Pse Jugu na ndan

3 Gusht 2022, 11:32Blog TEMA

Pse Jugu na ndan

Nga Mira Kazhani

Nuk ka asnjë lajm më të keq sesa kur vdes një fëmijë. Sa herë që ka ngjarje të tilla të gjithë bëhemi empatikë dhe jetojmë me tragjedinë, siç ndodhi sot me vogëlushen që humbi jetën kur një skaf - thonë - se doli jashtë kontrollit, duke i marrë jetën një 7-vjeçareje me pushime, në ditën më të gëzuar. Për një fëmijë s`ka asgjë që krahasohet me qëndrimin në det. Ata e duan shumë detin, ndoshta në një botë përrallash, sa peshqit vetë.

Ngjarja tragjike e Himarës, që e ktheu një vogëlushe në sirenë përjetë, ka nga pas një lumë arsyesh që lidhen me papërgjegjshmërinë, që është institucionale dhe pastaj njerëzore. Fillimisht, boll shamë veten! Ne nuk jemi popull i keq! Ose jemi i keq sa ç'janë italianët, grekët, suedezët dhe amerikanët a spanjollët. Çdo popull ka qeverisje, shkolla, modele, artistë, këngëtarë, gazetarë, mesues e rini që ndjek frymën dhe ligjet e vendit të vet. Popujt bashkëjetojnë mes rregullash, ligjesh, policësh,politikanësh, mësuesish, etj.

Nëse ti je në një mjedis ku të gjithë veprojnë si duan, ku i kontrollojnë si duan, nuk e mat më ku fillon rregulli. Është e vështirë madje të kuptosh çfarë po bëhet gabim, sepse është aq gabim, sa jemi mësuar dhe veç krahasimi me mjedise të tjera na shkund e na kujton se jo, nuk bëhet kështu. Bota ka rregulla, siç ka edhe gusht e janar. Ka edhe aksidente apo tragjedi, se për këtë botë janë të gjitha të mirat dhe të këqijat.

Në fakt, kur vjen puna për kontroll, vetëkontroll, rregulla, disiplinë... Shqipëria, ende, fatkeqësisht, nuk është vendi i duhur. Tragjedi ndodhin kudo, gabime, aksidente, të lajthitur, kriminelë e mendje të sëmura vrasin në Europën e zhvilluar. Në Amerikë, pa u tharë një palë lot, një tjetër i çmendur po projekton një shkollë fëmijësh që të futet me armë.

Në Neë-York, një shoqe që jeton atje, më tha se nuk para e merr metronë në orët e vona, sepse ka shumë të sëmurë në rrugë dhe çdo ditë ka ngjarje të rënda. Epo ironike, por ja që në Shqipëri nuk duket të kemi kështu fenomenesh, të paktën jo në masë. Pse? Jemi vend i vogël dhe njerëzit nuk janë aq të vetmuar apo të sfiduar nga mbijetesa dhe konkurrenca e kapitalizmit.

Një lloj dembelizmi, apatie ekonomike, ku gjithmonë një nga familja mban edhe tjetrin, atë të dobëtin. Ai zinxhiri empatik i familjes këtu, që ende funksionon… Prodhojmë më pak individë të sëmurë që veprojnë në izolim - opinion i pambështetur në ndonjë studim.

Problemi i asaj Shqipërisë që e duam të gjithë, edhe ata që e shajnë, edhe ata që i ikin, edhe ata që e mbrojnë, promovojnë dhe ata që me arrogancë apo injorancë e vrasin nga pak çdo ditë, këta të fundit e shtrydhun si limon duke i shijuar pa pikë rregulli bukuritë e saj, liritë, detin, malet, dhe sidomos falë mendjelehtësinë institucionale. Për ata ky është vendi më komod në botë. Për të tjerët, që absolutisht janë shumicë, qytetarë të ndershëm e të mirë, është atdhe, atdhe që ndonjëherë i kthen vogëlushet në sirena, familjet në zi, pushimet në skenë krimi. Atdheu është dhimbje, dhimbje - si në poezinë e famshme të Fatos Arapit.

Pse është Jugu kaq i kritikuar, kaq polarizues? Sa i bukur, bukuri që të çmend, aq nervoz dhe përjashtues përherë e më shumë.

