Do të kishte kishte qenë ndryshe historia e PD-së sikur…

15 Janar 2023, 13:10Blog Nga Alba Malltezi

Do të kishte kishte qenë ndryshe historia e PD-së sikur…

Një telefonatë nga zyra e Presidentit Begaj më surprizoi: Jam Arta Sakja, kam filluar prej pak kohësh si këshilltare e Presidentit.

Gazetarët, por dhe të tjerë më gjërë, e njohin prej dekadash Arta Sakjen, gazetare dhe profesioniste në strukturat e Partisë Demokratike, “veterane” në radhët e saj. Kushdo mund të flasë për korrektësinë, qetësinë, logjikën e Artës, pa asnjë dyshim. Radhëve “shumëngjyrëshe” të këshilltarëve të Begajt, pas një tjetri të djathtë, Klement Zgurit (një figurë e pakontestueshme dhe profesionale në KQZ) pra iu është shtuar dhe një tjetër profesioniste e kominikimit.

E ndërsa flisja me të, më erdhi natyrshëm një mendim: Sa i ndryshëm do të kishte qenë rrugëtimi i ashpër, çensurues, armikshpallës, përjashtues i Partisë Demokratike, nëse në vend të disa këshilltarëve apo zëdhënësave kërcënues, shantazues, intimidues, maskilistë e pa logjikë, do të kishin mbajtur dhe përzgjedhur frymën dialoguese të Arta Sakjes apo të një tjetër figure të jashtëzakonshme që sot nuk është më mes nesh:  ish sekretares, këshilltares shumëvjeçare të Sali Berishës, një intelektualeje të rrallë e qytetare, Linda Ihsani, e cila për fat të keq u nda shpejt nga kjo jetë. Të dyja, të djathta, por të drejta, siç e kërkon profesionalizmi dhe qytetaria për secilin nga ne, sido që ta mendojmë.

Vrazhdësia, antiligji, mizogjinia, shpifja, absurditeti do të ishin filtruar, zbutur, seleksionuar, deri dhe zhdukur nga diskursi që struktura të kësaj partie përdornin me shumicë me gazetarët që nuk e mendonin njësoj, ashtu siç vetëm Linda Ihsani dinte ta bënte në komunikim për shumë vite me radhë dhe Arta vazhdon ta bëjë edhe sot e kësaj dite, me profesionalizëm dhe vendosmëri, edhe pse nuk e mendon me ty njësoj.  

Të prapambetur në kohë, të ngurtësuar në epoka të një Shqipërie që nuk ekziston më, “burrat” e ndonjë grua e PD-së kishin gjithnjë frymën e superioritetit ndajt kujtdo që “guxonte” të shpaloste një lajm të vërtetë që nuk i shkonte për shtat liderit Suprem, duke shkaktuar konflikte që zgjatën dekada e që i vunë Partisë Demokratike vulën e vështirë të një partie të paqytetëruar, që askush nuk ja heq dot as sot. Këta individë harronin përditë që Shqipëria dhe shqiptarët nuk bënin më skonto me lirinë individuale dhe të shprehjes më për askënd, për Sali Berishën, jo që jo.

Ajo që më shumë se çdo gjë ka nevojë sot Shqipëria, insititucionet e saj, Media gjithashtu, Drejtësia në radhë të parë, është krijimi i shtyllave kurrizore, të drejta, të pavarura, të pacënuara dhe të pacenueshme e me dinjitet dhe kjo mund të arrihet vetëm nga më të mirët shqiptarë. Presidenti Begaj duket se ka nisur ta bëjë këtë me këshilltarët e vet dhe ky është një fillim i mbarë që rezultatet ka për t’i dhënë shpejt.

15 Komente

 1. s
  sypeshkaqeni po shijon jeten si bllokmen

  Mos i ka futur sali komunisti keta si agjente te vet?!!!!

  1. K
   Kujtese

   Arta Sakja eshte I njejti mall si Berisha. I njejti mentalitet, e njejta metode komunikimi. Ajo, e motra, i vellai. Malltezi le te pyese sa te majte ka ne bashki ne Kavaje ku komandon klani Sakja. Ne vend qe te na mburrte Arten, Albania Malltezi duhet te analizoje listen è atyre qe u detyruan nga Peesidenti dhe lakenjte e tij te perzene nga presidenza sapo aty futi kemben Begaj. Dhe ata nuk ishin zedhenes apo te perzgjedhurit e Metes, por punonjes te administrates publike shqiptare, njerez te futur ne pune me konkurs e qe sipas ligjit duhej te mbroheshin nga statusi i nepunesit civil.Tani te na thote Alba Malltezi sa konkurse ka fituar Arta Sakja per te filluar pune tek Begaj apo me pare ne postet ku ka pasur. Ka qene vetem nje produkt i sistemit nepotist qe eshte me i konsoliduar se kurre. Arta Sakja nuk eshte njd perjashtim, por konfirmmimi se elita riciklon te njejtet elemente me te njejten fryme monokratike.

  2. E
   Evisa

   Gazetare e guximshme, por kurdoherë me mënd në kokë, thellësisht neutrale ashtu siç duhet të jetë një gazetar ishte Ilva Tare. Por dhe ajo iku, pasi të shoqit ja bënë të pakuptimtë qëndrimin këtu.

