Benet Beci e ka vrarë “Enverin” e tij, e djathta po vdes bashkë me të 

9 Shtator 2023, 19:26Editorial Mero Baze

Ajo që ndodhi sot në Postribë, është një ngjarje kulturore për të djathtën shqiptare, pasi për herë të parë një kryebashkiak i zgjedhur nga e majta ka respektuar moralisht, por dhe financiarisht, përkujtimin e një prej kryengritjeve antikomuniste në Shqipëri, e cila u shtyp në mënyrë të përgjakshme.

Nuk ka shumë rëndësi gjesti i një torollaku që shkon e heq kurorat dhe i hedh në anë të rrugës, pasi i duket sikur Benet Beci i ka vrarë gjyshin. Babai i Benet Becit ishte një akademik i djathtë që ruante gjuhën shqipe. Nuk ka ndonjë lidhje me krimet e komunizmit.

Sali Berisha ka qenë sekretar partie dhe ka internuar një mjeke dhe është përfshirë profesionalisht si mjek në dëmtimin e një të dënuari politik. 

Partia Socialiste e sotme nuk ka asnjë përgjegjësi për trashëgiminë e Partisë së Punës. Ajo është distancuar prej saj me ligje që dënojnë komunizmin, është distancuar duke ngritur institucione që hetojnë, zbulojnë dhe publikojnë krime të komunizmit, ka votuar dhe ka ngritur institucione që rehabilitojnë viktimat e diktaturës, është e vetmja që ka dëmshpërblyer financiarisht dhe vazhdon ende të dëmshpërblejë ish- të përndjekurit politik, dhe ka bërë ndarje ideologjike me të shkuarën komuniste të vendit. 

Aq tutje ka shkuar në këtë drejtim, sa Edi Rama është gati ta paguajë ndonjë që t’i thotë komunist, se hallin më të madh që ka është se të gjithë e akuzojnë si të djathtë me projektet ekonomike që zhvillon dhe qasjen sociale që ka në qeverisje.

Incidenti i porositur nga Sali Berisha është thjesht një akt dëshpërimi i atyre që nuk pranojnë dot se kundërshtari i tyre është një njeri normal. Të njëjtën gjë pat bërë dhe me kurorën e Lulzim Bashës tek vdekja e Bujar Nishanit. Kaq di të bëj Berisha. Të prishi ceremoni varrimi për pushtet.

Por akti i Benet Becit dhe jo i atij torollakut, është ai që bën diferencën me të djathtën shqiptare. 

Mendoni pas ndonjë dekade, kur gjërat të qetësohen dhe Berisha të jetë në botën tjetër, dhe Tirana të ketë ndonjë kryebashkiak të djathtë. 

Përfytyroni një moment sikur ai pastaj të shkojë të vendosë kurora me lule tek vendi ku Berisha ka vrarë katër protestues kundërshtarë të tij më 21 janar 2011. Ai do të jetë momenti kur e djathta shqiptare do të vrasë Enverin e saj. E majta dhe sidomos Benet Beci, e ka vrarë me kohë.

Dhe nëse ndodh, se është normale të ndodhë, mos prisni ndonjë torollak nga e majta të shkojë të heqë lulet duke thënë se paraardhësi i tij i ka vrarë gjyshin apo babanë. Torollakë të tillë gjen vetëm tek Berisha dhe të shpresojmë se do ikin bashkë me të.

18 Komente

 1. D
  Demush Dollapi

  PD-ja, si parti plepash, me drejtësi plepash, me dashuri plepash si Lekë Plepi, me produkte plepash - që janë shkrepset, për të ndezur zjarr sipas urdherit të allahu ekberit Sali Berisha….

  1. S
   Shoku Sali sekretar i PPSH.

   Rama eshte antikomunist i eger ka kultuvuar gjate gjithe jetes nje urrejtje per komunistet ... nuk ka ne PS extrêmemist te majte PS eshte parti e spostuar djathtas e paster . Komunistet enveristet jane te sekretari PPSH shoku Sali .......