Pak a shumë të gjithë e kemi parë diellin jashtë vendit dhe atje ka edhe më shumë skafe, jahte, korçera, motora uji, por atje nuk ndodh kaq lehtë gjëma në breg, si tek ne. Para dy javësh isha në Palasë dhe “u kënaqa” me erën e benzinës dhe barishtet nga skafet deri në breg. Zero rregulla! Vetëm çmimet janë të menduara mirë me rregullin shumëzoje me tre. Një vezë 8 mijë lek të vjetra, por që nuk u porosit. Jo pa arsye shqiptarët (ata të Atdheut) e kanë braktisur Jugun, jo se nuk e duan, aq më pak se nuk e meritojnë, por ai sot është pronë e të pasurve dhe fëmijëve të të pasurve dhe ti e gjen veten të përjashtuar që kur kupton se s`mund të porositësh as një vezë për mëngjes dhe largohesh me bindjen se nuk ke dëshirë të kthehesh më. Edhe pse në Jug duhet të kthehemi, sepse është deti i të gjithëve e për të kanë luftuar të parët tanë, jo këta bujtësit zengjinë të rinj.

Dhe po, le të ketë zona të shtrenjta, sepse mund të kemi një turizëm elitar, siç duhet me pas edhe turizëm të thjeshtë, për të gjithë. Asnjë lloj “dolçe vita” nuk e justifikon shkeljen e rregullave. Krimi nis që nga çmimi i një veze sy, e për të vazhduar më pas me arrogancën që duket si mënyrë pushimesh, që çon deri në fatalitete.

Një ngjarje tragjike është aksidentalisht një moment për të parë realitetin në sy! Shqipëria është një vend i mahnitshëm për të pushuar, njerëzit janë të dashur dhe europianë. Mes nesh ka bar të keq, si kudo. Ka trafikantë si në Spanjë, Amerikë e Itali, por çelsi është tek imponimi i disa normave që bota e ka provuar që zbatohen vetëm me institucione të forta.

59 Komente

 1. K
  Kur o bo dhe kjo Gabele te permend Jugu n !

  Hik mej Bythshkerdhyer e shkerdheu me qent e shpelles ku eshte ushqehesh u bo nji funderine si ty ti hapi shalet Percarjet Kombnetare , pederaste Kazani

  1. P
   Peti pi vërteti

   Ja nji pabuks që kritikon Mirën, pse ajo kërkon që të funksionojnë institucionet......... . Po pse në Maqedoni, Mal i Zi, Croaci, të gjithë respektojnë rregullat? Se ka SHTET.....

   1. G
    Gabelja e shpelles i jep mend shqiptareve hej !

    Peti prej Muti , po hahahah nga mundet ta dish ti or cop Muti Haleje se un qenkam pabuks dhe bytha jote na qenke i pasur ?! hahahaha yyyyyyyt putana kazani ,ju jeni funderinat e njerezimit bashke me kte Lavitren e Kazanit dhe kte bythqimin ktu poshte ?./ ju plehrat e Kazanit qe rrini ter diten e pergjoni pas Monitori si shkerdhata qe jeni . Ti , pederast ?./ Pleh Muti _______ nuk ke vleren e Mutit tim me gjithe kto putan e llapqent qe lehni ktu . Po ku e di mor pederast ,se me cilinke te besh ,qe shperthen si ato putanat e sdo cfar thot me pare ?Ti pleht Kazani me tegon mua Europen e Kulture etj etj ? Hik er plehr Kazani se qekeni shndruar te gjithe ne Psikopate aty e keni morr Infekesionin e Kadavres se Shpelles . Ti etj si ty mundet t'me bejne shume shume Gojore ne distanc mua ,more vesh ti fisqir ,por kurr Moral .Hajt shko e shkedheu tanu ne Bordello ne qent e shpelles

    1. R
     Raimond vlonjati

     Doli kjo halabakja, Ik o Bajge se krimi ndodhi nga vete policia , jo nga skafistet, apo rrugecet apo kushdo tjeter Pra te gjithe e zbaotjne liogjin, me perjashtim te te Policise qe e shkel ligjin per te favorizuar njerezit e saj'

     1. S
      Sali Ram Berisha

      Keshtu eshte kur ne krye te policise nuk eshte gangsteri profesionist, shurraqi i lulishteve, Shkopi i flamurit, Noka.

      1. I
       I. Hoti

       ne Londer,nje polic i vuri prangat nje vajze,me te vetmen arsye e futi ne makine ...e perdhunoj ...vrau e futi nen dhe ne pylle....kriminel me rroba polici prej disa vitesh..E kapen !!! askush nuk sulmoj policine e shtetit ..por vec kriminelin dhe mos ka ndonje te fshehur. O majmune ! nuk e ulin vehten ne nivelin tuaj..Pa le te permendin kryeministrin. Berrisha jot i vrau ne shtepi,ara livadhe pyll ..ne mes te sheshit shqiptaret ..cfare krye krimineli....

