Në vend të një “autokritike” para kryeministrit

11 Gusht 2023, 18:36Editorial Mero Baze

Bie plotësisht dakord me gjithë reagimin e kryeministrit Edi Rama. Jam dakord dhe jam i kënaqur që projekti i kullës është bërë me konkurs ndërkombëtar dhe ka fituar projekti më i mirë. Shumë i bukur është.

Dhe shumë mirë që qenka gëzuar dhe ai djali nga Elbasani që këtu në Shqipëri nuk ka korrupsion. 

Bie plotësisht dakord që Shqipëria ka marrë një ritëm të jashtëzakonshëm zhvillimi në fushën e ndërtimeve dhe sidomos në infrastrukturën për turizëm, çka në një farë mënyre po i del para fluksit në rritje të papërballueshme të turizmit në Shqipëri.

Dhe shumë mirë që kryeministri e ka shqetësim personal këtë dhe thërret studio të famshme arkitekture, që u di dhe sa punonjës kanë. Dhe shumë mirë që këta shqiptarët miliarderë që do ta ndërtojnë kullën, nuk ja tregojnë sa punëtorë kanë.

Bile plotësisht dakord dhe me sulmin e tij ndaj gjithë kritikëve të kullës, ndaj Lulzim Bashës që e çon në SPAK, (edhe pse një nga ndërtuesit e kullës është në hetim nga SPAK), ndaj Arlind Qorrit që është kundër kapitalizmit, ndaj të tjerëve që dyshojnë për pazare politike etj.

Dhe shumë mirë ma ka bërë dhe mua që kam dashur të bëj pis Shkëlzenin, duke i prishur rehatin “Mëhallës së Kullës” në Rolling Hill, vetëm për faktin se këta që kanë vënë emra si ndërtues janë zara të tij.

Bie dakord dhe me Shkëlzenin që falenderon Edi Ramën që ua tregoi vendin të gjithëve që kanë probleme me kullën.

Por e vetmja gjë që nuk kuptoj është përfundimi i Edi Ramës që të mos merremi me thashetheme se kush qëndron pas investitorëve, që kanë nofka në vend të mbiemrit.

Këtu e ka tepruar pak, se më çon dëm gjithë autokritikën, duke pranuar se ka frikë që i del emri Shkëlzenit. 

Se unë vetëm kaq kam problem, që Shkëlzeni është investitori i fshehtë i kullës. Dhe jo vetëm unë. E kanë problem miliona shqiptarë që e kanë nxjerrë “non grata” me vota Sali Berishën, njësoj si aleatët tanë strategjik, që e kanë nxjerrë me ligj. 

44 Komente

 1. S
  Stardust

  Mero je ne delir ,nese mendon qe perfaqeson mendimin e miliona shqiptareve. Nejse duke patur parasysh eksperiencat e tua te meparshme te kthimit te gunes nga fryn era nuk pritet me teper nga ty. Mbase pas ca ditesh do ta kuptojme edhe pse te ka pickuar grenxa kaq fort kesaj rradhe.

  1. L
   Linda

   Pergezime per sinqeritetin! Nuk te rruhet as per kullen, as per lulishten, as per pazaret, as per leket e droges pas saj por te rruhet vetem per familjen e Berishes! Kaq mjafton per te gjithe ata qe te lexojne te kuptojne qe verteta dhe morali per ty nuk vlejne dy lek! Dje kur ishe me Berishen i thoje Rames qe djalin e kishte kopil sot qe je me Ramen sulmon Berishen tek femijet se kjo eshte e vetmja forme gazetarie qe di te besh!

   1. F
    Fairly

    Uau cfare gjuhe per nje femer te thote “rruhet”

   2. I
    Illo

    Nuk eshte ne delir! Te gjithe ne qe kemi mbeshtet deri dje Edin, sot jemi dakord me Meron, qe eshte jo vetem lodhur, por po na i dalin edhe aferat! Qofsha gabuar!

