Benet Beci rrotull 50-përqindëshit, pavarësisht se kë ka përballë në Shkodër

15 Janar 2023, 10:18Blog Nga Eduard Zaloshnja

Benet Beci rrotull 50-përqindëshit, pavarësisht se kë ka

Qysh prej rrëzimit të rregjimit komunist, PS-ja nuk e ka qeverisur Bashkinë Shkodër qoftë edhe një ditë të vetme. Me kandidimin e Benet Becit për kryetar të bashkisë më të madhe veriore, ajo shpreson ta kapë atje më së fundi këtë mollë të ndalueme. Shpresa e PS-së është rritur sidomos pas rikthimit në koalicionin e majtë të degës lokale të LSI-së, e cila ka qenë e fuqishme elektoralisht në dekadën e fundit.

Për të parë nëse shpresat e socialistëve për Shkodrën janë të justifikuara, gjatë fundjavës zhvillova një sondazh elektronik, të cilin e kreva duke shpërndarë linkun e pyetësorit krejt rastësisht ndër banorë të territorit të Bashkisë Shkodër. Pyetësorin e plotësuan në mënyrë krejt anonime 1105 banorë të rritur të bashkisë (urbanë e ruralë). Kampionin e ripeshova statistikisht, që ai ta përfaqësonte popullsinë e rritur të bashkisë sa më mirë politikisht, demografikisht dhe gjeografikisht.

Në sondazh testova një garë dyshe dhe një garë treshe: Beci – Spahia dhe Beci – Spahia – Kandidati hipotetik i fraksionit Alibeaj-Basha. Duke ndërthurur rezultatet e këtyre dy testeve me të dhënat historike elektorale të 250 qendrave të votimit që ka Bashkia Shkodër, ndërtova një model simulacioni statistikor, për të llogaritur përafërsisht numrin e votave që do të merrte Benet Beci i PS-së, nëse zgjdhjet do të ishin zhvilluar sot.

Nga 10 mijë simulacione të modelit statistikor (që eksploruan të gjitha mundësitë brenda intervaleve të rezultateve të sondazhit dhe të të dhënave historike elektorale të 250 qendrave të votimit), më rezultoi se Beci i PS-së do të merrte sot 47%-52% të votave, pavarsisht se kë mund të ketë përballë në Shkodër.

Siç është demonstruar në histogramin e mëposhtëm, probabiliteti më i madh për votat e Becit të PS-së është i përqendruar në intervalin 49%-51%. Kuptohet që mbeten edhe katër muaj fushatë deri më 14 maj dhe ende nuk dihet nëse fraksioni Alibeaj-Basha do të paraqesë ndonjë kandidaturë. Sidoqoftë, ky sondazh paraprak tregon se gara do të jetë shumë e fortë në Bashkinë Shkodër.

SHËNIM ELEKTORAL:

Në zgjedhjet e marsit 2022, morën pjesë në votim pothuaj 47 mijë banorë të Bashkisë Shkodër, nga të cilët rreth 43.7% votuan për Bardh Spahinë e përkrahur nga fraksioni Berisha dhe dega lokale e LSI-së, rreth 39.5% për Majlinda Angonin e përkrahur nga PS dhe PSD, e rreth 16.8% për Xhemal Bushatin e përkrahur nga fraksioni Alibeaj-Basha.


Në zgjedhjet e prillit 2021, morën pjesë në zgjedhje pothuaj 70 mijë banorë të Bashkisë Shkodër, nga të cilët 45.2% votuan për PD-AN, 24% për PS, 14.8% për PSD, 11.9% për LSI dhe 4.1% për partitë e tjera të vogla.


Në zgjedhjet e qershorit 2017, morën pjesë në zgjedhje pothuaj 69 mijë banorë të Bashkisë Shkodër, nga të cilët 38.1% votuan për PD-AN, 34.6% për PS, 12.8% për PSD, 12.1% për LSI dhe 2.4% për partitë e tjera të vogla.


