I lavdëruar në çdo gjuhë të botës dhe i sharë shqip dhe rusisht

21 Shtator 2023, 20:15Editorial Pëllumb Kulla

 

Kam një kënaqësi të pamatë, që javë dhe javë më parë, pata parathënë, se Edi Ramës, po i jepej një rast i artë, po i ofrohej një podium, podium më i lartë diplomatik i planetit, ku ai me shumë gjasa, do të shkëlqente me talentin e tij gjithnjë dhe më të ndritshëm në figurshmëri dhe në përballjet qit e prit.

Dhe fati po e ndihmonte këtë drejtues të radhës së Këshillit të Sigurimit (KS) të OKB me praninë e sigurt të presidentit hero, Zelenskit, që në krye të popullit të vet po udhëheq përballjen e agresionit gjakatar, pushtues. 

E presidenti shqiptar i KS, do të kishte nderin historik t’i jepte atij të drejtën e fjalës së shumëpritur. 

Dhe më tej, nuk u shtyva dot në parashikime dhe parathënie. Nuk e mora dot me mend që kryeministrit tonë karizmatik, fati do t’i sillte përballë protestat e përfaqësuesit të vendit aggressor, që zhurmëronte se ukrainasit po i jepej kjo mundësi qarjeje… E që pastaj, do të piqej rasti drithërues që Rama ynë të shqiptonte thënien lapidare, me ngarkesë përrallore: 

“Ndaleni luftën dhe unë nuk do ta le Zelenskin të flasë!” 

Të thënat e legjendave nuk janë kurrësesi të përditëshme. Shprehjet e mëdha, ato, që hyjnë në historitë e kombeve dhe nderojnë thënësin dhe vendin që ai përfaqëson, janë magjike, duken si metafora, ftojnë për veprime të pamundura, duken si shprehje të çmendura, por që mbeten legjenda pikërisht për këtë pamundësi. 

Ne e pranojmë të thënën “ai i hyri detit me këmbë”, por e pranojmë atë për forcën e saj figurative. Do ta mbajmë mend edhe kërkesën e pamundur të Edi Ramës “Ndaleni Luftën!”

E pra, pa këta dy elementë, pa praninë aty të Zelenskit dhe pa ankesën e ministrit të jashtëm rus, kryesimi shqiptar i KS, nuk do të ishte memorable. Do mbetej i zakonshëm, mbase një rutinë e thjeshtë.

Sinqerisht do të lumturohesha, nëse sot, kundërshtarët politikë të Ramës në Tiranë, do të gdhiheshin buzagaz dhe të entuziazmuar, ashtu sikurse gdhihen përditë të vrerrosur nga bëmat që i faturojnë atij burri që u ka zënë diellin! Do të bëhesha me krahë po qe se do t’i shihja për herë të parë ta përgëzonin atë burrë për këtë shprehje epike përrallore, për fjalët e mëtejshme në dobi të afirmimit të përsëritur e përsëritur, të pavarësisë së Kosovës. Mendoja se do ta përshëndesnin për mbrojtjen e fisme të ministrit Osmani, atij shqiptari tjetër nga RV e Maqedonisë pritur me nderime në sallat e OKB-së. 

Do të ishte një fisnikëri e lartë, një mrekulli, një vargëzim çudirash që nuk i ka parë ky komb.

Por jo! Me këto specie ekzistuese politike, kjo nuk mund të ndodhte. Dhe nuk ndodhi. E kundërta ndodhi. Një ish ministër i jashtëm buzëpërveshur deklaroi se Shqipëria me kryesimin e Ramës dje …kishte humbur shumë! Një burrë tjetër, një famëkeq, me shumë “ish” përpara pështyu mbi veprën e djeshme të shqiptarëve. Ishte bash ai, që ca ditë të shkuara arriti e tha publikisht se “fitorja e kombëtares së futbollit kishte gëzuar mbarë popullin shqiptar dhe vetëm dy fytyra ishin parë që nxinin nga hidhërimi: fytyra e Ramës dhe e Silvinjos, trainerit që fitoi!”

Epo, për nder është një fatkeqësi epokale të jesh bashkëkohës dhe bashkëkombas me njerëz kaq të mjerë dhe të lerosur!

As këtë herë për atë që ndodhi në OKB?! Po gëzon shtypi i mbarë botës e ata nuk gëzojnë?! As në këtë rast?! 

Bëra një shëtitje në twitter. Mbushur twitteri plot fjalë lavdëruese, në të gjitha gjuhët e rruzullit! Por kishte edhe shumë të shara dhe mallkime për Edi Ramën. Ato të shara binin fort nē sy, ngaqë ishin vetëm në rusisht dhe në …shqip! Në ato shqipet hasje hera herës edhe dialektin kosovar! O Zot! I mjerë ky vend!...

Por, le të gëzoj unë dhe ata mijëra e milionëra si unë, për këtë episod historik në Nju Jorkun amerikan!

Nga mbrëmë do të më mbeten të gdhendura në kujtesë, ai bashkëpunimi I kujdesshëm nga pas i ambasadorit tonë të shquar Ferit Hoxha, tek ndihmonte me sugjerime dhe materiale të printuara kryeministrin e tij. Vetë Feriti me stafin e tij të pakët në numër, por të palodhur, pat bërë një punë të lavdërueshme përgatitore për këtë ditë të rrallë. Mirënjohje atyre!

Do të më mbetet, sigurisht, e pashlyer figura e ndritshme e Zelenskit me atë veshje emblematike, me ngjyra ushtarake në tryezën e Këshillit të Sigurimit, fjala dhe mirënohja e bukur e tij. 