    1. M
     Merua

     Rrofte Mero, poshte Edi ahahahaahaa

     1. M
      Merua

      Me kete "historine" e kulles I kapa rreth 427 000 euro . Ju beni kakerdhi e hani fara. Dhe akoma skane " votuar" Gimja qimekaçkavalli I Rakickës, Sandri dhe Renisi. Do e rrumbullakos nje milion euro. Kam te hapur edhe me Klodin e Spitalit Amerikan me pashaportizim turk. Eshte kontrate afatgjate. Zoto tek spitali qe po nderton Klodi ne Afrike do emerohet general mng. Kujton Klodi se si di une keto. Po Ramazonit nuk ja them. Se te nxjerr jashte loje. Nejse lavdi PPSHsë.

    2. j
     joel shkodra

     Nje anekdote e shkurter per "gunen": I thane njerit: "Si e kthen ti gunen nga fryn era". Ai u pergjigj: "Pse, si thoni ju, te rri e te ftohem?"

    3. S
     SPAK = 12 LLALLA

     Keshtu eshte kur opozita eshte thjesht nje kope kriminelesh, kryeministri dhe pozita e shohin veten te pa rrezueshem nga pushteti pasi mendojne qe populli nuk ka alternative me te mire se ata.

     1. M
      Mond

      Shume e sakte! Kryeminsitri, nese e ndjente vertet te nevojshem reagimin, duhej thjesht te konfirmonte me nje fjali mbeshtetjen e plote ndaj SPAK per ti shkuar deri je fund ketij hetimi, deri ne nxjerrjen e se vertetes…. Te tjerat jane thjesht “dokrra hini” (sic ka qejf ta thote shpesh!

      1. D
       Dr, Flori

       "Dr. Flori E nisa rrugën pastër me ideale të zjarrta Duke ecur ëndrrat vdiqën Ambiciet janë të qarta Lëpin aty ku folën, shkelën mbi parime Ktu ka vetëm pazare, nuk ka më qëllime Tradhëtar në sy të njerëzve Tradhëtar përpara Zotit Do korrni çfarë do mbillni O tradhtar të lotit Dikush më tha rri urtë Thashë më mirë mos flas Po pse dreqin të duroj Kur shpirti po më plas Tiri (ref) Zemërthyer kaloj E dhimbjen kam me vete Ai që veten tradhëtoi nuk ka më shpresë për nesër Një fjalë të Zotit kuptoj Ti mos e mbill të keqen Ai qe dje tradhëtoi nesër do mbjelli genjeshtrën Dr. Flori Jam i papërfaqësuar, i parealizuar Unë jam i tradhëtuar, jam i nënvlerësuar Unë nuk jam pazar e as matematikë O politikë e ndyrë jam me gjak, jam me shpirt E kur fillon për keq të shkojë deri në fund Më mirë një fund me dhimbje sesa dhimbje pafund E shoh një dritë të vogël Se më keq ska ku të shkojë Vetëm me besim te Zoti Ky vend mund të shpëtoj Tiri (ref) Zemërthyer kaloj E dhimbjen kam me vete Ai që veten tradhëtoi nuk ka më shpresë për nesër Një fjalë të Zotit kuptoj Ti mos e mbill të keqen Ai që dje tradhëtoi nesër do mbjelli genjeshtrën Zemerthyer kaloj E dhimbjen kam me vete Ai qe veten tradhtoi nuk ka me shprese per neser Nje fjale te Zotit kuptoj Ti mos e mbill te keqen Ai qe dje tradhtoi neser do mbjelli genjeshtren."

       1. M
        Mal Cori

        E kupton Rama vallë këtë , o Mero!..................................................................... E hëngre më duket. U prishe edhe me Ramën.................................................. Po hajt, se të paktën ky nuk të rreh, nuk ta bllokon gazetën dhe nuk ta djeg makinën.

        1. N
         Neka

         Fiks fare????

         1. B
          Bir selmani i nënës.

          E vërtet, ky nuk të rreh, nuk të vret, nuk të djeg as makinën, e as shtypshkronjën. Ky, malukati i gjatë dhe i korruptuar, ndryshe nga Bastardi Sali, nuk të vret....Ky të bën të vrasësh veten për një faturë energjie elektrike....ky nuk të djeg makinën, të bën ti vësh vet zjarrin.....ky nuk ta djeg shtypshkronjën, ky të bën ta "djegësh" gazetarinë duke të Korruptuar......ke të drejt komentues i Maleve!

