Variacione mbi “lajthitjet” e Ilir Metës 

31 Mars 2024, 21:00Editorial Mero Baze

 

Javën e fundit Ilir Meta po shfaqet si i lajthitur. E ka nisur këtë shfaqje nga kodrat e Tiranës duke u ngjitur majë hekurave të reklamave, pastaj nga palestrat e Tiranës duke u stërvitur, më pas në Himarë duke vrapuar të takojë babain e Belerit dhe t’i betohet se ai këshilltari i partisë së tij e ka tradhtuar Belerin me kokë të vet, dhe sot nga Saranda duke sharë komentuesit nga një palestër në Sarandë dhe duke pozuar me librin e Boris Xhonsonit për Çërçillin (për fat e kishte me kokë lart librin, ashtu siç mbahet).

Të gjithë ata që e justifikojnë lajthitjen e tij mendore, kanë si argument se ai ka nevojë të tërheqë vëmendjen, ndaj bën si budalla.

Tërheqja e vëmendjes nuk është qëllim në vetvete për një politikan, por ka si qëllim që t’u duket i mençur njerëzve që e mbështesin, ndaj në këtë rast nuk vlen. Është e vërtetë që ka plot politikan budallenj që shtiren të duken të zgjuar, por nuk është e vërtetë e kundërta.

Budallallëku, nuk është një rol që mund ta luajë dikush që nuk është i tillë.

Të tjerë mendojnë se Ilir Meta po përpiqet të bëjë si budalla të hutojë këta të SPAK dhe t’u vijë keq të ndërpresin hetimet. Në fakt nga ato që hetojnë dhe konstatojnë hetuesit e BKH, Ilir Meta nuk duket budalla, por duket shumë i sofistikuar madje. Kështu që atyre mund t’u duket budalla Ilir Meta i sotëm, por jo ish- Ilir Meta kryeministër, ministër apo president.

Për këtë arsye ata nuk ndërpresin dot hetimin për të vetëm se ky duket i lajthitur. 

Ka të tjerë që mendojnë se kjo është një përgatitje për t’u mbrojtur në gjykatë, ku duke u shfaqur si budalla, ai mund të konsiderohet i papërgjegjshëm për ato që ka bërë dhe nuk e kap ligji.

Nuk di sa e mbështetur është kjo në ligj, por kjo ngelet për t’u parë nëse Meta do dalë para drejtësisë duke u vetëdeklaruar i papërgjegjshëm apo duke u deklaruar i aftë mendërisht që do të mbrojë veten.

Për më tepër që ai ka lajmëruar dhe takime në diasporë, në Britaninë e Madhe, me mbështetës të tij. Nëse do t’i duhet të shfaqet si i lajthitur para drejtësisë, duhet t’i shmangë këto takimet me popullin se në ato takime do t’i duhet të sillet si njeri normal. Se pastaj i bie alibia që është i lajthitur.

Kështu që gjithë ky investimi i opinionit publik, për ta konsideruar këtë shfaqjen e Ilir Metës si i lajthitur, si lojë e tij, tregon se të gjithë besojnë që ai nuk është i lajthitur, përkundrazi është tepër inteligjent për t’u dukur si i lajthitur.

Por në fakt nuk ka nevojë për gjithë këto hipoteza. Gjestet e tij janë mjaftueshëm gjeste të një njeriu të lajthitur. Është më mirë të gjykojmë për shkakun se pasojat duken qartë. 

Dhe shkaku mund të jetë makthi nga përballja me drejtësinë. Është si një dënim paradhënie që të mbahet mend se në çfarë gjendje përfundoi para gjykatës.

 

25 Komente

 1. K
  Klaus

  Te ishte i lajthitur Ilir Meta, shperndante leket e vjedhura, nuk i vidhte dhe perpiqej ti fshihte ato.

  1. J
   Jake Bogova

   Likja ka blerë gjithë fshatrat e vjetra të braktisura të Skraparit, duke filluar nga Koprëncka e tutje…..Me lekët e pidhit të sëmës Fiqos, apo të pidhit të Monës i bleu ?

