Pse Berisha heziton të regjistrojë një parti të re? 

10 Shtator 2023, 18:44Editorial Mero Baze

Presioni në rritje nga brenda “Foltores” mbi Berishën për të regjistruar një parti të re është rritur, ndërsa vendosmëria e Berishës për të mos e hedhur atë hap vazhdon të jetë e njëjtë. 
Nuk është arsye fuqia e logos apo emrit të PD. Vet Berisha  e ka provuar në dy gara, në atë të 6 Marsit dhe 14 majit, se logoja për të nuk ka rëndësi, pasi ai e ka marrë përsëri shumicën e opozitës. Pjesën tjetër që e humbet nuk e ka prej logos, por prej distancës që ajo pjesë e opozitës ka me Berishën. Pra në një farë mënyre logo është vetë Berisha. 
Kështu që arsyetimi se nuk na duhet logo e PD, pasi humbasim vota, është alibi. Logoja e PD ishte më pak e votuara më 14 Maj edhe për shkak se nuk dolën në fushatë, por dhe për shkak se opozita në shumicë ka shkuar pas Berishës. 
Berisha e fsheh arsyen e vërtetë përse nuk do një logo të re, dhe arsyeja është Ilir Meta. 
Nëse Berisha regjistron një parti të re, atij do ti duhet të ndahet me letra me Ilir Metën dhe secili të ketë partinë e tij. Kjo e rrit në maksimum mundësinë që Ilir Meta mund t'i ikë nga koalicioni dhe të bëhet me palën tjetër ose të rrije më vete, çka është pushkatim politik për Berishën. 
Duke mos regjistruar logo të re, duke qëndruar si viktimë e Edi Ramës dhe Lulzim Bashës “që e kanë lënë pa logo dhe vulë”, Berisha në fakt ka gjetur një alibi të qëndrojë me Ilir Metën dhe ta mbajë atë si një zot shtëpie me letra. 
Nga kjo aleancë, Meta fiton shumë pasi përveçse ndihmon Berishën, ai vetë merr fuqinë e një partie të madhe dhe po fiton komisionet në shumicë në emër të opozitës. 
Duke qenë se a përfaqëson formalisht opozitën, ka dhe një rritje të elektoratit opozitar që lëviz në drejtim të partisë së tij. 
Pra e vetmja mënyrë që Berisha ta shpërblejë ilir Metën duke e integruar partinë e tij benda partisë së Ilir Metës, është të mos regjistrojë parti të re dhe të bëjë sikur këtë të keqe e ka nga Edi Rama apo Lulzim Basha. Në fakt kjo është strategji e tij. 
E vetmja mënyrë se se ai ta bëjë ilir Metën pjesë të partisë së tij dhe në finale të kenë një emër të përbashkët që po e eksperimentojnë për herë të tretë në Kukës në një fletë votimi, është të mos regjistrojë një parti të re, derisa të gjithë të mësohen me idenë që dhe kur të vdesë Berisha kemi Metën. Kështu ka siguruar të tashmen dhe të ardhmen e partisë së tij me Ilir Metën. Kuptohet në opozitë. 
 
 

22 Komente

 1. I
  I Peremer

  Po Bordha Bytha?

  1. F
   Familja kriminale Berrisha

   Non grata eshte humbes récidive ai nuk do as parti e as logon e PD qellimi tij eshte te qendroje ne politike konfliktuale per te justifikuar humbjet si nje masaker zgjedhore shitje blerje votash rrefrene i degjuar per 30 vite. Nuk do parti te re e di qe humbet dhe kerkone amulli ne opozite per te mbijetuar politikishte duke ruajtur familjen e tije kriminale , faji eshte i medias sidomos i gazetareve qe nuk kane guxime ta pyesin per krimet , faji eshte i drejtesise se kapur nga koka e krimit kupola kriminale Berrisha - Meta,faji eshte i pseudo deputeteve qe nuk e largojne pasi matematikisht eshte nje dhe i parendesishem ne numer ...

   1. S
    Sevdalli Qirshumi

    Me një fjalë o zoti Mero, Ilir Metaj, si muti i mutit të mutit të Sali Berishes, qënka medemek si puna e Ramiz Alisë, që kur të vdiste Enver Hoxha, do të merrte në dorëzim PPSH-në. Kështu edhe ky haleja, do të marrë në dorëzim PD-në. Po Muli dhe Paloka a do të puthadoren me Liken e Monës, pas vdekjes se Sali Berishes ? U pordh PD-ja. Vajti për lesh.

