Përse Edi Rama nuk sfidohet nga opozita? 

25 Gusht 2023, 20:15Editorial Mero Baze

Zgjedhjet në Kukës që mbahen në fund të muajit që vjen, janë shembulli më dëshpërues për opozitën shqiptare dhe virusin shkatërrimtar të Berishës, që nuk e lë të ngrejë kokë.

Zgjedhjet që vijnë pas një skandali të rëndë publik të ish- kryebashkiakut, edhe pse i inskenuar nga Sali Berisha, përsëri po kthehen në një gangrenë për opozitën, pasi njeriu që inskenoi shkatërrimin e karrierës së Gjicit, Sali Berisha, tani është faktori kryesor që socialistët ta rimarrin përsëri Bashkinë.

Opsioni normal, që Sali Berisha të mos impononte kandidatë me qëllim që të mos nxiste përçarjen në Kukës, nuk kishte asnjë shans. Qëllimi i tij është që në çdo rast që ka zgjedhje të bëjë betejë se si të mposhtë Lulzim Bashën, dhe jo si të mposhtë Edi Ramën. Dhe në këtë rast në Kukës bëri të njëjtën gjë. 

Edhe pse kandidatura e PD së Bashës është shumë konsesuale në opozitën në Kukës, ai kërkon që ai ose të kandidojë për të, ose do të ketë luftë.

Në çfarëdo rrruge që të shkojë kjo histori, është e sigurtë se do kemi dy kandidatë të opozitës dhe me shumë shanse një humbje të saj.

Deklarata e sotme e Berishës, që thotë se do bëjë aleancë me këdo, por jo me Lulzim Bashën, nuk ka nevojë të deklarohet se është praktikë e punës së tij. Dhe me këdo, përveç Lulzim Bashës, i bie të jetë Edi Rama, i cili mund t'ia ketë zënë kokën me derë me kandidatin e vet Foltores së Berishës, që bën sikur mendohet.

Pra faktori Berisha në opozitë është dëshpërues, edhe pa pasur fare Basha kandidatë kundër tij. Fjala vjen në zgjedhjet e Rrogozhinës, Basha nuk vendosi kandidatë, madje shumë deputetë të tij vrapuan në krah të kandidatit të Berishës, por ja thelluan humbjen. 

Problemi që ka opozita me Berishën është se ai ka një kontingjent rreth 30 për qind të opozitës kundër. Ata edhe në qofte se i nxjerr kandidat, dhe nëse ja lë fushën bosh, nuk e votojnë Berishën dhe opozita humbet. 

Dhe përkufizimi i duhur është që Berisha nuk e frymëzon dot opozitën, jo nuk e bashkon dot. Që nuk e bashkon, është e qartë, por dhe nëse ja lë fushën bosh, ai nuk e frymëzon dot.

Ajo që ndodh në Kukës në fakt ndodh në gjithë hapësirën politike të Shqipërisë. Qeveria, e cila po bombardohet nga drejtësia, duke çuar ministra dhe deputetë në burg, është ende e pasfidueshme nga opozita për zgjedhje të reja, por vazhdohet me retorikën bosh kundër saj. 

Retorika kundër opozitës sa më e fortë të jetë, aq më dëshpëruese është kur njerëzit e kuptojnë që këta kanë vetëm fjalë. Edi Ramën do ta dërrmonte dhe një fjalim i butë në parlament, nëse njerëzit do të bindeshin se nëse do të shkonin në zgjedhje, nuk do të kishin punë me Sali Berishën, por më një fytyrë të re, që thjesht nuk ka lidhje me të.

Ndaj zgjedhje të pjesshme si këto të Kukësit, janë një rast për të kuptuar dëmin afatgjatë që Berisha i bën opozitës dhe nderin afatgjatë që i bën Edi Ramës. Ajo nafta e Shpiragut nuk është asgjë para Berishës për qeverinë. Se ajo dhe mund të mos dalë, kurse Berishën e kanë në tavë. 

12 Komente

 1. S
  Sali virusi PPSH

  Non grata eshte kanceri demokracise Shqiptare por jo vetem ai por dhe ata qe e rrethojne . Nese do kishte opozite konstruktive Tirana do kishte trotuare do ishte e paster do kishte lulishte dhe jo Gabel me gernet ne hyrje dhe dalje te sheshit Skenderbej a thua qe kultura jone eshte Gabele

  1. R
   Raimond Vlonjati

   Ky Mero gelbaza , kjo fytyre e piste e gazetarise , nuk i poston komentet tona qe bejne nje kritike ndaj hajdutit Rama dhe qevetise se tij te korruptuar , por ama poston gjithe komentet raciste antisgqiptare. Opozita Shqiitare kur te vije ne pushtet duhet PATJETER ta mbylli kete gazete pacavure anti-shqiptare qe i ben jehone komenteve raciste anti shqiptare qe jane ne ektrem armiqesore kunder kombit Shqiptar. Ne cdo vend demokratik te Botes kjo gazete do mbyllej per shkak te komenteve raciste qe ju jep hapesira ne faqet e saj , dhe botuesi i saj do gjobitej ne Maksimum per kete propagande raciste qe lejon ne faqet e gazettes se tij

  2. l
   lori

   Ha ha ha ha!Kam pershtypjen Mero se edhe Edi duke e lexuar po nenqesh mevehten!Je fantastik.

   1. L
    Ladi

    Ishalla del nafta Mero! Eshte per te miren e te gjitheve. Pa per Berishen? Nuk rruhet me njeriut sot qe ka dy pare mend ne koke.

