Arroganca dhe vetëdija e Shkëlzen Berishës për t'iu fshehur drejtësisë 

10 Gusht 2023, 18:35Editorial Mero Baze

Sot i telefonova një agjencie imobilare për të kërkuar një vilë me qira në Rolling Hills. I tregova pak a shumë madhësinë dhe standardin e vilës nr. 98, ku jeton Shkëlzen Berisha tek “Mëhalla e Kullës” në Rolling Hills. 

Për një vilë të tillë çmimi fillon nga 10 mijë euro në muaj. Një miku im që e ka më pak se gjysma e kësaj sipërfaqe, e ka dhënë ndërkohë për 7 mijë euro në muaj. Të tjerë i kanë çmimet nga 6, në 16 mijë euro.

Shkëlzen Berisha është përpjekur ta fshehë këtë marrëdhënie me Ilir Shtufin, ndërtuesin formal të kullës dhe nuk ka bërë kontratë direkt në emër të vet për vilën. Ka bërë një kontratë në emër të partneres së tij Armina Mevlani, me një qira simbolike 2 mijë euro.

Këtë e ka bërë të shmangë detyrimin për ta deklaruar në formularin e deklarimit të pasurive të babait të tij, Sali Berisha. 

Por kjo nuk ndryshon gjë. Përkundrazi kjo e forcon dyshimin për raportin e fortë që ai ka me ndërtuesin e vilës, dhe përpjekjet e tij te qëllimshme, për të fshehur raportet me të. Qiraja formale për partneren e tij në vlerë gati sa një e pesta e çmimit real, është një fakt më i rëndë, se sa të mos pasurit fare kontratë. Fakti që nuk e ka vënë kontratën në emër të vet, tregon qëllimin e tij për t'iu fshehur detyrimeve ndaj drejtësisë. 

Por po të kemi parasysh se investigimet e fundit të SPAK për gjurmime pasurie ministrash, janë bërë duke pyetur dhe marangozë dhe pllakaxhi, nuk është vështirë të gjesh kosotot e çdo prone të tij nga ato që jep me qira dhe këto që merr me qira, që të duket i pastrehë. Kam frikë se atij më shumë i ka kushtuar rregullimi i vilës me qira, se sa e ka blerë atë. 

Mos të them pastaj që instagrami i Arminës, mund t’i bëjë varrin dhe miliardierëve të botës dhe jo më Shkëlzenit, që merr vila luksoze me qira se nuk jeton dot në apartamente luksoze që ka në pronësi.  Nuk po e ngatërrojmë zotin Shtufi në këto llogari, se ndoshta nuk e di fare ku është kjo vila në emër të tij.

Nga ana tjetër arroganca me të cilën Shkëlzeni përpiqet të sqarojë se ishte me qira dhe se kishte 17 vite që jetonte me qira, bie ndesh me përuljen që ai duhet të ketë para drejtësisë, nëse përballet me listën e pasurisë së tij, me apartamentin tek hyrja e Liqenit mbi Gardë, të cilin e përfitoi pasi bllokoi ndërtuesin për 4 vjetë të mos ndërtonte dhe befas u bënë pronar bashke me Flamur Nokën, është po ashtu pronar apartamenti tek ETC dhe tek pallati ku banon babai i tij. 

Nëse ke kaq shumë apartamente luksoze, nuk e kuptoj çdo të thotë të mburresh që jeton me qira. Me qira jeton një hallexhi që s’ka prona, jo një që nuk di ku të jetojë më parë. Më lehtë e ka pasur të thotë e kam hobi të partneres, se asaj i besohet çdo gjë.

Por fakti që ai është arrogant, tregon se ja ka pirë lëngun drejtësisë së vjetër e të re dhe mendon se ato i takojnë si djali i Sali Berishës, të cilin nuk e prek dot askush. Nuk është hera e parë që e bën këtë. 

Shikoni si mbrohet nga krimi i Gërdecit dhe gjurmët që ka lënë gjithandej. Me gënjeshtra të trasha para fakteve kokëforta, pa ju trembur syri fare. 

Shikoni si justifikon faktin pse del pronar me shokët e vet në çdo familje të madhe të Shqipërisë. Gati të thotë që familjet e mëdha të Shqipërisë kanë lënë amanet që djalit të Saliut t’i japin te gjitha nga 30 hektarë si pasardhës.

Përpjekja e tij për t’u gëzuar “se ne e akuzuam për kullën dhe mezi i gjetëm një vilë me qira”, tregon se ky njeri e di mirë çfarë ka dhe çfarë bën, por thjesht bëhet nervoz kur ne ja kërkojmë t’i thotë. Dhe në këtë rast, ai mendon se duke pranuar që fle në vilën e Ilir Shtufit, duke zbuluar që kontratën e ka bërë në emër të partneres me çmim qesharak, dhe akoma më keq, duke na thëne se ka 17 vjet që jeton me qira, na mbush mendjen që nuk ka gisht tek kulla. 

