Një çorbë ballkanase në Athinë 

22 Gusht 2023, 20:29Editorial TEMA
Një çorbë ballkanase në Athinë 

Pika e fundit e deklaratës së përbashkët të vendeve ballkanike të thirrura në një takim informal në Athinë me rastin e 20 vjetorit të Samitit të Selanikut, kërkon një qëndrim të ri të BE për perspektivën evropiane të Ballkanit.

Por nëse i hedh një sy problematikës së kësaj mbledhjeje, shikon se jo vetëm vendet e Ballkanit, por dhe mikëpritësja e tyre Greqia, sillet si një vend ballkanik në raport me rajonin.

I vetmi lajm që prodhoi ky takim ishte përjashtimi i Shqipërisë nga mikëpritësi i takimit. Përjashtimi, i cili lidhet me një konflikti që ka kryetari i zgjedhur i Bashkisë së Himarës me drejtësinë shqiptare, u ngrit nga Greqia zyrtare në nivel politik dhe shtetëror, duke përjashtuar Shqipërinë nga ky takim.

Do të mjaftonte ky fakt që të binte që në minutën e parë fryma evropiane e takimit. Vlerat dhe standardet e një vendi evropian, nuk përjashtojnë kryeministra nga takimi për probleme gati personale. Ai mund ta ftonte Edi Ramën dhe të ballafaqohej aty me problemin që mendon se ka çështja Beleri. Por kur e përjashton, natyrisht që sillesh si një ballkanas i vogël.

Nën këtë frymë rivalësh ballkanike dhe probleme fqinjësh pastaj u zhvillua i gjithë takimi.

Presidenti serb i premton armë presidentit ukrainas me qëllim që të mos njohë Kosovën, kurse kryeministri i Kosovës, i kërkon Greqisë dhe Ukrainës të njohin Kosovën, ndryshe do kenë punë me të pastaj.

Kryeministri i Maqedonisë dhe i Malit të Zi i ankohen Vuçiqit se i ka kërcënuar ministri i Mbrojtjes i Serbise, pse kanë njohur Kosovën, dhe ai u kërkon falje, dhe kështu ka vazhduar gjithë takimi.

Presidenti i Kroacisë pastaj kritikon ashpër Athinën për çeshtjen Beleri dhe sherri vazhdon.

Pra në një takim ku mikëpritësi ka ngjyrosur tavolinën e takimit “evropian” si një ballkanas, duke bërë lajm përjashtimin e Shqipërisë, natyrisht nuk mund të pritet që gjithë fryma e bisedimeve të tjera të jetë evropiane. 

Dhe në fakt kjo është tabloja e vërtetë e Ballkanit, madje dhe e evropianëve të vetëm të Ballkanit, që janë më shumë ballkanas se evropianë, kur bëhet fjalë për raportet me fqinjët.

22 Komente

 1. Z
  Ziguri

  Karagrek.

  1. G
   Gjenersta 1964

   Thjeshte , qartë bukur.

   1. H
    Henks

    Punë grekqirash, gjellë qensh, vk..

    1. P
     Patrioti i mençur

     Analizë dhe konkluzione perfekte ! Bravo Z. Mero ! Exellent !

