Lutja e poetit në bodrumin e Ministrisë së Drejtësisë !

15 Janar 2023, 18:13Blog Nga Kristo MËRTIRI

 

                        Në atë ministri ishin orët e mia të fundit(fillimmarsi 2004). Ato ditë jo të lehta për mua dhe familjen time, një nga rojet e Ministrisë më lajmëroi se të kërkon me këmbëngulje një shok i ardhur nga Greqia. Ishte poeti Vasil Dede. Zbrita shpejt dhe u takuam plot mall. Ish taverna e hotelit “Arbëria” që ne gazetarët e thërrisnim “bodrum”, qe kthyer në kafene kryesisht për punonjësit e dikasterit. Zakonisht, për refugjatët lija cdo punë në zyrë dhe i mbaroja pasditeve vonë. Me Vason bisedova gjatë rreth filxhanit të kafesë. Sapo qe rikthyer nga udhët helm të kurbetit të detyruar dhe nuk do të shkonte më. Me një mijë halle mbi shpinë!

Në kuvendim e sipër si dy miq të hershëm po vrisnim mendjen se ku mund të sistemohej me punë. Dikur në Tiranë shpatullat e tij të gjera kishin provuar padrejtësisht profesionet e minatorit, të ndërtuesit e rojes, por edhe atë të mësuesit e gazetarit. Kur unë po mbaroja Universitetin(pas shërbimit të sforcuar ushtarak), djaloshi nga Postenani do të nxirrte vëllimin e parë poetik “Lule mbi burime”. Hyri natyrshëm mes poetëve të rinj e të vjetër, me vargun e ëmbël e dinjitoz. Lexuesit po e takonin gjithnjë e më shpesh nëpër faqet letrare të shtypit të kohës. Jetë me të përpjeta e tatëpjeta, me erëra egërshane që iu qepën e nuk iu ndanë asnjëherë. Ashtu pranë njeri-tjetrit edhe si dy bashkëvuajtës në emigracion, befas na e preu fillin e mendimeve polici i shërbimit:”Më falni, ju kërkojnë në telefon nga Kryeministria…”. U ngrita, i dhashë lekët kamerieres bashkë me porosinë për ndonjë kërkesë tjetër të Vasilit. “Mos u largo pa ardhur unë”. Dhe ngjita shkallët me një ngarkesë tjetër dëshpëruese. Kërkohej një “Njoftim Shtypi” i shpejtë.

Mirëpo, besimi i tepëruar shpesh është më i keq se mosbesimi. Sepse në këtë botë, nuk ka njeri pa një hall mbi kokë ! Dhe nuk thotë kot i mocmi i mencur : Dy gisht ballë vlejnë sa koka. Vasos i kërkova ndjesë për vonesën, teksa po më fuste në dosje një letër-lutje në vargje. Ishte taze.

Lutje poetike e pak sarkastike, të cilën e gjeta tani të paprekur pas 19 viteve ! E titulloi “Më jepni një lopatë”. Ja origjinali, lexojeni për herë të parë: “Jepmëni punë/ Më cmëndi Bota/ S’ka gjë pse udhët/ Gjeta me gropa./ Pastrova kazanë/ Hapa hendekë/ Jepmëni punë/ Vec punë të jetë !/ Jepmëni punë/ Rrugëve mos më lini/ Di të mbjell, të krasit/ Ta dini./ Jepmëni punë/ Mes Tiranës të dal/ Të paktën një lopatë/ Me inventar./ C’më shihni si guakë/ Varfëri, varfëri !!!.../ Më jepni një lopatë/ TË PUNOJ SI NË GREQI” (P.s. Këtë vjershë e shkrova te kafja e Ministrisë së Drejtësisë. Them se, me drejtësi kam bërë dicka që është e vërtetë…Apo jo ?! Autori).

