Mustafa Nano: Skandali ështe se nuk i shqetëson dhuna, por vetëm fakti që ështe dhunuar Berisha!

7 Dhjetor 2022, 15:37Blog Mustafa Nano

 

Mustafa Nano: Skandali ështe se nuk i shqetëson dhuna, por

Pas rrahjes së Berishës, kam dëgjuar shumë vetë të thonë: Nuk qëllohet ashtu një plak. Lënë të kuptohet pra se nuk e kanë me dhunën. Nuk është dhuna që i shqetëson. Me fjalë të tjera, e ushtruar mbi njerëz, që nuk janë pleq, apo nuk janë pjesëtarë të ndonjë kategorie tjetër vulnerabël, dhuna është ok.

Për shembull, dhuna kafshërore që u ushtrua ndaj agresorit të Berishës u injorua nga të gjithë. Ndoshta sepse “nuk ishte plak”!!! Unë jam i skandalizuar që nuk u vu re se e vetmja dhunë barbare dje ishte ajo mbi agresorin e Berishës. Pamjet televizive të më shumë se dhjetë burrave që bënin vetëgjyqësi me robin e kapur në flagrancë ma sillnin Shqipërinë si Afganistanin e qeverisur nga talebanët.

Por më shumë sesa pamjet ishte edhe injorimi që publiku u bëri atyre pamjeve. Nuk doli askush të thoshte: “Pse ishte nevoja të dhunohej? Pse nuk e dorëzuan në polici? Pse u çua më së pari në selinë e PD-së? Pse shpura që mbron një personalitet politik duhet ta shtrijë funksionin e vet jo vetëm e thjesht te ruajtja e trupit të boss-it të tyre, por edhe te linçimi i fajtorit?” Më erdhi keq që këto pyetje nuk i dëgjova të bëheshin. E vetmja gjë që e dëgjova deri në mërzi ishte fraza: Nuk mund të sillemi ashtu me një plak.


Hej, njerëz! Dhuna është e gabuar. Dhuna është një nga gjërat më të gabuara në këtë botë. Prandaj, duhet dënuar qartë e prerë dhuna, dhuna pavarësisht se kundër kujt ushtrohet, dhuna pavarësisht në çfarë forme shfaqet, dhuna pa “nëqoftëse” e “por”.

Nëse do t’i mbaheshim këtij parimi, nëse këtë parim do ta kishim për zemër, Sali Berisha, frymëzuesi i madh dhe i pakonkurueshëm i dhunës në Shqipërinë postkomuniste, frymëzuesi i dhunës në të gjitha kuptimet, trajtat e përmasat, Sali Berisha pra do të kishte qenë një personazh me ndikim periferik në shoqërinë e politikën shqiptare. Dhe as që do kujtohej ndonjë rob, qoftë i shëndetshëm apo i sëmurë mendërisht, të merrej me të.

82 Komente

 1. Q
  Qytetari i Thjeshtë

  Perfekt i nderuar! Shkurt, qarte dhe sakte. Dhuna prodhon vetem dhune dhe asgje te mire. Ky Saleh kamunisti ka 31 vjet qe vetem dhunen predikon, nga mengjesi ne darke. Shoqeria shqiptare per fat te keq eshte e traumatizuar nga dhuna psikollogjike, verbale dhe fizike dhe sillet si e tille.

  1. S
   Sunitet nuk behen njerez, lloji i kafshes.....

   Skandhal do te ishte nese nuk do te kishte dhune,dicka anomale ne nje bourdhelo islamikesh... Dhuna dhe sunitet jane te pandashme,pune larosh,keshtu do te vazhdohet edhe per shume shekuj, kush beson te kunderten thjesht ka nevoj per psikiatro..... gezuar ramazonin

   1. P
    Puci

    Je i papam ????????????

   2. V
    Vranakonti

    Respekt per ju zoti Nano.Persa shkruan ne kete artikull jane shume te verteta. Eshte nje skandal i vertete me badigardet e Sali Berishes, te cilet u hodhen si bisha te egra mbi nje njeri te semur dhe e masakruan. Asnje nuk foli per kete fatkeq. Ata duhet te thirren menjehere nga drejtesia dhe te hetohen per dhune barbare mbi nje njeri. Pse ketyre te Partise se foltores u ardhka keq per Salin dhe jo per ate njeri qe goditi Salin? Ishte gabim, ata ta izolonin,ta çonin ne polici dhe jo te ushtronin dhune.Eshte nje turp i madh per Sali Berishen.

