Rasti Goro dhe konspiracioni qesharak kundër SPAK  

24 Mars 2024, 19:46Editorial Mero Baze

Ka një nxitim të madh nga gjithë mbështetësit shqiptarë dhe grekë të Belerit, që në arrestimin e Jorgo Goros të shikojnë “dorën” e Edi Ramës. Për këtë kanë shpërthyer dhjetëra teori konspirative se si Edi Rama arreston të vetët gjithmonë, që të mos kuptohet pse SPAK ka arrestuar Berishën dhe Belerin, apo pse po heton Metën. 

Sipas këtyre, edhe pse Rama ka pesë krye bashkiakë të dënuar këto dy vjet, zëvendëskryeministrin, ministra deputetë e dhjetëra zyrtarë të lartë, të gjithë këta i paska arrestuar që të “mbulojnë” arrestimin e Berishës. 

Po kështu, Jorgo Goro sipas tyre është arrestuar po nga Rama, për të mbuluar arrestimin e Belerit. 

E gjithë puna është se si të godasin integritetin e SPAK dhe të mos konsiderojnë aktet e tij si akte të drejtësisë por të politikës. 

E vërteta në shifra dhe përmbajtje tregon se qeveria është e goditura e madhe nga drejtësia e re, por ajo e ka pranuar goditjen edhe pse në disa raste ka pas motivime klienteliste.  

Nga opozita deri tani është goditur Berisha për korrupsion madhor familjar, çka e ka sanksionuar dhe SHBA dhe Britania e Madhe përpara se të vepronte prokuroria, dhe ka shkuar për hetim dosja e 21 Janarit në SPAK, kundër dëshirës dhe vullnetit të dukshëm të SPAK. Rasti i dytë është Beleri për vjedhje votash. Meta është ende nën hetim.  

Tani vetëm që këta të tre të mos preken, ose së paku të delegjitimohet ndëshkimi ndaj tyre, duhet të pranojmë shpikjen e opozitarëve se gjithë arrestimet e qeverisë janë lojë vetëm për këta të tre. A thua se Rama i ka problem këta të tre në opozitë, dhe i duhet të sakrifikojë gjithë ata zyrtarë të lartë, ministra, deputetë e kryetar bashkie, që të justifikohet dënimi i Berishës, Belerit dhe ndoshta Metës.  

Por në rastin e Goros është dhe më e rëndë, pasi e akuzojnë SPAK që ka e ka komanduar Edi Rama për një padi që e ka bërë vetë Beleri dhe që akuzën e ka hetuar një prokuror, i cili vetëm me Edi Ramën nuk ka qenë ndonjë herë afër. 

Pra dhe kur ngrenë vetë akuzën dhe kur kanë një prokuror që nuk është i Ramës, përsëri i gjithë konspiracioni drejtohet kundër SPAK për ta konsideruar atë vegël të Ramës.Mendo tani sikur me të njëjtën logjikë, Rama të akuzonte prokurorinë që ka qenë i PD apo i afërt me Greqinë, pse i ka arrestuar Goron.

Po meqë është kështu, i bie që dhe Beleri të jetë vegël e Ramës meqë Rama e ka përdorur të ngrejë akuzën kundër Goros  për interesa të tij. Dhe kjo puna e “agjentit” nuk është, se nuk i besohet. 

Problemi është se opozitës nuk i funksionon alibia për problemet e saj me ligjin dhe në thelb ju intereson më shumë beteja me drejtësinë, se sa beteja me Ramën. Ndaj u duhet ta bashkojnë drejtësinë me Ramën dhe kur ajo është kundër Edi Ramës.   
 
 

41 Komente

 1. E
  ENTSOE

  Opozita mesataren e shkolles e Ka 3 klase fillore, me I shkolluari eshte deputeti K Gjuzi!

  1. N
   Ner Mingjozi

   Yyyyyymer !! Pse I ke hequr komentet nga fletrrufeja e Çiftelisë ?? Lëri o eunuk se ka gallatë me kolumnistin e Temës Preç Zogu.

