Pseudo të përndjekurit që të hapin barkun kur mbrojnë spiunin Ilir Meta

30 Korrik 2022, 18:04Blog Nga Nebil Çika

Pseudo të përndjekurit që të hapin barkun kur mbrojnë

Me hapin barkun këta të përndjekurit politikë që janë vërsulur të mbrojnë Metën nga akuzat për bashkëpunëtor i Sigurimit, pa pasur asnjë informacion për dosjen e tij.

Më kujtojë një ngjarje para disa vjetësh kur këngëtarja e njohur Alida Hisku, e burgosur politike, denoncoi përdhunimet në qeli që bënte Sigurimi grave të burgosura politike .

Edhe atëherë dolën ca burgosur politikë kundër sajë .

Ajo thoshte më kanë përdhunuar mua ,këta i thoshin, jo gënjen, e dimë ne nuk të kanë përdhunuar sikur ajo po thoshte që ishin përdhunuar këta . Ngritën një makinë balte kundër sajë sa e detyruan të heshtë dhe çështja u mbyll me kaq .

Po le të flasin ata që kanë informacionin e duhur.
Ç'është kjo pikë e zezë, nuk denoncon dot dikush një krim të komunizmit dhe i sulen të gjithë kundër.
Në vend të kërkojnë hapjen e dosjeve dhe ndëshkimin e krimeve të komunizmit po përdoren për të bllokuar çdo përpjekje për këtë proces.

Po le të mbrohet vetë Meta, ta mbrojnë ata sugurimsat dhe xhelatët që dekoroi.

E ka shumë të thjeshtë: Të marrë e të publikojë dosjen, po është i pastër, dhe çështja mbyllet.

Pse duhet të dalin viktimat e krimeve të komunizmit e të mbrojnë xhelatët ?!

Gjithë jetën do ti përdorë Sigurimi dhe komunistët këta ?!

Përdorimi i dosjeve të Sigurimit sot ,është arsyeja më e madhe pse ato duhet të hapen e të publikohen për të gjithë .

Kjo do të sjellë çlirimin e mijëra bashkëpunëtorëve që po mbahen peng një pjesë edhe nga radhët e viktimave të krimeve të të tyre.

43 Komente

 1. 1
  1

  E mbrojne ata te perndjekur qe kane gelltitur corben dhe kane hallin e tyre.Shikoni Lubonjen ,ai spiunoi te jatin dhe tani me pasjon mbron Meten .Cudi e madhe.Keta te foltores me ne krye Saliun qe po e mbrojne me zjar kane hallin e tyre

  1. C
   Ceni

   Eshte ceshtje karakteri, po dhe qytetarie. Shqiptari eshte ende primitiv, nuk udhehiqet nga idealet e larta, nuk lufton per te drejten po ecen pas te fuqishmit.

   1. H
    Hajduti i Surrelit

    O Nebil, qe je debil. O deficent, Hiqe koken nga prapanica e Rames, o hajvan , se te duket si flori cdo pordhe qe del nga prapanica e tij .

    1. H
     Hahahahah.....

     O Hajmut i surrelit,ti hiqe gojën nga anusi i I.Metaj,o bole!Se kushdo qoftë Rama,nuk ja mçifni dot dosjen dhe të shkuarën si spiun I.Metaj-t! O rrotat e karit,që kujtoni se duke sharë Ramën do pastroni e shpëtoni Berishën dhe Metën!

     1. N
      Nebil

      o loqe Hiq koken nga bytha e Salih Dordolecit se eshte plak i mbaruar dhe as pordhe per ty nuk nxjerr dot

     2. S
      Shqipe

      You’re right

    2. D
     Donika Musta

     Simon Miraka, është ish punonjësi i arkivave që shiti dosjen e sigurimit të Ilir Metës ….

     1. P
      Per korrektesë

      E nderuar Donika. Komenti yt tepër i shtron disa pyetje: 1 Ku dhe si e njeh ti Simon Mirakënn? 2. Kujt ja shiti Simon Miraka dosjen? 3. Po ti, ku e di kete gje? 4. Pra, Ilir Meta ka patur dosje? 5. Si ka mundesi qe arkivat e Sigurimit të Shtetit të jene bere han me dy porta? Hajde, merr, dhe shit.