Lufta nuk u ndal dhe ai foli! Nuk më mbetet veç ta uroj që ta dëgjoj kur të flasë atëherë. Atëherë, kur ai në krye të popullit të tij do ta ketë ndalur luftën në Ukrainën e çliruar nga hordhitë perandorake të Moskës.

 

 

94 Komente

 1. L
  L.Xh

  I nderuar Zotni Kulla. Ju lumtë mëndja, dora e pena. Ke thënë ato që duhet të thotë një shqiptar, një burrë shqiptar, një atdhetar i vërtetë. Nder e respekt për ju.

  1. V
   Vranakonti

   Zoti Kulla! Respekt pakufi per ju dhe nje pergerzimte veçant per kete shkrim te sinqert dhe brilant. Eshte e vertete se per Ramen e gjithe bota e lavderon vetem ne rusi dhe ne shqiperi e shajne. Kjo kuptohet lehte.Ruset e shajne Edi Ramen se ai u ndesh me ata ne KS te OKB dhe jane kundershtsr,por Rama shahet edhe ne shqiperi per xhelozine e tyre qe Rama triumfit atje. Edit Harxhi ne emisionin "Opinion" shkalloi fare,gati sa nuk doli menç me sharje e ofendime per Ramen. Po keshtu edhe disa te tjere te opozites se coptuar shqipetar. Edhe njehere urime dhe respekt per ju zotii Pellumb Kulla.

   1. P
    Pellumb Lapedhaja Namir Kulla

    Të rrojë partia me në krye shokun Edver! Për para !!

    1. Roberto

     Pirdh o shoku pirdh. Ju kane hedhur trute e gomarit dhe ju akoma pas 35 e kusur vitesh vazhdoni dhe i bini ne nje vrime. Ju vjen inat?? Kujt i plasi???

    2. S
     Selam nga zemblaku

     Nga shkrimtar humorist ne kohen e enverit eshte shndrruar ne nje karagjoz ordiner ne kohen e edit,nga sundimi i te cilit dhe perfiton.

    3. D
     Demokrati

     Shkrim i skalitur. Bravo Pëllumb Kulla.

     1. I
      Italia si moter

      Te lumte pena Mero ,nje shkrim brilant ,me Edi Ramen Shqiperia do te eci perpara .

      1. P
       Paloka PD

       O italia…… e ka shkruajtur Pëllumb Kulla e jo Mero Baze…Ja ke fut kot plako.

       1. ?
        ?

        O Paloka, po ti nuk e kupton që këtu është plot me sufllaqexhinj analfabetë sahanlëpirës të Rilindjes. Ata vetëm duartrokasin, nuk kuptojnë. Rilindja shyqyr që i ka budallenj të tillë.

        1. M
         Mal Cori

         Hë bravo ? (pikëpyetja)....... . U mblodhën tan sufllaqexhinjtë e botës, sahanlëpirës e analfabetë, nga SHBA, Anglia, Gjermania, Polonia dhe duartrokasin spiunin e Vuqiqit, Edvin Kristaq Vrasës Rama............ . Ne nuk kena me pyt Ramën se çka do baj populli në Kosovë, apo dhe në Shqipni....... . Kosovën e drejton Mreti i tan shqiptarvet Albin Kurti dhe në Shqipni së shpejti ka për të ardh lexhenda e kombit Sali Berisha............. . Dridhuni patronazhistë dhe sufllaqexhinj !

         1. ?
          ?

          Paska dhe servila të Saliut!

          1. V
           Vishja plot

           Mal Cari

           1. i
            iliria

            Cori, Sali tradhëtari do të vijë në pushtet vetëm kur të ma puthi carin!

        2. s
         sa me shpejt Lexhenda. 100 vjeç

         U shofshin zagaret

          1. T
           T Koqe

           O koqe T shape, po lexoje te pakten shkrimin se le nam. Ta paska rritur Mero rracionin, 2 byrek ne dite hahahaha.

          2. T
           Tirona

           Bravoo Kulla

           1. p
            patrioti

            Respekt penes e mendjes suaj i nderuar

            1. s
             saliu duhet te shpallet terrorist

             nga kush pret qe te ndegjosh fjale te mira ose te pakten te mos shajne,nga hordhite barbare te sali berishes,nga keta injorante qe po enden rrugeve si zagar dhe shfryjne mllefin e tyre vend e pa vend.keta jane me rus se ruset,me beler se beleri i vetshpallur grek.

             1. L
              Londinezi

              Nuk habitem me shqiptaret inatcinj dhe shpirtzinj qe vetem ankohen por habitem me ty o zoteri qe ke qene dhe ambasador, por edhe rregjizor qe na ke dhuruar disa perla te kulture tone. Pse habitesh ti kur ne Shqiperi jo vetem qe lobi Rus dhe ai sllav eshte prezent por edhe sponcorizohen hapur ( me shume meqe ra fjala sesa shteti jep per teatrin kombetare). Parate Ruse qe kurre nuk u hetuan por qe CIA dhe sherbimet Britanike publikuan hapur faktet I harrove? Nese do te shohesh si perdoren keto para shiko televizionet kombetare shqiptare nuk ke nevoj te lexosh idiotet e dobishem ne twitter. Mos mendo se jane anti-shqiptare se ndryshe ju rritet mendja po ju the.. Jane thjesht inatcinj te vegjel dhe shpirtzinj. E kam thene disa here, Shqiperia do behet edhe per inat te shqiptareve inatcinj dhe shpirtzinj. Si njeri i teatrit dhe televizionit ben mire te ngresh zerin tek shalgjati per gjendjen katastrofale qe eshte media dhe arti ne pergjithesi.

