Berisha po sillet si i pandehur dhe person në dijeni për vajzën dhe djalin e tij

15 Shtator 2023, 18:33Editorial Mero Baze

Për të gjithë ata që nuk kuptojnë gjuhën e koduar të Sali Berishës kundër SPAK, në dy çështje konkrete, atë të klubit Partizani grabitur nga vajza e tij dhe atë të Gërdecit, ku pronar real është djali i tij, mund të shikojnë intervistën e tij të djeshme në A2, për të kuptuar se ai është një ndjekës i vëmendshëm hap pas hapi i çdo hetimi ndaj vajzës dhe djalit të tij. 
Detajet me të cilat ai fliste për historikun e tokës së Klubit “Partizani”, sulmin ndaj Dekretit të Jakomonit që ka shpronësuar familjet tiranase kur ua ka marrë tokën, referencën ndaj Arkivës së Shtetit e cila një herë ka dhënë deklaratë zyrtare se ato toka janë shpronësuar dhe pastaj kur ka ndërhyrë vajza e Berishës, deklarata është zhdukur dhe detaje të tjera nga dosja, tregojnë se Berisha është tërësisht i informuar në çdo detaj për dosjen. 
Përfshirja e tij kaq e thellë në atë dosje, tregon dy gjëra. 
Ose Berisha është i përfshirë thellë në këtë dosje, qysh kur e ka bërë krimin kur ishte kryeministër, dhe ka qenë i vetëdijshëm që po falsifikonte një pronë, që nuk i takonte familjes së dhëndrit, dhe më pas e ka forcuar atë të kalojë gjithë hapat e tjerë duke u marrë pjesë pronarëve të tjerë në shkëmbim të pushtetit të tij, ose të gjitha janë bërë me miratim të tij, pa hyrë në detaje dhe tani që çështja ka shkuar në SPAK, ai po interesohet faqe për faqe me dosjen, duke tentuar të frikësojë prokurorët. 
Sido që të jetë e vërteta, pra dhe nëse Berisha ka qenë qysh kur ishte kryeministër në dijeni për çdo spekulim, dhe nëse atëherë vetëm u ka dhënë mbështetje dhe tani po e shikon se çķa bërë, ai nuk ndryshon dot ndonjë gjë. 
Ajo që rrezatonte Berisha dje në televizion, ishte alarmi se SPAK po e zbardhte të vërtetën, dhe ai thjesht po i kërcënonte. Një prokurore e akuzonte si dashnore të Taulant Ballës, të tjerë si banditë që heqin e fusin fashikuj sipas tij, por në tërësi ai thjesht tregoi se po meret me çdo faqe të asaj dosje hetimore, dhe po përgatitet për luftë me drejtësinë. 
Aspekti i dytë i alarmit të Berishës është marrja e përgjegjësisë për vjedhjet e fëmijëve. Berisha deklaroi se është gati të marrë përsipër çdo përgjegjësi penale nëse fëmijët e tij kanë cenuar interesin publik duke përdorur pushtetin e tij. Kjo tani nuk ka nevojë për deklarata se është e qartë që fëmijët e tij janë sjellë si pronar të Shqipërisë nën pushtetin e tij. 
Puna është që drejtësia nuk e delegon përgjegjësinë e fëmijëve tek babai, për vepra penale të kryera nën pushtetin e babait. Nëse fëmijët kanë shkelur ligjin, në kohën që qeveriste babai dënohen fëmijët. Nëse babai ua ka hapur rrugën paligjshmërisë së tyre dënohet dhe babai, por nuk kalon kaq lehtë kjo histori duke thënë “mos u bëni gjë fëmijëve, më dënoni mua”. Fëmijët do dënohen si hajdutë që kanë shkelur ligjet e shtetit, ndërsa babai do dënohet si krye hajdut, që ua ka mundësuar të shkelin ligjet dhe të mos dënohen. Siç përshkruhet dhe në motivacionin e Departamentit të Shtetit kur i ka shpallur ”non grata” familjarisht, “për korrupsion madhor, duke përdorur pushtetin politik për t'i ikur drejtësisë”. 

20 Komente

 1. a
  arti

  SHBA eshte miku dhe aleati me I madh dhe me vlere per krejt kombin shqiptar.