Përpjekjet për punë shkuan dëm, përjashto ndonjë honorar të vogël krijimtarie që nuk i siguronte dot as bukën e përditëshmë. Bashkëshortja Mimozë, këngëtare popullore jo dosido, ia mbante ndezur durimin, ëndrrat, guximin e shpresën. Bashkë me Xhevahir Spahiun zemërbardhë që piqeshin gati përditë te kafe “Europa”. Rrëfenjat për Postenanin e Leskovikun në një “cep të Shqipërisë së Poshtme” nuk shteronin. Që nga Zylyftar Poda mustaqeverdhë që mbeti majë e ndritur mbi Melesinin maja-maja; banjot e famshme termale të Sarandoporit dhe ato me avull të Postenanit; sazet e papërsëritshme të Hafize e Selim Leskovikut; pylli i Shelegurit; vreshtat me emër të rakisë e verës shekullore; qershitë zjarrndezura të Radovës dhe gjer te figurat kombëtare Jani Vreto, Faik Konica etj. Bashkë kujtuam edhe përndjekjet këmba-këmbës nga shikasit kokëtulë të Gazidedes: “-Ore Kristo vëllai, ti nuk e di plotësisht c’kam hequr unë nga ata zagarë që më vonë do vinin dorë edhe mbi “Lorkën” tonë, mbi Xhevon e kulluar…

Në gazetën “Kombi” u botuan nja dy shkrime me pseudonimin “Vaso Postenani”. Ishin të mira, por për mua u bënë rrodhe ankthi në cdo hap. Mendonin se i bëja unë dhe më paralajmëruan kafshërisht…Shyqyr që ishe ti në gazetë dhe nuk doli më ai pseudonim !”. Dhe qeshnim jo pak, të dy tashmë të pa punë. Ndërsa unë i kujtova një episod në Sheshin “Omonia”, ku për pak u përlesh seriozisht me një refugjat mashtrues që kish botuar një libër në shqip e greqisht me autor Vasil Dede(kish ndërruar identitetin dhe besimin fetar!). Oi, oiii !,-klithte Xhevua i irrituar, teksa dëgjonte adhape të tilla…

                        Për xha Minanë dhe Agathinë (prindërit) në Postenan, më kish folur me dashuri pedagogu ynë i nderuar që po shkon te nëntëdhjetat, i miri Piro Papalilo, bashkëfshatar: “-Ishim në aksionin e Rinisë në Leskovik si fakultet. Unë fluturoja i tëri, më pushtoi era e vendlindjes me ato arrat e famshme që rrethojnë Postenanin fund e krye. Gjeta edhe Vason atje. Xha Minai, bekshiu i fshatit, i zgjuar e plot humor, atyre që qenë larguar nga trojet ku u ra koka, nuk harronte t’u bënte një “provë” a t’i peshonte vetë. Dhe në xhepa mbante ca grushte arrash nga pemë të ndryshme : Nxirrte të parën dhe pyeste se të kujt janë ? Unë iu përgjigja saktë, është arra e filanit. Vazhdoi me të dytën, të tretën e të katërtën…Kur ia thashë tamam dhe “testi” doli me sukses, më përqafoi, mbushi gotat e rakisë të zier dy herë dhe tha: - Gëzuar, ky djalë është vërtet nga Postenani ! Më lejoni ta kthej me fund. Ndërsa Gathua nuk i vonoi glikotë etj.”…

Se gjuha dhe njerëzit janë tapia e vendit ! Kush e tha i pari ?  

                        Pak ditë më parë po shfletoja librin e tij të fundit “Mbi rrotat e Botës udhëtoj”, botuar pas 17 viteve, në emigracion. “Është shpërthimi në vargje i gjoksit të tij të rebeluar, metafora jo vetëm e jetës së tij, po e gjithë bashkëvuajtësve kudo nëpër botë”. Ma fali në zemër të Athinës, në rrugën “Monastiraqi”, atje ku ngarkonte e shkarkonte maunet si hamall. Ca pika djerse të përthara janë ende mbi kopertinë…Pak më vonë filloi të shiste libra shqip nëpër sheshet e refugjatëve, bashkë me Mozën. Por policia e quante “punë të zezë”, njëlloj me drogën që mbyste metronë e rrugët(?). Ua rrëmbente shpesh me dhunë dhe i thëërriste të dy nëpër zyra e zgjyra me frymëzim racist, “vorioepiriot” e injorancë djallëzore. Ish mësuesi i rrethit të Kolonjës, poeti e gazetari Vasil vazhdonte përballjen me fatin kob. Po kështu kur u rikthye në Atdhe. Nuk e begenisi asnjë zyrtar i shtetit amë ! Kur e ngacmonte Moza jo pa humor e i thoshte shpesh se ke bërë dhjetra vjersha e këngë për mimozat e celura, për mua një varg s’ke thënë, ai meditonte me buzëqeshjen e vrarë në fytyrë dhe një ditë iu përgjigj me shkrim: “E c’rëndësi ka e dashur,/ Të mundon kjo që thua ?/ Lulet e Mimozës thahen,/ Ti rri e celur për mua”… Ndërsa gjatë ’97-ës zezonë, ka lënë vetëm 10 vargje për Berishën, sidomos kur u përgjak Përmeti i trëndafilave, i paqes e i kabave:”C’mu desh mua si poet/ Ta ndaj këtë togfjalësh ?/ BER-bagëti/ BISHË-ulkonjë;/ Atëherë them:/ -BERISHË, s’je për vendin tim !”.

