Lereni “testin” e Shpiragut! Turizmi e bëri testin e tij! 

26 Gusht 2023, 19:50Editorial Mero Baze

Sezoni turistik e ka kaluar kulimin e vet dhe tani kurba po shkon drejt rënies, duke na lënë kohë të gjithëve të bëjmë dhe bilancin. 

Janë disa ngjarje që krijojnë perceptimin mbi suksesin e turizmit. E para është shifra e lartë e vizitorëve, e dyta është vlerësimi për sezonin dhe e treta natyrisht fatalitet e sezonit. Po e nisim nga kjo e fundit. 

Së paku tre ngjarje të dhimbshme të kësaj jave që kanë të bëjnë me një aksident fatal ndaj dy turistëve italianë në Ksamil, vdekjen e sotme të një 17 vjeçari në Sarandë dhe helmimin e 40 polakëve në Vlorë, janë sëmundje tipike të shoqërisë sonë, që lidhen me kulturën e papërgjegjësisë. 

Sa i përket përshtypjeve mbi sezonin turistik, ato janë të shumta, por Shqipëria e ka fituar betejën për tu bërë destinacion.  

Ka shumë kritizerë që duket që janë të mërzitur nga suksesi i turizmit, apo të tjerë që duan të duken interesant, dhe japin lloj lloj sugjerimesh se si duhet të zhvillohet turizmi shqiptar. 
Dëgjoj njerëz që rekomandojnë të ndalet turizmi masiv dhe të krijojmë turizëm orgjinal shqiptar, (Kurrë s’kemi pasur turizëm).  

Lexoj të tjerë që kërkojnë të ndalet turizmi i luksit dhe të kushtohet vëmendje turizmit mesatar, të tjerë që janë të shqetësuar se 60 për qind e popullit tonë nuk bën turizëm, e broçkulla të tjera… 

Turizmi është treg dhe tregu ka rregullat e veta. Turizmi të zgjedh dhe nuk e zgjedh ti.  
Turistët nuk vijnë në Sarandë, në Dhërmi, Lalëz, në Velipojë apo Shëngjin, se i dikton qeveria apo ndonjë institucion tjetër. Ata shkojnë aty se duan të shkojnë.  

Disa duan hotele të shtrenjta, apo vila luksoze, disa hotele të lira, disa duan shtëpi, disa duan fshat disa duan kampingje etj.  
E rëndësishme është që ata kanë vërshuar drejt Shqipërisë.  

Zotësia jonë nuk është të dalim në kufi e ti pyesim “se mos je gjë për turizëm masiv se nuk lejohet” . Zotësia jonë është ta përballojmë këtë fluks dhe t'i përmbushim standardet me shërbimet tona. 

E di që ka mijëra mungesa, që nga krahu i punës e deri tek eksperienca për të shërbyer për turizmin, por duke qenë një treg që sjell të ardhura, ai është një treg që do tu mbijetojë ketyre mungesave. 

Nëse deri tani në Shqipëri kanë hyrë 7 milion turistë dhe nëse ata kanë paguar secili rreth 500 euro gjatë qëndrimit në Shqipëri, që është një shifër minimale, ata i kanë lënë Shqipërisë 3.5 miliard euro, aq sa është buxheti i shtetit.

Nuk ja kanë lënë Edi Ramës, as tatimeve. Ua kanë lënë shqiptarëve në xhepat e tyre. Pak prej këtyre merr dhe qeveria. 

Gjithë fjalët e tjera janë broçkulla. Ju mund ta nxini Shqipërinë dhe t'i thoni që këtu vijnë lek droge dhe lek korrupsioni... Por asnjë baron droge dhe asnjë qeveri që mund të vjedhë 100 për qind të ardhurat e buxhetit, nuk sjell dot kaq shumë pare të ndershme në këtë vend sa sjell turizmi. 

Turizmin nuk e komandon dot politika. Politika komandohet prej tij. Boll u lodh Albin Kurti duke bërë thirrje mos shkoni në Shqipëri per pushime, por e ka humbur betejën. Vetëm ai ka mbetur pa ardhur, se dhe qeveria e tij, e gjitha në vilat e Edi Ramës është. 

Ndaj përuljuni turizmit, dhe vendosni gjithë energjitë e qeverisjes dhe shoqërisë në funksion të tij. Ai do të tërheqë pas bujqësinë dhe ndërtimin dhe do të ndryshojë Shqipërinë.  

Nuk e ndryshon nafta e Shpiragut Shqipërinë. As e bën dot të pasur, as e bën dot të zhvilluar. E vetmja “naftë” që vë në lëvizje Shqipërinë është turizmi. Ai zhvillon fshatra dhe qytete, ai shpërndan lekët në çdo fshat dhe qytet shqiptar, në çdo familje që ka dëshirë të punojë dhe krijojnë një Shqipëri të gjallë, vibrante dhe plot shpresë. 

E vërteta është që turizmi në Shqipëri nuk është më një ekspriment, por një industri që na ka zënë derën. Nuk është një pus nafte nga i cili presim çudira, por janë pare që po trokasin në derën e çdo shqiptari që do të punojë dhe të ndryshojë të ardhmen e qytetit fshatit apo shtëpisë ku jeton. 

E vetmja detyrë e qeverisë është të mbaj shënim ”gjëmat” e këtij viti, dhe mundësisht të ketë një “Plan Marshall” për t'i zgjidhur shumicën e problemeve deri vitin tjetër.  

Ndërhyrja urgjente në Ksamil dhe Sarandë për rrugët, është urgjencë kombëtare, vendosja e standardeve të sigurisë në rrugë po ashtu urgjencë kombëtare, ndërtimi i autostradës drejt Shkodrës po ashtu është urgjencë kombëtare...