      1. Z
       Z

       Per korrektese: dosjet i pastroi Saliu dhe kete e dine pothuaj te gjithe! Saliu sundoi me dosjet e njerezve,

       1. F
        Fisnik

        Nga unë edhe 1 pyetje: A ke dëgjuar se Arkivi i Sigurimit të Shtetit ka humbur, thjeshtë është zhdukë? Unë kam dëgjuar. Arkivi, i memorizuar në një medium dixhital, është zhdukur. Kështu kam lexuar diku. Tash, di gjë kush a është kjo e vërtetë apo thashethem?

        1. D
         Donika

         Une ketyre pyetjeve mund tu jap pergjigje kollaj, po a me spiegon dot ti qendrimin e Simonit te Mirakajve ne Open, ku insistonte qe nuk behet riverifikim.

         1. A
          Anonim

          Dosjet i hoqi saliu dhe me funderrinat e vet qe kishin qen gjoja te burgosur politik por qe ishin spiuna dhe plehra , dosjet i hoqi sali plehra se i dilnin te palarat e veta dhe me disa emra si ilir ndyrsira, qorri lubonja, arbnori etj mos tju dilte emri.

         2. R
          Referendum per arrestimin e koleres sali

          Po ti o korrektese,si e shpjegon qe saliu i del ne mbrojtje dhe ka dosjet e te gjith kundershyareve dhe i ben biografin edhe qytetarit me te thjeshte... Ky bastard komunist ja kalon cdo spiuni te para 90tes

        2. B
         Bujar Kanapari.

         Te "perndjekurit" politike orkestrohen sot e gjithe diten nga kreu i konfliktivitetit njerezor, llumi kombetar, Sali Ram Berisha, nepermjet llumit tjeter shoqeror, Mehdi Bushati.

         1. K
          Km

          Jo cdo i denuar eshte i persekutuar i regjimit.Asnje spiun i agjenturave te huaja nuk eshte i persekutuar politik.Asnje vrases ,hajdut kriminel,nuk eshte i persekutuar politik.U F Uten ne burgje me vendim gjukate dhe u bene politikanet ne Burg,dolen me ligje amnistie,pa u verifikuara Nese e meriton.Ka nje konkluzione analize te gjukates se l'arte te asaj kohe ,ku theksohej porosia e UDB per rrjetin e saj agjenturor,qe ne rast se arestohenin te Benin CMOS te klasifikoheshin ne ligjin per Agjitacioni e propogande ,sepse kishte denimin me te ulet,Pra ,sigurohej fizikisht agjenti dhe me afat me te Vogel burgimi.Pra ,agjente e spiunazhit fshiheshin pas Agjitacionit dhe propogandes.Me thoni nje shtet ne historine e shtetit qe nuk i denon spiunet,madje Edhe ATA qe ne i quajne sot agjenture" Mike".

          1. S
           Spak

           Edhe Saliu mbrohet nga Tos Lubonja,edhe Meta po ashtu! Por Tosi nuk eshte i denuar politik por ordiner! Me 1971 vodhi tezat e provimeve te shkolles se mesme! E derguan ne Lac,superfosfat,per riedukim etj!

          2. K
           Km

           Jo cdo i denuar eshte i persekutuar i regjimit.Asnje spiun i agjenturave te huaja nuk eshte i persekutuar politik.Asnje vrases ,hajdut kriminel,nuk eshte i persekutuar politik.U F Uten ne burgje me vendim gjukate dhe u bene politikanet ne Burg,dolen me ligje amnistie,pa u verifikuara Nese e meriton.Ka nje konkluzione analize te gjukates se l'arte te asaj kohe ,ku theksohej porosia e UDB per rrjetin e saj agjenturor,qe ne rast se arestohenin te Benin CMOS te klasifikoheshin ne ligjin per Agjitacioni e propogande ,sepse kishte denimin me te ulet,Pra ,sigurohej fizikisht agjenti dhe me afat me te Vogel burgimi.Pra ,agjente e spiunazhit fshiheshin pas Agjitacionit dhe propogandes.Me thoni nje shtet ne historine e shtetit qe nuk i denon spiunet,madje Edhe ATA qe ne i quajne sot agjenture" Mike".