 

                        Lutja e poetit në bodrumin e Ministrisë së Drejtësisë !

Papritur, Vasil Dede i mbylli sytë përgjithmonë në Tiranë. 61 vjec ! Koncertet me Mimozën dhe tekstet e këngëve aq të bukura nuk e mbajtën dot me bukë as për veten e as për fëmijët. As për një strehë ku të fuste kokën. Polit(h)ika putanë as që u kujtua ndonjëherë për të. Lotët e shokëve e miqve pikuan dhimbshëm si hardhitë e prillit në Postenan…Por njerëzia ka vite që dëgjon e ndoshta këndon si nën zë edhe atë këngën e interpretuar nga Mimoza e tij e shtrenjtë “Zura një bilbil me besë”(me besë, jo me vesë). Deri 13 vite më parë e kishin dëgjuar gati 100 mijë shqiptarë brenda e jashtë Shqipërisë. Po gjer më sot? Nuk e di saktë se sa është përmbushur Amaneti i Mozës, që kur të shuhej bilbili Vaso nën përgjimin e një hëne nga parmaku i penxheresë, të mos e qanin me oi-oi : “As me ujë mos e lani,/ As me verë e me raki,/ Amanet, o miq, ma lani,/ Vetëm me lotët e mi !”. Dhe lexoj e rilexoj atë Lutjen poetike të panjohur shkruar 19 vite më parë në bodrumin e Ministrisë së Drejtësisë. Se 4 librat e tij do të rrojnë gjatë dhe nuk do jenë kurrë si “nata pa xixëllonja, pa hënë e pa dritë”…

 

84 Komente

 1. I
  Ilia

  Je i madh Kita!

  1. P
   Pashai Turk

   Keta nga Permeti jane te gjithe jevgj apo ka ndonje kokerr te bardhe neper te? Dhe a e kalojne 1,57 cm gjatesi, (me taka te kohes se Eenverit qe e duan si babane e tyre).

  2. N
   Nik

   ...epo me mire BER-bagëti/ BISHË-ulkonjë;/ Atëherë them une:/ -BERISHË, ti je për ish-vendin tim !”.

   1. A
    Ali Postivani

    Po mire mo zoti Mero. Çkusur kemi te lexojme halle katundi pa pike interesi per publikun.

    1. d
     durrsak 24 karat

     Prandaj, o trap, mos lexo "Temen" dhe mos i kërko llogari privatit Mero!

     1. A
      Ali Ekspres

      O "Ali Postivan", o kopan i fèlliqur nèpèr haletè e atij fshati, qè do tè dish vetèm pèr "halle qyteti"...Tè paktèn ik e fèrkoja hallatet babait tè Teqesè, vèçse lahu mirè !

      1. x
       xheJ. eN. Bi.

       O Ali veshgjati. Si të zuri ky inati Ku nga bota ku jetojmë Ti veç ujë di të mbarësh Dhe koqet e Meros në qafë të varësh.

       1. p
        ppa

        O Ali bajga; kuptohet qe nuk ke lexuar ndonje liber ne jeten tende; sic kuptohet qe nuk te ka pelqyer gjetja Ber- bajge dhe Bishe ....

       2. Y
        Ymer Ramolli

        Cthua keshtu o Postivan. Tia lesh harreses keta njerez te mire qe mbeten model i fisnikerise, punes dhe shpirtgjanesise, poete me shpirt qe kurre su rane ne gjunje zyrtarve te korruptuar, qe me vargjet e ndjere goditen te pafete? Te cmojme gazetar per shkrimet e tua qe na sjell njerzit e thjesht, zemer kristal e dhemshuronjes per popullin e tyre.

