“Foltorja” vet nuk e hëngri spektaklin e “bashkimit 

7 Shtator 2023, 20:14Editorial Mero Baze

Gazmend Bardhi nuk pati kohë as për muaj mjalti, as për javë mjalti, madje as për ndonjë natë mjalti. 

Sapo shkeli në tryezën e pajtimit bashkë me “besëprerët” e tjerë, ende pa mbaruar ceremonia, filluan zërat e parë. Disa i kërkonin të vinte kokulur e të kërkonte falje para Doktorit. 

Të tjerë i kujtonin se kjo është hipokrizi. Por më thelbësorë janë ata që i kërkojnë tani të japë provën e zjarrit, të sulmojë SHBA, për Berishën. 

Pra nuk i kërkojnë, siç thotë Bardhi, të zgjedhë mes Ramës e Berishës, por të zgjedhë mes Berishës dhe SHBA e Britanisë së Madhe.

Pra është e qartë që “Foltorja” vet nuk e hëngri spektaklin e “bashkimit”. Kush hyn në atë derë, ose duhet të veshë jelekun antiplumb kundër SHBA, ose duhet të dalë pa u vrarë brenda bunkerit.

Pak a shumë kjo po i ndodh Gazmend Bardhit dhe grupit të tij.

Tani martesa e tyre me Berishën, siç pretendojnë ata “vetëm për letra”, duket se do të jetë gjëja më qesharake që ka ndodhur ndonjëherë në politikën shqiptare. Me letra Bardhi mund të caktohet kryetar i Grupit të “Foltores”, kurse Berisha kryetar i Partisë së “Foltores”, por qëndrimet e Berishës ndaj SHBA, BE dhe Britanisë së Madhe nuk do të jenë dhe qëndrime të Grupit parlamentar. 

Fjala vjen, kur Berisha të dalë në orën 12:00 dhe të thotë që “non grata” ime u pagua nga Edi Rama tek McGonigal dhe McGonigali me fustan, Gaz Bardhi do dalë e do thotë, “non grata” është një vendim serioz i partnerit tonë ndërkombëtar.

Në këtë aspekt, Berisha në përpjekje për t’i nxjerrë telashe Bashës, në fakt i ka hapur një sherr vetes brenda partisë së tij, dhe ka kthyer hipokrizinë në institucion.

Në fund të kësaj komedie, grupi i Bashës së paku do dalë më i nderuar se qëndroi tek pozicioni i vet, pavarësisht nëse është shumicë apo pakicë, kurse ky grupi shëtitës, rrezikon të marr urrejtje dhe nga ata të “Foltores” që nuk ua mbron Doktorin, dhe nga këta të Bashës nga të cilët u larguan. 

Nuk është keq të mendojnë për një parti të re, ende pa u bërë tërësisht qesharakë. Të paktën ashtu marrin hak dhe ndaj Bashës, dhe ndaj Berishës. Se kështu po i tallin të dy palët.

18 Komente

 1. K
  KASEM

  ANALIZE PREFEKTE.

  1. N
   Ndrekë Martini

   Do të shtoja që kjo puna e depuleshëve të Gazmendës , janë tamam si kjo, BEQIRË të çertifikuar nga LGTB ku Bardhoshja jonë, është në asamblenë drejtuese të kësajë organizate. Rrofshin LGTB që kanë marrë drejtimin e PD. Aferim bytha.

   1. P
    Pilo Lala

    Me cudit fakti, si nuk del ndonje i ri, Belind Kellici, ose Arlind Qorri, Llapaj te mbushin vakuumin opozitar. Keta qe jane sot nuk i beson asnje i djathte, une do e nderroja menjehere drejtuesin, po te dali nje njeri qe nuk ka lidhje me te kaluaren e PD. Eksperienca e Berluskonit, qe doli si Parti e re, dhe dominoi politiken dhe Qeverine per me se 25 vjet. Sot eshte dita e atij qe do udheheqi te djathten, neser do jete vone.

    1. V
     Veterani

     Qorrat dhe Llapajt jane me keq se Saliun. Ata vdiqen per nje çike pushtet , sidomos Llapaj e do me domosdo dhe eshte kemengules per kete kerkese . Po opingen e Sheros e ka te garantuar .

   2. M
    Muzaka i Ri

    Po,e kan krijuar partine, madje kane kerkuar ta rregjistrojne me emrin partia e DYLBEREVE.

