Komisioni i Berishës si vrimë në ujë

6 Shkurt 2023, 15:09Blog Nga Dritan Hila

Komisioni i Berishës si vrimë në ujë

Kush i ka jetuar vitet ‘90-të në kapërcyellin ‘91-‘92 e mban mend një farë Xhon McGou që Saliu e nxirrte tribunave dhe ekranit që të deklaronte se udhëheqja komuniste kishte fshehur paratë në bankat e Zvicrës dhe ai e dinte ku ishin por do t’ia tregonte vetëm Saliut që ky t’i merrte dhe t’ia kthente popullit kur të vinte ne pushtet. Tani ose Saliu i ka marrë të gjitha paratë që ia tregonte Xhoni, ose ajo që është më racionalja, Saliu nxirrte një sharlatan tribunave që të krijonte flluskën që i duhej për të ardhur në pushtet.

32 vite më vonë, ka gjetur sebep me një tjetër Mc që ta shfrytëzojë për të ngritur një flluskë tjetër mediatike në mënyrë që të minojë kundërshtarin dhe të vijë në pushtet. Bravo i qoftë nëse ia del, por puna është pak e vështirë pasi budallenjtë kanë vdekur në këtë vend ose i ka në foltore që i hanë të tilla mufka.

Hetimi amerikan, i cili edhe aty është i fryrë për nga rëndësia nga republikanët që duan të kenë një kundrapeshë për hetimet ndaj Trump dhe për shkak të fushatës elektorale, përfshin një punonjës të administratës i cili ka bërë disa allishverishe, ku mes të tjerëve citohen edhe disa shqiptarë, të cilët mesa duket kanë shfrytëzuar edhe kryeministrin e Shqipërisë duke e futur emrin e tij në vorbullën e pazareve që kishin me Mc.Gonigal.

Megjithatë nuk ka asnjë indicje që po hetohet në drejtim të Ramës. Madje as në ngarkim të Duçkës apo Nezaj. Për më tepër materiali në zotërimin publik është akuza e prokurorisë, e cila mund të shfryhet rrugës. Mirëpo opozita e foltores do të ngrejë një furtunë në gotë duke kërkuar edhe komision parlamentar. Se çfarë mund të hetojë ky komision kur Nezaj është shtetas amerikan, Mc.Gonigal as i ka në refene, kurse Rama i ka takuar vetëm dy herë në funksion zyrtar këtë vetëm mendja e Saliut mund ta gjejë.

Por në fakt kjo është dëshmia se fantazia e Berishës ka shteruar. Dikur shqiptarët hanin çdo përrallë të tij. Kurse sot njerëzve u janë hapur sytë. E dinë si funksionon perëndimi; si funksionon sistemi gjyqësor atje dhe për më shumë e dinë sesi funksionon Saliu dhe çfarë halli ka. Ndaj askush nuk ka ndërmend t’i ndizet gjaku nga kjo histori.

9 Komente

 1. C
  Cibani nga Afganistani

  Kishe ndonje gje per te thene per termetin ne vending mik, o kafshe me ciban ne fytyre? Apo ska lek atje per bythen tende.

  1. b
   ben.

   Perfundimisht rilindja nuk paska 1 burre te vetem te gjithe jane 1 prerje, burec,mashtrues, legene, kur kane fuqi ne dore dhe kriminele. 1 nga keta eshte ky dritani. Dritan more llum, grand juri ne amerike ka kerkuar te gjitha komunikimet e qeverise shqiptare kryeminstrit te saj edi rama dhe personave te lidhur me te qe nga dt 1 prill 2017 deri sot me McGonigal. Eshte e shkruar e zeze mbi te bardhe o kokra e legenit. Sistemi i drejtesise ne amerike nuk eshte njelloj si ne shqiperi o i pabure, atje hetimet i drejton gjykata jo prokuroria si ne shqiperi. Rama fundin e ka ne burg dhe ska bir kurve ne kete toke qe e shpeton, po ju more funderina si do dilni ,apo do e hani turpin me buke.

   1. T
    Taulant

    Te dogji o bytheshpuar?

   2. s
    saliu duhet te shpallet terrorist

    Mcgongalla,mire qe na mori gjithe ato dollar,por na ngrefi dhe sali kriminelin per revolucion kapitalisto komunist te tipit fidel kastro.Keta ameriqenet qe nga rajersoni i mitingjeve e ky megou,apo apo arvizu e wither e co i fusin nje burre shteti ne vend te burrmuti e i nje yll ne ngjitje,por qe u venit nga saliu,bejne nje dore pare me afera te ndryshme dhe ikin e na lene cjapin e vicidolit qe ben kakardhija e i presin cecenet me grushta pa dal nga cjapi qe edhe hunda po i futet ne goj

    1. L
     Lame gjenerali i hajduteve.

     Ky i di shqiptaret budallenj dhe kerkon tja paraqesi mutin per mjalte , qe lyefte turinjte.

     1. r
      robi

      Pa lere kur del perbindeshi i vicidolit dhe thote se po zien Shqiperia nga 11 shkurti. Po kujt po i behet vone mor perbindesh se ti ke halle dhe do te shperndash vemendjen nga gjyqi qe e pret djalin tend per Gerdecin, apo ty per vrasjen e 4 protestuesve para zyres tende. Ti o hunderr as shpellaret e vicidolit nuk i mbledh dot te gjithe se jane lodhur me ty dhe me mashtrimet e tua 32 vjecare. Kjo sipas perbindeshit te vicidolit eshte pordhesta e 124 madheshtore me e madhja ne histori qe do mblidhet me 11 shkurt , oh sa mjeran je po as 200 vete nuk te vijne prapa ty. Ne oren 15 gjithe shpellaret do ikin nga kane ardhur pasi te hane mashtrimin e 124 te radhes se do rrezojme Edi Ramen.

      1. F
       Fadil

       Ky biri i qelbesires se sigurimit ka 30 vjet pro Raam.

       1. 7
        77 vite komunistët në pushtet

        Me gjithë propagandën që bën Hila, të paktën t'i kishte gjetur ndonjë vend Rilindja në ndonjë TV kombëtare, se ngeli te Dritare TV.

        1. s
         selim rroshi

         Fol njehere per Ramen a derezi se te rritet vlera

         Lini një Përgjigje