Pafuqia e Berishës të distancohet nga shokët e djalit 

7 Gusht 2023, 18:09Editorial Mero Baze

Me kriteret që SPAK ka hetuar të gjej se vila e shoqes, së ish gruas së Arben Ahmetaj, është vilë e Arben Ahmetaj, nëse heton se si kanë dal këta shokët e djalit Berishes, pronarë në çdo pronë të familjeve të mëdha në Shqipëri, tani Shkëlzeni duhet të ishte në Dubai ose Bënç.


Ndërtuesi  I kullës më të madhe në historinë e Tiranës, Ilir Shtufi,  e ka dhuratë nga Sali Berisha atë leje. Asgjë tjetër veç lidhjes me të, nuk mund të shërbej si argument pse një “anonim” që ka qenë në periferinë e bizneseve të ndërtimit dhe që këto vite mund ti besoj ky ndërtim si investitor. E vetmja gjë ku ai ka shkëlqyer është ka qenë sponsor i Berishës bashkë me një grup biznesmenësh që shërbejnë si urë lidhëse mes "Klanit” të Berishës dhe Edi Ramës. Nga këta që zakonisht të “shqyejnë” po nuk ishe as me Doktorin as me Ramën, se vetëm ashtu ndjehen të fort.  

Sali Berisha, si rrallë ndonjëherë në historinë e tij 32 vjeçare, del në konferencë shtypi të “përgënjeshtrojë” një akuzë por nuk ja zë as emrin në gojë ndërtuesit, që në fakt ka marrë lejen për shkak të lidhjes me të. 

Tani Sali Berisha kishte dy mënyra të mbrohej. Ose të akuzonte Edi Ramën që ka shkel ligjin në dhënien e lejes , ose të na shpjegojë që Shkëlzenin dhe ai vet, apo gjithë Foltorja, nuk e njeh fare këtë biznesmenin dhe nuk kanë punë me të. 
Por pafuqia e Sali Berishës për tu distancuar nga historitë e djalit dhe shokëve të djalit është tashmë precedent historik në politikën shqiptare. 

Siç bën rëndom kur akuzohet, ai ndryshon objektin e akuzës dhe përgjigjet për diçka tjetër. Sot ai është gozhduar nga opinion publik si pazarxhi , dhe ai në vend të përgjigjet për këtë bën sikur e ka akuzuar Edi Rama dhe I kërkon atij  të anuloj lejen e kullës. Dhe nuk është se jep ndonjë shkak ligjor për anulimin e lejes, por thotë anuloje po qe se e ke dhënë për mua. 

Anulimi i lejes së ndërtimit është  një akt ligjor i pamundur nëse nuk ke ndonjë arsye madhore që provon shkelje ligji. Dhe kur Bashkia e Tiranës ka tentuar ta bëj atë si në rastin e Bashkim Ulaj apo Besnik Sulaj tek Liqeni ja ka rikthyer gjykata. Për më tepër që këtu nuk ka ndonjë shkelje ligjore në dhënien e lejes.  

Gjyqi popullor ndaj lejes së kullës nuk ka lidhje me procedura ligjore, por me faktin që leja I është dhënë një biznesmeni dhe shumë të njohur për PD dhe Foltoren si ushtar I Shkëlzen Berishës. Për kaq është gjithë zhurma. Dhe e keqja më e madhe për Berishën, është se kur kërkon të distancohet prej tij, më pak e beson Foltorja se kushdo tjetër. Se ata e kanë pjesë të tyre dhe I ka mbajtur gjallë këto vite fal dhe bamirësisë së disa ministrave socialist,  që I kanë dhënë mbi gjysmën e lejeve fotovoltaike në Shqipëri. Asnjë socialist nuk ka marrë as sa gjysma e tij.  

Dhe ky nuk është rasti I par ë I “shokëve” të  djalit të Berishës qe ai bën sikur nuk i njeh. 
Në Gërdec ai autorizoi si përfaqësues të kompanisë amerikane që do merrej me demontimin shokun e tij  Selmanllarin dhe vet drejtonte gjithçka duke komunikuar gjithë ditën me Delijorgjin. Ai punësoi aty burrin e tezes (baxhanakun) kushërinjtë e tjerë të vet dhe të Selmanllarit që silleshin si grup I gatshëm për çdo operacion ilegal natën dhe ditën. Kur ndodhi gjëma ai ishte I pari që u lidh me Delijorgjin në telefon duke mësuar gjithçka, siç i ka hije pronarit real.  