Ka plot urgjenca të tilla të cilat nuk presin, nëse duam që kjo valë turizmi të rikthehet përsëri dhe më e fortë. Kjo nuk ka nevojë për atë “testin” e naftës Shpiragut. Turizmi e bëri testin e tij. Tani duhet ta përballojmë edhe si pasuri edhe si problem. 
 
 

61 Komente

 1. B
  Borsh

  Gazetar perle, ti duhesh te ishe ne rrethin e ngusht te KM Bravo

  1. X
   Xhezo Smokthina

   Po çfarë të ardhura pret nga turizmi, o Mero, ne na vodhën ata katër italianët dhe ikën pa paguar!! Me të drejtë shoku Rama ja plasi në fytyrë Melonit këtë hata që i bënë turizmit tonë ata maskarenj! Këtu do vinte gjysma e botës nga drejtimi kaq i suksesshëm i Shokut Edi që i bënë turizmit! Po të lënë italanët të ngreç kukë, ikin pa paguar të flamosurit dhe na dëmtojnë të ardhurat prej turizmit. Dhe atë punën e naftës e ke kabim, shoku Edi Rama do e nxjerrë se s'bën, që bom të bëjnë armiqtë dhe tradhëtarët që nuk na e kanë dashur të mirën hiç fare, po fare-fare ama!

   1. M
    Mero mose prit shume nga politika. Se pse

    Plotsish dakort me ty Mero, por kemi dy problem. Problemi numer 1 jane islamiket primitiv, që ështe shume e veshtire që të cilivizohen dhe të bëhen njerze të komunikushëm. Dhe problemi numumer 2, jane politikanet hajdut, si Edi Rama, Sali Berisha dhe ilir Meta. Eid Rama duke qëne djalli vet e bëri lajem komtar dhe nderkomtar, ikjen e 4 adoleshentve (Italian?) nga një restaurant pa pagur £80 evro. Po për këto 3 ngjarjet që përmende ti më siper, a e ka degjue njeri, që të thotë një fjale të vetme Edi Rama? A po këto ngjarjet e fundit nuke ja ha turrma e ti primitive, siç hani 4 adoleshentet (Italian) që iken pa pagur nga restaurant. Prandaj Mero, mose prit shume nga politika e djallzume shqip fole. Se pse Edi Rama, Sali Berisha dhe ilir Meta. Nuke jane njerze të mir, dhe nuke done që të ja dine për Shqiprine.

   2. M
    Mirditori plak

    Ashtu eshte, Mero! Cmimet e ushqimeve dhe detergjenteve kane kaluar Gjermanine, distanca prej 100 km pershkohet ne 4 ore po pate fat, familjet shqiptare nuk kane me guxim te udhetojne drejt jugut dhe standarti i hotelit tim, mesatarisht te shtrenjte per te huajt, ishte i tille, qe 90% e tyre betoheshin fare hapur qe nuk do shkelnin me ne Shqiperi. Te fala Rames!

    1. G
     Gazeta

     Pirdh se shfryhesh o Saliu plak.. Nje turi keni ju derrat e Sales vine era mizerabel edhe kur shkuani.

     1. R
      Rama qen rrugesh

      E vertet, suksesi i turizmit matet nga ata qe kthehen perseri. Nuk ka njeri qe kthehet me ne Shqiperi nese e ka vizituar njehere.

      1. S
       Sali qen bir qeni rrugëve do ngordhësh

       Po ça të bëj Rama ty e të tjerë si ty o mirditor me mëndje te plakur,ju keni tallash në vënd të trurit,ju doni të mos punoni,të zaptoni tokat e të tjerëve,të shkatrroni siç bërë në fillimet e dhjerokracis ku u jepte urdhër Saliu komunist me Azemin sigurimsa për të rrafshuar çdo gjë se është komuniste.Edhe ky është rezultati që arritët ju, dhe do shekuj të riparohen.Po të ishte lexhenda në pushtet,ju që Shani çdo gjë,vetëm do lavdëronit e do i jepnit merita kriminelit Sali. Të fala Edmond gomar Spahos me kokën si qen Stani,ëh Mulin që zbriti nga shpellat e pash në lalëz me një çadër të madhe si ajo e sulltanëve kur vinin për të pushtuar Krujën ose si Saliu kur sulmonte shqupin

      2. L
       L.Xh

       Ekselent. Konçiz. I saktë. Respekt Mero Baze

       1. A
        Aron

        Ja hanfsh karin Albin Kurtit.

       2. E
        Evropiani nga Shqipëria

        Vetëm shqiptarët e thjeshtë nuk përfituar Mero. Sa përqind të të ardhurave janë deklaruar në tatime? Dhe sa nga këto tatime do i kthehem popullit? Sa përqind do futen nëpër xhepat e tigrave, ulkonjave, hijenave, kobrave... nëpërmjet tenderave, PPP-ve....

        1. T
         Turisti qe erdhi, pa dhe iku për mos ardhur më

         Nese kane hyre 7 milion kane ardhur per kuriozitet dhe te shtyre nga reklamat e bujshem qe i eshte bere Turizmit , turistat qendruan, pushuan ne mes te rremujes dhe kaosit , pane dhe ikën dhe atje ku do shkojnë do reklamojmë se gjetën dhe panë nje turizem shqiptarë te dështuar dhe jo ashtu sic e dinin nga reklamat që kishin parë dhe përfunfimi dihet vitin tjetër nuk do kemi as nje milion turista.

         1. U
          Ushtaraku

          Po idiot per kuriziotet kane ardhur.. Ti e di se ke fol personalisht me te 7 million turistet. Per inat te shqiptareve Shqiperia po behet dhe jane te huajt qe do ta gezojne.

          1. I
           Ikni se u iku truri këtyre

           Mos, tani do na përhap lajm të keq, përhapet 1000 më shumë lajmi i keq

          2. Q
           Qazim

           Si gjithnje,shkrim brilant.Mero Baze eshte padyshim gazetari me i sakte dhe me konkret.