     1. R
      Rama duhet te reagoje eshte detyre e tij

      Shume te pa zhvilluar thuajse primitive te veshe ne balance nje analfabet vjedhes votash te nje fshati i akuzuar per terrorizem i denuar i arrestuar i arratisur me nje kryeminister te nje vendi qe pretendon si mik haaaaa niveli i njorances kaline limitet njerzore duhet te zbresesh te kafsha . Megjithate ne ju dhe gjithe hapsira mediatike nuk duhet te gjykoje Bejlerin pasi eshte i deklaruar si Shqiptar anti Shqiptar dhe as Greqin qe mbane akoma ligjin e luftes bile Bejleri duhet rrespektuar pasi nuk e do Shqiperin dhe per sa kohe te jete gjalle do vrasi e theri Shqiptare por ajo qe ne duhet te gjykojme eshte dyshe Berrisha- Meta ishin keta qe e kandiduan ishin keta qe ne menyre te qellimeshme e zgjodhen . Non grata del ne kazanet dhe mbrone nje vrases imagjinoni dhimbjen qe ky kriminel televiziv i shkaktone femijeve te oficerit te kufirit ku Bejleri me nje grupe terroristesh kryen vrasjet dhe ky pis njeri e kandidon ky eshte e keqja e vendit por ne nje vende ku drejtesia nuk egziston qe ta arrestojne e ta denojne per krimet e kryera e jo te japi tre here ne dite emisionin e lajmeve sic ky i semure mendor i percepton . Per Pitkinin e koqevarise kuptohet njeri i mbaruar tipik koqevare shkoje per te ngrene nje tas supe dhe nje pilaf orizi .kur greqia nuk te njeh me cfare statusi shkone ? Kete e kuptone vetem Pitkini Vetfundosjes. Merte pjese dhe humoristi i ukraines nuk e kam ditur qe ukraina eshte shtete ballkanike me ne funde e mesuam nje falenderim per Mutitaqis . Nje bravo te madhe per presidentin dhe nje kritike per dobesin e Rames i cilivduhet te reagonte ashper e pafaleshme dy kryetare bashkie vijne dhe bejne protest ne nje fshat Shqiptare a do ta lejoje Greqia te njejten te bejne dy bashkiak Shqiptare? nese jo perse Rama e lejoje keta palikaret po me kujtojne Bibinin apo Pitkinin e koqevarise kur erdhi ne Shqiperine tone per te rrezuar Ramen . Rama duhet te zgjohet reagimi eshte detyre e tije ...

      1. D
       Dinua

       Super analize

       1. L
        Ladi

        Politikanet "femije" te ballkanit dhe Europa e "pjekur" qe i menaxhon... Bir Selman i nenes ke te qaj me pare...

        1. S
         Sila

         E ke qarë nuk kam çfarë të them. Po kur rri si buf Kryetaria e BE ashtu do përfundonte tavolina e Greqise! Janë akoms me mendesinë e të qënët majë Olimpit, haha komplet mentalitet ballkanas. Ne, nuk po them te gjithë shqiptarët, po një pjesë e madhe janë më të moderuar në mendime. Konkluzioni është që z. Mocotaqis kishte frikë se mos prptagonizmin e merrte Edi Rama si gjithmonë.

