Befasitë e Babos dhe lamtumira për Tigrushin!

28 Korrik 2022, 19:47Blog Agron Gjekmarkaj

 

Befasitë e Babos dhe lamtumira për Tigrushin!

Babo nuk doja , kurrsesi nuk doja po rixhatë e shumta të kolegëve andej e ketej ma thyen zemren dhe betimin.
Majko me shënja, "jepi ç'pret", Damo me sy," nxito, hë te keqen " ,Tao me zë, " nuk mund të heshtesh" , Etilda me pikellim muzgu, "mos na e bëj këtë, jemi sjellë mirë me ty, të kemi duruar si zhegun ndaj mos na prit në besë siç ju ka dalë nami në parti"!

Andej nga banka ku rri ti me vezireshat e vezirushet e paket ngjante si natë vaji "moj e bukura Kronikë si të pashë e më s'të lashë, si të lashë e me s'të pashë"! Mu t'hollua shpirti. U preka. Nuk mbajta më. A durohej perhumbja e pashpresë e Nikos? Po vuajtja pa horizont shelbimi e Çuçit? Po Bores kush ja zevendeson atë gezim nëse aty nuk gjindet ku tjeter? Po pertesen e Margaritit per te folur per Butrintin me koken mbi re kush e shquan? Po trenin dhe lodrat e Gent Cakes kush ja shtie në mend Oltes që na bashkoi partinë si tabele qitjeje?

Po marazi i Krifces? Ah mor Babo ç'të shihja sot në korridor , Greta Bardeli Gjoni dhe Zef Hila si Bac Pencer sa një bina i kishin zënë rrugen Frides dhe hesap i lypnin per fushat e Shkodres djerr, per lopet që kishin humbur burrat nga mbarështimi online, per naften e plot të tjera. Në kini zot ndaluni u thashë ku veni? Boll e ka gervishtur Braçja me çaponj !! Se di sa me degjuan! Timen e bëra.

Vetem Vllai, Mimi di Puccini nuk jepte shënja jete, me sheh si hasem , me pikon xhani gjak, edhe pse nga një trung kulturor.
Të gjithë duan kroniken lum Baboja. Të mitë po kaq se shumëkujt po i harrohet emri në rropamat e perçarjes. Saimir Korreshi tha kam blerë një kuintal shalqi lushnje eja e freskohu. Eralda Taso Bane qeshi me fuqinë e shakasë si kontribut në dhimbjet tona.Dash Sula mungonte e bashkë me të eleganca.

Perballë dilemave të tilla falet gjaku jo më një shkrim me romuze.

Dita sot filloi me ngjarje. Festuam 100 vjetorin e mardhenjeve me SHBA-të . Qeshë edhe unë në rresht të parë si Pasha kur ja behe ti me një dolloma të gjatë rozë , sytë çakërr miletit.
Luli të pa me indiferencë të permbajtur e mall të shtuar. Kohet e zamanit i kalonin neper fiqir.

Meta vënger e nuk nginjej po të shihte të pjekur në hedh si shën Andrean. Paska leshuar pellumbat Babo mermeriten ca aty po Elisa i pa venger. Nuk qe shikim por flakë.

Ndersa u ndriu nuri të gjithave shoqeni e motrani të pranishme aty që tek xhaketa jote zylmen e partisë gjeten.

Në lajme e resme ata të nahisë sime me kishin bërë hasha, askund unë. I turperoj dreqerit se helbete , i konsumuar në politikë e pushtet, i panjohur per miletin nga mediat.

Se kisha vënë re po ai qerrata Salian me naivitetin që e karakterizon që pranë çdo zjarri ujë hedh e jo fuçi benxine me tha, ashtu e keshtu. Yt i paudhë i thashë. Me jep të shtyren më honet e ngasjes kur ata janë të gjithë shpirtdlirë.

Ti Babo festen e Amerikes e ktheve në demaskim të armiqve të brendshem. Ta dinë keta amerikanet sa hileqarë jemi ne ketej që një dy themi "hallall me rrejte kaurrin" ! Po e zënë lepurin me qerre ata edhe kur palë palë rendin per ti genjyer gjasme në garen kush është më pro, kush info me qelibar çon , kush tradhetar të kauzes tjetrin shpall!

Qeshin me politiken tonë të madhe kabà e me perbetimet tona edhe më. E madhe ajo e uruar Amerikë po t'ja hidhnin çamarroket e vegjel do ishte shuar nga mot.