        2. K
         Kapterri

         Ka ardhur koha Mero të hedhësh në editorialet tua llumin që fshihet pas retorikës së dalë boje të Ramës. Filloje nga dora e padukshme e pushtetit që quhet Linda Rama. Manipulimin e saj me të gjitha OJF-të, Organizatat Ndërkombëtare të akredituara në Tiranë dhe me rolin e shefes së kuadrit të PS-së dhe zyrtarëve të lartë

         1. G
          Gazeta

          I marrin njerezit per budallenj dhe besojne me vertet propaganden qe bejne. Harrojne qe Tirana eshte nje fshat i madh dhe nuk do ndonje hetim te madh te kuptosh kush eshte investor i kulles apo kullave te tjera. E vetmja gje qe mund te kursejne eshte teatri absurd qe do filloj perseri ne Shtator. Ne fakt kjo kulle e Saliut dhe familjes se tij ne qender te Tiranes tregon qe Arben Ahmetaj doli me i zgjuari qe iku se ne kete vende vetem naivet e hane qeline e SPAK. Mos e quani me Mali i Tiranes por Mali i Saliut.

          1. G
           Gazeta

           Ne Vlore jane sic bejne cdo behar tek vilat qeveritare duke ngrene darke Basha me Ramen. Keta jane loqe mendojne se po fike dritat e makinave nuk te shohin njerezit.. Basha eshte investim i Rames qe kerkon ta fus ne loje por nuk po i ngjit.

          2. N
           Nini

           E meriton Rama kete fillim gericje duke menduar qe populli shqiptar tashme i eshte bashkangjitur lajthitjeve te tij dhe kerkush nuk e rtreikon me!Ka harrur qe Ne majen e piramides ishte kryekrimi Berishe dhe iu ngjit deri sa e shembi kete statuje gjigande pre balte!Ndaj uroj qe ti jete vene Edit sepse mendon se ka popullin me vehte!Me vehte e kishte edhe Enveri por ia bene copa copa shtatore!Ndaj kujdes z.Rama se nuk je larg si renditje pasi ishprijsin lexhendar e qujane Sali Ram Berisha ,keshtu qe pas Berishes te jesh i bindur qe do bjere kapitalizmi i eger Ramian.Uroj qe Mero Baze te kete perveshur menget se pas ketaj padyshim qe ka pune.Populli i Tirones z.Rama ka nji shprehje te kahereshme:Po shkove per b...the do e hash ne my...e!

           1. T
            Te fala Sandrit

            Ore perla e dites ishte komenti i Sander Frangajt tek Fejsbuku (facebook) i Saliut dhe pas tij komenti i Zenit. Vetem kjo na mjaftoi (pas 10 vitesh!!!) te kuptojme Edin e Ramajve qe i ha m....Zenit publikishte. Dmth Shkelzenit te Gerdecit, dmth djalit te Berishes se 21 Janarit 2011 (se duhen vene dhe vitet se jane rritur femijet e te vrareve dhe te genjyerve), dmth te ketyre qe ky pushteti i Rilindjes do tu bente gjemen dhe nenen. Ne fund te piktures 10 vjecare te Piktorit kemi kete tablo, ish zv. KM Ahmetaj i arratisur si hajdut shtepish, Xhenazja e Inceneratoreve me firmen e Rames ne fund te faqes, Kullen Mal te Berishajve ne zemer te Tiranes si karshillek ndaj kombit shqiptare qe vrane e vodhen e perdhosen dhe Shkelzenin qe detyroi Ramen publikishte ti haj Mutin-Kulle-Mal. Rrofsh per veten dhe Berishajt or Piktor.

            1. .
             ...

             Haha o Mero, i ke thëne të gjitha kure thua që ai djali nga Elbasani, ështe gzuar shume që në Shqiprie, nuke Ka korrupsjon. Por thjesht jane thash e them, dhe ata që që kane inat Edi Ramen, Sali Berishen dhe ilir Meten, thone se në Shqiprie ka korrupsjon. Edi Rama të njëjten mbrojtje, ju ka bër insenatorve, Xhamijave të Turqise dhe lidhjeve të tija me të forti, ose me grupet kriminale. Sali Berisha, ilir Meta dhe Edi Rama duhet të dalin para drejtesise sa më pare të jet e mundur.