           1. B
            Beni

            Keta te perndjekurit politik per ca interessa dhe para te dhena nga IM jane gati ta kthejne perseri komunizmin

            1. A
             Anonim

             Ska lidhje te kthejn komunizmin ne nje familje po nuk diti gje kryefamiljari behet cdo lloj pislliku ne kurriz te tij ,keshtu dhe komunizmi enveri kishte mbaruar dhe ishte ramizi qe bente fshehurazi takim me salen pleniumi fundit ramizi porositi salen perca dhe sundo , dmth leri shqiptaret te han kokat me njeri tjetrin per pronat dhe leri te zvarriten neper gjykata.nuk kishte faj xhaxhi se lubonja ishte plehr ,spiunat e kishin ne gjak dhe ne karakter .

            2. B
             Boine

             Edhe pas 32 vjetesh te gjithe ata qe vazhdojne te bejne lojen e luftes kunder fantazmes se komunizmit duke perseritir vazhdimisht rrezikun nga bashkepuntoret e sigurimit te shtetit,nuk e kane hallin te mbrojne demokracine dhe shtetin ligjor ne Shqiperi,por te bejne lojen e armiqve te Shqiperise! Cfare aktiviteti paskan keta bashkepuntoret e sigurimit tani qe tremben keta zorraxhinj antishqiptare? Asnje aktivitet nuk kane! Shqiperine e kane cuar ne humnere vete keta qe hiqen antikomuniste,qe ne fakt jane armiqte e Shqiperise,! Kurre nuk i kane bere me shume deme Shqiperise se sa Sali Berisha,Fatos Nano,Ilir Meta,Lulzim Basha,Edi Rama dhe lamashet e tyre! Te gjithe kane punuar dhe punojne kunder interesave te shqiptareve prandaj jipini fund lojrave antikombetare! Ne se doni te mesoni se si luftohet komunizmi,shkoni ne SHBA ku te shihni se antikomunizmi atje ka patur sukses te plote jo me lojra fjalesh e propagande,por duke funksionuar demokracia dhe shteti ligjor,ku pushteti i respekton realisht qytetaret e vet si njerez te barabarte e jo si ne Shqiperi qe pushteti ua ka mbyllur te gjitha mundesite qytetareve we te ankohen per padrejtesite qe u ben administrata fashiste aktuale njelloj sic trajtoheshin zezaket ne SHBA ne kohen e KU KLUS KLANIT!

             1. B
              Boine

              Edhe pas 32 vjetesh te gjithe ata qe vazhdojne te bejne lojen e luftes kunder fantazmes se komunizmit duke perseritir vazhdimisht rrezikun nga bashkepuntoret e sigurimit te shtetit,nuk e kane hallin te mbrojne demokracine dhe shtetin ligjor ne Shqiperi,por te bejne lojen e armiqve te Shqiperise! Cfare aktiviteti paskan keta bashkepuntoret e sigurimit tani qe tremben keta zorraxhinj antishqiptare? Asnje aktivitet nuk kane! Shqiperine e kane cuar ne humnere vete keta qe hiqen antikomuniste,qe ne fakt jane armiqte e Shqiperise,! Kurre nuk i kane bere me shume deme Shqiperise se sa Sali Berisha,Fatos Nano,Ilir Meta,Lulzim Basha,Edi Rama dhe lamashet e tyre! Te gjithe kane punuar dhe punojne kunder interesave te shqiptareve prandaj jipini fund lojrave antikombetare! Ne se doni te mesoni se si luftohet komunizmi,shkoni ne SHBA ku te shihni se antikomunizmi atje ka patur sukses te plote jo me lojra fjalesh e propagande,por duke funksionuar demokracia dhe shteti ligjor,ku pushteti i respekton realisht qytetaret e vet si njerez te barabarte e jo si ne Shqiperi qe pushteti ua ka mbyllur te gjitha mundesite qytetareve we te ankohen per padrejtesite qe u ben administrata fashiste aktuale njelloj sic trajtoheshin zezaket ne SHBA ne kohen e KU KLUS KLANIT!