           1. A
            Agon

            Bravo mero baze je I rralle ne sojin tend. Nuk ka gazetar ne bote qe ti kapi problemet kaq holle sa I kapni ju.lere pastaj "analistat "qe dalin perdite neper, "me ndere" studio televizive qe llapin si kulishe te rrahur.ata kapin vetem karamelen e momentit.edhe njehere je I madh.

            1. M
             Miradije Hoti

             Ja qifshi nonen liderit global Ramut Ramziut e edhe ai ua qifte juve. Kurse une jau qifsha grate e qikat haaaaaaa.

            2. P
             Pushuesi që nuk vjen përsëri

             Mafia e turizmit bregdetarë e vendeve qe lagen nga ujrat e deteve te mesdheut i ka futur kthetrat e saj për të sabotuar turizmin shqiptarë , kjo mafie e lidhur me mafien brenda vendit po reklamojnë për ditë sukseset e turizmit gje qe i le të pa kënaqur turistat sepse gjejnë një realitet të kundërt me atë që mesuan nga reklamat dhe si përfundim jo vetëm që nuk vijnl vitin tjetër nl Shqipëri por do të reklamojnë duke thëne mos u mashtroni nga reklamat e bukura se nuk është ashtu siç reklamohet bregdeti shqiptar. Kjo mafie me “buk dhe Mjaltë” po e bën punën e saj dhe vitin tjetër do kemi shumë më pak turista. Boll me këto reklama se ja bëtë varrin turizmit

             1. S
              Shkullaku porte parole i familjes Berrisha

              Konstatim i sakte i zotit Baze . Kaloja rruges se Kavajes neTirane dhe shikoja katundare te ulur cepave ku shisnin tre domate nje shishe plastike me qumesht ( skandaloze ne nje vende te nxehte qumeshti rruges )dhe nje gode me manafera pyesja veten a ka bashkia Tirane inspektor shendetsie pasi nese intoksikohesh me qumeshtin manaferat domatet e pa kontrolluara eshte shteti qe humbet qe paguan fillone me lajmerimin e sherbimit ambulance qe vjen te shtepia ,shtrim spital ,médicament dhe sherbim spitalor , pushime mbas daljes nga spitali te gjitha keto jane shpenzime per shtetin . Ka shume teori per turizme elitare turizme te lire per masat apo i alternuar tani te flasesh per turizme eltar ne shqiperi me ate infrastrukture me ate ( cousin basique) kuzhine e thjeshte qe nuk dine te gatuajne vec makarona dhe pizza me nje sherbim me femije te moshes 15 vjec me nje littorale bregdet me rere te piste pa asnje aktivititet eshte pak e egzagjeruar . Per nje turisme alternativ ku te kete te pasur e te varfer nuk jeni gati pasi mund te ndertoshe nje hotel fantastique me 5 yje po duhet dhe sherbimi me 5 yje dhe nje kuzhine me 5 yje nuk serviret peshku ne Paris me hala me lekure me koke apo i pjekur ne zgare harrojeni ne shqiperi nuk egzistone kultura e te shoqeruarit te pjates me sose . Turisme per masen prape jeni large nuk do te thote qe je mase dhe mos te kete higjen kushte te pershtateshme . Nga Tirana shkuam ne Durres me nje makine te ... me grupin ishte nje couple Belge francophone kuptohet fjale pak dhe te kulturuar po shikonin persagin rruges katastrofe barrat e keqia nuk pastrohen kurre proteksioni metalike anes rruges kur demtohet nuk nderohet kure baraka rruges kasolle dhe pyete shoferin ( monsieur pouvez vous me dire combien de km est Tirana - Durres ) sa km eshte Tirane -Durres 34 km ju pergjigje aaaauuuuuu klithi zonja , ne kishim nje ore rruges pa pasur trafik embouteillage Tani autoroute ketu, shpejtesia normale e lejuar eshte 130 km kur thua 34 km duhet brenda rregullave per 14 minuta duhet te jesh te deti ehhh jo nje ore pa pak . Per te qene i sinqerte ndoshta per dike do ti dukem bizarre po Shqiperia eshte rumpalle nuk eshte gati per turizme une nuk mund ta krahasoje me asnje vende qe kam visituar . Te krahasoshe Benidorm Espagne me plazhet Shqiptare ku ne Benidorm rrera cdo mengjez pastrohesh dhe dizifektohesh me makine deti pastrohesh haaaa Te krahasoshe sherbimin hotelier Marocain me Shqiperine si nata me diten . Shqiperia vendi i ralle ne bote ku nuk ka tren ,metro, tram ,autobus , avion ,elicopter nuk ka poste qe te hedhesh nje karte dhe te pretendoshe per te qene turistike haaa qensha une i gabuar Rruga Sarande - Ksamil - turpe zonja ministre akuzone Berrishen haa harrone zonja qe ka 12 vjet ne pushtet dhe duke ditur qe Ksamil frekuentohet cfare ka bere ? Ne Ksamil duhet te kete autobuze gratuite per sezone vere dhe te kete stacione komode dhe autobuz luksoze. Duhet te kete grupe kengetaresh te ftuar nga te gjitha nacionet te mbushin plazhin si Serbe Polone Ukrainas Italian e tjer .... Ajo qe edhte per tu pershenderur eshte sherbimi frontalière ne Rinas kulture shpejtesi dhe ne qe dispononim nje pasaporte jo Shqiptare kishim tjeter dalje .