        1. S
         Simpatizanti

         Ali Postevani Dukesh qe je shume i lodhur e i padurruar.Ju rekomandoj qe mos lexoni me se do lodhja eshte semundje e rezikeshme.Kujdesu per vehte. Leximi i gazetave nuk eshte i detyruar,por nevoje e cdo njerit. Kristo Meriri te lumte per shkrimin aq te bukur dedikuar nje poeti dhe njeriu mjaft te mire si Vasil Dede,i vuajtur dhe i pafat. I ndrite shpirti .

         1. Z
          Zgalem

          Ky ( Kristo Mertiri ) dhe Mero Baze , jane gazetare , qe nuk u shktuan vetem pena , por zemra . Nuk pretendoj se nuk ka gazetare te tjare , por pikerisht se ka , prandaj jane dhe mbeten te shquar . Pena top ! Zgalem

          1. "
           "BOHOTINA"

           Te falenderoj si perhere. I mrekullueshem, sepse te flet zemra KRISTO. Postivan! Per ke te shkruaj per hajdutet, kriminelet, zhvatesit, lepiresit, te korruptuarit, vrasesit, kriminelet, delenxhinjt, per cicmicxhinjt, per bigbradherit......? Ky shkruan per njerezit e vyrtytshem te kombit se i tille eshte dhe vet Kristua, se siç thashe i flet zemra dhe mendja dhe jo xhepi dhe buzet. Faleminderit i dashur Kristo. Mos u ligeshto nga ndonje koment i ndonjerit qe eshte pjese e te keqes ne Shqiperi. Te adhurojne 95 % e njerezve per shkrimet e tua.

           1. ¿?

            Ah, gju me gju me popullin, buke e krfipe e zemer, aman o Mero se na i bere mishin kokrra kokrra me gjithe keta katunaret qe qajne kur u ngordh pula. Po sa poete te medhenj paskemi pasur e nuk e kemi ditur, ai palluqja tjeter na shkruan per mesuesa 7 vjecare legjenda, ky enveristi i vonuar na mallengjen me ca te talentuar emigrante qe punojne me lopate po jane edhe vjershetore e pastaj vdesin ne mjerim se ky kapitalizmi i poshter nuk i paska mbajtur me buke qe ata te na kendellnin me llafkat e tyre. Eh...!

            1. T
             Ta mbeshtes

             Po mos e lexo derman, kur s’te pelqen. Lexo andej nga Syri ndonje thagme. Po e paske fiksim, s’e le dot pa e lexuar dhe pa vjelle pak.

             1. ¿?

              Bezdis era e keqe, s'ka nevoje ta lexosh. Po edhe ti kot e mbeshtet, se nuk ke cfare te mbeshtesesh. I ke pulat gjalle, mo?

              1. S
               Selim Faja

               E dashur zonje, ti spaske pune shtepie per te bere me duket. Dhe rri ne intrenet e kenaqesh duke komentuar. Nje gje doja te te thoja kur ste perqen moj shoqe. Shko e merru moj zonje dhe komento tek "Perputhen". Te fala mos harro.... Me shume dashuri. I yti Selimi

               1. S
                Selim Faja

                E dashur zonje, ti spaske pune shtepie per te bere me duket. Dhe rri ne intrenet e kenaqesh duke komentuar. Nje gje doja te te thoja kur ste perqen moj shoqe. Shko e merru moj zonje dhe komento tek "Perputhen". Te fala mos harro.... Me shume dashuri. I yti Selimi

                1. ¿?

                 Selimo, edhe ti u allakatke me keq se une, po paske edhe nje ves tjeter, u kallxoke te tjereve se ku te komentojne. Kush ta dha kete pergjegjesi, operativi i lagjes?

                 1. S
                  Selim Faja

                  O “Kjevina” po c`ke moj derman. Rri e rri e mendja tek “Alla-Tet” të rrinka. Por s`ke faj të ka ngelur qysh nga koha e zboreve të ish kohës së xhaxhit Enver. Po ti nga që s`merrej dot falure si sulmuesja më e mira e kompaninë. Të ngeleshe vetë me merrje vetëm shalë-shkëlqyera e kompanisë. Po haj moj shoqe mos u mërzi. se ma do mendja s`do ti kujtosh më ato dit. Por mos rri e mërzit e “Kjevina” e dashur. Koha ty shumë të ka trashur. Tani nuk bëjnë fajde as koment që bën se ti me shoqen në të sms po shkon. Të fala ke dhe nga Operativi i Lagjes ke se harrova, më tha të të them “Që pas gardhit të hypa dhe sta leshova”.