              1. B
               Boine

               Edhe pas 32 vjetesh te gjithe ata qe vazhdojne te bejne lojen e luftes kunder fantazmes se komunizmit duke perseritir vazhdimisht rrezikun nga bashkepuntoret e sigurimit te shtetit,nuk e kane hallin te mbrojne demokracine dhe shtetin ligjor ne Shqiperi,por te bejne lojen e armiqve te Shqiperise! Cfare aktiviteti paskan keta bashkepuntoret e sigurimit tani qe tremben keta zorraxhinj antishqiptare? Asnje aktivitet nuk kane! Shqiperine e kane cuar ne humnere vete keta qe hiqen antikomuniste,qe ne fakt jane armiqte e Shqiperise,! Kurre nuk i kane bere me shume deme Shqiperise se sa Sali Berisha,Fatos Nano,Ilir Meta,Lulzim Basha,Edi Rama dhe lamashet e tyre! Te gjithe kane punuar dhe punojne kunder interesave te shqiptareve prandaj jipini fund lojrave antikombetare! Ne se doni te mesoni se si luftohet komunizmi,shkoni ne SHBA ku te shihni se antikomunizmi atje ka patur sukses te plote jo me lojra fjalesh e propagande,por duke funksionuar demokracia dhe shteti ligjor,ku pushteti i respekton realisht qytetaret e vet si njerez te barabarte e jo si ne Shqiperi qe pushteti ua ka mbyllur te gjitha mundesite qytetareve we te ankohen per padrejtesite qe u ben administrata fashiste aktuale njelloj sic trajtoheshin zezaket ne SHBA ne kohen e KU KLUS KLANIT!

               1. A
                Askushi

                Hiqni dor nga fjala komunizem se sali spiunin kini votuar.

               2. s
                shiku-esi

                Ne foton e siperme personi i pare eshte Ilir Meta ndersa personi i dyti eshte Ilir Metaj !Kush e gjen kush ka qene spihun?

                1. T
                 TOTO

                 O ti Nebil, a debil, si e ke emrin, me Alida Hiskun ja ke futur pordhës kot, se Alida Hisku nuk ka qënë asnjë orë e burgosur politike, e jo më të përdhunohej...po ajo ka qënë e shkërdhyer nga trutë që kur ka lindur, dhe kështu ka për të mbetur deri në fund.Gjij ndonjë krahasim tjetër të të ngjisi fjala, se kështu si e ke shkrimin ja ke fut katundit kot...s'na ke thënë gjë...

                 1. G
                  Gent

                  Nebil Cika mbron Alida Hiskun. Te luash nga mendte e kokes. Alida Hisku nuk ka qene as e internuar, as e burgosur. Ka qene abetare parrie, bike edhe anetare e KQ te rinise. E perjashtuan nga partia per imoralitet. Ti Nebil je me hije. E kupton cfare po them. Ai i perndjekuri qe e beri Aliden te ikte me vrap ishte shume me i larte se ti. Del ti dhe flet kunder te perndjekurve. Ske turp. Po shume shpejt do hapet edhe dosja jote.

                  1. P
                   Pilurioti

                   Ku ka të denuar të ndergjegjes tek ne? Të gjithë thonë, më kanë denuar kot, me shpifje, me dëshmitarë të rrëmë. Pjesa më e madhe e tyre kanë qënë analfabet, kriminelë ordiner, përseritës disa herë për krime ordinere dhe, policia me sigurimin, për t'i hequr qafe, me disa dëshmitarë injorantë si puna e tyre, u fuste nenin 55, agjitacion e propagandë. Ata që ishin kundërshtarë të vërtetë të regjimit, hanin plumbin.

                   1. D
                    Dukati

                    Po zoti gazetar,koha vertetoi se, pjesa dermuese e te perndjekurve te quajtur politik,jane te shemtuare te deformuar shpirterisht.Ata nuk paten kauze vec kerkeses per para.Keshtu qe perballe parase ata jane te vuajtur e te perveluar.Ndoshta kjo ka te beje me origjinen e tyre.