    1. G
     Gjel deti Peqini deputet me pistolet

     Absurdi i Bardhes ishte ( midis Rames dhe Berrishes zgjedhe Berrishen ) por qershia mbi torte ishte kur thote Jam pro Amerikan por ne mbeshtetje te nje antiamerikani haaaa Bardha ka probleme me hormonet si i Dylberizuar nuk di cfare flet mos e merni serriozisht cfare Bardha thote..

     1. A
      Aleanca për mbrojtjen tallashit

      Mero djali,edhe Hollivudi do ta kishte pasur zili një regji te tillë alla berishjane! Foltore, grupi i Bashës,grupi i Bardhës,grupi i Salihanit,grupi i të lëkundurve,grupi i zjarrit,e kush dreqin e di! Kēto nuk janë grupe,këto janë vetëm ndarje artificiale, njësite guerrile,për të krijuar përshtypjen sikur janë ndarë dhe po kacafyten,me qëllimin e vetëm,që një nga këto njësite të fitoj besimin e Perëndimit,të krijoi kushtet për ardhjen në pushtet të PD-së ,pastaj "AI" i jep drejtim punës,ashtu si ka vepruar që nga 90-ta. Lojë e pisët alla berishjane. Kaq naiv jemi ne si popull,të besojmë seriozisht,se Lulja e Bashajve është zgjidhja? N.q.s Lulja do ishte zgjidhja do ishin hapur petët e lakrorit,të paktën,ose Lulja do t'i kishte bërë prej kohësh shoqëri "Olldeles" prej dy vjetësh.,do ishte bërë heroi i tragjedisë. Kjo që po shofim është një komedi hollivudjane me shumë akte dhe jo tragjedi

      1. P
       Patronazhisti sufllaqexhi

       Këtà jane bq lulishtesh nga doktori nuli gati etj. Duket paradoks por Luli doli me burrë se këta të paktën mbajti nje qendrim ne jetej e tij politike kur kishte mundesi të mbante doktorin ne parti dhe vete shef pa asnje problem

       1. T
        T

        Eh cna gjeti,medemek paskemi hyre ne Europe,se nje bq si Bardhi pretendon te behet krimbinister,po dale mer jahu ne nuk jemi Luksenburgu qe drejtohet nga nje i till.

        1. A
         A

         Po si ka mundesi mer jahu qe te gjithe teveqelat jan te PD,keta nuk ka ku i ze Qeni,Jane njeri me i pjerdhur se tjetri. Sidokjoft dyshja Muli- Paloqja po rivalizohet me sukses nga dylberi Bardhi.

         1. P
          Populli

          Mjerë kush nuk ka e kuptuar se PD, që nga krijimi i saj, ka qenë dhe mbetet grupim kriminal për të mbytur dhe vrarë demokracine historike te Shqiperise!

          1. N
           Nemesis

           Mero eshte fakt qe Berisha eshte non grata nga USA dhe GB, eshte fakt qe nuk eshte I denuar per asgje nga drejtesia shqiptare dhe nga drejtesia ne pergjithesi, eshte po ashtu fakt qe shqiptare te caktuar i dhane valixhe me dollare shefit new jorkez te FBI, eshte po ashtu fakt qe Alex Sorros rri ne Shqiperi me shume se vete shqiptaret. 1 1 bejne 2 Mero po juve jeni mesuar te thoni qe 1 1 bejne aq sa thote me I forti.

           1. i
            i drejti

            mero shum pak komente nuk ta vare kushe me je bere bajat me keto pacavure hhaaaaaaaa

            1. (
             (-----)

             Vetëm idiotët qeshin me ato që thonë vetë.

            2. E
             Emiljano

             Kot merresh me keta Mero, buk e kos po hane si bejne gje njeriu.Ore se harrova tigri u gjet apo iku ai u harrua,kam frike se e ka mcef luani dhe ska burr nene ta gjej

             1. T
              Trotski

              Po Kllouni ku eshte ?? Do te thoshte Niçja

              1. L
               Loro

               Po kush p. I sateme i KERKOI BARDHIT TE SHAJE AMERIKEN o Mero qen mashtruesi?

               1. T
                Tironsi

                Gazmenda i coroditur thote qe jam pro amerikan por midis Berishes antiamerikan dhe Rames zgjedh antiamerikanin.

                Lini një Përgjigje