Një rrezik i ri serioz për Arben Ahmetajn 

3 Gusht 2023, 19:22Editorial Mero Baze

Me sa duket Arben Ahmetajt nuk i mbarojnë kusuret vetëm me drejtësinë. Tani ka përsipër dhe një rrezik të ri. Është “përpjekja” e Sali Berishës për ta mbrojtur nga Edi Rama dhe Erion Veliaj se mos e “vrasin”.

Pak a shumë po ndjek strategjinë që ka ndjekur me vrasjet e 21 janarit. Sapo drejtësia nisi punën të hetonte vrasjet, ai ngriti një Komision Hetimor kundër drejtësisë, kryesuar nga ministri i tij i Drejtësisë dhe zbukuruar nga pasthirrmat e Dash Sulës, sa herë përmendeshin rreziqe për komplote, puç shteti, skenar A, skenar B etj.

Qëllimi, i cili u arrit maksimalisht, ishte që prokurorët të mos hetonin 21 janarin, por të ishin nën presionin e “hetimeve” të tij, ku unë dhe tre kolegë gazetarë ishin të skeduar si “puçistë”.

Pak a shumë po përsërit këtë skemë. Prej dy ditësh i ka prishur pushimet Belindit dhe ish- vartëses së dikurshme të Arben Ahmetaj, që të ngrejnë një “komision hetimor” për këtë çështje, dhe përditë të “dëshmojnë me fakte alternative”, se çfarë ka bërë Edi Rama dhe Erion Veliaj dhe se si mund të shpëtojnë jetën e Arben Ahmetajt nga këta dy.

E gjitha kjo do të bëhet natyrisht dhe në emër të Arben Ahmetaj, duke përdorur faktet publike, si fakte të ofruara prej tij, si i rrezikuari i madh.

Natyrisht që tani nuk jemi në kushtet e 21 janarit, ku vrasësi kryesor i katër gardistëve ende nuk është marrë në pyetje për turpin historik të drejtësisë shqiptare.

Tani jemi në kushtet kur SPAK ka shumë më tepër integritet dhe forcë për të hetuar të vërtetat e tij dhe për të kuptuar se çfarë fshihet pas të “vërtetave alternative” të Sali Berishës, që po sillet si avokat i autorizuar i Ahmetajt.

Por tek thirrja e Berishës që SPAK të marrë në mbrojtje Ahmetajn, “pasi i rrezikohet jeta”, duhet bërë pak kujdes. E di që SPAK nuk ka si ta mbrojë Ahmetajn, pasi nuk është dorëzuar para drejtësisë, por ka një mënyrë se si t'ia ruajë jetën. Të mbajë nën kontroll Sali Berishën dhe grupin e tij, pasi atë që thonë me zë të lartë për Edi Ramën, ka shumë shanse ta pëshpëritin me njëri- tjetrin si një skenar për të plotësuar skenarin e tyre të të vërtetave alternative. 

Arben Ahmetaj ndoshta nuk ka ndonjë rrezik aq të madh nga drejtësia sa ç’duket, sa çka rrezik nga nevoja që ka Berisha ta përdorë atë. Të gjallë, ose të vdekur!

20 Komente

 1. K
  Kinkel

  Kryetar Komisioni per 21 Janarin ka qene Strazimiri.

  1. S
   Shqiptari i Ilirisë

   Jo!Ka qënë ai katundari i fshat ormanit të Korçës,1m e 12cm i gjatë që ish ca kohë dhe gjoja Ministër drejtësie.

   1. M
    Me prokurë të posaçme

    Jo Kinkel, jooo! Ka qenë ish ministri i drejtësisë, skuthi Eduard Halimi. Harrohet ai?!?!

   2. R
    Rrumpalla e radhes

    qi..ja Nenen:Rasti i Arban Ahmetaj me Drejtesine eshte Individual,dhe nuk eshte Politike keshtu e kuptoj une "Cobani".. A.Ahmetaj ka probleme me Drejtesine..Bukur po Sali Berishovici C´fare K....in Kerkon??

    1. S
     SPAK = 12 LLALLA

     Sali Berisha ka vendosur ta beje Ahmetajn "hero te demokracise" si Azem Hajdarin.

     1. Q
      Qeka ne hall Edi

      Mero relativizuesi i halleve qeveritare doli me artikullin e rradhes. Berisha ben lojen e tij dhe se ka keq deri sa Spaku dhitet ne brek prej tij ose ca me keq i ka ushtare te vet. po kjo nuk e shpeton ramen nga turpi dhe vjedhja qe ka ndodhur. Qe Rama te ha m....lere me te vrase kete e di mire Sali bajga. Kurse Lali eshte ai miu hales qe duke u dridhur dhe turinjte me m...t pret kur do ngjitet ne krye te pushtetit te dhjere nga rama. Po Lali ca gropa i ka ber dhe njeri eshte Ylli Ndroqi. Te shohim si po del nga kjo histori.....

      1. S
       Sllobodanka

       Legjendari Sali Berisha do te triumfoje edhe ne betejen e re per mbrojtjen e ortakut te tij Arben Ahmetaj; Edi Rama dhe Erion Veliaj do te prangosen per kercenim te deshmitareve dhe pengim te Drejtesise... Dhe Sali Berisha e di mire se perse flet!

       1. T
        The One

        Aman Mo Tigri, se mos te genjen mendja e na vete per gjah. Haji e shijoji rehat ato millionat ..