Në zgjedhjet e qershorit 2015, morën pjesë në zgjedhje pothuaj 70 mijë banorë të Bashkisë Shkodër, nga të cilët rreth 57.2% votuan për Voltana Ademin e përkrahuar nga koalicioni i djathtë dhe 42.8% për Keti Bazhdarin e përkrahur nga koalicioni PS-PSD-LSI.

Benet Beci rrotull 50-përqindëshit, pavarësisht se kë ka

33 Komente

 1. T
  Teneqe Boshe ,ben me shume Zhurme

  Mos votoni Partine e Punes o Shkodranë…Mos harroni kush ju vriste Tek kufiri e kush i shetiste Trupat e vrare neper Lagje mbi makina te Sharrum me plumba e te lidhur me tela me gjemba.keta jane femijet e atyre .

  1. H
   HOMERI

   Mos harroni o shkodrane kush I vuri kamen qytetit tash 30 vjet

   1. R
    Rokub

    Nuk e harrojme jo . Prandaj nuk votoj as per ish Sekretarin e PPSH se spitalit qe nga shpellat PPSH e solli te na perdhunoje keto 30 vjet . Better dead than red o klysh komunisti i PD se nhelloj jeni

    1. L
     LALA

     Pse lodheni patriot të "Shkodër lokes,? Një kandidat nga Milloshviçi, nga ata që merte në dorzim naftën nga Sala në Han të Hotit dhe e ka të mar 100%.

     1. I
      I Madhi Morricone

      Teneqe boshe . Shkodranet nuk Jane ne lufte me kelyshet e ppsh por me budallallekun e vet .cpune I ka ppsh kur juve ju qeveriti zhosi prej zhelesh dhe sala prej tropoje dhe morret te semes sa here binte shi. Dhe kur vriteshin kosovaret nafta kalonte nga shkodra e kulturume . Juve ju perdori sala pe demokracine si kellef kari . Dil ne cdo cep te shqiperise dhe do gjesh dy teneqe boshe ne 100 banore aman dil ne shkoder dhe do gjesh 98 teneqe boshe per cdo banore. Perfundimi del se shkodranet nuk mbushin nga trute. Kane nevoje per filtra ajri nafte dhe vaji.

      1. s
       shkodra te votoje ate qe ndjen

       kur shkodra transportonte nafte ne ish jugosllavi lufta e kosoves skish filluar akoma or perzermativ. ha mutin e morrikones te rregullohet biografia.

       1. I
        I Madhi Morricone

        Po cndjeni ju shkodranet o kokloqe Ju dhe shqipen e keni me theks serb o bythqira delirante. Juve sikur u ka godit enver hoxha me loqe ne balle per 45 vjet pa pushim . Keni ngel me sindromen e E KOMUNIZEMIT nga goditjet fatale te loqes se enverit. Ecni para Jo pas o prezervativet e enver hoxhes

        1. p
         per ty Morr-madhi enverist

         Ka me prezervative te Enver loqes se jeni ju Morrat e kones qe akoma lotoni per kohen kur i puthnit loqet Emnverit!

       2. C
        CDyZhDpl

        Mu keshtu eshte kur kerrkuan te permbisin komunizmin dhe enVERR-Hoxhizmin me ca protesta demek demokratike. Si mund te çlironesh nga ay qe te ka shtypur dhe ta ka marre lirine me gjak duke bere ca pRRotesta demokratique, nderkohe qe gjithe bota e di qe liria fitohet me lufte dhe gjakderdhje dhe jo me protesta pordhacesh. Faji i vetem i atire shkodraneve (shqiptareve do theshnja) eshte qe nuk paten bithe t'u shpallin lufte, ashtu sic e hengren luften ne dizetekatren mo (me nje çiçkë ndihme/asistence nga BRSS dhe Jugosllavija). Sa per ato salerat e vicidolit (ku as sallatori nuk rritet) , zhosrat se bashku me te gjithe zhelet dihen qe jane product komunist. Edhe ato leket e naftes (ne dem te kosovareve) jane tradheti e radhes e komunisteve (leket ne shqiperi qarkullohen vetem prej komunisteve, tashme kapitaliste si naldi), ne vazhden e tradites se dizetkatres e mbrapa. Keshtu qe mos u lodh shume me tastieren mo, se po te keputet kerthiza.