    1. R
     Real

     Keto jane vec fantazi t gelbazes

     1. E
      Ethem Lalaj(jo anonim)

      OK,M.BAZE: 1.Sb nuk krijon parti të RE,pasi ka shpresë se Gjykatat do i kthejnë logon dhe vulën.. 2.Po krijoi parti të Re,do i bjeri historia e PD me të në krye për rrëzimin e komunizmit të vdekur.. 3.Sb nuk i lejohet nga DASH që të krijoi parti tjetër,ndryshe do HAI BAR(YURI KIM) 4.SB nuk ka fituar kurrë e bashkuar ( veç 22.03.1992) pasi Sb PD-në e krijoi me KOMUNIST E SPIUN..Dhe kjo vazhdon.. 5.Like Meta nuk do jet më Kryetar i PL pasi nuk e merr dot çertifikatën e sigurisë si SPIUN I 98,99..Kjo e deklaruar nga i spiunuar tij sot(besoi) në Amerikë..! -Ju përshëndes..

      1. A
       ANDI BUSHATI DHE ARMAND SHKULLAKU E TALLIN KEQ YME

       ARRESTOHET YMER QELBAZA KELLIRA ,POLICIA E KAPI YMERIN DUKE JA FUTUR KARIN NE BYTH FRROK CYPIT AFER PALLATIT TE ARMINA MEVLANIT DHE ZENIT TE BABIT- YMERIT I MBAN GOJA ERE MUTI PRANDAJ TE GJITHE E TALLIN SE BREDHE I VETMUAR DHE FRUSTRUAR SEXUALISHT SI NJE ZAGAR I QELBURE ! BILES EDHE KUR MASTURBON YMERI NGA KARI I RRJEDHE QELBESIRE DHE MUT NGA BYTHA E FRROK CYPIT

       1. K
        Kritiku

        Mero ty te mbajne si gazetarin me te zote qe eshte ne Shqiperi, por kjo eshte komplet e pavertete. Ti e tregon shpeh here qe as e ke idene se per çfare shkruan dhe si te shkruash. Ne fakt je ti dhe shume si ty ne mediat shqiptare qe nga mengjezi deri ne darke flasin vetem per Berishen. Ju e mbani gjalle kete kufome me sy hapur siç eshte Berisha. Po te mos merreni ju me te, Berisha do te kishte vrare veten me kohe. Ju ai rrisni mendjen sikur tere Bota sillet per rreth tij dhe asgje nuk behet pa dhene ai pelqimin. Berisha nuk duhej permendur fare dhe lene ne harrese nga mediat. Drejtesia duhet te merret me te dhe tere familjen e tij biologjike dhe shoqerore, per tere krimet qe i rendojne mbi supe. Ne kete shkrim, qe ne fillim ti tregohesh komplet i paqarte per temen qe doje te sillje. Shkruan qe nuk i intereson Logo-ja sepse ajo eshte ai vete. Te pyes: Nuk i intereson atij vetja e tij? Me poshte ti shkruan qe Berishes do ti duhet te ndahen me letra nga Ilir Meta. Po ku eshte Berisha i regjistruar me letra te kete nje Parti me Meten? Nese kjo do te jete e vertete atehere Berisha nuk ka asnje te drejte te perdore emrin e PD-se apo te marre pjese ne jeten e saj te brendshme. Ligjet dhe rregullat nuk behen sipas mendjes rrumpalle te Berishes. Berisha nuk figuron ne asnje pari si njeri i rendesishem apo me post. "Foltorja" eshte nje grupin ilegal sikur te ishte nje grup rrugaçesh qe pretendojne qe te bejne ligjin kur nuk kane asnje ne dore. Ti na sjell shpesh sikur Berisha ben ate dhe ben kete me strategjite e tija te pafundme. JO, Berisha perfiton nga njerez si puna jote qe jane analfabete funksionale dhe u tregon perralla ne diten me diell. Berisha eshte nje rrumpalle e vertete sa nuk ka asnje qe ta krahasosh. Ai forcen e ka akoma ne mbeshtetjen qe i jep llumi i shoqerise, qe per fat te keq eshte akoma shume i madh. Mjaft Mero me keto idiotesi, Berisha ketu dhe Berisha aty! Shko dhe regjistrohu ne ndonje shkolle qe te mesosh se si shkruhet gjuha shqipe, se le nam me kete stil te shkruajturi, as mish dhe as peshk. Ti shkruan si kosovar..."Vet Berisha", ne vend qe te shkruash "Vete Berisha".

        1. S
         SPAK

         Mero shpreh mendimin e tij! E pelqe nuk e pelqen jep mendimet tuaja dhe mos perdor fjale te ulta! kam vene re nga larg,per shume vite tani qe per Shqiptarin sidomos ate verior Nuk eshte dashuria ndjenja me e forte qe zakonisht karakterizon njeriun dhe ai ndjehet i lumtur por URREJTJA! Ky eshte berishizmi! Saliu dhe klani trbal i tij masturbohen kur shajne...!

         1. K
          Kush mund t’i bëjë presion Saliut ?!!!

          Mero , me atë PRESIONIN nga brenda për t’ë regjistruar parti të re ,sikur e ke katranosur pak , ose ke dashur t’ë bësh shaka , kush mendon ti se do i bëjë presion Saliut ? Vetëm në qoftë se ka presion brenda vetvehtes , vetëm atëhere , PO !