   1. N
    Nul Moka

    Po ti shiko në lagjen tënde apo në fshatra! Të gjithë budallenjtë, shumica të çertifikuar apo dhe ata që nuk janë të çertifikuar ( që nuk marin ndihmë ekonomike), votojnë Sali Berishën............................... . Të gjithë të pashkollët, që nuk kanë mbaruar dot as 8 vjeçaren , votojnë Sali Berishën.............................. . Të gjithë varfanjakët bythëgrisur ( nuk po i ofendoj aspak, sepse nuk ua mban bytha për punë ), votojnë Sali Berishën........................... . Të gjithë rrugeçërit, shumica burgaxhinj, votojnë Sali Berishën.......................... . Ja, shiko ku fiton më shumë vota Sali Berisha........... . Në fshatra të humbur, në zona të prapambetura, të pashkolluara dhe të pakulturuara dhe të pazhvilluara.......... .. Çfarë pret nga tipa si Sali Lusha?

    1. c
     chp

     Aksiome numer 1 dhe e vetme ** Denimi maksimal I komunizmit do te ishte te krijohej nje shtet funksional qe ligjet te zbatoheshin si ne kohen e Enverit. .Absolutisht jam kunder sistemit te ashtuquajtur komunist qe ngriti Enveri (jo per merite te tij) por kishte SHTET. Me cfare krimesh ka ndodhur pas 1992 me Usali Serbiberishen qe sot fshin menderen me Non Graten e Bidenit te “shkrete” ja kam falur te gjitha cfare ka bere Enveri ne kohen e tij..Dhe perderisa te jete jashte burgut Komunisti

     1. N
      Nacionalisti

      Ngatarron shtetin me pushtetin... shtet eshte kur te denon gjykata, jo partia. Pushtet eshte kur te denon partia dhe pastaj gjykata. Enveri kishte pushtet, shtet kishte trapin

     2. S
      Sara

      Shumë bukur e ke qëndisur.

      1. K
       Kasemi

       Mero shume mire ka vepruar Kryebashkiku Benet Beci! Shume keq ai individ qe ka hequr kurorat, por sic thote Edi pergjegjsia eshte individuale. Ndersa sa per ate se Ps paska bere shume per te perndjekurit nuk eshte aspak e vertete. Necqeverisjen e viteve 92-96 te Pd, me mijra te perndjekur moren te drejta studimi pa konkurs, me qindra u sistemuan ne administrate, iu dhane falas apartamentet dhe u ndertuan qindra te reja per to po falas, jane bere dhjetra VKM ne perkrahje te tyre. Ndersa per shperblimin e viteve te burgut qe ti flet do mbaronte per 7 apo 8 keste, qe nga koha e dyte e Sales, dhe akoma ka raste qe nuk eshte marre kesti i katert nga trashegimtaret e radhes pare. Mos te flasim per kthimin e pronave qe per tre vjet( pasi ligji u be me 15 prill 1993) u kthyen shume me teper se sa ka kthyer Rama per 10 vjet. Dosjet flene me mijra, ligjet nderohen vazhdimisht ne dem te pronareve. Ama investitoret strategjik rriten cdo dite.

       1. E
        Eleniqia

        Ne Evrope ka rene cmimi i pidhit ne bordello dhe semafore se kane mbi kapacitet inflacion me kurva nga Shipnija..... Rrofte pidhi, rrofshin kurvat shiptare......

        1. I
         Ilo

         Ç’i djathte eshte Berisha mo Mero!