      2. B
       Bobi

       Qysh i gjen ky kodosh keto gjera. Me kujtohet ne zgjedhjet lokale te Ko kur nxirrte fitues jo 1 here por plot 10 here me 100% siguri Andrea Manon perballe Peleshit. Hodhen leke te PD me rilindasin e ri blerje e Janarit ms Boden por si dolen parashikimet. Je bere si puna e lekut o Zaloshnje.. I paguhet bleresit me te pare. Cfare them dhe une. Te gjithe shqiptaret e enderrojne USA ky e ka pasaporten dhe rri ketu. Koqja e dembelit.

       1. S
        Sali Kerma

        Tregoni perralla me sondazhe e studime tregoni! Zaloshnja analizon kampione popullate (!?). Benet Beci eshte nga njerezit e afert te Berishes. 8 vjet drejtori FSHZH me Berishen me fonde pa limit, vazhdoi 4 vjet me Ramen, me pas me ngritje drejtor i KESH po me Ramen e tani deputet i PS-se. Berisha e pati ne plan ta bente deputet por preferoi kombinime te tjera dhe ai vazhdoi drejtor i FSHZH. Berisha ka vendosur qe ai te jete kryetar i Bashkise se Shkodres dhe me mire se Beci ai qytet s'ka per te patur ndonjehere. Bardh Spahia e ka te percaktuar qarte rolin e tij. E perdor Berisha ne momente tranzitore se aq kapacitet ka. Do behet prape deputet.

        1. Z
         Zalo Zaloshnja

         Kush dreqin i ka mbush mendjen ketij kushos sim Edi mafishes se di te beje llogari e sondazhe, kur ky humbaraq ne matematike ka qene bloze..

         1. K
          Kuriozi

          Ore kusho i zaloshnjes, u bera kurioz nga ky komenti yt per aftesite matematike t kushos tend dhe bera nj kerkim n Google. Paska 60 e ca publikime shkencore n Ameriqi ky kushua jot. Se mos e ngaterron eduardin me vellain tend tape n matematike o kusho...

          1. Z
           Zalua

           Po se sme lente te studioja motra jote se donte gjithe kohes manallin tim ne hallate

           1. S
            Studiusi

            Ty emrin duhet ta ketë vënë jotëmë për nder të atij qe e ka mataru dhe rrumbllu. Edi ka mbaruar si në gjimnaz ashtu edhe në fakultet me medalje ari, ndërsa ti ke mënt sa koka e rrotës Zalos.

            1. Z
             Zalo Zaloshnja

             Kuriozo, Studiozo, mos ngaterro Carin me Dollarin. Ed mafishja mund te kete stisur publikime shkencore por eshte Tape ne Matematikore. Dhe Sondazhet, vure veth ne vesh, nuk jane publikime shkencore por kalkulime matematikore..Hajt, te fala po e ke aty prane, nga Kusheriri Zalo i thuaj

             1. K
              Kuriozi

              Ore kusheriri i pretenduar i eduardit, ti qenke fare kokbosh, do kesh ngjare nga jot eme. Shih se çfare gjeta n Google per botimet shkencore te eduardit n USA. Vallai se dija se ishte kaq nivel i larte shkencor: https://www.researchgate.net/scientific-contributions/39551747_Eduard_Zaloshnja

           2. E
            Eni

            Magjistari Zaloshnja ....Beci dhe sikur te shkrije gjithe pasurine e madhe we ka nuk fiton...leket ja marin voten nuk ja japin....