              1. L
               Luani

               Është më se kënawësi tju lexoshë Ju z Kulla.., jeni vërtetë aset.., ju paçim sa më gjate

                1. t
                 timi

                 Edi tall b@let me kundershtaret e tij ne Shqiperi dhe ruset dhe kelyshet e tyre antishqiptare ne ballkan.

                 1. V
                  Vlora

                  Respekte Pëllumb

                  1. G
                   Grand

                   Z. Pellumb Kulla, mbetesh qytetar I nderuar I Shqiperise! Duhesh nderuar! Faleminderit per ndergjegjen dhe respektin per popullin shqiptar!

                   1. M
                    Muzaka i Ri

                    Bravo Kulla, brilant dhe i patriot si gjithmone. Kodosh dhe sahanlepires ka dhe do te ket cdo vend, ka edhe i yni, buze viçer dhe mendje krricer, mos u merzitni me ta, duhet material per humor edhe per brezat qe do vijne.

                    1. L
                     Ladi

                     Je njeri, me plot kuptimin e vertete te kasaj fjale magjike. Nuk eshte e lehte te jesh njeri. Duhet shpirt i madh, mendje e ndritur, kulture dhe dije. Dhe ti Pellumb i ke te gjitha keto dhe meriton levdata pa fund. Jam krenar per nje shqiptar te ndershem, te ditur dhe plot talent si ti. Te uroj nje jete te shendeteshme dhe te gjate, per te miren e vendit tone dhe te shqiptareve

                     1. N
                      Nositi

                      Bravo pellumb shume realist dhe idrejte

                      1. A
                       Adhurues i Pellumb Kulles

                       O Pellumb, shume bukur e thjesht shkruan, respekt. Por mos u merr me politike se nuk e ben dot. Rama pati jehone vetem ne Shqiperi dhe Rusi. Ne mediat e tjera thjesht permemded sepse duhet te permemndet si drejtues seance. Mos na hap barkun tani. Por edhe nje gje, dhe ketu nuk do e zgjas sepse pikpamja jote eshte e qarte; Rusia eshte ne te drejten e vete. Gjate krizes se raketave ne Kube, Amerika kercenoje boten se do e digjte e ta bente shkrumb e hi me bomba berthamore. Ik Pellumb, mos u merr me keto pune. Po shkruaj ndonje humor dhe na ndero.

                       1. R
                        Rama qen rrugesh

                        Respekt, mire i thua, te merret me palacot e skenes. Ed palla foli si kryetar kooperative ne kohet e qoftelargut.

                        1. B
                         Bardhi

                         Duhet te identifikohesh duke bere ate qe di me mire.Hum Hum Te qifsha ty dhe Salen ne sum

                         1. t
                          timi

                          I modh fare Bardhi,u gajasem.

                          1. R
                           Rama qen rrugesh

                           O Bardhok, ketu nuk eshte forumi i pederasteve...

                          2. s
                           shigjetari

                           Ore ti qeni rrugeve i kohes se kooperativave: Ndaje inatin qe ke per Ramen me te qenit Shqiptar! Po nuk je ndjere shqiptar, çfarë dreqin je atehere veçse shpirtzi..

                          3. O
                           O të kripsha mëndjen e shpellarit

                           Ja një adhurues i pëllumbit që kupton më shumë nga pëllumbi,nuk mbarojnë të zgjuarit e Sali kriminelit

                          4. T
                           Tirana

                           Eshte ceshtje kendveshtrimi o Pullumb Kulla.

                           1. J
                            Jimi

                            Je i mrekullushem Pellumb !

                            1. B
                             Bato

                             Respekte z Kulla.Te shihje mbreme bien Harxhi u shqye u ster shqye kunder Rames ore plasi shkoj ne te sëmes.Keshtu i udhëzon saleh kerma.

                             1. L
                              Lloji

                              Ky shrim te çon ne nivele te ndryshme shpirterore, fantastik z.Kulla…

                              1. K
                               Koli

                               Kafshet nuk kane Brina.Ato qe e shajne Edin ngavKosova,jane Ushtaret e cmendur te VC se Kurt Karit.

                               1. O
                                Ok

                                Edi mezor priste te kishte problem me ate Shkerdhaten Rus.Eshte ky qe Shan Kosoven ne cdo takim,ka folur per Shtepine e Verdhe,per Krimet e UCK,te gjitha ngrihen nga ky Rusi Shpifur.Ja ule bukur Koken Rusit Edo.Hec Plako se vetem ti e bon Shqipnine.

                                1. I
                                 I

                                 Koqevaret e Al -Binit le ta shajne Edin.Jane 1,5 miljone Shqiptar(Sa gjithe popullsia ne Kosove),qe votojne per Edin.Merri para Edo,kur shikoj fjalimet e tuja dhe i krahasoj me ato te Shpellarit,OZot,te vjene per te Dhire per Bacen Sali.Te fala Al-Binkes,prape Edi po i del ne Gjume.

                                 1. t
                                  tetovari2

                                  Gabim je I,jo të gjithë kosovarët e shajnë z.KM.Edi Rama, edhe pse votojnë për vetëvendosjen dhe z.Albin Kurti!