    1. N
     Nexhmije

     Respekte zoti Nano nje gazetar i vertet nje gazetar qe i jep tte drejt kujdo dhe nuk je servil ata e rrahahen ate njeri se jan te paguar dhe u vlen me shum intersi per te mbrojtur ate qe i siguron paran dhe maskron fukaran nuk mendon se dhe ai eshte njeri si ata ai beri nje veprim me dashje apo pa dashje mund te merrej te arrestoj dhe te vuante denemin por edhe kafsha nuk tortirohet ashru turp per njerzit qe benin sehir

    2. m
     mergim tari

     Qytetar I thjeshte. E skate ajo qe shkruan, por do te desha qe Mustafa Nano qe ka mundesi edhe neper TV te percoje mendomin tone, te kerkoje: * Arrestimin e personave qe godisnin si te cmendur nje njeri qe nuk perbente me asnje rrezik. Pamjet jane atje, nuk ka nevoje per deshmirare. Vetem bishat mund te bejne ashtu (ose shoqeruesit e Berishes) dhe jo shoqerues te nje figure publike. Ne keto raste, agresori thjesht paaftesohet (is disabled). * Dueht te arrestohet Breçani, per heqje te paligjshme te lirise. Ai u justifikua me faktin qe e coi ne PD dhe aty te merrte autoambulance. Kjo nuk qendron sepse autoambulanca njoftohet menjehere dhe vjen ne vendin e ngjarjes. Ai mund te justifikohet me faktin qe e coi atje per ta ruajtur nga terbimi I te terbuarve te PD. Edhe kjo nuk qendron, sepse te terbuarit e PD mund ta shqyenin si kafshe te egra qe Jane edhe gjate segnemntit te rruges nga Bulevardi tek SHQUP-I i foltotres. Sipas vete pohimit te brecanit, agresori eshte marre ne pyetje ne godinen e PD. Pra kemi te bejme me nje veprim te hapur te heqjes we paligjshme te lirise se individit nga eksponente te PD, ne kete rast nga Breçani. Duhet te Dale dikush ne televizor e te flase per keto vepra penale te kryera nga shoqeruesit e Berishes dhe EKSPONENTE te PD e mos te merren vetem me njeren ane te krimit. Nga ana e PD kemi te bejme me day vepra te pasra penale * VRASJE E MBETUR NE TE TATIVE * HEQJE E PALIGJSHME E LIRISE SE INDIVIDIT Ju lutem gazetareve mos u beni krimba, behuni gazetare te pakten nje here dhe shikoni gjithe elementet e krimit.

     1. T
      Thjeshte per muhabete me qen Korrekt !

      megim tari , me vjen mire qe kerkoni Drejtesi ne Krimet dhe dhunen qe ushtrohet hapur ne kte popull , sepse pa Drejtesi e Shtet Ligjore ,s'eksziton DEMOKRACI ! ______________________________________________________________________________ Mipro ka edhe dicka qe duhet cek ,e jet e qarte nga te gjithe Opinioni Shqiptare _ Tipat si Muco Nana , Gazetare ne pergjithsi , Politikane ,ose shume nga kta Tipa qe jane te angazhuar me Medien ose qe shpesh behen pjes se saj ,ne Opinion dhe vete paperjashtim gjithe POLITIKANET _ Lesojne te gjitha Komentet tona ne Mediet Shqiptare dhe kryesishte ktu ke TEMA dhe marrin jovetem shprehjet nga komentet tona dhe kte e bejne rregullishte prej Hapjes se Internetit te gjithe (dhe kjo s'eshte ndonji dicka e keqe sepse zhvillojn intelektin dhe pasurojne Fjalorin e tyre primitive ) poooor , edhe Idete si psh ne Lidhje me Reagimin e Policise dhe Gjykatas ,per Dhunen Shtazarake ushtruar vs Atentatorit qe i theu Turinjte Kryekurves Kombetare sb, ---- dhe hop ,mbasi marrin Idene fillojn e shishsin Shkrimet e tyre Medieve si te tyret dhe hop marrin aplauzet ne publikun e Stalles . Hajt pra shnet . Isha un ai qe bera ate Reagim te dhunes Ushtruar edhe pse s'me inetresojn fare duartrokitje per kte gje ,por demaskoj e urrej kto metode mashtruesish trushterpe katundi qe bejne Skuthin Pergjues pas vrymes se Celsit mbas cdo dere e Komenti

     2. U
      Unë Kam qëne i pari

      Unë Kam qëne i pari që e Kam komentue dhunen Barbara dhe primitive të disa islamikeve dhe komunistave që e rrethone Sali Berishen, ilir Meten dhe Edi Ramen. Benluskonit i kane thyer dhembe,mbadhe dhe hunden dhe as edhe një njeri nuke e Ka goditi agresorin. Po ashtue kemi pare duke goditur Makroni me shuplake. Por islamike dhe komunistat nuke jane njerze. Dhe për fate të keq të Shqiptaret jane bër me mentalitet primitive islamike lindore Turko Talibane. Veq në Turqie, Afganistan dhe Siri kemi pare dhune të tille kunder një idividi. Poshte mentaliteti barbara Turke,Otomane, Talibane Komunist.

      1. E
       E verteta dhemb....

       Une,mgjs i pari(me defter a qitap sic thone birazeret turkoshqipfolese) po pranoj vendin e dyte,kjo sa per humor. File mou,gabohesh rend kur citon si shqiptare a komunista turkoshqipfolesit! Turkoshqipfolesit linden si turq(a talibone sic thu ti) dhe keshtu do te mbeten edhe per shume shekuj,nuk u ben sot,as dje,as perpara 100 a 200 apo 300 vjetesh,ata kurre nuk kane qen shqiptare,vec shqipfoles..ok. Kshq vari kkkkkkk.....muk behet stani/shteti me sunite/lepuj...... gezuar ramazonin.

