Albin Kurti po fut Kosovën në luftë me Perëndimin bazuar në gënjeshtra 

18 Shtator 2023, 18:28Editorial Mero Baze

Qëndrimi i Albin Kurtit që barazon Bashkimin Evropian me Serbinë, dhe i të dërguarit të Bashkimit Evropian Miroslav Lajçak me Aleksandër Vuçiqin, po e fut Kosovën në spiralen e një konflikti të pashmangshëm me Perëndimin, bazuar në gënjeshtra për nevojat e pushtetit të Albin Kurtit. 
Gjëja më e rëndë është se ky qëndrim i Albin Kurtit, nuk bazohet mbi të vërtetën. E vërteta është se Bashkimi Evropian nuk është në një gjatësi vale me Serbinë për Kosovën, por qëndrimet e Albin Kurtit kundër Serbisë dhe Bashkimit Evropian janë në të njëjtën gjatësi vale. Është ai që i ka identifikuar ata si aleatë me njëri-tjetrin dhe po sillet prej gati një viti, sikur të jetë në gjendje lufte me BE dhe Serbinë njëkohësisht. 
Kjo qasje e tij ka bërë që Kosova të hyjë nën sanksione dhe të izolohet dhe Serbia të fitojë pikë në arenën ndërkombëtare, madje duke bërë si viktimë e një politike antiperëndimore të Albin Kurtit.  
Duke qenë një qëndrim që bazohet në një realitet të gënjeshtërt të shpikur nga Alibin Kurti për të justifikuar politikën e tij të dështuar, ky qëndrim bëhet dhe më i rrezikshëm për Kosovën, pasi e fut atë në një rrugë pa krye, jo për shkak të realiteti të saj por për shkak të halleve të Albin Kurtit. 
Lajçak nuk emërohet nga Albin Kurti dhe do të vazhdojë ta udhëheqë atë proces. Edhe Slobodan Milosheviqi, u mundua boll t'i sulmonte dhe t'i ndërronte të dërguarit e SHBA dhe NATO që e këshillonin të ulej në tokë lidhur me Kosovën, por nuk ja doli dot. Iku para tyre dhe me një faturë të rëndë për vendin e tij. 
Albin Kurti nuk mund të sillet si prokuror i të dërguarve të BE dhe SHBA për Kosovën dhe të bëjë denoncime publike për ta, bazuar në gënjeshtra. Ata nuk janë njerëz privat, por janë SHBA dhe Evropa, janë institucione .  
Sjellja e tij është si Sali Berisha, i cili sanksionet e SHBA dhe Britanisë së Madhe ndaj familjes së tij si hajdut dhe minues i demokracisë, i konsideron vepra të ambasadorëve amerikanë dhe britanik dhe jo si qëndrime të atyre shteteve.  
Denoncimi i Miroslav Lajçak apo Eskobarit e Borrelit, është në fakt sulm zyrtar ndaj SHBA dhe Bashkimit Evropian. 
Edhe më e rëndë është lehtësia me të cilën Albin Kurti po merr sanksionet kundër Kosovës, duke kërkuar që ato të hiqen, ndërkohë që ky vazhdon thellon kursin e tij kundër Perëndimit. 
Sanksionet nuk janë vendosur si gjoba makinash se ka tejkaluar shpejtësinë dhe pasi e paguan të hiqen. Sanksionet janë vendosur për shkak se Kosova ka demonstruar zyrtarisht mos bindje ndaj politikës perëndimore ndaj Kosovës, dialogut me Serbinë dhe kundërvënies ndaj kësaj politike. Sanksionet i kanë hequr lejen e drejtimit për Kosovën, Albin Kurtit, nuk i kanë vendosur thjesht gjobë. 
Për këtë arsye sanksionet nuk hiqen me urdhër të Albin Kurtit, por kur Perëndimi të bindet se Kosovën e ka aleate dhe nuk drejtohet nga fryma antiperëndimore.  
Qëndrimet e sotme të Albin Kurtit, janë arsye për tu thelluar sanksionet dhe jo për tu hequr ato që janë vendosur.  
Kur Albin Kurti thotë se ato duhet të hiqen, ai e di që ato do të shtohen, por ai do të injorojë arsyet reale pse ato janë vendosur, dhe do t'i paraqes si diçka pa rendësi. Pra thjesht përsëri po përpiqet të gënjejë shqiptarët që e mbështesin, duke u fshehur rëndësinë e ndëshkimit të Kosovës nga Perëndimi dhe duke e  paraqitur si një çështje ordinere. 
Dhe si për ironi të fatit pastaj shfaqet Aleksandër Vuçiq i cili thotë, “nuk është fundi i botës” që nuk u morëm vesh mund të vazhdojmë.  
Se ai në fakt nuk do të ndërpritet kurrë kjo gjendje e Kosovës kundër Perëndimit dhe kjo pozitë e rehatshme e Serbisë në Perëndim, falë Albin Kurtit. 
 

54 Komente

 1. s
  selimi

  Ik o Mero e e dine vete kosovaret ku i dhemb e ku i djeg. Bejn shume mire qe pranojne bosnjezimin e Kosoves me republika serbe brenda. Se doni se ju verbon shteti i tij se ju jeni antishtet.