              1. I
               Ikni se u iku truri këtyre

               Ti je për spital

               1. K
                Kurrë mos u kthefsh me këtë mëndje

                E ndëgjove o Rama këtë që do metro,do tram që do e ndërtonte Luli,do shumë gjëra si të zhul vernit.Ju jeni ftohur more të mjerë,sikur vini nga planete të tjerë,nga një vënd feudal prisni të shkoni të uleni në hënë,prisni nga një fshatar që të kulturohet brënda natës e t'ju shërbej juve që keni ikur dhe na shisni pordhë se si janë andej nga oksidenti,sikur ne nuk i kemi parë se sa injorancë ka kudo dhe nuk po shikojmë se sa injorantë e keqbërës po vijnë këtu

                1. A
                 As nuk kam deshire t'ju shikoje

                 Buf pulash ku eshte e keqja te komentosh ato qe konstston ? E thjeshte o katundar me gjeje nje aeroport ne bote qe nuk ka tren ,metro ,tram,autobuz per te shkuar ne kapital ? E thjeshte nje katundare shet nje bidon qumesht familja me pese persona foxsikohet sa eshte humbja e shtetit per hospitalisation ? E thjeshte te pretendoshe per vende turistike me ato rruge . E thjeshte ka 32 vjet cfare eshte bere asgje . A e konsiderone normale,lypsat ttuges qent rruges, te semuret mendor rruges nese ky i semure mendor vret dike nese ky qen rrugesh kafshone dike kush eshte rresponsable ? Boll me patriotizmin tuaj te shpifur qe kur shkoni Greqi nga Shaban ktheheni ne Jorgos boll me ate servilizem te trasheguar kdrkoni me shume nga te zgjedhurit. Legena

               2. H
                Hordhia e ndyre e Sali Rrumpallës

                Ore Mero, Po xhevahire nxjerr mor burrë i dheut, sa here qe shkruan. Hallall. Penë e artë je. Edhe ata që të kanë inat, e dinë. Ne vend qe Qeveria të merret me plane qe ndihmojne turizmin. Merret me plane se si të ndihmojne Shell dhe British Petroleum, se si duket aty marrin ndonje gje. Tani, të flasim drejt, edhe nafta gjë e mire është per Shqipërinë, por nuk të jep 3 miljarde ne vit si turizmi. Qeveria duet të ndihmojë tregun e turizmit me shumë gjera: - infrastrukture (rruge, energji, ujë) - sigurine dhe rendin - grumbullimin dhe sistemimin e plehrave - rishikimi i kuadrit ligjor qe të favorizoje turizmin - edukimin e operatoreve turistike me fushata marketingu qe ti jape drejtim pozitiv treguar - mbrojtja e turisteve nga matrapazët dhe mashtruesit Pastaj, per të tjerat, njerezit punojne vete. Por Mero Baze e ka drejt. Turizmi pasuron njerezit. Nafta pasuron qeverinë.

                1. B
                 Bora

                 Edhe nafta pasuron njerezit po ta menaxhosh si duhet. Shiko Norvegjine se ku eshte dhe e kupton

                2. Z
                 Zhvillimi nis nga shkolla dhe studimi i sukseseve

                 Turizmi, bujqësia, blegtoria, peshkimi nuk pasurojnë askënd. Një shoqëri dhe shtet që bazohen në infrastruktura superteknologjike, paratë e këtyre aktiviteteve janë një ngushëllim. Ka shumë vende joperëndimore me turizëm të zhvilluar, por janë vende të varfra kur bazohen vetëm në turizëm edhe pse infrastruktura e turizmit është e pasur me plazhe dhe hotele luksozë. Kemi rastin e Greqisë me turizmin që bën pjesën e luanit në ekonomi, por zhvillimin, mbrojtjen, nivelin e lartë të jetesës, rrogat dhe pensjonet, infrastrukturën i bazon totalisht në grantet 40 vjeçare të BEsë , në kanalet e heshtura perëndimore të financimit ushtarak dhe borxhin e frikshëm 200 vjeçar, një nga humnerat më të thella të botës. Me gjithë miljardat dhe investimet e pafundme, Greqia ngelet një vend ballkanas arkaik, baritor, bujqësor dhe shërbimesh. Pasi nuk prodhon asgjë përveç kosit dhe djathit dhe industria e shërbimeve është nga më pak fitimprurëset në hierarkinë e industrive. Është aftësia për të prodhuar teknologji, prodhime të industrisë strategjike, për të pasur shkencë, kulturë pune, krah pune të kualifikuar, kompetitvitet zhvillues, nivel të lartë inxhinierik, arsim elitar, efiçencë shërbimesh publike, sistem bankar dhe financiar modern, nivel të lartë demokratik të shoqërisë, që bën një shtet të pasur, siç është Zvicera. Ka një turizëm të zhvilluar, por nuk mbahet me të! Ka një bujqësi dhe blektori të zhvilluar, por nuk mbahet me to! Nuk ka as det, as flotë merkantile dhe peshkimi, si Greqia, por janë shumë më të zhvilluar, pasi teknologjikisht njeri është vend arkaik baritor, teokratik pa krah pune të kualifikuar, ndërsa tjetri një vend super industrial, teknologjik dhe shoqëri e zhvilluar perëndimore me një kulturë të jashtëzakonshme pune dhe niveli social, sistem bankar elitar, industri kimike, mekanike, elektronike, industri të rëndë dhe prodhime unike që furnizojnë gjithë planetin, nga orat, makinat CNC, çokollatat Lind, prodhimet ushqimore, detalet e industrisë strategjike, bojrat, aparatet mjeksore, zbulimet dhe shërbimet e mjekësisë, teknologjia e akumulimit të energjisë alternative, bioteknologji, inteligjencë artificiale, robotikë, zbulime të laboratorëve të fizikës nukleare, të mjekësisë, të farmakologjisë, të shkencës dhe teknikës. Sistemi universitar i Zvicrrës është ndër më të zhvilluarit e botës dhe i lidhur në mënyrë organike me universitetet më elitare anglosaksone dhe gjithë laboratorët e tyre të zbulimeve shkencore. Ndërsa ne si Shqipëri, le ta nisin aty ku e nisi edhe Zvicera rrugëtimin e modernizmit të saj, nga politeknikumi. Turizmi nuk na lë të arrijmë nivelet e urisë së ' 90, kur asgjesuam në mënyrë të pandërgjegjshme bujqësinë, sektorët strategjikë dhe industrinë, por nuk na zhvillon dhe varet nga ekonomia, politika dhe paqja e vendeve që sjellin turistët. Një tjetër model ekonomie kompetitive afër mentalitetit tonë që mund të studiojmë për të mësuar dhe përshtatur zhvillimit tonë ekonomik është ekonomia e Serbisë, që nuk është në BE, nuk ka rezerva energjitike nafte si ne, nuk ka industri turistike si ne, nuk ka det dhe ekonomi detare të bazuar në turizëm, porte, flotë merkantile, peshkim e përpunim, por çuditërisht është shumë ekonomi më e fortë dhe kompetitive se ekonomia shqiptare, megjithë bombardimet rrafshuese të NATOs në çdo cep të industrisë, sot komandon Ballkanin Perëndimor. Në të gjithë planetin shesin grurë dhe drithëra, makina bujqësore, armë të teknologjisë moderne, makina të blinduara ushtarake, prodhime të industrisë së rëndë, nga çeliku dhe metalet gjysëm të çmuara, produktet kimike dhe plastike, motorët e automjeteve, prodhimet elektrik etj, etj.