             1. V
              Vlora

              Mero mendoji që më mirë të ivestohen parat në Shqipëri.

              1. T
               Trekendshi i Bermudes qe po i shfaqet pak nga pak.

               Bej cudi sesi mundet qe ne tenderet e fuqishme milarda euro,gjithmone ka gisht Sandri dhe Shkelzeni. Rama ka marre fund. Mund ta shpetoje ndoshta Sandri, qe dikur i bente te fala, meqe i dergoi edhe motren ambadsadorte.

               1. L
                Llaf Dibre

                Una jam dakort edhe me dicka tjeter: Metafora e pare dhe qysh ne titull te "hartimit" te kryeministrit ishte "balta" e "derdimeneve". Po, madje mu dhimbs se me kujtoi nje ndodhi analoge. Dikush kish rënë ne nje grope te thelle deri ne fyt, dhe gerthiste: "muti, muti, muti" , ndersa duart i drejtonte nga njerzit. Kujt i thote mut ky, u fyen ata dhe shkuan ta rrahin. Kur u afruan e pane qe kish rene ne nje grope muti i ngrati... Keshtu e gjeti dhe Kryeminnistrin tone. I zhytur deri ne fyt ne gjolin e papare te korrupsionit, fjala e pare e tij ishte balta - balta e gjolit korruptiv.

                1. B
                 Beni

                 Bravo Mero!!!! I ke thënë të tëra. Ironi deri në sarkazëm. Mirë i'a Ramës. Ia dhe për shpërlarje, pasi e ngopi mirë Zeni. Të beftë mirë Rama!!! E kupton që po të urren populli?!

                 1. p
                  pinoku

                  Mua më duket se çekani rreh në një pikë. Shumica e njerëzve priste që Rama ta nxirrte familjen Berisha para drejtësisë si të korruptuar, shkaktarë të shkatërrimit të Shqipërisë dhe përgjegjës direkt apo indirekt të vrasjes së shumë njerëzve. Por këto shpresa nuk u plotësuan. Madje Rama po i mundëson "familjes" të pastrojë edhe paratë e pista me lejen e dhënë për ndërtimin e kësaj kulle! Kjo duket se ka revoltuar edhe vetë Meron, që i vuri zjarrin mullarit me bar.

                  1. D
                   Dauti

                   Pergezime Mero, qe nuk po ndjek KM ne delirin e vet. Ne ate fjaline kilometrike qe i referohej Bashes, aty nga fundi i listes se kritikuesve te permendte edhe ty me duket. Nuk mund te vazhdoje me kritike dhe injorim te opinioneve alternative se nuk eshte populli si ato pulat ministrore qe e ndjekin nga mbrapa duke dhene direktiva pa i pare ne sy. Si ne ato clipet te peshtira qe jep ne TV kur e ndjekin kamerat duke ecur. Kryeministri duhet te ndihet pergjegjes dhe transparent dhe jo arrogant dhe injorues. Edi Rama mbaj premtimin qe do te dalesh nga politika ‘sooner rather than later ‘ si miku juaj Joshka Fisher. Keshtu ke premtuar sipas te ndjerit Andrea Stefani. Nese ER ndihet i pa zevendesushem nga te barabartit qe e rrethojne atehere eshte ne gjendje patollgjike, jo shume larg asaj te Sali horrit. Per ndryshe do te gdhihet me pleshta dhe atehere nuk do ta kete fajin Mero apo populli i pa infrormuar dhe injorant. Premtimi kruesor eshte dhenia drejtesi per 21 Janarin, …. per ndryshe gojet e liga nuk jane pa gje. Ska me justifikime.

                   1. L
                    Ladi

                    Mero! Ti je mjaft i zgjuar dhe kete e treguar per çdo dite te jetes tende si gazetar. Te kam lexuar edhe para 97-es, kur fajin e kishin amerikanet - jo Saliu! - per gjithçka qe ndodhi ato kohe!!! Kam nje keshille mjaft miqesore per ty: mbaje steken lart. Mos i kthe shkrimet e tua ne personale. Boto faktet siç ke bere deri me sot. Njerzit dine te arsyetojne ashtu siç dine edhe te vleresojne. Egoizmi eshte semundje vetshkaterruese.