                    1. P
                     Prifti i varfer katolik

                     Alida Hisku e perndjekur politike?Ishte studente ne shkollen e l'arte te Partise VILenin.Benin cdo vit praktike mesimore ne rrethe.Ajo ishte ne Sarandes,flinte ne hotel Turizmin e ketij Qytetin.Vodhi shendet e dhomes,ndaj u perjashtuar nga Partia dhe shkolla ,u denua per vjedhje.Zakoni:-futen per vjedhje se donin te demtonin ekonomike (Duke vjedhur shendet e dhomes se hotelit)dhe dalin te denuar politike.Publikoni dosjen e denimit te saj,ta besojme se eshte politikane nje cioè hajdutet ordinerei.

                     1. D
                      Dum babën

                      Po dhe Stasi Lulia janë,kanë firmosur,kanë sqiunuar,kanë marë njerëz në qafë,tani mbrojnë njëri tjetërin.

                      1. M
                       Moisi Golemi

                       Debil Çika është një hajvan e gjysëm për vete. Respekt për gomerët, si kafshë, por ky hyn në kategorinë e hajvanit.

                       1. Shenim i dobet, shume i dobet. Po ashtu edhe komentet. Jane komente teknike… Lexoni me kujdes shenimin e Rames Edi. Flet ai per shtetin… Ky eshte problemi. Ngaqe shteti nuk ekziston dot pa qene i lidhur me nje sistem te caktuar komunist apo kapitalist…Dhe cdo sistem ka Inteligjencen e vet… Pra shteti dhe sistemi perkates jane primare, jo Inteligjenca. Dhe ne rastin IM, shqetesimi eshte per qenien e shtetit me ish president… dhe jo per individin apo qytetarin… Rasti … dhe ai IM tregojn se shteti tone qe i telekomanduar qysh para… Dhe kjo sjellje nuk duhet te vazhdoje qe te ndodhe…Lexoni Ramen dhe mesoni, kjo, te gjithe politikaneve - Derra.

                        1. A
                         Anonim

                         INJORANCA ME E MADHE QE VAZHDONI AKOMA SHTET KOMUNIST NE NJE SISTEM DEMOKRATIK KU KAPITALIZMI ,ESHTE I EGER SPURDHJAKET SPIUNA DALIN LIDER DHE DALIN DUKE BER SHPOPULLIMIN E VENDIT TE TYRE ,SALI KARAXHICI SOLLI BINLADENIN NE MAMURRAS E BERI SHQIPERIN ME POTURE, BASHKPUNOI ME UDB DHE ME MILLOSHEVICIN,KARAXHICIN E SOLLI NE TROPOJ , ILIR SKRAPARDHIU ME RUSIN DHE UDB KETA PLEHRA I BEN LEKET ME KETO GJERA ,NQS ENVERI KISHTE NONJE GJE TE KEQE KETA SHPOPULLUAN SHQIPERIN QELLIMISHT SE JAN ME PUTININ.PRA KETA JAN SPIUNAT ME TE FELLIQT TE SHQIPERIS .

                        2. L
                         Labi

                         Po Ty ta hapin barkun keta more zoteri , por edhe siç keshillon ti , “pse nuk e ben publike dosjen dhe u mbyll puna “ nuk eshte kaq e thjeshte, se ato te uruara dosje kto 32 vjet nuk jane ruajtur ne bankat e zvicerane!! Si tha lorenc vangjeli duke vleresuar si perfekte kte goditje ndaj tij , edhe po te dale pa faj , se beson me njeri , Meta nuk e heq dot me balten !

                         1. T
                          Ta nguli

                          Te gjithe juve qe ja merni neper goje te perndjekurve po e theksoje te perndjekurve nga sistemi me i felliqur ne gjithe Rruzullin tokesor vazhdoni è ka merni akoma neper Goje se tjeter gje nuk beni dote.

                          1. u
                           uskania

                           Simon Miraka e ka merak RIVERIFIKIMIN ndoshta për hallin e vetë dhe të atyre, që deshën ta bënin president.Pikë e zezë!

