Bashkë me Berishën janë gjithmonë e më pak 

25 Shtator 2023, 17:41Editorial Mero Baze

 

Rezultati i Kukësit, është një kambanë alarmi për opozitën shqiptare dhe gjithë ata elementë të saj që mendojnë se bashkimi me Berishën i bën më të fortë.

E  provoi në fillim bashkimi i Berishës me Metën. Bashkimi i dy partive, dha më pak vota se sa kanë pas ndarazi të dyja partitë. 

Edhe tani bashkëngjitja e deputetëve të opozitës me në krye Gazmend Bardhin, me Berishën, e bëri dhe më të vogël opozitën.

Dhe kjo do të ndodhë vazhdimisht dhe në të ardhmen. Kjo, pasi opozita nuk është aritmetikë, por është frymë. 

Berisha është faktori me valencë më negative në historinë e politikës shqiptare. Çdo faktor tjetër që i bashkohet atij shumëzohet me një numër negativ dhe zvogëlohet, nuk rritet. 

Ndaj zgjidhja nuk është që të bashkohen rreth Berishës e të shpëtojnë Berishën nga halli i tij. Zgjidhja është të bashkohen jashtë Berishës, ose nëse nuk e  bëjnë dot, të krijojnë opozitën pluraliste, dhe të bashkohen në një koalicion, por përsëri pa Berishën. 

Identifikimi me Berishën është shkatërrimtar për opozitën dhe frymën e saj, pasi çdo betejë me të në krye, nis me mosbesimin e thellë tek fitorja. 

Nuk kanë faj kandidatët e opozitës. Nuk them dot që ky kandidati socialist i Kukësit ishte yll i rënë nga qielli dhe Emri Vata një djall. Jo, djalë shumë i mirë është dhe ai se e njoh. Dhe në kushte normale mund të fitonte. 

Problemi është se ai dhe çdo opozitar që konkurron me siglën e Berishës, e nis nga minusi garën, jo për faj të tij, por për faj të Berishës. Ata e nisin fushatën me hallet e Shkëlzenit që ka zaptuar bregdetin shqiptar dhe ka varrosur 26 vetë për të vjedhur, hallet e Argitës që ka zaptuar klubin “Partizani”, hallet e Saliut që s’ka lënë gjë pa bërë dhe pastaj duhet t’u premtojnë njerëzve të ardhme?! Po pse budallenj i dini njerëzit ju?

Berisha u përpoq ta maskojë disa herë këtë problem që nga 6 marsi, 14 maji, Rrogozhina biss dhe tani Kukësi biss, por e ka të pamundur. Ai është identifikuar si virusi shkatërrimtar i shpresës për fitore të opozitës dhe nuk e lë më opozitën të ngrejë kokë.

Tërheqja e Lulzim Bashës më 14 maj dhe më pas në Rrogozhinë dhe Kukës për t’ia lënë fushën bosh, edhe pse është një taktikë tmerrësisht e dëmshme për PD, është nga ana tjetër një fakt i tmerrshëm se si Berisha, nuk ja del dot dhe sikur ta lësh të bëjë ç'të dojë në opozitë. 

Nëse opozita ka ndërmend ndonjëherë të ngrejë kokë në këtë vend, duhet t’i ulë kokën Sali Berishës dhe ta çojë në shtëpi.

E di që ju duket si këshillë armiku, por në fakt çdo armik, do t’u këshillonte të kundërtën, të bëjnë atë që po bëjnë, të mbajnë Berishën. Se ai në fund të fundit i duhet çdo armiku të opozitës në këtë vend, si një koleteral i paçmuar, i cili ta sjell fitoren dhe aty ku nuk e meriton, siç ishte rasti i Kukësit.

Dhe lërini këto fyerjet dhe sharjet për popullin, që “nuk e kuptoka që duhet të fitojë Berisha”. Populli nuk është i gjithi budalla, si ata që shkojnë pas Berishës. 

Gënjeshtrat e Berishës dhe autosugjestioni i bandës së tij, nuk funksion në popull. Të gjitha ato që ju përmendni si arsye që nuk duhet votuar qeveria, janë të vërteta, që duhet t’u bëjnë të mendoheni dy herë, përse njerëzit pranojnë të keqen më të vogël dhe janë gati t’i vënë shkelmin në fyt Sali Berishës. Dhe pse opozitarët nuk e kanë guximin që kanë shqiptarët kundër Berishës.

Ndaj në raste të tilla kur nuk gjen dot arsye tek humbja, nuk fajësohet populli. Në raste të tilla ndërrohet lideri, nuk ndërrohet populli.

