Edi Rama mezi pret ta ndihmoni të lirojë Belerin!

14 Gusht 2023, 17:36Editorial TEMA
Edi Rama mezi pret ta ndihmoni të lirojë Belerin!

Ka një ofensivë diplomatike të ekzagjeruar të Greqisë në kërkim të lirisë për Fredi Belerin, kryebashkiakun e zgjedhur të Himarës, por që drejtësia nuk i mundëson betimin në gjendje arresti.

Ndalimi i tij nga policia katër ditë para zgjedhjesh mund të ishte shmangur duke vazhduar hetimet deri të dielën, por ndërhyrja dhe kapja në flagrancë e çoi atë njëkohësisht në dy vende, në burg dhe në postin e kryetarit të Bashkisë. Nëse nuk do të ishte ndaluar ndoshta dhe nuk do të kishte fituar dhe mund të ishte arrestuar, çka do ishte dhe më keq për të.

Por tani është e qartë se në këtë vend, në këto kohë, e vetmja adresë e pavlefshme për të kërkuar ndihmë tek drejtësia, është qeveria. 

Pesë kryetarë bashkish janë në burg, nga të cilët katër shqiptarë dhe një i pakicës greke, secili për arsyet e veta, që nga seksi në zyrë, ryshfeti në zyrë apo leje ndërtimi dhe rrugë pa leje, e deri tek blerje votash. Katër bashkiakët e tjerë janë të Edi Ramës.

Po ashtu disa ministra, përfshi zëvendëskryeministri i Edi Ramës, është i dënuar me burg.

Nëse ka një gjë që Edi Rama e dëshiron me gjithë zemër, është ta ndihmojë dikush nga Evropa që ta ketë në dorë këtë punë, dhe të urdhërojë SPAK apo gjykatat t’i lirojnë ata që do ai. 

Por në fakt të gjithë jemi dëshmitarë që jo vetëm nuk e bën dot, por përkundrazi SPAK përgjon kush është më afër tij për ta goditur.

Tani kjo ofensiva diplomatike greke mbi Edi Ramën që ai të lirojë Belerin është pak qesharake.

Ju siguroj se njeriu që e dëshiron më shumë këtë kompetencë është Edi Rama, por qeveria greke si vend i BE, duhet t’u mbushë mendjen atyre në Bruksel që Edi Ramës t’i japin një kompetencë të tillë, që të lirojë dikë nga burgu, nëse e dëshiron ai.

Puna është se Brukseli dhe Uashingtoni që kanë ndikim të drejtëpërdrejtë në reformën në drejtësi dhe veçanërisht te SPAK, bëjnë presion për të kundërtën, që Edi Rama të jetë i rrethuar nga drejtësia dhe i kanë shkuar deri tek paradhoma e tij me pranga në duar.

Tani t’i thuash Edi Ramës na nxirr Belerin dhe lëri katër bashkiakët e tu në burg është pak teprim. Ose në të kundërt është mungesë serioziteti nga Greqia, si vend i BE.

Personalisht do isha i lumtur që Beleri të mos arrestohej por të mundej me vota, siç mund të ndodhte realisht. Por drejtësia nuk është në dorën time qe e doja të lirë, as të të tjerëve që e duan Belerin të varur. Më shumë është në dorë të dhe nën ndikim të 27 vendeve të BE dhe Uashingtonit. Madje më shumë se sa Ramën, SPAK ka frikë Berishën. Derisa nuk ja bën as atij këtë nder që e ka kandidat të tij, d.m.th nuk është e lehtë. Madje Beleri është i vetmi njeri i Berishës i arrestuar nga SPAK deri tani.

Greqia ka plot miq në Uashington dhe Bruksel. Para se t’u kërkojë atyre të ndëshkojnë Shqipërinë pse drejtësia ka arrestuar Belerin, le t’u kërkojë atyre të lirojnë Belerin se mund ta arrijnë më lehtë. Kështu ndihmojnë dhe Ramën të ketë dhe ai mundësi të lirojë ndonjë të vetin. Pa ja arrestuar dhe gjysmën tjetër të qeverisë.

32 Komente

 1. v
  vorioeqirioti

  "Kështu ndihmojnë dhe Ramën të ketë dhe ai mundësi të liroj ndonjë të vetin. Pa ja arrestuar dhe gjysmën tjetër të qeverisë."

