Fitore tani quhet rikthimi në pikën zero 

14 Shtator 2023, 18:43Editorial Mero Baze

Gjatë komunizmit në Shqipëri tregohej një anekdotë për një kryefamiljar, i cili kërkonte vazhdimisht një shtëpi më të madhe për familjen e zgjeruar të tij. Kryetari i Komitetit e thirri dhe i tha se kërkesa juaj do të plotësohet në të ardhmen, por deri atëherë sa të normalizohet situata, do të mbash brenda në shtëpi dhe një familje tjetër në nevojë. Kështu që në vend të zgjerohej familja u ngushtua.  
Pastaj vite me radhë kryefamiljari trokiste në dyert e Komitetit t'ia nxirrnin atë familjen tjetër që ja futën përkohësisht brenda në shtëpi. 
Dikur më në fund ja nxorën dhe ai u lehtësua.  
-Nuk dua më shtëpi,- tha. Tani jam mirë. 
Pak a shumë kjo po ndodh me qasjen e Albin Kurtit ndaj dialogut me Serbinë dhe normalizimit të situatës në Veri. 
Pa ndonjë arsye të madhe ai tensionoi situatën me targat pastaj me zgjedhjet dhe ndërhyrjen e policisë dhe në vend ta avanconte axhendën e Kosovës në perëndim, u kthye në një vend problematik me SHBA dhe Bashkimin Evropian. 
Për këtë arsye u fut nën sanksione. 
Sot Kosova është i vetmi vend në territorin evropian nën sanksione, nëse Rusinë nuk e llogarisim Evropë. Bashke me të është akoma më shumë turp. 
Tani gjithë vajtje ardhjet e Albin Kurti në Bruksel, përpjekjet për të reflektuar, dhe për tu dukur si viktimë, nuk janë më në shërbim të dialogut dhe normalizimit të situatës në Veri, por normalizimit të situatës së Kosovës me Perëndimin. 
Ajo që po kërkon tani Albin Kurti, është që Perëndimi ti heq sanksionet që i ka vendosur për shkak të futjes së Kosovës në një kurs antiperëndimor. 
Natyrisht sanksionet do të zgjasin, derisa Perëndimi të bindet që Kosova është partner i saj. Dhe kjo tanimë është proces, nuk është më vendim i një dite. 
Por le të shpresojmë se një ditë do të ndodh.  
Pra një ditë Perëndimi do t'ia heq sanksionet Kosovës, dhe atëherë Albin Kurti do të thërras fitore. 
Ajo ditë na rikthen tek gjendja para sanksioneve, të cilat mund të mos vendoseshin kurrë nëse nuk do ishte Albin Kurti.  
Është si ai kryefamiljari që kërkonte zgjerim, por u ngushtua më tepër dhe u gëzua kur ja hoqën komshiun që i futën brenda shtëpisë. Siç do të gëzohet Kurti kur t'i heqin sanksionet dhe ta rikthejnë aty ku e nisi. Në pikën Zero. 
  
 
 

37 Komente

 1. S
  Shigjetari

  Mero vazhdon akoma te jesh ne borderote e Greqise?

  1. E
   Eri

   Po gari po, paguhet nga Greqia, se thotë të vërtetën. Na trego ç’ka arritur Albini në marrëdhënie me Serbinë që u prish me aleatët? Një vrimë në ujë, si ajo vrima që keni dhe ju në tru dhe ua mbush Albini kur dhjet mut nga goja. As targat s’i hoqi, as sovranitetin s’po e ushtron, as njohje, as dreq e shejtan.

   1. S
    Shigjetari

    O loqja majte e Meros, lere Albinin dhe Kosoven, se per ate vendosin vete shqiptaret atje. Ky gazetari te merret me c'eshtjen e Himares, se edhe atehere kur hapte gojen, e hapte per te thene te lirohet sa me shpejt. Apo se mban mend cfare thoshte kur u arrestua? Pyetja ishte a eshte akoma ne borderote e Greqise, se perpara disa vitesh doli nje liste e gazetareve (nga te gjitha krahet) qe paguheshin nga Athina per perhapje te propagandes se saj, dhe ky zoteria ishte ne ate bordero. Kuptove? Militant truthare.

    1. E
     Eri

     O gari, kur dikush komenton, une mendoj se e ben per temen. Editoriali ishte per Kosoven, lidhja llogjike behet me shkrimin ne fjale. Cfare ke ti ne mendjen tende prej gari, veshtire per mua ta vendos veten aty. Ne Greqi i kalon pushimet Albin patrioti meqe ra llafi, por besoj dhe ti nje vit po e nje vit jo, aty i kalon. C'lidhje ka militantizmi o bole me komentin tim?