         1. S
          Shqiperia Etnike

          Më duket se nuk kemi kuptuar asgjë! Kryengritja e Postribës nuk ishte kryengritje për liri, por kryengritje e kulturës mesjetare tribale, e pushtetit feudal të bajraktarëve, e pushtetit ekstremist dhe mesjetar të klerit, e zakoneve të tmerrshme të errësirës së qytetërimit human, folklorizmit pseudonacionalist tribal, e profetëve të llumit të provincave, e kulturës së gjakmarrjes, e rrolit social të gruas të barabartë me qentë, e analfabetizmit total, e injorancës dhe hajnisë, e mungesës totale të etikës dhe kulturës së punës, kundër revolucionit të dhunshëm të shkollimit, nxjerrjes së femrës nga errësira e shekujve, eleminimit të dhunshëm të feudalizmit dy shekuj pas botës së qytetëruar, eleminimit të gjakmarrjes, nxjerrjes së njerëzve në punë, ngritjen e ndërgjegjes nga kultura e gropës së provincës në kulturën kombëtare, qarkullimi i njerëzve dhe hapja e mendjeve të tyre përmes punës dhe ushtrisë, etj, etj. Ishte një luftë e dhunshme midis dy rendeve sociale, feudalizmit klerikalo- tribal, që duhet të kishte vdekur 200 vjet më parë dhe po zhdukte Shqipërinë nga faqja e dheut dhe një rendi të ri, komunizmit ateist socialist që kishte lindur në Perëndim si zhvillim i ndërgjegjes dhe filozofisë dhe kishte funksionuar vetëm në Lindje, për të njejtën arsye si Shqipëria; egzistencës e tejzgjatur të feudalizmit mesjetar që rrezikonte t'i zhdukte në një botë të industrializuar që ecte shumë shpejt. Shumë vjet më vonë, e njejta kulturë berishiste tribalizmi, hajnie, tradhëtie, zjarrvënie, antishteti, vorioQimarjotizmi maloqesh, e shitur me pompozitet si antikomuniste, e djathtë, nacionaliste, konservatore, mori nga shqiptarët, historia dhe demokracitë më të mëdha të planetit të njejtën shuplakë dhe i trajtuan si jashtëqitje të kulturës njerëzore, hajdutë histerike që nuk kanë asgjë të përbashkët me kohën, me demokracinë, me ligjin, me kulturën shtetformuese, me integritetin territorial dhe sigurinë e Shqipërisë. Tribalizmi mesjetar, pavarsisht emërtimeve moderne që i jep vetes, nuk mund të jetë aleat për askënd, përveçse armiqve të betuar të Shqipërisë. Si sot berishizmit që është shpallur armik i PDsë, i së djathtës, i institucjoneve, i demokracisë, i SHBAsë, i Anglisë, por ushtar i Janullës, Mavit, Agimit të Artë dhe Ferid Bejlerit, i copëtimit të Shqipërisë, duke u shkedhyer me çdo lloj qeni, vetëm për grykën e dy pjellëve bastarde dhe avujve të emocioneve kafshërore tribale që gjallojnë akoma në kulturën tonë. Pavarësisht degradimit të socializmit shqiptar në dhunë, izolim total dhe mizerje, lufta e Postribës është një ngjarje e shënuar historike e fitores së një rendi të ri mbi një rend mesjetar dhe një leksjon historie, se sa dhunshëm mund të përfundojnë rende sociale, kultura primitive dhe profetë të paskrupullt, pjellë të kulturës së barkut të mizerjes, që koha ju ka kaluar prej 200 vjetësh.

          1. V
           Vjosa.al

           Respekte, Shqiperia Etnike! Nuk ju heq asnje presje te vertetave te tua, te artikuluara aq sakte dhe po me aq profesionalizem te nje opinionistRi qe jua perplas fytyres sharlataneve dhe kopukeve te tranzicionit qe duke perdorur te vetmen dekorate me te cilen krekosen -antikomunizmin - kane korrur e grire gjithcka qe mund te vidhej e grabitej nga Shqiperia dhe populli i saj. Mjerimi dhe ironia e rradhes e ketij editoriali te Mero Bazes eshte perdorimi i Rrebelimit te Postribes si kinse nje ndergjegje antikomuniste te nje popullate analfabete qe jetonte ende ne injorancen dhe mjerimin mesjetare ku e kishin lene bajraktaret e saj si edhe vete kisha me prifterinjte e saj, qe nuk nguruan te rreshtohen dhe te yshtin rebelimin. Rebelimi reaksionar i Postribes shqiptare kunder nje Revolucioni Clirimtar e Social qe nderkaq, pervec Shqiperise, po trondiste themelet e gjysmes se botes dhe po shenonte nje histori te re ne skenen boterore, i ngjan rebelimit te fshatareve te Vandese kunder Revoluciont Francez ne 1793-1976, Revolucion qe shenoi fillimin e nje epoke te re ne Evrope. Ishte e shkuara kunder se ardhmes, erresira kunder drites, obskuranitzmi fetar kunder drites se dijes dhe lirise se individit. Franca Revolucionare Republikane e shtypi pa meshire rebelimin e Vandese dhe fshiu nga harta Frances edhe vete emrin Vendee, duke e riemruar ate si ''Venge' ate regjion. Njelloj si Rebelimi i Vandese qe ishte nje komplot i aristokracise dhe klerit te permbysur nga Revolucioni Francez, edhe Rebelimi i Postribes ishte nje komplot dhe nje kryengritje e mykut te botes se vjeter shqiptare, e bajraktareve dhe kapedaneve te atyre aneve qe po e ndjenin se pushteti dhe privilegjet e tyre po fshiheshin nga revolucioni social qe metonte te nxirrte vendin nga Mesjeta dhe ta fuste ne rrugen e historise bashkekohore, te zhvillimit dhe dritesimit te popullit. Komenti yt, Shqiperia Etnike, ka meriten se denoncon dhe tallet me berihajte dhe korifenjte e rreme qe me borite tashme fiasko e te ndryshkura te antikomunizmit, vazhdojne te mashtrojne publikun dhe hallakatin ende trushplaret dhe viktimat e injorances se tyre. Te faleminderit, Shqiperia Etnike!