Në fakt të gjitha këto janë detaje të një profili mafioz, të metodave se si një mafioz që vjen nga politika dhe lidhjet me krimin, fsheh pasuritë dhe mbi të gjitha, se si ndjehet i paprekshëm nga ligji dhe shtypi, pas gjithë kësaj, duke u përpjekur t’i trajtojë të gjithë si ata budallenjtë që ka rrotull vetes, zyra e babait.

Sot panorama është dhe më e thjeshtë. Katër ditë përpara thoshin na gjeni një lidhje me pronarin e kullës dhe e pranojmë. Tani kemi gjetur që Shkëlzeni jeton tek një shtëpi me emrin e pronarit të kullës dhe ka bërë kontrata me partneren e tij me qira simbolike. 

Nesër mund t’i dalin lidhje dhe më të rënda, në raportet mes tyre.

E vetmja mënyrë të mbrohet është të thotë që nuk është vila e Ilir Shtufit, por e imja, dhe se ai vetëm sa ka emrin. 

Këtë e besojmë se mund të jetë e vërtetë. Por edhe kjo tregon që Shtufi është i punësuar i tij. Ose i emëruari i tij për t’u quajtur pronar gjithandej. Dhe tek kulla gjithashtu.

35 Komente

 1. N
  Niko

  Shkatrroji pa mëshirë këta mafiozë, o Mero Baze!

  1. L
   Ladi

   Ne fakt jo vetem i keni rruar bolet po dhe sipas aluzes i paskeni dhene dhe kulle 100 kateshe ???????????? ne mes te Tiranes qe edhe pse ju thote ma hiqni ose hani mut prape nuk ja hiqni dot. Mjaft me kete idotesi se nuk ka njeri qe ju beson!

   1. m
    mirel

    ...laku po shtrengohet ngadale, nuk keni pare gje akoma.

    1. X
     Xhezo Smokthina

     Nëse je ai Ladi që ja ke bërë amin Meros për gjithçka, shoh se të qënkan hapur sytë! Kjo tregon se je njeri i mirë, i sinqertë, por edhe pak naiv. Sidoqoftë, të qënurit naiv është dhunti dhe bekim nga zoti, një nga vetitë më të çmuara që të mbanë larg nga ligësitë e kësaj bote.

     1. R
      Raimond vlonjati

      Pomire more Mero beni anullimin e lejes , pse nuk e beni, apo eshte si puna e pageses se incernatoreve " qe kemi bere kontrate dhe nuk mund ta thyejme kontraten se na hedh ne gjyq " looooooooooool ahahahahahaha O Shoke hajdute , vetem keta budallenjte qe e mbajne koken gjithe diten tekk byth e Rames, vetem keta ju besojne , Po keta nuk jane njerez, keta jane deficente , me koken te mbushur me mut qeni

     2. G
      Gjergji

      Bravo i qofte Shkelzenit, kur nje popull i tere e sheh tek hedh shurren perpjete, qe i bie mbi koke drejtesise se re e te vjeter, si dushi pas seksit.

     3. L
      Luftuam bllokmenet,na erdhen saliqenet

      Vilen e ka kot sypeshkaqeni se atij nuk i del koha te shkoj ose te flej atje...Ai me shume rri neper ishuj me pushime,kur kthehet nuk i del koha te mbledh paret nga ndertusit,Carmina po shet breke gjithë diten,dhe ben ndonjë foto. Sa per drejtesin,ai ja ka pi lengun dhe i ka fut ne thes ashtu si kullën,dhe nuk trembet

      1. k
       kosta

       Domethene meqe ky rri me qera tek shtepia e ketij eshte dhe pronari i shtepise dhe pronari i kulles me siguri dhe pronari i qeverise! Ore ke rrjedhur apo ben vete. Boll se u bete qesharake qe akuzoni saliun per zogun e safetit dhe shkelzenin per kullat qe firmos Rama!

       1. S
        Sali qeni

        E mor Kosta sa je merzitur edhe ti per Xen Qosen dhe te dashurin tend Sali ,mos u merzit se nuk i denon njeri,edhe pasurine nuk ja marin,do bëhet pak zhurmë e secili do marr pjesën e vet.ti Kosta bej sherbimin tokës xanun.po u ngjall ai Babloku,te gjithe Keta hajdutet i Dorzojne vete placken e vjedhur,sidomos Sali komunist servil karieristi

        1. H
         Henk

         Kosta Nuk e di nëse ti nuk kupton apo luan rolin. Artikulli po ta shpjegon qartë që sypidhi i Saleh plehut është pronar i shumë ndërtimeve në Shqipëri, ka pasuri marramendëse dhe nuk po i hyn gjemb në këmbë nga drejtësia, kurse ti kërkon gjurmët kur ke ujkun përballë. Pra, ti Kostaq, je apo luan rolin e budallait?