      2. v
       v

       Edhe Rajmond, edhe vlonjat! Edhe opozitar i verber, edhe analis injorant! Por sidomos, ky baxhella Rajmonda jone jone, njelloj si ai birboja me lart me ato nick-e te gjata si bishta majmuni, shkelqen prej nga erresira ku vegjeton, kur ulet para kompjuterit dhe rreshton epitetete per gazetaren e shkrimit, qe eshte profesioniste dhe me etikete, qe me shkrimet e saj i drejohet qytetarit shqiptar dhe opinionit publik ne menyre qe ta pertype realitetin dhe kroniken ne kufijte e arsyes. Eshte njelloj sikur bota e kafsheve te shkruaje dhe te gjykoje per njerezit, sikur balta te mburret se eshte me e fisme se ari. Zagare te tille qe gelojne dhe ndyjne bllogjet tona, injorante dhe analfabete funksionale te tille te indoktrinuar deri ne gen, jane nje e keqe me te cilen duhet te jetojme ne kete epoken tone dixhitale ku debili i ben karshillek njerezores kur ulet para kompjuterit te zbraze zezomat qe mban brenda. Nje keshille per lexuesin normal e te paanshem: injorojini zera te tille, anashkalojini sikur nuk egzistojne, mendoni te kunderten e vrerit qe ata perpiqen te shperndajne.

      3. O
       Or ti qe përdor gojën ne vend te prapanicës

       S'ka nevojë t'a dijë Peti se kush je ti, po i tregon ti vetë se sa te vlen lëkura duke dhj....rë nga goja e jo nga by...a si njerzit normale.

       1. 1
        1-shi

        Or ti , hik er klysh kurve - se s'jeni njerez ju me hy ne debat me ju .Ju jeni Plehrat e Njerzimit .Un ju dhjes ne goje te gjitheve te rreshtoheni bashke me ymer bozin e Stanit

       2. O
        Or ti qe përdor gojën ne vend te prapanicës

        S'ka nevojë t'a dijë Peti se kush je ti, po i tregon ti vetë se sa te vlen lëkura duke dhj....rë nga goja e jo nga by...a si njerzit normale.

       3. b
        ben.

        Kjo eshte 1 baxhelle e zakonshme e rilindjes. Baxhella kazani, thote se ishte 1 aksident tragjik. Kjo baxhelle kanalesh dhe kanalizimesh eshte tipikja e baxhelles rilindase, nuk ka asnje ndjesi njerezore , synimi i vetem i ketyre baxhellave eshte te justifikojne krimet e trafikanteve dhe banditeve qe i mbajne me leke. Nga sa duket nuk ka gjetur keto kohe ndonje sheik qe ti dhjesi ne goje, dhe ka dhjere nga goja me kete shkrim. 1 parti lesbikesh bythqiresh trafikantesh te droguarish qe nuk njeh nene e babe ,por prindi 1 dhe prindi 2 ,nuk ka ndjesi per familjen per femijet, per keto baxhella jeta eshte dhjereje droge dhe leke.

        1. I
         I drejti

         Ky komentuesi 1 fare do qire ne b...th nga ndonje prift esorcist 5 here ne dite aq sa here myslimanet falen ne xhami. Per ta ndihmuar se qenka keq fare

         1. A
          A.C. Tr-NY

          As ne mort nuk vene mend shqiptaret!! 1- Kafsha qe vrau femijen justifikohet se skafi ishte me difekt. Mori gaz papritur. Se si merr gaz papritur ai e di!! Nese ka qene me difekt verifikohet dhe gjendet nga dokumentacioni i skafit. Nese nuk ka kush e ka lejuar te çdoganohet, qarkullojnë etj. Por une mendoj se Kafsha, qe nuk duhet te ishte fare aty, ka humbur kontrollin e i ka dhene gaz pa dashje. I kujt ishte skafi? " Kanë shitur gomeret e kanë blere gomonet" 2- Nuk e njoh shkruesen, po nuk me duket se shkruan gabim. Sa krime ndodhin ne metrone e Nju Jorkut, sidomos naten. Kafshe ka kudo, po ne Shqipëri jane ne pushtet sot e 30 vite. 3- 8$ nje veze sy eshte shume. 4- Kordon rrethimi per zonën ku lahen plazhistet. Lejohen vetem mjetet e shpetimit me alarmit perkatese. 5- Komentuesit zorrazhinj e provofshin ne bythen e tyre. ... Nuk vihet rregull me fushata post mortum! Por, 24/7

          1. b
           ben.