  1. M
   Mal Cori

   Po ik o Mero, injoranti ! Po ku pjerdh Kosova për ça thonë të dërguarit e kurvës Europë Borrel e Lajçak......... . Sa të kemi mbretin e të gjithë shqiptarëve Albin Kurti, prej nesh duhet mu dridh, jo veç Serbia, por dhe Amerika vet.

   1. S
    Sebastia

    Eshte qen e buce ne sherbim te serbve dhe grekve. Analiste nga perendimi kritikojne BE dhe pranojne me ndershmeri qendrimet e njeanshme te Borrel dhe Lajcak ndersa ky minatori wannabejournalist derdellis idiotsira kundra Kurtit.

   2. T
    Tirana

    Qe kur e ka themeluar Albin Kurti partine me emrin Vete Vendoje, qe aty ai eshte "kontrapedal" me synime disfatiste per Kosoven dhe kombin. Spiun i dale nga burgjet serbe me mision te vecante. Cdo te thote vetevendosje, pse nuk vetevendosen shqiptaret e Kosoves ne 1999, po luteshin per bombardimet e Natos?

    1. K
     Kosovarja

     Në kohë lufte shumica e kosovarëve refugjat në Shqipëri kanë paguar deri në 500 marka për një dhomë. Kjo ishte "bamirësia" juaj, plus çdo familje shqiptare që ka pas kosovarë në shtepi ka marr nga 2000 marka gjermane nga Kryqi i Kuq Nderkomtar. Pra keni pas fitime nga kosovarët siq keni sot nga turizmi i kosovarëve. Rracë e keqe pro greke e serbe ini gjysh e stergjysh. Jau qiftë nonën Kingu i shqiptarisë Albin Kurti.

     1. D
      Dg

      mo ha mut kot,por na thuaj te kush fjete esa paguaje...kucka serbe

      1. G
       Gazeta

       Te tradheton gramatika, te pakten ndryshoje pak se u bere legen fare.

       1. V
        Vuçiç

        Zhivo Serbija

        1. T
         Turi

         Ha mute me luge dhe po su ngope fillo dhe me garuzhde. Ik o plere qe vetem si te percani beni ju. Te shqiperise a te kososves qofshi. Po jemi aq pak mor jeziter qe skemi ca ndajm o jeziter

        2. E
         Eleniqia

         O serborus i pidhit te sateme, o karpushaq i Ramut Vuciqit kur nuk i din gjanat mshile qenefin moterqim se kosovaret ti shkerdhejne motrat po u solle keq. Ne Kosoven e Albin Isaboletin Kurtit te qihet nona e motra po bone legenin dhe nuk sillesh siq duhet. Ketu eshte KOSOVE dhe rregullat i bojna na, ne shpine tone. Zhduku klysh kurvet. Rrnofte Albin Kurti, poshte Ramuti!!!!!!

         1. T
          Tata luigji

          Kosova si nje krahine e serbis ka deshtuar, Me vjen mire qe Albin Kurti po i fut nen serbi do ishte nje gje fantastike per shqipetaret e shqiperis, te mbyllej kufiri me tela elektrik si ne kohen e enverit. Shqiperia do kete nje lufte te pergjakshme me kosovo se shpejti, dhe qeveria e shqiperis duhet te angazhohet me shume per mbylljen e kufirit, sa me shpejt sa me mire, kisovo eshte nje rrezik per ballkanin, sa per turizmin me speca e shalqu ikni se ju kam qire faren tuaj, Vucici eshte ne rrugen e duhur.

          1. R
           RKS

           Jo per shqiptaret e Shqiperise por per minorikaret dhe llaskucat shqipfoles. Mos e fshih identetin.

           1. T
            Tata luigji

            Kishim mbledhje te organizatës bazë të Rripjelljes pardje. Diskutuam gjëra shumë të rëndësishme kundër Albinit. Nga fundi mbledhjes me zuri gjumi. Isha I lodhur. Po pse ka tre ditë që më dhëmb bytha vdiqa! Brima duket e shqyer. Ndonjë ide se cfarë më ka ndodhur? Vdiqa ...

          2. H
           Hašim Danillovič Učkurc Hagabagla

           Në Santa Marta të Kolumbisë është kapur një shtetas shqiptar me nofkën “Niko” ose “El Gordo”, i kërkuar nga 180 shtete të botës, nën akuzat për aleanca me trafikantët kolumbianë të drogës. Besnik Nikolli, mik i ngusht i Edi Ramës, kërkohej prej tetorit të 2021-s nga autoritetet franceze nëpërmjet Interpolit për krimin e trafikimit të drogës. I arrestuari dyshohej se ishte përfshirë edhe në krime të pastrimit të parave dhe kërkohej në më shumë se 180 vende. “Niko” akuzohet të jetë në shërbim të Edi Ramës dhe të strukturave të trafikimit të drogës që kryejnë krime në Francë, Shqipëri, Holandë dhe Gjermani.