       1. S
        Skonoshuto

        Me se è vertete edhe mua me habiti fakti qe u dhunua ne menyre kafsherore dhjete bura godisnin pa pushim nje mjeran.Kjo tregon qe jemi shume larg europes.Akoma perdoret shprehja popullore:druri ka dale nga xheneti: :dhe ai qe te do te ref.

        1. Z
         Zot fali !

         Skonoshuto ! Shqiptaret jane me Europen. Berisha me njerezit jane kunder Saj sepse atyre nuk u pelqen Europa qe ka shtet...duan Pushtet te vjedhin dhe pasurohen ne emrin e luftes kunder korrupsionit qe dijne ta bejne me mire.

       2. m
        mergim tari

        Nuk kane lidhje as komunistet dhe aq me pak njerez te fese Islame. Mos me percaktime te tilla se eshte percarese per ne shqiptaret. Ato pista i thote Berisha, sepse ai kerkon te percaje shqiptaret, sic donte te bente ne ‘97, te vinte veriun kunder jugut, qe per fatin e tij te keq dhe te serbeve nuk arriti ta bente, sepse shqiptaret jane vellezer si ne fe, si ne krahina. Jemi vellezer. Berisha dhe serbi na do te ndare. Rasti me I fundit ishte dje.

        1. p
         popll rrotnari dhe mucos trushplaris

         Yoga alla muco llari , mazazhon amel nj'at trushplar katnari ! Pershnetje tanve qi marrin pjes ne Stallen e Bajges , (tash 31-vjet jen bash Ambjentue me eren e Bajgave ne Tv Medie e Anal-Politike ,sa na duket si nji Parfum Natyreale ,Bajge bio )_ Jo per noj gja .Por jena popll rrotNari

         1. A
          Asnje te vertet

          Po pse Sala cfar rreziku perbente qe ai i shkoi pik pmumi dhe e qelloi me grusht ,kjo per ju nuk eshte dhune???po si ja vini emrin te pakten ta dim ???ky plera nanoja idjoti dihet se cfar drejtimi ka e ka lidh shum bukur dhe me myslimanet se nga e di ky ,nje zot e di Esht ifjotizem te mohosh qe u ushtrua dhun kunder liderit te opozites ,dhe ish prezidentit d ish kryeministrit .Tank dua tju pyes z nano sa i sigurt ndihesh ti dhe sa i zigurt mund te ndihet nje njeri i thjesht ne shqiperi ???dhe mos e bej me te zesh me goj myslimanetse nje shprehje tjot nuk ka pyll pa derra ,dhe nje nga ato je ti

         2. T
          Tironsi

          Kam lexuar te gjithe gazetat Shqiptare per kete rast eshte shume e vërtetë që asnjë gazetar apo person politik qe te flasi per dhunën qe u ushtrua ndaj agresorit eshte si te thuash qe politikani eshte nje rrace superiore por nuk duhet te jete keshtu kur je i shtrire per toke edhe Ariu nuk te ngacmon po ato kafshe jane njerez pa llogjik te verbëruar nga politika sa per dijeni e denoj grushtin e dhene nga I shkreti plakut matuf qe nuk po e len rehat Shqipërine edhe ne pleqeri ....nje politikan normal e di qe cdo kater vjet behen zgjedhje dhe po te besh nje opozite konstruktive e ke me te lehte te fitosh ....dhe po të dalësh ne shesh per te mbrojtur intereset personale dhe dhe njerëzve qe e rrethojnë mund ta hash edhe një petull ...dhe duhet ta kujtojme Sali Plakun jo për grushtin qe i dhane po per KATËR TË PAFAJSHËM QË VRAU NE MES TË BULEVARDIT

          1. V
           Vasil Laci

           Perse Nuk arrestohen kokeqethurit me syze te zeza verteten S’ka polici, prokurori shtet Per masakrimin E Gertit thone te denohet Valle a sKa Gjykate, 100 vjete prapakthehu Per te filluar nga e para!

          2. S
           Skraparliu

           Opinion i drejte por cfare ti thoshe shpetim nazarkos qe thote nuk gjuhet nje 80 vjecar po te na flase nazarkua per dhunen e ushtruar mga saliu 96 97 2011,per rahjen e paskal milos se per rahjen edi rames e tregon izet haxhia po kur shane dhe ofendone me liber shpie i lejohet nje 80 vjecari na trego nazarko paske ngel pa leke,drejtesia te thoje te verteten mos te dale ne perfundime

           1. N
            Niku

            Paskal Milo nuk ishte plak, por koka e gjakosur e Servet Pellumbit eshte akoma neper videot qe .dalin kur flitet per zgjedhjet e 1996. Saliu eshte djall, jo plak. Pleqte dalin me shoket, luajne domino, shah e letra neper lulishte. Saliu e ka mendjen si t'i vere flaken Shqiperise perdite.

            1. P
             Pa emer

             Hallall plako njesh je

             1. A
              Artani

              Niku, komenti me i mire qe kam lexuar. Jam dakort.

            2. V
             Vjola

             Të lumtëëëëë !

             1. T
              Teletajpi

              Skandali eshte qe te gjithe ju lepini nga nje sumë

              1. N
               Nul Moka

               Po nëse dikush do të qëllonte Edi Ramën?............................Çfarë do të thoshte Berisha?........................... . Ja bënë mirë. Ishte urrejtja e popullit......... Ose.......... . E rrahën se ishte kurvar....etj.etj....