                  1. ¿?

                   Eh, i ziu Selim, i duket vetja trim, po s'esht veçse nj e i qim (ne bythe demek.

                   1. S
                    Selim Faja

                    Selimi del me emer dhe mbiemer moj “Kjevina”. Po ti moj eskort Dubai. Qe mban per emer “¿?” . Por ketej nga ne kalemi nje fjale. Shkon per bythe dhe e han ne Bythe. Ne dac ta provosh hajde mos ki turp ta provosh. Te pres tek Kafja Rremes. Merre dhe burrin me vete tju heq nje tegel.

                    1. ¿?

                     Ik or pirdhu o Selim o bythqim, boke edhe si i forte ti. A me ha nje mut ti mua se e paske praktikuar edhe ne Dubai me duket.

                     1. S
                      Selim Faja

                      “Kjevin” mos bej si kir se ke provuar m….. Une jap nuk marr. Po hajd se me mire do behesh. por ti duket qe njeh mire si zanat se thua ik pirdhu e past merresh me mitin. Por ti e di nga eksperiecna qe pordha eshte buria para ktheses qe del muti

                      1. ¿?

                       O Selim, o Bythqim ti i ditke shume mire dhe i kuptoke keto punet e burive. kthesave etj. etj. Une keto gjera nga ti po i degjoj dhe nuk mund te konkuroj ekspertizen tende, une thjesht po te them a me ha nje mut, ja keshtu thjesht dhe bukur.

                  2. S
                   Shashua

                   aman edhe ti o Mbeshtetes cmerresh me pikepyetjen me koke poshte. Po rri dot pula pa ngrene mut?

                   1. ¿?

                    Ty Shasho kush ta zbuloi sekretin e mutit, apo gjeli qe ke ne shtepi?

                    1. O
                     O mjeshtri i pularise

                     Sa te njihka Shasho o pikepyetje! E sheh, nuk durove dot dhe e hengre mutin …

                     1. ¿?

                      E gjete, fiks fare, puna eshte se ti kishe lene fare pak per te tjeret dhe kishte rradhe, keshtu qe mua nuk me mbeti gje.

                      1. S
                       Shasho mjeshtri

                       Nuk rri dot pra jo, ja do hash prape, eshte e sigurt, ste le mola brenda

                       1. S
                        Shashua

                        Ama paske vajtur per te vajtur por kishte rradhe. Epo ik prape kur te bjere rradha pa merak qiras Kristua

                        1. ¿?

                         TI e ke molen me te madhe, te fillon ne koke e te mbaron ne bythe.

                         1. S
                          Seferi i Dajes

                          Motermadh, mendjen tek bytha dhe fekalet e ke, nuk u ndahesh. Kjo te ben qe ti quash te gjithe si vetja. Forca e argumentit tend fillon dhe mbaron aty. Po cke, do kaloje, do hash dhe ca dhe do vije dita e ngopjes.

                          1. ¿?

                           Sefero me mut e fekale e filluat dora juaj, lexoje pak komentin tim te pare fare dhe ke per ta pare qe eshte pa mut e pa fekale. Tashti qe Kristo Mertiri eshte enverist i vonuar, ta çon mendjen tek muti, po une nuk e zura me goje i pari.

                           1. A
                            Altin

                            Boll, se le nam me keto komente te turpshme. Turp nuk ndjen?

                            1. ¿?

                             Altino, po ty ç'tu krruajt, apo pjese e skuadres qe u ha bytha ketu te japin pergjigje per cdo koment qe nuk u pelqen. Po te them, lexo komentin tim te pare dhe pastaj shiko lukunine qe versulet se i dogji bytha Mertir Enveristit.

                             1. A
                              Altin

                              Je i frustruar. Nivel i ulet shume.

                              1. ¿?

                               Altino, mos ma qaj hallin, dhe sidomos shqetsohu me shume per nivelin tend se sa per kete timin.