           1. k
            kola

            dhe ti je kompetentin qe i di te gjitha, e di dhe sa ngushte, po fare ngushte, ik o rrot maloku

           2. H
            Hana

            Niveli i komentuesve nga Shqipëria të bënë të dyshosh se je në regjionin e Nishit të Serbisë dhe që kanë filluar të belbëzojnë shqip.Unë jam e vetëdishme se Serbia ka shumë miq në Shqipëri se ka shpërndarë shumë lekë, janë martuar e shkerdhyer mes veti,por që kanë arrit gjerë në këtë shkallë nuk e kam besuar. Ndoshta edhe vet fakti se pushteti në Shqipëri është proserb e ka arrit qëllimin. Dikur në kohën e socializmit thuhej: "Proletarë të të gjitha vendeve, bashkohuni", ndërsa tani vlen parulla kriminelë të të gjitha vendeve bashkohuni. Sa keq që nuk po e kuptojnë shumë njerës se çfarë mjerimi dhe tragjedie e pret Shqipërinë me pa dije me krime me drogë, pa popullsi, me invadimin grek, por së shpejti edhe at serb, se gjithë ata nipa e mbesa që po i rritni në Serbi do ua bëjnë si boshnjakëve, se edhe boshnjakët silleshin si shqiptarët. Do ju shkërdhejnë pragun. Rroftë Kosova legjendare. Rroftë lideri kombëtar Albin Kurti. Poshtë Shqipëria serbe. Poshtë Ramuti.

            1. H
             Hana Dielli

             Je i njejti person por me pseudonime te ndryshme qe ke komentuar . Shoku e keni tradhetin besprerjen ne ADN ne gjak. Njerez qe nderojne flamur jane njerez pa dinjitet. Nje Serbe eshte 10000 % here me i mire se sa nje multi-etnike koqevarie pasi nje Serbe vdes per flamur dhe nuk e ndryshon . Por fatkeqesia eshte se ka shume pak shqiptare ne ate krahine shpresoje qe mbas presidentit Vuçiçi del nje Serbe i vertete t'ju tregoje rrugen per Turqi

             1. K
              Kosovari

              Ik o Hana loqja se duhet te jesh me debil se Albini te besosh qe ti je kosovare..

              1. k
               kafe e hidhur

               qenkan mbledh gjithe karat e kosoves e po komentokan...uroj te jeni pak e mos te shtoheni..nuk behet politika me radikalizem..po nese ju ndiheni mire,suksese ne jete.ne e provuam enverin ,mbase keni ju radhen tani...sa te emancipohet shoqeria duhet kohe..me vjen keq per ata qe kane mend e vuajn pasojat e budallenjve..po po jeni budallenje ne shumice vedit ja beni

              2. L
               LDK

               Hahah pronto zdralan.. i Hašim Cergarit te Radojkes se Radojqiqit e nipit te popit Jovan Danilloviq qe po dhine ne HAGE..qe asnje here ne jete QEVERI PA SHKIJE SKENI FORMU..hah PRONTO PDK AAK LDK..LISTA SERBE SERPSKA REPUBLIKA!!!!! PRONTO HAŠIM TAČI PRONTO RAMUSHK GJOKO GJOKOVIČI PRONTO ISA PUTINOVIČ LUBOMIR DOLINA...PRONTO CUBA....!!! Nonen n'pidh jau qift ALBIN ISABOLETIN KURTI...!!!!!! Ja qifshi nonen liderit global e edhe ai ua qifte juve. Kurse une jau qifsha grate e qikat haaaaaaa.

               1. N
                Ngele duke nderuar pseudonime

                Faji eshte i moderatorit te gazetes Tema qe lejone bajga te tilla te komentojne

                1. P
                 Pickaxhiu

                 Lere pidhin e motres se ose ka ik per lesh ose eshte serb muti

                2. V
                 Vuçiç

                 Zhivo Serbija

                3. V
                 Vlora 97

                 Le koqen e namit ti duke sulmu Albinin dit per dit

                 1. K
                  Kritiku

                  O Mero, rregullo menyren e te shkruajturit sepse shkruan si analfabet funksional. Nuk shkruhet Bashkimin Evropian, por shkruhet Bashkimin Europian. Emrin e ka Aleksandër Vuçiç dhe jo Aleksandër Vuçiq. Mos shkruaj si kosovar injorant. Kur do te mesosh se si ndahet nje teks ne paragrafe? Me keq akoma, nje paragraf nuk fillohet kurre me fjalen lidhese "edhe". Mund te na e shpjegosh kuptimin e kesaj fjalie? "E vërteta është se Bashkimi Evropian nuk është në një gjatësi vale me Serbinë për Kosovën, por qëndrimet e Albin Kurtit kundër Serbisë dhe Bashkimit Evropian janë në të njëjtën gjatësi vale."...Ketu shkruan si nje analfabet funksional. Brenda nje fjalie ti e perserit dy here mendimin "Duke qenë një qëndrim që bazohet në një realitet të gënjeshtërt të shpikur nga Alibin Kurti për të justifikuar politikën e tij të dështuar, ky qëndrim bëhet dhe më i rrezikshëm për Kosovën, pasi e fut atë në një rrugë pa krye, jo për shkak të realiteti të saj por për shkak të halleve të Albin Kurtit. "...Kjo nuk eshte e pranueshme ne ndertimin e fjalise. Per fat te keq, ti kete mendim e perserit ne te gjithe tekstin shume here duke bere qe shkrimi te duket sa me i madh, por ne fakt e gjithe do te permblidhej ne dy rrjeshta. Si lajm ky nuk i pranon me shume se kaq(dy rrjeshta). Mero Baze shko e futu ne shkolle dhe meso nga e para gjuhen shqipe dhe rregullat e gazetarise, sepse je komplet jashte loje. Kjo tema e Kosoves, qe ti sjell here pas here eshte shume larg botekuptimin tend. Mos na hap barkun me Kosoven. Leri kosovaret qe te merren me idotesite e tyre. Ai stan ate bulmet ka!

