, me supe dhe i fusim edhe nje flatulence nga prapa dhe nje buzeqeshje hipokrite, e cfare pastaj?

                                   1. E
                                    Eva Vruk

                                    ¿ Prapë po leh ti zagar . Është e ndaluar rreptësisht gjuhetia në rezervat .

                                    1. ¿?

                                     Me ka dhene leje te posaçme jot'eme, prandaj mos ha mut ti Vrroma Vruk.

                                     1. L
                                      Lako Qiska

                                      Mariku im ta ka dhënë ?

                                      1. E
                                       Eva Vruk

                                       Për genocid Buat bej ke marrë leje ?

                                       1. ¿?

                                        Tashti nuk e marr vesh, ti Lako ia ve Vrromes, apo Vrroma te fut ty dildon, apo ia lepini njeri tjetrit, apo hiç ja ashtu je i/e njejti/a debil/e qe çani derrasa kot ketu?

                                        1. R
                                         Raqkë Finçutra

                                         Për genocid të kanë stërvjit e të paguajnë ty o xhuxh makut .

                                         1. ¿?

                                          Ou pask kurVavE doli edhe Raqka pe Çutre, nje tufe me sakate mendore.

                                          1. 2
                                           2T8

                                           ¿ Andi , si e do ti ...mos vallë e do al dente t'thurrmen .

                                           1. ¿?

                                            Si o puna mer kadosha, ju e pini kafen bashke dhe i leshoni rradhe njeri tjetrit, apo eshte i njejti debil me split personality qe keput mufken sipas manualit te hajvanllekut. Lluku lluku denten thurrja piçit te mamit tat ti kuçi i vogel babashta karmaha.

                                            1. 2
                                             2T9

                                             Cke o Andi Demo, kaq shume po te qihet jot moter

                                             1. 2
                                              2T8

                                              Ta kap kamera që aty besoj . Priti si di vetë . Por mos bëj si histerik Bushat , apo do krudo , karpaçio . Kemi edhe pastërma , por , nuk të sherbejmë . Hiqu rrodhë . Zvarranikë , parazit .

                                              1. E
                                               Eva Vruk

                                               Ik mor racist .

                                               1. 2
                                                2T8

                                                Bjeri këmbës Buat bej , bjeri , edhe , po edhe murreve mbase shpëron , futi edhe një puder feçkës e mos u zgjo më . Apo shiringosesh ti fundërinë . Zorrak .

                                                1. ¿?

                                                 Ahahahahahaha, paska mbajt kongresin babashta karmaha

                                                 1. Æsdrena

                                                  I shtar ti radhiqet i shtar edhe Gebelsi ashtu cofi...si egyptasi , shima lëmin kalaman shima

                                                  1. ¿?

                                                   Po pa tjeter o babashta, ta qi lemin e sat'eme une po thuaj te lahet me pare se vjen era shurre.

                                               2. R
                                                Rotas Sanal

                                                Për Dulen dhe Saliun e ke mba farën , se unë , e ne ne , çajnë kërcunj pa pyka si ti . Ti mer'aber nga kthesat molomën apo apëbrojka të bën të jargesh ? Ndaç , mbytu me fshymë .

                                                1. ¿?

                                                 Ate "S" e ke kot, ti me shume dukes si Rota Anale dhe e di qe e lyen me fshyme perpara se te ta fusin se rreshket me mire....

                                                 1. R
                                                  Rotas Sanal

                                                  S-ënë ta vënë Ustainianët . Æ , në do gamelkë a gama me të Gramenos gërmo si Gebelsi , pa emër Bushat aga . Mi Sukthi , skuth ....

                                                  1. Ψ . Ροτασ Πιον

                                                   Ροτα τον Ντουλακι

                                                   1. ¿?

                                                    A tashti filluat te flisni gabelçe ronçem. Dakord, ketu nuk ua dal dot. Gabelet ne bythe dhe greket ne goje dhe te fala nga Hysniu. Ai u qinte mire juve klubin babashta karmaha.

                                                    1. 2
                                                     2T8

                                                     ...apo jo de çë , Qirinin n'daç ndizja n'daç fry..i.. Aq i'u e n'i ka bërë ata s'na bën ç'u e ç'të kanë , po jo NE me KY . Kjartë pa kllartë , çaush mbeti . Mos paç fan e çausheskes . Thith një vizgë itash e tulatu . Mos na u ni më imë , kalamak

                                                     1. K
                                                      Kaleidoskop

                                                      Hysniun e kishim për mashë o kaçkë fyle , por ty aq të mban kafka . A e lipsu anal me bë shtypi . Gremisu me fuksat e llapsa , dhe mos ngatëro Qibarin , me ç'i quan ti . Qelibarit i kundërmon Qibaresha . Shastis Bushat , roit , shkal e shkit n'daç iç iç mbytu në Lanë , s'të shty . Ah , më mirë ç'montoe vetë kamerën se do gjend#sh me 2T pa lara në 1/8 në fragmentin 200/501 pa spektër . Mos pyet pastaj për (ch$13) .

