Kur një popull i tërë i dorëzohet banalitetit...

16 Janar 2023, 10:46Blog TEMA

Kur një popull i tërë i dorëzohet banalitetit...

Nga Neil Postman*

Kur një popull i tërë vëmendjen e ka tek banaliteti, kur jeta e tij kulturore përcaktohet nga një rreth i qëllimshëm shpërqendrimi, kur serioziteti i debatimit publik shndërrohet në një bisedë kafexhinjësh, për ta thënë shkurt, kur ky popull vlen më shumë si audiencë ku të zhvatësh pagesa, dhe interesi biznesor shndërrohet në një tragjikomedi kombëtare, atëherë mund të themi se një komb i tërë është në rrezik; sepse vdekja kulturore e tij bëhet e mundshme.

*Neil Postman (mësues, sociolog, teoricist i mass mediave dhe kritik i kulturës bashkëkohore), marrë nga libri i tij: “Duke e dëfryer vetveten tonë deri në vdekje”

30 Komente

 1. T
  Tironci

  Edhe ky esht shteti shqiptar sot , fiks fare fraz 100 per 100 e goditur tek shqiptaret sot , kjo tregon qe jemi drejt humneres .

  1. D
   Dheu

   Nuk e ka fajin populli!!!!!!

   1. S
    Sunitet nuk behen njerez, lloji i kafshes.....

    Pipell me bisht,nuk ka se si te ndodh ndrishe...... Degjenerim sunitesh.... turkish telesehir continue ..........allah uakbar!

    1. V
     Vertetuesi.

     Shqiptaret Jan dhe gei sonte dhe kjo nuk eshte NGA Sunit apo NGA Ata qe Thojne Allahu Ekber,po eshte light I vene NGA masonet.

   2. Q
    Qytetari

    Populli shqiptar eshte si cdo popull tjeter, 5 me lart, 5 me poshte. Popujt dele jane gjithandej, se i pame dhe ne amerike si iu sulen kongresit njesoj si ne ne 1997. Hordhi kafshesh. Media nuk eshte vetem per aheng me cica e shale. Njerezore jane edhe ato, por ne orare te caktuara e me kufizime te caktuara. Top Chanel ka degraduar keq fare. Po te ishte ndonje tv i vogel lolal hajde de, po eshte tv kombetar. Sa turp!

    1. K
     Katunari

     Qytetar o qytetar shkove per pi.h e hengre k.r

     1. E
      Emigranti

      Populli shqiptar eshte vuajtesi i veprave te tij!! Popull qe ne histori NUK -do, mbeshtet, ndjek, lufton, nderton, te miren - te bardhen - te mirin. Popull bajge. Me qe ra fjala.....te behet ky lloj BB ketej nga evropi, i zene me shpulla producentin e plasin denuncimet e gjobat nga autoritetet ....lumë. Populli shqipkar ....keshtu e ha buken me nje gote vere prej kohesh, gjerat qe nuk i shpjegon dot, thotë, deshi Zoti ose keshtu eshte gjith andej!! Praktikisht.....realiteti ne shqiperi sot, eshte, bythet e kurves ne tv

     2. M
      Mali

      Tironc ky nuk eshte shteti po sistemi qe ndertoi demografia e 90-tes , ku nga shpellat u gedhi me vila duke rrembyer pasurite shteterore e djeresen e ketij kodosh populli qe shtyn trenin per ta ndezur! Kaq mjafton per te kuptuar se ne jemi kthyer ne nje shtepi publike te madhe pa liçence , ku gjithkush mund te ç'fryje epshet e tij ku dhe kur te doje,nen vargjet "o sa mir me ken shqiptar ,o hej o hej o hej".

      1. H
       Haremi i sulltanit!

       Shqiperia e ketyre 32 vjeteve eshte nje HAREM i madh ku kenaq allatet vetem i PARI i vendit ndersa populli lepin buzet para tij per t'u treguar se eshtw i ngopur,i kenaqur ndonese e ka PRESHIN ne ...bythe!

      2. S
       Shqiptari

       Nuk e kuptoj se çfare kerkon Armando Kllogjeri ne ate Shtepi publike?Nese ka pak mend ai duhet t’a braktise ate menjehere.Cili nga banoret VIP,( per nje publik qe ka pak moral) ??! Kuptohet qe per Top Channel qe ka rene ne gropen e imoralitetit dhe kurverise ata jane VIP. Por besoj qe pjesa derrmuese e shqiptareve qe jane te menderisht te pergjegjshem ndaj familjes.femijeve dhe moralit shqiptar,nuk pajtohen dhe nuk mund te pranojne per VIP-a keto qenie anormale qe quhen “VIP”nga TOPI. Nese do vazhdohet me kete lloj sulmi edukativo-argetues,shqiperia do degradoje jo vetem moralisht,por dhe ne shije,sjellje dhe qendrime baze morale te nje shoqerie te reale. Nese do pranojme kete lloj shoqerie,do jetojme ne nje shoqeri fantazem,ireale te pamoralshme

       1. A
        Askushi

        Ky mire e ka, madje shume mire. POR, ka edhe nje tjeter te vertet: Njeriu i lire, zgjedh ne tregun e hapur dhe te lire: Nese ty nuk te pelqen Big Brodher, lere, mos e shiko dhe zgjidh nje tjeter program. Pra, po ta abondonjme ne ate, nuk do te kete suksese, do te deshtoje...dhe mbyllet vetvetiu edhe ky Top Leshi qe na cau trapin si kanal....

