Opozita është si “Luledielli i Berishës” 

6 Shtator 2023, 18:26Editorial Mero Baze

Drama e opozitës nuk është se është e copëtuar. Një opozitë e copëzuar, nëse ka identitetin e vet çdo pjesë, mund të mbledhë vota më shumë se një opozitë unike brenda një partie dhe lideri dhe mund të bëjë votat për të ardhur në pushtet. Madje problemi që ka kjo opozitë, është se nuk është e copëtuar në një opozitë me parti të vogla me identitet të tyre, që luftojnë për një fokus të ngushtë gjërash.

Kosova e ka opozitën e copëzuar por kjo nuk e pengon ndryshimin e pushtetit.

Drama që ka opozita jonë është se nuk është e copëtuar, por është në stres se kush është më shumë me Sali Berishën e kush është më pak. Ajo është një opozitë me kokë nga Sali Berisha dhe copëtohet, bashkohet, afrohet, largohet, ngrihet, shkrihet, qesh apo qan, në varësi të tij.

Ashtu siç e thotë një mik im në PD, opozita është kthyer si “Luledielli I Berishës”, që kthen kokën andej nga është ai.

Ky është problem që ata kanë, ky është problem që i ka ndarë, ky është problemi që nuk i lë të bashkohen dhe mbi të gjitha, ky është problem që nuk i lë të fitojnë.

Gjithë muhabetet e tjera janë sofizma për të justifikuar pafuqinë, inferioritetin dhe mungesën e ideve.

Opozita jonë akoma nuk është ndarë. Nuk është ndarë as brenda vetes, as nga Sali Berisha.

I vetmi grupim që deri tani duket qartë që është ndarë parimisht nga Sali Berisha, është Lulzim Basha me grupin e tij. Të tjerët afrohen, largohen, rigrupohen, gëzohen dhe hidhërohen, duke pasur në mendje Sali Berishën.

Dhe për të justifikuar këto përdorin pastaj sofizma të tipit të Gaz Bardhit, që “mes Sali Berishës dhe Edi Ramës zgjedh Sali Berishën.”

Po pse duhet të zgjedhë një lider politik i opozitës mes Berishës dhe Ramës, dhe kush e ka vënë në atë sprovë? Askush, përveç nevojës që ai ka për të thënë një budallallëk që të justifikojë një budallallëk më të madh që ka bërë.

Edi Rama e mund vet Sali Berishën, pa nevojën e Gaz Bardhit. E mund dhe bashkë me Gaz Bardhin, pa asnjë problem, pa e vënë në siklet se kë të zgjedhë. 

Problemi është pse një lider politik vërtitet rreth Sali Berishës dhe nuk bën historinë e vet. Se Gaz Bardhin nuk e ka ftuar njeri tek Partia Socialiste dhe paska qenë mes dy dilemave. Ai ka pasur vetëm një dilemë përpara, të bëhej kryetar tek PD kundër Berishës, apo të shkonte ushtar tek Berisha kundër Bashës, meqë nuk u bë dot kryetar. Zgjodhi këtë të dytën dhe askush nuk mund ta qortojë pse zgjodhi këtë.

Problemi është që nuk mund ta shesë shkuarjen si ushtar tek Berisha, si një arratisje nga rreziku që mund të bëhej ushtar i Edi Ramës. 

Nëse ka një gjë që të bën ushtar i Edi Ramës në opozitë, është të shkosh tek Berisha, se Edi Ramës ai i duhet gjallë dhe në këmbë si kullë e lartë. Se atë ka “imunitet”. Të tjerët, qoftë dhe të vegjël, i prishin shumë herë punë me tepër se ai.

14 Komente

 1. b
  ben.

  Dmth e shkurtuar kjo e meros Do te thote qe:::::::: Lulka qe takohet si dashnor i perveluar me taulant ballen e mund ramen ( Gjithmone po i dha leje taulanti) Saliu qe rama la lesht e kokes me McGonigal e Kimete e vari leshte Jo. Ha ha ha

  1. b
   ben bin ben s ben

   ben te shkuara mos u merzit i ka jeta mos harro ilacet se do behesh keq fareeee

   1. k
    k

    Turren malokët truma-truma,me i morë erë non gratës ke suma.

   2. J
    Julius Cezarius

    Muti i mutit, të Sali Berishës, është muti i mutit, Gazmenda Bardhoshja, element i 111-të, i tabelës së BEQIRËVE, gojorë dhe analë, si përfaqesues legjitim dhe krenaria e PiDhisë së sotme. Aferim bytha….gjithë PD-së.

    1. .
     ...

     Normal që Saliu, Meta dhe Rama, jane një muttttee, i ndare në disa pjese. Mut Rames i vjen më pak era se sa mut Metes dhe mut Saliut. Prandaj ketyre horrave ju duhet njëri tjetri.