  2. X
   Xhin xhoni

   Ore, po spiun ishte ky apo jo, se e harruan spiunllikun këta rilindssit

   1. S
    Spiuni I.M

    Spiuni I.M eshte i semure mendore bipolaire por qe dhe frika e burgut ja aggrave situaten , ka vrare ka vjedhur ka bashkpunuar me sherbimet e huaja ka shume gjynahe mundohet te luaje trimin por eshte frikacak

     1. s
      spurdhjak

      Këtë degjenerim që po i bën këtij populli ky majmun , nuk e ka bërë tjetër për 2000 vjet.

      1. M
       Mon Lik Shiqeri

       Supozojmë se drejtësia do ta marrë parasysh që Ilir Metaj, ka rrëshqitur nga loqet e kokës. Po gruaja e tijë, që ka vjedhur më tepër nga Ilir Metaj, a ka rrëshqitur edhe kjo nga piçka e kokës ? Po pasuria e vjedhur, që nuk është e rrëshqitur nga koqet dhe piçkat e kokës së Monës dhe Likes, a nuk duhet të sekuestrohet për hesap të shtetit ? Prandaj, e tërë loja, bëhet për pasuritë e vjedhura, jo,për tjetër gjë.

       1. J
        Jim

        I madh “ Mok like shiqeri” sa kam qesh.

       2. E
        Evisa

        Meta ngjanë me një pulë, e cila lëviz kuturu për të gjetur një vënd ku të bëjë vezën. Berisha është një i vdekur politikisht, kurse Rama nuk ka më nevojë aktualisht për të si në 2013. Por Meta e di se është një asgjë pa përkrahjen e Ramës, ose të Berishës ndaj bënë kollotumba si në tokë dhe në det. Sot, si juve zoti Baze dhe lexuesve të t'u në masë dërrmuese ju duket Meta i lajthitur, por po t'a afroj Rama ju heshtni si me sustë, për ju ai kthehet në moment nga një i lajthitur në një të zgjuar. Po mirë, nuk më thotë kush, pse nuk ja hapin dosjen? Apo do i hapet ose do qëndrojë e mbyllur sipas interesit politik të Ramës? Nuk hoqët dorë ju përkrahësit e PS nga zakoni tradicional për të menduar me kokën e udhëheqësit dhe jo tuajën. Vërtetë fatkeqësi .....

        1. V
         Vuk Vuksanaj

         Ka me perfundu nburg Edvin shkau. Inshalla kurr nuk del nga burgu Kristac serbi me njerzit e tij e as Hashim krimineli me shoket e tij. Posht uqkurcat liri Kosoves.

         1. A
          Arben

          Shikoni kosoven, e mos u merrni me Shqiperine ju

          1. D
           Deda

           Mos shkruani në gazetat shqiptare ju kosovarët , se nuk kemi përkthyes për të kuptuar çfarë doni të thoni . Ose filloni të mësoni shqip nga klasa e parë fillore .

           1. D
            Deda

            Mos shkruani në gazetat shqiptare ju kosovarët , se nuk kemi përkthyes për të kuptuar çfarë doni të thoni . Ose filloni të mësoni shqip nga klasa e parë fillore .

            1. E
             Edantes

             Po ti o gjakprishur pse kaq mllef ke per k/m e shqiperise apo se serbi ju shkerdheu gjithe fisin dhe ti e pranon. Ti je nje shpirt lig dhe i tille do ngordhesh. Long live Albania!

            2. K
             Komentuesi

             Po mirë unë them që mund të ketë shkarë nga trutë tani, po në kohën kur ka bër vjedhjet nuk ka qënë i rrjedhur ka qënë sagllam, pra ka qënë tamam. Kur ti sekuestrojnë gjënë e vjedhur atëhere jam e sigurt që do ti iki truri fare.