              2. V
               Vin

               po pd sekt talebanesh esht vetem dhunen kan si concept prandaj sdo vijn kurr ne pushtet.

               1. L
                Landi

                Dol ky bri=ockullitesi?! Per te kuptuar kete sharlatan...ne perendim te folurit per seksin dhe fene jane "pune" e njerezve te papuune dhe qe nuk dine te flasin per gjera te vlefshme.

                1. D
                 Drejtësia

                 Kryemendim, kryevleresim qytetar, civil, demokrat. Hallall Mustafa Nano

                 1. L
                  Loku

                  Asnjë koment nuk është bërë kur Berisha degjonte e duartrokiste në publik personzhet që angazhoheshin se do ta vrisnin Edi Ramem.

                   1. P
                    Pickaxhiu

                    Saliu nuk po del nga shtepia nga frika se do e rrahin njerezia me shpulla. Eee c'na ka gjet;

                    1. T
                     Tartufi

                     Shoqerija shqiptare eshte veshtire te kuptoje ,,,,, karakterin e vet ,,,,, qe eshte nje balte e shkelur me kembe. Ne keto shoqeri te peshtira gjithmone duhet ,qe nje psikopat qe nuk pjet per pasojat ,,ti mesoje ,,,,se duhet te goditet pa meshire aventurieri politik ,qe ben thirje per dhune dhe permbysje te qeverise me te gjitha format e terrorit . Kete aventurier e ndjekin nga pas llumrat ,qe vetem dhunen kane per prefesion . Ky shqiptar do te ngelet ne kujtim te te urteve ,si shqiptari guximtar ,qe godit dhunusin e ndyre politik . Eshte me i frikshem aventurieri politik ,qe ushqen dhunen ndaj kundershtarit ,se sa nje guximtar cili do qofte ky ,kur godet degjeneraten dhe turrmen e tij dhe nuk pjet per pasojat.

                     1. T
                      Titi

                      Kundra dhunes "part time" haha

                      1. A
                       A

                       po pse kur terrorizonin me arme ne duar Elbasanin para zgjedhjeve vjet,ku e gjeten te drejten? e harruat ate te shkretin qe e vrane bishat e pd?ajo eshte parti barbaresh deficente me ne krye nje MIZOR

                       1. P
                        Petrit

                        Po ketij loqes i duket vetja filozof se po mendohet me doren te mjekra?!Lol.

                        1. R
                         Remo

                         Te pakten doli nje njeri per se mbari te thote dicka qe me te vertete qendron! U rreshtua gati e gjithe politikqeneria , anal iste , moderatore e puciste ne solidaritet me arkitektin e dhunes , Saleh Talebanin! Turp dhe faqe e zeze per ate shoqeri. Askush s'tha gje per dhunen barbare te shpellareve mbi 'atentatorin' , qe edhe pse 'deshtuan' ta ndalonin , me vone pas aktit , mund ta neutralizonin dhe masandaj , t'ia dorezonin policise. Askush s'tha gje per pengmarrjen e tij dhe hetuesine ne zyrat e Shqupit sikur te ishin ne katundin e Vicidolit , kjo , ne radhe te pare me porosi te Muleve dhe 'martirit' Saleh , shoqeruar nga ish zv.drejtori i policise se Traptalebanise , gungaci Brecani. Ndyresira qe me makinen dhjetra milionshe te korrupsionit , i biri i tij , sakatoi perjete nje nene te re shtatzane ne Tirane! Dhe, me c'pritet nga policia e legenosur e Edvinit , te gjithe do t'ia hedhin paq njelloj me ate Stres dythundrakun , vecse dhuna ka per tu shtuar me shume. Nuk e zgjodhen rastesisht ate dite per te vene ne jete skenarin talebanist, e dine qe vetem me mjete te tilla terheqin vemendjen , s'duan te dine as per fatin e Shqiperise , s'kane turp kur dje kryeqyteti , ishte mikprites i nje evenimenti te tille , e mbi te gjitha , keta varrmihes , s'lene popullin e thjeshte te protestoje kundrejte gabimeve te Rames. Edhe kete te drejte ua ka mohuar Shqipetareve , alternativa e Bathores! Edhe nje here , Respekte Muc Nano!

                         1. R
                          Rorirota

                          Në fakt shumë komentues në rrjetet sociale këtë kanë thënë: pse e dhunuan pse e morrën në selinë e PD-së, policia duhet të ndëshkojë ata që bëjnë vetëgjygjësinë, por Tv-të paguar nga Saliu dhe i biri, nuk i japin këto. Mos u çudit Mustafa, kjo është gazetaria e paneli i analistëve që paguhen. Po Andi pse s’është ndjerë, dini gjë????

                          1. L
                           Liri

                           Ky vend do jete normal ateher kur ato qe e kane qeverisur dhe qeverisin do te ecin normal ne mes te njerezve pa patur frike se do i rrahin. Por cte besh kur gjate qeverisjes ke shire ne dru ato qe ke qeverisur.

                          2. P
                           Paraja buz liqenit

                           Dakort me mendimin tend por politika ka nje jete qe dhunon lete popull.. Dhe" ç'te mbjellesh do koresh" thot populli.