  2. M
   Minoritari.

   Harove Mero se mbrëmë tek editoriali aludove i pari për arestimin e Goros.

   1. b
    ben.

    Zoteri ,Merua nuk shkruan qe ti pergjigjesh me arsye . Merua shkruan per delenxhinjte e rilindjes. Kjo kategori edhe dje ishte dakort me shkrimin edhe sot. Bile Merua ben eksperimente ne gazete brenda te njejtit shkrim fundi kundershton fillimin, ose artikulli titullin dhe delenxhinjte jane prape dakort. Shkurt nuk ke pse i ve faj Meros.

   2. E
    Evisa

    Gjithë sa thua zoti Mero, janë tymnajë për të mbuluar atë që duhet të bëjë ky kryeministër. Dhe ajo që duhet të bëjë një kryeministër në të tilla rastesh është vetëm dorëheqja. Pse një kryeministër jep dorëheqje kur vartësit e tij më të afërt bien në duartë e drejtësisë për afera marramendëse korruptive? Jep dorëheqje për dy gjëra thelbësore: 1- Të tregojë se nuk është i njëjtë me t'a dhe se ka gabuar rëndë në përzgjedhjen që ka bërë. Po ashtu, t'u thotë njerëzve të tij se ne nuk erdhëm në pushtet për t'i gënjyer njerzit dhe për t'i rrjepur ata. 2- Të jap dorëheqje thjesht për t'u ndërprerë aktivitetin e fëlliqur atyre që u ka besuar. Në këtë rast u thotë dhe u tregonë qartë qëllimin se përse vihet në pushtet, në pushtet vihet për të shërbyer dhe jo vjedhur. Nëse ju bini në duartë e drejtësisë atëherë unë si kryeministër jap dorëheqje për faktin se duhet të ndërpres aktivitetin tuaj dhe për faktin se ju që unë ju besova më nxitë faqen. E fut shoqërinë në zgjedhje të reja, dhe nëse fiton bënë rizgjedhjen të kabinetit. Por ama ju lë të kuptojë kabinetit të ri se nuk do e keni të gjatë jetën si pushtetar po vepruat si të parët. Ja për këtë jep dorëheqje një kryeministër, t'u tregojë të tijve se pushteti meritohet me nder dhe mirë qeverisje, jo të operojmë si një bandë plaçkitsish. Po a mund të pritet një akt i tillë nga zoti Rama?

    1. A
     Alma

     Edvin Kristaç Ramoviçi eshte tradhetar sikur opozitaret e Dardanise. Ate po e pengon shume plani i tradhetise qe e pat bere bashk me tradhetarin Hashim Daniloviçin/Thaçoviçin dhe opozitaret e Dardanise pdk, ldk, aak, qe deshen ta coptimojne Dardanine, e qe atdhetari yne i madh shqiptar i vertete Albin Kurti, ua prishi planin e ndarjes. Rame Pashiqi eshte klysh i shkieve dhe punon kunder Dardanisr dhe shqipetareve. Ai eshte me mire me e mbyllur ate goje nevojtore e me u terhequr nga tradhetia.

     1. S
      Shaban Arusha

      Edvin Ramuti osht SPERMA E MILLOSHEVICIT dhe KONDOMI i VUCICT.!!! Skeni pse të merrni me kët gjak SHKIJAU!!!!

      1. A
       Arbeni

       PO SALEH MUT KARAXHIÇI ÇFARË MUTI ËSHTË SHABAN HIENA ?