                    1. F
                     Fairly

                     Ku eshte personale ketu? Personale qe jep drite per ato qe behen ne erresire nga rama dhe birisha? Eshte kontribut qytetar!

                    2. n
                     niku

                     Mero ,duhet thene se opoziten me serioze kryeministrit mund tja bejne vetem faktet si ato qe serviret per pronaret e vertete te investimeve .Nderkohe reagimet e lylit,gazit e dhe turlilloj upuzitari tjeter jo foltorist jane te njejta me te saliut ,ne gjuhen dhe logjiken e perdorur .

                     1. E
                      Erjoni I TR

                      Te gjithe e dine studios spanjolle te arkitektures. Po nuk kaloi nga ajo zyre KM nuk ve firmen

                      1. S
                       Skraparliu

                       O Mero shkelzeni po shane para mbrapa Ramen ai e mbrone te gjithe thone se firma nuk ka para te mjaftushme,Rama thote turizmi po coi nje here ata qe rruajne koken cdo dite por po digjen vipat ne Astir po pine vere me ngjala se ju ke krijuar kushte e kane ngjtur restorantin e peshkut .sa per Arlindi n Adriatikun Endrin jan me pushime nuk kane degjuar gje se nuk rinin pa folur dhe pa denoncuar korupsionin.in

                       1. B
                        Bubuzhel Berati

                        Mero Baze nuk te mungone intelegjenca dhe je njohes i mire i Rames me shume nga te gjithe keta qe komentojne ti e di shume mire qe Rames nuk i intereson fare kush fshihet pas apo para eshte drejtesia ajo qe duhet te meret dhe jo kryeministri ,Rames i interesone ana procédurale te tjerat nuk jane pune e tije ndera politikisht po luane bukur me dy porta nese jane para te pastra ngrihet nje kulle,nese ka krime dhe pas fshihet Berrisha do meret prokuroria dhe keta perfundojne ne burge . Rama e ka nisur ndeshjen me rrezultatin 2:0

                        1. U
                         USA

                         Sarkazem e perkryer...

                         1. v
                          vicidol vs washington 64me 0

                          Kete koment e kam derguar te Tema dhe eshte akoma me actual sot . Lexim te kendshem !!

                          1. P
                           Po pres te plasin piramidat

                           Kjo puna e Rames me Berishen si Kurti me serbet...Ne publik shqyhen ne prapaskene thurin plane dhe tallen me naivitetin e njerezve qe I votojne.

                           1. r
                            robi

                            Shume shpejt per situaten kaotike qe eshte krijuar rreth ndertimit te kulles gjigande do shprehet dhe nje nga strateget me te medhenj te njerzimit ne fushen e shpifjeve . Ai eshte i biri i gazetarit me te urryer te planetit per shqiptaret botuesit te fketushkes naziste 55 qe per 30 vjet ka shpifur poshtersisht dhe eshte munduar te erresoje lavdine e luftes na-cl duke e krahesuar me lufte civile.Klevis krrici i faro pace qofte pilafit me kollaro, me dy gishta lart hipur mbi furgonin e policise(poze epike kjo o Mero) do beje nje xhiro rreth gropes ku po ndertohet kulla 64 kateshe duke bere garipin para gjithe atyre qe shprehin dyshime mbi lejen e ndertimit apo burimin e investimit.

                            1. V
                             Vulëhumburi

                             Mero. Edhe unë jam i mendimit si ty se mbas kësaj kulle qëndron familja Berisha, por nuk kam prova që të qep një dosje dhe t’ja dërgoj SPAK-ut. Ti që ke, pse nuk ja çon. Apo ke hallin se mos i prishësh bukurinë dosjes që ka dërguar Luli. Apo ke frikë se banda e Zenit do të djegë sërish makinën!

