Përse fitimtarët e vetëm të opozitës janë mosbesues ndaj Berishës? 

16 Shtator 2023, 18:08Editorial Mero Baze

Të paktën tre kryetarë bashkie nga gjashtë gjithsej që ka Sali Berisha, nuk ju paraqitën atij në aktivitetin ku ai u përpoq të krijojë asamblenë e të zgjedhurve opozitarë të bashkive për ti shkëputur nga Shoqata e Kryetarëve të Bashkive. 
Proporcionalisht sipas rezultatit të zgjedhjeve, shumica në pushtet qeveris rreth 2,2 milion banorë të vendit, ndërsa opozita rreth 50 mijë banorë. 
Vetë qëllimi i aktivitetit është getoizimi i bashkive që ka fituar opozita, për t'i kthyer ato në bashki të dështuara, pa fonde dhe për t'i përdorur si reparte lufte kundër qeverisë. 
Disa prej tyre janë të rinj dhe nuk kanë ende përvojë të keqpërdorimit nga Berisha, por dhe ata që kanë shkuar do ta kuptojnë shpejt se përpjekja e Berishës për ti përdorur si kamikazë kundër të zgjedhurve të tjerë bashkiak, është jo vetëm e padobishme, por dhe kundër objektivave të tyre për të pasur një bilancë politikë si kryebashkiak. 
Ky bojkot nuk ka të bëjë aq shumë me distancën e tyre nga opozita, se sa me distancën e tyre nga axhenda e Sali Berishës. Të zgjedhur me vështirësi të mëdha, në një opozitë të përçarë për shkak të Sali Berishës, ata pothuajse i kanë fitoret si meritë të tyre personale. 
Në kushtet kur ata duhet të funksionojnë si kryetarë bashkie të opozitës, ata e kanë të nevojshme dimensionin e bashkëpunimit me pushtetin qendror. 
Përpjekja e Berishës për t'i “inkriminuar” ata në nisma radikale qesharake, në përçarje të shoqatës së bashkive, apo përdorimin e tyre si kamikaz për beteja të pavlera politike të tij, duket se ka hasur rezistencë. 
Ky bojkot thellë thellë nuk ka të bëjë me opozitën qoftë dhe atë të Sali Berishës, por me vetë Sali Berishën. Ata që janë ulur në karrigen e kryebashkiakut të opozitës kanë kuptuar se njeriu që dëmton më shumë perspektivën e tyre politike dhe funksionimin si kryebashkiak është Sali Berisha, pasi ai kërkon ti përdor ata si kamikazë në betejat e tij të pavlera politike. 
Madje për të shmangur dëshpërimin, kryetarin e Bashkisë së Kavajës e ka zgjedhur në mungesë kryetar të një shoqate fantazmë bashkish, me gjashtë anëtarë ku gjysma nuk janë prezent.  
Dhe kur fitimtarët e vetëm të opozitës kuptojnë se udhëheqësi I tyre është një humbës i madh, atëherë perspektiva politike e një opozite me Sali Berishën në krye duket dhe më e errët. 
 

7 Komente

 1. D
  DRENICA E KUQE

  Mos i qani hallin Kosoves o bajga. Legena ! Kosova e ka vendos ne rregull punen e saj, sepse nuk ka ne krye hajdute , sic keni ju ne Tirane spiunin e Vucicit, Rama hajdutin, qe po vjedh e po shkaterron te ardhmen e Shqiperise . Shikoni Shqiperine qe po vidhet perdite nga kjo qeveri e mbushur me hajdute e kriminela , qeveri qe vepron tamam si nje Organizate kriminale. Kjo qeveri hajdute qe ben sikur paguan 80 mij dollare ne dite, tek nje firme fantazme , sic eshte ajo e djegesave dhe ju nuk flisni qe te ndalet kjo pagese e cila eshte nje vjedhje e hapur e parave te buxhetit te shtetit nga vete Qeveria hajdute. Nonen n'pidh ju qifte Albin Kurti, baba i kombit shqiptar.

  1. M
   Mal Cori

   Po Kosovën kush e pordhi?

   1. B
    Byrektore SHQUP-i

    Nga ajo ç'ka shkruan të përshtypjen se Albini të paska qi jo vetëm nonën por motrën, grunë dhe fisin. Prandaj mos na qaj hallin se ai Albini yt ka treguar dhe tregon se koqet ne rruan.

   2. A
    AI QE DO TE FLASI

    A NA NGRENC MUTIN O DRENICA E KUQE.MJAFT NA CAVE TRAPIN ME ALBI KURTIN NJE AGJENT TE SERBISE SI SALI BERISHA.

    1. I
     I juaji Vuku

     Koqo kafshet nuk mbushin kurre

     1. R
      Regjimet si Diktatura me kozmetike

      Meros sot krejt padashur i ka shpetuar nje e vertete qe nuk do donte kurre ta pranonte - "..bashkive te fituara nga opozita, per ti kthyer ato ne bashki PA FONDE..." Ja pra, pranohet se ky pushtet Rama eshte nje Regjim, se ne Demokraci fondet per c'do bashki i percakton Ligji e nuk jane sipas oreksit te atij qe eshte Kryeminister. Kurse Rama nepermjet vete dores se Meros sot, po vertetohet si Regjim qe fondet per bashkite i shpernda sikur ti kete pasuri te trasheguara nga Kristaqi...

      1. M
       Malsorja

       Edhe në kohë lufte shumica e kosovarëve refugjat në Shqipëri kanë paguar deri në 500 marka për një dhomë. Kjo ishte "bamirësia" juaj, plus çdo familje shqiptare që ka pas kosovarë në shtepi ka marr nga 2000 marka gjermane nga Kryqi i Kuq Nderkomtar. Pra keni pas fitime nga kosovarët siq keni sot nga turizmi i kosovarëve. Rracë e keqe pro greke e serbe ini gjysh e stergjysh.

       Lini një Përgjigje