 

22 Komente

 1. g
  gjeli

  Z,Baze thate qe Vata eshte burri i mire , eshte nje hajvan po te ishte i mire nuk kandidonte per shpellarin

  1. A
   Aferim Guzica Bardhi

   Mirë Safetit i punonte ai miku, po Gazmenda Bardhoshes i punon vërra e bythës. Kështu që, Kuksianët, si namuzqarë që janë, preferuan për pasardhes të Safet qefliut femëror një djalë vëndi që ka grua e fëmijë e jo një përfaqesues të homoseksualitetit të Gazmenda Bardhoshes.

  2. © KENDVESHTRIM TJETER ©

   Dy shuma algjebrike, Meta

   1. Z
    Zeni

    Po une e di qe minus me minus kur shumezohen apo pjestohen bejne plus!!!

   2. D
    Drini

    Ne gop te semes do vene te gjithe ata qe I rrine afer saliut.

    1. Z
     Zeqo Pilafi

     Ja justifikimi i Berishjanëve: "Në atë derexhe që e ka çuar PD Lul Basha nuk ka burrë që e ngreh nga balta. Është Prof. Dok. Sali Ram Berisha që e solli deri këtu, të ishte për tjetër njeri ajo në baltë do të ishte. Tani është koha edhe për një bashkim të ri, më të fuqishëm se deri më sot dhe nën udhëheqjen e Prof. Dok. Sali Berisha të ngrehim kokën dhe ballë lartë në zgjedhjet e ardhëshme ti tregojmë vëndin Edi Ramës, këtij shërbëtori të Vuçiçit. Demokratët e vërtetë janë ata që as e shkojnë nëpër mënd largimin e Prof. Dok. Sali Ram Berishës, kjo është një kërkesë që vetëm antishqiptarët e dëshirojnë....." Dhe historia përsëritet e përsëritet pa mbarim duke prodhuar të njëjtin rezultat turpëruese për PD.

     1. E
      Evisa

      Por paradoksi (ndonse i njohur dhe i studiuar) qëndron në faktin se besnikët fanatikë të Berishës (si për çdo diktator) edhe pre pakësohen në mënyrë progresive, ndihen edhe më të lumtur, për faktin se pakësimi në numër jua bënë më të dukshëm besnikërinë. Dëshira e papërmbajtur për të shfaqur besnikërinë i bënë brutal në qëndrimin ndaj të larguarve. Ata nuk i shqetson aspak zvogëlimi i partisë, akoma më të lumtur do të ndiheshin edhe sikur të ishin jo më parti, por shoqatë, për t'a nuk ka pikën e rëndësisë pushteti, as që duan pasuri nder dhe më the e të thash, për t'a ka vetëm rëndësi besnikëria pa kufij ndaj idhullit të tyre. Dhe kjo vazhdon derisa diktatori të largohet nga kjo jetë. Në fund lumturia më e madhe për t'a do të ishte t'u binte pika pranë varrit të idhullit të tyre, një dhuratë të tillë ata luten në heshtje përditë që t'ju bëjë zoti. Tek e fundit nuk kanë shumë faj, a nuk janë njerzit e mënçur ata që lavdërojnë një qën besnikë, i cili qëndron tek varri i pronarit të tij të vdekur deri sa ngordh dhe vet?

     2. C
      Cimi Velania Prishtine

      Kjo trgon qarte qe Kuksianet si bien bythes po i pelqen vetem sexi oral

      1. B
       BeeGees

       Degjova Berishen qe denoi vrasjen e policit ne Kosove. Nje hipokrizi e gjalle. Terroristet serbe bene me pak se cka bere Bejleri ne Gjirokaster disa vite me pare. Ai me disa shoke vrane 2 oficere shqiptare. Por Saliu e propozoi Bejlerin per kryebashkiak. NJELLOJ SIKUR KURTI TE PROPOZOJE NJE NGA VRASESIT SERBE SI KRYEBASHKIAK NE MITROVICE.

       1. g
        gjyshi

        Ç’krahasim i qëlluar, po si t’u kujtua, o derëbardhë ?

       2. S
        Shaqo

        Vetem ne fund the nje ghe te mire o Mero: populli nuk eshte budalla. Po, se ka 30 vjet Kuksi ne dore te PD, dhe 4 vjetet e fundit ndryshoi fytyren. Populli te vlereson, ju gazetaret, ne forme me te moderuar, po jeni njelloj si Berisha, keni te njejtin mentalitet, vazhdoni,me na vodhen, paguan, blene vota, si ky qe ty te duket i mire. Mero, sa te vazhdoni me perrallat komuniste ata e antikomuniste ne, ne grope do te rrini.

