Pse Albin Kurti duhet të shkojë në Athinë 

21 Gusht 2023, 18:25Editorial Mero Baze

Albin Kurti duhet të shkojë në Greqi. Zërat që ai duhet të mbajë anën e Shqipërisë në konfliktin me Greqinë janë të paarsyeshme. Mbi të gjitha për falsitetin e konfliktit greko- shqiptar. Shqipëria dhe Greqia nuk kanë asnjë konflikt thelbësor. 

Tridhjetë vitet e fundit konfliktet mes Shqipërisë dhe Greqisë, vërtiten rreth një dy njerëzve, Fredi Belerit dhe Sali Berishës, që në fakt në këtë rast nuk janë dy persona, por një mekanizëm konfliktesh. 

Sa herë që Greqia ka nevojë t’i tregojë vendin Shqipërisë gjendet një person si Beleri. Në prill të vitit 1994, bashkë me disa komando paramilitarësh grek, ai u vetëmburr se sulmuan një postë kufitare shqiptare, ku vranë dy ushtarakë. 

Greqia e arrestoi për disa muaj, derisa e liruan për “mungesë provash”. Ndërkohë Sali Berisha çoi tanket në kufi dhe mijëra emigrantë shqiptarë u kthyen nga Athina. Sali Berisha në shenjë hakmarrje arrestoi pesë përfaqësues të minoritetit grek për konspiracion kundër Shqipërisë, duke e bërë edhe më lëmsh situatën. 

Në vitin 1996 u qetësua sikur nuk kishte ndodhur asgjë. Nënshkruam Traktatin e Miqësisë mes dy vendeve, duke bërë një hap serioz institucional në raportet mes dy vendeve.

Në vitin 1997, ndërsa Shqipëria u zhyt në trazira politike po për shkak të Sali Berishës, pati sërish një përpjekje për ta konsideruar kryengritjen e jugut si kryengritje vorio-epirote dhe po të hapësh arkivat e televizioneve greke, të vjen turp dhe po të jesh gazetar grek.

Por dhe ajo kaloi. Përsëri u lidhëm shumë fort dhe vazhduam përpara. 

Prej atëherë çdo krizë mes dy vendeve është një krizë e rekomanduar nga dikush prej përfaqësuesve politik të pakicës greke në Shqipëri, të cilëve sa më shumë u bien votat në Shqipëri, aq më nervoze e bëjnë Athinën kundër Shqipërisë.

Shqipëria ka dy bashki që janë krijuar për të respektuar pakicën greke, është ajo e Finiqit dhe e Dropullit, ku jetojnë 100 për qind pjesëtarë të pakicës greke. Të dyja bashkitë i ka fituar Partia Socialiste në paqe të plotë, me vota të qarta. 

Bashkia e Himarës, që është një bashki e përzier, ku tre fshatra janë me tendencë për t’u quajtur pjesëtarë të pakicës greke dhe pjesa tjetër shqiptare, është bërë problem pikërisht prej Belerit. Ka tridhjetë vjet që ky njeri shfaqet sa herë duhet ndonjë sherr me Greqinë.

Edhe këtë radhë e kemi peshqesh prej Sali Berishës, por tani jo si armik të tij, por si aleat të tij.

Nuk po i hyj debatit nëse duhej arrestuar apo jo se jam shprehur kundër arrestimit të tij që në momentin që u arrestua. Po aq absurd më duket fakti që nuk merret iniciativa që ai të betohet dhe nëse dënohet, t’i hiqet prapë mandati.

Dhe nuk e kam nga respekti për Belerin, por nga fakti që e di përse e përdorin të dyja palët. U duhet sa herë duan sherr. Është i vetmi grek që është në dispozicion për ‘kokë turku’ në Shqipëri, nga të dy vendet.

Por konflikti për të dhe rreth tij nuk është serioz. Greqisë i duhet sa herë ka zgjedhje, që të duket vend patriot, Shqipërisë i duhet sa herë do t’i tregojë Greqisë se nuk është vend parimor evropian, kur mbron një delenxhi dhe bën presion mbi drejtësinë.

Pasi kalojnë zgjedhjet atje dhe hallet këtu, vendoset prapë paqja. Pra Edi Rama shkon bëhet mik me kryeministrin, ulen në dreka e darka private e zyrtare dhe vazhdojnë punën për t’u pajtuar dhe me Erdoganin.

Shqipëria ka rreth 800 mijë qytetarë të saj që jetojnë në Greqi dhe dy vendet janë të dënuara të jetojnë në paqe dhe harmoni me njëra- tjetrën.