  1. U
   Ushtaraku

   O Mero kot lodhesh, pjesa 25% te injorancen shoqerore nuk ju mbushet mendja per Saliun edhe sikur te dale vete ne television dhe te pranoj vjedhjen. Jane te pa shprese, ende presin gjyqin ne Paris kunder Amerikes, ende mendojne se ambasadori amerikane dhe ai britanike jane te korruptuar nga Rama. Fajin e ka Sorosi, Basha, Spiropali, Balla, droga, krimi, inceneratoret dhe populli komunist qe blihet e shitet per nje suflaqe. Meqe kane frike nga Saliu tashme e vetmja shprese eshte ti bejne te gjithe hajdut e kriminel si Saliu. Sekti kriminal, krahinor e fisnor do marre funde kur ti vij ngordhja biologjike e doktorit qe nuk eshte shume larg mesa dukej mbreme.

   1. H
    Hordhia e ndyre e Sali Rrumpallës

    Ushtaraku, respekte. I ke rënë ne kokë muhabetit, por Jo me pistoletë - me top. Por është vërtetë i habitshem fakti se si nje grup njerezish shkojnë qorrazi mbas Sali Berishës. Mund të jesh i djathtë dhe antikomunist pa qenë me Sali Katunar Komunistin.

   2. H
    Harry

    I madh je o Mero. Bukur e ke thene; femijet hajdut dhe babai kryehajdut.

    1. J
     Jugu

     Hajdutosni o Mero se bashku me gjatoshin dhe Lal fikun sa ti luni fene, se Sales i rrujtet trapin. Keni 10 vite dhe vetem perendia kur ta marr ate, se per ju ka jete sa ti doj qejfi atij. Juve tani mundoheni thjesht te vidhni e hajdutosni dhe te perdorni Salen si mburoj a si gogol. Por ju duhet te shfaroseni per te miren e ketij populli.

     1. R
      Rrnofte LEXHENDA ! dhe ZAGARET

      Çashtu Jugu Çashtu !

      1. E
       E dantes.

       No comments. You are really legendary my friend. Tung from USA.

     2. K
      Korreshi

      Kush ka qene drejtoreshe e Arkivit ne ate kohe? Duhet te merret menjehere e(i) pandehur.

      1. B
       Bureto

       Në mos gaboj @Korresh, ka qenë famëkeqi Gazidede, ushtari i bindur deri në pështirosje i kriminelit Saleeeh. Të tëra ao që ka thënë USA si motivacion për "non grata"-n janë pesë me hiç para cilësimit të tij kriminel nga shqiptarët. Viti i zi '97, Remzi Hoxha, Gërdeci dhe 21 janari 2011, që të gjitha së bashku shkaktuan mijra të vrarë të pafajshëm, janë prova që para tyre, nuk ka drejtësi në botë që t'i mbyllë sytë!?!?. Por ja që kjo ka ndodhur në Shqipëri, ndaj dhe monstra leh gjatë 32 viteve, në 24/7 sa në Parlament, konferenca shtypi apo studio televizive. Është ky mjedis që, i ka lënë atij të terren të lirë të livadhisë, duke mos i treguar vendin. Dhe kjo përbën një rast unikal për një vend demokratik, siç pretendojmë se është Shqipëria , për 'rekord guiness', dhe kjo jo vetëm që nuk na nderon, përkundrazi duhet të na bëjë të ulim kokën.

      2. S
       SPAK = 12 LLALLA

       Berisha po ben ate qe ben gjithmone nje kapo mafie: kërcënon dhe dhunon. Dhuna dhe kercenimet kane funksionuar ne te shkuaren dhe vazhdojne te funksionojne edhe tani. Ne dhjetor SPAK fillon vitin e 5-te te egzistences se vet. Gjate ketyre vjeteve nuk ka ngritur nje akuze te vetme ndaj politikaneve te djathte . Tani ose jemi ne shqiptaret te verbet ,te shurdhet,budallenj ose krimet nuk quhen krime kur kryen nga te djathtet sipas llogjikes se SPAK. Ka video qe tregojne viktimat e 21 Janarit qe egzekutohen nga Garda, dhe kreu i SPAK thote qe nuk e di nese jane krime.