                  1. K
                   Kritiku miku

                   Kritiku rrespekt per ju por do ishte me mire qe kritiken ta kishe te embel jo direkt .

                   1. M
                    Mesuesi

                    Ha, ha, ha; mirë e ke or mik, por kritikat nuk janë asnjëherë të ëmbëla.

                   2. V
                    Vjosa.al

                    Zoti Kritiku, ka shume e shume vite, qe emri Europa ne shqip shkruhet e shqiptaohet Evropa. Nuk jam i sigurte nese, edhe cilesori Europian eshte shnderruar ne Evropian apo ka mbetur i njejte si me pare. Por, nderkaq, eshte kerejt e parendesishme kritika jote per drejtshkrimin dhe konstruktin gramatikor te fjalive ne editorialet e Mero Bazes. Ky eshte nje mekat fare i vogel i tij, i pakrahasueshem me krimin e editorialeve te shitura tek armiqte e shqiptareve dhe te Kosoves, me serine e perditeshme te sulmeve te tij kunder Kurtit dhe Osmanit, dmth ne fakt, ne nje linje dhe pro planeve dhe skenare te shkaterrimit te Kosoves dhe pavaresise se saj, pro Zajednices serbe dhe dezintegrimit te shtetit te Kosoves dhe te integriteteit te saj teritorial. Mero Baze, krah per krah me Baton Hanxhiun Faqeziun dhe karnarinen fytyrellangosur Kimete Berisha, nuk i lene rradhe njeri-tjetrit me shkrime dhe editoriale ku baltosin Kosoven, qeverine e saj dhe lidershipin e zgjedhur demokratikisht nga populli i Kosoves. Keta si edhe zarbot zuzare te tjere qe mbledhin te lenat e kazanit qe ushqen kete Kollone te Peste antishqiptare, jane avokatet me te mire te Vucicit dhe axhendave te Serbise se madhe, qe promovohen ne Bruksel nga lobet proserbe te BE-se te dirigjuara nga Franca, bushtra e vjeter prosebe e Ballkanit. Keta zuzare shqiptare kalojne ne orgazem kur kjo aleance antishqiptare e djallit, sanksionon Kosoven, viktimen, dhe i ferkon barkun dhe shpatullat Serbise, kasapit te Ballkanit qe vazhdon me konseguence aktet e destabilizimit te Rajonit. Keta birbo shqiptaresh gjakshprishur, e perdorin kete politike te urryer dhe perverse te ndeshkimit dhe sanksionimit te Kosoves nga Brukseli kunder shqiptareve, per ti bere presion dhe per te mashtruar kosovaret dhe shqiptaret, per te thyer vullnetin e Kosoves per rezistence, me mashtrimin se eshte Kurti fajtori, qe po i reziston politikave te denigrimit dhe dezintegrimit te vendit te tij. Eshte fakt i pamueshem se, prej mese njezet vitesh, edhe kur nuk ka qene fare Kurti dhe Osmani ne skenen politike te Kosoves, BE-ja e ka marre zvarre te gjoren Kosove ne bisedimet poshteruese ne Bruksel, ku dollite i bente kasapi i Ballkanit, ku agresori dhe genocidisti kriminal serb hidhte shurren perpjete dhe kerkonte te drejta dhe pjese nga Kosova, dhe Brukseli i impononte Kosoves se gjore marreveshje qe i jepnin Serbise llokma dhe gjak nga Kosova dhe pavaresia e saj. Dhe ne shkembim te cfare premtimi nga Serbia? Vetem te deklarates se Serbia kurre nuk do ta njoh pavaresine e Kosoves. Tani pyetja me e theshte qe mund te behet eshte kjo: Kush eshte fajtori qe per 20 vjet nuk ka marreveshje Kosove -Serbi, megjthe dhjetra e dhjetra tryeza dhe leshime substanciale te lidershipit te Kosoves ne keto bisedime, lidership qe, megjithate BE-ja e morri dhe e rrasi ne burgjet e Hages per ti ndeshkuar per Luften e UCK-se krah NATO-s dhe per ti bere qejfin Serbise, vellamit te Rusise dhe kanakarit te Evropes. Kurti eshte lidershipi i pare kosovar konseguent, qe u ngrit dhe i tha BE-se Brukselit dhe Washigtonit troc: mjaft me, mjaft leshuam ne kembim te asgjeje, mjaft u viktimizuam nga agresori dhe kumbaret e tij ne Bruksel! Ose reciprocitet, ose leshime e njohje reciproke, ose seicili ne pune te vet! Ku eshte faji i Kurtit ketu? Nuk ka ndryshuar Kosova, nuk ka ndryshuar e drejta e saj per qeverisje dhe administrim te teritorit te shteti te vet, qe rrjedh nga Pavaresia e njohur nga mese 100 shtete, perfshire fuqite evropiane si dhe nga Gjykata Nderkombetare. Ajo qe ka ndryshuar Kurti, eshte qasja e Kosoves ne bisedime, eshte kerkesa per tu trajtuar si e barabarte, kerkesa per reciprocitet dhe kerkesa e panegocueshme per integritetin teritorial