                 1. S
                  Shkolle studim po ku ?

                  Pjesa e pare e komentit tuaj eshte iluzion pjesa e dyte e komentit me Serbin shume realiste dhe e sakte. Duhen te gjitha sic ju komentoni po faktorin historik ju e ke harruar nga vijme . C'eshte nje muze ne Tirane i ish sigurimit ( me gjethe....) ka perballe nje église aty eshte nje stacion autobuse mbrapa ka nje automat per terheqje lekesh po kaloja kur nje burre i drejtohet nje vajze qe po kalonte me biciklete ( kuptohet te lutem nuk egziston ) ooo goce ajde me ndihmo se nuk di ta perdore carte numéri eshte ky me ze te larte 0000 eh vajza shume gentille po e ndihmonte tani ju i nderuar thoni Suisse po cfare thua me ate shoqeri ku nje ish komunist sherbetor i rregjimit sekretar i PPSH del ne podium dhe berrtet poshte kumunizmi dhe turma ne ekstaze urra urra liri demokraci pa gjykuar 1997 dhe sot e ke ne kazanet tv gjithe diten duke trembur femijet dhe askush nuk e mer kurrajon ta pyesi per krimet me keta gazetar me kete popull kerkone zhvillim ? Je iluzionist ,po te marin shembull Serbin dhe do jene super top.....

                  1. T
                   Tunxh o bir

                   Ti o shoku,hajde dhe filloje atje ku e ka fillu Zvicra para pesëqind vjetësh,hajde mer udhëheqjen e vëndit se paske tru

                   1. H
                    Hordhia e ndyre e Sali Rrumpallës

                    Ore djalë, Kur lexova komentin tënd, thashë me vete: "Ku i gjen Edi Rama ata tufa xhahilësh qe ka në Qeveri, Parlament, dhe në bashkira?" Ja kjo me shkoi në mendje. Nje djalë si ty, qe i ka të gjitha: - Knowledge - Communication skills - Analytical skills - Strategic view - Tactical decision skills Por, qe ti e ndjej veten si i huaj ne vendin tend, sepse te shohin si alien. "Çfare ky budall qe kujton se do bëjë politike të madhe ketu? Ne vrasim mendjen kunte marrim ndonje lek, ky flet per plane 30 vjeçare. O shef, mos e afro kete, se do na prishi punë." Dhe ti fap, mbetesh jashtë. Si shumë të tjerë.

                   2. e
                    eli

                    Edhe turizmi edhe shpiragu edhe cdo gje qe gjeneron para mero jane te mireseardhura.Pse duhet ose..ose,kur mund te jete edhe...edhe.

                    1. G
                     Gazeta

                     Kritike me vlere qe duhet degjuar. Fatkeqesisht ne kete vende nuk ka opozite por histerike dhe te marre mendsh. Njerez qe nxijne nga inati e disa nga xhelozia, njerez qe nuk kane ide dhe as horizont per te sjell nje zhvillim te ri kombetare.

                     1. N
                      Nikoll Kamshi

                      MANDOLL SO VAQER, MA PISHTI GJURULLTIJA GJA GILAVA, KURAVTE AMERIKA ANI SERBIJA GJANAVLI ROMANO. Qe domethan jav qift nonen Albin Kurti.

                      1. N
                       Nje kritike per stafin e gazetes Tema

                       O Mero po bllokohe kete idiotin jo vetem qe nuk e njeh gjuhen ton shqipe po ngeli duke nderuar pseudonime nje here si femer nje here si mashkull nuk eshte ne nderin e gazetes tuaj te botoni skizofren te tille . Ky eshte i semure mendor mos e degjenero gazeten me elemente te tille me debil nga krahina e prapambetur tribale multi-etnike

                       1. P
                        Psikologu

                        Albini te qifte ty cfare pragu te permban serb i mutit ose i semure mendor

                       2. K
                        Kinkel

                        Shumë bukur! Do zoti të lexon Rama se vetem ai quhet Qeveri ketu. Të tjerët janë kot. Sikur gjysmat e shkrimeve tuaja sugjeruese ekonomike të zbatojë Shqipëria do jetë 2 herë më mirë ekonomikisht! Reapekte.