  1. s
   shtjefen palushi

   SA do te doja te te quaja RROT KARI... nuk je.. ahere me duhet te gjej nje tjeter mbiemer... je muti i mutit qe fshati yt ka dhjere...... 32 vjet ne Albanistan, pas cdo zgjedhjeje ... nje fjale lakohet... na vodhet votat..... ty o ndyresire, nuk ke kuptuar as edhe nje gje nga vjedhja e votave? Kaq loqe je? Si mendon o Mero, kush ka vjedhur me shume vota, Berisha? Meta, Rama, apo Bejleri? dhe edhe pa mu pergjigjur, si mut muti qe je kthyer... ta them une qe jam akoma i varfer ...por i kristalte.... Berisha... 120 vjet burg... Meta? 99 vjet burg... Rama? 119 vjet burg.... Bejleri? 3 muaj burg..l.

   1. R
    Raimond vlonjati

    Artikull karagjoz. Ky Mero na mbushi mendjen se " Spak ri ne prite qe te arrestoje ndonje qe eshte afer Rames" looooooooooooooooooooooooool hahahahaha Hajde karagjozllek hajde.Kaq te leshte i duken njereizt ketij mikut qe te besojne ektolloj perrallash , kur dihet qe SPAK edhe per te pjerdhur nuk pjerdh pa lejen e Rames. Ky muhabet eshte shume i thjeshte per tja mbyllur gojen Greqise ne ruge zyrtare , nuk ka nevoje per te bere lajle e lule per gjasme "mos-nderhyrjet e Rames tek SPAK". Mjafton qe Rama ti kerkoje EU-se te dergoje nje ekip monitorues ku te njihen me provat qe ka SPAK kunder Belerit, dhe pastaj EU behet e ndergjegjeshme per shkeljet e Belerit dhe Greqia e ka gojen te mbyllur. Derisa jemi ne EUROPE, punet behen ne ruge zyrtare duke perdorur EU si ndermjeteuses , pa pasur nevoje per te bere carcafe neper gazeta ,

    1. V
     Vironi

     Rajmond Zaimi o inxhinjeri gay bej ndonje parade lgbt vish kepucesh te kuqe se ke koleksion te madh ti nje kollare roze dhe vazhdo zanatin bjeri sumes po leri analizat me koncpiracione se nuk jane per ty moj xhane

    2. J
     John

     Shtjefen (i) Palare

    3. P
     Pene e shkelqyer

     Fantastike, apo jo. Perle.

     1. b
      ben.

      Mero ti ben shume mire , qe po e sulmon ramen, si antaret e byrose politike kritikonin rende shokun enver se punonte shume, sepse niveli i delenxhinjve ne kete vend eshte aq i larte qe na ka lene sistematikisht fundin e europes dhe me gjere, dhe nivel te tille kritike pranon mendia e tyre. Vetem se ata ne europe nuk jane delenxhinj rilindas, qe mund te talli trapin njeri. Ky artikulli i sotem me ngjan me 1 kercenim qe para ca kohesh qe erion brace i bente hungarise ne shqip nga FB i tij. Me lot.

     2. D
      Dino Çiçua

      Sakte si gjithnje!

      1. V
       Vijon

       Jo mer Bob , po ku pyt drejtesia jone per Edi Ramen , bah , mezallah. Kemi drejtesi qe te ben gjemen po shkele ligjin, komplet profesionale dhe e pavarur! Po mire more mero qyqari , kto qe jetojne realitetin virtual edhe e besojne kte perralle.Jo se edhe Enveri e kishte drejtesine e pavarur! Po kjo drejtesia e pavarur nuk gjeti kohe mbi nje vit qe te bente seancen per vulen e PD se, dhe kur e mbajti seancen beri ate qe pat deklaruar Balla?. Per 400 milione Euro ju deshten 5 vjet per te marre vesh se inceneratoret i kishin ata te dy qe po kerkohen . Pagesa ju vazhdonte, depse Edi thoshte se nuk i konfiskojme se mbetet qyteti pa pastruar?! Spaku veproi kur nuk mbeti me analist qe ti mbronte aferen. Tani te beleri, ne cilin vend Europian do ishte Arrestuar nje kryebashkiak PER 400 Euro, tentative per blerje votash?! Zelli i papare i drejtesise per ti sherbyer INATIT te Sulltanit i beri qe te gabojne. Kudo ai zoteria do ishte gjykuar ne gjendje TE LIRE! Pastaj te denohej dhe te shkarkohej

       1. S
        Satér

        Hajdut po se po or ti por qënka dhe "danoç"! Ua q... mamat grekq.... ardhur nga athina e selaniqi sepse këtyre b.q. tanë, tradhëtarve të kombit, salishtrëmbsit dhe likekoklopës ka mbi 20 vite që ua "lëron" arat ! Yyyy rrac muti!