           1. V
            Vjosa.al

            Moderator, po e risjell ne vemendjen tuaj repliken time per komentin e e "Shqiperia Etnike''. Shpresoj se do ta cfaqni kete rradhe per lexuesit. Respekte, Shqiperia Etnike! Nuk ju heq asnje presje te vertetave te tua, te artikuluara aq sakte dhe po me aq profesionalizem te nje opinionistRi qe jua perplas fytyres sharlataneve dhe kopukeve te tranzicionit qe duke perdorur te vetmen dekorate me te cilen krekosen -antikomunizmin - kane korrur e grire gjithcka qe mund te vidhej e grabitej nga Shqiperia dhe populli i saj. Mjerimi dhe ironia e rradhes e ketij editoriali te Mero Bazes eshte perdorimi i Rrebelimit te Postribes si kinse nje ndergjegje antikomuniste te nje popullate analfabete qe jetonte ende ne injorancen dhe mjerimin mesjetare ku e kishin lene bajraktaret e saj si edhe vete kisha me prifterinjte e saj, qe nuk nguruan te rreshtohen dhe te yshtin rebelimin. Rebelimi reaksionar i Postribes shqiptare kunder nje Revolucioni Clirimtar e Social qe nderkaq, pervec Shqiperise, po trondiste themelet e gjysmes se botes dhe po shenonte nje histori te re ne skenen boterore, i ngjan rebelimit te fshatareve te Vandese kunder Revoluciont Francez ne 1793-1976, Revolucion qe shenoi fillimin e nje epoke te re ne Evrope. Ishte e shkuara kunder se ardhmes, erresira kunder drites, obskuranitzmi fetar kunder drites se dijes dhe lirise se individit. Franca Revolucionare Republikane e shtypi pa meshire rebelimin e Vandese dhe fshiu nga harta Frances edhe vete emrin Vendee, duke e riemruar ate si ''Venge' ate regjion. Njelloj si Rebelimi i Vandese qe ishte nje komplot i aristokracise dhe klerit te permbysur nga Revolucioni Francez, edhe Rebelimi i Postribes ishte nje komplot dhe nje kryengritje e mykut te botes se vjeter shqiptare, e bajraktareve dhe kapedaneve te atyre aneve qe po e ndjenin se pushteti dhe privilegjet e tyre po fshiheshin nga revolucioni social qe metonte te nxirrte vendin nga Mesjeta dhe ta fuste ne rrugen e historise bashkekohore, te zhvillimit dhe dritesimit te popullit. Komenti yt, Shqiperia Etnike, ka meriten se denoncon dhe tallet me berihajte dhe korifenjte e rreme qe me borite tashme fiasko e te ndryshkura te antikomunizmit, vazhdojne te mashtrojne publikun dhe hallakatin ende trushplaret dhe viktimat e injorances se tyre. Te faleminderit, Shqiperia Etnike!

           2. P
            Patrioti cam i M...Bazes

            Pa sqaroi ca rilindjotet e Mero - Kur kjo e majta e Rames e paska vrare Enverin brenda vehtes dhe Enveri qenka kembekryq tek e djathta...atehere c'djall keto Enveristet qe ne ora 7 te c'do dite zgjedhjesh nxitojne ne rradhe te japin voten per Partine Rama?

            1. P
             Pasues veterani

             Bukur Mero ! I vetmi person qe na kujton komunizmin apo komunistin eshte Sali Berisha me veprimet e tij. Mjer ata qe i shkojne ende nga pas.

             1. B
              Balliu junior

              Zoti Baze! Ke harruar incidentin e organizuar nga i njejti njeri Sali krimi qe ne nje pervjetor te 2 Prillit ishte e njejta skem, por ishin antaret e PDse ,se vertet qe vendosen kurorat, dy vellezer u konfliktuan per kurorat,se porosia e Non grates ishte te mos i lejonin ti vendosnin.

              Lini një Përgjigje