        1. T
         Tironsi

         BBV2 nje komedi me vehte. Personazh kryesor nje mashtrues profesionist, bixhozci dhe perdorues i lendeve narkotike per te cilin dolen ne proteste nja 30 halabake te cilet tremben produksionin i cili duhet ta prejashtonte Luisin per shkelje te kontrates. Tolerimi ndaj ketij tipit do te kete pasoja per ecurine e bigbrother- it. Ne skemen e lojes se tij ky mashtrues ka piketuar KIAREN e do ta perdore ate per qellimin e tij . E ka studiuar si vajze “ naive” e cila nuk e kupton qe ai po e perdor megjithese pothuajse te gjithe banoret po i thone qe kujdes se eshte mashtrues ! Na ka ngelur ne kujtese kercimi kur Luisi i hipi siper Kiares …. pale genjeshtra e turpshme , momente ne te cilat KIARA duhet ta kishte mbyllur perfundimisht komunikimin me kete tip. Apo mos KIARES i pelqejne tipa te tille ???

         1. A
          Artiles

          E kemi patur atashe kulturor në Francë, këtë .....

          1. k
           kollovari

           Fale Zhozit or mik!Ka kenun dhandri i antares se byrose politike te Partise se dallkaukeve,e per rrjedhoje i ka takue me e çue dhandrin ne France e vajzen ne Ambasade!Gezou qe marrezine nuk e çuen deri ne fund duke e privatizue edhe Ambasaden ne emen te tyne! Ky klloun duhet me e fitue siç na deklaroi edhe Arbana live kur i tha "mos harro Luixh ,Ti e din shum majr qi une kam investue shume per ty! Ligjerohet berdello e pare ne shqipeni.

          2. F
           Futja pordhës

           O Tironso, qeke shumë i qut dhe i thellë. Shyqyr qi t'kemi o toç.

          3. Z
           Zombi

           Vdekja kulturore ka kohe qe ka vdekur. E keqja eshte se nga kufoma kane ngelur vetem krimbat qe pretendojne te jene trashegimtaret e kultures qe nuk ka ekzistuar asnjehere. Dalja nga varri i ketyre hijeve e kthen kete popull ne zombi. Qe vetem te mbushe barkun mendon.

           1. P
            Pianisti

            O njerez. Behet fjale per 100000 Euro per fituesin plus kontrata me kompani te ndryshme. Po nuk luajte nuk fiton.Asnje pervec pjesemarresve nuk i di kontratat dhe marreveshjet e produkcionit. Sa me shume vemendje i jepet BB aq me shume i rritet vlera. Kujt nuk i pelqen te mos e shohi.Kaq !

            1. D
             Done

             Ka shume per te diskutuar, por; Kur nje popull i tere pret 30 vjet ( rasti ne fjale per shqiperine por shkrimi eshte pothuajse per 90% te botes)) te perparoi me dinjitet, te punoje me djers, te sherbehet nga administrada, dhe pergjigjia e atyre qe qeverrisin eshte me e keqe se pritshmerite normale, ku mediat thone cdo gje por asgje per hallet reale, per emancipimin shoqeror dhe sidomos kulturor, por mbi te gjitha mediat jane politike koti dhe thashetheme politikanesh, DOMOSDO BIG BRATHER DO JETE RRUGDALJE. Megjithate, ne doren tone eshte, mos shikoni tv, lexoni, argetohuni( kuptohet qe kjo nuk i leverdis politikes por edhe medjave tradicionale) Por e mira e ketij big brather e dini se cila eshte? Populli nuk pranoi padrejtesine, dheee u ngrit, reagoi, u shpreh ( ku shikoni “ shprehje barazoeni me shfryrje te mllefit… e cila matet nje per nje nga “ udheheqsit “dhe merren masa se si te veprojne per heret e tjera. Qe te mos harrohemi;)

             1. D
              Dauti

              Po keshtu eshte kur ne emisione ftohen karakurva te tipit kejvina .

