Një mënyrë se si mund ti shtohen sanksionet Kosovës! 

30 Gusht 2023, 19:53Editorial Mero Baze

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka kërcënuar presidentin e Francës, Emannuel Macron, se nëse ai bën realitet paralajmërimet e tij për bllokimin e liberalizmit të vizave, atëherë dialogu me Serbinë do të bllokohet. 

Deklarata nuk është shqetësuese për presidentin Macron, por për mendësinë e udhëheqësve të Kosovës dhe mos reflektimin e tyre lidhur me sanksionet e Perëndimit ndaj tyre.

Paralajmërimi i presidentit Macron ishte i qartë dhe i referohej sjelljes së papërgjegjshme të qeverisë së Kosovës në Veri. Pra kërkonte reflektim. 

As Macron, as BE dhe as SHBA, nuk kanë gjë me Kosovën. E kanë me udhëheqjen politike të Kosovës.

Përfytyroni që Bashkimi Evropian dhe SHBA janë detyruar të ulen e të merren vesh për t’i vënë sanksione Kosovës, një vendi që e kanë themeluar vetë. Pra durimi i tyre ndaj qeverisë së Kosovës ka shkuar aq larg, sa ata kanë gjetur gjuhën e përbashkët me njëri- tjetrin që ky vend duhet futur nën sanksione. Dhe sot Kosova është i vetmi vend i Evropës, nëse nuk llogarisim Rusinë, që është nën sanksione.

Deklarata e presidentes Osmani, nuk është e rrezikshme se i kundërpërgjigjet presidentit Macron, por se dëshmon se akoma nuk e kanë kuptuar se çfarë i kanë bërë Kosovës.

Sanksionet nuk hiqen pse i kërkon Kosova t’i heqë, se ato nuk i ka vënë Kosova. Sanksionet hiqen kur Perëndimi, dhe posaçërisht BE dhe SHBA, të binden se udhëheqja politike e Kosovës është e përgjegjshme dhe është në një vijë me politikën e Perëndimit për Kosovën.

Ato nuk hiqen me përqindje realizmi detyrash nga Albin Kurti, që thotë “kam ulë 25 për qind të pranisë policore, mi ulni 25 për qind të sanksioneve”.

Jo!

Sanksionet nuk do të hiqen edhe sikur Albin Kurti të bëjë çdo gjë që ju kërkua të bënte në pranverë për Veriun. Ato nuk kanë të bëjnë më me detyra konkrete, por me besueshmërinë e qeverisë së Kosovës në Perëndim. Dhe besueshmëria e qeverisë është nën nivelin më të ulët. 

Mënyra se si presidentja Osmani po përpiqet të frikësojë Perëndimin, nëse nuk liberalizojnë vizat, është dëshmi e keqkuptimit të madh që ka udhëheqja politike në Kosovë për Perëndimin, të cilin e trajton si fuqi rivale, të cilin madje dhe mund ta kërcënojnë. 

Të kërcënosh Perëndimin se do bllokosh dialogun me Serbinë, do të thotë të vazhdosh të çosh mesazhe për sanksione të reja ndaj Kosovës dhe kthimin e vendit në një tokë të djegur për tekat e Albin Kurtit dhe pasuesve të tij.

Me këtë logjikë, sanksionet do të shtohen, Kosova do të izolohet dhe natyrisht gjithkush që ka në dorë të bllokojë dhe vizat, siç është presidenti Macron, dhe atë mund ta bëj. Nuk e di se çfarë goditje do t’i japë Kosova, Evropës dhe SHBA pas kësaj, por e sigurtë është që Evropa dhe SHBA nuk kanë qëllim të godasin Kosovën, por Albin Kurtin dhe qeverinë e tij. Dhe derisa ata do flasin në emër të Kosovës, natyrisht do ta vuajë dhe Kosova.

Kërcënimi i presidentes Osmani ndaj presidentit Macron, tregon kulturën e mos reflektimit të qeverisë së Kosovës ndaj sanksioneve të Perëndimit dhe vetëm sa i shton ato, përfshi ndoshta dhe pezullimin e liberalizmit të vizave. Nëse e ka pasur për këtë, presidentja Osmani është shumë afër arritjes së qëllimit.

