“Babalizmi” si test për tu pranuar nga berishizmi 

2 Prill 2024, 19:57Editorial Mero Baze

Shumica e aktorëve politik të PD këto dy dekada, e kanë humbur kohën se si t'i hyjnë në zemër Berishës. Disa më efecientët kanë gjetur lidhjet familjare, djalin apo vajzën, të tjerë kanë gjetur si rrugë të jenë të gatshëm për të shërbyer kokëulur, dhe të tjerë të jenë servilë deri në komedi të Berishës. 

Por është një kategori që është përpjekur t'i imponohet Berishës duke imituar Berishën në teknologjinë e tij të shpifjes dhe përbaltjes së kundërshtarit që është një shkollë unike politike në Shqipëri. 

Kjo kategori rreket të duket radikale, që “tmerron’ armikun me fjalë dhe gjeste, që shfaqen si të fort, si organizues grupesh paramilitare, dhe mbi të gjitha si akuzues të padëgjuar ndonjëherë. 

I pari që u rrek të bënte këtë rol ishte Salianji, një personazh që ky rol nuk i shkonte as për nga mendja as për nga shtati, por vetëm nga surrati.  

D.m.th. ai filloi të bënte si i fortë, sikur kishte gjuhë të fortë në akuza, krijonte idenë që komandonte grupe kriminale, dhe mbi të gjitha që bënte akuza të forta. 

I gjithë delirimi i tij si i fortë përfundoi tek afera “Babale”, ku ai inskenoi një ngjarje për diskretituar vëllain e ish-ministrit të Brendshëm Fatmir Xhafaj, e cila rezultoi false dhe tanimë rezulton i dënuar me burg nga gjykata e shkallës së parë dhe po zvarrit gjyqin e apelit me presion politik duke i shkuar me të fortë në sallë. 

Pas tij, këtë rol e ka marrë Gazmend Bardhi. Duhet të pranojmë se ndryshe nga Salianji, ky këtë traditë nuk e ka vetëm për t'i hyrë në zemër Berishës. E ka pas dhe për ti hyrë në zemër Bashës kundër Berishës, pasi e ka akuzuar atë më egër se unë duke e thirrur Babi I Zenit” dhe duke i kujtuar Gërdecin, 21 Janarin etj. 

Por që tani të pranohet nga Berisha, ai duhet të kaloj testin e “babalizmit” i cili nuk ka të bëjë me guximin për të akuzuar, por me guximin dhe detyrimin për të shpifur. 

Dhe e bëri këtë disa ditë më parë duke rimarrë një akuzë të stërpërsëritur nga vetë Berisha për Olsi Ramën dhe që është hetuar e gjykuar nga drejtësia shqiptare. 

Dhe berishizmi këtë nuk e kërkon si provë besnikërie, por si provë inkriminimi, që të dëshmosh se je gati të bashkohesh me të në shkollën e shpifjes dhe përbaltjes. 

Gazmend Bardhi duket s e kaloi këtë test.  

Ngazëllimi i Berishës në mbrëmje, ishte aq i madh nga kjo akuzë, sa ishte gati të sfumonte dhe arrestimin e dy drejtorëve në bashki, duke thënë se i arrestoi Rama se donte të mbulonte “skandalin” e deklaruar nga Gazmend Bardhi. 

Sot Olsi Rama e ka çuar në gjykatë për shpifje të qëllimshme, Gazmend Bardhin, dhe ai tani i ka gjithë shanset ose të provojë akuzën, ose të ecë në gjurmët e “Babale 1”, pra të dënohet për inskenim provash dhe të shkojë me të fortë në sallën e gjykatës.  

Kështu që ai ka vërtet shansin ose të fitojë zemrën e Berishës ose të humbasë gjyqin. 
 

21 Komente

 1. Z
  Zeneli

  Ky kamarieri i Çilit me emrin Sali-hani, i denuar me burg, kryeson komisionin parlamentar TIMS. Pika ne koke parlamentit.

  1. .
   ...

   Haha e forte nga shtati dhe mendja nukë i shkonë Saljanit veç nga surrati po se pse surra tin e ka si turko-otoman-taliban e Fortë kjo Mero bravo. Pa varsisht se edhe Ed Ram Turk hajdut Erdogani, ështe njësoj si njerzit e Berishë për sa i perket korrupsjoni dhe hajdutrive.

  2. Z
   Zeni i Likes dhe Monës

   Këta të PS-së, ose janë LOQE, ose janë pa shkollë e injorantë që një bythë-piçkë si Salianji, i biri i Bujar lopçarit, të bëhet protagonist në parlamentin e Shqipërisë. Këtu nuk është lojë me politikë bërje,,por hajvanllëk i kësajë maxhorance që lejon kriminel si Salianii, ky piçkë-bytha i Gridës, të bëjë rolin e dirigjentit. Shihni origjinën e tijë prej lopçari, e mandej llogarisni se kush na jep mënd në parlament.

   1. Tuti

    Është një komision që i takon opozitës, s'është faji i mazhorancës

   2. C
    Cfurku

    Ne partine e genjeshtrave, e verteta eshte nje semundje.

    1. L
     Liridona

     Shqypnin e ka qi greki. E ka qi italiani. Tash pe qin edhe serrbia dhe cernagorja. Jau qift Kosova nonen.

     1. .
      .......

      Po more sperma e perdhunimit serb, ke te drejte po pyet mamin a i dhembi shumeee.