Pak ditë më vonë tha pa asnjë pik turpi që nuk e njoh Mihal Deljorgjin dhe ska folur kurrë në telefon me të. E keni të botuar në shtypin e atyre ditëve. Kur dolën tabulatet dhe doli që ka folur me Delijorgjin rregullisht tha se atë e merrnin shumë njerëz për halle dhe I ndihmonte. Derisa drejtësia nuk vepron ai ka të drejt të thotë skam gisht në atë histori. 
Pastaj I hyri me radhë tokave në bregdet. Në trashëgiminë e familjes Vlora në Orikum doli trashëgimtar prap Selmanllari, në trashëgiminë e Teqes së Zallit në Ksamil, doli trashëgimtar Rrahamani dhe Beshiri me 30 hektarë, në trashëgiminë e familjes Delvina në Sarandë, doli trashëgimtar përsëri Beshiri.  

Pastaj I hyri tokave në Lalëz, ku u përzje me gjithë banditët lokal që sot I ka në kurriz dhe PS, dhe zyra e vajzës Sali Berishës u bë fabrikë letrash fals për të krijuar një pronë me qindra hektarë që më pas ju shit një investitori arab. Me ardhjen e socialistëve në pushtet ai u konfrontua me banditët fqinjë, që kishin pritshmëri te tjera për tokën dhe u largua nga Shqipëria. Më pas qeveria vendosi të pastroj atë histori, dhe aty u dha leje për një resort gjigand ku përsëri doli ky Beshiri me 20 për qind.  

Tani Sali Berisha po qe se do të heq dorë nga ndonjë gjë, që e quan se e ka marr pa I takuar, le të  heq dorë nga 20 apo 30 hektarët që I dalin shokëve të djalit në çdo vend. Këto janë kompetencë e tij jo lejet e ndërtimit. Lejet e ndërtimit janë ligjore. Për shembull në Sarandë edhe pas shumë bllokimesh, një pjesë e tokave të “shokëve” të djalit është dhënë për ndërtim.  Edhe pse u bllokuan nga një komision hetimor shtetëror e tipit task force për bregdetin, si ato në Ksamil dhe të Sarandës tani pjesët e shokëve të djalit janë çliruar dhe janë dhënë leje ndërtimi. Dhe ato natyrisht jo në emër të Shkëlzenit. Nuk është e thënë ti marr metra katrorë. I merr dhe lek.  

Me kriteret që SPAK ka hetuar të gjej se vila e shoqes, së ish gruas së Arben Ahmetaj, është vilë e Arben Ahmetaj, nëse heton se si kanë dal këta shokët e djalit Berishes, pronarë në çdo pronë të familjeve të mëdha në Shqipëri, tani Shkëlzeni duhet të ishte në Dubai ose Bënç.

Tani unë po flas me emra konkret dhe Berisha ka shansin ti fal të gjitha këto toka duke ja kthyer shtetit që të laj “nderin” e tij të bërë pis nga “shpifjet e mija”. Kaq e thjeshtë është historia e tij. Njësoj është dhe kjo historia e kullës në Tiranë.  

Më kujtohet njëherë kur I thanë pse Shkëlzeni ka shkuar 42 herë tek zyra e Mediut për një muaj për lejen e Gërdecit dhe ai tha se “djali im ka vokacion intelektual” dhe I pëlqejnë raportet me brezin e tij. Shpresoj mos ta ketë dhe këtë argument për të sipërpërmendurit e të na tregoj se çfarë bisedash intelektuale bën me këta. Njërën nga ato e di me dëshmitarë se ka qenë për djegien e makinës sime. Por nuk qe shumë intelektuale. 
 
 

26 Komente

 1. A
  Albina

  More, po gjithë këto pare, çi duan? 1 milion vjet të mos punojnë , dalin e teprojnë. Ca hanë sa dhjesin, ca ngordhin për të ngrënë dhe vdesin.

