Dy standarde të ndryshme nga Greqia dhe i njëjti fat i keq me Evropën

15 Gusht 2023, 19:24Editorial TEMA
Dy standarde të ndryshme nga Greqia dhe i njëjti fat i keq me

Greqia është e angazhuar njëkohshëm në dy debate juridiko- politike. Ajo është në një konflikt të hapur politik me Shqipërinë për çështjen “Beleri”, duke kërkuar nga politika shqiptare që ai të lirohet për t’u betuar, gjë që në fakt nuk e ka fare në dorë politika. Madje Edi Rama nëse do të bëhet cinik, mund të bëjë thirrje publike që SPAK ta lirojë, se kështu e ka të garantuar që ja shtojnë ndonjë vit.

Ndërkohë vet Greqia është nën presion nga Kroacia të lirojë tifozët e ndaluar pas incidentit me vdekje në Athinë, të një tifozi grek, nga dhuna e tifozëve kroatë. 

Kroacia pretendon se kanë kaluar 5 ditë nga ndalimi policor dhe ata duhet të lirohen, pasi po mbahen në bllok të gjithë të burgosur, ndërkohë që është identifikuar fajtori.

Në debatin me Shqipërinë, nuk flasin juristët grekë, por politikanët grek. Që nga kryeministri i vendit Micotaqis, dhe nipi i tij po ashtu Micotaqis, kryetari i Bashkisë së Athinës, që janë në krye të presionit politik, duke shantazhuar Shqipërinë me bllokim të rrugës evropiane, nëse Beleri nuk lirohet. 

Ndërsa me Kroacinë ekuacioni është i kundërt. Presidentit të Kroacisë Zoran Milanovic i është përgjigjur Sindikata e gjyqtarëve dhe prokurorëve të Greqisë, duke ja konsideruar deklaratën provokim, ndërhyrje në punët e brendshme të Greqisë dhe cënim i pavarësisë së drejtësisë greke. Dhe në parim kanë të drejtë.

Problemi i vetëm është që Greqia duhet të ketë një standard si për Kroacinë, dhe për Shqipërinë.

Nëse për deklaratat politike të presidentit kroat, ajo nuk bën lëshime, pasi drejtësia është pushtet i pavarur, të njëjtin standard duhet të aplikojë dhe për Shqipërinë. 

Madje Edi Rama ka hyrë kot në këtë debat. 

Kryeministrit të Greqisë dhe politikanëve të tjerë grek duhet t’u përgjigjet KLGJ dhe KLP, si institucione rregullatorë të gjykatave dhe prokurorisë, nëse do të bënim analogji me atë që Greqia po bën kundër Kroacisë.

Por, nëse ne sillemi siç sillet Greqia me Kroacinë, rrezikojmë të bllokohemi në rrugën tonë evropiane prej Greqisë në shenjë hakmarrje.

Nëse sillemi siç sillet Kroacia me Greqinë, pra nëse pranojmë që politika këtu mund të lirojë njerëz nga burgu, natyrisht që minojmë përsëri perspektivën evropiane, pasi do të provojmë që kemi një drejtësi politike.

Pra në të dy rastet ne jemi të rrezikuar të mos shkojmë në Evropë nga kjo ngjarje. Por të paktën të kemi një arsye më të hajrit. Dhe arsye më e hajrit është të bllokohemi në rrugën drejt Evropës nga një arsyetim anti-evropian, siç është ky i Greqisë ndaj nesh, apo i Kroacisë ndaj Greqisë.  

16 Komente

 1. D
  Dakord

  Dmth hyp se të vrava e zbrit se të vrava!!! Shqipëria nuk është më në kushtet e para 10 viteve kur cilido vend i huaj mund ti bënte shantazh. Shqiptarët nuk janë më në shifra 100% të bindur kundrejt BE. Unë do isha shumë krenar nëse beler pisi do ishte shkak për prishjen e marrëdhënieve me greqinë.