   1. a
    anti anarkisti

    Sigurish që kishte me qenë ndryshe sikur të mos e kishte formuar GUR dhe UDB - Agjensia RUBLOV - DINARI dhe të mos kishte vënë krye të PD Salih NON GRATA antishqiptar e përbetuar.

    1. C
     Cimi

     Per Arten autorja e shkrimit ka te drejte sepse eshte sic e pershkruan por per Klementin ja ka futur kot fare sepse ai per profesionist eshte i nivelit me te dobet, ne KQZ ka qene nje sherbetor i rendomte i Berishes dhe si karakter eshte nje servil apo sherbetor i cdo padroni.

    2. t
     tata luigji

     ik mor plak shkerdhat ta qifsha rracen ne 100 breza,shkaterove partin per bythen tende, ti do djeg ne zift

     1. E
      Emigranti USA

      Qe ka ne pd njerez te mire te krahasushem me kete zonjen as nuk e ka vene njeri ne dyshim por bazen si me thene ajka e pd eshte kush qendon sa me afer nongrades psh ( Flamur Noka , Edi Paloka , Bumci , Shehu , Kerri i Faros , apo Cim Peka me Koken ) keta jane me te besushmit e lideritshpirteror nongrades Sali .

      1. r
       robi

       Perbindeshit te vicidolit i duhen monstra si Cim pordha qenefi tv, njeri i urryer, i degjeneruar qe shpif , vjell vrer, nxjerr 24 ore helm nga goja dhe eshte njeriu me i urryer ne Tirane dhe Shqiperi . Kjo monster do ishte e denje per gazetar ne stafin e dr. Gebelsit te Rajhut te Trete bashke me Faro pace pilafin e fletushkes naziste 55.

       1. I
        Imigranti

        Po pse moj gazetare nuk ve foton e Arta Sakjes apo te presidentit B Begaj, po e shoqeron artikullin me foton e S Berishes. Artikulli eshte shume i mire po e ke djallosur duke vene foton e monstres Berisha; njeriut me te uryer e me te keq te shqiptareve ne te gjitha koherat. Keqardhje!

        1. L
         Liria

         Fotot nuk i ve artikullshkruesja e shkelqyer Alba Maltezi, por jane te ekipit te gazetes "TemA"...

        2. S
         SADIU

         ......Sikur të kishte HALLA koqe

         1. P
          Pd-ist i nevrikarur

          Historia e PD-s do te kishte qene ndryshe po te mos ishte Sal Kerrma, spiun i Frances dhe Serbeve dhe sigurisht do te ndryshoje sapo ai bajga te tunde kembet e futet nen dhe ku e ka vendin

          1. F
           Foli plehra e rradhes

           Ne fakt gjynah qe nuk ka ikur akoma se per ke do vazhdonit te lehnit dite e nate ti e plehra si ti? Per cdo gje dini te thoni vec fajin e ka Saliu.. Nje vend sa nje pordhe ia paska fajin nje njeri I vetem qe ka 30 vite qe nuk del ne drite apo njerez shpirtvegjel qe ne vend te ndertojne begati rrjepin e zilepsen me njeri tjetrin

           1. s
            sadna

            historia ka kohen dhe pershkrim qe brezat veshtire te kuptojne dhe te degjojne per te ardhmen jemi ne nje sfide domedhenes jo shume te kujdesur si lidera na leverdise nje moral qe kuptohet dhe nuk kuptohet ne djallzi te ulur ne sofren sa te ngrene sa te pangren rendesi te kapim nje karrike por shkrimet jane dhunti te cfar kane kallanisur ne fushe te pjekur qe nuk vlen me shume kokrra kortesor por jemi ne nje shkrim qe mbeledh ne lidera te felliqur me autoritet cka kemi zgjedhur ne vite .disa puetje .1 a kuptoni cka mund te kemi korrur .2 a kemi menu cka kemi zgjedhur 3 a kemi kuptu cfar jemi .4 a kemi shiku ne te vertet kush jane popull .5 a mund te kuptoi kush djek me shume dhe mgjifet pas fustsnit grus . cka mund te kuptojme kush vlen ne karrike .6 kush vlen me shume si baze ne shkrim se jo kush do ka nje persfektim shikim 7 cka mund te jemi ne udhe te bere ne kuadrat nje vleresim fytyre me sa shoim urretje e nje fytyre qenka zjarrfiks 8 kush eshte perfektimi i qetesise me ngrohe banken apo per te dhene se jemi me autoritet fiskal .9 kohe te fundit perralloret nderojne mure sa here krihemi perpjete paftyre krekosje perpjete sikur ska ndodh asgje .kush vlerson me shume ne kohe - kohe a man a man me bej baba xhan se ky jam te fus ne thes se jam kakanjas .

            1. S
             Sindikata e Suflaqeve

             Asgjë e re. Agime Malltezi, gruaja e Karlo Malltezit I bën gojore presidentit te ri Begaj. I kujton presidencës që fondet për reklama njoftime e me the te thashe "me urdher te Vinit" kalohen nga llogaria "bythshkarpa e Myzeqesë" . Ndryshe te piu e zeza.

             Lini një Përgjigje