Kulla do të jetë e bukur, mos u shqetësoni për atë! 

6 Gusht 2023, 20:18Editorial Mero Baze

Sapo kanë nisur punimet tek kulla më e lartë që do të ndërtohet në kryeqytet, tek ish- “Gropa e Ajdin Sejdisë”, dhe kanë nisur një sërë reagimesh. Në fakt leja për kullën nuk është dhënë sot, ka kohë që është dhënë. Dhe procedura ka qenë publike.

Për hir të së vërtetës, projekti i kullës është shumë i bukur dhe nëse arrin të ndërtohet mund të krijojë një harmoni me pjesën tjetër të kullave në Tiranë.

Reagimin që unë kam pasur ndaj këtij projekti, nuk e kam për cilësinë e kullës apo për lulishten e Ajdin Sejdisë, që për vite të tëra ka qenë gropë mbeturinash dhe qendër prostitucioni në Tiranë.

Shqetësimin e kam pasur kur kam parë që “investitorët” janë gjysma sekserë mes Ramës e Berishës, dhe gjysma njerëzit më të afërt të djalit të Berishës, me të cilët bën punë ndërtimore në Tiranë. Pra shqetësimi që unë kam bërë publik tek intervista me kolegun Rakipi, është tek koncepti se si e poshtëron Edi Rama atë që bën si “i forti” i opozitës, duke e mbajtur në lojë me biznese leje ndërtimi dhe duke përdorur sekserët e tij si negociatorë.

Pra nuk isha i shqetësuar për kullën si ndërtim, se ajo edhe pse e bën dikush që nuk e dua, prapë është e bukur. Problemin e kisha me këta që na shesin moral për lekët e drogës e lekët e korrupsionit, dhe tentojnë të ndërtojnë një godinë 200 milionë euro me një betoniere të deklaruar dhe me biznesin e sekserit mes Ramës e Berishës. 

Ndaj reagimet ndaj kësaj historie duhet të jenë reagime politike, jo urbanistike. Përveçse nuk jam shumë kompetent të flas për standardet urbanistike, dhe akoma më keq, përveç faktit që kulla nuk më duket e keqe, jam i predispozuar të kuptoj cila pjesë e shoqërisë është e shqetësuar politikisht nga korruptimi poshtërues i Sali Berishës prej Edi Ramës.

Pashë ata të lëvizjes “Bashkë” të Arlind Qorrit që ishin të shqetësuar për lulishten. Mendoj se lulishtja do bëhet dhe më e bukur rrotull kullës, kot e kanë si shqetësim. Nëse nuk janë të shqetësuar politikisht, është mirë të ikin në plazh, se mesi i gushtit.

Pashë dhe Lulzim Bashën që e nis shqetësimin me lulishten dhe e mbaron me pazaret që bëhen natën. Mirë do të ishte në këtë rast të përmendte emrat, se Berisha nuk do ta kursente dhe nuk e kursen as për gënjeshtra, jo më për të vërteta.

Për hir të së vërtetës vetëm Altin Goxhaj e ka trajtuar si pazar, dhe madje ka bërë sakrificë sublime duke mos futur Sorosin si sekser, por Gimen dhe Sandrin. 

Pra që ta mbyllim këtë histerinë rreth historisë së kullës në qendër të Tiranës me pak fjalë: Nuk është gabim kulla, as nuk është halli tek lulishtja. Nëse nuk flisni dot se si Edi Rama poshtëron Sali Berishën duke e detyruar të fusë kokën mes shalëve siç bën gjithmonë kur i dalin pazaret e të birit apo të bijës, më mirë mos flisni. 

Sa për lulishten, ajo do të bëhet më e bukur dhe kulla do të jetë shumë me e mirë se gropa e Ajdin Sejdisë. 

Mos u shqetësoni. Po qe se gjithë këtë luftë “parimore” opozitare e keni për të kap ndonjë si kjo kulla, ja ka vlejtur. Po vetëm për familjen Berisha! Ju të tjerët prisni dhe disa vite.

39 Komente

 1. L
  Luftuam bllokmenet dhe na erdhen saliqenet

  Te na poshteronte edhe ne si popull siç "poshteron Berishën) sa mire do te ishte.te na poshteronte siç poshteron pallavramentaret me 6 milion leke ne muaj,por ja qe ne na poshteronte me rritje pensioni sa per te mar me pak se gjysem kile gjuhe.kenaqu o popull se keni lirike e fjalës,kemi dhjerokraci qe na e solli komunisti Sali per familjen e tij e co e jetojne si sheike,dhe kjo fytyren e ndyre na del cdo diten e na çane menderen.edi Rama e perdor kete vampir si gogoli qe trembin femijet

  1. b
   ben.