   1. H
    Hordhia e ndyre e Sali Rrumpallës

    E mo e, kështu thua ti. Por çfare thotë i madhi, i pavaruri, i shkerdhyeri, oh me falni, i shkëlqyeri, ajka e anal-isteve të Shqipërisë, Andi Bushati. Ai çfare thotë, pa ju te tjerëve nuk ju pyet njeri. Europa vetem ate dëgjon. Madje edhe Sali Lexhenda ate dëgjon. Të kuptohemi, know nuk ka të beje SE kush është Rama dhe kush është Saliu. Ate gje ju e dini me mire nga unë dhe nuk mbetet qe të vij unë dhe t'jua tregoj. Vetem desha të ve ne dukje si e shesin Shqipërine dhe kombin analistet tanë, vetem per interesa financiare ne favor të disa politikanëve të ndyrë. Mjafton të lexosh shkrimet e Andi Bushatit per kete çeshtje dhe e kupton we si behet me Greqinë per interesa të Saliut dhe Metës. Sepse per të luftuar Ramen ka plot menyra të tjera me të ndershme, dhe me efikase, qe bejne me efekt ne popull.

   2. s
    shqip

    Une jam njeqind here dakort me kete qe keni shkruar ne fund. Shqiperise nuk i duhet BE-ja, ky organizim i falimentuar shtetesh, ku edhe ata qe jane pjese e saj duan qe te dalin. Nuk e kuptoj kete yrysh idjot te politikaneve tane qe ta fusin vendin ne nje qorrsokak qe e ka emrin BE.

    1. S
     Sa për djeni

     Vetëm Greqia është e falimentuar

     1. B
      Bureto

      Mero, këtu ke një gabim kur thua se Rama kot ngatërrohet në këtë punë. Jo, Rama nuk është lakuar tërthorazi, por është bërë përgjegjës, si për arrestimin ashtu dhe mbajtjen në burg të Belerit. Pra e ashtuquajtura "çështja " Beleri", trajtohet tërësisht jo si çështje e drejtësisë, por e politikës. Bile këtë si të tillë, Ramës, ia ka vënë në dukje edhe vet kryeministri grek Micotaqis. Në të kundërt Kroacia nuk e akuzon atë për arrestimin dhe mbajtjen në burg të shtetasve të tyre. Meqë kjo nuk ka ndodhur atëhere ç'i duhet Micotaqit të ngatërrohet në punët e drejtësisë?!?! Në të kundërt Rama, tashmë jo si individ, por si kryeministër i Shqipërisë i takon jo vetëm të përgjigjej, por ta bënte atë ashtu siç e bëri. Perfekt! Së fundi, përderisa deri më sot nga brenda vendit, por më tepër nga politika greke, askund nuk përmendet roli i drejtësisë shqiptare, atëhere ç'hyn KLP dhe KLGj këtu?!

   3. T
    Taulant, ish foltorist i zhgenjyer.

    U krijua artificialisht ceshtja por Greqia nuk ka peshe qe te bllokoj anetaresimin e Shqiperis ne BE

    1. A
     Aron

     Nuk na kercet parapnica per ne BE. Nqs ka prova te pakontestueshme, qe duket ka, ndryshe jo te gjitha nivelet e gjykatave do ta linin Belerin ne paraburgim, te marr denimin e duhur.

     1. m
      merreni si te doni

      Ama sonte je tallur, Mero, megjithese parimisht ke te drejte. Po pse pjerdh me Shqiperia per te hyre ne Europe si mendon Greqia?! Ka mbaruar ajo pune; Europa eshte e shqiptareve se e pushtojne me viza e pa viza dhe s'ka ç'tu beje, nders Greqia eshte prone personale private e dobiçit dhe djalit te Dora Bakojanit. Greket kane vdekur me kohe, jane ca soji muti me origjine shqiptare qe bejne gam gam dhe hiç. Greqia drejtohet nga dobiçi Dores qe eshte kryeministri i sotem Micotaqis dhe nga djali me babe qe ja vrau gjyshi, Ata jane te pjerdhur. Vure nje here ate videon ne parlament te Manolis Glezos çfare u thote grekeve ne panteonin e tyre! Mbreti OTTO gjithe qeveritaret i kishte arvanitas dhe suliot kur greken nuk kishin lidur ako si dobiça te prure ne fute. Kush pjerdh me per Greqine sot. Shqiptaret kane pushtuar Globin dhe bredherijne e s'kane nevoje as per BE as per pordhe qe thote Greqia e familjes MICOTa-qis

      1. G
       Grqia

       Mero, shkruhet Europa, jo Evropa o kaçurrel

       1. N
        Nuk është krejt ashtu

        O ti qeros me flokë. Nuk e shkruan Mero Baze ne website. Është nje nga kllufat qe ka punesuar Mero. Nga lopçar ka shkuar ne shkollë per gazetari, gjoja. Dhe tani i thotë Evropi si tek filmi me Ismail Qemalin: "Po Evropi, ç'thote, Ismail Bej?"