      2. D
       Dauti

       Do te TAKOHEM me KRIMINELIN Vuqiq sa here te du dhe kur te du, e qdokund e ne qdo vend keshtu DEKLARON Edvi Rama ky njeri i serbis qe BASHKE me BE jane bere Armiqet dhe KUNDERSHTARET ma te MEDHENJ te PAVARESIS se Kosoves _( D. Serwer ). Populli Shqipetare i DARDANIS veq me REAGIMET e tije e ka SHPALLE ket TEVEQEL PERSONA NON GRATA . I mbetet Qeveris qe kete KERKES GJITHE POPULLORE ta SHqyrtoj dhe kete PSIKOPAT nese nuk deshiron ta SHPALL si Populli NON GRATA ateher ta SHENJESTROJ si ARMIK i Popullit dhe SHTETIT dhe PAVARESIS se KOsoves. Nuk duhet te kete me KURFARE SENTIMENTALIZMI per hir se esht kryeminister i Shtetit Shqiptare . TRADHTARI nuk mund te quhet ndryshe pos TRADHTARE> Evropa po e perkrahe kete MASKARA vetem per FAKTIN se PO e SULMON Kosoven dhe UDHEHEQERSIN e SAJE e po e PERKRAHE KRIMINELIN Vuqiq dhe serbine. Per kete nuk ka kurfare DYSHIMI. Kete tani po VEREN edhe POPULLI SHQIPETARE i SHQIPERIS dhe i te gjitha trojeve SHQIPETARE por edhe SHQIPETARET ne tere Boten.

       1. S
        Suxhuki

        Edvin Kristaç Ramoviçi dhe shkauu i tjeter nga malesia Abazoviçi jane nje muut. Qe te dy punojne per shkiie.

        1. E
         Esma

         Po përsëritet historia, ta kujtojmë vetëm Tivarin kur janë gju në det me mijëra shqiptarë të Kosovës, absolutisht me ndihmën e Shqipërisë.

         1. A
          Arbeni

          Me ndihmën e regjimit komunist të Enver Hoxhës jo me ndihmën e shqiptarëve.

         2. H
          Hašim Thači nipi i popit Jovan Danilloviq

          Edi shkjau osht nji perqares ordiner i Kombit Shipetar.

          1. M
           Maloku

           Po ti qe shkruan serbisht ca muti je o koqevrar.

           1. I
            Il Iri

            Ymer Abazi eshte bir kurve dhe dashnore e Edvin Mutit, vellaut te Vuçkut.

          2. L
           Lumir Abdixhiku

           Vazhdon Edi Rama me ba deklarata budallica për Kosovën!!! Definitivisht, ky njeri ka problem me menaxhimin e budallakut të vet. Edhe ju që e përkrahni, keni problem të vetëbesimit dhe unë sinqerisht, ju mirëkuptoj. Hije më të mirë nuk mundeni me gjetë. Sidomos për enversitët, fizikumi i Edit u ngjallë mallin dhe dashurinë e ndrydhur dekadash! Kur jemi të problemet, pa to nuk jam as unë! Nuk asht dashtë me u marrë me Edi Ramën fare. Faji më i lehtë që mund t’i atribohet atij është se njeriu nuk di çfarë do. Por, nëse ai rastësisht e kalon këtë dilemë, atëherë nuk do të ketë lumë as det që i lanë mëkatet e tij. Ky njeri është në anën e kundërt të historisë dhe të interesit kombëtar. Dhe, historia do ta shkelë pamëshirshëm, për së gjeri e për së gjati.

           1. S
            Sara

            Jeni shumuar ju, kolonia e qenve me Baton Stanishiqin dhe Edvin Pashiqin si qente "alfa" qe s'pushonjne se lehuri kunder Albin Kurtit per hesap te padronit tuaj Vuciq Putinit, i cili ua mbush grazhdin me ushqim te pasur dhe te bollshem qe te lehni pa u lodhur. Ptuuu!!! Fare e keqe, race bastardesh!!! Jau qifte nonen Kingu Albin Kurti!!!