   Fajin e ka saliu. Edi rama , e di qe populli rilindas eshte komplet delenxhi, gje e trashe. Si do e justifikojme qe edhe lulishten e parafundit do e bejme beton??? Si do themi, se edhe bashkine edhe qeverine, edhe drejtesine e kemi ne. Si do tallim trapin me njerezine Do themi qe e nderton saliu. Dhe populli delenxhi kenaqet me madheshtine dhe zgjuarsine e edi rames. I japim edhe 1 parkim lul bashes dhe quhet e mbyllur.

   1. G
    Gazeta

    O Benin i Saliut, trapin tallin me ty e me njerezit si ty. Rilindasit jane ne pushtet kane 10 vjet dhe kane edhe 10 te tjera ne xhep.. Ti ik rrihu me Lulin dhe Saliun per seline e shqupit qe edhe ajo neser do behet kulle. Luli me familjen e Saliut prape do marrin prona ndersa ti perseri do rrihesh e do kerkosh lulishte apo teater. Si ka mundesi jeni kaq budallenj?

    1. M
     Mesuesi

     Përgjigje që ia vlen ta kuptojnë @benërat e Salehut. Kanë thënë se i verbëri më i madh është ai që edhe pse sheh, nuk do që të shohë.

    2. R
     Raimond Vlonjati

     Kjo eshte fushata e Meros per te hequr vemendjen nga Inceneratoret dhe per te nxjerre Ramen te pafajeshem per lejen e Kulles . Berisha dhe Shkelzeni ua dogji ne duar kete genjeshter bajate , sepse Berisha deklaroi hapur : Anullo lejen e kulles .Edhe Shkelzeni tha hapur , nuk kam lidhje fare me kullen . Ndaj tani Mero gjej ndonje justifikim tjeter per te bere propagande

    3. .
     ...

     Po një mut jane që të Dy si Rama, si Saliu, Hajdute klysh të Erdoganit dhe Turqise, që nuke kane as një lidhje me demokracine dhe lirine njerzore.

     1. ?
      ????????????

      Erdoganit ti rrush bythen se beri laqin te ri,sa per saliun dhe liken e ramen ne hale te vejne

      1. Roberto

       Nuk e kupoj se c'hyn Erdogani ketu. A jeni ne metro apo jo??? Po ti mo Lacit i thua laq???? Jo po me mire thuaj llac. Mesoni te shkruani dhe mos ngaterroni shkronjat C me Q.

       1. R
        Roberto

        Shkurtimisht nje ide se duhet te iki me urgjence se me pallohet gruaja me gjysmen e repartit Zall Herrit... Ymer Baze do leke nga ndertuesit e killed. Ata jane karderra, e di nga gruaja qe pallohet me ta, dhe sjapin koker leku. Javen qe vjen Ymeri do e shpalle Killen te Ben Blushit. Pastaj te Safetit. Me vone te Aleksander Meksit...kete pune ka: bjerri me dore dhe vër gjoba. Jam ships I vjeter une e I di ca gjera. Hidhini zgjebes nga Peshtani ndonje gje per te ngrene dhe qetesohet.

     2. K
      Kapopatronazhisti

      Epo meqe keni frike Sali gogolin, pijani lengun Edit e ju befte mire

     3. G
      Gazeta

      Te njetin fat dhe po me te njejtet njerez e pret dhe godina e PDs qe do te kthehet ne nje tjeter zhvillim.. Perseri kulla do jet e bukur dhe do te shtohet edhe nje lulishte. Edhe perseri PS do fitoj edhe nje mandat tjeter. Sa ta kuptojne loqet e Saliut kete pune trupin e Sales dhe familjes se vet e kane ngrene krimbat.

      1. T
       Taulant

       Shqetesohemi per prishjen e lulishtes . Lali eri premtoi zero kulla. Tani po zhduk edhe ato pak lulishte qe kane mbetur.

       1. p
        ptc

        Ha ha ha. O shpellar leexoje artikullin, lulishten po e prish per te ngritur kullen ortaku i bacës tat.