Sot i bëre të gjithë kureshtarë hyre në kafe dy herë Babo. Ngjarje e madhe. Babo gju me gju.

Nuk pipetiu as miza. Të tutë saken se guxonin të afroheshon edhe se shpirti jua lypte me shumë se frymëmarrjen. Kur Manastirliut i dhe ymer e gezim duke e thirrur u iku boja të tjerve. Xhelozia si topat e nemces ra mbi aro fytyra engjullore deri atë çast.

Pamja në seance qe e trishtë. Ulsiu kafshonte buzen që mos të ngasherehej. Me ju dhimbtë gurit e drunit ishte bë. Ikja e Beles për në qiellin e shtatë të Qeverisë, e kishte lënë atë kuk mes Delines që qesh kot dhe Evisit që hesht plot. Gjithëkush qan hallin e vet. Ti hoqe Tigrushin për arsyet e tua. Disa thonë se çoi dosjen e inceneratorve tek LSI ca se Spaku pas dere nejse e di vetë ti punen tënde po mua me fike. Kronikat e mia pa Tigrushin janë si malet pa kurore, si fushat djerr, si ora pa zemrek , si tava pa levrek ! Tani vetem Tezja me frazat si karritë më ka mbetur ashtu e vrerosur, me shikimin rrepirë dhe plot munxë! Se mos ma heq dhe atë e pastaj mbeta si kukudh me laps në dorë. Ti bëj sh.... kronikes.
Lamtumirë Tigrush. E lehtë të qoftë lendina pas daljes nga kronika. Nga sot je vetem lexues i saj! Po me Zef Mazin ç'pate!? Allah allah e zevendesove me Ciun. Po kjo nga u gjet o Babo dermani?

Pas votimit u kthyem prapë në kafe kur hop ti prapë aty njerzor deri në dhembje. Ç'të shihnim Ulsiun që qante në krahet e tu dhe ti që i gugasje ëmbel tek veshi , mos qaj xhan mos qaj, me Belen do takohesh perseri po ai s'donte t'ja dinte! Shyqyr që erdhi Paulini dhe i vikati nuk qajnë burrat more haram dhe pushoi.
Thashë se plasi, gjithë ajo vapë e kaq lotë. Por edhe dashuria e fjala jote i ra si balsam pas asaj pamje shafran.
Nën ketë shembull u pajtuam edhe unë me Fatmirin, nuk e mbajti zemra ndarjen. Doktori erdhi të bëri rezil e iku tek Mirdita e Lindites e cila trazohet nga paudhesitë. Kosta i Gramozit dhe i saj sot ishtë i zymtë katran.
Gaz Bardhi mungoi. Grida rroku me sy mungesen pa guxuar ta shprehe mallin. Xhindja molepset në nostalgjira.
Luan Baçi e Luçiano Boçi që mos bëfshin hajer mor Babo kur unë të pershendeta , ata seç bënin, mendova se kruheshin , por jo preknin ca vende kunder terrsit. Leshuan një ah lehtesuese se po të uleshe aty çfarë do i thonin Doktorit ! E madhe do qe belaja.

25 Komente

 1. P
  Populli

  Ha o bishtpërdredhur katolik, se të bën mirë

  1. T
   Taku

   Katolik 100% shqiptar… jo levozhga arabe e turke …

   1. D
    Dardan

    Nuk eshte pune fetare ketu, eshte tradite krahinore: mirditoret jane te shquar per pabesi.

   2. K
    K

    Na trego pak për salihan se ti je i asaj famullie, si shpetimtar të kombit dhe si sjellës i demokracisë në shqipëri . Apo nuk ke thene kështu për 30 vjet ?

   3. e
    eleni

    Na ke c....... E di ti o ......