  1. I
   Ibrahim

   Kjo historia e ketyre qe duhet te kthejne tokay eshte si historia e ndertuesit qe duhet te ktheje leje?!? Ore na shpjego pak pse ja dha Rama lejen?!? Nese ja ka dhene per ta blere problemi eshte Rama! Se pastaj i bie te themi se fajin per lejet qe firmos Rama e ka as Saliu po Shkelzeni!

   1. b
    ben.

    O mero po lejen e jep edi rama. Si mund ti fali sali berishes dhjetra miliona euro. Nese kjo eshte e vertete atehere SPAK duhet te mari te pandehur edi ramen per korupsion. Po te ishim 1 vend me standartet e afrikes lindore ,sot SPAK do theriste Meron ti merte deshmine dhe te fillonte hetim kryesisht. Kaq shume dhe kaq thelle jane zhytur rilindasit sa edhe kur e dine qe bejne veper penale ,nuk e kane problem ,mjafton te thone qe fajin e ka saliu. Ka edhe dicka tjeter qe 1 mendie normale nuk e lidh dot. More Mero. Saliu ishte km , ca e pengonte saliun tia jepte lejen shokut te djalit, pse duhet te priste qe te behej rama km, dhe ti kerkonte rames qe ti jepte leje shokut te djalit, qe te bente ca leke???? Ore 1 femije midis moshes 4-6 vjec nuk e genjen dot me karagjozlleqe te tilla. Ps: Sot nga reforma e sukseshme ne drejtesi , eshte vrare 1 njeri. Kaq te sigurt e ndjejne veten sekseret ne drejtesi te ed rames, sa vrasin njerez ne mes te dites pa piken e problemit.

    1. R
     Raimond Vlonjati

     Keto genjeshtrat e Meros jane per keta budallenjte qe vegjetojne ketu, se keta e kane IQ me te ulet se IQ e bythes se gomarit .

      1. V
       Vlonjat i vertete

       O Rajmond Zaimi o fshatar pe Korce hiqe ate Vlonjati a te qifsha udhet se i ardhur je ne Vlore.Dhe vazhdo bjeri bythes aty ne Usa o inxhinjer po leri IQ e komentuesve te Temes.

       1. R
        Raimond Vlonjati

        Ik o rrot kar se ti je tamam labush , rrac inferiore.Je tipik nga ata bujqit qe i genjen Mero me krimba bythe. Nje mbushes topi . Esht turp te thuash ti ‘jam Vlonjat” se ti je deficent mor dreq. Ti di vetem te lepish bythen e Rama hajdutit . Bythes i bije Hajduti Kryeminister . Ai eshte bythqir i deklaruar ndaj dhe ju i shkoni pas. Vetem bythqiret shkojne pas nje bythqiri si Rama. Ndersa une jam ai qe shkerdhej sa per dijeni , e dijne te gjithe ne Vlore e kudo , se levizja vetem me pith ne makine. Dhe sa per te huajte ua fus koken ne hale te huajve. U shkerdhej robt ne cdo aspekt , nuk jam servil i tyre si Bythqiri juaj dhe gjithe ju

      2. P
       Pilo Lala

       Merua ka nje te vertete ne kete shkrim. Ndertuesit jane miq te Xenit, por vetem kaq, per sherbimet qe ju ka bere, Xeni ka marre parate dikur. Por vetem kaq. Shkrimi Meros bie ne batakun e nivelit, ku i jep te drejte Saliut te bertasi me te madhe, kjo qeveri sot, eshte njesoj si imja para 10 vjetesh. Kjo me kujton Andi Bushatin, Lubonjen, kur ne cdo rast, kerkon te nxije Edi Ramen. Kur ne fakt kjo nuk eshte aspak e vertete, kete e verteton leja e ndertimit te nje kulle, e cila ka te gjitha letrat e rregullta per tu ndertuar, e bazuar edhe ne planin e rregullimit te Tiranes. Sot ata biznesmene nuk kane lidhje me Xenin apo Saliun, i kane marre lejet tek Qeveria sot. Ekziston nje miopi, nje armiqesi ndaj Tiranes moderne qe po ndertohet. Mesohuni me Tiranen e kullave, me zhurmen e Turisteve, reklamat e zhurmshme, koncertet me Kercimtar te huaj. Perqafojeni jeten e re ne Tirane, mundohuni te hapni ndonje sherbim per turistet, merrni ndonje lek, krijoni dicka, qofte te rinjte , qofte ata pensioniste qe jane dorezuar varferise. Mendohuni, shisni dicka, ka edhe per ju nje dritare.