                                                      1. ¿?

                                                       E henger karremin keta te klubit te gabelve. Po pse mer per cilin Hysni kujtuat ju? Duket qe keni mbetur koqe nga trute. Futini ndonje batute arabisht tashti se ajo u ka mbetur.

                                                       1. .
                                                        ..i..

                                                        Jargiu jargiu verem

                                                        1. ¿?

                                                         ..i..u, iu ik e qihu se te sheron veremin.

                                                         1. D
                                                          DÆRÆ

                                                          ¡ S'vake ti në truçkë fare ¿ Mos e do fredo mo'dëm apo të ti napin ruaza e ti nëmëroç . Mos e zgidh buçen se o të palsë tëmthët

                                                          1. ¿?

                                                           Ta dhaçe ilaçne e veremit....ik e qiu...

                                                           1. 2
                                                            2Τ8

                                                            Ne veç qimë edhw femrat tona veç kan'qirë po ti mos dallo , plase një arab në Nicë . Ma thinë dhw Γιαννισ veç ΑΛΜΠΑΝΟ

                                                            1. E
                                                             Eva Vruk

                                                             ¡ Hija laro ¿ Si po ju shkon de jour - ni , si analkë pa bletë gjindoj . Ah@po , ke shkarlë ne koçeku i Qako Kites . M'thanë . E , muarçë nga bregu pa ma thënë . Ne na e thotë thëllënëzca , ju s'di me ç'mëreni vesh . Me hua patjatër , ne jo se t-helmìœimë . Ru'u në merr mbudhënë .

                                                             1. L
                                                              Limbe

                                                              Fylka si ti e fuksa ne dryn dyersh gjen , e gjen të lirë biles . Po , ama t'apç n'aren'timnë , heubre , e n' maj t'bregut me ken , e me ven i nishkë , t'egjrin lepnë s'ke me kap si unë , e , jo më me pas ly , vërb e shpesë , me pas i ve .

                                                              1. D
                                                               DÆRÆ

                                                               S'janë jotjetshortshushkurtët me kapotë . Bli në ta mban boçia , gjen me të lirë sa t'vo pecia . A e , s'po ta kompletoj më seleksinin . Boll u frytë . S'e shalon dot etalonë . Kembe me dikend tjatër jo me ne .

                                                               1. E
                                                                Eva Vruk

                                                                Ti do fryrë si patat e të të dhjamet siç ta bënë .

                                                                1. E
                                                                 Eva Vruk

                                                                 Ti do fryrë si patat e të të dhjamet siç ta bënë .

                                                                 1. 2
                                                                  2T8

                                                                  Ndiiju zango ndiiju .

                                                                  1. L
                                                                   Laka Qiska

                                                                   Me qindaraka e bleke dhe ti nazalen . Mos kaloç në over- dose .

                                                                   1. ¿?

                                                                    E bete mutin spango

                                                        2. N
                                                         Nikolin

                                                         Nadja e mire Kristo, te uroj suksese dhe shendet e mbarsi ne jete. Nje bravo e madhe nga Shkodra. Je nji shkrimtar virtuoz. Me pelqejn shume shkrimet e tua. I lexsoj gjithmone me shume kenaqsi. Respekt

                                                         1. N
                                                          Nikolin

                                                          Nadja e mire Kristo, te uroj suksese dhe shendet e mbarsi ne jete. Nje bravo e madhe nga Shkodra. Je nji shkrimtar virtuoz. Me pelqejn shume shkrimet e tua. I lexsoj gjithmone me shume kenaqsi. Respekt

                                                          1. N
                                                           Noel

                                                           Nje Gazetar i shkelqyeshem dhe shume i vertet. Bravo z. Mertiri, Kenaqesi tju lexosh

                                                           1. E
                                                            Erioni

                                                            Një mjeshtër i penës do te thoja. Bravo Kristo. Me pëlqen mënyra se sa bukur i trajton këto tema, plote realitet dhe objektivitet. Jeni një nga gazetar qe unë ju lexoj me shume kënaqësi. Te uroj te gjitha te mirat e kësaj bote.

                                                            1. S
                                                             Syrja Lena

                                                             I madh je Kiço, shkrim shumë i bukur. Të përshëndes dhe kështu vazhdo. Të shkruan pena si mos më bukur.

                                                             1. L
                                                              Lena e Surja Hipit

                                                              Bravo Kiço, zonjushja te ka vene 8 1/2 per kete hartim te mrekullueshem pa permbajtje konkrete.