    2. A
     Albini u tregua hero!

     Po more Eri,na thuaj per cfare i kundershtoi Albini SHBA dhe BE? Po te pranonte Albini Asosacionin serb,do mbetej tradhetar per jete! Nuk mund ta lere pa buke femijen nje nene sepse ai paska bere nje gabim?

     1. E
      Eri

      O vella, puna e Asociacionit ka marre fund, kot e vonon aq sa po prishet dhe me vellane e jo me partneret.

    3. M
     Marseli.

     Nuk e kuptoi kete antiperndimorin e Albinit.Po AKA me pro perndimor se sa bashkimi tij me arrestimin e drejtueseve te luftes clirimtare .Jo kurre.Te mbrosh atdheun tende qoft e 1m katrore,nuk do te thot anti perndomore por anti trathetareve.Te plotsosh kerkesat e vucicit ne dem te shtetit tdnde eshte tratheti o Mero.Drejt ke ti qe duhet lepire by...perendimit,sepse ata te Kane kapur per ko....dhe te komandojne sipas interesit tyre o Mero.

     1. S
      Serbia qe mbeshtet Rusine nuk ka sanksione!

      Mero,vazhdon te jesh ANTISHQIPTAR! Albini ka mbrojtur Kosoven,ndersa ata qe e quajne ate antiamerikan ne fakt jane ANTISHQIPTARE! Mos u merr me Albinin ,por me Ramen,vellain e Vucicit! Ata qe i kane vene sanksione Kosoves,jane te cmendur,fashiste?

      1. H
       Hordhia e ndyre e Sali Rrumpallës

       Ore njerez, a mendoheni kur shkruani, dhe a lexoni ndonje rresht perpara se të beni komente? Po lexojeni shkrimin nja dy tre here qe ta kuptoni, dreqi e mori, se nuk u be qameti. Fatos Nano, Sali Berisha, dhe Ilir Meta faleshin tek greku. Humbëm edhe Kishen Autoqefale si pasoje, dhe kemi kryepeshkop grek. Edi Rama ka zgjedhur të tjerë aleatë - është lidhur me SHBA, Gjermaninë, dhe Italine. Ndersa Albini nuk e dime se me kë bashkepunon per interesat e Kosovës. Europen nuk e ka aleat. Amerikanët jo. Ai e di kë ka. Amerika dhe Europa e bene shtet Kosovën, dhe e mbrojnë me ushtri. Amerikanët çliruan Kosovën, ndersa kosovarët presin Erdoganin si sulltan. Por pyetja është - çfare veze te kuqe ka bere Kosova per Europen dhe Ameriken, qe ju prisni amerikanët dhe europianet të vdesin per Kosovën?Çfare të drejte byjnore paskan Kosova dhe Shqiperia që ju na ankoheni per Babi Ameriken dhe Mami Europen? Ne jemi dy shtete të vogla qe kemi nevojë per aleanca të fuqishme. Ndryshe na fshijne me peshtyme. Apo jemi trima të medhenj ne dhe kemi pushtuar kush e di sa shtete? Amerika dhe Europa kane interesa njesoj, si në Kosovë edhe ne Serbi. Edhe Kosovën duan ta kenë toke aleate tani qe e bene të pavarur, edhe Serbinë duan ta marrin me të mire qe te mos shkojë nga kampi rus. Apo kujtoni se ju dogj barku per shqipetarët atyre ne Bruksel dhe Amerike? Ne këtë mes, Albin Kurti, por edhe ju bashkë me të, luani si kalamajte - "pse i dhe Serbisë ti dy çokollata, ndersa mua vetem një? Se desha. Pa ik pirdhu se po ta marr ate qe të dhashë!" E vetmja aresye qe Rama tall bythen me Miçon e Taqos është se ka mbrapa SHBA dhe Europen. Si mendoni ju, është zgjuaresi apo budallallek? Ju e dini. Por do Zoti, dhe nuk thone Amerikanët dhe BE qe boll se na çau trapin Kurti, të terheqin trupat, dhe t'i thone Serbisë - e di ç'ke, merre prapë Kosovën, se këta nuk e duan aleancen tone. Po atehere, do ju vijne mendte, apo prapë me keto mend do rrini? Ne jemi popull i vogël, dhe jemi bere i vogël sepse nuk kemi ditur të bejme aleanca, dhe nuk jemi shquar ndonjeherë per pushtimin e vendeve të tjera. Prandaj trusni bithen,mos hani mut kot sikur gjoja merrni vesh nga politikat e medha, dhe thoni shyqyr qe SHBA-ve ju tek nje ditë ta bejne Kosovën shtet të pavarur per interesat e tyre. Ndersa Kurti po punon dite e nate qe t'ja kthejë Kosovën Serbisë, duke thënë "nuk e duam pavaresinë mor vlla, nuk e duam. Merre prapë." Nje fjalë e urte thotë: "Lypesi nuk mund te zgjedhë. Duhet të marrë çfare t'i japin." E lypem dhe e lypem pavaresinë e Kosovës, dhe me në fund na e dhanë. Tani kemi filluar të shesim edhe pordhë si ai lypsi pa turp: "M'i fale qe m'i fale keto atletet, pse m'i dhe Puma? Unë i desha Nike." Keni bythe edhe të flisni pale. Si ka mundesi qe edhe Saliu edhe Kurti vetem trapa mbledhin mbas vetes. Edhe Rama mbledh ca trapa mbas vetes, por ata të pakten nuk shesin pordhë me Amerikanët.