         1. K
          Kosta

          Artikulli i nderuar tjerr thashetheme pas asnje fakt pas! Mund t’i besosh pas asnje problem po kjo nuk i ben te verteta!

          1. T
           Tironci

           Ore Kosta, dhe Enveri thoshte jetoj me qira ne kete vilen ne bllok. Keshtu bejne keta mafiozet nga komunist ne demokrat.

        2. k
         kolegu

         Ketu jeni duke genjyer sepse si kolegu juaj dhe une e kam marre deklarimin e tij ne ILDKP dhe aty e thote shume qarte sa paguan ne muaj si pjese e kontrates qe ka lidhur bashkeshortja. Deri dje i thonit trego qerane dhe je ne rregull tani del se paska paguar e deklaruar qera por kjo nuk qenka aq sa duhet dhe prandaj serisht del pronar i kulles. Mero me shume je duke i prishur pune Rames me kete histori se djalit te Saliut.

         1. S
          SPAK = 12 LLALLA

          Z.Baze keto fakte qe ke publikuar nuk tregojne qe Shkelzeni po i fshihet drejtesise, keto tregojne qe ai tall bythen me drejtesine shqiptare. SPAK eshte turpi me i madh qe ka krijuar PS. Nje institucion qe egziston vetem per te mbajtur nen kontroll kriminelet e se majtes qe mund ti prishin pune Rames. Dicka e vlefshme per Ramen por teresisht e demshme per vendin pasi eshte nje institucion qe ka treguar keto 4 vjet qe nuk ka asnje lidhje me konceptin e drejtesise.

          1. Dhe llogarit rrogat e majme qe paguhen ne muaj keto prokurore. Merren me hajdute oridnere, punetore mielli te bardhe hallexhinj, kurse kokrrat e medha s’i prek me dore. Xeni, qe dikur ishte nje llac ne lagjen e vjeter Fortuz, sot eshte bere i paprekshem! Ku i more or llaci i lagjes Fortuz gjithe ato lekë ?

          2. A
           ANDI BUSHATI E TALL KEQ YMERIN

           YMER IK FUTJA KARIN NE BYTH FRROK CYPIT SE PIDH JUVE NUK KAPNI DOT KURRRRRR ANDI BUSHATI E TALL KEQ YMERIN

           1. U
            UÇK

            Hahah pronto zdralan.. i Hašim Cergarit te Radojkes se Radojqiqit e nipit te popit Jovan Danilloviq qe po dhine ne HAGE..qe asnje here ne jete QEVERI PA SHKIJE SKENI FORMU..hah PRONTO PDK AAK LDK..LISTA SERBE SERPSKA REPUBLIKA!!!!! PRONTO HAŠIM TAČI PRONTO RAMUSHK GJOKO GJOKOVIČI PRONTO ISA PUTINOVIČ LUBOMIR DOLINA...PRONTO CUBA....!!! Nonen n'pidh jau qift ALBIN ISABOLETIN KURTI...!!!!!!

            1. S
             Sali Tropoja

             Ja qifshi nonen liderit global e edhe ai ua qifte juve. Kurse une jau qifsha grate e qikat haaaaaaa.

             1. q
              qano

              shko ore bjeri me dore ne bythe t'plepit ti

             2. N
              Nga fshati titit

              O Mero po ti po ja nxere bojen zenit dhe sales se keta Politiqenet e rinje si Arlindi,Panua,Adriatiku,Endri ju ka ngexur ne fyte shuka me leke e zenit dhe presim nga keta te na drejtojne kur mslin e korupsionit e kane parasyve.

              1. A
               Arti

               Bravo Mero nuk e kuptoj SPAK ose spazzatura cfar bene drejtsi legenash.

               1. N
                Ndertuesi

                Do gje njeri ku eshte Dumani? App edhe ai ka ndonje shpi aty te kulla...

                1. N
                 Noci

                 Ka ardhur nje kohe qe Zogu te mos quhet me hajdut,sepse ai ka qene pronar i madh tokash, kenetash,bregdeti,por asnje Nuk i ka shfrytezuar se i ka patur populli ne perdorim dhe shumica ,nuk kane paguar as takse per token.Nipl i Zogut ka marre nje prone qe eshte kolibri me pronat e ketyre njerez qe nuk kane punuar fare por veç kane vjedhur.Per ata te regjimit komunist as behet fjale se kur ata lane pushtetin nuk paten as shtepi ku te jetojne.E megjithate gruaja e Enverit beri burg per 2000 kafe,ne nje kohe qe Keta as nuk hetohen

                 1. K
                  KokBetoni

                  Problemi qendron tek leja e ndertimit. A i ka plotesuar te gjitha kushtet (ndertimore, mjedisore, financiare) ndertuesi? Se beson njeri. As vete Ed Rama. Cili eshte roli i cjapit te Tiranes EVeliaj ne kete mesele? Nuk ka rob ne Tirane qe te besoje qe ai nuk e paska ditur qe kjo pune eshte e nipit te Karaxhicit. Ed Rama eshte "i abuzuari" ne kete rast nga fiqshitesi i Tirones. Me vjen shume keq a Edo qe po ta fusin te gjithe. As Mero nuk te mbron dot me. Prandaj merret me derrishajt qe te devojoje pergjegjesine.