                           1. A
                            Alfred

                            E si mund te mungoje Muci, lepiresi dhe jargavitesi I kryejargavitesit ne krye te qeverise! Ky po, ky eshte I afte ta gjeje argumentin edhe atje ku nuk ekziston! Edhe prononcimi I taborrit te lepiresrve te borderose "Fuga", behet me regji, me radhe, me kujdes e rigorozitet. Do pasoje me Yzeirin, Kullen,..deri te I fundit ne bisht!

                            1. A
                             Adi

                             Alfred pa varesisht se kush eshte Muci dhe sa te pelqen ose nuk te pelqen ty. cfare tha qe nuk eshte e vertete?! A nuk e sulmuan si kafshe edhe ata qe supozohet ti qendronin rrotull Berishes. Pra nese jemi kunder dhunes duhet te jemi deri ne fund, por lloji jot mjafton mos iu preket heroi i tyre "i shenjte" pa te tjeret meritojne te hane dru cdo dite. Prandaj e kemi Ramen peshqesh ne krye per te treten here se kur konsiderojme alternativat ato jane shume me keq se Rama, eshte vetevrasje per kombin t'i lejosh te vijne ne pushtet serish.

                             1. F
                              Faktet

                              Dhe kjo eshtepergjigjja jote ndaj argumentit te tij?! Komenti yt e ilustron shume mire ate qe po perpiqet te thote Muci.

                              1. k
                               koli

                               Ky eshte tipi i lepiresve ku ne personazh i eshte paracaktuar:Fol si i revoltuar, dhe bej filozofin rebel. zDhe ky eshte besnik i skriptit te paracaktuar nga Fuga.Nano eshte qen i vlefshem ne sliten e qeneve te propagandes se Rames.

                               1. O
                                Oh sa mire

                                Kurse ti je loqe Pedeje. A i lumte dora atij djalit qe e shembi ate plehre per nje moment

                               2. D
                                Damir Fazlici prej Londre

                                Fantastike ajo goditje me te majten.Nje boksier i vertete Bravo ,Gerti! Oh,cme ka kenaqwur ajo goditje e Gertiiit...Bravo Gerti!

                                1. D
                                 Dakord

                                 Alfred na ler o burre ti gezohemi atij grushti qe na kenaqi shpirtin. Ik ore pis komento e shfryj te qim peka

                                2. N
                                 Ne emer te dhunes

                                 Nje koment per tu vleresuar dhe per tu mbajtur ne vemendje te shoqerise shqiptare, qe fale dhunes se predikuar dhe te zbatuartuar prej vete Sali Berishes, dje esht; kthyer ne bumerang!

                                 1. x
                                  xhemal

                                  Cfaqja nga fillimi ne fund eshte salizmi si ideologji e praktike..qe nga data e protestes,saliste,ora,vendi,saliste,dalja,levizja,skena me te zeza e ulerima si dite morti kur ne anen tjeter festonin shqipetaret edhe kjo saliste ,dhe une mendoj se edhe iskenimi i ngjarjes eshte bere ndoshta nga salistet me qellime te poshtera perverse qe dine ti bejne njerezit e kulisave.thjesht per te terhequr vemendjen nga dasma.perfyteroni qe vellai festone tjetri poshte shtepise te vere ulerimen kot fare vetem per inatin se ai po' feston..ky eshte salizmi e do ta vuajme edhe per shume kohe se eshte bere ves,menyre te menduari e jetuari

                                  1. s
                                   saideja

                                   Perfekt Mustafa, me mire nuk ka si behet. Turp per te dy, por sidomos ate te gjorin qe e vrane, madje mbase e kane lene sakat per jete.

                                   1. R
                                    ROÇKA PE KORÇE

                                    Kur godet salihin quhet dhune kur godet salihi quhet zbatim kanuni ose ligji zakoni. dy bote te ndryshme

                                    1. a
                                     artan

                                     Bravo Muç. Si gjithmonë i saktë.

                                     1. 1
                                      1

                                      Po mbolle eren do koresh furtune.Saliu ne gjith rrugetimin e tij politik ka bere thirje per dhune dhe ka ushtruar dhune.Skenat e 26 majit ne sheshin skenderbe jane nje njolle turpi per te.Dje nga dhuna i vetmi perfitues ishte Saliu.Rastin e djeshem do e tjere me muaj te tere me teori konspirative.Deshtimi i djeshem i metingut u kompesua me viktimizimin e tij