                      2. L
                       Loni

                       Zoti Mertiri është hero legjendar i qendreses enveriste, gjithnjë i vlon e pashuar ne gji urrejtja për kulaket... Shendet e jetë, zoti Mertiri...

                       1. T
                        Thanasi

                        O kokrra e boles ke ndonje gje per shkrimin? Apo se ke lexuar fare? Po kulaket cfare hyne ketu?

                        1. ¿?

                         Thanaso, ç'pate, mos e ben gje kuras me kete Mertirin kelyshin enverist, apo je vete Mertiri qe komenton ketu me 700 pseudonime.

                         1. P
                          Pleh je dhe e shfaq ne cdo koment

                          Po ti loqe e paske fiksim Mertirin, s’le vend pa komentuar. Do te kete mbetur fiksim nga rinia.

                          1. T
                           Thanasi

                           Ta kam thene edhe nje here tjeter, me Kriston kisha divergjenca se ai shkonte ta lironte mamane tende para meje. Ishte me i shkathet qerratai kishte informacion kur ikte babai yt ne sherbim. Jo se mamase tende i plaste per ate se e dinte ajo se ç'burre kishte

                           1. ¿?

                            Thanaso , halucinant paske ngelur si ne rini kur te qinim ne bythe gjithe klasa. Ashtu thoshe dhe atehere jo po ju qi mamin, jo po ju ha mutin. S'paske ndryshuar fare.

                           2. ¿?

                            Fiks fare, e qinja ne bythe dhe kishte frike te me spiunonte.

                            1. O
                             O vellai i Torres

                             S’te vjen turp me keto komente? Kaq mllef paske? “Qinje” ti, bibilush lulishtesh

                             1. ¿?

                              Sa shpejt e paske harruar mer kadosh, po ne mbasi qinim Torren, te qinim edhe ty o vellai i Torres.

                              1. G
                               Genci Alla

                               Ti je impotent tastiere, qe fshihesh pas nje kompjuteri. Edhe per sot e hengre racionin me gavete. Nivel teper i ulet.

                               1. ¿?

                                Ja edhe nje Genc gjoja tjeter qe po indinjohet me nivelin e ulet, a thua se niveli i vet i ka hipur shume lart, aq lart sa po i merr frymen.

                                1. G
                                 Genci Alla

                                 Eshte fyese te te pergjigjem ty, por ti je mesuar me hedhjen e baltes, vazhdo me tenden, mos ler njeri pa i kthyer pergjigje.

                                 1. ¿?

                                  Genco, mos bej sikur nuk e di, une po i kthej pergjigje vetem nje bastardi qe perdor shume nick-s. Se perndryshe perse do ta fyeje veten tende ti duke m'u pergjigjur mua? He, mo trim perse?

                           3. B
                            Ballçia

                            Kulaket? Cthua o Loni. Ne shkrim sthuhet gjekafshe per ta. Ka te drejte Thanasi. Nga endrat e ke. Mblidhe veten biro e mos ngatrro dunjane.

                            1. N
                             Natasha

                             Po ky me dy pikpyetje ?¿. Mbeti gjirizeve. Nuk la vend pa qelbur. I lutemi gazetes tema tia nxjerr emrin dhe mbiemrin real se .nuk la faqe te gazetave pa ndyt. Do shpetoni lexusit nga fekalet si ky.

                             1. ¿?

                              Natasha, ti me kete emer duhet ta kesh pasur o mamin, o gjyshen sovjetike, keshtuqe gjirizet duhet t'i njofesh mire, edhe nga hyhet edhe nga dilet, pra ngaqe je vete si pune fekalesh ngaterohesh kot me te tjere.

                              1. P
                               Patrioti

                               Tasha mos u merr me m*tin, se sic thone: po e ngave do bjere ere e qelbe dynjane. Po do kete meraqe te vjetra e i nxjerr me komente te tilla halabakesh. Respekte per Autorin, nje gazetar dhe njeri i vertete. Te lumte pena o Kristo!

                               1. ¿?

                                PAtrioto, mutin e hengsh, e çoni vete muhabetin ne hale dhe pastaj kujtoni se iu vjen era te tjereve. Shiko se je vete i lyer me mut koke e kembe. Sa per Kriston nuk eshte gje tjeter veçse nje shkerdhate e vjeter qe po ha terrimet e fundit te shkerdhatllekut te tij te te gjithe jetes.