Dhe tani absurdi është që Edi Rama ka leverdi që Greqia t’i zbojë shqiptarët e të kthehen këtu, pasi ka nevojë për fuqi punëtore, kurse Greqia ka leverdi t’i mbajë se janë bërë pjesë e ekonomisë dhe shoqërisë greke.

Kosova nuk e ka këtë luks. Kosovës i duhet Greqia si një nga pesë vendet që nuk e njeh dhe që mund të thyejë akullin. 

Madje mendoj se ky është një rast i mirë për Albin Kurtin, të afrohet dhe më shumë me Greqinë, qoftë dhe duke qenë i sinqertë në urrejtjen që ka për Edi Ramën. Le ta shesë e ta shajë atë, t’i bëjë ç'të dojë, nëse mendon se mund ta bindë Micotaqisin ta njohë Kosovën.

Është një rast i artë të përdorë veset e politikës greke ndaj Shqipërisë për të ndihmuar Kosovën. Le të përdorë çfarë mund, edhe nëse këshilltarja e tij, pjesëtare e pakicës greke në Shqipëri, ka njerëz në shërbimin sekret grek, aq më mirë. Boll të bëjë diçka.

Në Tiranë nuk e merr inat askush. Në Tiranë nuk e merr kurrë njeri seriozisht krizën me Greqinë. E dinë që është gjithmonë për Belerin, ose të klonuarin e tij. 

Në Shqipëri nuk ka histeri kundër Kurtit, siç ka në Kosovë kur i thonë Edi Ramës pse e takon Vuçiqin që nuk e do Albinin. Në Shqipëri nuk i thotë askush Kosovës dhe Albin Kurtit pse po na ngulni thikën pas shpine duke shkuar në Athinë. 

Nuk ka asgjë të keqe që Albin Kurtit dhe pushimet i bën në Greqi, dhe jo në Shqipëri. Në Shqipëri vjen i bën pushimet kryeministria e Italisë. Sivjet, kur Shqipëria është pushtuar nga miliona turistë nga gjithë bota, të vetmit që mungojnë janë turistët grekë dhe asambleja e Vetëvendosjes, përveç atij tipit që na shiste 11 mijë doza drogë.

Shkoni në Athinë. Greqia nuk është e Belerit. Shqipëria jo e jo. 

Shkoni dhe përpiquni qoftë dhe në mënyrë të pamoralshme ta shfrytëzoni inatin sezonal të Athinës zyrtare me Shqipërinë, për t’u afruar me të. Nëse arrini diçka, akoma më mirë. 

Nuk është e nevojshme t'ia dini për nder Edi Ramës që “për inat të tij po flini me mullixhinë”. Rëndësi ka të bëni diçka. Kështu e keni dhe më të lehtë ta kuptoni se sjellja me një shtet nuk është çështje emrash, personash apo miqësish. 

Kosova është e respektuar që është ftuar nga kryeministri i Greqisë qoftë dhe në rrugë informale. 

Mos u kompleksoni nga ata që thonë se po i ngulni thikën në shpinë Shqipërisë. Është fat që Shqipëria ka mundësi ta ndihmojë Kosovën qoftë dhe krizat e saj me Greqinë. 

Mos e humbni këtë rast edhe pse është një shans që ua ka krijuar Fred Beleri, i cili tani është institucioni i kundërshtarit të Edi Ramës. E ka dhe ai një armik të përbashkët me Albin Kurtin, Edi Ramën dhe Shqipërinë.

25 Komente

 1. F
  FAZLLIQ-qires i familjes Berisha

  Drejt,shume drejt!

  1. Z
   Zaho

   Nuk esht e vertet qe ne greqi jetojn 800 mij emigrant shqiptar,nuk jan me shum se 300 mij,shumica kan ikur ne ne gjermani angli e vende tjera europiane,se greqia ka marr fund jan ba rrogat i lloj si shqiperi

   1. E
    Elira

    Edhe një: nga Shqipëria, dhihen për shkie, e kan nostalgji, e kan dashuri, adhurim prandaj shipecat e Ramziut duhet të rrasen mirë shkie dhe pastaj shohim.......! Jau qiftë nonën Greqia dhe Albin Kurti. Rrnoftë Kosova.

    1. P
     Putinin Vetfundosjes

     Koqevar sot koqevar mot koqevarur gjithe jeten haaaa ngele duke ndryshuar pseudonimet po nuk te lexone njeri ty o analfabet qe nuk di te shkruash gjuhen tone shqipe

     1. a
      arilea

      na hengshin mune te dyja ,edhe ti bashke me to..