                                 2. D
                                  Dhëmbeli

                                  O Pëllumb ! Je vërtet Pëllumb i bardhe . Nuk është për t’u çuditur ! Këta janë nihilistë , ju pëlqen vetëm mëndja e tyre . Nuk janë ç’quar në karierë e tyre brënda e jashtë vëndit dhe nga zilia shtojnë dozat e nihilizmit, nxjerrin vrer nga goja e aromë mbytëse nga të gjitha vrimat e tjera .Eshtë për t’ u ardhur keq , por këta janë… , dhe nga vreri , zbuluan fytyrën edhe ata që rrinin fshehur . I tromaksi K/ministri i Shqipërisë nga lartësia e KS , në OKB . Faleminderit o Pëllumb!

                                  1. s
                                   scriptum manent, verbum volant

                                   Bravo, shkrim i goditur...

                                   1. T
                                    Teatri ndërkombëtar

                                    Rroftë shoku Edver! Marrtë nga ditët e popullit dhe sidomos nga ditët e patronazhistëve dhe sahanlëpirësve të rilindjes që këtu qënkan me shumicë si gjithmonë. Ukraina pse nuk e njeh Kosovën? Teatri që Rama bëri te KS i OKB, është i parapërgatitur me skenar, dhe për sa kohë Rama dhe organizata e Sorosit janë "bythë e brekë", Ramën do mund t'a shihni si trim me fletë, duke luajtur me Patos rolin e tij teatral ashtu siç e kanë udhëzuar që të shprehet. Ai ishte i parapërgatitur për çdo skenar. Nuk mund të bësh lojra e batuta me Rusinë apo edhe me të tjerë nëse nuk ke marrë leje më parë ose nëse nuk je udhëzuar se çfarë do thuash. Vetëm kur je diktator si Enver Hoxha dikur, mund të flash kodra pas bregut duke hedhur valle në gojë të ujkut imperialist, apo socio-imperialist.

                                    1. q
                                     qivrymsi

                                     SHBA dhe Shqiperia ja plas " vrymen " rusit edhe cdo robshi qe adhuron ariun e stepave qe copetoi trojet shqiptare.

                                     1. S
                                      Sali qen bir qeni rrugëve do ngordhësh

                                      Eh more teatër që nuk di ç'është teatri,ju që keni pushtuar Shqipërinë me urdhër te Saliut,keni hall se Rama ka fituar pikë me këtë dhe ju do endeni si çifuti në shkretëtirë për 40vjet me barrdhoshen me mjekër që një herë i ngjitet Lulit e pastaj Saliut....

                                      1. M
                                       Mihali

                                       Ti raku duhet te jesh Karjan Çani ose Dule dhjaku? Shko bej kaken mer derdimen se ketu eshte vetem per shqiptare or evgjit i pste grek.

                                      2. c
                                       chp

                                       Nuk diskutohet qe njerzit e liqte si tipa te Besnik Mustafes jane pambarimisht antikombetare me rastin e paraqitjes dinjitoze te Rames ne OKB por keta nuk jane me shume se 1 perqind te popullsise.Mendoj se shumica absolute e shqiptareve nuk kane deshire qe Rama te tregohet me amerikan se amerikanet..aq me keq kur Salini I Viqidolburgut jo vetem qe perdhos cdo dite HEROIN E OKB por dhe kimen e bidenit qe fshiu menderen..Per trimin Kulla do kisha respect nese do largohej nga OKB ne menyre proteste kur Saliu furnizoi me nafte makinerine e Milloshit..Fitoi Rama me Putinin ne letra dhe show por ne na duhet te fitoje me terroristet Berish

                                       1. H
                                        Hurigardhit

                                        chp, more chp! Asnje cisterne nafte nuk kalonte nga OKB-ja. Thuhet se dilnin nga Shkodra. Pyet njehere veten o chp: pse ia ka kthyer Kulla kurrizin Berishes?

                                       2. p
                                        pershendes !

                                        PO une çfare te theme? Emocion dhe shprese. Te faleminderit, Mero , per kete shkrim te penartit Kulla!!

                                        1. V
                                         Vali

                                         Të përshëndes edhe unë po shkrimin e ka shkruar Pëllumb Kulla jo Mero, pra duhet të përshendesesh atë jo Meron.????????????????????‍♀️

                                        2. Z
                                         Zgalem

                                         Ne keto shkrimet e sotme bien ne sy shkrimi brilant i Pellumb Kulles dhe zhurma me rezonance negative e disa opozitarve shqptare , per sezonin e djeshem te Keshillit te Sigurimit , qe e kryesoi Edi Rama . Kryeministri shqiptar e tregoi vetes , perpara botes , si nje politikan i zhdervjellte , qe , ne menyre figurative , e mbyti ministrin Lavrov dhe e evidentoi personalitetin e Zelenskit te Ukraines . Gjithe bota e ndoqi kete eveniment boteror politik , qe e drejtoi me kopetence Edi Rama . E tregoi veten si nje pasardhes i denje i Fanolit dhe i rilindasve te famshem frashellinj . Kur gjithe bota i beri jehone ketij evenimenti , Tritan Shehu dhe disa opozitare te tjere , perfshire dhe gazetarin e emisionit " Te pa eksopozuarit "luajten rolin e qyqes . E falnderoj shkrimtarin Kulla , per kete vleresim epokal . Zgalem

