Përse Berishës i duhet doemos koka e Bashës? 

1 Shtator 2023, 18:39Editorial Mero Baze

I vetmi që e pret i shqetësuar Kuvendin e PD drejtuar nga Lulzim Basha, është Sali Berisha. As Basha vet nuk reflekton ndonjë shqetësim apo pritshmëri shumë të madhe. Gjysma e ekipit me të cilët u nda nga Berisha dy vjet më pare, tani po notojnë drejt Berishës.

Por kjo nuk e qetëson Sali Berishën. Atij nuk i bëjnë punë disa numra më shumë apo më pak. Atij i bën dëm qoftë dhe një numër i vetëm që të thotë jam në opozitë, por nuk jam me Sali Berishën. Kjo e dërmon psikologjikisht dhe i prish skemën, pasi qëllimi i tij është ta ketë fushën e opozitës të lirë dhe ta kontrollojë ai.

Kjo është e vetmja aryse përse ai është i shqetësuar nga Kuvendi i PD ditën e shtunë.

Ka 24 orë që bën diversione duke i dërguar ftesa për negociata grupit të Gazmend Bardhit dhe duke përjashtuar nga negociatat dy drejtuesit kryesor të PD zyrtare, Bashën dhe Alibeajn.

Por siç e thashë, Berishës nuk i bën punë as Bardhi, as Tabaku, as gjithë grupi i shkëputur nga Basha, nëse shkojnë atje.

Berishës i bën punë vetëm shkrija e PD dhe marrja e plotë e kontrollit të opozitës prej tij, me qëllim që të lërë të pa përfaqësuar grupin anti Berishë në opozite.

Ndaj në këtë pikë, kjo është dhe vlera e vetme e Kuvendit të PD së Lulzim Bashës.

Nuk është çështje numrash apo klanesh. Nuk është çështje fryme opozitare. Mbi të gjitha është çështje parimore, pasi Kuvendi përfaqëson një nga arsyet themelore pse është përçarë opozita. Është përçarë për shkak të Sali Berishës dhe do ekzistojë gjithnjë një opozitë që nuk është me Sali Berishën.

Bardhi, Tabaku apo të tjerë mund të krijojnë po ashtu partitë e tyre dhe më vonë të negociojnë bashkim të opozitës me partitë e tjera opozitare jo të Berishës. Por shkuarja drejt Berishës është thjeshtë një akt kamikaz.

Por nëse duan të shkojnë, i kanë shumë të lehta negociatat me Berishën. Ata mund t’i premtojnë atij madje dhe Lulzim Bashën, me kusht që të ikë Berisha dhe të vendoset dikush tjetër. Po qe se pranon këtë kusht s’ka nevojë për negociata. Madje as për Kuvend të PD këtë fundjavë.

8 Komente

 1. V
  Vlonjati 12

  G . Bardhi , nje burre i tredhur fizikisht dhe politikisht . Plehra te tilla nuk i duhen kujt

  1. © KENDVESHTRIM TJETER ©

   Të gjitha veprimet e Berishës kanë për qëllim të heqë emërtimin Non Grata. Shpreson tek grekërit në USA, mbështet pa "rezerva" Bejlerin. Në 2025 Berisha po të jetë në këtë pozicion politik është i "vdekur" politikisht. Kundërshtari i frikshëm për të është SPAK, kurse të tjerët janë numra.

   1. G
    Grei

    A.erikonet kane theksue se cdo parti we formohet apo udhehiqet nga non- grata nuk mund konsideroget DSh. Biles arrihet te thuhet se te tilla organizime mund te shihen si organizata antiamerikane. Per pasoj....cdo anetar apo drejtues duhet ta shohi vehten si shumefish I nongrats se madh. Ndonjehere robi duhet ndonje 5 min te reflektoi. Se di....por paprespektive.

    1. M
     Murrizi

     Edhe Basha nuk i duhet askujt. Është thjesht një derdimen i tredhur nga Berisha.

     1. s
      sa per saktesi

      Berishes nuk i duhet me doemos koka e Bashes...por bytha e Bashes ne zgjedhje i duhet me doemos Rames! Qe ta kete si alibi para botes se - ja kjo eshte ajo, Opozita, qe del pas Arlind Qorrit ne zgjedhje...

      1. A
       Adelina Greca

       Pse Ymerit I duhet doemos-doshmërisht strehimi tek zorra e trashë e Rama-zonit, zona e privelegjuar "Rectum View" ???

      2. A
       Aqif Kopertoni

       Po shtohen te tredhurit ne PD dhe te rrjedhurit qe nuk dine nga t'a mbajne, se nuk i udheheq koka por bytha *

       1. F
        Fakenews

        Këtu luhet gjithmonë me mendësi fashatarësh dhe komunistash kërcikuq....Opozitarë jemi por pa Berishën, vetëm Mero bën oksimorone të tilla, në interes direkt të tij nga Rama dhe të nja dy tre pazarxhinjve congenital si Neimi, që i dinë të gjithë pse janë me Bashën. Basha e lartësoi PD, e çoi në 20% me 10 deputetë në rastin më të mirë....klientelizmi i elektoratit shqiptar është i njohur por as aty nuk the revenant Bulzim Lasha....të dytë të tillë klloun zor se gjen në kontinent a më gjerë

        Lini një Përgjigje