      3. p
       ppa

       Te lumte Mero, mos iu ndaj, merrja shpirtin, mbase shlyen nje pjese te mekateve qe ka bere...Zoti eshte i Madh!

       1. S
        SPAK = 12 LLALLA

        Ky editorial i Bazes provon qe SPAK eshte nje fasadë.Eshte mashtim.Eshte deshtim. Nje Adriatik Llalla u zvendesua me 12 Llalla te tjere.

        1. J
         Jorgo

         SPAK eshte thjesht vegel e grupit Ciftelija

        2. A
         Aleanca për mbrojtjen e tallashit

         "Teufelskreis"do thoshte gjermani,(rrethi i djallit) Populli e ka shprehur më natyrshëm në vargje:Bir Selmani i nënës kë të qaj më parë. Këta janë ,kanë qenë dhe do të jenë gjith kohën bashk. Kjo e gjitha të kujton lojën e shahut: Sakrifikon torrën apo edhe mbretëreshën,për të fituar lojën. Figurat që po sakrifikohen i shërbejnë mbijetesës së klaneve,PD,PS,Lëvizja e skrapalinjve të inatosur. Mission imposibile. Loja vazhdon,ne vazhdojmë të komentojmë duke sharë njëri-tjetrin nga nëna,ata lart bējnë pazarin e radhës. PS: Për të gjith ata që shpresojnë si dhelpra për koqet e dashit se familja e S B ose ai vetë një ditë do arrestohen, prisni kur të vdesi Edi Rama. Tani mer kutimin e plotë thënia e Konicës: Shqipëri, të kamë dhjerë,s'të kuptova dot një herë

         1. T
          Taulant

          Akoma nuk e ke keptuar qe hajduti nuk jeton dot pa hajdut , llumi do llumin. Si mund te arrestoj Rama Berishen kur nuk dihet kush eshte me superhajdut. Rama eshte i mbytur me aferen e iceneratoreve ku tigri Ahmetaj eshte shpallur ne arrest. Fatkeqesia eshte qe populli beson tek Rama e Veliaj qe e shkaterruan akoma me keq Tiranen e kthyen ne Brazaville...Kioskat e 90 ku ti gjesh perballe perbindshave gjithenadej.

         2. E
          E vërteta

          Ilir shtufit po i bie në qafë kot them unë. Ka qëlluar që e njoh dhe nuk ka biznes periferik siç thua ti. E ka nisur biznesin që 25 vjeç dhe ka qenë i suksesshëm bashkë me aksionerët e tij. Ah po ka qenë i djathtë dhe ndoshta ka mbetur i tillë. Mos keqkuptohemi, thjesht kam punuar në një nga bizneset e tij në vitet 2000 dhe ka pasur një sjellje vëllazërore me vartësit. Gjithë respekt na ka trajtuar edhe se ishte shumë më i ri në moshë se ne që punonim për të. I kishim rrogat më të larta me ato të kohës. Më vjen keq vërtet që lexoj që lejen e paska dhuratë. Lejet na takojnë të gjithëve o zotëri, të gjithë që kanë tokë e duan të ndërtojnë. Pse i trajtoni këto lejet sikur janë pronë e dikujt e që i bën nder kujt ja jep???!!!!

          1. M
           Mati

           Po mire o Mero se ti e ke drejtuar tyten vetem tek berisha dhe mire ben. Se nuk ka lume me ti laje gjynahet e tije. Po ketu mban pak ere dhe E Rama. Si i paska firmosur ai gjithe ato shkresa per nje ndertim gjigand ne qender te tiranes pa e ditur kush po ndertom. Mmmmm. Smells badly.

           1. x
            xheJ.eN.Bi

            O Mati ( që në greqisht i tjonë syrit) dhe mu kujtua filmi Kapedani që Sulua i tha Beqos : me kësy e pe ,me këtë me xham ,apo këtë pa xham... Kjo është pjesa e dytë ,se po të kishe lexuar Editorialin e djeshëm do ta kishe lexuar që Mero nxori zbuluar Ramën me këtë leje të për t'i dhënë një kockë Saliut Rama të jetë në pushtet edhe nja 2-3 zgjedhje të tjera.

