Autokritikë edhe për ata që janë shqetësuar për Edi Ramën 

12 Gusht 2023, 18:04Editorial Mero Baze

Tani më duhet të bëj edhe një autokritikë tjetër të thelluar për kolegët gazetarë, mbështetës të Berishës dhe opozitarë të tjerë të trembur që përgjojnë përse ndodh kjo, kush po e sulmon Ramën për kullën, pse po e sulmojnë, çfarë fshihet pas gjithë kësaj etj.

Fillimisht ju kërkoj ndjesë gazetarëve të palëkundur në mbrojtje të Berishës, të cilët i detyrova të lëvizin për një moment nga istikami i tyre ku ruajnë me pushkë Model 56, se mos u sulmon njeri Berishën, dhe u hodhën në mbrojtje të Edi Ramës. 

Nuk di a e kanë bërë me leje a pa leje të Berishës këtë dalje nga vija, por për mua kjo është një vrasje ndërgjegjeje pasi e di mirë çdo të thotë të lësh llogoren që mbron Saliun e të hidhesh të mbrosh Ramën nga “të vetët”. 

Nëse e kanë bërë me leje të Saliut, të më falin dhe të mos e marrin në konsideratë këtë autokratikë. 

Por e di mirë sa të sinqertë janë në këtë gjë, pasi brenda Foltores, tradhtia e të folurit kundër të parit është mbi të gjitha tradhtitë. Ndaj dhe janë kaq të ndjeshëm.

Së dyti, më duhet t’i kërkoj falje Erion Veliajt, për të cilin shumica e të lartpërmendurve kanë idenë se ka qenë kundër kullës dhe lejes së saj dhe tani do të marrë hak ndaj Ramës përmes meje, pse Rama ka dhënë lejen e kullës.

E di që nuk i kam hap ndonjë telash real, por ai me aq inteligjencë sa ka, mund t'ia paraqesë Ramës këtë si një shërbim të madh PR, pasi duke sakrifikuar veten dhe duke duruar thashethemet ndaj tij, ka bërë të mundur që skalionet më të egra të gazetarëve të Saliut t’i bëjë t’u vijë keq për Ramën dhe të vajtojnë prej 24 orësh që po i bien më qafë “të vetët”. 

Këtë dhe sikur nga një kullë t’i jepje secilit, nuk do të mund të arrinte askush. 

Dhe e gjithë kjo u mundësua vetëm duke testuar a janë vërtet të mërzitur me Ramën apo jo, njerëzit e Berishës. Testi provoi jo vetëm që nuk janë të mërzitur me Ramën, por janë të mërzitur me këdo që guxon të prekë Ramën.

Ndaj i kërkoj ndjesë që ai u bë shkak që të na dekonspirohen dhe njerëzit tanë pranë Berishës. 

Së treti, më duhet t’i kërkoj falje Gimit, Shtufit, kunatit të Sandrit, Sandrit vet, shokëve të Sandrit, ortakëve të tyre dhe gjithë të interesuarve të “Mëhallës së Kullës” në Rolling Hills. 

Nuk kam gjë personale me ta. Nuk kanë pse dërgojnë njerëz për negociata apo për dreka e darka, se nuk kam asnjë hall.

I njoh që para tridhjetë vjetësh, kur dikush e ka nis biznesin duke shit femra në Bolonjë, të tjerë duke shit ujë me sheqer e më pas si gjithë shokët e tyre, nga këta që merren me kulla. 

Puna është se tani do identifikohen me kullën e Zenit, dhe përveçse do t’u ndriçohet për publikun çdo gjë e tyre, do t’u duhet të marrin përsipër ndonjëherë të shajnë dhe sulmojnë dhe Zenin, se ndryshe mund të humbasin gjithçka.

Për Gimen nuk kam shumë merak, se e ka bërë sa herë i është dashur kjo gjë, për këta të tjerët, para Zenit.

Sa për Shtufin nuk kanë pse nxjerin zonjën Garo ta mbrojë se ai mund të mbrohet vet, se nuk i dorëzon lekët në PD por tek Zeni. Ose minimumi mund të dalë Armina, se asaj i ka dhënë formalisht vilën që bën 10 mijë euro në muaj me qira simbolike.

Në fund duhet ti kërkoj ndjesë dhe Shkëlzenit që jo vetëm po reflekton për dëmet që i ka bërë Luli në familje, por po shqetësohet se mos të njëjtën gjë i bën dhe Erioni Edi Ramës.