       2. L
        Lloji

        Greqia ka plot miq në Uashington dhe Bruksel. Para se t’u kërkojë atyre të ndëshkojnë Shqipërinë pse drejtësia ka arrestuar Belerin, le t’u kërkojë atyre të lirojnë Belerin se mund ta arrijnë më lehtë. Kështu ndihmojnë dhe Ramën të ketë dhe ai mundësi të lirojë ndonjë të vetin. Pa ja arrestuar dhe gjysmën tjetër të qeverisë. “Kjo pjese eshte gozhde ne ball per hipokritin budalla Grek”

        1. N
         Na mbyten pordhacet

         I nderuar Lloji. Foli atij budallit me siper qe quhet "Vijon". Se ka marre kot sikur eshte ndonje koke e madhe. Me hoqi mallin e Spartak Ngjeles qe flet sikur kafen e mengjesit e pi me Biden, ndersa dreken e ha ne Paris me Makron. Edhe ky, e dikerka se kush arrestohet e kush nuk arrestohet ne Europe. Ate gozhden qe thua ti e hengri ai me duket.

        2. T
         Titi

         Ne burg te rrije krimineli !

         1. F
          Franz Kafka

          Nuk e kuptova cfare mesazhi kishte artikulli: qe drejtesia eshte e pavarur mqs as Rama nuk nderhyn dot te liroj Belerin, apo qe eshte e varur, mqs drejtesia nuk shkon dot te hetoj SB dhe IM? Sido te jete, te dyja variantet jane te sakta. Drejtesia e re eshte zgjatim i drejtesis se plepave te PD-se dhe misioni saj eshte te riktheje ne pushtet SB dhe IM duke burgosur 95% te PS. Sa per konfuzionin e Meros, duket qe eshte akoma i acaruar nga puna e kulles dhe ky acarim po e con indirekt ne kundershtar te Rames, duke i bere nje dhurate te pamerituar SB dhe IM. Urrejtja qe po krijon per Ramen, po e con ne nivelin e mendimit qe ka Lubonja, Bushati e kompani duke shenuar fillimin e fundit te Temes si gazeta me e lexuar

          1. 1
           1

           Mero ben gabim qe e cileson Belerin si perfaqesues te pakices greke.Jane 100%dhe safi shqiptare.disa nga ata kane nenshtetesi greke po kombesi shqiptare ,sic mund te jete dhe ndonje pukjan qe ka mare pasaporte greke.Gjith lojen ketu e kane bere pensionet qe udhan nga greqia.Sikur sot italia te japi pensione ne vlore te gjithe pa perjashtim vetdeklarohen italian dhe kjo do thote qe jane italiane?

           1. H
            Hajduti i Surrelit

            Nuk ka rendesi cfare origjine ka, rendesi ka cfare ndergjegje ka, Se edhe Zerva ishte shqiptar , Arvanitas per beri krime t eperbineshme ndaj Shqiptareve . Keshtu qe Beleri ndihet grek, dhe varja . Ketu behet fjale perdersa ka shkelur ligjin te denohet , pike

           2. k
            katarakti

            Më duket se SPAK-u ka vepruar me urdhër të Berishës, kur ka arrestuar Belerin dy ditë para zgjedhjeve. Kryesisht për t'i krijuar probleme Ramës me Athinën. Ndofta kjo ishte edhe "loja"! Pra arsyeja se përse Berisha zgjodhi këtë përfaqësues të pakicës greke si kandidat të tijin në Himarë. Që më pas SPAK-u ta arrestonte. Mos harroni. SPAK-u është vegël e Berishës. Sepse Rama nuk ka dashur kurrë një SPAK që të bënte drejtësi të vërtetë me Berishën dhe Metën. Se pas tyre rradhën e kishte ai vetë. Ky SPAK-u i tanishëm i shkon shumë për rehat.

            1. H
             Hajduti i Surrelit

             Po po SPAK eshte vegel e Berishes, por edhe e Metes . hahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahaha

            2. H
             Hajdarovski

             Eh more Mero na habite. Cne ky kthim kursi? Rames i ka ardhe ngordhja se nuk ka mundesi tjeter. E ti ke nuhatje te forte per keto gjera.

             1. S
              Sllobodanka

              Sa te jete gjalle perbindeshi i Vicidolit, kryekrimineli dhe kryehajduti Saleh Sheqer Karaxhich, krimineli Fred Bejleri do te lirohet dhe do te betohet si kryetar i bashkise se Himares.