                                      1. E
                                       Emiljano

                                       Po ca pret nga nje tufe talebanesh,vetem vetegjygjesi

                                       1. S
                                        Skandali eshte o Llapushat e Kazanit se :

                                        Dyshja Toksike , nuk i ka len gje Poshtersi pa bere ktij Shteti e ktij Populli , se vazhdojne te provokojne kte popull pothuajcdo dite Medieve madje duke derdellitur jovetem Brockulla ,pa asnji lloj sensi , qe mbushuin vetem Veshgjatet e Medies dhe atat te Stanit te Gomaricave , por seeeeeeeeeeee _ Drejtesia ka lejuar me Mosveprinin e Mosfunksionimin e saj per te cilen Paguhet , qe mos te eskzistoje asnji lloj Drejtesie per Kriminelet Hajnat e shtetit Tradhetaret qe kan bo Pasuri Sheikesh dhe qe asnji bir kurve nga Medie nuk shqetesohet njiher per kte Maskarade Drejtesi , as per Dy Shalatanet Toksik ,qe thjeshte gjithe ZHurmen e bejne me mbrojt Pasurite e Vjedhura ,me shqeteson se as ne Gedec as me 21 Janare as kur Gangsteri Cepanit Vodhi Thesarin e Shtetit _ Drejtesia ishte duke ngrene Mut ne Halen e Politikes se Mosntrave Imorale ___________________________________________________________- dhe kjo mos deshire per te bere Drejtesi ne kte vend , ka krijuar cdo vit e me shume qe kalon pikerishte kte Vakum i cili do shperthej nji Dite dhe do ju shkedhej rracen te gjitheve Juve Politikaneve e Sherbetoreve te tyre qe e cuat kte Shtet buze Gremines dhe kte popull ja bete jeten te padurushme ,te paJetueshme ne kte vend dhe iken nga te mundet ! Dhe ngrihen kta Dy Shkerdhatat e i kerkojne llogari gjasme Qeverrise .perse po ikin shqiptaret heeeeeeeeej !!!!!!!!!!!! _____________________________________________________-31- iiiiiiiiiiiiiiiii Vjet me radhe vetem vjedhje ,tradheti , degjenrim krime , zaptime Pronash ,tjetersimee fallsifikime Pronash ,pra ktij popull i ka vajtur aty ku nuk mban me ,prandaj edhe gjithe ky Cfryrje Ventili para shperthimit o Servila e sumlepirsa te peshtire , pa nder pa dinjitet .Keni edhe surrat na derdellisni medieve akoma dhe na jepni opinione gjasme u shqetsuat ju plehra kazanesh ! _________________________________ Per aq kohe sa asnjeri nuk do rrethojne Institucionin { Drejtesi e Spak } ky popull dhe mos te largohet deri sa te arrestohen Bij e Bushtres Esadiste per Krimet Tradhetite Bjedhjet e ktij Shteti , Gjylja e Madhe do afroje e do ju fuse ne dhe sepse e meritoni plotesishte jovete ata Dy Kryeshkerdhatat e Kombit ,qe ju lapera i kaloni leht fare si e keni pas tradite ne shekuj .Hajt mos se ta shkerdheu njiher nenen dhe te vrau babane ,s'ka gje "Jeta vazhdon " ! Mos te rrej mendja asnji bir kurve ,se kaq ishte e gjitha , Nji Grushte turinjve te Kryeshkeerdhates se Kombit . Jo ! Do vazhdoje dhe me konkrete goditja e me efikase ,qe ate qe nuk beri Drejtesia do ta bej vet ky Popull .

                                        1. J
                                         Jugu

                                         E more muc muti, ashtu muc muci. Ne cdo regjim ti lepin dhe perseri lepin. Thua qe duket vendi si Afganistan, po pse cfare mendon ti se eshte. Nuk te shqeteson shperberja e ketij vendi ty of Muc apo vellezerit e tu nga Afganistani po na zevendesojne denjesishte. Ik o muc lepi kocken e radhes dhe sa te marr tatepjeten Rama rreshtohu kunder tij dhe pro Sales se radhes.

                                         1. D
                                          Damir Fazlici prej Londre

                                          Shko o koqe qe vetequhesh Jug,medemek vrime humane e jashteqitjes se mesme.

                                         2. T
                                          Ti_Ti

                                          Po kafsheri, c'pret nga nje fare e keqe qe ende mbahet edhe nga ky pushtet. Pushtet qe trembet dhe frikesohet po njesoj. Reagojne te gjithe po njesoj se jane te se njejtes prerje dhe ushqehen me te njejtin mut. Se si mund te versulen ashtu njerez kinse te trajnuar, si hijena, vetem ne kete vend mund te shohesh. Aspak profesionale edhe per ate ambasaden qe flet se dikush i "minoka" demokracine ne rajon! Turp edhe per ojf-te qe mbrojne te drejtat e njeriut. Turp edhe per presidentin qe na shqetesohet per personalitetet. Fck em all.

                                          1. L
                                           Lugu gjat

                                           Dakord me ty Muc. Por a nuk duhet djegur me napalm biri bushtres, bastardi i Tropojes?

                                           1. Y
                                            Ylli

                                            Po M...i qelbur mbete tere jeten or Muci! Paske pritur zotrote qe ate Gert qe qelloi mbi Saliun ato perkrahesit e tij ta mbanin ne krahe e ta mbulonin me lule e puthje or lengaraq i Rames..

                                            1. P
                                             Popull

                                             Sala sa grushte duhet te haje qe te paguaje dhunen qe bere sa e sa njerezve ne Shqiperi qe nuk mjafton nje Sale. Bolle nuk ja vlene per nje kerme plak.

                                             1. A
                                              Ade

                                              Jam dakord me ju!

                                              1. D
                                               DP

                                               Shkrim profesional !