              1. K
               Kavajoti

               Cfare mut shteti eshte ky ? kane vene disa njerez maskarenj te AMA ,paguhen nga taksat tona ,e be nje kohe e gjate qe tv vetem per degjenerim flasin ,ftojne gjithe kurvat e homot neper emisione ,shteti ne mos nderhyrje te privati ,te drejten e ka qe ate AMA ta shkrije e ato rroga te majme qe marin keta e keto funderina ,ti jepen pensionisteve

               1. N
                Nji Popull qe s'reagon e peson !

                Kavajoti , koment me vend . institucionezt si AMA Spak e shume ministri ,nuk bejne asnji lloj Pune , sepse nuk i kerkon llogari askush . Shtetin rjep popullin duke i paguar rroga te majme ktyre Maskarenjeve qe jane te njejte me cdo Kriminel te Botes . Faja eshte Shtetit te shkerdhatave msepse eshte ai qe i krijon kto FakeInstitucione me qellimin e vetem te rjepin popullin e shndrojne ne skkllever ose te ikin jashte , Nuk eshte rastesi ,si duket ,por nji Politike Total Anti Shqiptare ,Per Shoqerin Shqiptare ,per Kulturen e edukimin shkollimin e Rinise as qe do me dit njeri ,i kan len ne dor te Krimit _Drogave _Prostitucionit qe do te thote ne nji kohe te shkurter ky vend sdo Drejtohet me nga Shqiptaret dhe do jene Minoritet . Ngreje Cmimet Artificialishte si me qen Shqiperia _Gjermani ,qe shqiptaret mos t#i blejne dot ,por te Huajt . Nuk eshte rastesi por dicka e kalkuluar nga ata qe terheqin prej hunde Gallofin dhe qe deri dje mbeshtesnin Banden e Kryekurves se shpelles ,me te cilin as ne hale nuk shkohej

               2. s
                shtjefen palushi

                cdo popull meriton loqet e veta. ky je, keto loqe meriton, pse ankoheni?

                1. R
                 RAIFI

                 Ja pra si është populli trim,dinitoz e me kulturë të lartë! Por pa ushtri,pa rini dhe për 30 vite i udhëhequr nga hajna e rrugaç.Sa keq që do vie koha e do e kërkoni ndonjë udhëheqës qoft edhe të përafërt me Enverin se tani jeni ngop me "demokraci".

                 1. Æilica

                  Mirë e ka autori . Ujku mjegull do... E , të çan kopenë .

                  1. p
                   pirro

                   mos pergjithesoni gjerat. Reality show eshte realiteti i mediave dhe jo i popullit. Kush te doje mund ta shikoje dhe kush nuk do- le te mos ta shohe . Ka me qindra kanale te tjera tv.

                   1. E
                    Emira

                    Big brasher per t’u pare ka qene si ku i shin Neda dhe Ogreni nga ku mesonte kulture finial nga te gjithe bisedat e tyre e jo vetem

                    1. M
                     Mjerimi i popullit

                     O Zombi! Nuk thuhet “vdekja kulturore ka kohe qe ka vdekur”, por kulura jone si popull, ka kohe qe ka vdekur! Por cfare mund te presesh kur nje perqindje e madhe nuk lexon, nuk shkon ne shkolle, te rinjte e kane mendjen tek droga, paret dhe seksi! Te zbriturit nga shpellat e maleve, jane ende me Kanunin e Leke Dukagjinit, jetojne ne Tirane po femijet i edukojne me Kanun! Pastaj ku eshte modeli, api shembulli: ato kurvat e Top Channel e Klan qe dalin pa breke dhe shkerfhehen ne mes te dites dhe ne mes te njerezve! Prandaj, mos u habisni, do te shihni edhe me keq!

                     1. j
                      joel shkodra

                      Big brotheri nuk eshte asgje para Parlamentit.

                      1. C
                       Cici

                       Per ke kurve e ke fjalen se ajo eshte karakurve

                       1. V
                        Vetëm Shqip

                        Per nje popull kaq te vogel te arrihet nje shikueshmeri kaq e madhe ne nje format televiziv plehre, kjo eshte vertet per t'u alarmuar. Nje skandal i vertete! Jo kombetar qe nuk e meriton ai televizion, por meriton te mos ekzistoje fare. Nje histeri dhe cmenduri e organizatoreve dhe opinionisteve, te dehur nga parate e sms-ve qe zhvasin, te cilen ja imponojne me forcen e medias shumices injorante qe i ndjek. Çfare vlerash morale kerkojne kur i kane futur si kavje brenda nje eksperimenti ku nje grup i vogel lakmon 100 mije euro...!! Njeriu eshte psikologjikisht aq i brishte ne mes te varferise se ketij vendi sa per pak mije euro vriten. Ata i kane futur te shqyhen nen kamera 24 ore. I nxisin ne cdo spektakel 2 here ne jave drejt urrejtjes per njeri tjetrin, ndeshkojne nje femer per nje shpulle kundrejt fyerjes dhe lartesojne agresorin. Mbetet vetem te fusin dhe politiken tani brenda dhe ta kthejne Big Brotherin ne nje 1997 ne miniature. Nje degjenerim total dhe krim makaber, per te cilin nje dite duhet te pergjigjen autoret dhe opinionistet, qe marrin pjese dhe deformojne gjithe vlerat humane morale, te cilat njerezimit ju deshen shekuj t'i arrijne.

                        Lini një Përgjigje