24 Komente

 1. L
  L.Xh

  Drejtuesit e Kosovës, me Kryeminister Albin Kurtin dhe Presidente Vjosa Osmanin, janë për tu lavderuar shkodranisht, janë si “me i thanë mutit marshalla”.

  1. L
   Lufter Xhuveli

   MANDOLL SO VAQER, MA PISHTI GJURULLTIJA GJA GILAVA, KURAVTE AMERIKA ANI SERBIJA GJANAVLI ROMANO. Qe domethan ta qift nonen Albin Kurti.

   1. F
    Fener Zizi

    Kur do ta Kuptoni qe Albin Kurti ben Lojen e Beogradit o Qorra ,edhe Osmani eshte e kapur, eshte mbese Tradhetark, çfar prisni me teper, Hapi Syte Kosove .

    1. R
     Raimond Vlonjati

     Ajo Presidentja foli shume keq, me nje mendjemadhesi skandaloze , sikur ishte perfqsuese e ndonje super shteti. Natyrisht nuk duhet futur edhe Kurti ,ne kete muhabet , se Kurti nuk ka folur ndonjehere me ate gjihe sic flet kjo. Kesaj i ka hipur vetja ne qejf dhe nuk e kupton se ne cfare pozicioni eshte . Ajo demton Kosoven ashtu. Nuk flitet me ate gjuhe ndaj Macron , por edhe ndaj kujtedo tjeter, njeriu flet me butesi , jo me mendjemadhesi

    2. L
     Ladi

     Shpellare te verbuar nga drita qe buron nga perendimi, por ata si qorra marrin armet qe ta sulmojne, se nuk shohin me nga syte prej drites se forte qe vjen prej andej...

     1. A
      Albi

      Thithlopa Osmani nuk e ka nxjerre shpaten nga brezi me mendjen e saj (se nuk ka fare). Por ka edhe nje elektorat po aq trushplare qe ne menyre indirekte (sidomos nje tufe talibanesh nga diaspora) ja mban flaken akoma.

      1. V
       Vlora

       Lufta e fundit në Kosovë është historija më e fundit e vrasjeve të Serbis ndaj shqiptarëve. Në Shqipëri nuk shkruhet dhe nuk flitet për të gjitha vrasjet ndaj shqiptarëve gjatë periudhave të ndryshme kohore, si në Kosovë ashtu edhe në Shqipëri. Prandaj edhe janë histori të harruara dhe dhimbje të falura. Ëndërra e vjetër e Serbis është Durrësi ose Draç siq e quajnë ata. Ky është edhe një tjetër fakt se shqiptarët në Shqipëri nuk kan ndjenja kombëtare. Rroftë Kosova, poshtë Ramuti. Long live Albin Kurti.

       1. K
        Kuksiani

        Hahahahah o Vlonjati prej tropoje me kenaqe e bere qe e bere shko merrja nje here ne goje Albinit

        1. Z
         Zoje Rugovja

         @Kurciani Ma pishti gjurulltija ta qift nonen malokeria. Rrnoft ALBINIA.

         1. K
          Kuksian nga koqevaria

          Ti loqe ke komentuar me pseudonime te ndryshme ne komentet e komentuara nga te tjeret o loqe po eshte mendimi tij per koqevaret ti do ti ndryshoshe mendimin njerezve te mendojne si ty o trap o bolshevik o kununist i kurtoviçit

        2. D
         D

         Mire e ke Mero,por idiotet noterik Kurti-Osmani dhe folklorikeve kosovar qe ju shkojne nga pas nga nje vesh ju hyne dhe ne tjetrin ju del,jo se nuk duan,por se jan te trashe per te kuptuar.

         1. B
          Berat

          merruni me janullen qe po ua bene ligjin ne shqiper dhe po ua grqizon, o legena. mesoni te mbani dinjitet o legena.

         2. G
          Glauk

          Vret dialogun ti por të shtohen sanksionet o trularaskë.

          1. E
           Edi Rama

           Shqiperia nje vend qe lakmon Serbin. Gjnocidal popull, dhe per ate jane ku jane!

           1. U
            Ushtaraku

            Macron nuk do ta ze gjumi tani..shume i shqetesuar. Me keq se Albin loqia qe tha Kosova i ka vendos saksione Rusise ndersa Serbia jo dhe i dukej mburrje. A e kuptoni me cfare idiote kemi te bejne? Ne Rusi nuk e sheh ti i ka zene tmerri i ka vendos Kosova embargo..!! Mendojne se jane qendra e botes budallenjte e dobishem.