    1. B
     Bureto

     "Në lajme e resme ata të nahisë sime me kishin bërë hasha, askund unë. I turperoj dreqerit se helbete , i konsumuar në politikë e pushtet, i panjohur per miletin nga mediat"-shkruan per veten ky fejtonxhiu bajat. A eshte i tille siç deshiron që te jete? Si qenka i panjohur per publikun ky, kur tete vjet tre here ne jave ne emisionin e Sokol Balles duke i krehur bishtin Lul Bashes qe ta kandiste ta fuste kete rradhe 9meqe nuk e beri ne vitin 2017), në liste te sigurt per deputet. Ia arriti asaj, fale edhe ndihmes se mikut dhe kolegut te tij, Mark Markut, paçka se ai u tregua më dinjitoz dhe ua la të gjitha t'i gezojne lapanjozeve si ti. A nuk te vjen turp qe per ate karrike u bere fytyra më e shemtuar e ekranit dhe tani na thua qe i ke munguar medias?! Ktheju shkrimeve ne Panorama dhe njehere dhe lexo se çfare ke shkruar ne rolin e puthadorit te Bashes. Ti kaq deshe dhe i arrite, bere gjithçka per t'ia arritur. Ate dreq karrike qe doje e fitove, pas shpalljes non-grata' te liderit tuaj historik, në saje te Bashe fitove ex-officio edhe nenkryetarllekun e PD dhe per rrjedhoje edhe karriken e nenkryetarit te Kuvendit. Ooo ndjese, kete ende jo se, megjithse thua që ke dhene doreheqjen, rrogen si i tille nuk perton ta marresh. Dje, mu per ate post ishe dhe në krah te zonjes Nikolla në festen e 100 vjetorit te vendosjes se marredheneve diplomatike ShBA-Shqiperi. Po, qerrata, ai post ka edhe plot benefite te tjera. Gezoj sa me shume, maksimalisht deri ne pranvere 2025, se me tej nuk puth më asgjekundi. Nuk i do me njeri hipokritet dhe sidomos njerezit pa dinjitet siç zotrote je. Meqe i referohesh gjithmone faktit se je katolik dhe na kumton vend e pa vend, mesazhet e Bibles, mos harro se çka thene Papa Francesku per njerez si puna jote: "Dinjiteti njerezor eshte i njejte per te gjithe qeniet njerezore. Nese une shkel dinjitetin e dikujt, une shkel keshtu edhe dinjitetin tim!". po kjo i takon kryedinjitozit te botes katolike dhe jo atyre si ti. E pra ti nga mengjesi në darke me keto mender fejtonet e tua, me te cilat, gjoja me gjuhen e ironise dhe te sarkazmes, pergojon e tall koleget e tu, nuk ben gje tjeter vetem se shkel dinjitetin tend. Po ç'them dhe une! Se mos ke patur ndonjehere apo ke ti te tille, qe pastaj ta shkelesh.

     1. B
      Bureto

      "Në lajme e resme ata të nahisë sime me kishin bërë hasha, askund unë. I turperoj dreqerit se helbete , i konsumuar në politikë e pushtet, i panjohur per miletin nga mediat"-shkruan per veten ky fejtonxhiu bajat. A eshte i tille siç deshiron që te jete? Si qenka i panjohur per publikun ky, kur tete vjet tre here ne jave ne emisionin e Sokol Balles duke i krehur bishtin Lul Bashes qe ta kandiste ta fuste kete rradhe 9meqe nuk e beri ne vitin 2017), në liste te sigurt per deputet. Ia arriti asaj, fale edhe ndihmes se mikut dhe kolegut te tij, Mark Markut, paçka se ai u tregua më dinjitoz dhe ua la të gjitha t'i gezojne lapanjozeve si ti. A nuk te vjen turp qe per ate karrike u bere fytyra më e shemtuar e ekranit dhe tani na thua qe i ke munguar medias?! Ktheju shkrimeve ne Panorama dhe njehere dhe lexo se çfare ke shkruar ne rolin e puthadorit te Bashes. Ti kaq deshe dhe i arrite, bere gjithçka per t'ia arritur. Ate dreq karrike qe doje e fitove, pas shpalljes non-grata' te liderit tuaj historik, në saje te Bashe fitove ex-officio edhe nenkryetarllekun e PD dhe per rrjedhoje edhe karriken e nenkryetarit te Kuvendit. Ooo ndjese, kete ende jo se, megjithse thua që ke dhene doreheqjen, rrogen si i tille nuk perton ta marresh. Dje, mu per ate post ishe dhe në krah te zonjes Nikolla në festen e 100 vjetorit te vendosjes se marredheneve diplomatike ShBA-Shqiperi. Po, qerrata, ai post ka edhe plot benefite te tjera. Gezoj sa me shume, maksimalisht deri ne pranvere 2025, se me tej nuk puth më asgjekundi. Nuk i do me njeri hipokritet dhe sidomos njerezit pa dinjitet siç zotrote je. Meqe i referohesh gjithmone faktit se je katolik dhe na kumton vend e pa vend, mesazhet e Bibles, mos harro se çka thene Papa Francesku per njerez si puna jote: "Dinjiteti njerezor eshte i njejte per te gjithe qeniet njerezore. Nese une shkel dinjitetin e dikujt, une shkel keshtu edhe dinjitetin tim!". po kjo i takon kryedinjitozit te botes katolike dhe jo atyre si ti. E pra ti nga mengjesi në darke me keto mender fejtonet e tua, me te cilat, gjoja me gjuhen e ironise dhe te sarkazmes, pergojon e tall koleget e tu, nuk ben gje tjeter vetem se shkel dinjitetin tend. Po ç'them dhe une! Se mos ke patur ndonjehere apo ke ti te tille, qe pastaj ta shkelesh.