                        1. I
                         Idioti

                         Mero ti po analizon the thua se mesatarisht nje.turst.harchoi 500.eur dollar ., Dhe ne keto 500 monedha sa ishin produkt I shitur shqiptar(ishte NAFTA,pijet ushqimi,edhe qepa vjen nga maqedonia,... cfare prodhimi shiti vendi se turizmi mbaroi cdo bejne shqipot appo.dy muaj gango e dhjet muaj lango ...

                         1. S
                          Sali rrocka

                          Idiot gjithe bujqit kane shitur prodhimet me cmime te larta. Ne Shqiperi punohet idiot...shikoji fshataret sa te kenaqur jane kete vit Pastaj idiot edhe mallrat e konsumit qe permend kalojne traun e doganes me akcize.

                         2. K
                          Kadriu

                          Si gjithmone, te lumte ????????????????????????

                          1. B
                           Bota

                           Po ca dreqin behet ne kete vend?! Turizmin e rregulloi rama sipas meros, naften e zbuloi perseri rama. Po mire, edhe satelitet rama i leshoi, edhe inceneratoret rama i projektoi, edhe chekup-in rama e manipuloi, ….s’mbaron lista… gjithe kete vend po rama e korruptoi, gjithe kete varferi dhe pamundesi po ai e krijoi, largimin nga syte-kembet po rama e shtoi. Tani te themi te verteten, disa gjera edhe i trashegoi nga më parë, por ky i 10-fishoi te gjitha: aferat, trafiqet, problemet, vjedhjet, abuzimet, skandalet dhe me e renda, futjen e krimit ne politike dhe shkrirjen e politikes me krimin.

                           1. E
                            Edi

                            Mero ne mund te bejme turizem sa te lodhemi por turizmin e jugut te italise ta harrojme per standarte cilsi dhe volum.po njesoj te ishujve Sicili dhe Sardenje. Jugu i italise dhe ishujt jane zona me te varfra te italise dhe te europes. Prandaj leri tam tamet se nuk te bejne nder. Vetem turizmi edhe mire te behet(jo me ky joni qe eshte cope cope shiko recensionet e Ksamil ne TripAdvisor) nuk mjafton po fare te bej ekonomi te qendrueshme. Te rinjte te ndertojne jeten ktu jo te arratisen ne cdo menyre te mundshme. Vetem per te studiuar 11000 maturante do e lene shqiprine kte shtator. 28000 ishin te gjithe. Po per pune te pastra e te pista kushedi sa do largohen..!? Prandaj leri prrallat me turizem e shpirag se ste bejne nder. Luhet me te ardhmen e fmijve te gjithe shqipris nuk eshte ceshtje inatesh personal si i joti me Saliun. Apo pasurimi pa kufij i 20-30 vetve me asete qe nuk do u hyne ne pune ne jeten toksore… Pak me njerzillek dhe zemer se je njeri qe mund te ngrihesh edhe mbi veten.

                            1. L
                             L.Xh

                             Në Santa Marta të Kolumbisë është kapur një shtetas shqiptar me nofkën “Niko” ose “El Gordo”, i kërkuar nga 180 shtete të botës, nën akuzat për aleanca me trafikantët kolumbianë të drogës. Besnik Nikolli, mik i ngusht i Edi Ramës, kërkohej prej tetorit të 2021-s nga autoritetet franceze nëpërmjet Interpolit për krimin e trafikimit të drogës. I arrestuari dyshohej se ishte përfshirë edhe në krime të pastrimit të parave dhe kërkohej në më shumë se 180 vende. “Niko” akuzohet të jetë në shërbim të Edi Ramës dhe të strukturave të trafikimit të drogës që kryejnë krime në Francë, Shqipëri, Holandë dhe Gjermani.

                             1. L
                              Lufter Xhuveli

                              O L.XH -ja fotokopke, Gjejë ndonjë nickname tjetër, sepse veten turpëron.

                             2. P
                              Plaku pa dhambe

                              Nuk dilet ne selamet me turizem.Shqiperia nuk ka infrastrukture per te perballuar aq shume turiste.Pak e sakte duhet te jete motoja.

                              1. T
                               Tip

                               Mot edhe më keq. Ju po ju ikin shqiptarët dhe i paguani pronarët dhe skllevërit që kanë ngel aty me pasurinë që lënë të ikurit. Eurot e turizmit shkojnë tek mafia që i fut përsëri në bankat spanjolle zvicerane, e angleze.

                               1. T
                                Tip

                                Mot edhe më keq. Ju po ju ikin shqiptarët dhe i paguani pronarët dhe skllevërit që kanë ngel aty me pasurinë që lënë të ikurit. Eurot e turizmit shkojnë tek mafia që i fut përsëri në bankat spanjolle zvicerane, e angleze.

                                1. L
                                 Lani

                                 Puna turizmit eshte si puna e qokes: Te vijne miq e te bejne dhurata, po ashtu do shkosh dhe ti e do besh te njejten gje...gjithcka xhiron dhe shkon po aty ku ishte....

                                 1. P
                                  Poseidon

                                  ALBINDENOVICI SALEHKERMA ILIRSPIUNPRESIDHJERI......... TUTTO IN UNA ARMIQ TE SHQIPETAREVE............

                                  1. P
                                   Poseidon

                                   ALBINDENOVICI SALEHKERMA ILIRSPIUNPRESIDHJERI......... TUTTO IN UNA ARMIQ TE SHQIPETAREVE............

                                   1. P
                                    Poseidon

                                    ALBINDENOVICI SALEHKERMA ILIRSPIUNPRESIDHJERI......... TUTTO IN UNA ARMIQ TE SHQIPETAREVE............

                                    1. P
                                     Poseidon

                                     ALBINDENOVICI SALEHKERMA ILIRSPIUNPRESIDHJERI......... TUTTO IN UNA ARMIQ TE SHQIPETAREVE............