Një përkujdesje e tillë për Ramën na bën të skuqemi të gjithë.

Dhe aq shumë është dashuruar me këtë ide sa në reagimin sotëm përdorte dhe fjalët e artikullit të Ramës, ku shquan fjala "derdimen" që Zeni se ka as ne fjalor as në krahinë. E ka vetëm në karakter, por i duhet shpjeguar që nuk është fjalë e mirë. Mund tia thotë këtë fjalëshkruesi i tij. 

Dhe kështu njëra palë mbron kullën, tjetra mbron ata që mbrojnë kullën dhe të dy krah për krah po kërkojnë të gjejnë kush qëndron pas këtij sherri.

Unë qëndroj nëse ju duhem!

Por puna është, që ju dhe armikun e doni fals. Si pronarët e kullës.

18 Komente

 1. S
  SPAK = 12 LLALLA

  Mbrojtja me idiote e kulles eshte ajo e Rames. Kishte shkruar nje mal me fjale dhe jepte si arsye kryesore pse Zeni duhet te beje para me kullen eshte qe: Kulla eshte e bukur.

  1. M
   Mal Cori

   O Mero djali!.............. . Po frikë nuk ke? .............................................. . Se bëre shumë armiq....................................... . Po të ndodhi gjë, nga ta kuptojmë ne se kush ta bëri...???.................. . Se lekë për kamikazë kanë të gjithë këta............................. Apo Ramën shaje nga nëna, gruaja e motra, apo motër nuk ka, nuk të bën gjë........................ . Xenin vetëm nga motra mos e shaj, se është malcor.................. . Nga gruaja, nuk thotë gjë.................................... . Sandri, Sandri është lezhjan, nuk i rruhet për asgjë, as për sharje......... . Shtufi, shtuf ma. Nuk del vetë në skenë, nxjerr Gimen..... Gimen , jo Qimin.......... . Nga Qimi hap sytë, e bën ai e bën........... . Ndërsa ky i Shkalluari të cilit ti i referohesh, të ha munë, pa dalë nga bytha. Prandaj kujdes nga ky.

  2. Çajupi

   Ahahahahahahahahaa, i papam Mero djali i zbulove te gjith te "infiltruarit"

   1. K
    Klaus

    Hahahahaha, sa kam qeshur. Ve bast qe vetem Rama, Fuga dhe %0 perqin Sakiu me hamendje e kupton cfare ke dashur tu thuash. Ndersa pjesa tjeter te cileve u ke permendur emrat duan nga 1 ore mesim shpjegues.

    1. A
     A KOLAJ

     Mero Baze djale me norma Tepelenas i devotshem dhe i sojmi te mire nje shkrim trondites por burreror zoti ju rujte nga i keqi,shendet e jete o i patrembur as ne kohen mete veshtire qe ka kaluar ky vend e zeza 97,res.

     1. E
      E verteta e vertete

      ????????????

      1. E
       E verteta e vertete

       Komenti im nuk ka qene pikpyetje por emoji duartrokitje. Nuk e kuptoj perse eshte perkthyer pikepyetje…

      2. K
       Komunist me Rolex

       Kisha ca kohe që nuk kane qene dakort me disa nga shkrimet e juaj. por duke ditur se jeni nje njohes i thekur i tranzicionit 32 vjeçar shqiptar më keni pëlqyer kohet e fundit sinqerisht se te paktën ka ngelur akoma nje intelektual që i thotë tjerat si jane Respekte z. Baze

       1. n
        nje mik nga Vlora

        duhet te dini se njeriu me interesuar te jete SB rotull ne gjendjen qe eshte tani ,eshte ER ,mos shikoni retoriken politike qe flasin ....Merua ka te drejte...

        1. L
         L

         Mero spiuni han mut yashti qe ka frige se Rama ja merre gjithçka qe ka Mero me gazete e tv mbase edhe shtepine se Rame e ka pague tash 26 te shpifi. Mero duket se po kupton se Rama po rrezohet nga MeGonigal dhe krimet qe ka ba e tash Mero spiuni lehe sipas porosise te Erion Fikut. Por edhe Erioni e ka pas veshit

         1. G
          Gazi

          Zoti Baze s’ju njoh por ju lexoj shpesh jeni intelektual i zoti,mbaheni ndershmerin e te trajtuarit problemet e Shqipes per ne te pa prezantuarit nga askush. Flm.