            1. S
             Shqiptar

             Partia Socialiste fiton bindshëm Shkodrën!

             1. S
              Shabani

              Fiton kyt temin

             2. H
              HOMERI

              Shkodra do ti qendroje besnik PD deri ne fitoren perfundimtare kunder komunizmit qe ka 35 vjete I vdekur dhe fitoren e kemi te sigurte per te miren e shkodres.Rrofte Pd qe ka zhvillu Shkoder e aka ku me shku ma nalt

              1. N
               Në kohën e kolerës neokomuniste

               Deri per zgjedhje Benet Beci do jete ne burg per vjedhjet me spektakolare te viteve te fundit. Pronar tokash, apartamentesh, vilash, shumash lekesh dhe valute te fshehura dhe cash, me llogari ne offshore. Qingji thinjosh qe vetem qesh mbase do te kete 50% te hajdareve ne burg se keshtu duket I embel dhe I qijshëm. O Zaloshnja mos prit ndonje lek nga BeBeci. Edhe mutin e peshon kur ta jep. Kriptokomunist qe terhoqi per hunde kunatin e Salihut deri sa erdhi Rama dhe e strehoi ne anusin e tij.

               1. L
                Lezhiani prej Lezhe

                Mos haroni or Shkodrane qe per 30 vjet qe kane bashkine horat e Non Grates vecse mutin e tyre keni ngrene ,mos haroni vrasesit e 2 prillit Azem Hajdari ,Ali Spahia me urdher te sekretarit te partise se punes Sali Rame Sheqere Berisha ,beni ndryshimin qe edhe ju si qytet te beheni si Vlora ,Korça,Saranda ,Durresi ,Fieri ,e thene te drejten kur kam pare qytetin e Pukes jam mahnitur ,ka ardh dita me e kthy mbrapsh ate thenien tuaj ( jam Shkodran prej Puke ) sot ( jam Pukian prej Shkodre ,thirini mendjes jepjani voten atyre qe po punojne per kete vend ,mos votoni komunistin NonGrata e Ilir Spiunin

                1. L
                 Lef lakra, shkodran me bab e nan

                 PER TA PARE NDERSHMERINE BENET BECIT SHIHINI ÇFARE VILE KA BO ME PARET E KORRUPSIONIT ZYRTAR. MOS U MASHTRONI NGA KETO MONSTRA TE KOMUNIZMIT. BRAKTISNI MASKARENJTE USHTAR TE RAMES, BERISHES, METES.

                 1. E
                  Enkelejdi Joti

                  O ed loqja, po si ka mundesi te jesh kaq kar

                  1. D
                   Dauti

                   Ky Zaloshnja, kur te mos i dale parashikimi, do justifikohet. Llogarite i bera me Alibeajn si kryetar Partie. Por ate e hoqen dhe PD u bashkua, prandaj nuk fitoi Benet Rama. Prit dhe ca dite, o Zaloshnja qe nga PPSH kalove te PD dhe tani i lepihesh atij qe te paguan. Do shohesh ku do perfundoje Alibeaj.

                   1. r
                    raul

                    Besoj se pas 32 vitesh dhe Shkodranet do ta provojne nje here qeverisjen socialiste se pd ja i la jashte venendjes. Nese dhe kesaj radhe ato nuk kthejne shansin qe ju ka ardhur ne favor te tyre pacin veten ne qafe. Nese fiton Ps ja ne 14 maj dhe une besoj se ajo do ndodhe Shkodra do behet nje qytet shume me i bukur ku do behen investime qe nuk jane bere ne 32 vjet. Ishalla Shkodranet kane zene mend dhe kane braktisur perbindeshin e vicidolit dhe Josefinen , spiunen e sigurimit te shtetit qe e la shkodren ne meshire te fatit.