        1. J
         Jugu

         Ahmetaj tani eshte nje as nen menget e Berishes. Nepermjet tij, Berisha sulmon Ramen dhe Veliajn, dhe nuk e ka keq, sepse keta te dy kane vjedhur me shume se Ahmetaj. Kuptohet Berisha kerkon pushtet dhe per kete perdor cdo mjet, moral apo amoral qofte. Ahmetaj e deklaroj vete se ai nuk mund te merrte vendime per djegesat, dikush tjeter me larte mundej. Por kush ishte me larte? Rama dhe lali Eri me lejet e ndertimit. Eshte fatkeqesi te shohim perseri Berishen dhe Meten te vijne ne pushtet, por me keto hajdutizma qe Rama dhe te tijet paskan bere, nuk eshte cudi te vijne.

         1. G
          Genci Burimi i punesuari familjes non grata

          Nese ka nje persone qe e do te vdekur Ahmetaj eshte familja kriminale Berrisha pasi ka lidhje me djalin e non grates Berrisha .

          1. © KENDVESHTRIM TJETER ©

           "Reformat" e Berishës janë të kudondodhura, mjafton që të tërheq vëmendjen të tjerëve, për të qenë 1. Imagjinata e tij kalon kufijtë e pa imagjinueshmë, duke bërë përpjekje për të frenuar reformën në drejtësi, duke mos e njohur atë. Reforma në drejtësi rrezikon familjen Berisha, komisionet e pa ligjshme të tija, janë manovrat për të mbijetuar, në gramat e tij.

           1. F
            Foltoristi

            I madh je Mero që paralajmëron Ahmetajn që të ketë kujdes se mos shkon për gjah se dreqi e di se çndodh më pas. Saliu lutet natë e ditë që të sajojë një "incident" me Ahmetajn e gjorë. Si i shkoi jeta këtij krimineli vetëm duke vrarë e hapur varre? Kur do vijë dita ta përcjellim këtë monstër në hale të gomarëve?

            1. A
             ANDI BUSHATI DHE ARMAND SHKULLAKU DUKE KONSUMUAR N

             ZENI I BABIT NE PUSHIME ME ARMINA MEVLANIN YMER QELBAZA KELLIRA JA FUT KARIN NE BYTH FRROK CYPIT DHE CAR BOLES BOLINO HAHAH

             1. s
              saliu duhet te shpallet terrorist

              kujdes tiger,mos i trego strofken ujkut sali,se eshte mjeshter per prapaskena e vrasje qe te fajsoj te tjeret.

              1. M
               Marifeti

               Po i pergatisin Ahmetajt, argumentet per te marre azil politik. Keshtu kenaqen te gjithe ; Rama dhe Veliaj, sepse zhduket ai qe mund t’u nxjerre te palarat ; Berisha, sepse ka çfare te flase pas kesaj ; por edhe Mero me gazetaret e tjere, sepse e moren honorarin. Dhe shqiptaret vazhdojne te paguajne mafiozet me taksat e tyre. Aferim !

               1. M
                Manaxho pasurine e munikes

                kujdes tiger qe fshihesh si lepur,se saliu ka me qindra tropozhan ne angli,dhe dergon grupin ciftelia.Bashkepuni me ilirin e femijet e monikes se kane shume prona e pasuri ne Londer

                1. L
                 Lasgushi

                 Mero,je i saktë. Por që nuk janë ndëshkuar,sipas ligjës.Ata që e shkatëruan dogjën,vranë dhe vodhën Shqipërinë dhe shqiptarët,tashmë diet. Inshalla vetëm një herë,Sala dhe grupi i hienava,bën një veprim pozitiv dhe ndëshkon fizikisht Arben Ahmetaj.PËR VJEDHJET DHE DËMET MDAJ SHQIPTARËVE.Panvarsisht nga qëllimi primar i veprimit.

                 1. A
                  Abazi

                  Saliu eshte ujk i vjeter.Te gjithe keta capaculat 30 vjet kane ne politike,me pare kane trokitur duarte PARTI-ENVER dhe nuk i kane mesuar akoma dredhit,kurse Saliu ka 50 vjet qe meret me politik dhe e di shume mire se si meret posti dhe si mbulohen horrlleqet:me te mire,si servil,me prapaskena,eliminim, si Kosta Trebicka,Azem Hajdari ,Sokol Olldashi etj.Prandaj Ahmeti per te mos shkuar per dhjame qeni te struket mire ne ndonje vrime ose ne menyre te fshehte te dorezohet vete se ajo mbrojtje qe po i ben Sali Berisha nuk do te dale pa gje.Ne fund e vrau Edi Rama sic tha per Azemin qe e vrau Fatos Nano.

                  1. D
                   Dinakeria

                   Sala? Hajde mjeshter, hajde! Derek E.Rama dhe E. Veliaj mund te rasing Ahmetajn! Ahmetaj take care, from this murder. Kjo pasi mesa duket VrSesi po pregatit terrenin! Beje shume kujdes per vehten dhe familjen. Rama te denoncoje ne SPAk kete akuze dhe informacion te Nongrats.

                   1. D
                    Dyli i Shallvareve

                    Ne Shqiperi sot ka vetem nje rezik. EDI RAMA! Te tjeret jane alarm i reme.

                    Lini një Përgjigje