        1. T
         TAO TAO TAULANTI

         Uuuu taulati si gjithmone kot po cfare lulishte thua o i mbaruar po thuaj te pakten te jene te bukura se jane dy te xhamia ngjitur me sahatin dhe xhamin qe nuk besoje se do kete me te shemtuara. Ndaje mos beni trapin te flisni per lulishte se qeshin njerzit

         1. M
          MARLUX

          Po c'lulishte mavria? Nuk i keni pare qe i mbushim me plehra dhe nuk e mirembajme as gjelberimin e as lulet, por i leme thahen, vec t'u vesh nje shkrepse dhe marrin flake. Ne kerkojme cdo gje nga politikanet, por as nje bar para shtepive tona nuk heqim, por i leme rriten si jonxha.

          1. C
           Cna ka gjete

           o taulant pa moter,kujdes teqen e dervisheve,se mos e prekni dhe do ngelen dervishleret e sumperpjetet pa gje.Cecenet jane mesuar me lulishte,por harruan qe shkatrruan cdo gje dhe e cuan ne vitin zero,Eshte zene cereku lulishtes dhe po behet nami se duan kasolle me qerpic.

          2. L
           Likja

           Pastrim parash. Pushtete te forta. Shoqeria civile limonate. S'kemi c'bejme.

           1. L
            Like si Like

            Like Like cfare te shqehteson ty ndertohet nuk ndertohet me para te pastra me para te pista te ritet rroga te ulet rroga cfare ndodhe me ty nese ndertohet . Jeni vetrete viktima te politikes .

           2. R
            Rilindasi multi-milioner

            Po pse thua qe Rama e poshtron Berishen duke i dhene pushtet ekonomik?!!! Sic ti e di ndershem do ishte qe Rana dhe Berisha jane e njejta gje. Vetem se Berisha te vret kurse Rama te ha m.....

            1. G
             Gogoli PD

             Google i foltore nevojtore se non grates te duket zotesi ty te vrases njerez ?

            2. n
             ndertimtar

             zhe vudre remersje dy kor.dhiz iz a mirakull ov fridhem.Ku ishim hicgjekundi,cfare beme hicgjesendi.

             1. R
              Realist i foltore nevojtore

              Mero je i madhe rrespekte

              1. X
               Xhelo

               Pse nuk flisni dhe pe tre kullat 15 kateshe qe po nderton Alban Eftimi ne bllok shikojini se ai ve dhe emrin e firmes se tij nuk fshihet . Apo ujku ujku dhe çakalli ben kerdine.

               1. a
                agushkari

                se shpejti prishet dhe pallati i kongreseve, Lavdi marksizem-leninizmit.

                1. D
                 D

                 Zona mbas TOB nuk ka asnje bukuri,per mos thene fjalen shemtire,station autobuzi dhe taxsish,berja e kulles natyrisht do do krijoj dhe nje pamje shume te bukur rreth e qark,kurse ai Qorri me histeriket a leshteriket qe kishte grumbulluar hane mut kot.

                 1. D
                  Dh

                  Urbanisti i lalit foli

                 2. E
                  Edhe une dua!

                  Kerkoj urgjent, menjehere, tani qe Edi Rama te me poshtroj si Berishen ose Shkelzenin me nje leje pallati, se lek per kulle skam. Gjithashtu te me poshteroj me nje koncension. Nese mundet dhe me nje PPP. Eshte ne dore te tij qe po te marr aq inat sa Berishen le te me jap dhe 5 km vij bregdetare ne Jug ose dhe Velipoje me leje ndertimi per resorte dhe hotel. Faleminderit!

                  1. B
                   Bravo

                   Dhe une dua te me jape token e gjyshit qe ma rimoren per here te dyte, u dalshin neper hundet pasurite qe vjedhin e mos pafshin dite te bardha ketej e tutje. Plehra te ndyra!

                  2. G
                   Goxhaj

                   Mero. Këtë shkrim e ke bërë afërsisht sipas postulatit “hip se të vrava, zbrit se të vrava”.

                   1. A
                    Asd

                    Jam dakort qe kulla nuk eshte (ose mund te mos jete) problem, por korrupsioni patjeter. SPAKU ndjehet gjithnje dhe me i pafuqishem nga bemat e politikes. Duhen bole me te medha se sa kullat qe ti ndalosh ato dhe te "poshterosh" korrupsionin e Rames dhe Berishes bashke.