        1. Y
         YMERIT I RRJEDH KARI QELBESIRE DHE MUT

         YMER IK FUTJA KARIN NE BYTH FRROK CYPIT,EDI RAMES DHE ALEXANDER VUCICIT

         1. S
          Sa me pare me mire per ata

          O Mero ata te pd e dine me mire se kushdo sec’fare i ka shkaktuar ketij vendi Sali krimineli e Like hajduti prandaj, Saliun bashke megjth banden ne krye te dhjertores ti marrin e ti dorzojne ne Sapak se ndyshe kurre po kurre nuk lane per te fituar .

          1. M
           Matematika

           Mero matematiken nuk duhet t'a besh pis me politiken sepse kur e pèrdor pa vènd dhe pa mènd ajo nuk te fal,pa te thenè unè si komentues gjej gafen dhe bèn atè qe duhet dhe mos u ngaterro me .Ke degjuar shpesh ,por nuk ke kuptuar apo nuk je thelluar qe te shumèzoj me zero ,dhe dihet rezultati zero sepse nen zeron futen terma te tjere te shqipes se shkruardhe folur, ti ke dale jashte konceptit matematikur duke pèrdorur terminoklogji qe matematika si shkence ekzakte nuk te lejon Nuk di ne se je diplomuar per gjeologji (Nè se po t'a qaj halin),por ne se jo e ke marre diplomen me boshllek thelbesor

           1. e
            erjola hoxha e bija e flamurit dhe teutes dashnorj

            partia demokratike lindi e vdekur (po kur e tha kac islami per psne hahahaah po ku je o kaqi) duhet te linde femije tjeter kasem trebeshina ishte me i zgjuari o koqet e kandarit lexoni libra si iris pekmezi gruaja e kriminelit taulant balla u q... kompania telefonike one

            1. d
             dragojt e kuq smokthine

             edhe taulant balla ka tentuar te vrasi njerez dhe ka vrare dhe prape votohet ? si dell llogaria kshu z.baze ?

             1. P
              Patrioti cam i M...Bazes

              Pas kujt jane ata opozitare "me shume" o Mero qe i shikoke zotrote e nuk i sheh askush, a na i trego ca? Kush qenka ketu opozite e kulluar ndaj ketij pushteti absolut Rama qe po i ben opozitarizem po aq te kulluar sa ai vete? Basha? Qorri? Flutur Acka apo...Ervin Kulluri zagari Rames qe tashme eshte anetar i Keshillit Kombetar te asaj PD se Bashes? Tregoje Mero e mos ki ndroje se te keqkupton kush andej nga kryeministria...

              1. e
               eli-tiv

               ...problemi i opozites nuk saliu....asnje e askush nuk ka iluzione se soliu ka potencial politik e njerezor...ata nuk dine cte bejne me vehten e tyre...vetem shtyjne ditet gjoja pas saliut....kuptohet qe saliut kjo i duhet ...por nuk i mjafton..Opozita e quan vehten interesante kur sulmojne Ramen...kjo nuk te ben konkurrues per te marre pushtetin...Me te sharra e manipulime nuk kalohet lumi qofte edhe me skandalesh video...Sot kane ndryshuar shume gjera e njerezit jane kontakt e te perditesuar..Opz rendin pas nje fotolajm te saliut pa kuptim..deri sa kur saliu del bllof bejne sikur skuptojne....eshte qesharake e mjerim se saliu ai eshte.

               1. E
                Edi R

                Lum juve qe komentoni e gezoheni qe vendi nuk ka opozite , lum ju per ate zot .

                1. E
                 Evisa

                 Jam kurioze të marrë vesh, të paktën përsa i takon komentit tim, ku e vini re gëzimin tim "...që vëndi nuk ka opozitë.."? Ju duhet të jeni thjesht një idiot zotëri! Dhe për t'i dhënë vlerë idiotësisë që nxirrni nga goja, vendosni të merrni me qera nickname "Edi R".

                2. N
                 Nastradini

                 Po pse me Lulin do fitosh ti o Mero. Bjeri se i bie bukur edhe ti o Mero. Duhet organizuar opozita e vertete me te djathten reale qe njeh dhe kthen pronen, vetem ateher mund te funksionoje sistemi demokratik. Edhe ti je pjese e kazanit mediatik, sherbetor i kesaj klase politikeku fiton hajduti, servili, i pa afti.

                 1. D
                  Dajti

                  Nderkohe Armando Duken e zgjedhin zv. President te UEFA! Ne fjalen e rastit falenderon Edi Ramen e Erion Veline qe bene tere ate rremuje per ta hequr..."fale tyre ma dhane kete detyre te larte se me beri te dukem ne syte e UEFA si i persekutuar nga Pushteti....."

                  Lini një Përgjigje