dhe shteteror te vendit, si dhe kerkesa per nje qendrim te paaneshem te arbitrave evropiane ne tryezen e bisedimeve. Eshte pikerisht kjo qasje qe ka terbuar Vucicin dhe kumbaret e tij ne Bruksel, eshte pikerisht kjo qasje qe ka angazhuar entorazhin e tyre shqiptar,gjithe zgunen e kapterave te Kollones se Peste antishqiptare, qe vepron brenda teritoreve shqiptare ne te dy anet e kufirit; eshte pikerisht kjo rezistence qe ka vene ne rradhe langojte dhe zagaret e medjas, qe ulurasin dhe mallkojne Kurtin se po ne armiqeson me nderkombetaret, se po rrezikon Kosoven, se duhet te dorezohet, te leshoje pe, te pranoje Zajednicen dhe ta fuse ate ne Kushtetuten e Kosoves si pale me te drejte vetoje, se po izolon vendin, se do te hame vetem bar dhe po qe keshtu, ne djall vafte shteti i Kosoves dhe teritori i saj, le ta marrin Veriun dhe gjithe copezat e vendit ku tymos qofte edhe nje oxhak serb! Dhe neser, po kjo skote e ndyre tradhetaresh e te shiturish, do te na thone: Aman, mos na prishni me Brukselin, sidomos se mos na marre inat edhe miku i madh ne Washingtoni, pa le te behet prape Kosova province serbe me autonomi te zgjeruar nen patronazhin e BE-se, e cila sic ka bere gjate gjithe historise, edhe do te na prosperoje, edhe do ta na shtoje, pa edhe do te na mbroje, ama do na mbroje fare trimerisht, ashtu sic mbrojtjen 8000 myslimanet e Srebenices ushtaret e qelbur hollandeze, qe benin sehir se si ushtria serbe i therrte si berrat burrat dhe djemte boshnjake qe duhej te ishin ne mbrojtjen e tyre. Dhe meqe ra fjala, keni degjuar gje per ndonje gjyq qe te kurdiste Brukseli ne Hage, kunder zinxhrit komandues te atyre bytheqireve hollandeze, qe tradhtisht e poshtersisht, qe burracakerisht dhe hollandisht, tradhetuan betimin e tyre ushtarak dhe u bene pale me genocidin serbomadh qe theri 8000 civile te pafajshemveten sepse ishin myslimane, qe u bene pale me fashistet e Miloshevicit qe po digjte gjithe Ballkanin. Ne vend te saj, kemi sot ne Hage gjyqin e UCK-se dhe lidereve te saj, me dosjet e stisura serbe ne tryezen e prokuroreve te cileve ju digjet zemra e shpirti per serbet, e ndofta edhe u tashet kuleta nga ata. Editoriali i sotem i Mero Bazes eshte hallka e fundit ne zinxhirin e mashtrimeve qe zoti Baze i ka hedhur ne gryke opinionit publik shqiptar dhe qe ja shtengon cdo dite per ta asfiksuar, trullosur dhe valinosur deri sa te dorezohet, te permbyse kazanet dhe te filloje kryengritjen kunder Kurtit. Pas nje ose dy ditesh do te shini nje tjeter editorial te tij kunder Kurtit, e pastaj ata te rradhes, me mashtrime dhe gjysem te verteta te lyera me bajgat e nonsenseve. Zoti Mero, edhe po te doje, edhe sikur vete te jete veleritur e ngopur me kete letyre qe i rrjedh nga pena cdo dite, nuk mundet ta ndale kete produksion pervers, se e ka detyre shtepie, qe ta kryeje cdo dite, e ka me detyrim, e ka ne kontrate, sepse paguhet me cope editorialesh te tijat dhe te te sivellezerve dhe simoterzave te tij ne kete poshtersi, ku i rri per krah dhe i ben fresk edhe Bitum Hanxhia Kazanxhija. E keni vene re se si ka degraduar edhe gjuha, dikur e balancuar dhe profesionale e ketij sojsezit Baton Hanxhiu, kur shkruan kunder Kurtit dhe Osmanit? Eshte tammam si i rrahur me kamxhik, si droguar, ndersa me gjasa numuron qeset me euro, qe i shtohen sa me shume degradon gjuha e ketij bastardi, aq me shume i trashet gjuha dhe i ngjitet nga te pegerat e veta, aq me shume i turbullohet llogjika dhe i degjeneron mendimi, aq me shume bjerr cdo integritet moral dhe profesional. Ky llum e balte, qe ndyn cdo dite opinionin tone publik ne te dy anet e kufirit, edhe mund ta fitoje kauzen e tij te paguar, sepse ne short term, pothuaj gjithmone poshteria ka fituar kunder nderit dhe dinjitetit, kudo e kurdohere. Por, ne long term, ne te ardhmen, ne histori, ai qe do triumfoje, do te jete Kurti i cili do te ndricoje si pishtar i Dankos, si frymezues i qendreses, ne pediestalin e luftes per lirine dhe dinjitetin e vendit te tij, edhe kunder interesave te tij te ngushta vetiake, ndersa lincuesit e tij faqezinj, do te mbeten ne shtyllen e turpit, pergjithmone!