                    1. E
                     E verteta e vertete

                     Drejt e ke Mero! Ky eshte kthimi ne identitet i Tiranes qe e nisi Edi dhe po e vazhdon Eri. Panorama fantastike e Dajtit si impakti i pare per kedo qe hyn ne Tirane tashme eshte zevendesuar nga Goxillat prej betoni qe jo vetem pamjen por i kane marre dhe diellin Tiranes. Aferim Mero! KÇK

                     1. d
                      duaje

                      Mwsazhi i Meros poshterues per qytetaret dhe gezon Berishen dhe Ramen, dhe oligarket, qe mbeten ne loje per shkaterrime e varferime te metejshme te Tiranes e gjithe Shqipeirse. Mesazhi Meros eshte; "Sa kohe kulla eshte e bukur, dhe parate e pista nuk jane aq te pista" Eshte kapur dhe Mero. provat i ka me inceneratoret. Kategoria e gazetareve si Mero duhet te mos degjohen me nga publiku. Jo se jane te paafte, por jane te kapur.

                      1. L
                       Llaf Dibre

                       Kjo treshe lideresh tranzicioni ka nje merite: gjeti veten ne gjeneze. Dhe pikerisht te epoka e kadinjeve e Hasan Z. Kamberit, kur thoshte: Kadiut t'i rrefesh parane, ters e vertit sherrihane... Ndersa ne vazhdojme te kerkojme etike apo moral te kadinjte e sotem politike.

                       1. I
                        Illi

                        Ideja e Bazes ne kete shkrim eshte mese alarmante. Dhe jo thjesht per faktin nese duhet bere dhe si duhet bere kulla aty, apo do ta beje ate kanakari i Berishes apo i Rames, apo i te dyve bashke, por per faktin qe Rama e perdor pushtetin perkatesisht pronen publike per te percare e hallakatur opoziten?!, qe perkthehet per qendrimin e tij ne pushtet?! A nuk kemi ne kete tandem nje korrupsion pasiv e aktiv bashkë e me tej nje rast te paster per drejtesine?

                        1. F
                         Fshatari i Panjohur??

                         Shkurt:Kulla eshte BASHKIM interesash..Midis Bandave Politike te PS-PD-s... Prandaj nuk behet Shqiperia se keta tallen me Populli..Politikane Moter....Grua...dhe Cupe.......Q...RRACE Qenesh....lol

                         1. H
                          Ha ha

                          Foli Shkelzeni o mero mjerani ! Foli po nuk e pranoi kopilin! Edhe PD -ja foli o mjero qyqari! Foli po nuk e pranoi as ajo. Tani duhet ta gjesh ti kush e mbarsi Marigone?

                          1. J
                           Jugu

                           Rama i ka futur koken nder shale popullit o Mero dhe jo Sales. Sala ka tallur trapin me Ramen dhe tyja, dhe ju i rruajtet topet. Tani qe pushteti po i iken Rames fillon dhe merr me te mire Salen. Ore gazetar te shitur po lejen e jep Rama dhe fajin e ka opozita? Ore po lejen e jep lali Eri dhe fajin e ka opozita? Ore po jeni bere te padurueshem dhe duhet te largoheni nga pushteti sa me pare se e keni qelbur. Ti o Mero thua ne do vjedhim por fajin e ka opozita qe nuk na denoncon. Hajde media hajde. Hajde popull hajde. Je i kapur o Mero. Rama po del shume dhjakes.

                           1. M
                            Merhumi do Kulle

                            Te gjithe e kuptojne qe Mero ziu dhe Bollino duan leje per kulle dhe po i bejne presion Rames. Mero e di vete po aq mire sa Rama se po re nga pushteti te iken dhe parate dhe punet qe ke ber me oligarket shqiptare pa brek ne byth. Prandaj Gimi i Adnikolles dhe vellezrit Shtufi i kane mbyll punet me Shkelzenin qysh ne 2013. dhe lejen e kane marr per qejf te vet ashtu sic Rama jua ka dhene. Pse jua dha ketyre direkt dhe jo nepermjet Meros ose Bolinos kjo eshte tjeter ceshtje. Ndoshta se te dy bashke per Ramen nuk vlejn as sa ne leje pallati.

                            1. N
                             Nemesis

                             Hahaha Mero per ty dhe ata si ty, ka dhjete vjet qe fajin e ka Saliu. Kete rradhe te pakten merr nje kulle dhe ai, dhe fajin a paska prape ai qe lejen ia jep super Edi. Vetem idiotet mund te hane nje corbe te tille. Rilindja shqiptare eshte hajdutja me e madhe dhe me e mire ne historine shqiptare. Me e madhe nuk ka nevoje per fakte se jane plasur pusetat ne cdo ministri e bashki, me e mire se nga pastrimi masiv i parave qe lejoi u ndertuan disa gjera, te bukura apo te shpifura eshte ceshtje shijesh, gjithsesi fytyra e Sh sot eshte pak me e sakte se para 20 vitesh.

                             Lini një Përgjigje