                                         1. D
                                          Deda...

                                          Nuk duskutohet që kryeministri Rama bëri paraqitje të mirë, por është shumë pak kur sheh në c'mjerim dhe sa i pambrojtur është shqiptari i thjeshte pa mohuar se Z. Rama qendron shumë me lart se politikanet e tjerë shqiptare... Z.Kulla, dhe pse me prejardhje nga një derë e madhe, jeni berr i stanit enverist... Kaq shumë corbe keni ngrënë zotëri kur ju dhanë të drejtën e studimit?... Nuk ju vihet faj, s’kishte rrugë tjetër me atë regjim barbar qe ju bëni gjoja se e denonconi... Jeni thjesht i shitur zotëri, sado të shkelqeni... Suksesi i zotit Rama ka pak kuptim kur shteti shqiptar lengon ne cdo qelize të tij nga MAFIA... S'ju bën përshtypje zotëri, se Shqiperia udhehiqet nga pasardhesit e NOMENKLETURES, të cileve vetem Pol Poti ua kalonte... Z. Baze, ma nxirr komentin...

                                          1. t
                                           tetovari2

                                           Deda, mafien ja la në derë tradhëtari i kombit(që duhet dënuar me vdekje) Saliu i Viçidolit,sikurse ja la vrasësin e ushtarëve Belerin! Saliu është si kurvat kur bëjnë kopilin dhe ja lënë tjetrit në derë.

                                           1. E
                                            ED TIRONCI

                                            dede zbrit nga shtylla.....se ke njel akoma ne tropoje.ska mo shtylla telefoni.

                                           2. L
                                            Lufter

                                            Drejtimi i Keshillit te Sigurimit nga Shqiperia dhe kryemininistri Edi Rama, eshte nje moment historik mbreselenes jo vetem per Shqiperine. Momentet e debatit midis Edi Rames dhe ambasadorit rus jane disa, por kapja e momentit thelbesor dhe shtjellimi i tij nga Pellumb Kulla te le pafjale, te mberthen, nuk leviz dot edhe antishqiptaret carmatosen. Ne shume shkrime per kete problem pervec vleresimeve pozitive ka mjaft shkrime negative, ndersa ketu ne shkrimin e Pellumbit deri tani jane pozitive, nuk ka guxuar asnjeri ta kundershtoj. Drejtimi i Keshillit te Sigurimit nga Edi Rama dhe stafi i perfaqesise tone ne OKB, ishte nga fillimi e deri ne fund ne lartesine e detyres historike perpara gjithe botes. Edi Rama, me qetesi, qartesi e seriozitet, e filloi drejtimin e ketij aktiviteti mbare boteror qe vazhdon te trondisi boten me pushtimin e Ukaines nga Rusia. Por ambasadori rus nderhyri ne menyre provokative disa here. Rama me qetesi i dha pergjigje ne baze te rregullave, ligjeve e traditave te Keshillit te Sigurimit, megjithate ambasadorit nuk i pelqyen ato pergjigje dhe ofendoi e i konsideroi te pabesueshme ato pergjigje dhe vazhdoi me pyetje te tjera per diskutimin e presidentit te Ukraines, ministrit te Maqedonise qe perfaqesonte OSBEN, apo presidenca Shqiptare, kryeministri Shqiptar apo kryetar i Keshillit te Sigurimit. Ky ambasador synonte ta mposhtete e neutralizonte Edi Ramen dhe te devijonte e te nenshtronte e pushtonte veprimtarine e ketij aktivitefti sic kane pushtuar Ukrainen. Edi Rama nuk u nenshtrua por me dinjitet e qetesi i argumentoi e perballoi me vendosmeri e palekundje keto sulme te poshtera. Me kete qendrim te Edi Rames, sulmet ruse u thyen. Kjo beri qe zhvillimi i aktivitetit, te drejtimit dhe rrjedhen e duhur, duke justifikur plotesisht rendin e dites per te cilin ishte thirrur ky eveniment qe po dritheron gjithe boten. Kjo beri qe te gjithe diskutantet e personalteteve te botes te ishin ne nje linje edhe miqte e rusve denuan kete agresion. Ky qendrim dinjitoz i Edi Rames kanalizoi zhillimet pozitive te ketij aktiviteti. Te ishte lejuar ambasadori rus dhe te plotesoheshin kerkesat e tij, do te behej nje aktivitet qe me mire te mos ishte thirrur. Nje "merite te madhe" ka ambasadori rus me nderhyrjet e tij, deskreditoi veten dhe shkaktoi drejtimin e zhvillimin ne nivel te larte te ketij aktiviteti. Opozitaret tane ish ministra, ambasadore si Tritan Shehu, Neshua, Harxhi, Berisha etj. nuk durohen t'i degjosh, te cilet me nje logjik qe shkaterrojne veten dhe partite perkatse. Ke mbrojti Edi Rama me qendrimet e tij ? Ai mbrojti Ligjet, rregullat e ketij Institucioni nderkombetar ne mbrojtje te kombeve e shteteve te Botes, ai mbrojti dinjitetin e tij dhe te Shqiperise. Thenien lapidare, Ju ndaloni luften dhe Zelenski nuk do te flas, eshte analizuar ne menyre te shkelqyer nga Pellumb Kulla.

                                            1. I
                                             I merzituri

                                             Te lumte Pellumb. Ashtu si ke emrin ,ke mendjen e ndritur,ndersa zemra te bucet nga gjaku i paster i SHQIPTARISE E ATDHEDASHURISE. Te kisha marre inat,por ja qe iku dhe u tret. Fjala juaj ,te fut drithmen dhe te ben te vloje gjaku ,prej krenarise dhe optimizmit. SHQIPERIA KA PATUR DHE KA BURRA DHE PATRIOTE ! Shume faleminderit

                                             1. T
                                              T

                                              Hordhit e Saliut i nderuari Kulla bashkohen dhe me djallin kunder Edi Rames,jo me rusin,serbin dhe grekun po dhe po,shikoni cfare bene ne Himare,kandiduan nje kriminel dhe antishqiptar si ky bejleri. Puna eshte se u ka plasur cipa dhe as skuqen dhe as zverdhen.