                                                             2. K
                                                              Klodian

                                                              Z. Mertiri, te lumte nje shkrim dhe nje pasqyrim shume i mire i realiteti, si i asja kohe dhe kesaj qe jetojm tani. Suksese

                                                              1. *
                                                               ***

                                                               Kristo derman, eshte pena jote dhe shkrimet qe ben per ta, Xhafat e Halimet qe kane nderzyer qente. Lehjet e tyre vetem te lartesojne. Sigurisht asnje pule a pikepyetje nuk do rrije dot pa ngrene mut, se e kane ne gjak. Te pershendes.

                                                               1. ¿?

                                                                E ke gabim, ut po hani ju tashti sa po plasni. Koha e spiuneve te Enverit ka mbaruar me kohe.

                                                               2. F
                                                                Fuat Hoxha

                                                                Ju pergezoj per kete artikull te bukur e kuptim plote. I madhe je K. Mertiri

                                                                1. T
                                                                 Tili

                                                                 I buavituri (¿?) na dallka organ-zeito@ri i therrjeve në Spanjë . Bravo miush bravo . Kish le emrin tat apo jo ? ! Vazho e pyt n'a veshin të mbathura , n'a kan zinxhir a mbëyhecka , e ç'mollois . Kujdes pankreasin xhuxho , se o veç , o keç si thotë Kita gurrë .

                                                                 1. ¿?

                                                                  Tili, qe baben e ke pasur gabel duket qarte, po mami ça bente, thurte kanistra ne pazar te Ri me bythe ne çimento dhe te zune ty pas çezmes? Jot'eme s'kishte as zinxhir as mberthecka, ushkurin e lidhte fjongo qe ta kish kollaj ta zgidhte kur i vinte per t'u bere.

                                                                  1. R
                                                                   RAVS

                                                                   O Taqi , si e ke ti sorollopin apo tu shua ty lepur . Gati ta kam lakun , edhe pa bisht qënçi . Shko mbytu të shpëtoç fët e fët se o të shajnë . Pa shana prapë . Ah , në Gaza shkoni në Gaza ose në Liban Bushat familiarisht merrni dhe eshtrat me vete në Sodomë .

                                                                   1. ¿?

                                                                    Sodomen e ditke mire AgaBytha, ta paskan rrotulluar se prapthi.

                                                                    1. R
                                                                     RAVS

                                                                     Pyt tët ungj për grafitin .

                                                                   2. R
                                                                    Rotas S'anal

                                                                    ¿ Parazitë të shoqërisë si të tutë

                                                                  2. ¿?

                                                                   Ti e ke pas bythe qysh ne emer.

                                                                   1. Ψ . Ω .

                                                                    Ti nuk opt nga kapistra o dëm . Tërhiq karron tatpietë ! Nulasë !

                                                                   2. E
                                                                    Eva Vruk

                                                                    Kur Architechti fantazoi Babillonin - ë ti ishe zën-ngusht n'shretët..i..rë vallë morr çaush . Ti pësëri reflekton një topil n'syt e Mëxzalës...

                                                                    1. ¿?

                                                                     Ti Kurva per se prapi ke ardhur nga Babillonia se i ditke mire punet e kurverise atje. Vazhdo zanane e vjeter se nuk te le pa gje.

                                                                     1. Ψ . Ω .

                                                                      Është νε Σ

                                                                    2. ¿?

                                                                     Klubi i karit "gerqisht" po mundohet te lere gjurma ne reren e Golemit. Ik e pirdhuni gjithe sa jeni o gabel nga Vllahia.

                                                                     1. L
                                                                      Lakœ Qiska

                                                                      Kur vebës sate s'i kish le ende as yt ivronjë shkel s'kish veç shterpës steromë , n'këto troje t'Apeaœs ty tu le , Adriasi e Jonasi . Maç e kllojë ti s'i ke pas kurrë hije sterës t'onë . Andaï do n'të përpië hija q'i bën aq edes sa ke bojn mbi të , nji grimanë . A ka içi vlerë ? Ka posi . Ti je prova .

                                                                     2. N
                                                                      NEWS 2023

                                                                      Kjo është dëshmia ime e përparimit. Kam hasur në një dëshmi të një burri në internet, i cili dëshmoi se ai shiti një nga veshkat e tij te NA HEALTH CARE ( [email protected]  ) për të shpëtuar një pacient në spitalin e tij për 600,000 dollarë, kështu që vendosa të kontaktoni NA HEALTH CARE tani nëse janë të interesuar të blejnë veshkën time dhe për fatin tim, ai tha se gjithmonë kanë nevojë për veshkë për të besuar në spitalin e tyre dhe se janë të gatshëm të blejnë sa më shumë që të jetë e mundur. Prandaj, ne negociuam dhe sot jam kaq i lumtur pas shumë vitesh që jetoj në varfëri, saqë shita një nga veshkat e mia me çmimin 600,000 dollarë amerikanë pa efekte anësore. Dëshironi të shesni një nga veshkat tuaja për të shpëtuar një shpirt apo do të blini një veshkë më pas kontaktoni NA HEALTH CARE me email: [email protected] Numri Whatsapp: 19099134258

                                                                      Lini një Përgjigje