           Ky tipi nga NY ose do jete ndonje pjatalares ne ndonje restorant qe nuk shkon njeri ose duhet te jete ndonje antikapat qe e mban shteti me lemoshe per paaftesi mendore. Se ndryshe nuk ka si shpjegohet qe shkrimi i kesaj plehres i duket korekt. Pjatalares ne NY, ne amerike policia ne tentative per te ndaluar 1 bandit nga shtrengimi ,banditi ju ngeli ne duar dhe u dogj amerika. Imagjino cdo ndodhte ne amerike nese 1 oficer i larte policie do vriste me pistolete duke lozur 1 femije. Dhe ky oficeri i larte te kete qene i akuzuar si trafikant droge dhe drejtori i pokocise se amerikes ta kishte kthyer ne pune!!!!! Sikur te mendosh here tjeter nuk do shkruash traplleqe.

           1. A
            A.C. Tr-NYC

            Po mor qen po. $45 ora pjatalarës. Ik grric bythen me ndonje shokun tat, sumqim lulishtesh.

         2. ?
          ?./

          Pleh muti. Janë shokët e tu ata që vrasin fëmijë në plazh, që shkelin rendin me dy këmbë, që bêjnë krime në mbarë Europën, o pervers seksual. Fjala kulture dhe qytetërim për një si ty janë sharje, o kodosh bordellosh. Që të bëhet Shqipëria duhen varur çdo ditë nja 10 si ty. Pa harruar Bishên, atë mutin nga Skrapari, Fatos kumarxhiun dhe Ramë pushtin. Po ti i pari.

          1. P
           Pellitje nga Kazani i shpellarit

           ?./ ti er Plehr , qeke shume i semure . Ta paska shkarkuar ne tru mutin saliu ,qe reagon si Histerike duke ber akuza te pavenda e perdorur ate fjalor fyes . Qeke Partizan i percarjes Kombetare o shpellar i peshtire ? Kjo te acaroj kaq shume .Se mos keni pas ndonjiher Komb ju bijt e Kurves Esadiste do keni sot . Kjo shpellarja qe ben gjasme gazetaren ,eshte teper primitive per nji shoqeri si kjo e stomja ,njelloj si ty ,qe qeke produkt Bordellosh ghe e e tregon qarte me llapen tate por edhe Histerin prej pederasti . Eshte qesharake qe ju shpellaret ju Kriminelet dhe shkerdhatat qe degjenruat kte vend ne cdo fushe ,t'i jepni mend dikujt ! I keni hip Shpellarit se prapthi ju vandalet e rrokullis nga Malei ne Tiron

           1. k
            ky stani i dhjer mban ere

            ?./ - ne 97u morem zvarre ju kriminelt e salih berishes rrugeve te Shqiperise , cudi si na del ti fisqir Antishqiptare sot e na ben trimin ktu e na tregoke edhe Varjet pale ! Ti mundesh me u var me gojen tende ke cari im dhe terhiqesh zvarre , vetem keshtu arrihet gjithcka ne Bordellon Demokratike . Kur u bet edhe ju Funderinat e Njerezimit ju vandalet e shpellave te pellisni Qytetarit Shqiptare ,nga haleja e ymer bozit hahahahahaha

           2. S
            Stela Pata

            Kjo e ndau me dysh njërin makinë dhe ja falën ?!?!. Faji totalisht I saj. Donte të shihte ne YouTube kur ngiste makinen se si behet zumba per te tene ne peshe. Dhe e beri bisht dallendyshe ate çunin e botes. Ik moj shurreuthull merr rrogen tek ujesjellesi se e bere detyren per sot. Qelbësirë në ofertë.

            1. S
             Spak

             Me vjen keq qe je kaq e papergjeshme,o mira Kazhani! Sinqerisht kisha menduar qe vlen me shume! Nuk mendoj se eshte jugu qe na ndan por Saliu i Veriut! Eshte PD e injoranteve te veriut salinian! Spiune dhe hajdute por edhe vrases! Sa per kujtese kush shpri ushtrine dhe dha urdher te bombardohej Ti dhe Jugu apo Saliu dhe Veriu i spiuneve? Jugu!