     2. P
      Pena

      O kaqol, fol diçka per lideret e tu shpirteror, se po na dalin bashkepunetor te miqeve te stergjyshit tend, ..... nuk e bene dot vezen e Çupit.

      1. D
       Dhimbje koke

       Obobo, ktij trapit i eshte m7sh menja se di te shkruaje avaze irokike me shpoti e qese di, por as ne nivel fleterrufeje nuk eshte. Ta shpif. pordhac e fodull me stil primitiv provincial

       1. E
        Endri

        E sakte. Shkodra thote te hypte vetja ne qejf. Ky toci eshte nje nga shembujt

        1. V
         Vlesht ka thone J

         Na dhive ne break z. gjakmarr. !

         1. T
          Tarasi

          Po ik o loje,Edi tall k... me ju,ti akoma babai.Apo ke frik se mos del dhe ti fuks.

          1. S
           Salih

           Komenti im per ty, z.fekale, eshte si gjithmone, tè Q.....n qente e bathores...!

           1. K
            Kosta

            Eh me Markagjon me kete sarkazem vetem boten e pertejme gajas duke u bere humor te vdekur.Problemi nuk qendron tek ty se tashme je konfirmuar por e keqja qendron se jeni bere shume e per rrjedhoje keni filluar e budallallepsni edhe te tjere.Ndaj ne nuk kemi spital psikiatrik sepse Ju jeni leshuar rrugeve me tituj profesore te dhene nga sadisti Sali ,babai Juej shpirteror!Ndaj edhe ti kakaris sot o Markagjon per te na treguar qe ilaçet te kane bere efekt e per rrjedhoje kerkon te gajasesh nje çmendine te tere.

            1. H
             Hoxha

             Babogjeka,babogjeka,te mbiu ne goje babo! Gardaline faqekuqe!

             1. T
              Taku

              Gjekmarkaj je I papare….

              1. L
               Llazi usa

               Ky fytyr bytha i gjen ca gjera, tamam si pula ne mengjese.

               1. A
                Anisa

                O BUDALLA I SHKUND MESO TE ANALIXOSH GJERAT ME RADH SE JE KOQE KANDARI ASGJE NUK TE MORA VESH TRAPI LALES.

                1. s
                 shpiragu

                 O Gone kush ti fute ne tru keto budallalleqe idiote .As ti vete nuk kupton cfar shkruan dhe cfar do te tregosh me ato qe i servir publikut .Perse nuk ben nje a naliz te sakt po te ngeli mendja te babo .Kjo eshte detyrajote te shikosh mimikat e kolegeve ,cfar te duket vetja o B U D A LL .

                 1. E
                  Emira

                  Sa do te mundohesh gjuha letrare shqipe eshtë me e bukura Flm

                  1. L
                   Luli

                   O budall o debil, o plehrë çdo gje mund te jesh ti por vetem pedagog apo intelektual nuk je ti. Surrati dhe shtati jot te shkojne per shtat vetem per lopçar o kaqol i dreqit.

                   1. D
                    Denis

                    ky eshte nje malok injorant dhe qesharak qe i eshte mbush mendja se eshte ironik dhe shkruan karlliqe qe nuk i lexon askush

                    1. P
                     Pilurioti

                     O Gjarpërmarkaj, i lexon këto komentet e shqiptarëve që të bëjnë mut fare, në të gjitha rastet kur shkruan? Ti qenke legen fare.

                     1. V
                      Valbona

                      Bravo profesor!

                      Lini një Përgjigje