              1. L
               Lani

               Na le thatë o Mero që s’po na nxjerr komentet e lajmeve.

               1. T
                TemO MallaKASTRIOTI

                Nëse Gjykatat tona lirojnë terroristin F.Beleri..duhet të SHKRIHEN totalisht. Qeveria Greke dihet që me Shqipërinë është në gjendje lufte,pasi nuk ka hequr LIGJIN E LUFTËS.Ndaj Qeveria Greke vazhdimisht i hedh BENZIN ZJARRIT,duke faisuar KM Edi Rama padrejtësisht. E çuditëshme është fakti që edhe BE nuk ndihet fare për ti thën TROÇ GREQISË..Se Drejtësia në Shqipëri monitorohet nga BE SHBA dhe nuk ka fai KM E.Rama pse nuk lirohet hajduti voteve F.Beleri..!! Përgjegjësia më e rëndë qëndron te Sali Ram Berisha që kandidoi për K/Bashkiak në Himarë F.Belerin.Dhe arsyeja dihet tashmë:Që ti kompesohej Greqisë anulimit i shitjes së detit në 2009. Nëse Drejtësia liron nga burgu F.Belerin do të thot se DREJTËSIA ËSHTË AKOMA NËN TUTELËN E S.BERISHËS 1992.

                1. T
                 Trotski

                 Fred Beleri meriton ma shume se Burgun,prandaj mos bani za se ju merr Dreqi

                 1. E
                  ENTSOE

                  Edhe Meros kesaj radhe I Ka hyre nje gozhde dhe nuk di si ta nxjerre!? Mendon me Bashen por e kupton se do te dale huq!? Gjithesesi I uroj fat dhe shkrime me shume per lexuesit!

                  1. A
                   Alex Tepelena

                   Teatrin e shembe.... sta mban bytha o dertimen te ngresh kullat dhe aty.... do ngresh kullen pas teatrit te Operas,, aepse dhe aty nuk ke askund kontroll.. por per Bejlerin... (nje rror kare si puna yte) do ta hash karin ne bythe.... sepse aty, me te drejte apo te pa drejte, dikush doj te te qije te teme.... dhe do ta qije... pervec se deklaron se do ta qish ti tet teme...

                   1. H
                    Himariot i vertete

                    ky bythqiri Beleri duhet ti haje te pakten nja 5 vjet burg .....

                    1. A
                     Artibr

                     O mero po Tani ai u kap me presh ne byth si do Dali ai lere qe seshte ne burg fare po eshte ne spital eshte semur kurse per te ber betimin eshte i sheruar tani greku thot mbahet demokracia ne burg do te behet kreybashkiak nga burgu do futet ne rekord gines mos shkruaj me per te ka kry pun ai e ka spaku ate.

                     1. A
                      Aliu

                      Po per te arestuar e srestoi policia idiote e vlores me ne kryhe nene drejtorin gjobaxhi te vlores. Do ta degjoni se sa shkelje kan bere keta plerat e policis se vlores dhe himares vetem e vetem per te dal na llumi i humbjes turperuse. Te te mund 1 greke me laberi turp per Jorgo Goron. Turp turp turp

                      1. X
                       Xinxilushe Karameta

                       Shkaktare Droga heroina - kokaina made in Surreli- Cristaqovici dhe aty afer ishte prezente miku i tyne ENGJULLI « Shpitimtari me kallash Ruse » KANUNI i LEK DUKA GJOKO GJOKOVICEVE/ Brankovice !! KANUNI QE U FILTRUA U BE LIGJE « Shpetimtare » per SHIPECAT KOKE TRASHE DERRI NGA BIZANTI - Rusi- Greqi- Shkini!!!

                       1. A
                        Aferat

                        Nga te vijne keto mendime groteske o vlla gazetar?! E di ca, nga te gjithe ata qe permende me lart dhe qe jane ne burg apo ne kerkim nga policia, realisht ai qe duhet te jete pas hekurave eshte Ram hajduti. Nese do te zgjidheshin perfaqesuesit nga qytetaret atehere vertet mund te vlente “pergjegjesia individuale” por ne momentin qe ai cakton cdo gje ne kete vend, pergjegjesia per te giitha aferat eshte e tij. Rama eshte perfituesi dhe organizatori i cdo afere, bashke me lalin.

                        1. D
                         Drejtesia

                         Artikull i sakte,komplimenti Mero,si gjithmone ekselent! Leri greko shqip folesit te hajne mut e te ngopen!

                         1. D
                          Dhëmbeli

                          Të lumtë pena , o Mero .

                          Lini një Përgjigje