            1. L
             Lani

             E ka dhënë përgjigjen me gojë e me shkrim. Dëgjoje te MCN dhe lexo ca më parë te kjo gazetë dhe e gjen.

            2. D
             Dakort

             Berisha eshte ky qe thot Mero se ky e njeh dhe me mire. Po Rama mor Mero, ky Rama pse i jep gjithe kete pushtet ekonomik Berishes dhe tani qe 10 vjet eshte ne opozite?!!! Kjo si shpjegohet, Rama pse e mban gjalle Berishen me miliona?! Te jet dobic ky Rama? Dmth qe ky eshte Krye Hajduti i ketij vendi?! Sikur keshtu duket.

             1. j
              joel shkodra

              O Mero, para se te botosh nje shkrim (madje: krye-shkrim), perse nuk e redakton qe te mos kete gabime gramatikore (te shumta). Po sjell ndonje shembull: "te gjej se vila ..." (te gjeje - duhet me e me dy pika ne fund - nuk po ta shpjegoj arsyen) - dhe si ky shembull per mungesen e e-se me dy pika ne fund ka shume; "ti fal te gjitha keto toka ..." - (t'i - duhet me apostrof, nuk po ta shpjegoj arsyen, dhe: fale - duhet me e me dy pika ne fund) . Thashe se ka shume gabine te tilla gjate shkrimit, prandaj solla vetem dy. A nuk i di ti vete, o Mero, apo bejne gabime ata qe i hedhin ne internet (nese nuk je ti vete qe i hedh ketu). Nuk e di a do ta botoni kete komentin tim, sepse s'para ju pelqejne kritikat gjuhesore. Por, ngushellohuni se nuk jeni vetem ju, keto kane shkuar deri te "kokeministri" juaj qe ka arritur te thote "me patjeter".

              1. K
               Kenge Dukaqote

               Shishja e Spakut nuk qenka shpelare mire e paska Dhalle akoma

               1. A
                ANDI BUSHATI E TALL KEQ YMERIN

                YMER KUR E KE FUTUR KARIN NE PIDH PER ERE TE FUNDIT HAHA HAHA SI ORE YMER NUK TE VJEN TURP TE TALLIN TE GJITHE SI BREDHE SI ZAGAR I VETMUAR E MJERUAR NEPER SHQIPERI TE GJITHE TE PERBUZIN SE TE MBAN GOJA ERE MUTI

                1. E
                 Erol

                 Po si ka mundesi mor Ymer, 5 paragrafe shkrim, 500 gabime.

                 1. G
                  GREG KRISTAQ RAMA E TALL KEQ YMERIN

                  YMER QELBAZA KELLIRA KUR MASTUBON NGA KARI I RRJEDH QELBESIRE DHE GJAKE TE PERZIER ME QIME NGA BYTHA E FRROK CYPIT DHE ALEXANDER VUCIC

                  1. J
                   Jugu

                   Po Rama a ka pergjegjesi qe jep leje ndertimi ne token lulishte? Po Erjon Velija qe e beri damlla Tiranen a ka pergjegjesi? Me keto shkrime po e nxirrni Berishen me te mire se Rama dhe me te zote. Rama ka pushtetin, policin bashkiake, ate te ndertimit, te shtetit, dhe Berisha ka faj pse Rama jep leje per njerez te afert te Berishes? Heeej jeni ne vete. Rama hajdutos me te tijet dhe hajde tja veshim Berishes? Thjesht po e pastroni Berishen dhe te tijet dhe po i shkrurtoni ditet Rames duke bere kete propagande boshe dhe zero.

                   1. I
                    Ilir

                    “La mama” ( Rama) ordina , il piciotto( Mero) va end fa... periudha e helmeve te mafias per te larguar vemendjen nga nje qeverrisje e piste.

                    1. I
                     I papuni

                     Kur thua ca ministra socialist e ke fjalen vetem per Belinda Ballukun se ajo i ka dhene licenca fotovoltaiku Shtufit dhe se fundmi dhe tendera tek SHa e vartesise , apo ka dhe te tjere?

                     Lini një Përgjigje