          1. l
           lori

           Rama harron ose nuk e di qe Saliu ra nga pushteti per dy arresye madhore;E para se u be armik me Mero Bazen dhe e dyta qe largoi nga vehtja Izet Haxhin! Ndaj ia vlen t'ia kujtoj Rames !

           1. M
            Mendimi im

            Mero, me kete shkrim do te kishte zili te madhe dhe nje gazetar i kohes Enverit qe punonte ne revisten Hosteni aty poshte bankes. Ti i ke zberthyer, felliqur dhe ironizuar duke u nisur nga nje realitet i poshter i kohes dhe njerzeve qe jetojme, por ai e di ç'bente atehere? Merrte porosi nga sekretari pare per ndonje qe e shikonte si rrezik dhe shkonte e sajonte ne reviste te pa qena deri ne denimin apo shkarkimin nga puna te personit pa faj, pastaj kur filloi kjo demokraci na çpiku dhe fiks-faren ne tv.NJERI intrigant qe sajoi dhe qurjen e Almes me Gjicin, por kete radhe e beri me te vertete. E gjen dot emrin? Nuk ta theme se eshte ne tave me çibuke ne dore. Megjithate u zgjata nga se ti ke ironizuar bukur historine fatkeqe te shtetit dhe prapashtetit paralek. Nderime!

            1. M
             Mendimi im

             Mero, me kete shkrim do te kishte zili te madhe dhe nje gazetar i kohes Enverit qe punonte ne revisten Hosteni aty poshte bankes. Ti i ke zberthyer, felliqur dhe ironizuar duke u nisur nga nje realitet i poshter i kohes dhe njerzeve qe jetojme, por ai e di ç'bente atehere? Merrte porosi nga sekretari pare per ndonje qe e shikonte si rrezik dhe shkonte e sajonte ne reviste te pa qena deri ne denimin apo shkarkimin nga puna te personit pa faj, pastaj kur filloi kjo demokraci na çpiku dhe fiks-faren ne tv.NJERI intrigant qe sajoi dhe qurjen e Almes me Gjicin, por kete radhe e beri me te vertete. E gjen dot emrin? Nuk ta theme se eshte ne tave me çibuke ne dore. Megjithate u zgjata nga se ti ke ironizuar bukur historine fatkeqe te shtetit dhe prapashtetit paralek. Nderime!

             1. P
              Populli

              Mero Trimin do ta ruaj Populli se per Popullin po Lufton ti hap syte dhe veshet mos te genjehet Boll Bravo Mero .

              1. B
               Benet Beci asistent I Tomes ne bashkine e Shkodres

               Edvini edhe Ymeri kanë rënë rehat sëfundmi. Çarçafet ja u shkruan Gjekmarkaj. ( me çmim promocional 10 L naftë/ artikull) . Janë xhelozuar pak ansambleja e partisë LAFSHA si Karlo Agime Malltezi, PLënc Vangjeli, Yildis Pata, Driton Hileja, dyshja Neri dhe Minxhozi, TikTok Ngjala, Noc Çupi e me rradhë. Por kjo gjë është vendosur. I vetmi që nuk u prek çuditerisht ishte Muqi Nano nga sarajet e Bernês.

               1. F
                FCB

                He mer Merro ziu...te boni Rama qe ta haje dhe ti...je fshatar Merro...nuk ke kellqe ...je tipik fshatar servil ...

                1. E
                 ED RAMA MAFIOZ

                 Bravo Mero, mire ja bere qe ja nxore te palarat. Une e gjykoj se Sala eshte ne treg prej shume vitesh dhe mir ben. POR QE KETE TREG TE JA RREGULLOJ RAMA KETE E KAM MARRE VESH QE NE MANDATIN E PARE TE RAMES KUR FILLOJ TE SPERDRIDHEJ SE QEVERIA NUK BEN DOT GJYGJSORIN. PRA NJE MARRVESHJE TIPIKE MAFIOZE, DHE QE NGA AJO KOHE U PA SE RAMA NUK ISHTE AI QE E SHITI VETEN POR NJE MAFIOZ I KLASIT TE LARTE. POSHTE EDI RAMA VDEKJE RILINDASVE DHE SHPURES SE TYRE.

                 Lini një Përgjigje