     2. E
      Emrullah Hadergjinmatukaj

      Toskët e Shqipërisë, kanë një shprehje “KU ISHE, HIÇ GJËKUNDI, E Ç’BËRE, ASGJË, TËRLI E VËRLI, E VËRLI E TËRLI, NJË MUT ME SHURRË, NË VORBË TË GROSHËS” Kosovarëve mirë tu bëhet. Deshën mutin ti udhëheqë, tani le të futen të gjithë në gropë të halesë e të rrijnë si mut.

      1. S
       Sllavokomunistet Turkomongol

       Sikur Tosket e Jugut t'ishin 5% patriote sa Shqiptaret Gege t'viseve t'Kosoves besoj t'gjithe e pranojme se t'pakten n'gji t'Ambrakise do piqeshim me vllaznit tone Arvanitas..se kemi mendimtare si ky Ymer Kelbaza jemi aty ku jemi

       1. I
        Injorantët nuk duhen lejuar të shkruajne

        Pse, demek, ti je trim dhe patriot? Pa hë, na thuaj çfare keni bere ju bataljoni i patrioteve të medhenj? Ta marrim vesh edhe ne, mos e mbani sekret. A nuk ishte nga Jugu ai Abdyl Frasheri qe u be mik i ngushte me Sylë Vokshin per Lidhjen Shqipetare të Prizrenit? Syla nuk i tha Abdylit qe "ik ti, se je nga Jugu, nuk je patriot si puna ime." Teveqel me telefon je, ja çfare je.

      2. t
       tpc

       Albin Kurvi eshte Esat Toptani i Kosoves.

       1. D
        D

        O Mero,Kurti nuk eshte per te drejtuar shtetin por per te ruajtur lopet ne fshatin ku ka lere ne Mal te Zi.

        1. V
         Vetefundosje organizate terroriste

         Pitkni Vetfundosjes apo Bibini Cerrnagores nuk eshte shqiptar dhe gruan e ka Serbe nga i ati eshte mithomane mastrues ordiner ky palaco thuhet qe e kane perdhunuar sexualisht ne burge uroje mos te jete e vertete Pitkini Vetfundosjes eshte nje antishqiptare i terrbuar dhe nje admirues i nenes Serbi ky palaco mbylli krahinen e kosoves me token ame dhe e hapi me Serbin . Ky palaco mashtrues ordinere genjeu shqiptaret ne krahinen e kosoves duke ju shitur si patriot do bente bashkim kombetare sanksione serbis do ndalonte mallrat Serbe ehhhhh te gjitha genjeshtra e sot po minone dialogun per interes te Serbis . 5 vende jane ne bote nen embargo Rusi ,Kosove Kore Veriut ,Cuba, Iran Ta gezojne komunistin e vetefundosjes dhe perpara per fitorje te reja rrofte shoku Enver Hoxha ,Sali Berrisha lavdi marksizem- leninizmit urraaa

         1. T
          T

          Mero je unik lap i qut .sarkazem quhet ky artikull .por albin katnari nuk eshte nga ata qe e kupton dhe ze mend sepse ai eshte 100 % agjent rus jo serb .nga ana e gruas .

          1. D
           Dhëmbeli

           Një krahasim mëse i goditur ! Të lumtë tulla !

           1. B
            Barbaros

            Ti ( shigjetari ) i thone nje fjale na hengsh mune ) or koqevar nuk po e sheh qe ky trap Al-Bin eshte kundra te gjithe botes ,e ju koqevare do hani munë e njeri tjetrit .

            1. S
             Shigjetari

             Po ty o militant i semure, cfare te duhet se si vendosin kosovaret per shtepine e tyre? Hiqi syzet e militantit, shiko shtepine tende se po te digjet, dhe leri shtepite e botes. Derdimen.

             1. T
              Taulant

              Ore bota eshte shume e vogel dhe nje konflikt midis Kosoves dhe Serbise djeg ballkanin dhe kercenon Europen. Prandaj, nese digjet shpija jote, djeg edhe timen, prandaj interesohem une. Jo per shtepine tende, por timen.