                    1. S
                     Sali rrocka

                     O Vjosa e paske ngrene edhe ti shiringen e droges Kurti mgjthe moshen e thyer qe ke...eshte ai i bashkimit te kombit Ai i vetvendosjes qe donte te zgjidhej Krm edhe ne Shqiperi Ai qe po percan shqiptaret e Maqedonise Ai qe i thote Sek te Shtetit Amerikan se eshte politikan naiv Ai qe bisedon skutave me kriminelet serb te Veriut te Kosoves kunder UCK.e shuuume te tjera. Politika e tij dhe e Vucic ne pamje te pare antagoniste jane aq komplementare kunder ShBA dhe BE sa vetem nje regji si UDB mund ti koordinonte

                     1. Vjosa.al

                      Qenkerke i lexuar ore Sali Rocka, nuk qenke analfabet funksional, edhe pse ''komplementar'' me birbot e zagaret qe u pelqejne ta shohin Zajednicen te kendoje ne Parlamentin e Kosoves kengen e Serbise se Madhe, si nje fuci baroti me pishtar te ndezur, e gateshme qe me urdherin e pare te Vucic, ta hedhin ne ere parlamentin dhe vete Kosoven. Mbaju hejbet kumbareve te serbeve ne Bruksel dhe lepiji mire letyrat e te mbeturat e zuzareve te mediave shqiptare.

                      1. S
                       Sali rrocka

                       Mire ore mire e ke dhe ti.Te fala patriotit te madh Albin dhe mbiemri i Saliut eshte rrocka se shoh qe e paske ngrene nje r

                   3. G
                    Gazeta

                    Albini e ka hallin tek saksionet dhe tek liberalizimi i vizave qe do te shfuqizohet me veton Franceze. Te tjerat jane pordhe me Lajcaker dhe se shpejti do degjojme pordhet me Macron. Ky njeri eshte zhgenjimi me i madh.. Ky vetem deshton ne cdo betej qe hap. Deshtoi me Shqiperin, Maqedonin se ne Presheve e Mal te Zi nuk ka shan. Deshtoi me Veriun e Kosove dhe tashme me Serbine ne bisedime. Nuk tregon dot asnje arritje, asnje rezultat pozitive. Se shpejti do deshtoj dhe me ekonomine. Kosovaret vertet jane njerez naive por jo me ekonomine.

                    1. P
                     Pitkini Vetfundosjes beri bashkim kombetar

                     Nese dikush mendone qe Serbia do lejoje shkeputjen e nje pjese te territorit te saj eshte naive ose ka probleme me te kuptuarit. Bolsheviku vetefundosjes démagogu shoku Kurti Cernagores punone per nene Serbi. I mashtroje tribalet mori votat dhe rruges per Lezhe u kujtua qe nuk lejohet bashkimi me Shqiperine pasi me pare ishte ne gjendje amnésie . Bukuria ishte kur Pitkini mori 30 koqevar dhe bente fushate kunder Rames ne Shqiperi imagjinoni Rama me 30 specialist socialist ne krahinen e kosoves fushtate kunder te zgjedhurit ne frengjishte thuhet ( Bouche B pa fjale ) Megjithate Pitkini eshte patriote beri bashkim kombetar , flamurin lara lara lara e flaku , mallrat Serbe i bllokoje me Vuçiçin nuk takohet derisa ky ti kerkoje falje kufirin me Serbin e mbylli me falni jo me Serbin po me Shqiperine vaksina kunder covid 19 i mori nga nena Serbi Eshte patriote kodoshi po me patriote jane koqevaret qe luftuan me ushtrine Serbe duke pire birra e shikuar avionet e NATO s nga malet e Kuksit ku nga 5 mije vullnetare qe moren pjese kur hyne ne kosove dolen 65 mije midis tyre edhe Pitkini Vetfundosjes doli vetersne lufte ......

                     1. I
                      I biri i Vukut salihi

                      Pritni bagtite nga koqova e all-binit,se tani nuk kane ardhe ne Shqiperi per te shpetuar por per me u plazhit e markat i mfsheshin ne breket e grave,tani po del nga debilat e All- binit se shqiptaret e kane vjedhe

                      1. B
                       Bravo Kosove

                       Lexova diçka ma lart dhe te them te drejten me erdhi per te vjelle. Po deri ketu te shkoj mos mirenjohja. Jam i sigurte se sherbim ma te madh nuk mund ti besh gjakatarit serb. Ju qofshi. E sa per turizmin tuaj ( demek ju po ndihmoni ne ekonomine shqiptare) syte mos ju a pafshim. Ju doni cernagoret me shume se ne. Fatos Nano ne Vitin 2001 ne mbledhje qeverie ka deklaru: " çfare turizmi e per pasoje rritje ekonomike pritet prej kosovareve kur ato edhe domatet e specat i marrin me vete: Provojeni ne Mal te Zi se va hedhin çdo ushqim ne berllok.