          1. K
           Kush mund t’i bëjë presion Saliut ?!!!

           Mero , me atë PRESIONIN nga brenda për t’ë regjistruar parti të re ,sikur e ke katranosur pak , ose ke dashur t’ë bësh shaka , kush mendon ti se do i bëjë presion Saliut ? Vetëm në qoftë se ka presion brenda vetvehtes , vetëm atëhere , PO !

           1. A
            ANDI BUSHATI E TALL KEQ YMERIN

            TE GJITHE E SHIKOJN NDESHJEN YMER QELBAZA IK E MASTURBON AFER PALLATIT TE ARMINA MEVLENIT DHE ZENIT TE BABIT HAHHA

            1. Y
             Ymer Abazi

             Ja pra e beri "zbulimin" e madh ky Mero sot - Berisha nuk rregjistron parti te re se ka frike se i iken Ilir Meta "e te behet me Palen tjeter" thote Mero (pa patur mandat as te thote "te behet me Ramen") Se sikur kjo te ndodhe pastaj (qe Meta te bashkohet 'me palen tjeter" sic shkruan Mero), atehere pastaj do ti duket Meros e tere Bazerise pas tij te lepijne der ne fund peshtymat mbi Meten e ta mbulojne me jarge puthjesh (asgje e re, te tilla gjera Merobazeria ka bere plot ne keta 30 vite ne sherbim te tere pushteteve pa dallim feje, krahine, ideje...)

             1. F
              Fluturaçka Çollaku

              Shoku Ymer pse Lulqimi ( bashkë me ty) hezitoni të krijoni një parti të re. Ju votat I kini. Aleancat I kini. Tualetin e keni. Çprisni? Me PD-në ju lidh vetëm Edvin Rama, qe ka frike nga partia juaj prandaj sju le ta krijoni. Ju perpara ne nga mbrapa.

              1. x
               xheJ.eN.Bi

               O Fluturaçka... je budalla ,apo shtiresh si i tillë...? Kur Luli e ka një parti ,përse duhet të regjistrojë një tjetër.Të duket se partitë janë si Facebook që po tu tek hap edhe një tjetër. Shyqyr Zotit ,Luli u bë një herë burrë dhe dëgjoj amerikanët dhe e përjashtoj Bërishën dhe e pastroj nga bajgat.

               1. F
                Fluturaçka Ćollaku

                O bërsi "whiskey" nga Kurveleshi me spermatozoide Kardhiqi JNB! Lulqimi jot ka pidhin e sat'ëme parti. PiDi quhet. Kokër majmuni bythkuq te shkerdhefsha te gjitha brimat farefisnore. Moterqire fushe.

                1. x
                 xheJ.eN.Bi

                 Fluturashe...po qe se ke bole do të ti bie brimat ferifsnore për t'i shkërdhyer.Po t'i bie se jam i sigurt se me femra nuk të ngrihet se ti do bythë si të G.Bardhit .Hahahaaa një pederadt si ti nuk rrezikojnë femrat.

              2. L
               Laki

               Arsyeja pse Berisha nuk regjistron parti te re eshte vetem nje, ai nuk do te kete asnje numerues apo komisioner ne zgjedhjet e 2025. Ai po vazhdon luften qe te marr PD ne menyre qe te kete komisioneret dhe numeruesit.

               1. F
                Fcb

                Ymer corapja ,parti të re të krijojë Luli me 10 Petrita, Berisha ka 600 mijë votës dhe këta votojnë PD - në . Ymer Corapja .....ha..ha..i modh

                1. S
                 Sok. Shpëtim Karaudhi

                 Fcb ose fasada cub bërishës...na shkrive së qeshuri.Gëzohuni se ju erdhi Bardhi dhe ju mbushi " shtëpinë".Kur ka më shumë Bardhi që dje erdhi në PD-rastët se Bërisha ç'gëzoheni kot.

                 1. R
                  Reshat Bej Biçaku

                  O Shpëtimo o kokër majmuni bythkuq te shkerdhefsha te gjitha brimat farefisnore. Moterqire fushe.

                  1. S
                   Sok. Shpëtim Karaudhi

                   O Shate ...majmuni është imituesi më i mirë se dhe kështu si ti që imiton Dr. Salush Sheqere Berishën.Vetëm që majmuni nuk ka fjalorin tënd se është më i kulturuar nga ti.

                2. X
                 Xhaxhi Naqiu

                 Te qifsha qeverin dhe temen bashke. Te qifsha Mero Bazen dhe te gjithe bythqirat qeveritar, ne byth, moter qir, qe dhe videot i mer nga YouTube. Apo e ka fajin saliu dhe per k'te.

                 Lini një Përgjigje