            1. G
             Gjilani

             Edi rama Ashim thaci Isa mutstafa dhe ky topi i kandarit Ramush hajdari po dhe bitum haxhiu e kane sjelle kosoven ne kete derexhe me ato te firmosurat ne bruksel po dhe nga ajo qe jane pa shkolle dhei kane hapur keto probleme kosoves ndersa edi rama ka qene nje ndermjetes ne dem te kosoves dhe kishte bitum haxhiun si keshilltar qe na solli ate djalen e ri per minister te jashtem ate qe bitumi thoshte eshte shum i zgjuar lexon 12 libra nga tirana bruksel Bitum haxhiu punon per serbet dhe ata i thane Edi pashicit qe merre per keshilltar se na shet dhe produktet kancerogjene te shqiptaret po ta vinire ate dite qe policia e kosoves shpartalloj ate banden e Edi vucicit fliste per te mos u kuptuar qe eshte i veremosur per ate qe ka ndodhur por sa per takimin Edi ka dhe damutit nuk eshte ne te mire te kosoves se ne i mbani mend per keto ndodhi edi kish paralajmeruar qe albini po e fut kosoven ne rruge pa krye dhe ka thirru kete qe e quante Gomar ta qiti ne drite kosoven Besoni Albinin mos degjoni keta e kane kfshuar karroten serbe. --------- Te dy i paskan leshuar zagaret ne mbrojtje. Mos pret ndonje lufte tjeter ne Kosove te vjedhesh ore idiot. Kur sje nje me kryeministrin tend cdo me Edin. Albini i ka shoket e rralle. Nuk eshte hajdut e vrases si ju te UCK. Perfituat nga gjaku i te vrareve. Rregullo shtepine tende breda murreve. ........ Ramzi Vučiči dhe Ramushk Radojčič Govnadinaj i paskan leshuar zagaret ne mbrojtje. Mos pret ndonje lufte tjeter ne Kosove te vjedhesh ore idiot i padobishem. Kur sje nje me kryeministrin tend cdo me Edziub. Albini i ka shoket e rralle. Nuk eshte hajdut e vrases si ju te UČK. Perfituat nga gjaku i te vrareve. Robte ku ti keni.

             1. A
              Aron

              Projekti për asociacionin normalisht nuk mund të vijë nga Lajçak. Ai nuk ka krijuar ende prej 100 vitesh një asociacion të tillë për 500 mijë minoritarët hungarezë në vendin e tij. Madje ai, kur ishte ministër i Jashtëm i vendit të tij, ktheu në kufi presidentin hungarez kur ai po shkonte të vizitonte këtë minoritet hungarez në Sllovaki. Hungarezët për Sllovakinë e Lajçakut nuk duhet të kenë të drejta as sa 30 mijë serbët e veriut të Kosovës! Ndërsa Kosova duhet të bëjë atë që vetë Lajçak e refuzon për minoritetet në vendin e tij! Kësaj i thonë “Bën si them unë, por mos bën si bëj unë”! Kjo është intrigë dhe mashtrim i turpshëm, të cilës i janë bashkuar edhe tradhtarët e kombit shqiptar Edvin Vučiqi, Ramut Radojčič Govnadinaj, Lubomir Arpaxhiku, Memluc Ketstoviči, Behdjet Mihajlloviči dhe partitë e tyre serboruse PS, AAK, LDK dhe PDK. Poshtë tradhtarët, liri Kosovës. Rroftë lideri i kombit shqiptar Albin Kurti.

              1. M
               Milladin Popoviqi

               Ramë Pashiči uluron se Kosova duhet të flas me Serrbin. Po çfar ka me folë me Serrbin kur Shkijet nuk duan me fol por donin gjak Shqipëtari. A kan tradhtarët brina apo jan si ky Rama i Zi dhe Haradin Zeza. Turpi ju mbuloftë.

               1. D
                Drini

                A robt e serbishtes tende ti qifssha o zagsri al- binit

               2. D
                Dushan Mugosha

                Ramziu është një mut muti, bashkë me partinë e tij serbe (PS).

                1. M
                 Milica

                 Rama eshte nje turp Kombetar dhe nje sherbetor besnik i Serbise. Ai bastard i ben presion Kosoves te pranoje planin serb , duke perdorur praktikat e frikesismit tamam si nje halabak qe i sherben interesave te Serbise .. Asnje nga ato kercenime qe thote ky spiun i rendomte i Serbise nuk do te behen kurre realitet. Ta qift nonen Albin Isaboletin Kurti, lideri i kombit shqipetar. Nonen n'pidh Edvin Nikollapashiq Rames.