      1. F
       Fener Zizi

       Elira ,qe je nje Kurve e infektuar me side ,kjo duket, po pse moj je Qire jashte Familjes tende ,se ti @iheshe me Burrin e Motres dhe Vllain e Babait tend, ku e gjete Siden moj e Uruar. Vajte u @ive edhe me Jevgjit e Grekut. Une kisha ndermend te te @ija ,po tani qe je Qire me gjysmen e Botes ,spo te Qi, po te Embargoj ,se ke siden ne Goj

       1. L
        Labi

        Elira ruju se po te vjen e te qin tezaku.

       2. T
        Tangul Tafçiu

        Lufta e fundit në Kosovë është historija më e fundit e vrasjeve të Serbis ndaj shqiptarëve. Në Shqipëri nuk shkruhet dhe nuk flitet për të gjitha vrasjet ndaj shqiptarëve gjatë periudhave të ndryshme kohore, si në Kosovë ashtu edhe në Shqipëri. Prandaj edhe janë histori të harruara dhe dhimbje të falura. Ëndërra e vjetër e Serbis është Durrësi ose Draç siq e quajnë ata. Ky është edhe një tjetër fakt se shqiptarët në Shqipëri nuk kan ndjenja kombëtare.

        1. m
         mallkuar qofte ai qe krijon percarje

         Mikepritja qe Shqiperia u beri vellezeve te saj Kosovare nuk da harrohet kurre. Al - Bini ishte i vogel ate kohe. Nuk i kujtohet.

        2. G
         Genci Burimi mer assistance (RMI ) nuk punone ne

         Kur Greqia nuk e njeh per çfare shkone Pitkini ? Per nje pjate supe apo me mendimin mos valle nje dite Greqia do e njohi koqevarin , nese njihni lidhjet Serbo -Greke do ta kuptoni qe palikarret nuk i bie mendja te krahina e kosoves

         1. P
          Papa

          Koqet duhet mja dhon babit e mamit tate ta qift prifti baben

         2. B
          Bato

          Mos ke qene gje apo je akoma te borderoja greke qe paguante gazetaret shqiptare?

          1. B
           Blendi

           Nuk ka asnje krahasim mes mardhenies Kurti - Micotaqis dhe mardhenies Rama - Vucic! Vucic kercenon integritetin territorial te Kosoves permes metodave terroriste! Vucic eshte nje zar i Putinit qe nuk pranon te vendose sanksione ndaj Rusise! Vucic ka qene gjithashtu nje cirak i Milloshevicit dhe Sheshelit! Asnje nga keto gjera nuk mund te thuhet per Micotaqis. Vajtja e Kurtit ne Greqi nuk ka asnje prapavije kunder Shqiperise te ngjashme me “sanksionet” qe Rama nxitoi ti vendoste Kosoves pas trazirave ne Veri! Pra cdo krahasim eshte nje tentative e deshtuar per te vene ne nje kandar udheheqes te njollosur si Rama e Vucic me udheheqes normale si Kurti e MIcotaqis. Reagimi i Greqise per rastin Beleri eshte totalisht i justifikuar pasi sic e permend dhe vete pavaresisht nese denohet ose jo pengesa qe Beleri te betohet nuk ka lidhje me drejtesine por me politiken pasi eshte ne tagrin e drejtorit te burgut ta lere te betohet e me pas ta ktheje ne qeli! Problemi eshte se interesat e Rames dhe grupeve te interesit ne Himare per tokat dhe lejet e ndertimit atje vijne me nje kosto te larte per gjithe shqiptaret dhe jovetem per ata qe kane votuar Belerin! Ne fakt rasti Beleri tregon gjendjen ku eshte katandisur demokracia ne Shqiperi. Nuk kam votuar kurre ndonje kandidat grek dhe nuk jam as nga bregu as nga Himara por menyra se si po trajtohet dikush per te cilin interesohet nje vend i BE me ben te kuptoj se sa lehte mund te shkelen te drejtat e mia te cilat teorikisht duhet t’i mbroje ai qe m’i shkel.

           1. A
            Aron

            Idiot, qe nuk kupton politiken e Edit, por te duket se mbeshtet Vuqiqin. Qe ketu tipave si ty duhet heque viza sa te ngathte jeni nga ana mendore.