         1. L
          Luftetar

          Artikulli i Mero Bazes analizon dhe konkludon mbi te vertetetat e samitit te Micotaqit, kryeministrit grek qe perkujtoji 20 vjetorin e Selanikut per integrimin e Ballkanit ne Europe. Samiti i Ballkanit, per Ballkanin pa ftuar kryeministrin e Shqiperise si perfaqesues i nje vendi kryesor te Ballkanit, eshte nje rast i paprecedent. Dhe kjo per inat te ceshtjes se Belerit, nje figure anti Shqiptare dhe hajdut votash ne Himare dhe non grata ne USA. Si ka mundesi te katandiset deri ne keto nivele kryeministri grek dhe politika greke ? Thirret nje takim per nje ceshtje madhore, e nisi me percarje dhe e perfundoi me kundershti. deri me kacafytje. Perse duhej nje takim i tille me permbajtje anti Ballkan dhe anti Europe? Megjithate historia e rregjistroi se cfare pacavure di te bej e te gatuaj politika driteshkurter greke. Por me kete e para e pas kesaj, greqia i ka shume borxhe Shqiperise me plage te vjetra qe kane rrjedhur dhe vazhdojne te rrjedhin gjak por nuk ndalet ne kohet e reja dhe ne vazhdim. Por tani, nga plaget e vjetra dhe keto te reja te shkaktuara ndaj ppopullit Shqiptare nga greqia , Poppulli Shqiptar eshte ndergjegjesuar dhe i revoltuar me perjashtim te nje grupi te politikes anti Shqiptare non grata me ne krye Sali Berishen e disa lakej qe paguhen nga greku e ulurijne si qente kur shohin henzen. Greqia ulurin per te drejtat e njeriut, flet per minoritetet, kur keto nuk i ka zbatur kurre ne token greke per minoritetet e tjera dhe eshte i vetmi shtet qe nuk i njeh minoritetet ne shtetin grek, kur atje ka realisht shume mineritete. As me dokumenta e as me realizime praktike greqia nuk i afrohet Shqiperise. Greqia absolutisht padrejtesisht me qellime mese djallezore mban ligjin e luftes me Shqiperine, nuk njeh genocidin e Camerise, te nje populli martire te sakatuar nga shteti grek, nuk njeh pronat e Camerve dhe Shqiptarve te tjere. Si ka mundesi te marrin guximin dhe te lejohen kryebashkiaket grek dhe te organizojne demonstrata ne Himar per ceshtjen famkeqe Beleri? Domethense per ceshtjen Beleri eshte argumentimi i presidentit te Kroacise per qendrimin kontradiktor te greqise lidhur me drejtesine Shqiptare dhe drejtesine e greqise ku analizohet Beleri i burgosur nga drejtesia Shqiptare dhe te disa tifozeve kroat te burgosur nga drejtesia greke. Ka shume gjera per te thene, por duhet thene mjafte bindese jane konkluzionet e Kreshnik Spahiut dhe te gjitha keto e te tjera kane treguar dhe tregojne se shteti grek ne vazhdimesi te me parshmit dhe te tanishem, flasin per demokracine por jane larg demokracise, bile jane shume pas avancimeve te shteteve ballkanike perfshi Shqiperine. Shteti Shqiptar duhet te qendroj ne nivelin e shtetit sovran, te nje populli me histori te lashte, ku trojet e tij jane ndare ne shtetet e tjera dhe nje pjese eshte e pushtuar nga greqia. Shqiperia duhet t'i kerkoj llogari greqise vendosmerisht pa lekundje per abrogimin e ligjit te luftes dhe Ceshtjen e genocidit te Camerisht dhe keto t'i kerkoj me ngulm dhe ti nderkombetarizoj. Keshtu duhet te rregullohen plaget e pasheruara e te zvarritura. Shume plage, mundime e katastrofa i kane ardhur popullit Shqiptar nga shteti grek nder vite duke permendur edhe vrasjet, shkaterrimet, djegejet e fshatrave deri ne Skrapar e Laberi ne vitin 1914.

          1. D
           Dhëmbeli

           Me këtë europianin e ballkanit i ke thënë të tëra . Të lumtë dora o Mero (Goluku) Baze !

           1. P
            Po pse ishte çorbë Ballkanike?

            Unë e kame thëne me kohe, që po pate mentaliteti primitive islamik-Turko-komunist, ështe shume e veshtire që të bëhesh njeri. Shumica e njerzeve në atë takime kane mentalitet primitive islamik-Turko-komunist. Prandaj ka qëne çorbë Ballkanike.... Edhe Rama një mutee ështe njësoj si Miçotaçi ,Vuçiçi dhe Erdogani me shoke hajdut, islamik, otokrat.

            1. m
             merreni si te doni

             Thjeshte dhe qarte, Mero, por Europa nuk egziston me sepse çdo shtet ben si i do qejfi. E ç'na duhet Europa kur vete jemi me shume se ajo?! Secili le te forcoje kufijte, modernizoje armet dhe kush ka fuqi ta nenshtroje tjetrin; kjo ka ngele. Liria nuk vjen nga shtepia e Saliut por nga lufta me fashizmin e ri te ringritur qe ne Shqiperi dhe ne Europen qe hiqet zvarr si krimb; vetem ne teori ka ngelur tanifryma europiane se ja , a eshte Europe Greqia?! Keshtu eshte Europa.

             1. E
              Eni

              Po te ishte Rama do ishte nje sukses...por yllin tone nuk e ftuan se dhe bufi e pa me ze e figure kur tha qw Beleri e ka personale me te...por une mendoj se eshte loje.....kur eshte gjyqi per detin?