                                              1. X
                                               Xhezo Smokthina

                                               Si artist, Pëllumbi e tha fjalën e tij. Tani Goliku e ka radhën, mos t'na e vonojë shumë këngën! S'ka gjë më të bukur kur sheh artistët të merren me politikë!!! Rama, Pëllumbi, Goliku....kjo është vërtetë e mrekullueshme!......Të zestë Biden, Rishi Sunak, Macron, e të tjerë thuaj, që po ju zien koka si ti japin fund marrëzisë perandorake bolshevike të një mizori të dalë nga stepat, pa për hartimet tona zbavitëse nuk ka njeri kohë të merret.

                                               1. T
                                                Trupa e estrades Fier

                                                I madhi Pellumb Kulla , shkrimet e tua megjithse te rralla godasin gjithmone ne shenje . Kjo qe ndodhi dje me keta plerat se nuk mund ti quash opozitare por vecse plera , pritej qysh kur u dha njoftimi qe EDI RAMA do drejtoje mbledhjen e KS ne OKB , pra keta ishin te karikiar nga me anti Shqipari Sali krimineli . Urime zoti Kulla mundesisht me prezent me lapsin qe e mban te mprehur mire .

                                                1. K
                                                 Kujtim

                                                 Edhe devolli edhe budalla!!! Për herë të parë e dëgjoj....

                                                 1. S
                                                  Stefani

                                                  Ti evgjit grek qe del me pseudonim zhduku nga ky forum mer te qifsha grune dhe papune. Mos harro bythen ta lyesh me vaj kur te ckepesh nga prapa me dhespotin, vemje

                                                  1. V
                                                   Vasili

                                                   *Kujtim* ti je ai jevgu i pste gre qire qe ben diversjon ne cdo shkrim.... Ik or pederast e shko pallohu me papune ne meshen e bythes, plehre

                                                  2. B
                                                   Boston

                                                   Gjithmone i vecante por i sakte. Urimet me te mira i madhi Kulla!

                                                   1. J
                                                    Jam krenare per Kryeministrin tim.

                                                    Ke thënë të verteta.

                                                    1. h
                                                     historia perseritet

                                                     "Sa mjerim kur e lavderojne te huajt dhe e percmojne ne vendin e tij..." jane fjalet e Avni Rustemit per Esat Pashen te thena kur lexoheshin telegramet e ngushellimit per Esatin ne gjygj ndaj Avniut ne Paris! (c'do ngjashmeri simetrike mes Avni Rustemit e Esat Pashes me Lum Kulle e Edi Rame nuk eshte vetem rastesi)

                                                     1. s
                                                      shigjetari

                                                      O Historia...kush është simetria në këtë rast se s'po e kuptoj: Esat Pasha = Edi Rama ??!!

                                                     2. Z
                                                      Zvokati

                                                      Z.kulla, urime Njerëzit patriot vlerësohen kur krenohen me vendin e vet,dhe hidheshin e bëhen bish kur u preket sa do pak vendi i tij, këtu ndahen me tradhtaret kolabrocinistet, njerëzit pe din e I man qe e kanë shitur veten ,këta soszi nxin e sterrosen ,kur vendit te tyre u bëhet jehon , keta sojzi kurrë nuk. Gopen me te këqijat qe i bëjnë këti vendi, mjera ata dhe mjer ne qe i kemi në pjesë, arrin deri aty ish zv ministrja e jashtme e keti vendi qe paguhet akoma nga taksat tona te injoroj kryeministrin e vendit te saj dhedeklaroj dhe lavdërojnë qëndrimin e lavrovit, dhe pretendojnë qe te vin prap në pushtet keta sojzi, Burri i madh i një vendi te vogël e bën vendin më te madh e me te lavdishme se s vendet e mëdha me njrz të vegjël kriminel ,te tipit putin hitler

                                                      1. A
                                                       Argon

                                                       Respekt për ju zoti Kulla. Si gjithmonë brilant. Respekt përsëri.

                                                       1. T
                                                        Trotski

                                                        Respekte Z.Kulla. Edi Rama eshte Shtetari me i ndritur Shqiptar ne mbrojtje dhe te Lartesimin e Dinjitetit te Shqiperise.

                                                        1. A
                                                         Ardi

                                                         O Pellumb ! Burra si ti i duhen Shqiperise.

                                                         1. M
                                                          Marshi i Barabait!

                                                          Po ti gjykosh burrat nga ato që thonë, ke shumë të drejtë!

                                                         2. Fati

                                                          Fjalet e zemres,dalin vetem nga Zemra.

                                                          1. T
                                                           Tironci

                                                           Brravo rrespekte per shkrimin dhe Edi Ramen , antishqiptaret ne kte vend jan te shumt dhe kan dal siper ujtit , ka ardhur koha ti byllet goja tvt qe i japin hapsir dhe gazetat qe çfaqin vetem komente antishqiptare , ato patriotiket i fshin , rrespekte per shkrimin.