            2. A
             AAA

             Ore edhe kjo Mira perpara ca vitesh aksidentoi nje djale per vdekje me makine. Hapu dhe e futu.

             1. q
              qamili11

              Zonja ne fjale, rendit fraza ben krahasime,por nuk arrin tek thelbi. Tek pa aftesia e kesaj qeverie per te menaxhuar situaten ne plazhe. Qe nga vendimet per miratimin dhe ndarjen e plazheve ne private e publike, ku ket te fundit zene nje sasi te pa perfillshme, si dhe neglizhencen deri ne krim te qeverise, qe nga i pari deri tek i fundit, per administrimin e kontrollit te mjeteve ujore argetuese neper plazhe. Duke u nisur nga ngjarjet duhet ti kishte ndaluar me ligj. E te mos beje si i habitur kryerilindasi kur te shohe valen popullore qe kerkon nje here e mire largimin e tije e te yzmeqarve qe ka emeruar rreth e perqark. Mjaft me kupa u mbush.

              1. H
               Hasoni

               Ok ju paguheni nga kjo administratë (gazetare rroge nga UKT) hajde merre vesh po vari hajdarin Si nuk keni turp ta cilesoni AKSIDENT një vrasje të tillë ku harbuteria sheshit e veshur me pushtet ben dhe arrogantin para nje vrasje të tmerrshme??!! Ju qofshi si shiheni ne pasqyrë

               1. ështe e vertet

                Problem ështe se në Jug shume njerze jane të pa bes dhe nuke kane as një pike ndjenje njerzore siqe u pa edhe dje në vidjo Kure një police vret një femi dhe nuke kishte as një pike ndjenje njerzore por bashke me gjith Gruane bëni edhe sikure trima dhe i kercenoni se do i vrasin akoma. Dhe tjetra mendone se jane shume të zgjut dhe gjith të tjeret jane budallen. Ky ështe problem mendoje unë. Por thën Kjo apsulitish se Ka plote njerze shume të mire dhe me ndjenja njerzore si Ku do tjeter

                1. A
                 Arian

                 Po pse flisni gjithmonë dhe për çdo gjë ju qe se keni atë për të cilën flisni.ti s'ke fëmi flet për fëmijët,s'ke lindur flet për lindjet dhe neonatet,dhe e martuar dhe jep këshilla për martesën e shumë të tjera.boooll se e çmendet këtë popull.

                 1. L
                  Lani

                  Turizëm elitar ne Jug????. Po nqs ti quan elite kuvare e kurvat trafikantë, të korruptuar e korruptues.

                  1. F
                   Fundi i Btes te tregoj Maloku Turizmin Elitar

                   Lani , ka te drejt se vij Putanat e qytetit te Lanit ne Juge dhe qelbin gjithe Bregdetin . Po kur u bo edhe maloku e katunari me na tregu Turizmin e Plazhin haaaaaaaaaaaahahahaha po ti or mut dje dole nga shpella e ne moshen 4- e lart pe Detin me sy ! Hahahahahhaa kta jane sharlatan te lindur . Hikni er morra e beni dicka punoni e kontriboni per ate vend se ngelet duke pellitur haleve .

                  2. L
                   Lani

                   Urrejtja dhe neveria per kete elite eshte pa fund. Vetem nuk dime çfarë e si t’ua bëjmë!

                   1. Z
                    Zaon

                    Si ne jug ne veri dhe ne mes dhe permbi ne kosove cameri , te gjith nje jane , m.ta jane , kur do e kuptojne kete se cfare jane ndoshta do kete ndikim dhe fillojne te punojne me mire per vete dhe kombin !!!!!

                    1. c
                     ce

                     Bejini nje kontroll dhe haremit famekeq erotiko naziskin te partickes se lekut ne Jale se atje jane mbledhur nje tufe sharebajgash dhe lristash erotiko naziskin te Nafije dybekut te leshelise. Ato po tajnohen per tu bere gati per pordhestat qe do beje Agushi me hanxhar ne dore bashke me Lefter hunderr maliq kokexhufken ne shtator. Dhe si te hardallosur qe jane keta lristat e droguar te Kejdi dhembcakalles se leshitlikes mund te dalin dhe me skafe ne det e te bejne lloj lloj marrezirash se jane ne delir total, hallakatje pa fund, erotizem dhe pergaditje per pordhesta.