                           1. g
                            graniti

                            Eshte logjike Like spiunin e mbrojne spiunet e "persekutuar"....

                            1. X
                             Xha Suloja

                             Ky begu,qe na ben mbrojtjen e Ilir Meta,a Metaj,duhet patjeter te verifikoje dosjen e tij,se dosjet i ka pas xha Suloja,i jati atij avokatit te shoqerise civile,nje Bajraktari,Kapo,e shume e shume te tjere.ka dosje te Gazidedes,po ka dhe dosje te agjenturave te vendeve,qe sot i kemi aleate,ku te gjithe lidhjet e tyre te para 90-es,jane te arshivuara,dhe pritet qe ne nje moment,te publikohen,sidomos kategoria e atyre,qe ne gjuhen e zbulimit,jane poli agjente,thoshte Saliu,dikur,qe sot jane vene ne sherbim te rusise,per interesat e tyre,ne dem te interesave kombetare.Ne shtator,fillojne e bien tempereaturat e motit,dhe do rriten temperaturat e politikes,po ashtu zhvillime interesante,do kete ne fushen e drejtesise,ku togat e zeza parashikohet te kene shume pune.Secili te mare ate qe meriton

                             1. S
                              Shok i pellumbit

                              Ilir Meta mund te mos ket dosje personale, por i del emri ne dosje te tjera, si ne rastin ne fjale... Edi Rama si gjithmon del i paster, nuk merret me vogelsira... Mendon gabim nese mendon se perfiton vetem ai ne cdo rast.. Mjer ne, femijet tane qe po vuajne me keq se ne me keta plehra......

                              1. S
                               Sali Manalli

                               Salih Dordoleci ka ne kasaforte te gjitha dosjet e sigurimit shtetit dhe i ka perdorur si presion per kundershtaret Tipik malok ,i ndyre dhe frikacak

                               1. D
                                Drejtesia e munguar

                                Hapja e dosjeve duhet te behet sa me pare.Pas rrezimit te sistemit monopartiak filloj nje sulm (i cili nuk pushon as sot)kunder sigurimit te shtetit.Ne kete "lufte "jane perfshire te githa strukturat e tij.Ne kemi bere armiq te gjithe ata punonjes qe ne kushte lufte punuan me vetmohim per mbrojtjen e atdheut.Ne kete lufte perfliten te gjithe ata qe kane denoncuar shkelje ligjesh,sabotime ne ekonomi apo dhe bema te tjera.Ne kete vorbull perfshihen edhe persona te rekrutuar nga punonjesit operative,keqberes,qe per tu dukur akuzonin ata qe nuk u vinin pas avazit.Keta te fundit mendoj se ishin pjesa me e zeze dhe kete ua veshim te gjitheve.Cila eshte detyra e SHIK-ut sot?A jane te keqinj ata njerez qe bejne punen?Hapja e dosjeve do te ndante njeher e mire personat qe me zell i kane sherbyer sigurimit por,jo per mbrojtjen e vendit por,per te siguruar privilegje te mundeshme.Shtetaret e ketyre 32-vjeteve vazhdojne me politiken e vjeter "perca e sundo"Perse i duhen popullit qe rropatet ne hallet e tijte degjoj gjithe diten mbrockulla te tilla.

                                1. Çup frroku

                                 Emer i bukur ky debil çika emer partijet e shokut edvin ti qe je kaq i sakt qe e din qe ilir meta ka ken sigurims ban denoncim e deli perball mos u fsheh mas gazetws se eddreq ramsit po na ik rinia nga ju pseudo gazetar shkruani per eksodin e madh e jo per ca fjal boshe qe nuk sjellin asgja veç zhurm disa ditore turpi gazetaris ju qe nuk shkruani realitetin po çfar thot partia si dikur turpppppp

                                 1. D
                                  Dikush

                                  Ti frrok llesh biba po sala juaj karaxhici juaj dhe shpellari juaj esht koka e aizbergut vari teneqen rames , po shiko partin e pyllit dhe partin e pederasteve shiko shoku udb dhe putinin sali.

                                 Lini një Përgjigje