             1. d
              desi

              Gabohesh Mero me kete shkrim ,pasi "Ujku i pazarit te ri"ne tentative per tu larguar nga Shqiperia ku nuk lejohet te kufirin ,kerkon qe se fundemi te gjeje nje shteg drejt Greqise duke kerkuar azil atje se bashku me Muniken.Kjo eshte aresyeja se perse ka shkuar ne Himare nen pretekstin per te takuar Babain e Fredis Beleris ,ku te atin nuk e njeh as i biri dhe jo me "ujku i pazarit te ri".Nepermjet Greqise ai kerkon te ngulet ne Qipro pasi atje ka dhe te fshehura gjithcka qe i kq rembuer ketij vendi. Ai duhet te izolohet sa nuk eshte vone ndryshe Llalla,Ahmetaj dhe ku ishim asgjekund!

              1. F
               Fletë

               Së pari,shyqyr që bëre njëherë një shkrim ku nuk përmendet Berisha! E dyta kujdes nga Meta,se sot është vërtetë kalë i ngordhur,po nëse papritur Rama ndërron mendje për Ilirin ai ty Mero të qi....

               1. a
                askush nuk e ble dot te kaluaren e tij

                Mero ka eksperienca me te lajthiturit, madje njerit prej tyre i ka botuar edhe Kartelen e Psikopatise dikur...para se te behej kryeminister!

                1. U
                 Usa Zh.Ongari .

                 Mero MJERE ne qe ti lexojme PORDHET e tua per treg.Ore merhum Kush e beri ilir METEN president ??Berisha apo RRAMA YT ?? YT TI YT SPAKU DHE YT BATONIQ ISH KOSOVARI ..AI SHET PLEHRATVE RRAMES AI SHET PER TURIZEM TRADHETINE QE PO I BEN TROJEVE SHQIPTARE QE KANE MBETUR PA INVESTITOR STRSTEGJIK ...SHKODRA ESHTE VENE NE SHITJE TE VUCICI TANI ..

                 1. P
                  Petriti

                  Iliri eshte hajduti i floririt qe populli shqiptar grumbulloi me sakrifica te medha per 50 vjet. Si ka mundesi qe shteti nuk ja merr kete flori por ja le Ilir kokeb......... Ta varin per k.....qe ta detyrojne te dorezoje floririn. Ti fusin ne b.....nje shufer te nxehte derisa te tregoje ku e ka futur floririn.

                  1. c
                   cEndriFuga e felliqesirave

                   Ajo Dosja me Spiunin I.M. ishte me afat skadence...aq e pati vleren, nje mujore.

                   1. x
                    xhoxhi

                    Kur të dënohen Berisha,Meta e kompani gjysma e shqiptarëve nuk do e marin vesh se do kenë vdekur.Mblidhu sot e mblidhu nesër SPAK-u ska drejtësi.Ky duhet në ngordhë në qeli po janë të vërteta ato që ka bërë dhe jo të bëjë si i pmëndur nëpër Shqipëri.Siç duket ai ska bërë asgjë prandaj bën gjimnastikë.Ky njeri apo Berisha të tillë ishin nuk u bënë sot nuk drejtonin shtetin por vidhnin shqiptarët.Megjithse skanë lë gjë pa bërë shqiptarët kanë frikë ti hedhin një domate apo vezë e pastaj na tregojnë përalla se ata që hynë në ambasada na sollën demokracinë.Ata u paguan nga të huajt që Shqipëria të merte rrugën e mutit siç po e gëzojmë për ditë...

                    1. E
                     Erdogan

                     Nese likja eshte i skeduar nga Amerika per tu likujduar politikisht, atehere eshte i mbaruar edhe ekonomikisht. Pra eshte asgje. Te shohim se te tjerat qe ju me siper thoni jane pordhe me rigon.

                     1. Z
                      ZEQIR LLULA

                      MERE FIZI, NUK KISHE NDONJE SHKRIM PER 5D, PESE HAJDUTET E BASHKISE? APO TI NUK JE I PAVARUR, SE TE PUNON DJALI NE BASHKI KJO NUK DO TE THOTE SE NUK DUHET TE SHKRUASH PASI JE PROFESIONIST. ME ZHGENJEVE.

                      1. K
                       Komisar katani

                       Po nuk u moren leket qe i kan vjedhur popullit keta kelush kurvash kot e kemi.ca me duhet mua i denoj apo si denojn.popullit ti kthehen leket .fjalet e tjera jan fukarallek.

                       Lini një Përgjigje