       1. G
        Grey

        Taksa e suksesit 3% sipas ligjit te Argi- Flutra. 100 milion te Bisnesmenit Pakestinez per 3% = 3 milion Euro ose Dolar. Ndryshe s'ka firmest te Babit km. ( VIDIO e "parendesishme" e Biznesmenit pakestinez.

        1. F
         Familja kriminale Berrisha

         Saga e familjes kriminale Berrisha ka mbaruar pritet ekzekutimi , sekuestrimi , burgu ...filmi mbaroje sado te gerrthasi neper studiot kazan non grata ka mbaruar gjithcka . Te fituar do dalin ata qe kane pronat e familjes kriminale Berrisha ne emrin e tyre . Qosen e Berrishes me 30 mije euro e heqin qafe .

         1. Q
          Qipon Vuqidoli

          O Sali, të hëngërtë tënja, ti or mik, ke të keqen bërna….thoshte xha Birçja nga Dukati…..

          1. V
           Vranakonti

           Bukur shume zoti Mero. Mos ndoshta SPAK-ku nuk i di keto? Ma mere mendja se i di me mire se juve,por te shohim se çdo beje SPAK. Para ca kohesh nje prokurore e SPAK-ut the qe Berisha dhe Meta nuk mund te hetohen se u ka kaluar koha.Populli pret te dal e verteta ne shesh per te gjitha krimet qe kane bere Berish dhe Meta familjarisht.

           1. P
            Pogi

            Hajdut NUK bahësh po HAJDUTI LIND...! K'ta LDK-urcat janë TE LINDUR PER VJEDHJE ose ma sakt, Këta LDK-urcat janë NONA e Hajdutave te Kosoves. P.S. NONA d.m.th. se k'ta LDK-urcat i kane pjellë krejt hajdutat e Kosovës e pastaj i kanë shpërnda edhet tek Partitë e PAN-it...! LDK-urcat janë hajduta, tinzar, frikacak e shpifsa e qka s'janë k'ta LDK-urca, shkurt janë FAQJA e ZEZE e Kosovës dhe e Kombit Shqipetar...!

            1. P
             Për maloqen vorioQimarjot...

             Më mirë t'ju hapi xhihnazenë! Se me këtë që i bëri Shqipërisë si tradhëtari më i ndyrë dhe copa e mutit më e madhe e historisë politike shqiptare, duke shitur Shqipërinë dhe duke larë duart me gjak shqiptari, nuk i lë njeri pjellët e tij hajdutë nga prapa! Le t'i shkojë në plumb si Gebelsi. Po s'ka bythë pederasti dhe vrimbytha e fëlliqur që s'ka lënë kar qeni pa e shkërdhyer, prandaj do përfundoj t'ju bëj sehir fundin! Tradhëtarëve ju qihet motra. Dhe t'a heqë nga mendja se kjo tokë që shiti, dogji, vodhi ka dy metra varr për kufomën e tij të qenit! Shqiptarët do ta nxjerrin edhe që andej me shkop në bythë, që t'a bëj sehir çdo kush fundin e më të fëlliqurve që ka pjellë vrima e ndyrë e mizerjes dhe antishqiptarizmit

             1. Y
              Ymer Abazi

              Meqe po te duket se Berisha po sillet si i pandehur, o burra pra ti Mero sillu si akuzues e padite Saliun atje ku behen padite, ne SPAK. Hidhe ne gjygj pra Saliun qe po sillet si i pandehur aq me shume se tani nuk ka asnje post e funksion shteteror....ose vazhdo haja kaken me bla-bla-bla ketu ne Editorialet e tua ashtu si dikur kur i rrije ne preher!

              1. T
               Trotski

               Gjithmone Mero In Gamba!!! Zberthim i hollesishem i Katraures Korruptive te Klanit Berisha!!! SPAK na ke Bo Marak !!! Futu nga disa dajake Plakut Mere me gjithe Oturak dhe pjellave te tij Monstruoze!!!

               1. F
                FATMIRI

                BERISHAJT SI FAMILJE DUHET TE ARRESTOHEN MBASI KAN BER ÇA KAN DASHUR DUKE SHKELUR LIGJET

                1. A
                 Ardiani

                 I hani glasat e Saliut ketej neper rrjetet sociale gam-gam perdite deri sa te plasni. Udhen ua tregon Mero se e di mire ngaqe e ka bo shume vite rrjesht...

                 Lini një Përgjigje