                                     1. P
                                      Poseidon

                                      ALBINDENOVICI SALEHKERMA ILIRSPIUNPRESIDHJERI......... TUTTO IN UNA ARMIQ TE SHQIPETAREVE............

                                      1. q
                                       qeveria e (Gent) KAKAVE

                                       Testin Shqiperia e ka kaluar me kohe - Shqiperia e Rilindjes eshte vendi nga ku vijne numri me i madh i kerkesave per Azil ne vendet e BE. Se ketej vijne turiste, kjo nuk ka rendesi fare. Edhe ne Kuben qe po ngordh per buke ka plot te tille, turiste pra....

                                       1. B
                                        Bobi

                                        Mero ke then nje te vertete, nga testi i shpiragut si del nafta lume dhe si nuk dele asnje pike shqiptare leshte kan per te perfituare. Kurse sa per testin e turizmit sa kemi kaluare, nje testi i rrugeve cilesija dhe trafiku nuk i shqetesojne te huajet, po sjellja e hajvaneve sidomose ata qe kan kaluare ne Lace mamurras fushekruje nuk kan per te shkelur me ne shqipri, duhet tja u mesojne dikushe ature kamikazeve se rruget nuk jan pista garash. Dy sherbimi shum pake profesjoniste ne qarkullime, nuk behet turizmi me gjimnaziste qe e vetmja gje qe u interesone eshte te ikin keto dy muaje dhe te blejne nga nje tel qe te duken kur te fillojn shkolla ne shtatore. Testi i trete Mero ishte me katastrofe erdhen shume te reja evropjane te pashoqeruara dhe ngelen te pakenaqeura nga djemet shqiptare se ato kerkonin djem te rijne te te rinjet shqiptare jan te ftohur rrine ulur nga 4 ne dite, po pati nje grupe nga keto qefelleshkat qe provuan 40.45 vjecare dhe hengren mire. Keshtu mero nga ky grupi i trete nuk kthehen me. Po shqiperia do kete turizem dhe ka per te perfituare sikure dhe dy muaje ne vite. Po Ibiza dhe Mikono skemi per tu ber kurre.

                                        1. J
                                         Jurgeni

                                         Thjesht brilant.

                                         1. E
                                          Exelent Mero Baze.

                                          Mero jeni shumë i saktë në analizën tuaj, por për fat të keq, përballë teje ka dhe plehra si Edmond Spaho i cili si antishqiptar, ndjen kënaqësi kur njollos popullin dhe vendin e tij në sytë e nfërkombëtarëve.

                                          1. P
                                           Poseidon

                                           I KE BERE LLOGARITE GABIM SEPSE DUHEN ZBRITUR KOSTOT QE JANE SHPESH DERI TEK 70 PERQIND POR KA XHIRUAR EKONOMIK DHE KJO DO RRISE PRODHIMIT PER USHQIME E SHERBIME DHE CDO GJE LEVIZ ME SHPEJT DHE EKONOMIK ECEN ME SHPEJT ........KERKESA PER MALLRA E SHERBIME DO RRISE DHE OFERTEN.......CDO GJE SHKON ME MIRE.........KUSH NUK PUNON NUK FITON..........

                                           1. R
                                            Rrumi

                                            Pordheidon ta qift nonen Albin Isaboletin Kurti.

                                           2. A
                                            Ani

                                            Mero...testi real I turizmit eshte sa te ardhura ka ne buxhet nga turizmi...fatkeqsisht do shikosh we ka shume pak...asking fature te fiskalizuar Skund...Shqiperia sot fatkeqsisht nuk ka Administrate tatimore...por nje tufe injorantesh e hajdutesh...

                                            1. R
                                             Rrik NOC Rroku

                                             Aq sa mbush barkun ajo luga bosh, aq te mbush mendjen e ky Mero kodosh...

                                             1. © KENDVESHTRIM TJETER ©

                                              Të bësh analizën vjetore të turizmit,nga baza është të korigjosh gabimet. Këtë analizë duhet t'a fillosh me emigrantët dhe shqiptarët që kanë pushuar jashtë vendit. Gjëja e parë që dëgjon prej tyre,jemi shumë mbrapa ..! Plehrat janë kudo prezentë! Nuk gjobitet njeri . Kazanët e mbushur kundërmojnë erë të qelbur! Plehrat duhet të grumbullohen dhe pastrohen natën. Ditën asnjë kazan të mos ketë plehra. Ku lahen në plazh ata/o me karrocë, kanë zonën e tyre?! Kjo zonë është e shtruar me parket ? FSHV edhe atë pak rërë që ka liqeni i Pogradecit, organizon ballkaniadën e volejbollit në rërë, ku Durrësit, Shëngjinit, Spillesë etj kanë vend për kampionatin evropian . Etj, etj..

                                              1. T
                                               Tirkë Sotka

                                               Eh ç, more KËNDVËSHTRIMI TJETËR, eh, të kishte hallua koqka, do të quhej xhaxha, po kujt i thua bre burazer, kujtë ? Mirë thoshte ay GJATI, që shumë nga mediat janë KAZANË, por nashti, kanë ndërruar zanat, janë këthyer nga kazanë rakie, në kazanë plehrash bre, bile bile, në ndonjë rast, janë këthyer në kazanë muti bre.