                       1. V
                        Voci i nanes

                        Une jam qe kosovaret duhet ti dalin vete halleve te tyre. Atyre sherin u kemi pa prej me shume se 1 shekulli. As ishin kosovaret ata qe erdhen te paret dhe shisnin uje me ngjyre muti per limonate.As ishin ata te paret qe moren ne qafe mijra vajza e i trafikuan qyteteve te europes per prostituta. As ishin ata qe futen ne rrugen e trafikut te droges mijra djem shqiptare vitet e para te hapjes se kufinjveAs ishin ata qe kur djemte shqiptare shkonin per pazar ne qytetet e kosoves e per te lene nje cante per rusjtje ne nje dyqan bythwiri kosovar i kerkonte 10-25 marka sikur do e mbante canten ne kurtiz? Lerini te shkojne ne pidh te kurvave. Race muti mosmirenjohese.. Lerini se kane rene ne usta Albinin qe do i coje me sukses sic kane qene province e Serbise. Haj tung

                        1. J
                         Jugu

                         Demin qe i ka bere Kosoves kjo gazete dhe Rama nuk ja ben as Vuciqi. Keta te shesin per pese leke, i pari Mero me urdher te Rames. Lereni more Kosoven te zgjidh problemet vet. Nese thoni nje llaf te mire, ok. Nese jo, pushoni.

                         1. A
                          Anila

                          Turp Albin Kurti . Mallkuar dita kur populli Kosovar votoi per ty qe po i merr me qafe te gjithe. Largohuni nga ky antiamerikan dhe antieuropian . Eshte i deshtuar , po shkaterron Kosoven.

                          1. I
                           Iso

                           Malpini cdo gje qe ben e ben per te cuar uje te mulliri i serbise prandaj mos u merakosni se si puna e tij jane shume ne kosove te cilet mbarojne per bashkim-vllazerm-nderzim.

                           1. p
                            popull

                            O Mera mire koovaret e dime qe jane ca si eksiq nga ajo lenda brenda kaptines,po Amerika e Europa kaq te pa fuqishem jane ta demaskojne kete plehren Kurti??????!!!!!!

                            1. V
                             Veshgim

                             Alboja! Thjeshte besnik I...Nga 6 vjet ... vete 3 . Rrezik I ka fut nje luge corbe, duke firmosur. E tash, peng.S'ka ku luen b.....

                             1. J
                              Jimi

                              Mero ! Mos kujto se keta nderkombtaret jane kaq miqesor me shqiptaret e kosovaret Te njejten politik qe ben Vucic ne Kosove, po kerkon te beje edhe Mtcotakis ne Shqiperi. Endrra e tyre vjeter kafshimi i trojeve shqiptare, me keq se c'e kane kafshuar dhe e gjithe kjo jo pa dijenine e Europes. Mos mi konsidero keta europianet Jezu Krishtin !

                              1. D
                               DUKA I PAVDEKSHEM

                               Sikur ti kishim gjithe politikanet si Albink

                               1. D
                                Doktori

                                Me nje durim prej "gomari" kam lexuar te gjitha komentet "PORNOGRAFIKE" te koqervareve>....Tfuuuuuuuu,njerez te ndyre!!!!Komentoni me nje fjalor te ndyre,ndofta me te ndyrin ne bote!!!Sikur i keni vendosur ato veglat e seksit ne gjuhe dhe truri juaj punon vetem si bytha,nxjerr vetem MUT!!!!!!! "BURRRA TE MALSISE.....GJOJA, FANATIKET.... GJOJA.TUUUUUUUURP. faqja e zeze. Mos shikoni permbajtjen shpellare te komenteve ,por shikoni me shume pisllekun e fjaleve. Keshtu bisedoni o .....derra edhe ne shtepi,edhe ne shoqeri??????Edhe shqipen po e bastradoni!!! Shkruani me mire SERBISHT!!! Mos e perlyeni me jashtiqitjet tuaja shqipen e bukur!

                                1. A
                                 Alban

                                 O kosovarë të mjerë. Edhe sikur Europa të mos ju hapi vizat në janar, ju prap do thoni RRNOFTË ALBIN KURTI.

                                 1. T
                                  Trotski

                                  Mjaft me sharje dhe fyerje.Shikoni Realitetin me sy Hapur.Kosova po Gremiset nga nje i Marre qe po kopjon "Shokun Enver" ne hardallisjet e Tij Anti Perendimore .dhe Antiamerikane .

                                  1. M
                                   Maloku

                                   Mire e ke ti, po jane kosovaret injorante qe e mbeshtesin. Kjo ha diskutim!