                    1. E
                     Emigranti

                     Shkodra e ka vendosur , boll pas nongrades eshte kohe e humbur dhe prapambetje e madhe kete radhe fiton EDI RAMA mbi 55 per qind te votave me Benet Becin

                     1. I
                      Instituti I St. MarksisteLeniniste

                      Është një "privilegj" i rrallë dhe shume i guximshem, të para-predikosh një insekt te zbutur te quajtur Bënët Beci, si i rëndësishëm elektoral, si burim "frymëzimi" dhe politikan autentik historik per Shkodren për një periudhë ndryshimesh të jashtëzakonshme hajdutore, ku BBeci perfaqson ate nenpunes njeqelizor te pluhurosur ne parendesi dhe pazotesi, ne bodrumet institucionesh-vjehri i e kish punesuar, dhe qe perseri me nderhyrjen e vjehrit, kunati i Sales e "emeroi" drejtor te FSHZH. Nga gogesitja neper klube lagjesh, kaloi direkt ne drejtues i FSHZH, ku perqendrohej vemendja e gjithe ndertuesve qe vegjetonin me tendera, deputeteve dhe ministrave. BBeci qe qesh "dinte" vetem nje gje. Me nje dosje ne dore vraponte raportonte tek Sala. Nderkohe, "pa" deshiren tij, u shnderua ne multimiliarder me shume assete. Sa here qe ishte ne trouble - vrap tek Sala. Me ardhjen e Rames BBeci u tkurr ne stand by. Filloi te leshonte kredite ministrave te Rames, Shkrelit, dhurata Rames qe vraponte Mirela me nje fryme per tja cuar; Per ti rene ne sy per mire Rames vidhte pronesi intelektuale te profesionisteve dhe ja shiste Rames per te vetat...dhe konsolidoi "besimin e Rames" qe si bir kurve qe eshte mendoi: Po e mbaj kete te kriptuar qe qesh, te tredhur nga te gjithe, per Shkodren; Edhe e lehtesoj pak nga pasuria qe ka vene edhe nese e "dredh" kam nje inventar dosjesh qe e coj ne burg me email. Po fitoi {inshallah} perseri koqet ja kam tek mentesha e deres. BeBEBe-ci nga ana e tij ben llogarite e tij. Po ndroj politika behem "i penduari" i pare dhe pranoj me lot ne sy gabimet. Voila Sala eshte plakur dhe eshte bere sentimental. I vetmi qe BeBeBe-ci ka frike eshte Flamur Noka te cilin dikur e perzente nga zyra sepse kish mbeshtetjen e Sales dhe Mulit sja mbante ti kunderpergjigjej. Po humbi perseri -la vie continue- Llogarite ne offshore jane per disa breza. Povereta Shkoder! I jane qepur komunistet dhe sigurimsat si kalaja e fundit antikomuniste. Po qe ti vene BeBecin ne krye ?!?! Kjo eshte hakmarja e Enverit

                      1. N
                       NNP

                       Nuk behen PROVA me avenirin Nje Dite ta marre Rama Shkodren NE DORE Ka me I shit EDHE liqenin Do I degdis SHKODRANET ne Ekuador MOS E HANI ate KOQE ullini RAMA ESHTE VETE djalli Do TJU KTHEJ ne minoritar Visaret TUAJA BOTES DO tja fali

                       1. B
                        Bardha

                        Une mendoje qe Shkodra te rrije besnik shpelarit te vicidolit si perfaqesues i qenve dhe plehrave

                        1. B
                         Benet Beci

                         Bardha me shume brima, je bërë si një pikëpyetje retorike që po të drejtosh shpinën, ( te lodhur nga pallimet lopthi) shndërrohet në pikëçuditje bordelli !

                        2. A
                         Alfred

                         Nuk lodhet se lepiri edhe ky gagaci Zaloshnja. Njeri prej lepujve ne kapelen propagandistike te ri-revanshit enverist!

                         Lini një Përgjigje