                                                           1. g
                                                            gjeli

                                                            Sala, Muli , Bardhi dhe 40 hajdutet te shpallen terrorista si Bin ladeni qe te shpetoj shqiperia

                                                            1. H
                                                             Himarjoti Lab

                                                             Flm per kete shkrim te qarte e te bukur prof Kulla. Bravo dhe km se na e ndriti faqen si komb. Ndjesi e papare te shikoje Shqiperine tone te moçme ne krye te vendit ashtu sic i takon si nder me te vjetrin ne kete toke

                                                             1. E
                                                              Eri

                                                              Jete te gjate te dhente ZOTI prof Kulla. Flm per shkrimin tejet te sakte

                                                              1. n
                                                               nga Enveri tek Edveri

                                                               I lavderuar ne c'do gjuhe te botes? Rri o Lumja i Kulles mba fort mend e kokes! Edhe Enver Hoxha dikur ashtu kujtoi, se e tere bota vec ate do shikoje / Edvine e Enveri siameze sharlatane, pas i gjenden ca Kulla porsi mjerane / nuk rrijne dot Kullat pa Enver sa te jete jeta, gadi te therrasin sot dhe "Rama tungjatjeta" /

                                                               1. R
                                                                Redneks

                                                                Shqipot qe te pajtohen me njeri-tjetrin dhe me kosovaret duhen akoma dhe 200 vjet. Ka nje urrejtje patologjike per te ardhur keq.Pellumb Kulla si gjithmone shkrime brilante. U ka zene diellin ketyre te paudheve, thote Pellumbi dhe ka te drejte. Pellumb, ne Shqiperi, Kosove, apo ke aty ne Amerike dhe Kanada edhe ca si A.Dosti, T, Dedja e ca mjerane te tjere,, medioker ne zanatet e tyre dhe ne politike, qe nuk kane qullosur gje as me jeten e tyre dhe dalin dhe vjellin vrer nga tuiteri duke kuqtuar se i pjerdh ndonje.Mjerane kane qene, jane e do te jene...

                                                                1. T
                                                                 T

                                                                 O tani sipas ketij zotrise,KY e Di SE cmendon cdo europian apo amerikan per ramen e Ukraine?? Dmth e shan shqiptari e rusi,po e lavderon cdo amerikan apo europian... Boll I lepit bolet amerikes e Europes. Perher na e kane futur. Koken le te hane amerikan e rus e europian kunder njeri tjetrin. Di gje Rama patrioti,pse s kerkohet bashkimi kosove shqiperi? Pse skerkohet cameria??? Ukraina Ka qene ruse perher,e amerika do ta perdori ti coj raketat NE kufi NE Emer te NATOs. Kush ja jep kete ye drejt amerikes shume larg NGA shtepia e saj? Boll me.kriminelet amerikan,Sorros e cifutet e ndyre qe spo Lene krim pa bere kunder palestinezeve. Kerkoni drejtesi per krimet amerikane NE lindjen e emsme,kerkoni drejtesi per krimet europiane NE afrike ,pastaj merruni me rusine o hipokrit. Amerika po vret veten ,shihni si.po katandiset perdite ,equity,gay,transgender e wokizm. Europa NE.veshtiresi ekonomine Ku po zhduket klasa mesme,Shqiperia me cmimet me te larta ne Europe,krim rrugeve,droge e Ku na flet sikur Hallet Tina mbaruan ketu e merremi me "demokracite" ukrainasve. O njerez te vegjel qe kerkoni vemendje,e NE vend te saj ktheheni NE lolo,qe qesh ter bota me ne

                                                                 1. c
                                                                  cba

                                                                  Ne cdo epoke historike te Shqiperise nuk kane munguar shqiptare qe jane gati te djegin Shqiperine per interesat e tyre. Nuk ka perse te mungojne zgjebanike te tille edhe sot. Atyre u bie era sali nje kilometer larg.

                                                                  1. P
                                                                   Pirdh se lirohesh

                                                                   “NDALENI LUFTEN DHE une NUK DO TA LË ZELENSKIN TE FLASE” Thenie qe do mbese ne histori -thote ky qe shkruan ! Jam plotesisht DAKORD , nqs do ndodhte . A U NDAL LUFTA me urdherin e ketij UNE -it tone?

                                                                   1. M
                                                                    Marshi i Barabait!

                                                                    Shkrimi është një model i përkryer se si prodhohen diktatorët. Mendoj se ja vlen të futet si material mësimore në degën e gazetarisë në universitet. Hapi i parë drejt diktaturës është momenti kur një popull fillon ti gjykojë udhëheqsit e tij nga ato që thonë dhe jo nga ato që bëjnë.

                                                                    1. c
                                                                     chp

                                                                     per komentuesin Hurigardhit (doraxhulit) 03:14 Embargo Millosheviqit ishte nga OKB dhe Pellumbi Ambasdori I shtetit ne OKB nuk duhej te ishteHUGARDHI por te jepte doreheqje se e dinte qe behej trafik criminal ,,Fakti qe Sali Berisha ish-presidenti dhe ish-kryeministri i Republikës ka pranuar publikisht se qeveria shqiptare ka qenë kundër embargos së naftës që OKB-ja ja kishte vendosur Jugosllavisë së cunguar të Milosheviçit. Faleminderit per durimin

                                                                     1. B
                                                                      Bukur

                                                                      Te lumte pena z.Kulla, Antishqiptaret te lehin, Urime per gjithe ata qe e duan Shqipërine, si djathtas apo majtas

                                                                      1. P
                                                                       Po Ekonomia or Rrote?

                                                                       "Po Ekonomia or Rrote'? - kjo pankarte ne duart e nje demonstruesi amerikan ndersa nje ish-president u fliste per rrezikun e terrorizmit eshte mjaft aktuale sot per kete Rame aq te suksesshem ne varferimin e shqiptareve e perzenien me ane te saj te shqiptareve nga Shqiperia.