              1. S
               Spak

               Populli Grek,nuk po them Kombi Grek se gjerat ngaterohen pastaj,eshte jo shume i ndryshem nga i yni,vetem se kane jetuar me mire se ne dhe nuk kane shenjat e komunizmit apo njeres si saliu me testen e partise se punes dhe me tribune e tij bajraktare! Nuk dallon dot nje grek me nje shqiptar te jugut qofte ne gjuhen e tyre apo dhe ne zakonet e tyre! Jemi Ballkanas, jemi nga gadishulli Ilirik! Kemi qene vjet nen osmanllinjte bashke me popujt e tjere Ballkanas! Per here te pare nje k/minister i thote Grekut,pushtetet jane te ndara! Saliu ishte gati t'i jepte ' Vorio Epirin" sic i fali Detin!

               1. N
                Neandertali shpellave bizantine te mesjetes

                Sakte Mero, greket jane plerat e Ballkanit bashke me serbet , jane promovuesit kryesore te problemeve nder etnike mes shteteve. Ironike eshte se jane te vetmit qe kane zmadhuar kufijte e tyre ne kurriz te te tjereve. Evropaiqiaaaa. Ca te bejme, po vuajme politikat dhe dobesite tona te te kaluares, si dhe paaftesine per te krijuar shtet atehere kur duhej

                1. H
                 Hajdari

                 O Mero nuk t'a ka fajin Ballkani okëlysh k

                 1. G
                  Gjeli

                  Qi mamin n'piç

                  1. F
                   Flutura

                   Levizja sllavo-komuniste, per te shkaterruar demokracine... Grket ortodokse, komuniste, antiamerikane, te perfshire ne kete aleance dhe komunizmi shqiptar ( gabohet ai, qe mendon se ka vdekur, perkundrazi) perfaqesohet nga Albin komunisti faqepaqime....

                   1. B
                    Bero Maze

                    C'do corbe qe nuk ka lugen e Rames brenda, i rafte miu brenda...

                    1. S
                     Shqipe-Free

                     eshte me te Vertet Hipokrite, kur Kry.Ministri Greke Micotaqis...qe na "Kujton" Samitin e Selanikut..NUK NA THA se c´fare u Arrite gjate 20.te Viteve...nga Samiti i Selanikut??? 1-Ftesa e Ukraines..duket se ishte thjeshte Ilustruese, sepse Ukraina eshte Large te Qenit Vende Kandidate...sepse eshte Realisht ne nje LUFTE me Gjitonin Russine...dhe si e tille Nuk munde te Hyshe ne BE..ne se ke PROBLEME ME FQININ.. 2-Me shume ky SAMIT I mICOTAQIT...ishte per ti Treguar Shqiperise:SE NE NUK JU Pranojme ne "Sofren Europjane" ne se ju Shqipetaret nuk BENI si themi ne Grekerit... 3-Serbi Vucici erdhi ne Samit..PER te Bindur Micon dhe Zelenskin per te mos NJOHUR Kosoven..nje Refren i Vjeter dhe i Njohur nga te Gjithe... @@Shkurt Samiti i Athines..eshte nje DESHTIM..per sa i perket Prespektives Europjane te Rajonit....sepse ...Athina nuk na Doli me ndonje Opsjon se si do te "Behet Pershpejtimi " i Hyrjes se Rajonit ne BE..thjeshte...Pordhe....qe duket "Tymosin" Z.Micotaqis..lol

                     1. K
                      Kinezi

                      Ky Micoja i Taqit paska qene idiot i kultivuar. Te barazosh personalitetin tend me ate te Fred Fshatarit - injorant funskional eshte lemeri per greket e kulturuar. Pastaj edhe me keq dy trapat kryetare te bashkive vine ne fshatin Himare per te protestuar per cfare per nje hajdut votash dhe KRIMINEL te akuzuar!!! Ju qifte Kina e gjithe Afrika cfare keni edhe pertej fisit or pisa te Gerqise.

                      1. Z
                       Zoglare Karamuça

                       MANDOLL SO VAQER, MA PISHTI GJURULLTIJA GJA GILAVA, KURAVTE AMERIKA ANI SERBIJA GJANAVLI ROMANO. Qe dmth. jau qift nonen maj modhi Albin Kurti.

                       Lini një Përgjigje