                                               1. B
                                                Bubuzhel Berati i punesuari nongrates Berrisha

                                                Komenti im i pare ishte nje i semure mendore godet nje te semure mendore dhe nje turme te semuresh mendore godasin nje te semure mendore pse pikerisht te nongrata mblidhen rrugacet pasi retorika e nongrates eshte dhune dhe ky grupe gjdne veten .Incidente ndodhin nese keta do ishin te civilizuar do ta izolonin dhd lajmeronin policine dhe ambulancen me kaq mbaron detyra e nje qytetari. Kam komentuar qe prokuroria duhet te gjeje dhe denoje dhunuesit sikurse dhunuesin ndersa per kazanet tv nuk ka vende per t folur jane demode mjerez jo profesionale talibane partishe

                                                1. d
                                                 dikur

                                                 Epo ne si popull e ushtrojme dhe e justifikojme dhunen fizike Kjo eshte ajo qe Muçi e ka kapur si problem dhe ka te drejte sipas meje. Ne nuk mjaftohemi me fjale. Fatkeqsisht xhahila qe nuk mendojne dy here per ta ushtruar dhunen gjinden nder ne me shume se sa njerz qe e konsiderojne dhunen fizike te pa pranueshme dhe shprehje e instinkeve kafsherore. . Hëm.....kemi edhe fjale te urta qe e konsiderojne deri dhe te nevojshme . P.sh. "Dajku ka dale nga xheneti". Tradita e edukimit nepermjet dhunes fizike eshte e shprehur neper filmat tane . P.sh. kujtoj ketu "Gjoleka i biri Abazit" ose "Malet me blerim mbuluar" ku Kadri Rroshi ne rolin e" Safa Ymerit" qelloi Mevlan Shanajn ne rrolin e "Birçes" me nje shpulle qe Mevlanit i fluturoje koka si elikopter. Neper shkolla dikur mesuesit qellonin me thuper a vizore per qellime edukimi. Pra kjo eshte e bartur nga tradita jone .....

                                                 1. T
                                                  Tata luigji

                                                  Po dhuna ndaj gazetarit Adriatik Docit pse nuk u be asnje emision?? Po Blendi Fevziu nje vrases me pages pse nuk foli asnje fjale per kolegun, ndersa per Berishen u kacafyt ne studio Gazetaria nje pjese e madhe jane marr me PPP nga rusia BRAVO MUCI

                                                  1. F
                                                   Fadil

                                                   Ore po ka cipe ky pseudogazetar a jo?! Eshte rrahur nje plak.Qofte dhe per kaq duhet te kish prioritet dhunen ky monster!

                                                   1. S
                                                    Sokoli

                                                    Plakun Basdard,Salihin, Unë do e palloja mu në bulevard! E meriton i shkreti Salih një të pallume, e meriton ka nevoj!????

                                                    1. F
                                                     Fadil boleja

                                                     Po sa ka rrahur ky plak ? Sa ka vrare ky plak ? Cfare kerkonte ky plak diten e festes nese ti ke dasem dhe dikush te porta kerkon ta prish festen cili eshte reagimi jot nese eshte plak pse mbjell dhune dhe jo paqe ky plak sa ka vrare 1997 sa gazetare ka dhunuar nese nje i semure mendore kreu nje veprim te denushen cfare beri turma rrugace . Duket qe Shqiptari eshte me memoire te shkurter harron shpejt nese eshte plsk te qendroje ne shtepi

                                                    2. "
                                                     "BOHOTINA"

                                                     Bravo Muçi, bravo. E vetmja gje qe nuk u tha nga rrugaçet televiziv...

                                                     1. V
                                                      Vranakonti

                                                      Livadhise Saliu me horrat e tij se nuk ka drejtesi. Organet e drejtesise jane ne gjum letargjik. Horrat e Saliut qe dhunuan agresorin te shkojn ne burg se kane rrahur nje njeri. Ashtu siç do denohet agresori per dhune ashtu te denohen edhe badigardet e Saliut.

                                                      1. T
                                                       Trotski

                                                       Nje Grusht ndaj Perbindshit te Vuçidolit eshte shume PAK .A i meriton denimet me te renda per te keqijat qe ka bere..Po verejtja e e Z.M.Nano per Dhunen ndaj Grushtuesit eshte e Drejte dhe Dhunuesit e tij qe njihen tashma si Njerzit e Rrethit te Sali Kermes duhet te penalizohen ne perputhje me Ligjin.

                                                       1. a
                                                        alphade

                                                        I ke rene pikes, Z.Nano ! Ai qe reklamon dhune deri ne likudimin fizik sot na u be “gjema” pse i “paprekshmi” Sali hengri ne gusht nga skenari qe Ai sebashku me Flamen e Nokes e sajuar dhe organizuan po vete ! E keqja qe se Shehu nuk e mati mire forcen e grushtit sa te mos i dilte gjak sepse vete grushti do te kishte efektin e vet ne median nderkombetare ! Sot Berisha ishte “happy” se shtypi boteror perendimor nuk u mor me SAMMTIN dhe “yllin” ketij Sammit, Edi Ramen por me nje horr, rrugac, gangsterin “EL CAPONEN” shqiptare, Sali Berishen, nje plak skizofren “, delirant, I semure menderisht qe do I dali shpirti nga prapanica pa arritur ate qe Ai kerkon (pushtet) qe s’ka per ta arritur kurre ! KONLUZIONI : Eshte nje dhe vetem NJ lE : Sali Berisha ne bashkepunim me me Mulin organizuan ne sekret te plote kete maskarade per opakuar ngjarjen me te rendesishme qe ka njohur historia keta 32 vjet,pas visites se Presidentit Bush, SAMITI i 27 presidenteve e KM te vendeve te BE-se —……..

