Eksperti britanik: Ja arsyeja pse nuk është në interesin e Putinit t’i japë fund luftës në Ukrainë

23 Nëntor 2022, 11:11Bota TEMA

Eksperti britanik: Ja arsyeja pse nuk është në interesin e

Nuk është në interesin e Vladimir Putinit që t’i japë fund operacioneve ushtarake në Ukrainë dhe në një farë mase do të jetë më e lehtë për presidentin rus të zgjasë luftën, sipas një eksperti britanik.

Duke folur për Sky News, profesori i Studimeve Ushtarake në King’s College në Londër, Lawrence Friedman, tha se në muajt e ardhshëm, forcat ukrainase do të rigrupohen sërish pa pranuar disfatën nga Rusia.

“Unë nuk mendoj se është në interesin më të mirë të Putinit që t’i japë fund luftës. Pasi të ketë përfunduar lufta përmes negociatave, ai do të duhet të tërheqë efektivisht forcat e tij dhe të pranojë se e gjithë kjo ishte marrëzi dhe do të japë llogari.

Pra, në një farë mase, e ka më të lehtë ta arrijë atë, edhe nëse nuk shënon suksese të mëdha në fushat e betejës. Ai më pas mund të fajësojë për humbjet e tij natyrën dhe motin”, tha eksperti britanik.

“Sa herë që Putin bën një lëshim, për shembull, në marrëveshjet e grurit ose shkëmbimin e të burgosurve, ai sulmohet në linjat e tij më të forta. Pra, kjo është ajo që kam frikë se do të shohim të ndodhë: Ukraina do të forcojë pozicionet e saj.

I pyetur për vështirësitë me të cilat përballet Putini me fillimin e dimrit, profesor Friedman shtoi: “Ai është në vështirësi për sa i përket faktit se forcat e tij duhet të përpiqen të krijojnë linja të reja mbrojtjeje.

Ka shumë beteja të vështira për të dyja palët në Luhansk. Dhe një nga vështirësitë për të dyja palët për momentin është se toka është shumë e lagësht, duke e bërë të vështirë lëvizjen”.

 

 

1 Komente

  1. p
    pilo lala

    Putini shkoi per lesh, dhe doli qeros. Nuk e parashikoi qendresen e Ukraines, tani nuk del dot nga kjo situate, Ukraina kerkon Krimene.

    Lini një Përgjigje