                              2. S
                               Sara

                               Një shkrim i bukur për një njeri të mrekullueshëm. Mjeshtëria e gazetarit qëndron aty që të na e gdhendni me penën Tuaj portretin e shokut, kolegut dhe mikut të tij. Ne lexuesit gjejmë te ky shkrim hallet dhe brengat tona, prandaj e lexojmë e komentojmë dhe mezi e presim shkrimin tjetër të tij. E natyrshme që mos tu pëlqejnë të gjithëve këto që shkruhen por nuk është i detyruar komenti aq më tepër ai diskriminues. Pak kulturë respekt e edukatë nuk besoj se dëmton askënd. I uroj gazetarit shendet që të shkruajë për këta njerëz të mrekullueshëm për ta kuptuar se në Shqipëri jetohet jo vetëm në Big Brother por në çdo skaj të saj.

                               1. 2
                                2T8

                                Qënka shit me ockë djejnazi te Çina . E ç'do benim pa konsumatorë ? ¿Budallallëku shitet me qillo A , u expozua . Po kush ta ble veremin ? ! E març të pastër .

                                1. ¿?

                                 Ti alfanumeriku idiot te fala mamit nga Vllahia, rrace me e poshter se ju nuk kishte pasur. Tamam si qyqja, i beni vezet ne cerdhen e tjetrit se vete nuk jeni te zot te beni cerdhe.

                                 1. 2
                                  2T8

                                  Të falura mos paç !

                                  1. ¿?

                                   Debili alfanumerik 2T8, nuk te kerkoi njeri te falura ty, thjesht une i cova te fala mamit tend.Kaq.

                                   1. 2
                                    2T8

                                    Të zotë , shkruhet më shkrifet , e ta kërejnë jo përçmues e zot si ti pa pëndë as parmëndë ? .... ¿ as n'vend tënd as në t'Asdrenit që ta shqoi që përvetësokërke . Po t'ra dorka e derës a zilka n'para odë , hapua , s'do t'jem unë , as krushqit . Ku mer oinë nga k'to saze . Ju dini . E meqë ja ke ngenë , Kaligrafinë në ke nge prit e'o shoimë . Pd : Mos ri pas derës tu'i prit se do vijnë e pa qënë ti ne strea , e në mos ta bëfshin bilo fare.... e ta keç t'mbyllur . Pyet Andin e di mirë ai për shënë .

                                    1. ¿?

                                     S;kam me dyshim qe je nga Vllahia. Ata shkruajne si puna jote lluku lluku babashta.

                                     1. 2
                                      2T8

                                      Un ta thurr kanistrën siç ua e ta kam n'ç'do sahat kur ti zë e kurdis o dordoleckë . Shushatu . Ende cergën e'o shomë .

                                      1. ¿?

                                       Ou kanistren, tamam ajo puna e arixhinjve, po morrat i ke mo shurraman, sa here ne vit i lan breket, e po te flas SHQIP qe ta kuptosh tamam e mos te krruaç bithen se nuk e merr vesh.

                                       1. E
                                        Eva Vruk

                                        Tu shit malli Buat bej ?

                                        1. L
                                         Lako Qiska

                                         Jo mo ti po deshe po po deshe Buat bej , nuk ta bëjmë me thupra lofate si kofinat koliben , por ta derdhim një t'tHurrëmë sa ke boiën , shtatin pra , po në GIZ jo në kallaj . Ashtu rëndon më mbi dhe e s'na i qepesh as kokallave . Të japim edhe laps e letër e n'daç me llapsin nxiri nga zgavrat e kafkës poçet e s'pcet . E n'u mbytç në jargët e tua ke me ç'fshiesh më gjithë ¿?xhuxhmaxhuxhin e fillores .

                                         1. ¿?

                                          Ik ere pirdhu, u bere gagaç e s'po di ç;te thuash. Arixhiu, po arixhi dhe une kujtova se do ta kuptoje e do ta mbillje kamaren, po kur te ha bitha te ha, s'ke ç'i ben. Pa le po del edhe kjo "tjetra", demek Lakoja qe behet Eva, pune transi demek.

                                          1. E
                                           Eva Vruk

                                           ¿ Ti po na kujton spaçin...

                                           1. E
                                            Evgjeni Kaporali

                                            Jo mor zango jo . Apikulturë

                                            1. ¿?