                 1. N
                  Njesia Zjarri

                  Nga para lufta, gjatë luftës dhe pas luftes Pronto mafiozët e ps, pdk, ldk, aak dhe listes serbe kan qenë pjellë e serbis fashiste…edhe sot janë së bashku me Edvin shkjaun shqipfolës!

                  1. p
                   pilo lala

                   Mjesi shoke e ma shume shoqe u pershnes ku do qe jeni.Nji burre i menqur me ka theee:Shyptart e Malit Zi gjithqka jone vetem shqiptare nuke jone.Per shyptare te Shypnis thote kta pere Lek e shesin edhe nanen e vete kurr mos u beso se jane te pa bes.

                   1. A
                    Alfred

                    Ky version, i dashur Mero, qendron perderisa Rama, megjithe kete shpure zyrtaresh te emeruar e zgjedhur prej tij ne burg, vazhdon te qendroje ne pushtet! Do duhej te ishte larguar! Ne vend se te jape doreheqje, ky bashke me servilet perreth vazhdojne e na predikojne moral gjithe diten! Kjo eshte absurde dhe anormale!

                    1. q
                     q.va gruan e tao balles a mazniku

                     shume mire koke me koke me fredi belerin qe vrau policin kufitar shqiptar,greket duan te shfarosin shqiptaret dhe antikitetin e tyre

                     1. P
                      Palluesi I gruas se Robertos

                      Une sapo pallova gruan e Maznikut..

                     2. A
                      Avv. Arlind D. Fadili. nga US

                      Te gjithe Ju ushtaret dhe trushpelaret e super-monstres Albin Kurti, duhet ti hani M... NON STOP Edi Rames papushim 24 ore ne 7 dite jave, 12 muaj viti dhe dekada pafund. Trushpelarja juaj dhe rreshtimi ekstrem dhe menyra se si shkruani me nje urrejtje filo-Serbe kundra Edi Rames dhe in-direkt dhe Shqiperise, Ju ben te neveritshem dhe te pashperse, Ju pergojoni dhe shani e etiketoni si serb Eri Ramen dhe Lideret e UCK, ku me fuqishem godisni Thacin e pastaj me rradhe te tjeret, qe rrezikuan jeten e tyre per Lirin e Kosoves, duke bashkepunuar ngushte me Aleatet Euro-Atlantik me se pari me Ameriken. Ju mosmirenjohes: qe sot shkruani neper Rrjete Sociale dhe Media te ndryshme kunder Edi Rames dhe Lidereve te UCK, jeni fatkeqesia e vertete e Kosoves sepse jeni kthyer ne trushpelare nga sekti me ekstremist dhe i rrezikshem ne historine e Kosoves LVV dhe kreu i saj Albin Kurti. Por: PRISNI, PRISNI SE S"KENI PARE GJE AKOMA, pasi Perendimit po i soset durimi me ekstremizmin e Lidershipit aktual ne Kosove, qe per pushtet dhe populizem alla-Bizantin, ka futur ne mbi 50% te popullit Kosovar frymen anti-perendim, qe do te thote se ju peret nje e ardhme e zymte padisjutim, o trushpelare.

                      1. A
                       Abelardë Tahiri

                       O Arlind greku mor te qifsha rracen bastarde kenetore, hajduto-rradhetore o qirje greko-sllave he te qifsha motrat bashke me grate dhe dashnoret e Edvin Vucicit. Ju shipecat e Shkerdhihanes kurre nuk i keni ndihmu Kosoves. Perkundrazi Kosova gjithmone eshte fliju per Shqiperine. Mos te ishte Kosova nuk do te kishte as shtet shqiptar. Jau dhjefsha "mikpritjen" e pragun e shtepise. U pshurrsha sofren dhe vorret mor coftina qe ju shkerdhehet granimi ne semafora dhe pillni kopila. Coft Amelika e Servia. Rrnoft Kosova rrnoft kingu Albin Kurti.