                                              2. S
                                               Sovranizem

                                               Edi Rama, në kuptimin e komunikimit politik ka treguar që është mjaft i aftë. Perstigjator, xhongler, publicist, pacifist, persuaziv, artist shumëngjyrësh, fantazist etj, etj. E dëshmon përditë shpartallimi politik që i bëri çdo cepi të politikës sonë arkaike dhe tribale së bashku me klanin e korruptuar të gjithollogjisë së pavarur, që bredhin me shishe benzine në dorë dhe nuk ngurrojnë të bëhen bashkë me gjithë llumin e këtij vendi, në krah të MAVIt, Janullës, Agimit të Artë. Suksesi personal ndërkombëtar i Edi Ramës i siguroi edhe një fitore të shkëlqyer me qeverinë greke, e cila nuk mori mbështetjen qoftë edhe të një aleati të vetëm në familjen e saj në BE apo SHBA, për rastin Bejleri. Megjithatë Edi Rama është një njeri pa kulturën minimale shtetërore dhe shtetformuese. Rrethimi dhe qeverisja e vendit me njerëz tmerrësisht mediokër, pa kulturë personale dhe pa kompetenca dhe përgjegjësi shtresore, ka sjellë drama të mëdha për vendin. Një qeverisje tërësisht të korruptuar, çdo nivel administrate i korruptuar dhe totalisht inefiçent, shërbime sekrete të asgjesuara, ushtri zero, flotë zero, hekurudhë zero, ushtri dhe teknologji ushtarake zero, zhvillim inxhinierik zero, industri zero, bujqësia mesjetë, borxhi i tmerrshëm, papunësia alarmante dhe hemoragjia e emigrimit vdekjeprurëse. Në këto kushte ajo që do të ndodhë me Shpiragun është identikisht ajo që ndodhi me Tapin, Shqipëria do përfitojë zero dollarë, në këmbim të "prestigjit" ndërkombëtar, të "imunitetit" ndaj orekseve të grekut, të një rroli primar me Amerikën që është e interesuar për stabilitetin e një vendi me burime energjitike jetësore për ekonominë dhe hegjemoninë gjeopolitike të saj. Le të themi që Shqipëria të lozë fort kartën e sovranitetit dhe përfitimit mbi burimet e saj energjitike super të pasura, duhet të zgjedhë një tavolinë tjetër pokeri me Amerikën dhe BEnë kundërshtarë dhe të ketë interesat e popullit të saj aleat të vetëm. Është një betejë e gjatë historike deri sa padronët të fillojnë të të respektojnë dhe të sillen si aleatë që ju ke vënë limitet që duhen respektuar. Dhe limiti i parë është që pasuritë natyrore të shqiptarëve janë eskluzivisht pronë e tyre dhe zhvillimit të tyre. Për këtë duhen bolet dhe ti dalësh zot vetes. Nëse shqiptarët nuk kanë teknologji dhe kompetenca t'i shfrytëzojnë ( gjë e pavërtetë) dhe multinacionalet që kanë marrë përsipër shfrytëzimin, nuk nxjerrin dot përfitim për shqiptarët nga " kostot e larta", atëherë burimet duhet të mbeten të pashfrytëzuara. Por Edi Rama në këtë aspekt është tërësisht i shitur dhe kukull në duart e të tjerëve, njësoj si ndyrësia më e madhe politike që ka pjellë barku i mizerjes së këtij vendi, Sali Berisha. Mjafton të shohësh se si asnjë inxhinjer i shkëlqyer nafte apo hidrocentralesh, me vepra madhështore në karrierë, nga elita e shkëlqyer e inxhinierëve të hidrokarbureve dhe hidro energjitike, nuk merr pjesë në asnjë tavolinë të fshehtë këto 30 vjet, ku rripen pasuritë e shqiptarëve nga " kompetenca" e kodoshëve të shumëkombësheve. Mjafton të shohësh se si vetë Rama vazhdoi politikën antishqiptare të Berishës, që nga vjedhja e bazave ushtarake e deri tek çuarja për skrap e rafinerisë së naftës dhe çdo lloj sektori strategjik dhe kompetence inxhinjerike sovrane. Pushteti i sotëm i Edi Ramës i ngjan pushtetit kuban të Batistës. Shumë ngjyra, lumenj parashë të pista, korrupsjon galopant, elitë super të pasur, aleatë të fortë ndërkombëtarë për regjimin e Batistës, siguria në dorën e amerikanëve, turizëm shpërthyes, por një shtet i kalbur, i varfër, një shoqëri në mizerje të plotë, i zhytur në borxhe, me pasuritë e vendit që zhvateshin nga borxhdhënësit dhe të huajt. Rezultati dihet...

                                               1. Q
                                                Qytetari tironc

                                                Ke te drejte Mero dhe shteti te hartoje plan emergjence plan marshall per te ardhmen e afert e te larget te turizmit; psh.nje nderhyrje urgjente eshte vendosja e sinjalistikave rrugore ne rruge nacionale e rruge te brendshme qytete e fshatra, ka shume pak tabela, psh.tabela qe tregon qysh 5 km 2 km 500 m 200 m qe ky krah te con ne filan destinacion, sa me shume tabela te kete ne cdo rruge te madhe e te vogel; psh.hyn ne nje qytet te kete tabela ne cdo krah te tij qe inst.kryesore psh.bashkia, policia, spitali, ambulanca muzeu etj etj jane nga filan rruge e sa me shume afrohesh ne ate rruge aq me shume tabela treguese ke per filan institucion; Shtrimi i rrugeve ato qe jane ne gjendje te mire te mos behen te reja por te riparohen cilesisht, psh.rruga Ndroqit po te riparohet cilesisht lehteson hyrjen ne Tirane duke shkarkuar trafikun nga Durresi, ajo eshte dhe rruge panoramike se kuptoj pse nuk e riparojne; Turizmi masiv demton nje vend, nuk kuptohet fillimisht por pak me vone i jep pasojat, dmth te ndalen ndertimet kuturu vetem beton tulle kudo, te ndertohet nje zone turistike me koeficent 30% ndertim e 70% gjelberim, keshtu behet; Te nderhyje shteti ministr.bujq. me mekanizma grumbullimi qe produktet bujqesore vendase te merren vetem nga hotelet turistike shqiptare, dmth fermeret te kene kontrata te sigurta e garantuese nga minstr.bujq.per kete qellim.

                                                Lini një Përgjigje