      1. P
       Partizani vogel velo

       O tu te qifsha ropt tu dhe kosoves po ju s jini njerez. Ju kurva mos haroni se do ju shkerdhej serbi prap ceshtje kohe.e mos hajdeni prap ne shipri o bukshkelur

      2. P
       Parizani vogel velo

       Po moj pidhrope do ju shkerdhej serbi prap ceshtje kohe.e mos hajdeni me ne shqipri o bukshkelur.

       1. K
        Kopil Serbe

        25 mije femra perdhunoje ushtari Serbe qe je femije kopile i ushtarit Serbe dihet po faji eshte i gazetes qe nuk te bllokon pasi ke kohe qe komenton me pseudonime te ndryshme o femije i ushtarit Serbe. Ju shkerdheu Serbi motrat grate gjyshet dhe iket si lepuj moret malet rrefugjat o plehte Serbe se shqiptar nuk je o kopil i vetefundosjes bolshevike

       2. s
        sali

        Teorija Berishiste ,Te gjithe maskarenj e te gjithe hajdute,eshte ngulitur ne mendjen e cdo shqiptari,Cdo gje pozitive qe te behet neShqiperi nuk vleresohet ne fillim,Po menjehere fillohet hajdutet kushedi sa do vjedhin sa te liga do behen etj.Berishizmi eshte fatekeqesija e Shqiperise

        1. b
         bilua

         Dhe ky gjyq i radhes do te vazhdoje dhe perfundoje si i Salinjanit,pa ndeshkim fale imunitetit.Keta po vetkerkojne te denohen nga gjykatat e tyre te (pa)varura dhe neser te marrin statusin e te perndjekurit nga drejtesia e Rames.Ky eshte skenari i Sali Berishes qe duke u denuar te gjithe te protestojne se ne Shqiperi po vendoset diktatura si dikur,mirpo harojne qe nuk i ndigjon me njeri e per rrjedhoje nuk i shkon kerkush nga pas.

         1. Y
          Yp xhixhi yp xhixhi

          E vertete Mero per sa shkruan ju ka hyre gjarpri ne bark se erdhi koha per zgjedhje e nuk dijne si ti paraqiten Saliut posht ballkonit dikush ben babalen dikush djalin tjetri vajzen e e tjetri gruan si Bumci apo Karja kane leshuar grate vetem shpif e lesho akuza . Gjynah per Sali-anisin qe neser i hedhe hekurat ne prani te kamerave nuk e di a i mane siguruar sapun ta kete me vehte .

          1. C
           Coli i Laprakes

           C’kemi zoterinj? Ku e keni Lali Erin,kryehajdutin e Tiranes. Po qe se thote qe drejtoret e arestuar kane ngrene fiq fshehur prej tij ai eshte i mete! Perndryshe eshte pjese e vjedhjes. Ne dore te kujt ka mbetur Tirana!!!!!!! Jepi Erion,perderisa te votojne. Mos lere gje pa vjedhur!

           1. n
            një ekspert i monitorimit të Rrjeteve Sociale

            Pyetja 1-Milionçe e ditës: Çfarë kanë të përbashkët autorët e BABALE-1 dhe BABALE-2. Përgjigjja më e saktë dhe dominuese, që është dërguar nga Komentuesit në një Rrjet Social është; BABALE-1 është Salianji dhe BABALE-2 është Gaz Bardhi, që të dy BQ... tashmë të njohur nga 7 gjithë populli shqiptarë brenda e jashtë kufijëve, që PD_ja si e Berishës dhe e Bashës i përdori dhe po i përdor për "Kamikaz" shpifjesh dhe inskenimesh banale kundra Maxhorancës. Është mëse e qartë që BQ... kanë gjetur streh dhe i përdor Partia dhe Lideri historik kryesisht, për BABALE që të zhurmojë Media dhe trushpëlarët.

            1. S
             Shaban Arusha

             Pershnetje shoke e ma shum shoqe u pershnes ku do qe ini, per momentine ne rruge per ne rrafshine e dukagjinit mu ne piken kufitare Qafa e Prushit pas pak minuta ne lokaline afer pikes kufitare me emrine:PA KUFI, pastaj ne nji drek muhabet deri ne fyt tek nji shok-koleg i joni ne F.Popoc.Po deshta me than se ky far gazepqari i karit Mero Kelbazi dy lidhje si ka me kurgjo.Qka qkrun ky dhe qka ka qkru deri me tani asnji here ska dale e verteteee. Ja honkt bolet Sali Berishese.

             1. D
              Dauti

              Po o shaban koqevrari tì i kupton mire keto gjera se je i shkollum, dukesh si shkruan. Shko.mor bole se qelbe rrjetin me idjotsit e tua. Ha mut sndej nga kosova ose ha edhe ketej nga ne se paske oreks.

              1. P
               Plepi

               Shabano leni llafet Shabano.Duhet me shku ne shkolle me mbarue filloren njehere e mbasanej hidhu knej nga shkollat qe krijoi Saliu se del kuadro I forte.O Shab o trimi Saliut .Kujdes dhite Shabe ene rosat.

              2. L
               Liridona vajz kurrv

               Per kosovaret si liridona serbet prap do vij vetem ceshtje kohe.po mos hajdeni me ne shqipri o bukshkelur

               1. P
                Prec Ulaj

                Auuuu i kalli Albini edhe shkijet çetnik të Servisë edhe klyshët e tyre llaskuca në Kosovë e Shqipëri n'krye me t'birin Kristac serbit….. i kalli ja u qiu naniçkat, i ka bo për spital psikiatrik… Rrnoft Albin Heroi i gjallë i shqiptarëve ..!!!

                Lini një Përgjigje