                                             Eva dhe Adami, Evgjenia dhe Kakami, shnet me byrek.

                                       2. Q
                                        Qani

                                        Ndersa ti me keto komente te nje plehre tregon se cfare cerdhe ke bere. Vetem te ndysh gojen di.

                                        1. ¿?

                                         O Qani, po perse perzihesh kot ne nje muhabet qe nuk te perket? Apo te pelqen edhe ty te krruhesh?

                                         1. Q
                                          Qani

                                          Po, ke te drejte, fyerjet dhe keto komente te uleta jane ekskluziviteti yt.

                                          1. ¿?

                                           Bukur fare o Qano, atehere ç'mutin do qe perzihesh, tamam kete te thashe, ma lere ekskluzivitetin mua, apo meqe e ngjeve gishtin tashti nuk te rrihet pa e lepire. Dreq o pune.

                                          2. L
                                           Lako Qiska

                                           ¿Por..i..kur vijnë morra si ti djepit ti e di ç'bënet . Sa'asha tu shtuan , nga jo t'Asdrenit . Biles biles , si ta shkas at've q's'ke de ? Po n'a ke be si arzë as i'a ni e as q'dum'm'e dit për si xanxavale e kena dit e si e ku e ku t'kan lanë si qyq alas e pa gojë si lanet e s'ka çelkë që t'hedh vromanë jo më t'mirn e sterës . Kot s'kanë thënë : t'ka hup vula ... ty t'ka humb fêta , se nga traiasksa s'po t'opsh . Vë'i qylaf e kullon lakua .

                                           1. ¿?

                                            Ti o Lako qipidhako ta te qi Pidhimandako, nga Vllahia qipidhia mecuri kujton se blia, ne kanal karadarval gjizen vloje pa zarar se te hane ne kandar taftaqikandamanar, me te kulluar pa te kulluar shume te dhembin ato duar.

                                            1. L
                                             Lako Qiska

                                             Lypma firomën lypma .

                                             1. ¿?

                                              O Lako, po edhe ta lyp or tarrallak se me duhet ta perziej me pordhen time.

                                          3. E
                                           Eva Vruk

                                           Nuk shesim !

                                           1. ¿?

                                            Per te gjithe ata qe kerkojne mutin dhe shurren ne komentet e mia, ja ku eshte komenti im i pare fare, thjesht mendime rreth prroçkave qe shkruan ky enveristi i dale boje Mertiri. Kush e gjen mutin dhe shurren i japim nje kafe sade pa leke: "Ah, gju me gju me popullin, buke e krfipe e zemer, aman o Mero se na i bere mishin kokrra kokrra me gjithe keta katunaret qe qajne kur u ngordh pula. Po sa poete te medhenj paskemi pasur e nuk e kemi ditur, ai palluqja tjeter na shkruan per mesuesa 7 vjecare legjenda, ky enveristi i vonuar na mallengjen me ca te talentuar emigrante qe punojne me lopate po jane edhe vjershetore e pastaj vdesin ne mjerim se ky kapitalizmi i poshter nuk i paska mbajtur me buke qe ata te na kendellnin me llafkat e tyre. Eh...!"

                                            1. A
                                             Arian Mehaj

                                             O zorrè bythe me dy pikpyetje, tè shkoi jeta duke thithur nga lart e duke ngrènè nga poshtè...(Dil me emèr po ta mbajti suma, o vrima e bythès sè autorit !)

                                             1. ¿?

                                              O Arian Mehaj, nuk po bejme duele me shpata ketu o trim pe lecke, thjesht po japim mendime per shkrimin e enveristit skarco Kristo Mertiri. Sic duket ty te fillon zorra e bythes nga goja dhe gojen e ke ne verre te bythes, prandaj edhe e ha nga bytha dhe e dhjet nga goja. Ik e merr kallashinn tashti dhe shit pak trimeri. Idiot i debilizuar.

                                              1. L
                                               Lako Qiska

                                               Një t'ëmbel kaçke s'ta napim e as një lot ujë në ndalç . Po po edhe shtrën vet e gjeç . Hë tej vjellë kavalli , vandal , ec e ciku mortje .

                                               1. ¿?

                                                Oooooo OK Lako Qiska Qipidhiska lluku lluku babashta nosh qere karavasta.

                                            Lini një Përgjigje