            1. K
             Kapterri

             Ushtarako ke harruar nje lidhes ne fund te komentit duhet shkruar Budallenjte e pa dobishem

            2. D
             Drejte

             Vizita e Kurtit ne komunat shqiptare ne Maqedonin e Veriut, pas ngjarjeve ne Veri te Kosovs, mund te shihet si nje sulm I A.Kurtit dhe Qeverise Kosovs, kunder procesit te integrimit European te Ballkanit Perendimor. Kjo pasi Maqedonia e Veriut eshte tashme pjese dhe eshte zyrtarishte ne procedurat e integrimit European! Kaq! Me vjen keq per guximin feminor, ndoshta edhe te qellimshem te A. Kurtit. Por demtoi mardheniet shqiptaro maqedonase dhe shqetesoi ate shtet, ndoshta duke humbur shume nga mbeshtetja qe I ka dhene MV , Kosoves.

             1. S
              Sarande

              gjithe keto shkrime kunder qeverise se kosoves. si nuk i vjen turp. merr me greqiret qe po ta bejne ligjin ne zemer te Shqiperise o Mero Rama.

              1. J
               Jimi

               Mero ! Keshtu si po e trajton problemin e mardhenieve Kosove Serbi, te krijohet pershtypja se Europa ka shum te drejte qe i ka vene sanksione Kosoves ujkonje, e cila kerkon te gllaberoj Serbine ogice !? Mjaft me keshtu ! Albini ka njemije e nje mangesi ne politiken e brendeshme e te jashtme, por ne raport me politiken serbe ka shum te drejte dhe duhet mbeshtetur.

               1. S
                Skulptori

                Gazeta tema duhet te beje nje koment per bustin e Kristaq Micotaqit ne Dropull. Nderkohe vete Micotaqis ka pranuar nje bust te Netes dhe Marikes ne Cameri. Jemi ne pritje te inagurimit - ftesat i shperndan dora vete Ed Rroma.

                1. P
                 Per idiotin skulptor

                 Pse ka propleme qe nje ish kryeministeri ti behet nje statuje ne nje fshate ku ka 20 greqisht foles o idiot pa e di qe skenderbeu eshte ne nje park ne Budapest qe ka rruge ne Rome qe ne Beograde ka rruge me emertim.Durres Korca Shkodra dil nga fshati qe te zhvillohesh kafshe pylli mund te mos jesh dykorde me qeverine greke po mardhenjet jane tjeter o idiot

                2. Y
                 Ymer Abazi

                 Nese nuk shtohen sanksionet kunder Kosoves, Mero Baze do pregatitet shpirterisht e fizikisht per te bere Harakiri...

                 1. K
                  Kafshe pylli

                  Macron po fshihet ka shume frike nga koqevaret ..... Kur filloje lufta iken moren malet, raste i ralle unikal ne bote qe nje nje lufte mer pjese 0.5 % afersisht 5000 volontér dhe ata qendronin ne malet e Kuksit eeeeehhh 0.5 % e popullsise ehhh keta jane trimat e godes se cajit dhe te ciftelise ( trima mbas lufte ....) France ne pergjithesi eshte anti apo nuk ka simpathi per shqipot kudo qe ndodhen aresye historike qe akoms nuk kane ndryshuar po me nje lope koqevarie nje Osmanllie me nivele te ulet intelektual cfare nuk degjon apo cfare nuk do degjoni eshte idiote femer dhe fstkesia eshte se ai tjetri eshte me merde eshte ai qe do bente bashkim kombetare ehhhhh Serbet duhen kuptuar ne ke kane pasur te bejne me kafshe pylli

                  1. L
                   LABI NGA HIMARA

                   Berisha e zbuloi bythen me rastin Beleri, qenka ne nje llogore me KEVA, MAVI, Agimi i arte, dhe te tjera silogje me te njejtin aktivitet (dhe qeveria greke i le te lira te veprojne duke i inkurajuar), sebashku me ushtrine e kishes ordodokse greke, rtj, etj. Qe kur i ka hequr breket tek greket Berisha se tek serbet dihet.

                   Lini një Përgjigje