            1. P
             Patriot

             Per cfare te drejtash dhe demokracie flet o trap? Të drejtat e Fredi Bejlerit që eshre pjese e organizetes terroriste MAVI dhe ka sulmuar dhe vrare ushtarë shqiptarë? Per kete demokraci flet ti? Që ai sa here hyn ne Shqiperi mbjell vetem urrejtje dhe ngre pretendime antikushtetuese? Ky ordiner analfabet do betohet sipas teje ne zonen me turistike te Shqiperise ? Drejtori i burgut s'ka tager personal, sepse eshte punonjes i Shtetit shqiptar, ai duhet te jete ne nje linje me politikën e qeverise. Sa per Kosoven, nuk i ka vene masa Rama Kosoves, por ai e paralajmeroi Kosoven që te merrte kthesen. I ka faj Rama Albinit që i eshte vene kunder te gjitheve? Albin parimori dhe patrioti i madh nuk duhet te shkonte ne Greqi, sepse parimisht Shqiperia eshte viktime ne kete mes dhe tani me Greqine që fut hundet ne punët e brendshle te Shqiperise. Turp per Albinin, mendoja që kishte principe, por per inat te Rames ka bere nje gafe ndaj Shqiperise që nuk do harrohet lehte.

            2. S
             Shqiptari i Ilirisë

             Një sarkazëm therëse ashtu siç e meriton Mr.Ben!

             1. E
              Emigranti

              Shkrimi ironik i Meros ne fakt eshte nje thirrje per Albinin qe te bojkotoje samitin grek.Por atdheu fillon tek bacja ime thone.Keshtu qe dhe Albini ben mire te beje interesin e baces se vet. Sic beri Shqiperia me serbet. Autostrada e kombit nuk kishte si synim Prishtinen por Nishin qe te zgjerohej tregu shqiptar ne ballkan dhe anasjelltas

              1. E
               Emigranti

               Shkrimi ironik i Meros ne fakt eshte nje thirrje per Albinin qe te bojkotoje samitin grek.Por atdheu fillon tek bacja ime thone.Keshtu qe dhe Albini ben mire te beje interesin e baces se vet. Sic beri Shqiperia me serbet. Autostrada e kombit nuk kishte si synim Prishtinen por Nishin qe te zgjerohej tregu shqiptar ne ballkan dhe anasjelltas

               1. p
                pashai

                O Mero ,sali beleri dhe albin micotaqi(albini eshte klon I saliut) I duhen Rames perballe qe te fitoje zgjedhjet deri ne vitin 2033.Shqiptaret nuk pjerdhin me te ikin argate ne gerrqi dhe familjet shqiptare jane zhvendosur nga gerrqia ne Angli dhe Gjermani.Hajde shendet e b@the te forta micos edhe tyre qe I lepijne menderen micos ketu tek ne.

                1. A
                 Ardi

                 Mero në Greqi tani nuk ka me shumë se 150 mijë shqiptarë,mos thuaj qe janë 800 mijë. Shiko lejet e qëndrimit

                 1. R
                  Realisti

                  Silleni si në gurin e mullirit ,këto që thot Z.Baze janë të përputhshme me vertetësinë e ngjarjeve të gjertanishme,as edhe një presje shtojcë .Kur është fjala për komb,shtet e atdhe nuk kë përse ta masësh vehten për kë tjetër jë!

                  1. L
                   Labi

                   O ti Blendi a je normal,Beleri ka vrare oficere e ushtar Shqiptar,ka vjedh dhe vota,fitoren e ka me diference te ngushte, nuk eshte vetem ai i denuar ka dhe te tjere Shqiptare ne burg per vota te blera.Ne nje shtet ligjor te gjithe jane njesoj.

                   1. a
                    astrit

                    Shkrim ironik qe ne thelb ka deshiren per te shtuar perçarjen midis shqiptareve. Mero djali nga fshatrat e Tepelenes bota shqiptare eshte shume me e madhe se bota jote e vogel nga nje fshat i Tepelenes. Shqiptaret jane shume me te zgjuar se ay truri yt i vogel antigege.

                    1. D
                     Dardan 2.0

                     Nuk mundet me pas solidaritet me ata që marrin turr t'paret me e marre bajrakun e vendosjes se sanksioneve Kosovës! Pikë Nuk ka solidarizim me ata që shpallin qytetar nderi dhe presin me entuziazem artistet e politikes serbo-ruse, t'padeshirueshmin Bregoviq jo vetem ne qytetin evtij të lindjes por edhe ne shtetin e babes tij dhe per Europen qe lufton të keqen dhe fashizmin ruso-serb! Ka edhe 1001 arsye pse nuk duhet me u solidarizu me argatet e Beogradit.

                     1. C
                      Cajupi

                      Sipas statistikave me te fundit te qeverise greke, numri i shqiptareve ne Greqi ka rene ne 270 mije nga rreth 450 mije qe ishin para vitit 2008.

                      Lini një Përgjigje