                                                        1. a
                                                         alphade

                                                         I ke rene pikes, Z.Nano ! Ai qe reklamon dhune deri ne likudimin fizik sot na u be “gjema” pse i “paprekshmi” Sali hengri ne gusht nga skenari qe Ai sebashku me Flamen e Nokes e sajuar dhe organizuan po vete ! E keqja qe se Shehu nuk e mati mire forcen e grushtit sa te mos i dilte gjak sepse vete grushti do te kishte efektin e vet ne median nderkombetare ! Sot Berisha ishte “happy” se shtypi boteror perendimor nuk u mor me SAMMTIN dhe “yllin” ketij Sammit, Edi Ramen por me nje horr, rrugac, gangsterin “EL CAPONEN” shqiptare, Sali Berishen, nje plak skizofren “, delirant, I semure menderisht qe do I dali shpirti nga prapanica pa arritur ate qe Ai kerkon (pushtet) qe s’ka per ta arritur kurre ! KONLUZIONI : Eshte nje dhe vetem NJ lE : Sali Berisha ne bashkepunim me me Mulin organizuan ne sekret te plote kete maskarade per opakuar ngjarjen me te rendesishme qe ka njohur historia keta 32 vjet,pas visites se Presidentit Bush, SAMITI i 27 presidenteve e KM te vendeve te BE-se —……..

                                                         1. T
                                                          Tes

                                                          Z.Nano, je i vetmi qe me ke lexuar mendimin prandaj bravo per kete shkrim.

                                                          1. K
                                                           Kaci i Zi

                                                           Edi Rama u godit me veze dhe çizme në Kuvend , opozita qeshte ! ( ISHIN VEZË NGA PULAT SURELIT.....)

                                                           1. P
                                                            Prekazi

                                                            Salihi është dhuna, Salihi është koka e të gjitha poshtërsive , imoralitet , vrases që nuk u dënua kurr! Salihi është pjell e djallit !

                                                            1. E
                                                             Erl

                                                             Or Muç po publiku nuk janë ca dërdëllitës me pagesë në TV, mos ngatërro kekun me byrekun. Publiku nga shtëpia s' besoj se ka qenë ndonjëherë më i lumtur në jetën e tij pas 1 milionë shpullave që ia dha për ta shporrur nga jeta politike, por që fatkeqësisht falë këtyre të tjerëve non gratën që vazhdon të dëmtojë interesat kombëtare, nuk e arreston njeri.

                                                             1. J
                                                              Jugu

                                                              Sufllaqexhiu Damir Fazllic prej Londre, kenaqu se e more shperblimin dhe per kete nate dhe ik bej shurren tani dhe mos ofendo me se je katran dhe i pa arsimuar dhe prandaj bie kaq poshte dhe behesh zagar i Meros. Aty do mbetesh tere jeten se te zotet i ben mutin Rames dhe lapanjozeve si tyja.

                                                              1. D
                                                               DENI

                                                               Jam dakord me M.Nanon. E dha te qarte mesazhin qe drejtesia te veproje edhe per dhunimin shtazarak qe i bene goditesit te Berishes nga ruajtesit dhe militantet e tij. Po sikur prokuroria te mos merret fare me kete lloj dhune si do ti behet?, kush do te beje kallzimin penal? se Edi Rama Jo e Jo, nuk e ben.

                                                               1. E
                                                                Erla

                                                                Mustafa Nano je modeli më i mirë i gazetarisë!

                                                                1. E
                                                                 Ermal

                                                                 Të lumtë dora Mustafa!

                                                                 1. A
                                                                  Andi

                                                                  20 kafshe te terbuara u moren me nje njeri te vetem. Mjere ajo nene e ketij djali cfare ka perjetuar. Berisha eshte nje pjelle e ndyre qe na eshte bere peshqesh. Ai do i bente varrim madheshtor Edi Rames pasi ta vriste me snajper. Kujtesa nuk na ka lene akoma, nuk harrohen bemat e gerdalles!

                                                                  1. X
                                                                   Xha Jaho

                                                                   I bashkohem pothuajse te gjithe konentueseve dhe Zotit Nano. Desha te shtoj edhe faktin qe me shqetson shume: pse agresori i Rrumpalles u dergua ne selibe e PD ? Pse policia nuk e mori direkt nga vendi i ngjarjes? Shtet paralel inPD? Sa turp!!!!

                                                                   1. D
                                                                    Drejtesia e munguar

                                                                    Dhuna ne vendin tone ka emrin "vetegjyqesi".Per aq kohe sa ne te gjitha vrasjet e kryera ne keto 32-vite quhen "larje hesapesh" dhe jo krime ne shoqeri, kjo gje do te ndodh.E pa falshme kur qellohet nje "plak" por e falshme kur dhunohet nje person,qofte dhe fajtor.Nano ka plotesisht te drejte,kur te gjithe diskutojne ne favor te nje njeriu qe gjate gjithe jetes se tij ne politike ka propaganduar dhune e vrasje.Gjendja eshte produkt i mos administrimit te vendit nga LIGJI.

                                                                    Lini një Përgjigje