                             1. R
                              Rama Berisha Meta Nano e kompany…

                              Mero Baze, e ke penen e arte. Fakti qe te gjithe intelektualet e dine qe Edi Rama eshte me i miri nga gjithe te keqijt e ketoj vendi nuk na jep shume mundesi per ti hyre vence me te shara. E verteta i nderuar Baze eshte qe per te qendruar ne pushtet Rama eshte ne gjendje ta shese Shqiperine Ku te mundet edhe sikur ne fund te ngelet shqiperia vetem Kryeministria Ku ai te mbreteroje ne perjetesi. Pra e kuptoj qe i ke bere nje kritike me bisturi kirugjikale. E vereta eshte qe Rama duhet te shkoje ne Burg bashke me Berishen, Meten, Nanon e kompany. Enough is enough!!!

                              1. M
                               Mendimi im

                               Rama duhet te shkoj ne burg bashke me Meten , Berishen ect, po kush e ka çelesin e deres burgut veçse?! E kane ata qe u a ka dhene Rama, Berusha dhe Meta, prandaj cilindo qe kane vrare keta dhe çdo prokuror e gjykates duhet te gjykohet para njerzeve duke i djegur zyren dhe vilen e te ngelen ne shi se po vjen dimer i madh! Ndryshe mbyllni gojen e mos u beni llafezane si ajo kurva e ndershme.

                              2. K
                               Kulla

                               Ca gallate!! Mero qe nxjerr vetem komentet ku lavderohet ose qe i shkruan vete. Kujton se do thote kryemimistri qe " duhet te degjoj meron se ndiqet nga njerezit"????????????

                               1. T
                                Truni

                                Gim zeqo me shtufin ku spo ndertojne ne tirane e bashkim ulaj e gent sula e xim beshiri. Tere njerez te berishes. Dhe si eshte rrujt Meros ndonjehere. Cuditerisht te kulla u zgjua sikur e pickoi miza se e kuptoi qe eshte zar i pavlere. Deri dje mendonte qe po arrinte te orientonte ramen sipas orekseve te tija.

                                1. G
                                 GREG KRISTAQ RAMA DHE ANDI BUSHATI E TALLIN KEQ YM

                                 YMER NE KETO DITE VAPE DHE PUSHIMESH ZENI I BABIT PO JA LEPI PIDHIN ARMINA MEVLANIT NE PLAZHE DHE VILA ,KURSE JUVE YMER PO JA FUT KARIN NE BYTH ME MUT DHE QIME FRROK CYPIT HAHA

                                 1. Y
                                  YMERIT I MBAN GOJA ERE MUTI

                                  YMER KUR E KE FUTUR KARIN NE PIDH PER HERE TE FUNDIT HAHA SI TE MBAN GOJA ERE MUTI YMER DHE PO TE JETONI 10000 vjeT NUK KA FEMER E CILA TE AFROHET AFER SE E QELBE FARE HA

                                  1. E
                                   Ermal

                                   Nuk është puna se nuk është zhvilluar konkursi, puna është se standardi i vendosur për konkursin. Në një zonë historike të Kryeqytetit nuk mund të lejohet të ndërtohen kulla. Këto kulla janë simbol i korrupsionit. Ato tregojnë se standardin dhe ligjet i bën mafia e ndërtimit e jo parlamenti shqiptar. Ato tregojnë se politika shqiptare është e kapur dhe në shërbim të oligarkëve. Nga ana tjetër duke ndërtuar pa kriter vështirësohet lëvizja dhe trafiku. Nga Medreseja deri te banka nuk është as 1000 metra e me autobus urban bëhet për 25 deri 30 minuta, kurse me këmbë për 10 deri 15 minuta. Këto janë standardet reale që keni vendosur duke jua bërë më të vështirë jetën qytetarëve. Për këto duhet të flasë kryeministri.

                                   1. B
                                    Bulqiza!

                                    Edhe ne ‘13 kur beri koalicjon me zgjeben te gjithe nuk e deshem, por koha vertetoj se ndryshe mortaja ishte neper kembe. Mendoj si ai komentuesi qe thote Rama eshte i paparashikueshem. Do duhet kohe qe te vije nje me i zgjiar se Rama, ai e mat hapesiren me kater dimensione… te tjeret i kalojne tangent.

                                    Lini një Përgjigje