                                  2. a
                                   arsimtari

                                   Ne perballjen Kurti-Vucic natyrisht qe Mero Baze mba anen e vellamit te Rames ne Open Ballkan e sulmon perdite Albin Kurtin aq sa ja kalon edhe gazetave me ekstremeve serbe te Beogradit. - Shkruan kunder Albinit perdite e gjithcka, por te shkruaj nje rrjesht kunder Vuckos by...nuk ja mba -

                                   1. G
                                    Gjergj Fishta l riu

                                    Albini ka nje lidhje te nendheshme qe e shtyne Kosoven te luftoj per te drejtat e shqiptareve ne Ballkan. Shqiperia nendhe dhe ne siperfaqe, hapur asht kapur nga Enverizmi. Enver Hoxha dikur permes Lik Seitit ambasador ne ish Jugosllavi, pyeste Fadil Hoxhen, me ke asht populli i Kosoves. Kete radhe populli i Kosoves do te sjelle demokracine ne Shqiperi. Ne lufte me serbe e greke, qendra e gravitetit te Shqiperis do te spostohet ne Prishtin. Dhe lejtmotivi i perjetshem do te mbetet: Na ishte njeher nje Enver Hoxhe qe dhe pas vdekjes, e shkatrroi dhe e beri te pavlefshme Shqiperine. Vazhdo Albin per te drejten e Shqiptarizmes. Evropa bane sikur, por nje dite do ta dergoi ne varrez te perjetshem Enverizmin. Rrofte populli i Kosoves. I perkujtueshem populli shqiptare qe ja rrenoi shpirtin krenar Enver Hoxha.

                                    1. G
                                     Gjergj Fishta l riu

                                     Albini ka nje lidhje te nendheshme qe e shtyne Kosoven te luftoj per te drejtat e shqiptareve ne Ballkan. Shqiperia nendhe dhe ne siperfaqe, hapur asht kapur nga Enverizmi. Enver Hoxha dikur permes Lik Seitit ambasador ne ish Jugosllavi, pyeste Fadil Hoxhen, me ke asht populli i Kosoves. Kete radhe populli i Kosoves do te sjelle demokracine ne Shqiperi. Ne lufte me serbe e greke, qendra e gravitetit te Shqiperis do te spostohet ne Prishtin. Dhe lejtmotivi i perjetshem do te mbetet: Na ishte njeher nje Enver Hoxhe qe dhe pas vdekjes, e shkatrroi dhe e beri te pavlefshme Shqiperine. Vazhdo Albin per te drejten e Shqiptarizmes. Evropa bane sikur, por nje dite do ta dergoi ne varrez te perjetshem Enverizmin. Rrofte populli i Kosoves. I perkujtueshem populli shqiptare qe ja rrenoi shpirtin krenar Enver Hoxha.

                                     1. G
                                      Gjergj Fishta l riu

                                      Albini ka nje lidhje te nendheshme qe e shtyne Kosoven te luftoj per te drejtat e shqiptareve ne Ballkan. Shqiperia nendhe dhe ne siperfaqe, hapur asht kapur nga Enverizmi. Enver Hoxha dikur permes Lik Seitit ambasador ne ish Jugosllavi, pyeste Fadil Hoxhen, me ke asht populli i Kosoves. Kete radhe populli i Kosoves do te sjelle demokracine ne Shqiperi. Ne lufte me serbe e greke, qendra e gravitetit te Shqiperis do te spostohet ne Prishtin. Dhe lejtmotivi i perjetshem do te mbetet: Na ishte njeher nje Enver Hoxhe qe dhe pas vdekjes, e shkatrroi dhe e beri te pavlefshme Shqiperine. Vazhdo Albin per te drejten e Shqiptarizmes. Evropa bane sikur, por nje dite do ta dergoi ne varrez te perjetshem Enverizmin. Rrofte populli i Kosoves. I perkujtueshem populli shqiptare qe ja rrenoi shpirtin krenar Enver Hoxha.

                                      1. U
                                       USA

                                       Vari karet kosovarve o Mero Nga ata vetem te keqia kemi pare Leri ti varrosi fare Al Bin kari

                                       1. S
                                        Shqiptari i Kosovës

                                        Këta që po shkruajnë kundër shtetit amë - Shqipërisë dhe kombit shqiptar janë bastard që kanë qenë gjithnjë me krahun serb dhe janë serb që dinë gjuhën shqipe. Mos ua veni veshin atyre që ishin me paramilitar serb.Shqiptarët e vërtetë kanë një komb dhe një atdhe dhe kurrë nuk ndryshojnë. Armiqtë tanë janë ata që po mundohen ta kthejnë Kosovën në gjendjen e viteve 90 prandaj i dërguan në Hagë. Ka mjaftë nga ne që do tu përgjigjen të gjithë serbomëdhenjve dhe shqipfolësve - tradhtarëve që në vazhdimësi ishin në anën kundërt të barrikadës.

                                        1. M
                                         Maloku

                                         Kane edhe nje dashuri te fshehur nje pjese e mire e kosovareve per vellezrit serb. Te pakten keta " patriotat" e perendimit te gjitha bizneset me serb i bejne.

                                         Lini një Përgjigje