                                                                       1. I
                                                                        I pagabueshmi

                                                                        Largpamesi!

                                                                        1. s
                                                                         sapa

                                                                         Te kesh sukses ne politiken e jashtme nuk do te thote se ke sukses edhe brenda vendit.E vecante eshte po te besh te mira per politiken e vendit ku jeton.Edhe gjermania kishte Angela Merkel kaq vite ne pushtet.Ate e lavderojne per politiken e jashtme ama brenda vendit u forcuan partite e djathta ne ate forme qe sot jane gati te qeverisin vendin.Dhe per ket ka merite Angela Merkel.Ne shqiperi nuk ka kulture politike dhe shqiptaret megjithe gjendjen mjeruese qe kane brenda vendit kenaqen kur degjojne nje kryeminister qe me te drejte ju jep pergjigjen e merituar ruseve pushtues ne nje forum boteror.Sec na kujton kjo ngjarje kohen kur Enver Hoxha bente "namin"duke kercenuar Jugosllavine per te drejtat e shqiptareve ne kosove.Ama kur jugosllavet qelluan anijen e peshkatarit Ivanaj nga lezha qe kishte hyre ne ujerat jugosllave dhe u dha gatishmeria numer 1 asnje plumb nuk u qellua ne drejtim te anijeve luftarake jugosllave sepse ju shkonin pordhet.Kete e thone deshmitaret qe kane qene ushtare me anije luftarake ne shengjin.Pra sa do te mira te jene keto thenje jashte shqiperise dhe sigurisht qe kane vlere morale por shqiperia mbetet prape kjo qe eshte e korruptuar deri ne palce, pa te ardhme,dhe pa shprese.

                                                                         1. T
                                                                          TAFIL TERFILI

                                                                          respekte kulles...qe me penen e tij ne ato vite na bente te qeshnim me nje humor aspak banal..qe po ta krahasosh me mamaqerit e sotem...eshte si nata me diten.sinteza e kulles eshte teper e sakte.ktu nuk eshte puna per ti lepire bythen rames apo dikujt tjeter.po nje gje mendoni o njeres...po sikur ky samit i okb...te mbahej ne kohen e sundimit berishian...beni nje krahasim midis berishes..dhe rames..kaq...rama ka tmerresisht difekte...por per nje vend me 3 milion banore...ne arenen nderkombetare eshte kryeministri me me personalitet qe ka pasur shqiperia.Ka folur me nje saktesi dhe elokuence te papare..ne OKB.ka bere nje figure aq ekzemplare...qe te ardhurit nga shpellat nuk kane kocent intelektiv qe ta kuptojne.analiza qe i beri luftes la me gojehapur edhe politikanet me ne ze ne europe,ku dihet qe politika eshte profesion dhe jo mjet perfitimi.por sidomos shprehjet e tij per kosoven jane brillante.dhe te mendosh qe KOQEVARET..i bejne akoma himne sali berishes,atij qe u sabotoi luften e UCK.eshte e pafalshme per nje popull ..MOSMIRENJOHJA.po cti besh...kur nje popull sa hedh poshte zhargonjte e diktatures..dhe ka fatin e keq...te kete BERISHEN ne pushtet,nuk arrin te kuptoje evolimin e jetes...nuk arrin te kuptoje qe te qenurit intelektual...nuk eshte me te thonme..por eshte me te dhonme...sjam pro edi rames absolutisht..perkundrazi kam shume shume rezerva per qeverisjen e tij si qytetar shqiptar...po me ate qe trashegoi...NGA PUSHTETI KANUNOR/TOKE E XANUN..nga berisha...nuk mund te beje me teper....per te dale nje cik nga tema...BERISHA eshte si ajo kucedra qe ha pjellen e vet...sdua aspak ti jap nderin e themeluesit te PD...berishes...se kur u formua PD ai vazhdonte ti bente gojore RAMIS ALISE...po te qenurit ne krye te ksaj partie...per 3 dekada...eshte fajtori kryesor qe shqiperia sot ska opozite...per ta mbyllur...RAMA ESHTE ALTERNATIVA ME E MIRE POSTKOMUNISTE NE SHQIPERI...doni apo sdoni ju shpellaret e berishes.

                                                                          1. p
                                                                           pokeristi

                                                                           Pëllumb o i rrallë i shpendëve! Një shkrim që vetëm ti mund t’a bëje.Një shkrim që të tërheq me bukurinë e shqipes letrare dhe të entuzjazmon me llogjikën e shëndoshë dhe racjonale.Një analizë sa zbërthyese aq përmbledhëse.S’di ç’të them më shumë nga ç’ke thënë ti dhe një pjesë e madhe komentuesish objektivë. Një pamflet për vlerat e një kryeministri shqipëtar të rrallë dhe ndoshta të vetëm deri më sot. Një shkrim i një intelektuali patriot shqupëtar. Të llomotitësh,është gjëja më e thjeshtë.Të qëndisësh një shkrim duhet aftësi,duhen mënt,duhet shpirt duhet zemër.Pa të mbivlerësuar e ke qarë si gjithmonë

                                                                           1. E
                                                                            Eli

                                                                            Lote me shkuan

                                                                            Lini një Përgjigje