                       1. .
                        .......

                        Ha mut ha, po po ju varit drun serbi ne pidh te asaj kurves se perdhunume do perfundosh o plehre serbo sllave.

                       2. U
                        UÇKaka

                        @ Avv. Arlind D. Fadili. nga US o jevg i qelbur , o zagar i fëlliqur , o qen e bir qeni , po kush të ka pjellë e edukuar ty , more goje mut , që komenton me ate gjuhë ? Yyyyy te qiftë Kina ç'te permban pragu , me grua , me nënë e motër e deri në kushërinj të pestë. Rroftë Kosova, rroftë King Albin Kurti. Poshtë edvin Muti, poshtë uçkurcat.

                        1. J
                         Juli

                         Arlind Fadiluci avash o zdap e mos ofendo vellezerit nga Kosovea martire se te shkerdhej ç'te permban pragu. Ju kelyshet e Rame kurves hidhini njehere syte andej nga Rusia se idhulli juaj numer dy Vladiqir Putana po kerkon ushtare per ne Ukrahine dhe si kelyshe besnike te ish komunisteve dhe dashnore te ish-agjenteve te Ke-Ge-Be sic thoshte Ram Iz Alia (babai numer dy i Kristacit) nisuni sa me pare t’a ndihmoni Puton per Ukrahinen. Boll lehet neper gazeta, kaloni ne veprime. Robte ku t'i keni. Rrofte Kosova.

                         1. G
                          Gjakova

                          Anmiku ma i madhë i Kosovesë osht serrbia bashk më edvinë kristacë ramenë opoZitenë koqovare dhe ish komutantatë uqkurca,,,,, te gjith kunra Kosovesë. Kosova ka qën e privatizume pej ish komutantave uqkurca qe 24 vjetë,,, vëtum mereni më mentë qe sotë serrbia vuqiqi - rama, daqiqi i kerkojn ne pushtetë e ne dialogë hashiminë - ramushinë - isenë - pacollinë e nukë dojn mu takue më ALBIN KURTIN. Pse more,,,, ju tregoni pse bre kina nonenë javë qieft.

                          1. D
                           Doarsa Kica

                           Me shume ka bere te mira politikisht per Kosoven Sonja Biserko e Serbise se sa opozita koqevare dhe qeneferia e Edvin Kristaç Ramoviçit. Ju shkrdheft pragun Albin Kurti.

                           1. .
                            .......

                            Dosara sa do te fshihesh del qe je koqevare. E para dosara ( dasara) te tradheton e dyta kristaçi thone koqevaret. Shqip quhet kristaq.

                            1. .
                             .......

                             Dosara sa do te fshihesh del qe je koqevare. E para dosara ( dasara) te tradheton e dyta kristaçi thone koqevaret. Shqip quhet kristaq.

                           2. a
                            aSPAK personale

                            Goro eshte Zari i rradhes qe Rama i leshon ne preher SPAK. Te arrestohet Goro se ka tjetersuar prona ne Himare e te mos arrestohet Artan Gacja (burraqi i Xhackes e "Investitori Strategjik"" i Rames) qe i ka marre ato troje, kjo nxjerr zbuluar SPAK si vegel qorre te Rames (megjithe zellin qesharak tye Meros per ta fshehur)

                            1. M
                             Miloti

                             Te gjithe vijne dhe i bejne mutin corapekuqit. Shqiperia mezi paguan pensionet e palloshi i mutit merret me shfaqje.

                             1. K
                              Koqevraret.

                              U qifsha rracen o kelyshet e Al- binit qe fusni turinjte w qelbur prej serbi ne gazeta shqiptare. Ca muti keni? Jeni kombi koqevar mos hani mut ne gazetat tona.

                              1. R
                               Ramski (Beogradski Partizan)

                               Frankfurter Allgemeine Zeitung - "Per Serbine Rama eshte kryeministri me i mire qe ka patur ne Tirane qe nga koha e Pashiqit... "

                               Lini një Përgjigje