                  1. G
                   Gazeta

                   Po Artan kokmadhi dhe Lala surrat kazma cfare mendimi kane? Shume qetesi qenka.. Fevziu nuk di gje per keto pune eshte i zene me pushime keto kohe.

                   1. U
                    UNE

                    Vicidolasi junior mbeti pa breke; ja hoqi nga koka i madhi Mero. Vicidol, shko tek dyqani dhe vish nje pale breke, nga ato qe duket p.....

                    1. A
                     Andi

                     Sa te jete Xeni jashte, nuk fiton kurr zgjedhjet PD. Ishalla vepron SPAK kunder tij dhe e shikoni si vjen opozita ne pushtet.

                     1. A
                      Artibr

                      Si i kishte then likes saliu me mori me qaf ky budallai im se jap dorheqen per zenin un e dhash njeher per zenin po kush i prek me dor ata e peshojne spaku me para ça lodhesh kot mero te gjitha i di drejtesia por skan bythe i dridhen kembet.

                      1. B
                       Bardhyli nga Kosova

                       Më 24 qershor 1988, Gjykata e Lartë hodhi poshtë kërkesën e të afërmve të poetit disident Havzi Nela për t’i falur jetën dhe ai u dënua me vdekje me varje. Dënimi me vdekje u miratua nga Ramiz Alia, kryetari i presidiumit të Kuvendit Popullor, parlamenti i kohës komuniste. Nela u var në orët e para të 10 gushtit 1988, në mes të qytetit të Kukësit. Trupi i tij u la jashtë për pjesën tjetër të ditës dhe banorët vendas u tronditën kur e panë të varur atje. Më pas ai u varros vertikalisht në një vrimë të krijuar duke hequr një shtyllë. Mënyra se si u varros, pa dinjitet, ishte një tjetër fyerje nga shteti. Përpara se Nela të ekzekutohej, kur të afërmit e tij kërkuan t’i falej jeta, një komision shqyrtoi çështjen e tij dhe vendosi të mos e linte të jetonte. Një nga personat në komision ishte Kristaq Rama, babai i kryeministrit aktual të Shqipërisë Edi Rama. I pyetur për këtë në vitin 2020, Edi Rama tha se “nuk ishte i bindur për nënshkrimin” në dokumentin e miratimit të ekzekutimit. Që nga rënia e regjimit komunist në Shqipëri në vitin 1991, asnjë që ka kryer krime gjatë kohës që ishte në pushtet në atë kohë nuk është ndjekur penalisht. (Vafsh në djall populli im shkërdhatë që voton Edin e gjatë. Dhe, për fund: Ngushëllime për ngordhjen e Open (Vuçiq) Balkan. Urime Procesi i Berlinit. Poshtë tradhtarët. Me qetësi, me drejtësi, me dashuri, me buzëqeshje e lumturi i juaji Bardhyli).

                       1. L
                        Lapraksi

                        Kush e firmosi lejen per malin ???!!!!! Veliaj dhe Rama e shkaterruan Tiranen. Tirana sot eshte nje mal betoni. Te tjerat jane llogje patronazhiste.

                        1. F
                         Franci

                         Sali Berisha dhe trashegimtari i tij Shkelzen do te vazhdojne ta rjepin e ta vrasin kete popull sa kohe qe kjo familje mafioze do te jete nen mbrojtjen e institucionit mafioz me emrin SPAK nen drejtimin e berishianit Altin Dumani.

                         1. B
                          Bimi

                          Ore teveqel Rama firmos lejen ti thua Saliu e Shkelzeni.

                         2. B
                          Berti

                          Perse nuk vepron SPAK-u ndaj kesaj familje kriminale ? Perse hesht ndaj insistimit te Departamentit te Shtetit per hetimin e tyre ? Perse ne krahun tjeter arrestojne cdo muaj biles dhe per nje arke peshk ? Po mbushet kupa dhe populli duhet ti drejtohet zyrave te prokuroreve mafioze te Spakut.

                          1. L
                           Lad Kosta

                           O Mero kujdes tiroidet.

                           Lini një Përgjigje