                     1. r
                      raul

                      Mallkuar qofshin ata shqiptare qe harxhojne leket e tyre per te pasuruar Mihajlet e Dhermiut, Palases, Jales apo Ksamilit. Nje kokerr veze sy ne pjate 9 mije leke. Nje shesllon 20 deri 40 euro . nje nate ne hotell 120 deri 200 euro. Nje pjate peshk 45 mije leke. Nje pjate makarona 30 mije leke.Keto cmime nuk jane as ne nje resort te Turqise apo Greqise por atje jane shume te aresyeshme dhe kushte ideale. Me 120 euro vjet kalova 3 dite ne Lefkada te Greqise me mengjes dhe darke dhe hotel te shkelqyer. Prandaj drejtojuni vetem Durresit, Shengjinit, Velipojes apo Greqise. Braktisini Mihajlet e Dhermiut, Palases, Jales dhe Ksamilit sivjet qe te zene mend hunderrat nje here e mire se na turperuan para botes keta te pangopur te neveritshem me sjellje kafsherie ne plazh dhe ne hotele.

                     2. A
                      Andi

                      ai vend eshte thyer ,prishur ,rrenuar nga korrupsioni dhe nga mendesia e vogel e njerezve .......fatkeqesisht koha i dha te drejte emigrantit qe u largua ,si ne 90 ,si ne 2000 ashtu edhe ne 2010 .......aty ka vetem konflikt gjithe kohen (madje edhe mua do me shajne pas pak kur te publikohet komenti nga admin) .......ska drame me te madhe sesa emigrimi ,se ndahesh nga shoke ,miq familje e harrohesh diku pertej oqeanit ......por shqiperia jone e dashur na detyron me politikanet qe nuk largohen kurre ,me policine qe nuk jep siguri ,me drejtoret ne administrate qe marrin rryshfet ,me kadastren qe po vret familjen me familjen ,me muziken skandaloze qe degjon rinia e cila permban materializem edhe dhune ....mund te vazhdoj me dite te tera .........ai vend eshte kthyer ne nje cmedine te madhe ku i forti ben ligjin dhe kur i kerkon dikujt nje gjest qytetarie si respektimi i vijave te bardha apo mos peshtyrja ne toke te kthehet ,te shan ,ndoshta edhe te vret ..........kemi frike te hapim portalet nga kendej ku jetojme se nxijne ,vetem krim ,vetem dhune ...politikane me fraza shabllone ..........

                      1. A
                       Andi 2

                       Rrespekte Andi, koment i qyteteruar dhe sakllam. Shiko se si grihen shqipot me njeri tjetrin........e pastaj djalli na qenka vetem polic k...ri qe vrau femijen. Ai vend eshte nje zoombie town ....mbush me zombie, kurva, dhe mafjoza, eshte anti-jeta ne toke. Ai vend, me keqardhje, pasi eshte edhe vendlindja ime, duhet *formatuar fuqishem.......pasi prodhon VETEM KAOS dhe DËME 360 grade.

                       1. s
                        spaku pordhacaku

                        Respekte...I keni thene te gjitha...

                       2. d
                        deni

                        Me mire te kishe shkruar per ish -presidentin I.M qe para qe ka qene idhulli juaj dhe e keni ngritur ne qiell me shkrimet tuaja.

                        1. P
                         Populli

                         Shkrim skandaloz. Kjo nuk eshte gazetare, ose eshte gazetare informale si ai polici me skaf. Keta nuk jane ne vendin e duhur. Keta jane monstra qe kane marre peng profesione fisnike!

                         1. D
                          Devi

                          Kesaj, jo vetem qe i jepka leke Edi Rama, por edhe e qika fort... Ne cilin vend ka pare kjo bucja qe nje komisar policie masakron nje femije te vogel, qe thote se gjithandej ndodhin gjera te tilla! Ska faj se nuk i ka ndodhur asaj fatkeqsia, pa e shihte ajo si fliste pastaj. Kesisoj bucesh me mire te rrine pa folur.

                          1. Q
                           Qytetar

                           Jo moj zonje nuk ka bar te keq si kudo tek ne. Ky bari i keq tek ne ka ne dore pushtetin ekonomik dhe politik dhe nuk ka asnje force politike qe t’i kundervihet. Prandaj, jo, nuk eshte aksident. Eshte dhune e sistemit mbi me te dobtit.