    2. F
     Familja kriminale Berrisha

     Opozite me nje non grata me nje komunist nhe sekretar i PPSH doktor i bllokut dhe mik i familjes se diktatorit Hoxha. A e mendoni ne moment qe ne Gjermani nje bashkpuntor i Hitlerit ( pasi si Hoxha dhe Hitler kane qene njesoje ) mbas luftes te behesh shef i opozites ? Shef i opozites nje bashkpuntor i Hitlerit jooooo joooo ne nje vende ku njerzit funksionojne normal kjo nuk ndodhe. DASH europe e Angletere e kane shpallur non grata si minues i demokracise dhe bashkpuntor i grupeve kriminsle keta palo deputet qe deputet nuk jane pasi nuk perfaqesojne asgje a e mendojne qe non grata Berrisha ka vetem nje qellim te shpetoje koken dhe familjen e tije kriminale duke qen faktore ne opozite gjithe keta paloco qe i shkojne pas do kene fund te idhur jo vetem qe nuk e rrezojne dot Ramen por do rrezojne veten

     1. K
      Kiu

      Opozita si lule dielli e Verishes ndersa Mero so morr bythe i Rames

      1. M
       Marseli.

       Me Ben pershtypje se sa thellë ne gjak eshte futur ideologjia dhe teoria praktike Berishizmzi i kriminalizuar.Te thuash qe ne vende te Rames zgjedh Berishën,kur edhe te mos jesh shqiptar,por vetem damken e kriminelit qe ja ka ven Amerika dhe Angelia,kurr nuk mund te besh me te mire Salin nga Edi Rama.Ai e ktheu partinë ne një parti fashist.Drejtesin.ne një drejtësi Zogisto-Kocixoxiste,demokracinë në një rrumpalle të korrupsionit dhe vjedhjeve familjare.Futi teorin i lindjes së te pasurive dukë vjedhur e grabitur pasurin e popullit.Ai vuri veton dhe partinë mbi ligjet.Ai ishte vet polic,prokuror dhe gjyqtar.Mer vrasjet në shkoder,origjinal si ato ne Tirane.Pra nje strategji,taktik,veprim dhe pergjegjesi puciste,duke përdorur të gjitha firmat e metodat intrigante për t'ja lënë "DOBICIN" në prerë të tjerëve.Pra si një qytetar i pa angazhuar në forca politike e them me bindje të plotë se kriminel më të rrezikshëm se Saliu nuk ka patur dhe nuk ka Shqiperia.Ata që e mbështesin,ose janë qorra,ose te korruptuar ose bashkëpuntor me këtë kriminel që ska te krahasuar.Bardhi kulishi Saliut dhe asgjë tjetër.Politikan sharlatan.

      2. Y
       Ymer Abazi

       Opozita duhet te jete si Luledielli pas Lulkes! Kjo eshte enderra e Pusht-shtetit, kjo mbetet dhe detyre per Merobazerine qe der dje ka vjellur vrer kunder Bashukut e tani po i lepin prapanicen e derrmuar (me urdher nga lart, kuptohet) Hej Mero, nese nuk e ke c'montuar ate "Antenen brenda familjes" se Kunatit Lulkes, nxito e c'montoje sa pa ta skuqur Rama me ndonje dacke...sepse tashme Lulka eshte bere "Personazh pozitiv" me VKM.

       1. x
        xheJ.eN.Bi

        O sosia e Ymer Abazit... Jeni të gjithë budallenj më duket.Po qeverisë më shumë i leverdis që opozitë të jetë Bërisha se Basha.Me Bërishën në opozitë Rama i ka të fituara edhe zgjedhjet e 2025 -ën.

       2. P
        Palluesi I Edvinit ne Paris

        Pozita e Rripjelljes është si “Vagina Analoge i e Vinit të Netës”.

        1. © KENDVESHTRIM TJETER ©

         Thirrjet e Bardhit për të mbledhur opozitën, ishin të bashkërenduar me konferencën e Berishës para gazetarëve. Berisha deklaroi; po do marrim pjesë! Ketu u çfaq hapur aleanca midis të dyve, shumë veta i suprizoi. Nuk duhet të suprizohemi, Berisha do kërkonte,po të ishte gjallë , aleancë me Enverin.

         1. © KENDVESHTRIM TJETER ©

          Midis Non Grata dhe Ramës do zgjedh Non Grata. Kaq do mjaftonte për të thënë se je antiperindimor. Si dhe të shprehesh se je kundër Bashës,je pro berishist. Qëndrim ndaj Ramës dhe Bashës është berishist, nuk ja vlen të merresh me ty,je pa bosht.

          1. F
           Fcb

           Ymerr Corapja…ha…ha…i modh Sala

           Lini një Përgjigje