    1. B
     Behavioral sink

     Duket e gjitha një skemë e menduar me kujdes, që funksionon me një efiçencë të mahnitshme. Historia politike e Berishës mbyllet brenda orës, por amerikanët që kanë në dorë sistemin, drejtësinë, shërbimet sekrete, politikën kontinentale te Europës, qeverinë shqiptare, institucionet ndërkombëtare, kanë preferuar ta keqpërdorin duke e sodomizuar, poshtëruar, diskretituar, frikësuar, degraduar në një opozitë fiktive, për të përmbyllur në rehati të plotë çdo cikël që kanë me Shqipërinë, që tashmë nuk ka asnjë tension apo kokëçarje politike, me kujdesin që me anë të vetë Sali Berishës pas tij të mos lenë asnjë shenjë, trashëgimtar, trashëgimi dhe farë të Berishës, berishizmit dhe familjes së tij biologjike. Berisha nga ana tjetër, në mungesë të plotë të kulturës qytetare, përgjegjësive politike, të imazhit si burrë shteti, trimërisë, të dinjitetit personal, i gjendur në atë çka ndërtoi si budalla në 30 vjet; në një humnerë totale ose më mirë në fundin e gropës së një haleje politike, familjare, historike, personale, ka vendosur që karrierën e tij të shëmtuar, në kulmin e rrënimit, diskretitimit, izolimit ndërkombëtar, përçmimit publik dhe sodomizimit të përditshëm politik, të punojë më shumë se të gjithë armiqtë e tij të marrë së bashku në ndërtimin e imazhit të vetvetes, si copa më e madhe e mutit e historisë politike shqiptare. Prostituimi dhe pederstia politike e Sali Berishës në Himarë, që vetëm për të qenë në semaforin e politikës, shkërdhehet me çdo qen dhe ka zgjedhur si tutor të vetin MAVIn, kakën që nuk zhgënjen kurrë -Janullën, Agimin e Artë dhe tepelenasin analfabet Ferid Bejleri që e shurroji në gojë kur ishte komandant i përgjithshëm dhe sot e detyroi të prostituojë mbi gjakun e ushtarëve të ushtrisë së tij dhe figurës së vet si komandant i përgjithshëm dhe burrë shteti, është ndofta skena që ka argëtuar më shumë se këdo tjetër amerikanët dhe gjithë ata që kanë parë tek fshatari babuks i Viçidolit, pjellën e barkut të mizerjes të urisë, grykësisë, tribalizmit mesjetar, kafshërisë, motërqirllëkut dhe degradimit total të aftësive vetëqeverisëse të shqiptarëve.

     1. S
      Sadiu

      Saliu ka ngelur si thesi me mut në arë, për shoqërin tonë.

      1. A
       Asnje Regjim ne bote / nuk iken me vote

       Sepse Rama eshte nje Regjim e prandaj asnje Regjim nuk sfidohet e rrezohet nga opozita me vote. Regjimet gjithmone ose permbysen me protesta, ose priten deri sa te rrezohen vete (si Regjimi i Rames se Pare Alia ne 1991)

       1. U
        Uuuuuu rregjimi sa kam qeshur

        Uuuuuuuuu uuuuu rregjim sic duket ti rregjimit i ke degjuar emrin ose ke degjuar skizofrenet Bushati Lubonja dhe non grataen komunisti Berrisha

       2. A
        Antena brena PS

        Në Santa Marta të Kolumbisë është kapur një shtetas shqiptar me nofkën “Niko” ose “El Gordo”, i kërkuar nga 180 shtete të botës, nën akuzat për aleanca me trafikantët kolumbianë të drogës. Besnik Nikolli, mik i ngusht i Edi Ramës, kërkohej prej tetorit të 2021-s nga autoritetet franceze nëpërmjet Interpolit për krimin e trafikimit të drogës. I arrestuari dyshohej se ishte përfshirë edhe në krime të pastrimit të parave dhe kërkohej në më shumë se 180 vende. “Niko” akuzohet të jetë në shërbim të Edi Ramës dhe të strukturave të trafikimit të drogës që kryejnë krime në Francë, Shqipëri, Holandë dhe Gjermani.

        1. i
         i drejti

         pse nuk ma boton komentin mero kurva bashk me kurvat qe pagun per te mos i botuar komentet qe nuk te pelqejn ta qifsha gruan ty e te gjitheve moterqirat po deshe te tregoj edhe ku jetoj bythqir bythlepires merrja ne goj rame kurves pasi ta nxjerrin nga bytha jote.

         1. D
          Dani USA

          Jo Ramanuk eshte regjim dhe rrezohet me vote po jo me vote per te ardhur prape regjimi i Saliut prandai aty nuk ka opozit opoziten e ka okupuar Saliu dhe keshtu Edi do te jete ne pushtet deri sa te jete ne opzit Saliu me lulushin karabushin.

          1. O
           Ogi

           Rama eshte prej vitesh individi me i demshem ne Shqiperi. Nuk eshte me ceshtje sfide nga opozita por pamundesie dhe pazaresh. sot rama ka shkaterruar ne menyren me te frikshme gjithe strukturen shoqerore dhe shteterore ne vend. Vetem skandale, vjedhje kolosale, abuzime, korrupsion, propagande, manipulim, shfrytezim, e sa te tjera. Nese nuk largohet sa me shpejt nga zyra e kryeministrit pasojat do te jene te parikuperueshme

           Lini një Përgjigje