                           1. M
                            Miri

                            Shkrum relativizies per ti ber qejfin vetes. Thaije mi larask hapur: jemi derra, njerez me bisht. Ashtu fillon ndryshimi

                            1. D
                             Do behet ...

                             Mira, dakord persa shkruan. Po pse veza 800 leke, pse rera vetem me shezllona, pse tjetri vret nenen, pse rritje cmimesh gjithandej? Une jam ne plazh dhe shqiptaret flakin mbeturinat, peshtyjne ne toke dhe shurrosin buze detit, Te hujt jo, disa mbledhin dhe mbeturinat tona. Pse ata ndryshe? Nuk jemi qytetare ende. Jemi egersira dhe egersirat nuk i zbut vetem qeveria.

                             1. S
                              Sulo

                              Turizem Elitar? Elita katunarve, drogaxhinjve dhe kurvave

                              1. p
                               pushuesi

                               Edhe bota ka te tille na rekomandon Mira ,por harron qe ne bote edhe i paangreni dhe drogaxhiu,dhe hajduti eshte i formuar me rregullin e komunikimit elementar ku te drejtohet me me fal dhe falemniderit nese i mbaron pune ajo jo!Pra Mira ne Shiperi ka gjithçka vetem mungon njeriu e ritheksoj njeriu jo si frymemarres por si njeri me edukaten themeltare dhe civilizim.Shko nje dite ne mal merr nja 20 koke dhish a delesh dhe leshoi ne bregdet ,do te shohesh qe do bejne kerdine!Ndaj Mira nuk ka ne bote polic me skaf lluksoz por police nen sherbim edhe kur eshte me leje! Ne fund te fundit po korrim ç'fare kemi mbjelle per 30 vite resht.Mjere kujt i bie.

                              2. C
                               Carlo

                               Mira vazhdon e merr parate e pista te lalit me anen e ujesjellsit?Ti je nej vampire e vogel Mira.Ushqehesh me taksat tona.Por ti nuk kupton.Ti njeh vetem zagarin qe te paguan e si buce pas i shkon.Per cfare i ke keto zhgarravina? Sigurisht te mbrosh kriminelin.Por ka nje zot lart Mira.Ti e ke mbush kupen me kohe.

                               1. L
                                Lona

                                Kur Ed Rama thote media kazan, kete Kazanin ka parasysh? Ku u futen ne gazetari keto majmune ordinere!!!!!!

                                1. F
                                 Fisnik

                                 Ç'është ky titull pa lidhje me ngjarjen? Një titull i tillë s'ka të bëjë me rastin konkret fare! Mos rrespektimi i rregullave dhe ligjeve është dukuri e përgjithshme në Shqipëri. Mungesa e vrojtuesve dhe shpëtimtarëve në plazhet e Shqipërisë është e papranueshme! Duhet të ketë ligj që rregullon detyrimin për t'i siguru plazhet. Për këtë rast duhet të ketë dorëheqje e të gjithë atyre që nuk e kanë kryer detyrën!

                                 1. L
                                  Labi

                                  Mira i ke rene shume gjate,nuk eshte vetem jugu po gjithe Shqiperia. Jam rritur ne plazhet e jugut,nga Vlora e deri ne Ksamil qe para 90 e deri kur shikoja qe jugun filluan ta frekuentonin dhe femijet e atyre qe dikur kane qene kapterre e xhepiste qe nje dite na u gdhine milionere,ne ket kohe lash jo vetem jugun pi gjithe Shqiperine dhe erdha ne Zvicer. Une u kuptova athere Mira e ka pare tani,mjafton nje shetitje rrugeve te Tiranes te kuptosh ku jetojne ata njerez,mjaftin te shikosh veliun e Tiranes qe i del gjumi ne mengjes dhe fap ben nje rruge per qef,nje vend qe nuk ka plan zhvillimi,vend qe qeveriset nga spiune w bij spiunash nuk ben hajer kurr,vend qe ju ka prishur rrenja kurr nuk bohet,prandaj rinia dhe jo vetem kan marr rruget e botes e ato plazhe saraje e prona ja lene Rames Metes e Salihit.

                                  1. F
                                   Fisnik

                                   E kam një ndjenjë se Autorja e këtij shkrimi nuk e ka vënë këtë titull. Për arsye të thjeshtë se nuk ka të bëj fare me rastin dhe as me përmbajtjen e shkrimit. Dikush tjetër ka vënë dorë! Po pse? Ndoshta dikush që këtë punë ka dhe paguhet majmë!