              1. x
               xheJ.eN.Bi

               O Shigjetar ...o dermën... Shqiptarët nuk formuan ndonjë parti në Kosovë si bëri Albini dhe erdhi votoj me një tabor bodigardësh,sikur të ishte Presisent Amerikan që shkon në Iran. O dermën shigjetar,nuk shënove dot në shënjë këtë rradhë.

             2. D
              Dauti

              Nje pjese goxha e madhe e kosovareve, jane dru me pre, qe skan kapur nje liber me dore. 30 vjet ju desh te merrnin vesh kush ishte Enver hoxha, aq ju duhet te kuptojne MR binin.

              1. g
               guri

               ju te gjithe mutin te ja hani kurtit

               1. g
                guri

                ju te gjithe mutin te ja hani kurtit

                1. g
                 guri

                 ju te gjithe mutin te ja hani kurtit

                 1. g
                  guri

                  ju te gjithe mutin te ja hani kurtit

                  1. D
                   Dauti

                   Guro, ne sna plasi rrota per MR binin tend. Po shiko se ti e ke afee, haja edhe pija te tera lengjet e ndyra.

                   1. T
                    Trotski

                    Bin Laden Kurti po e fut Kosoven ne Qorrsokak.Kundervenia ndaj BE dhe SHBA qe ndihmuan ne Pavarsine e Kosove do ta demtoje Ceshtjen Shqiptare dhe do te favorizoje Agresoret Serbe.

                    1. U
                     UNE

                     E hajde pastaj, beju nje shtet me keta ruspiet qe rojne kot ne kete bote. Pune legenash.

                     1. B
                      Bero Maze

                      Per Kurtin dite pa shkruar keq hic nuk len, por ama kunder Sandro Vuckos kurre nje shkrim nuk i gjen...(edhe mos ta them, besoj se e gjeni shpejt kush eshte ai LEGEN)

                      1. K
                       KS

                       Mero,nga ti dhe padroni yt Rama,Kosova prisnim që së paku të ishit nerutral karshi problemit me serbët. Morrèt anë e serbit,kètë e kan përbazë edhe ndēkombëtarët.Kur je kundēr vëllaut,cfarë prisni nga i huaji. Cfarë prisni nga kosovarët? Ta shohin Shqipërinë si shtet mik apo armik ( për tē dytë e di që sju han palla) Sh'net!

                       1. I
                        Injorantët nuk duhen lejuar të shkruajne

                        Ti ne fakt nuk je KS, je KSS - Kokrra e Spiunit Serb. Paske blere edhe telefon. E Ku e kuptove ti qe Shqipëria mbajti krahun e Serbisë? Apo erdhen Amerikanët dhe e pyeten Ramen se çfare krahu do mbaje. Çfare jane keto komente prej debili. "E rrit gjarperin dhe të ha kokën" thotë populli. NATO ju beri shtet, tani shisni pordhë kunder NATO's. Debil.

                        1. K
                         KS

                         Unè nuk shajta kènd. E ti drogaxhi,rrugaq,rrebel,mafioz nuk ke tè drejtè tè shprehesh kèshtu. Mundesh me japè mendim pa fyerje. Tekefundit ska diqka t're. Vetèm përsëritje t'historisè. E dimè paktin Toptani-Pašić.Zogu-Pašić.

                       2. K
                        KS

                        Mero,nga ti dhe padroni yt Rama,Kosova prisnim që së paku të ishit nerutral karshi problemit me serbët. Morrèt anë e serbit,kètë e kan përbazë edhe ndēkombëtarët.Kur je kundēr vëllaut,cfarë prisni nga i huaji. Cfarë prisni nga kosovarët? Ta shohin Shqipërinë si shtet mik apo armik ( për tē dytë e di që sju han palla) Sh'net!

                        1. E
                         Eri

                         Vëlla i Kosovës, ju po humbni shtetin, jo vetëm Veriun. Nëse vjen në pushtet në SHBA ndonjë personazh si Trump, juve ngelët si peshku pa ujë. Mos ishte Rama që balancon politikën e shqiptarëve, ju sot do ishit pa asnjë mbështetje. Por ju jeni mosmirënjohës. Keni mohuar gjakun e luftëtarëve dhe keni hedhur komandantët me duart tuaja në zjarr, jo më te njihni mirënjohje për Shqipërinë. 40% i analfabetëve funksionalë të Albinit është ambienti i duhur për të që të ngrejë mitin e një lideri të madh, por është thjesht një delirant djallëzor që po ju merr më qafë. Sa për Shqipërinë, ne sot drejtojmë Këshillin e Sigurisë në OKB, ndërsa ju gëzoni deri në ekstazë kur ju jep dorën KM e Estonisë në një mbledhje të dorës së dytë. Gjithësesi ju duam dhe do ju duam dhe kur mendoni mbrapsh.

                        2. L
                         Landi

                         shume bukur Mero!

                         Lini një Përgjigje