        1. P
         Pargaliu

         Tallim karjanin or mik kur themi Evropi eshte me ironi kaq gje kuptoje. Sa per ceshtjen ne fjale duhet ta kuptoni qe Gre Qia ska asnje peshe ne KE. Maska i ra e boja ju doli. Mashtruesa dhe hajdute historike. Kshu qe mo e rruani Çanin fare vec perpara se sumzinjte gre qire e kane mendjen mbrapa pra te suma ( amanet i te pareve turqe )

       2. J
        Janina kryeqytet i Shqiperise Etnike

        Nëse Kina,.Rusia, Irani, ndonjë vend i Amerikës, Azisë apo Afrikës do të mbante një ligj lufte në këmbë prej 70 vjetësh me një vend tjetër apo do të shuante çdo të drejtë minoriteteve, BEja dhe Amerika do të ndërzeheshin në një betejë histerike planetare. Por kur ja lejojnë prej treçerek shekulli një vendi te NATOs dhe BEsë, që të legalizojë gjenocidin 2 shekullor kundër shoqërisë multikulturale të vendit të tij dhe të mbajë një ligj lufte me një aleat të NATOs dhe fqinj të tij, atëherë pak e vështirë ti trajtosh me respekt, apo venerimin dhe pompozitetin që pretendojnë nga gjithë planeti, në emër të të cilit flasin dhe sulmojnë treçerekun e botës. Është sjellje tipike fabrikuesish gjenocidesh, kolonizatorësh, fashistësh dhe klubi të rrezikshëm vagabondësh që loz me fatet e botës prej 2000 vjetësh. Është koha të mendojmë dhe punojmë për një projekt tjetër, ku nuk ka vend as për lugën bosh të atyre që kanë ndërtuar mure të frikshme në Europën e të gjithëve, as për krijesat e tyre FAKE dhe antihistorike si Greqia që zhvarrosën për të krijuar një mostër Alla Frankeshtajn

        1. B
         Berisha Meta Rama

         Situata e acaruar me Greqinë është krijuar nga dy burracë, Sali Berisha qe e vuri Belerin për të nxitur tensione që të mbulojë horrlliqet që po i dalin çdo ditë. Dhe Edi Rama që kerkon të marrë poza patrioti, pasi e ka shitur gjysmen e Atdheut. As njerit dhe as tjetrit nuk i leverdis hyrja në BE, se u ngushtohet laku. Një pyetje: Pse e lejoi KQZ që "verifikoi" çdo gjë tek kandidatët, të vihet kandidatura e një krimineli si Beleri????

         1. P
          Pen Binori

          Po cfare sitiata o te uruar. Ger qia ka mbaruar me te tera. Tallin rakun me te i madh e i vogel. Kane filluar zgjohen qe pa gdhire te tmerruar "erdhi erdhi turku" E ne fakt po i erdhi ai dora vete ja hapi bythet sic ka bere me shekuj sa erdhem e gjeten mburoje te shqiptaret ( arvanitett ) Beleri te shkumoje sapunin, Dul dhjaku te shohe gruan se po kenaqet komshiu ne pidh e Karjan Çani te mbaje vazelinen me vete se do cpohet me papune. Rrofte Çameria jone

          1. S
           Suljoti

           Vellezer erdhi momenti i shumepritur. O tani o kurre te bashkohemi e te ngrihemi per ceshtjen e Çamerise sonte te vuajtur. Duhet te ndergjegjesohemi sa nuk eshte vone sic beme me Kosoven. Bythzinjte e Greqise duhet te pergjigjen per genocidin e 1946 nje me nje. Keni vatanin tone, varret tona e cdo gje tonen qe ska vlere monetare qe na e kthen mbrapsht. Bekuar qofshi o popull vigan

           Lini një Përgjigje