                                  2. K
                                   KOL

                                   Po moj morracake se e shtype nje person me makine ti!! Je dhe me pagese te UKT zhbookuese tubash (kuptohet ca tubash) dhe na jep mend! Ti dhe ato felliqsirat e tjera si puna jote doni ta ktheni ne minimizim, PO TE VDISTE FEMIJA JOT??????????????????? Sa per turizmin eli-k-ar mos na hapni barkun se si hame keto brockulla! JENI MJERAN!!! NA THUAJ CA U BE ME ATE QE SHTYPE???? TA MBYLLI DOSJEN LALI???????? IK ZHBLLOKOJA TUBIN TANI .

                                   1. U
                                    Ujku qe te te caje ty dhe gjithe atyre qe skane pi

                                    Ti Mira sikur je bere njehere problem per nje aksident ne autostrade! Shpetove mire atehere. Ha... Ky popull bashke me ty , mua e kedo eshte primitiv. Edhe kafshet kane menyren e tyre te komunikimit e respektit. Per fat te keq ne jemi hiena nga ato me te ndyrat.

                                    1. C
                                     Ceco

                                     Te drejte ke zonja Kazani, fatkeqesi ndodhin kudo, qellon te ha dhe peshkaqeni…. Po ne Shqiperi te “hane” njerezit …. Injoranca dhe pordha e atyre qe sdine te lidhin dy fjale

                                     1. x
                                      xzy

                                      Shumë shkrim i bukur dhe i ndjerë. Gjynah që tufa e lehësve dhe e gjarprinjve kanë dalë nga ferrat. Sharje karshi kësaj gazetareje sikut t'ju kishte vrarë babën! Me një fjalor rruge dhe më tê pisët ndoshta. Asnjë lloj qytetarie dhe kulture. Veç hum hum hum. Kur do bëhemi njerëz ne shqiptarët?! Vetëm Enver Hoxha e bëri zap këtê llum që sot po ndyen dhe po vret jo vetëm në Shqipëri, por edhe në mbarê Europën. Kafshêt e kanë vendin në kafaz. Ose në Kopështin Zoologjik.

                                      1. d
                                       dava sharabjgash

                                       xzy, ti cop muti je pjes e hales ne ate vend . Kur flisni edhe ju Kermat e ksaj Bote per Kulture e Qytetari ju Kriminelet e Shpellare te peshtire mos durofte bytha e ymer bazit pa pjerdh ne qyp

                                       1. Z
                                        Zvx

                                        Është mirë të shkosh dhe të vizitohesh se truni të paska marrë ajër. Je thjesht një kontigjent burgu. Llum dhe shkuar llumit. Merr sa më shpejt ilaçet. Me gjuhën tënde të pisët, që tregon nivelin tënd të ndyrë, ti turpëron veçse veten dhe familjen që të ka pjellë. Duhet të vish nga ndonjë fis i degjeneruar, nga ata që kokë lanë dhe kokë sollën! Racë e mallkuar ti dhe ata që të kanë pjellë ty.

                                      2. B
                                       Bk

                                       Te perqafoj Mira me respekt per kete shkrim te urte. Jam dakort me cdo rresht qe ke shkruar. Mos u bej merak nga disa qe ne vend te argumentit perdorin fjale ofenduese.

                                       1. L
                                        Lazar

                                        Mero mos botoni opinionet e injoranteve dhe alabakeve.Nuk i ben nder gazetes.Respekt

                                        1. P
                                         PO , PO

                                         Me pelqejne shkrimet realiste e te ekuilibruara qe shkruan kjo gazetare . Eshte per tu marre shembull nga pjesa derrmuese e medias sone , qe na i ka neveritur gazetat , radion dhe televizionin , pa folur per nje hordhi te vertete egersirash e injorantesh komentues qe t`i sjellin zorret ne fyt . Faleinderit zonja Mira Kazhani qe gezoni respekt te merituar tek lexuesi .

                                         1. E
                                          Edi

                                          Mire kellira te qifte Ilva

                                          1. T
                                           Tosku

                                           Mire e ke bere anallizen. Na vjen mire sna vjen mire, ky eshte jugu. Shto ketu se jugu ka shumicen e nostalgjikeve enveriste.

                                           1. p
                                            ppa

                                            Shkrimi M.Kazhanit korrekt dhe realist...nderkohe leshohen qente dhe zagaret e pd , qe duket kane marr porosi sepse jane bere shume aktiv kohet e fundit neper portale; te dhjere keni per te mbetur gjithe kohen.

                                            Lini një Përgjigje